New Page 1

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju - ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09 , 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13-skl. US, 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in 24. člena Statuta Občine Kidričevo (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 62/16), je Občinski svet Občine Kidričevo na 26. redni seji, dne 29.3.2018, sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH OPPN ZA VZHODNI DEL POSELITVENEGA OBMOČJA NJIVERCE P16-S4 (STANOVANJSKA POZIDAVA IN MANJŠI ŠPORTNI PARK)

 

1. člen

(1) S tem odlokom se sprejme sprememba in dopolnitev Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za vzhodni del poselitvenega območja Njiverce P16-S4 (stanovanjska pozidava in manjši športni park) (Uradni glasilo slovenskih občin, št. 11/09) – v nadaljevanju OPPN.

(2) OPPN je izdelal BIRO 33, pod številko 4-10-17.

 

2. člen

S spremembami in dopolnitvami podrobnega načrta se spremeni tipologija stanovanjske pozidave.

 

3. člen

Sestavni deli OPPN so:

I.   SPLOŠNI DEL

 

II. ODLOK

 

III.  KARTOGRAFSKI DEL – nadomestijo se vse karte:

list 01 - Izsek iz kartografskega dela Občinskega 

prostorskega načrta občine Kidričevo - 1:2000

list 02 - Območje OPPN z obstoječim parcelnim stanjem - 1:500

list 03 - Ureditvena situacija - 1:500

list 04 - Prikaz prometnega omrežja - 1:500

list 05 - Prikaz komunalnega omrežja - 1:500

list 06 - Načrt parcelacije - 1:500

 

IV. PRILOGE PODROBNEGA NAČRTA

 

4. člen

Spremeni se 9. člen odloka tako, da se glasi:

»9. člen

(funkcije in oblikovanja objektov in naprav)

Funkcije in oblikovanja objektov in naprav (zazidalna zasnova):

·  predvidenih je  šestnajst  območji za stanovanjske hiše (prostostoječe enostanovanjske hiše z oznakami od 1 do 16),

·  na območjih 1, 2, 5, 8, 9, 12 in 16 je možnost izvedbe prostostoječih enostanovanjskih hiš ali vrstnih hiš,

·  predviden je klubski objekt za športno rekreacijski park - etažnosti P (klubska soba, sanitarije, garderobe, nadstrešek - oznaka objekta K),

·  predvideno je območje za naftni plin (cisterne z utekočinjenim naftnim plinom) in sončno elektrarno (sončni kolektorji),

·  prostostoječe enostanovanjske hiše naj bodo pritlične, lahko so s kletjo in z možnostjo izvedbe nadstropja; dovoljena etažnost je tako K+P+M ali K+P+1N,

·  vrstne hiše naj bodo nadstropne, lahko so s kletjo in možnostjo izvedbe mansarde, dovoljene etažnosti K+P+M ali K+P+1N,

·  ena (ali več) garaža za osebna vozila je praviloma ob stanovanjskem objektu; te garaže so lahko zgrajene kot samostojen objekt ali tudi v sklopu sestavljenega nezahtevnega objekta, 

·  dopuščena je postavitev tudi drugih nezahtevnih objektov za lastne potrebe, v skladu z veljavnimi predpisi, znotraj predvidene parcele,

·  objekte je dovoljeno oblikovati sodobno z volumenskimi izrezi in previsi. Možna je uporaba večjih zastekljenih površin. Strehe objektov je dopustno graditi kot dvokapne strehe od 30° do 45°, kot enokapne strehe do 20° in kot ravne strehe z atiko. Možna je tudi izvedba atik s skritimi žlebovi. Strehe se lahko izkoristijo kot funkcionalne pohodne terase. Pri ravnih strehah se kot strešna kritina lahko uporablja različne hidroizolacijske folije s posipom ali brez. Dovoljuje se tudi izvedba streh s pranim prodcem ali kot zelene strehe. Pri dvo oziroma štirikapnih strehah je dovoljena uporaba kritine iz pločevine, opečne ali betonske kritine v odtenkih opečne, rdeče, sive ali črne barve,

·  usklajena naj bo končna urbanistična in arhitekturna oblika celotnega naselja.«.

