New Page 1

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – UPB2, 76/2006, 79/2009, 51/2010, 40/2012-ZUJF), Zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture (Uradni list RS, št. 77/07 - UPB, 56/08, 4/10, 20/11 in 111/13), in 6. in 17. člena Statuta Občine Mirna (Uradno glasilo slovenskih občin,  št. 21/2011) je občinski svet Občine Mirna na  3. redni seji dne 27.1.2015 sprejel

 

PRAVILNIK

O POSTOPKU, POGOJIH IN MERILIH ZA SOFINANCIRANJE PROGRAMOV IN PROJEKTOV NA PODROČJU LJUBITELJSKE KULTURE V OBČINI MIRNA

 

I.       Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo pogoji, postopki, kriteriji in merila za izvajanje, vrednotenje in razdelitev proračunskih sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov in projektov ljubiteljske kulturne dejavnosti v občini Mirna (v nadaljevanju: kulturnih programov in projektov), ki jih za ta namen določa letni program kulture in zagotavlja proračun Občine Mirna.

 

2. člen

Izvajalci kulturnih programov in projektov v občini so po tem pravilniku lahko:

·      društva, zveze, skladi, zavodi in druge organizacije, registrirane oz. ustanovljene za izvajanje kulturne dejavnosti (izjemoma izvajalci lahko tudi niso registrirani za opravljanje kulturne dejavnosti, če so njihovi kulturni projekti v javnem interesu občine Mirna, o čemer odloča strokovna komisija za področje kulture),

·        posamezniki, ki so vpisani v razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu za kulturo,

·        javni zavodi s področja vzgoje in izobraževanja za obseg dejavnosti na področju kulture, ki ne sodi v osnovno dejavnost iz ustanovitvenega akta javnega zavoda,

·        lastniki ali upravljavci nepremične kulturne dediščine, ki se nahaja na območju občine Mirna in ima status kulturnega spomenika,

·        lastniki ali upravljavci javne infrastrukture na področju kulture in objektov, ki se pretežno uporabljajo za kulturne dejavnosti.

 

3. člen

Izvajalci kulturnih programov in projektov v občini morajo izpolnjevati naslednje splošne pogoje:

·      da se prijavijo na javni razpis oz. javni poziv na predpisanih obrazcih in v določenih rokih,

·      da izkažejo na predpisanih obrazcih zaprto finančno konstrukcijo za prijavljen javni kulturni program ali kulturni projekt,

·      da imajo sedež oz. stalno prebivališče v občini Mirna (izjemoma se lahko sofinancira tudi kulturne projekte izvajalca, ki nima sedeža v občini Mirna, če so kulturni projekti v javnem interesu občine Mirna, pri čemer morajo javne kulturne prireditve potekati v občini Mirna),

·      da delujejo na področju kulture najmanj eno leto,

·      da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za izvedbo javnega kulturnega programa ali kulturnega projekta,

·      da imajo urejeno evidenco o članstvu in ostalo dokumentacijo, kot to določa Zakon o društvih,

·      da so v preteklih letih redno izpolnjevali pogodbene obveznosti, če so prejeli sredstva iz proračuna Občine Mirna,

·      za posameznike, ki so vpisani v razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu za kulturo je pogoj, da imajo stalno prebivališče v občini Mirna,

·      da izkažejo nepridobitni značaj javnega kulturnega programa ali kulturnega projekta, s katerim kandidirajo za sofinanciranje iz javnih sredstev.

(2) Glede na vsebino razpisanih sredstev se lahko natančneje določijo pogoji za sofinanciranje kulturnih programov in projektov v razpisni dokumentaciji.

 

4. člen

(1) Opredelitev pojmov po tem pravilniku:

·      Javni kulturni program po tem pravilniku je kulturna dejavnost izvajalcev, ki niso javni zavodi, je pa njihovo delovanje v javnem interesu do te mere, da ga občina financira na primerljiv način kot javne zavode. Javni kulturni program po vsebini predstavlja zaključeno celoto in traja nepretrgoma najmanj devet mesecev v letu.

·      Javna kulturna dejavnost je tista dejavnost (glasbena, pevska, plesna, gledališka, idr.) posameznikov, društev in sekcij društev na področju ljubiteljske kulture, ki jo v javnem interesu občina sofinancira za spodbujanje kulturne ustvarjalnosti in uresničevanje trajnega kulturnega razvoja.

