New Page 1

 

Na podlagi 11., 61. in 99. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07), 29., 37. Člena Statuta Občine Trbovlje (PB, Uradni vestnik Zasavja, št. 28/2007) in 80. člena Poslovnika občinskega sveta (PB, Uradni vestnik Zasavja, št. 28/2007, 5/2009) je Občinski svet občine Trbovlje na svoji 28. redni seji, dne 21.6.2010 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

 O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA DEL OBMOČJA PE 6/1 - PRUSNIK

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(predmet OPPN)

 

 

S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za območje urejanja PE 6/1 - PRUSNIK, ki ga je v oktobru 2008 izdelalo podjetje AKA d.o.o. iz Trbovelj pod številko LN 01/06 (v nadaljevanju OPPN).

 

 

2. člen

 

 

(vsebina)

 

 

OPPN iz 1. člena tega odloka določa mejo območja urejanja, funkcijo območja, umestitev načrtovanih ureditev v prostor, vplive in povezave s sosednjimi območji, pogoje za prometno, energetsko, komunalno in drugo gospodarsko infrastrukturo, rešitve in ukrepe za varstvo okolja, ohranjanja narave in trajnostno rabo naravnih dobrin, rešitve in ukrepe za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, načrt parcelacije, etapnost, tolerance in nadzor nad izvajanjem odloka.

 

 

Tekstualni del:

 

 

I.

Povzetek in usklajenost s prostorskimi sestavinami planskih aktov občine

 

 

II.

Ureditveno območje OPPN

 

 

III.

Podatki o parcelah

 

 

IV.

Umestitev načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov prostorske ureditve s sosednjimi območji

 

 

V.

Zasnova projektnih rešitev prometne, energetske, komunalne in druge infrastrukture

 

 

VI.

Rešitve in ukrepi za varovanje okolja in ohranjanje naravne in kulturne dediščine

 

 

VII.

Rešitve in ukrepi za obrambo ter za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami

 

 

VIII.

Aproksimativni predračun - ocena stroškov

 

 

IX.

Faznost izvedbe prostorske ureditve

 

 

Grafične priloge:

 

 

1. Izsek iz prostorskega plana občine

 

 

M 1:5000

 

 

2. Ortofoto posnetek obstoječega stanja

 

 

3. Načrt parcele

 

 

M 1:2880

 

 

4. Geodetski načrt z vrisano mejo območja

 

 

M 1:500

 

 

5. Umestitev načrtovane ureditve v prostor

 

 

M 1:500

 

 

6. Prikaz vplivov načrtovanih ureditev

 

 

M 1:500

 

 

7.a Zasnova komunalne in energetske infrastrukture

 

 

M 1:500

 

 

7.b Zasnova energetske infrastrukture

 

 

M 1:2000

 

 

8. Situacija prometne ureditve

 

 

M 1:500

 

 

9. Načrt gradbenih parcel in zakoličbe

 

 

M 1:500

 

 

10. Situacija z vrisom con nevarnosti

 

 

M 1:500

 

 

Posebne strokovne podlage

 

 

- Okoljsko poročilo za pripravo in sprejemanje občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja PE 6/1- Prusnik, izdelovalec Oikos d.o.o., Domžale, junij 2007 (dopolnitev avgust 2009)

 

 

- Okoljsko poročilo za pripravo in sprejemanje občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja PE 6/1- Prusnik - dodatek za presojo sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na potencialno posebno ohranitveno območje Kum (SI 3000181) zaradi varstva močvirskega krešiča (Carabus variolosus) izdelovalec Oikos d.o.o., Domžale, junij 2007 (dopolnitev avgust 2009)

 

 

- Študija poplavne varnosti - hidrološko – hidravlična študija, izdelovalec IEI - Institut za ekološki inženiring, d.o.o., Maribor, julij 2006

 

 

- Geološko geotehnični elaborat za izgradnjo bencinskega servisa Potjorek, izdelovalec Ozzing d.o.o. Trbovlje, marec 2006

 

 

- Prometna preveritev priključitve bencinskega servisa Potjorek na glavni cesti G2-108, odsek 1184 Zagorje-Trbovlje, izdelovalec Axis, Prometno informacijske rešitve, d.o.o., Ljubljana, marec 2008

 

 

II. UREDITVENO OBMOČJE OPPN

 

 

3. člen

 

 

(obseg ureditvenega območja)

 

 

(1) Območje urejanja Prusnik obsega področje neposredno ob glavni cesti Trbovlje - Zagorje na desnem bregu Save in zajema sledeče parcele 541, 542, 543, 544 , 545, 546, 547/1, 547/2, 549, 551-d in  1191/1-d (glavna cesta) vse k.o. Dobovec

 

 

4. člen

 

 

(funkcija in opis ureditvenega območja)

 

 

(1) Območje OPPN je v osnovi namenjeno izgradnji servisnega centra, z bencinsko črpalko z razširjenim  programom - gostinsko trgovskim delom, ki bi bil namenjen oskrbi tranzitnih potnikov in turistov. Servisni center se izkoristi kot informacijsko točko, na kateri je obiskovalce moč opozoriti na pomembnost kraja s stališča kulturne in naravne dediščine.

