New Page 2

Številka:

080-0001/2011­

Občina:

Zreče

Organ sprejema:

Občinski svet občine Zreče

Predlagatelj:

Drago Šešerko, podžupan

Zakonska podlaga:

21. člen Zakona o lokalni samoupravi (UPB-2; Uradni list RS, št. 94/2007­uradno prečiščeno besedilo, 76/2008, 79/2009 in 51/2010) in 16. člen Statuta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 95/2008-uradno prečiščeno besedilo, 55/2009 in 57/2010)

Pripravljalec:

Občinska uprava Občine Zreče

Datum:

07.02.2012

Priloge:

gradivo 1
  Vabilo na 11. redno sejo Občinskega sveta Občine Zreče
Sprejeti akt: povezava

Besedilo:

 

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (UPB-2; Uradni list RS, št. 94/2007­uradno prečiščeno besedilo, 76/2008, 79/2009 in 51/2010) in 16. člena Statuta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 95/2008-uradno prečiščeno besedilo, 55/2009 in 57/2010) je Občinski svet Občine Zreče na ……… redni seji dne …………….. sprejel

PRAVILNIK

o protokolarnih obveznostih Občine Zreče

I. UVODNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom se določijo protokolarne obveznosti, dogodki in pravila ob teh dogodkih, način financiranja teh obveznosti ter pravice in dolžnosti občinske uprave pri organiziranju in izvedbi protokolarnih dogodkov v Občini Zreče.

2. člen

Protokolarne zadeve po tem pravilniku pripravlja in izvaja Občinska uprava Občine Zreče oziroma druga pooblaščena oseba, ki skrbi za njihovo organizacijsko in strokovno tehnično izvedbo.

Sredstva za financiranje posameznih protokolarnih dejanj iz tega pravilnika se zagotavljajo v občinskem proračunu na naslednjih proračunskih postavkah: -stroški za proslave, -protokol, -pokroviteljstva, -reprezentanca.

3. člen

Kot protokolarni dogodki se štejejo: -uradni in delovni obiski doma in v tujini, -sprejemi, ki jih prireja župan, -proslave in druge prireditve, katerih organizator je občina, -druge protokolarne obveznosti.

4. člen

Ob izjemnih dogodkih, ki niso predvideni s tem pravilnikom, določi protokolarne aktivnosti občine župan za vsak primer posebej.

II. URADNI OBISKI

5. člen

Ob obisku domačih in tujih delegacij oziroma posameznikov je gostitelj župan.

Goste ob prihodu pozdravijo oziroma se ob odhodu od njih poslovijo župan ali podžupan oziroma druge osebe, ki jih določita župan ali podžupan.

6. člen

V občini se vodi knjiga gostov. O vpisih v knjigo odloča župan.

Knjiga gostov se hrani v tajništvu občine, zanjo pa skrbi za protokolarne zadeve pooblaščeni javni uslužbenec.

7. člen

Ob uradnih obiskih domačih in tujih delegacij lahko župan priredi pogostitev, svečano kosilo ali večerjo.

Na slovesnosti ob prihodu in odhodu delegacij, pri kosilu ali večerji, določi župan seznam vabljenih.

8. člen

Župan lahko posameznemu gostu izroči protokolarno darilo, katerega vsebina naj bo povezana z eno izmed značilnostmi občine Zreče.

9. člen

Ob obisku tujih delegacij v občini se lahko stroški bivanja in prevozov uradnih oseb članov delegacij krijejo iz občinskega proračuna.

10. člen

Ob uradnih obiskih predstavnikov Občine Zreče v tujini, občinska uprava v sodelovanju s koordinatorjem obiska ureja organizacijske in protokolarne zadeve. Predstavnike, ki so navzoči pri odhodu in prihodu, določi župan. Ob teh obiskih se gostitelju izroči darilo v skladu z 8. členom tega pravilnika.

11. člen Uradni in delovni obiski trajajo praviloma do tri delovne dni. Protokolarni čas je čas med 9.00 in 21.00 uro.

III. SPREJEMI, KI JIH PRIREJA ŽUPAN

12. člen

Župan lahko priredi sprejem za občane, skupine občanov, društva ali druge osebe, ki so dosegli pomembne uspehe ali zasluge, doma ali v tujini na področju: gospodarstva, kulture, športa, zdravstva, šolstva, znanstveno raziskovalnega dela, inovativnih dosežkov,

humanitarnih dejavnosti, varnosti, zaščite in reševanja ter drugih dosežkov pomembnih za Občino Zreče.

Župan lahko priredi sprejem tudi za osebe, ki niso občani Občine Zreče, vendar so s svojim delom ali kako drugače pomembno vplivali na razvoj Občine Zreče.

Župan lahko priredi sprejem tudi ob različnih drugih priložnostih za funkcionarje, predsednike svetov krajevnih skupnosti ter člane drugih organov Občine Zreče.

Župan lahko udeležence iz prejšnjih odstavkov tega člena pogosti ter se jim zahvali s priložnostnim darilom.

13. člen

Častnim občanom se izkaže pozornost: -s svečano podelitvijo priznanj na svečani seji občinskega sveta občine, -z novoletno čestitko in čestitko ob rojstnem dnevu, -s posebnim voščilom ter sprejemom pri županu ob njihovi 70., 80., 90., 95., 100. in višji

obletnici rojstva oziroma z obiskom župana, če se imetnik občinskega priznanja iz zdravstvenih razlogov ne more udeležiti sprejema pri županu, -z drugimi pozornostmi v skladu z ostalimi pravnimi akti občine.