·      Kulturni projekt s področja kulture je posamična kulturna aktivnost izvajalca oz. posamičen zaključen enkratni dogodek (npr. likovna razstava, glasbeni koncert, gledališka predstava idr.) na posameznem kulturnem področju, ki je namenjen širši javnosti in izkaže nek širši javni interes. Za projekt s področja kulture se šteje tudi obnova in restavriranje nepremične kulturne dediščine.

·      Kulturne prireditve so praviloma zaključeni enkratni dogodki, ki so namenjeni širši javnosti in predstavitvi domačih kulturnih izvajalcev, na katerih sodelujejo različni kulturni ustvarjalci in na njih javno predstavijo svojo dejavnost.

·      Nepremična kulturna dediščina so nepremičnine vpisane v register nepremične kulturne dediščine pri zavodu za varstvo kulturne dediščine.

·      Javna kulturna infrastruktura so nepremičnine in oprema za izvajanje kulturne dejavnosti, razglašeni za javno kulturno infrastrukturo s sklepom občinskega sveta.

(2) Upravičeni stroški sofinanciranih projektov/programov so stroški, ki:

·      so s projektom/programom neposredno povezani, so nujno potrebni za njegovo uspešno izvajanje in so v skladu s cilji projekta/programa;

·      tekoči stroški poslovanja zaradi opravljanja osnovne dejavnosti prijavitelja, kadar je sofinanciran program;

·      so opredeljeni v prijavi prijavitelja;

·      dejansko nastanejo;

·      so pripoznani v skladu s skrbnostjo dobrega gospodarja, z načeli dobrega finančnega poslovanja, zlasti cenovne primernosti in stroškovne učinkovitosti;

·      nastanejo in so plačani v obdobju porabe sredstev;

·      so izkazani v skladu z veljavnimi predpisi;

·      morajo biti prepoznavni in preverljivi;

·      niso in ne bodo financirani s strani drugih sofinancerjev projekta ali programa.

V zvezi z izvajanjem projektov so upravičeni naslednji stroški:

·      stroški dela oseb, ki izvajajo projekt/program;

·      drugi stroški, ki so nujno potrebni za uspešno izvedbo projekta/programa.

 

5. člen

(1) Po tem pravilniku se upravičenim izvajalcem sofinancira kulturne programe in projekte, in sicer:

I. Javni kulturni programi:

Kulturna dejavnost na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti (pevska, plesna, lutkovna, gledališka, literarna, ljudsko petje, likovna,…), ki se izvaja v okviru kulturnih društev.

II. Kulturni projekti:

A) Investicije in investicijsko vzdrževanje objektov, ki so označeni kot javna infrastruktura na področju kulture ter objektov, ki se pretežno uporabljajo za kulturne dejavnosti.

B) Varstvo kulturne dediščine (varovanje in ohranjanje kulturnih spomenikov državnega in lokalnega pomena), ki so povezani z umetniško ustvarjalnostjo ali zgodovinsko in kulturno dediščino kraja.

C)  Javne kulturne prireditve: sem spadajo kulturne prireditve na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti, ki kažejo širši javni interes.

D) Založništvo (izdaja knjig, CD, idr.).

E)  Nakup opreme in osnovnih sredstev izvajalcev na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti za izvajanje rednih programov in kulturnih dejavnosti.

F)  Izobraževanje in usposabljanje članov društev, strokovnih kadrov, članov kulturnih društev za vodenje in izvedbo različnih kulturnih dejavnosti na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti.

G) Materialni stroški zvez ter izvajalcev kulturnih dejavnosti, ki delujejo v interesu večine kulturnih društev: sem spadajo materialni stroški, nastali v zvezi z administrativnimi, finančnimi, računovodski deli, stroški strokovne literature ter promocijskega materiala. 

 

6. člen

(1) Višina sofinanciranja kulturnih programov in projektov je odvisna od razpoložljivih proračunskih sredstev za področje ljubiteljske kulturne dejavnosti. Izračun višine sofinanciranja se izvede na osnovi Meril za vrednotenje in izbor programov in projektov ljubiteljske kulturne dejavnosti v občini Mirna.

(2) Merila se vrednotijo v točkah. Višina sofinanciranja programov in projektov oziroma sofinanciranja stroškov delovanja je odvisna od vsakoletnih razpoložljivih sredstev v občinskem proračunu za področje kulture. Ostanek nerazdeljenih sredstev se lahko na predlog strokovne komisije dodatno razdeli po posameznih področjih, vendar največ do višine zaprošenih sredstev izvajalcev oziroma do deleža sofinanciranja, določenega s tem pravilnikom ali letnim programom.