 

 

(2) Na posamezni gradbeni parceli so dopustne spremembe dejavnosti skladno z osnovno namembnostjo, opredeljeno v OPPN.

 

 

III. UMESTITEV NAČRTOVANE UREDITVE V PROSTOR

 

 

5. člen

 

 

(lokacijski pogoji za projektiranje in gradnjo objektov)

 

 

(1) Objekt bencinskega servisa je pritličen, dimenzij 18,60 x 13,50 m in višine 4,50 m, ± 10%. Nadstrešnica nad točilnimi otoki je tlorisnih dimenzij 24,95 x 9,60 m in višine 5,90 m, ± 10%. Med objektoma se izvede povezovalna nadstrešnica.

 

 

(2) Kota urejenih tal pritličja mora biti prilagojena koti interne ceste in višini izvedenih platojev pred objektom z odstopanjem do ± 1,0 m.

 

 

(3) Določena je gradbena linija objektov.

 

 

(4) Objekt je lahko sodobno oblikovan in sledi tipologiji in celostni podobi tovrstnih objektov.

 

 

(5) Fasada je lahko iz tipskih betonskih, toplotno izoliranih fasadnih plošč, fasadne opeke, lesa, stekla ali ometa.

 

 

(6) Streha objekta je lahko ravna ali simetrična dvokapnica z blagim naklonom. Sleme mora biti orientirano po dolžini objekta. Ločna streha se lahko izvede za povezavo dveh višinsko različnih delov objekta na nadstrešnici.

 

 

(7) Nad vhodom in uvozom ter nad zunanjimi skladišči je dopustna izvedba nadstreškov.

 

 

(8)Ureditveno območje obsega 5.955 m2 gradbenih parcel za gradnjo objektov ter zunanjih manipulativnih, skladiščnih in parkirnih površin.

 

 

6. člen

 

 

(lokacijski pogoji za projektiranje in gradnjo zunanjih površin)

 

 

(1) Vse prometne, parkirne in manipulativne površine bodo asfaltirane in obrobljene z dvignjenimi robniki.

 

 

(2) Vse proste površine na gradbeni parceli se morajo urediti kot zelenice, zasajene z avtohtono vegetacijo.

 

 

(3) Višinske razlike v terenu se izvedejo z blagimi in ozelenjenimi brežinami. Na mestih, kjer brežin ni možno drugače zavarovati, so dopustni oporni zidovi, ozelenjeni z avtohtonim zelenjem.

 

 

(4) Varnostna razdalja objektov od obstoječega gozdnega roba mora biti enaka najmanj eni drevesni višini odraslega gozdnega sestoja. Pod določenimi pogoji je možna tudi gradnja v minimalni oddaljenosti 10 m, vendar je lastnik sam odgovoren za morebitno škodo, nastalo ob podiranju drevja na objekt.

 

 

IV. ZASNOVA PROJEKTNE REŠITVE PROMETNE INFRASTRUKTURE

 

 

7. člen

 

 

(dostopi in dovozi)

 

 

(1) Območje OPPN se prometno napaja z glavne ceste G2-108/1184, Zagorje-Trbovlje.

 

 

(2) Potrebna je razširitev glavne ceste za desno zavijanje in izvedba dodatnega tretjega pasu za levo zavijanje.

 

 

8. člen

 

 

(interni promet)

 

 

(1) Na gradbeni parceli je potrebno zagotoviti ustrezno površino za neoviran dovoz, obračanje in manipulacijo vozil ter parkiranje. Dopustne so spremembe dovozov na gradbene parcele, skladno s funkcionalnimi potrebami in možnostmi.

 

 

(2) Za mirujoči promet je potrebno zagotoviti ustrezno število parkirnih mest. Število parkirnih mest mora biti v skladu z normativi za posamezno dejavnost.

 

 

(3) Dostopi na gradbeno parcelo in interne prometne površine morajo biti urejeni tako, da je omogočen neoviran dovoz urgentnih in gasilskih vozil.

 

 

V. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV ENERGETSKE, KOMUNALNE IN DRUGE GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE IN OBVEZNOST PRIKLJUČEVANJA OBJEKTOV NANJO

 

 

9. člen

 

 

(skupne določbe)

 

 

(1) Objekti na območju urejanja se morajo priključiti na javno omrežje za oskrbo z električno energijo.

 

 

(2) Projektiranje in gradnja komunalnih, energetskih in telekomunikacijskih vodov in naprav mora potekati v skladu s smernicami. Tehnični elementi, vzporedni poteki in križanja morajo biti v skladu s tehničnimi normativi in standardi.

 

 

10. člen

 

 

(projektne rešitve)

 

 

Vodovod:

 

 

(1) Bencinski servis bo priključen na javni vodovod DN 100 občine Zagorje DN 100 Zagorje - Savska. Trasa priključka je načrtovana ob glavni cesti G2-108/1184 v duktilni izvedbi z vso potrebno vodovodno armaturo in predvidenim odcepom za naselje Šklendrovec. Povprečni oskrbovalni tlak na predmetnem področju znaša 60 m/s.