 

5. člen

(1) Spremeni se drugi odstavek 11. člena odloka tako, da se glasi:

»Najmanjši odmik stavbe od meje cestnega telesa znaša 4,0 m«

(2) Spremeni se tretji odstavek 11. člena odloka tako, da se glasi:

»Razmerje tlorisnih stranic osnovnega pravokotnika stanovanjskega objekta se dopušča vsaj 1:1,25, ki ga je dopustno dograjevati  po daljši strani.«

(3) Za četrtim odstavkom 11. člena odloka se doda nov odstavek, ki se glasi:

»Vrstne hiše se kot skupino dopušča graditi v oddaljenosti 4 m in več od tlorisne linije kapi do parcelnih mej brez posebnih pogojev – zadoščeno mora biti sanitarnim in požarnim zahtevam oziroma ne smejo s tem biti prizadete koristi soseda.«.

(4) V prvem stavku sedmega odstavka 11. člena odloka se pred besedo hiša doda nova beseda, ki se glasi: »Prostostoječa enostanovanjska«.

(5) Za osmim odstavkom 11. člena odloka se doda nov odstavek, ki se glasi:

»Vrstne hiše so zasnovane tako da so bivalni prostori orientirani na jug v dveh etažah ter garažo kot ločen objekt na severni strani.«.

 

6. člen

(1) V prvi alineji prvega odstavka 13. člena se prvi dve besedi nadomestita z :»prostostoječe enostanovanjske hiše«.

(2) Za prvo alinejo prvega odstavka 13. člena odloka se doda nova alineja, ki se glasi:

»- vrstne hiše (oznaka objektov od 1a, 1b, 2a, 2b, 5a, 5b, 8a, 8b, 8c, 9a, 9b, 12a, 112b, 16a in 16b): maksimalna tlorisna velikost ene enote vrstne hiše je 8 m x 13 m + 6 m x 6 m oz. 8 m x 12 m + 6 m x 6 m (razvidno iz grafične priloge – Ureditvena situacija) .

(3) Spremeni se prva alineja drugega odstavka 13. člena odloka tako, da se glasi:

» - etažnost: K + P + M ali K + P + 1N, (pri bruto etažni višini 3,30 m).«.

 

7. člen

Spremeni se prvi stavek četrtega odstavka 15. člena odloka tako, da se glasi:

»Velikost gradbenih parcel oziroma funkcionalnih zemljišč stanovanjskih hiš se giblje med 257m2 in 750m2.«.

 

8. člen

Spremeni  se 16. člen odloka tako, da se glasi:

»16. člen

(načrt parcelacije)

(1) Gradbena parcela k objektom je določena z načrtom parcelacije, ki je sestavni del tega OPPN.

(2) Površine gradbenih parcel smejo po končni izmeri odstopati do 5%.

(3) V primeru izgradnje prostostoječe enostanovanjske hiše, kjer je predvidena vrstna pozidava, je dovoljena izgradnja na več parcelah.«.

 

9. člen

Za zadnjim odstavkom 2. točke 20. člena  se doda nov odstavek, ki se glasi:

»Ogrevanje objektov s toplotno črpalko voda - voda, kjer je kot toplotni vir podtalna voda, ali z    geosondo, kjer je toplotni vir zemlja preko vertikalne zemeljske sonde, za kar je treba izvesti    vrtino, na ožjem vodovarstvenem območju zajetij pitne vode, z oznako VVO II, v skladu z Uredbo o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko - ptujskega polja,            ni dovoljeno.«.

 

10. člen

Spremeni  se 22. člen odloka tako, da se glasi:

»22. člen

(rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter varstvom pred požarom)

(1) Na obravnavanem območju ni predvidenih ukrepov za potrebe obrambe.