14. člen

Aktivnim občinskim funkcionarjem (podžupan, člani občinskega sveta), nekdanjim županom občine, poslancem Državnega zbora Republike Slovenije iz volilne enote Maribor, predsedniku nadzornega odbora ter predsednikom svetov krajevnih skupnosti se izkaže pozornost: -z novoletno čestitko in s priložnostnim darilom, -s čestitko ob rojstnem dnevu, -s prijateljskim srečanjem ob novem letu in ob koncu mandata, -s posebnim voščilom ter sprejemom pri županu ob njihovi 70., 80., 90., 95., 100. in višji

obletnici rojstva oziroma z obiskom župana, če se iz zdravstvenih razlogov ne morejo udeležiti sprejema pri županu.

15. člen

Članom odborov in komisij občinskega sveta, ki niso člani občinskega sveta, se izkaže pozornost z novoletno čestitko.

16. člen

Župan izkaže pozornost prvemu rojenemu otroku v občini v posameznem koledarskem letu z obiskom ter izročitvijo priložnostnega darila.

IV. DRUGE PROTOKOLARNE OBVEZNOSTI

17. člen

V primeru smrti aktivnega funkcionarja (župana, podžupana, člana občinskega sveta) se izkaže spoštovanje z žalno sejo občinskega sveta, z osmrtnico in vencem ali žalnim cvetjem ter govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug pooblaščeni govornik v soglasju s svojci.

18. člen

V primeru smrti bivšega župana, častnega občana občine, nosilca zlatega, srebrnega in bronastega grba občine ali predsednika nadzornega odbora se izkaže spoštovanje z osmrtnico in vencem ali žalnim cvetjem ter govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug občinski funkcionar v primeru, da svojci izrazijo takšno željo.

19. člen

V primeru smrti častnega občana Občine Zreče, občina organizira postavitev častne straže v skladu s temi pravili ter v soglasju z najbližjimi svojci.

Častno stražo sestavljajo štirje člani, ki so določeni iz vrst občinskih funkcionarjev. Člane častne straže za vsak primer posebej določi župan občine.

Častna straža se praviloma postavi ob položitvi venca pokojniku, in sicer po dva člana častne straže na vsaki strani krste oziroma žare. Častna straža je postavljena za največ pet minut.

20. člen

V primeru smrti predsednika krajevne skupnosti ali člana drugega organa Občine Zreče, direktorja oziroma ravnatelja javnega zavoda in drugih pomembnih občanov se izkaže spoštovanje s sožalno brzojavko svojcem.

21. člen

V primeru smrti javnega uslužbenca občinske uprave ali nekdanjega javnega uslužbenca občinske uprave se izkaže spoštovanje z osmrtnico in vencem ali žalnim cvetjem, govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug javni uslužbenec občinske uprave v primeru, da svojci izrazijo takšno željo, ter s sožalno brzojavko svojcem.

22. člen

V primeru smrti župana, podžupana, člana občinskega sveta, bivšega župana, častnega občana, predsednika nadzornega odbora, predsednika krajevne skupnosti ali javnega uslužbenca občinske uprave se spoštovanje izkaže tudi s spustitvijo vseh zastav pred zgradbo Občine Zreče na pol droga, in sicer od dneva smrti do dneva pogreba.

23. člen

Najstarejšim občankam in občanom župan občine osebno čestita in izroči darilo ob njihovi

90. in večletnici rojstva.

Ob 80. letnici rojstva župan občankam in občanom izkaže pozornost s posebnim voščilom.

24. člen

Župan občine občankam in občanom ob veliki noči, prazniku dela, dnevu državnosti, dnevu samostojnosti in enotnosti, ob novem letu ter prvošolčkom ob prvem šolskem dnevu izkaže pozornost s posebnim voščilom.

V. PROSLAVE IN PRIREDITVE

25. člen

Proslave ob državnih in občinskem prazniku, tradicionalne in druge prireditve, pomembne za občino, organizira občinska uprava sama ali v sodelovanju z drugimi organizacijami.

Občina Zreče organizira proslave in druge svečanosti ob naslednjih državnih praznikih:

- 8. februar, slovenski kulturni praznik,

- 25. junij, dan državnosti,

- 26. december, dan samostojnosti in enotnosti.

Ob 29. maju, prazniku Občine Zreče, organizira župan posebno slavnostno sejo, na kateri se podelijo občinska priznanja.

Občina Zreče organizira naslednje žalne komemoracije:

- 12. februar, spominski dan obešanja talcev pri grobovih 100 frankolovskih žrtev na Stranicah,

 - 9. marec, v spomin padlim borcem na pokopališču v Zrečah,

- 1. november, v spomin dneva mrtvih vsem padlim borcem na področju Občine Zreče.

Konec meseca marca oziroma v začetku meseca aprila se organizira prireditev Naj športnik, na kateri se podelijo priznanja najboljšim športnikom v občini.

Občina Zreče organizira tudi druge prireditve, ki so v občini postale tradicionalne.

26. člen

O seznamu vabljenih na proslave in prireditve odloča župan.

VI. DARILA

27. člen

Protokolarna darila so darila, ki se lahko podarijo ob protokolarnih dogodkih po tem pravilniku in drugih predpisih Občine Zreče. Vsebinsko so praviloma vezana na katero od značilnosti Občine Zreče.

Priložnostna darila so darila manjše vrednosti in so praviloma vezana na eno izmed značilnosti občine Zreče.

28. člen

Za izbiro, pripravo, usklajevanje in nabavo protokolarnih in priložnostnih daril, vencev, žalnega cvetja in izobešanje zastav skrbi občinska uprava.

Občinska uprava vodi tudi evidenco izročenih in prejetih daril.

VII. KONČNA DOLOČBA

29. člen

Ta pravilnik prične veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Številka: 080-0001/2011­

Datum:

Drago ŠEŠERKO, Podžupan