 

 

(2) Zaradi oddaljenosti priključka na javni vodovod in s tem posledično visokih stroškov izvedbe vodovodnega priključka se objekt bencinskega servisa do izgradnje vodovoda lahko oskrbuje s pitno in sanitarno vodo preko cistern, ki bodo nameščene za objektom bencinskega servisa, in se bodo polnile po potrebi.

 

 

(3) Za večje potrebe po tehnološki vodi se morajo uporabljati zaprti sistemi z reciklažo.

 

 

Kanalizacija:

 

 

(1) Kanalizacija je na obravnavanem območju predvidena ločeno, fekalna iz objektov, čista meteorna voda s strehe objekta in nadstrešnice ter potencialno onesnažena meteorna voda s povoznih površin.

 

 

(2) Fekalna kanalizacija objekta bencinskega servisa je priključena na malo tipsko ČN.

 

 

(3) Meteorne vode s strehe objekta in nadstrešnice so speljane preko meteorne kanalizacije direktno v propust pod glavno cesto in v Savo.

 

 

(4) Vse onesnažene vode s povoznih in tlakovanih površin so speljane preko ustrezno dimenzioniranih lovilcev olj. Zahtevane max. vrednosti ogljikovodikov v vodi pred izpustom v vodotok so podane v Uredbi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja (Ur. list RS št. 55/96). Zagotovljeno mora biti redno vzdrževanje peskolovov in lovilcev olj.

 

 

(5) Morebitne tehnološke in druge odpadne vode se morajo pred izpustom v kanalizacijo ustrezno očistiti. Zagotovljeno mora biti zadržanje, čiščenje in nevtralizacija onesnaženih vod ob intervenciji.

 

 

Elektrika:

 

 

(1) Objekt bencinskega servisa bo priključen na novo kompaktno pločevinasto transformatorsko postajo Prusnik, 20/0,4 kV, ki bo locirana na vzhodnem delu območja bencinskega servisa. Srednjenapetostni podzemni priključni kablovod 20 kV za novo TP bo priključen na SN del predvidene transformatorske postaje Čistilna naprava. V trasi priključnega SN kablovoda 20 kV za novo TP Prusnik je potrebno predvideti izgradnjo transformatorske postaje 20/0,4 kV Korimšek, ki bo služila za napajanje distribucijskih odjemalcev električne energije na področju spodnjega dela Šklendrovca.

 

 

(2) Napajanje objekta z električno energijo bo iz transformatorske postaje Prusnik po nizkonapetostnih podzemnih kablih.

 

 

Javna razsvetljava:

 

 

(1) Javna razsvetljava je predvidena s tipskimi svetilkami ob cestah, ob upoštevanju pogojev iz okoljskega poročila. Napajanje bo s kabli v kabelski kanalizaciji, iz prižigališča ob transformatorski postaji.

 

 

Ogrevanje:

 

 

(1) Ogrevanje objekta bo z malimi plinskimi cisternami ali s kurilnim oljem, ki ga je potrebno hraniti v enoplaščni cisterni v lovilnem bazenu v objektu ali v dvoplaščni, vkopani v teren.

 

 

(2) Plinske cisterne, cisterne za kurilno olje in kotlovnice morajo biti izvedeni po predpisih, ki urejajo gradnjo teh prostorov in naprav.

 

 

(3) Možna je tudi izvedba z alternativnimi viri ogrevanja.

 

 

Telekomunikacije:

 

 

(1) Telefonski priključek za bencinski servis bo izveden z zemeljskim kablom. Odstranjevanje odpadkov:

 

 

(1) Na območju mora biti zbirno in odjemno mesto za komunalne odpadke, dostopno za komunalna vozila. Prostor, kjer bodo nameščene posode, mora biti utrjen, pokrit in ograjen in urejen tako, da je možno redno čiščenje. Zagotovljeno mora biti ločeno zbiranje komunalnih odpadkov in varno ravnanje s posebnimi odpadki.

 

 

VI. REŠITVE IN UKREPI ZA VARSTVO OKOLJA, OHRANJANJE NARAVE IN TRAJNOSTNO RABO NARAVNIH DOBRIN

 

 

11. člen

 

 

(varstvo tal)

 

 

(1) Posegi pri urejanju območja se naj izvajajo le v območju OPPN. Posegi pri urejanju prometnih in manipulativnih površin ter gradnji komunalne in energetske infrastrukture se izvajajo tako, da bodo prizadete čim manjše površine tal.

 

 

(2) Pri gradnji se uporabljajo transportna sredstva in gradbeni stroji, ki so tehnično brezhibni, ter materiali, za katere obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje. Na transportnih in gradbenih površinah ter deponijah gradbenih materialov se preprečijo emisije prahu z vlaženjem. S teh površin je potrebno preprečiti odtekanje vode na kmetijska in gozdna zemljišča in v potok. Predvideti je treba posebne ukrepe za ravnanje, odstranitev in odlaganje materialov, ki vsebujejo škodljive in nevarne snovi.