(2) Ureditveno območje OPPN se nahaja izven naravnih omejitev kot so poplavnost in visoka podtalnica, erozivnost ter plazovitost terena. V širšem ureditvenem območju OPPN so zadostni običajni zaščitni ukrepi pred erozijo.

(3) Obravnavano območje spada v VII. stopnjo potresne nevarnosti. Projektni pospešek tal je znaša 0,125 g. Tveganje nastanka plazov zaradi potresa je v tem območju srednja. V projektni dokumentaciji je k temu primerno potrebno predvideti tehnične rešitve gradnje.

(4) Za primere razlitja nevarnih snovi (olja, goriva) je potrebno pripraviti načrt za hitro ukrepanje in voditi evidenco o nevarnih snoveh, ki se uporabljajo na gradbišču. Možnost razlitja nevarnih snovi v času gradnje objekta se zmanjša na minimalno ob upoštevanju sledečega:

·  nadzor tehnične usposobljenosti vozil in gradbene mehanizacije,

·  nadzor nad uporabo in skladiščenjem goriv ter motornih in strojnih olj,

·  nadzor nad ravnanjem z odpadno embalažo in ostanki gradbenih in drugih materialov

(5) Obravnavano območje se nahaja na področju, kjer je požarna ogroženost naravnega okolja zelo majhna. Možnost za nastanek požara ne obstaja, verjetnost vžiga je minimalna. V kolikor izbruhne požar se zelo počasi širi ali pa ugasne. Zelo malo gorljivega materiala je zajetega v požaru, v glavnem je to zgornji sloj podrasti.

(6) Doseganje predpisane ravni požarne varnosti mora izhajati iz študije požarne varnosti, kadar je to zahtevano s predpisi o študiji požarne varnosti. Kadar izdelava študije požarne varnosti ni zahtevana, mora doseganje predpisane ravni požarne varnosti izhajati iz dokumenta Zasnova požarne varnosti. Študija oziroma zasnova požarne varnosti sta sestavni del projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja.

(7) Voda potrebna za gašenje požara v stavbah bo zagotovljena z javnih hidrantnim omrežjem (predvideni so nadzemni hidranti).

(8) Za omejitev širjenja požara pri stavbah v ureditvenem območju bodo požarni ukrepi opredeljeni v drugih načrtih, ki izkazujejo zanesljivost objekta. Stavbe morajo biti projektirane in grajene tako, da je ob požaru na voljo zadostno število ustrezno izvedenih evakuacijskih poti in izhodov na ustreznih lokacijah, ki omogočajo hiter in varen umik. Z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte je potrebno zagotoviti ustrezne odmike med mejo parcel in med objekti ter potrebne protipožarne ločitve.

(9) Intervencija bo zagotovljena preko cestnih priključka in notranjih prometnih in manipulativnih površin podrobnega načrta. Elementi cestnega priključka in dimenzioniranje nosilne konstrukcije ceste morajo zagotavljati prevoznost intervencijskim vozilom, komunalnemu 3 osnemu vozilu, gasilskemu vozilu ipd.«.

 

11. člen

Spremeni se drugi odstavek 26. člena odloka tako, da se glasi:

»Stanovanjski objekti ne smejo presegati gradbene meje, lahko pa se je dotikajo ali so od nje odmaknjeni v notranjost.«.

 

12. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka, je še zmeraj možna gradnja po obstoječem pravnomočnem gradbenem dovoljenju.

 

13. člen

Podrobni načrt s prilogami je v času uradnih ur na vpogled v prostorih Občine Kidričevo, Kopališka ulica 14, 2325 Kidričevo in prostorih Skupne občinske uprave Ptuj, Mestni trg 1, 2250 Ptuj.

 

14. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3500-10/2016

Datum: 3.4.2018

 

 

Občina Kidričevo

 

Anton Leskovar, župan