 

 

(3) Humus z območja gradnje se odstrani in deponira za kasnejšo sanacijo in rekultivacijo brežin in ureditev zelenic. Deponija se uredi tako, da se ohrani njena rodovitnost in količina. Deponija mora biti zaščitena pred onesnaževanjem in erozijskimi procesi.

 

 

12. člen

 

 

(varstvo voda)

 

 

(1) Območje občinskega podrobnega prostorskega načrta se ne nahaja na vodovarstvenem območju virov pitne vode. Urejanje območja mora predvideti in zagotavljati vse potrebne varnostne ukrepe in tako organizacijo na gradbiščih, da bo preprečeno onesnaževanje voda, ki bi nastalo zaradi transporta, skladiščenja in uporabe tekočih goriv in drugih nevarnih snovi oziroma v primeru nezgod predvideti in zagotoviti takojšnje ukrepanje za to usposobljenih delavcev. Vsa začasna skladišča in pretakališča goriv, olj in maziv ter drugih nevarnih snovi morajo biti zaščitena pred možnostjo izliva v okolje. Pri gradnji in obratovanju bencinskega servisa morajo biti zagotovljene rešitve v skladu z določbami Uredbe o emisiji snovi pri odvajanju vod iz postaj za preskrbo motornih vozil z gorivi, objektov za vzdrževanje in popravila motornih vozil ter pralnic za motorna vozila (Uradni list RS, št. 10/99);

 

 

(2) Padavinske vode z utrjenih površin se odvajajo v potok preko peskolovov in lovilcev olj. Zagotovljeno mora biti redno vzdrževanje in praznjenje vsebine ter predaja le te pooblaščenim organizacijam. Odpadne vode, ki se bodo odvajale v vodotok, morajo ustrezati določilom Uredbe o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja (Uradni list RS, št. 35/96) - mejne vrednosti za iztok v vode oziroma kanalizacijo.

 

 

(3) Ureditev rezervoarjev za naftne derivate mora biti po predpisih za tovrstne objekte in naprave. Zagotovljeno mora biti redno vzdrževanje, servisiranje in pregled rezervoarjev.

 

 

(4) V primeru nepredvidenih izpustov nevarnih snovi, je treba nastalo situacijo takoj sanirati, snovi ustrezno pobrati in predati pooblaščenim organizacijam.

 

 

(5) Vse nevarne snovi in kemikalije, ki se uporabljajo pri izvajanju dejavnosti, morajo biti skladiščene na način, ki onemogoča nekontrolirano odtekanje le teh v okolje v primeru razlitja, ob upoštevanju Pravilnika o tem, kako morajo biti zgrajena in opremljena skladišča ter transportne naprave za nevarne in škodljive snovi (Uradni list SRS, št. 3/79) - morajo biti urejene kot lovilne posode - sklede brez možnosti odtekanja, ki lahko v celoti zadržijo volumen odlagane snovi in morajo biti obstojne na skladiščeno snov.

 

 

(6) V strugo hudourniškega potoka se gorvodno od predvidenega kanaliziranja hudournika ne posega, prav tako se je potrebno v času gradbenih del izogibati območju izven ureditvenega območja (struge).

 

 

13. člen

 

 

(varstvo zraka)

 

 

(1) Emisije snovi v zrak, kot posledice tehnoloških procesov, so za posamezno vrsto dejavnosti dovoljene v skladu z veljavno zakonodajo.

 

 

(2) Oprema za polnjenje naprav za skladiščenje motornega bencina na bencinskem servisu mora ustrezati določbam Uredbe o emisijah hlapnih organskih spojin v zrak iz naprav za skladiščenje in pretakanje motornega bencina (Uradni list RS, št. 11/99).

 

 

(3) V času gradnje in obratovanja je potrebno upoštevati in izvajati ukrepe pred prekomernim onesnaževanjem zraka tako, da ne presežejo dovoljenih nivojev.

 

 

Ti ukrepi so predvsem: vlaženje in prekrivanje sipkih materialov in nezaščitenih površin, prepoved kurjenja, uporaba tehničnih plinov po predpisih itd…

 

 

14. člen

 

 

(varstvo pred hrupom)

 

 

(1) Območje OPPN uvrščamo v IV. območje varstva pred hrupom.

 

 

(2) Ukrepi za varovanje pred prekomernim hrupom morajo biti izvedeni v skladu s predpisi s področja, ki ureja hrup v naravnem okolju.

 

 

(3) Vse naprave, ki so lahko vir hrupa in delovna mehanizacija, morajo imeti ustrezne certifikate.

 

 

15. člen

 

 

(ohranjanje narave)

 

 

(1) Obravnavano območje se nahaja v zavarovanem območju krajinskega parka Kum, ekološko pomembnem območju Zasavsko hribovje, s kodo 12100, območju NATURA 2000 Kum, s kodo SI3000181 ter območju pričakovanih naravnih vrednot.

 

 

(2) Pas skalnatih sten nad najožjim delom doline reke Save ima izjemen ornitološki pomen. Je življenski prostor planinskega orla (Aquila chrysaetos) in sokola selca (Falco peregrinus).

 

 

(3) Hribovito gozdnato območje s suhimi travišči na karbonatnih tleh ter vodnimi izviri na stiku z nepropustno podlago, je življenjski prostor ogroženih rastlinskih in živalskih vrst: navadne obročnice (Adenophora lillifolia), močvirskega krešiča (Carabus variolusus), malega podkovnjaka (Rhinolophus hipposideros), alpskega kozlička (Rosalia alpina), travniškega postavneža (Euphydryas aurinia).

 

 

(4) Del obravnavanega zemljišča zarašča ilirski bukov gozd (Fagus sylvatica (Aremonio-fagion)).

 

 

(5) Gospodarjenje z gozdom na sosednjih zemljiščih, izven območja OPPN, mora ostati neovirano.

 

 

(6) Pri načrtovanju posegov v prostor se upoštevajo usmeritve, izhodišča in pogoji za ohranjanje zavarovanega območja ter ohranjanje biotske raznovrstnosti navedeni v strokovnem gradivu "Naravovarstvene smernice za pripravo lokacijskega načrta za del območja PE 6/1 - Prusnik" (št. 1-III-95/9-O- 05/LS, ZRSVN, OE Celje, junij 2006), ki so priloga temu odloku in se hranijo na sedežu občine Trbovlje.

 

 

(7) Upoštevati je potrebno izvedbo omilitvenih ukrepov za preprečitev, zmanjšanje in čim popolnejšo odpravo posledic kakršnih koli znatnih škodljivih vplivov izvajanja OPPN, kakor jih predvideva okoljsko poročilo in so navedeni v 16. a členu.

 

 

(8) K projektnim rešitvam je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje.

 

 

16. člen

 

 

(varstvo kulturne dediščine)

 

 

(1) V območju OPPN se nahajajo tudi ostanki (ruševine) dvorca Prusnik. Lokacija podrtega dvorca Prusnik se varuje.

 

 

(2) Izraba prostora je podrejena ohranjanju in vzdrževanju zatečenega stanja ruševin. Znotraj območja nekdanjega dvorca ni primerno postavljanje objektov trajnega ali začasnega značaja, vključno z nadzemno in podzemno infrastrukturo, kot tudi drugo poseganje v teren (npr. oranje, terasiranje,..). Pred posegi v zemeljske plasti na območju podrtega dvorca je zaradi varstva arheoloških ostalin priporočljivo opraviti predhodne arheološke raziskave za oceno arheološkega potenciala. Če te raziskave niso opravljene, je pred posegi v zemeljske plasti potrebno Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi. Lastnik zemljišča/investitor/odgovorni vodja mora o dinamiki gradbenih del pisno obvestiti ZVKDS OE Celje vsaj 10 dni pred pričetkom zemeljskih del.

 

 

16.a člen

 

 

(omilitveni ukrepi)

 

 

Pri izvajanju OPPN je potrebno upoštevati sledeče omilitvene ukrepe, ki izhajajo iz Okoljskega poročila za OPPN za del območja PE 6/1 - Prusnik (OIKOS d.o.o., št. projekta 607):

 

 

- Preprečevanje prašenja z odkritih površin območja OPPN, prometnih in manipulativnih površin, deponij materiala z ukrepom, ki zahteva ustrezno skladiščenje sipkih materialov (vlaženje ali prekrivanje teh materialov ob suhem in vetrovnem vremenu, vlaženje prometnih in manipulativnih površin,…).

 

 

- Ob izvajanju OPPN je nujno potrebno s koles kamionov pri izhodu iz območja OPPN odstraniti blato ali prašne delce.

 

 

- Vozila po območju OPPN naj se premikajo počasi (omejitev hitrosti tovornjakov na 15 km/h). Po potrebi naj se, posebno v poletnih mesecih, območje moči z vodo.

 

 

- Med izvajanjem OPPN naj bodo dovozne poti utrjene in redno čiščene.

 

 

- Vse naprave, ki so predvidene za uporabo znotraj OPPN naj ustrezajo predpisanim tehničnim in varnostnim zahtevam.

 

 

- Vsi izpusti snovi v zrak morajo biti opremljeni z ustreznimi filtri.

 

 

- Potrebno je izvajanje sprotne tehnične in biološke sanacije območja OPPN-ja.

 

 

- Omejitev izvajanja na območje OPPN (preprečevanje poškodb tal zunaj območja OPPN).

 

 

- V primeru najdbe morebiti zakopane embalaže (sodov) je potrebno prekiniti delo z gradbenimi stroji, embalažo previdno izkopati in jo uskladiščiti kot to velja za nevarne snovi. O najdbi je potrebno obvestiti inšpektorja za okolje.

 

 

- Zagotovljeno mora biti redno vzdrževanje strojev, tako da je tveganje za onesnaženje tal zaradi razlitja čim manjše.

 

 

- V primeru morebitnega onesnaženja z nevarnimi snovmi je potrebno:

 

 

- zavarovati lokacijo onesnaženja,

 

 

- obvestiti pristojno inšpekcijo, center za civilno zaščito, gasilce in podobno,

 

 

- izvesti posebne preventivne tehnične ukrepe za preprečitev nadaljnjega širjenja onesnaženja,

 

 

- začasno skladiščiti kontaminirano zemljino ali vodo ter jo v nadaljevanju predati pooblaščeni organizaciji.

 

 

- Na območju OPPN naj se ne skladiščijo naftni derivati v času izvajanja OPPN-ja.

 

 

- V skladiščnih prostorih, v katerih se bodo skladiščile nevarne snovi, naj bodo tla vodotesna, nepropustna in odporna na olja ter druge nevarne snovi.

 

 

- Vozne in parkirne površine naj bodo izvedene z vodotesno utrditvijo, ograjene z betonskimi robniki in nagnjene proti iztokom, ki naj bodo opremljeni s peskolovi in lovilci olj.

 

 

- Na zalogi naj bo vedno zadostna količina krp ali absorpcijskega sredstva, s katerim lahko takoj pobrišejo oziroma absorbirajo morebiti razlite snovi. Onesnažene krpe ali absorpcijsko sredstvo naj se skladišči na primernih prostorih (vodotesnih, utrjenih), do predaje pooblaščeni organizaciji za ravnanje z nevarnimi odpadki.

 

 

- Sistemi za pretakanje goriv mora biti opremljen s sistemom za samodejno zaustavitev pretakanja.

 

 

- Cevovodi morajo biti dvostenski in opremljeni s sistemom kontrole tesnosti.

 

 

- Izpust iz ČN ali lovilca olj v naravni odvodnik mora biti izveden na način, da je preprečena erozija na območju izpusta.

 

 

- V strugo hudourniškega potoka se gorvodno od predvidenega kanaliziranja hudournika ne posega, prav tako se je potrebno v času gradbenih del izogibati območju izven ureditvenega območja (struge).

 

 

- Padavinske vode, ki odtekajo s strešin površin objektov je potrebno speljati preko peskolovov v interni meteorni kanal in naravni odvodnik, ki morajo biti locirani izven vplivnih območij voznih površin ter jih je potrebno hkrati maksimalno zaščititi.

 

 

- Padavinske odpadne vode, ki odtekajo iz utrjenih, tlakovanih ali z drugim materialom prekritih površin, je potrebno speljati v naravni odvodnik preko lovilca olj, ki ga je potrebno redno vzdrževati in po potrebi čistiti. Predlaga se, da se izvedejo centralni lovilci, ker to omogoča enostavnejšo in kvalitetnejšo kontrolo.

 

 

- Meteorno vodo s streh in parkirišč naj se v čim večji meri zadržuje na mestu nastanka z ureditvijo ustreznih retencijskih površin oziroma prostorov, za kar je možnih več tehničnih rešitev (ustrezno oblikovanje zunanjih ureditev, tako da lahko občasno delujejo kot zadrževalnik meteorne vode, posebne ureditve podpovršinskih zadrževalnikov vode - pod parkirišči in posebne krajinske ureditve z mokrimi in suhimi zadrževalniki).

 

 

- Vozne in parkirne površine naj bodo izvedene z vodotesno utrditvijo, ograjene z betonskimi robniki in nagnjene proti iztokom, ki naj bodo opremljeni s peskolovi in lovilci olj. Ob taki ureditvi tal se možnosti onesnaženja tal in posledično vode zaradi razlitja olj ali goriva zmanjša na minimum.

 

 

- Nevarne tekočine je potrebno hraniti nad lovilnimi posodami oz. nad lovilci razlitih tekočin.

 

 

- Podzemni rezervoarji morajo biti izdelani, postavljeni in opremljeni tako, da je vedno in brez posebnih priprav mogoča kontrola tesnosti.

 

 

- Upravljavec naprav za čiščenje odpadnih voda naj izdela poslovnik za obratovanje čistilne naprave in naj vodi obratovalni dnevnik.

 

 

- Vzpostaviti je potrebno stalno spremljanje vrednosti kazalcev hrupa v območju. V primeru, da so mejne vrednosti prekoračene, je potrebno poiskati ustrezne tehnične rešitve za nadaljnje izvajanje dejavnosti ali zagotoviti ustrezne protihrupne ukrepe.

 

 

- Vsi prostori, v katerih bodo hrupnejši agregati, naj se protihrupno izolirajo.

 

 

- Vsi stroji in oprema morajo biti ustrezno tehnično opremljeni za zmanjševanje hrupa, ter redno vzdrževani in nadzorovani. Stroji, ki so bili dani v promet ali uporabo, morajo biti označeni z vidno in trajno oznako CE o skladnosti in zajamčeno ravnjo zvočne moči ter opremljeni z ES izjavo o skladnosti.

 

 

- Zaradi gradnje ni dovoljeno posegati v gozd izven območja OPPN (sečnja zaradi gradbenih dovozov, gradnje pomožnih objektov).

 

 

- Prepovedano je vsako zasipavanje in odlaganje materiala v gozdove in odstranjevanje zarasti.

 

 

- Oblikovanje gozdnega roba. Zapolnitev zeliščne in grmovne plasti za omilitev vplivov s strani v notranjost gozdnega habitata.

 

 

- Posek vegetacije naj se ne izvaja v času od sredine marca do sredine julija.

 

 

- Izvedejo naj se ustrezni ukrepi, ki bodo preprečili emisije hrupa velikih jakosti, ki bi utegnil plašiti živali.

 

 

- Pri izbiri časa izvedbe gradbenih del naj se upošteva biološki ciklus vrste Carabus variolusus.

 

 

- Osvetljevanje naj bo izvedeno tako, da ne moti biološkega stanja živali v njihovem življenjskem prostoru. Uporabo svetil, za osvetlitev gradbišča in kasneje bencinskega servisa, bo potrebno prilagoditi pogojem, ki so za primer javnih površin zapisani v Uredbi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Uradni list RS; št. 81/2007); npr. za razsvetljavo se uporabi svetilke, katerih delež svetlobnega toka, ki seva navzgor, je enak 0%.

 

 

- Viškov zemeljskih materialov, ki bodo nastali ob izvedbi OPPN-ja, ni dovoljeno odlagati na okoliške travniške površine v okolici OPPN-ja.

 

 

- Debelejše dele lesa (debla, veje, odmrlo drevje), najdene na območju posegov, naj se prenese višje in odloži med obrežno rastje višje ob vodotoku (južno ob obstoječe gozdne ceste).

 

 

- Postavljanje reklamnih tabel in svetlobnih napisov ni dovoljeno.

 

 

- Ob vzdrževanju površin južno od obstoječe gozdne ceste naj se zagotovi ohranjanje obraščenosti bregov potokov z jelševjem.

 

 

- Oporni zid naj bo v trdnem dolomitu temeljen v skladu s projektno dokumentacijo. V srednjegostem do gostem grušču pa naj bo oporni zid izveden s kaštami ali popleti, v katere naj se zasadi avtohtona vegetacija, ki bo preraščala oporni zid.

 

 

- Površine, ki so že degradirane ali v fazi zaraščanja in na katerih ne bo objektov, naj se prepustijo sukcesiji, ri čemer naj se preprečuje razrast invazivnih vrst rastlin (robinija, rudbekija, kanadska rozga) in pospešuje črnojelševja. V novonastalem gozdu naj se pušča velik delež mrtve biomase.

 

 

- Na območje ruševin gradu Prusnik ni dovoljeno posegati.

 

 

- Na območje za hudorniškim potokom naj se ne odlaga morebitnih viškov zemeljskih materialov.

 

 

- Za opozarjanje o možnosti poškodb ruševin gradu Prusnik naj investitor postavi opozorilne table. O tem naj se predhodno posvetuje z občino in ZVKDRS.

 

 

VIII. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI

 

 

17. člen

 

 

(varstvo pred požarom in drugimi naravnimi nesrečami)

 

 

(1) V OPPN so upoštevani in prikazani prostorski, gradbeni in tehnični ukrepi varstva pred požarom, zlasti pa so zagotovljeni:

 

 

- pogoji za varen umik ljudi, živali in premoženja - interventni dovozi so zagotovljeni, saj se na rekonstruirano cesto priključujejo vse obstoječe ceste, načrtovani pa so še dodatni priključki;

 

 

- potreben odmiki od objektov;

 

 

- prometne in delovne površine za intervencijska vozila so za celoten kompleks zagotovljene z ustreznimi dostopi, zadostno nosilnostjo vozišč in ustreznim režimom prometa, širino poti, uvozno izvoznimi radiji na uvozih;

 

 

(2) Pri načrtovanju in izgradnji bencinskega servisa je potrebno upoštevati določila Pravilnika o tehničnih zahtevah za gradnjo in obratovanje postaj za preskrbo motornih vozil z gorivi (Ur. list RS, št. 111/09).

 

 

(3) V skladu s citiranim pravilnikom je pri nadaljnjem načrtovanju potrebno zagotoviti naslednje ukrepe:

 

 

- zadostnen odmik sanitarnega objekta in objekta za prodajo od točilnega mesta,

 

 

- upoštevati je potrebno cone požarne in eksplozijske nevarnosti. Cone ne segajo izven zemljišča, ki je v lasti investitorja,

 

 

- na območju bencinskega servisa mora biti izvedena oprema za varstvo pred požarom v skladu s Pravilnikom,

 

 

- zagotovljeni morajo biti intervencijski dovozi do objekta,

 

 

- na območju bencinskega servisa mora biti vsa komunalna infrastruktura in rezervoarji izvedeni v skladu s Pravilnikom,

 

 

(4) Ukrepi in zahteve v zvezi s požarno zaščito se smiselno uporabijo tudi v primeru drugih nesreč.

 

 

(5) Na delu kanalizirane struge hudournika ter na že obstoječih prepustih na območju OPPN je potrebno redno čiščenje naplavljenega materiala (kamenje, vejevje), da se vzdržuje zadosten pretok vode. Zato bo potrebno določiti vzdrževalca ureditve strug. Prepusti in usedalniki niso objekti vodne infrastrukture in jih ureja in vzdržuje upravljavec ceste oz. investitor.

 

 

IX. NAČRT PARCELACIJE

 

 

18. člen

 

 

(načrt parcelacije in zakoličbe)

 

 

Načrt parcelacije in zakoličbe je prikazan v grafični prilogi.

 

 

X. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE TER DRUGI POGOJI IN ZAHTEVE ZA IZVAJANJE OPPN

 

 

19. člen

 

 

(etape izvajanja)

 

 

(1) Etape izvajanja lokacijskega načrta so:

 

 

- gradnja prometne, komunalne in energetske infrastrukture, ter vsi ukrepi za zagotavljanje poplavne varnosti (ureditev dveh hudourniških pritokov),

 

 

- gradnja objekta, ureditve in ukrepi za varstvo okolja,

 

 

- varovanje lokacije podrtega dvorca Prusnik,

 

 

- ureditev za ohranjanje zavarovanega območja;

 

 

(2) Etape iz prejšnjega odstavka se lahko izvajajo ločeno ali sočasno, glede na potrebe.

 

 

(3) Do pričetka izvajanja posegov, ki so opredeljeni s tem odlokom, se na ureditvenem območju ohranja sedanja namembnost prostora.

 

 

20. člen

 

 

(organizacija gradbišča)

 

 

Organizacija gradbišča mora upoštevati urejanje platojev in gradnjo objekta, interne ceste in priključke na glavno cesto ter trase izvajanja gospodarske javne infrastrukture. Za potrebe gradbišča se uporabljajo obstoječe komunikacije.

 

 

XI. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

 

21. člen

 

 

Investitor in izvajalci so dolžni:

 

 

(1) Zagotoviti prometno ter komunalno in energetsko infrastrukturo usklajeno z gradnjo objekta.

 

 

(2) Urediti pripadajoče zelene površine sočasno z dograditvijo objekta.

 

 

(3) Varovati lokacijo podrtega dvorca Prusnik.

 

 

(4) Izvesti ureditev za ohranjanje zavarovanega območja ter ohranjanja biotske raznovrstnosti območja.

 

 

(5) Investitorji objektov so dolžni, pred vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja, pridobiti soglasja pristojnih nosilcev urejanja prostora k predvidenim projektnim rešitvam objektov, zunanjih površin in priključkov na infrastrukturo, za gradnjo vodne infrastructure pa mora investitir skleniti pogodbo po 49. členu Zakona o vodah.

 

 

XII. TOLERANCE

 

 

22. člen

 

 

(dovoljena odstopanja)

 

 

(1) Pri realizaciji OPPN so dopustna odstopanja od rešitev, določenih s tem odlokom, če se pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju geoloških, hidroloških, geomehanskih in drugih razmer ter pri projektiranju objektov in ureditev, poiščejo rešitve, ki so primernejše z gradbeno tehničnega, oblikovalskega ali okoljevarstvenega vidika, s katerim pa se ne smejo poslabšati prostorske in okoljske razmere.

 

 

(2) Dopustna so odstopanja poteka internih cest in višine platojev zaradi ustreznejših rešitev.

 

 

(3) Odstopanja tlorisnih in višinskih gabaritov objektov so lahko ± 10%.

 

 

(4) Dopustne so spremembe poteka komunalnih in energetskih vodov in naprav ter mesta priključevanja od prikazanih, v kolikor gre za prilagajanje stanju na terenu, lastništvu, izboljšavam tehničnih rešitev, ki so primernejše z oblikovalskega, prometno tehničnega, ozelenitvenega ali okoljevarstvenega vidika, s katerimi pa se ne smejo poslabšati prostorski in okoljski pogoji ali prejudicirati in ovirati bodoče ureditve, ob upoštevanju veljavnih predpisov za tovrstna omrežja in naprave. Medsebojni odmiki in križanja morajo biti v skladu s tehničnimi normativi in standardi.

 

 

XIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

23. člen

 

 

(vpogled)

 

 

Občinski podrobni prostorski načrt skupaj s prilogami je javnosti stalno na vpogled na Občini Trbovlje, Oddelek za okolje in prostor.

 

 

24. člen

 

 

(izvajanje nadzora)

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja RS Ministrstvo za okolje in prostor, Inšpektorat RS za okolje in prostor.

 

 

25. člen

 

 

(prenehanje veljavnosti)

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o ureditvenem načrtu za del območja PE 6/1 - PRUSNIK (Uradni vestnik Zasavja, št. 12/91).

 

 

26. člen

 

 

(objava in veljavnost)

 

 

(1) Tekstualni del odloka se objavi v Uradnem vestniku Zasavja. Grafični del odloka se objavi na spletnih straneh občine Trbovlje.

 

 

(2) Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 007-14/2009

 

 

Datum:21.6.2010

 

 

Bogdan BAROVIČ

 

 

Župan