 

II.     Letni program kulture

 

7. člen

(1) Strokovna služba za družbene dejavnosti občine (v nadaljevanju:strokovna služba) predloži letni program kulture v sprejem občinskemu svetu občine po sprejemu proračuna za tekoče leto.

(2) Z letnim programom se določi programe in projekte, ki se sofinancirajo iz občinskih sredstev, obseg in vrsto dejavnosti ter potrebna sredstva za izvedbo programov in projektov. S sprejemom občinskega proračuna se določi višino sredstev za sofinanciranje letnega programa kulture.

(3) V letni program se uvrsti tista področja oziroma dejavnosti, ki so pomembna za občino.

 

III.    Strokovna komisija za področje kulture

 

8. člen

(1) Župan po nastopu funkcije pred objavo prvega razpisa na podlagi tega pravilnika v njegovem mandatu imenuje strokovno komisijo za kulturo (v nadaljevanju: strokovna komisija). Mandat komisije je vezan na mandat župana. Župan lahko člana komisije razreši pred iztekom mandata in imenuje novega člana.

(2) Komisija je sestavljena iz petih članov, in sicer:

·      en predstavnik občinskega sveta občine,

·      trije predstavniki s področja kulture, ki poznajo oziroma soustvarjajo kulturno dogajanje v občini,  

·      strokovni delavec za področje družbenih dejavnosti iz občinske uprave Občine Mirna.

(3) Predsednik komisije je predstavnik občinskega sveta in sklicuje ter vodi seje. 

(4) Naloga strokovne komisije je, da oceni popolne vloge na podlagi pogojev in meril tega pravilnika ter višine proračunskih sredstev in pripravi končni predlog prejemnikov sredstev.

(5) Strokovna komisija med drugim pripravlja tudi predloge, mnenja in pobude za spremembe meril za vrednotenje kulturnih programov in projektov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti. 

 

IV.   Javni razpis

 

9. člen

(1) Občina Mirna vsako leto po sprejemu proračuna in letnega programa kulture za tekoče leto objavi javni razpis ali javni poziv za zbiranje prijav (v nadaljevanju: razpis) za sofinanciranje kulturnih programov in projektov, ki se financirajo iz občinskega proračuna. Razpis se objavi na spletni strani občine in v glasilu občine, kadar ta izide v času trajanja razpisa, (objavi se novica o razpisu), lahko pa se objavi tudi v Uradnem glasilu slovenskih občin, kadar direktor občinske uprave oceni, da je to primerno. Javni razpis se izvede v skladu z veljavno zakonodajo in tem pravilnikom.

(2) Župan sprejme sklep o začetku postopka javnega razpisa in s sklepom imenuje tričlansko komisijo za odpiranje vlog izmed javnih uslužbencev, zaposlenih v občinski upravi.  

(3) Občinska uprava pripravi razpis, razpisno dokumentacijo in besedilo javnega razpisa in ga objavi.

(4) Strokovno-organizacijska in administrativno-tehnična opravila v zvezi z izvedbo postopka javnega razpisa vodi občinska uprava. Občinska uprava pripravi tudi predlog razdelitve sredstev, ki ga predloži strokovni komisiji za področje kulture.   

 

V.      Vsebina razpisa

 

10. člen

(1) Javni razpis oziroma javni poziv vsebuje elemente, ki jih določa zakon, med njimi pa mora zlasti vsebovati:

·      jasno navedbo, ali gre za javni razpis ali za javni poziv,

·      pravno podlago za izvedbo razpisa ali poziva,

·      predmet sofinanciranja javnih kulturnih programov in kulturnih projektov,

·      obdobje, v katerem morajo biti dodeljena sredstva porabljena,

·      pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci in njihovi javni kulturni programi oz. kulturni projekti,

·      okvirno vrednost razpoložljivih sredstev, ki so predmet javnega razpisa oziroma poziva,

·      navedbo meril za ocenjevanje prispelih vlog, s pomočjo katerih se med prijavljenimi izvajalci, ki izpolnjujejo razpisne pogoje, izberejo prejemniki proračunskih sredstev,

·      razpisni rok, način pošiljanja oziroma dostave vlog,

·      navedbo oseb občinske uprave, pooblaščenih za dajanje informacij,

·      rok, v katerem bodo izvajalci obveščeni o izidu javnega razpisa oziroma javnega poziva.

(2) Z dnem objave razpisa je zainteresiranim omogočen vpogled v razpisno dokumentacijo in dvig razpisne dokumentacije. V razpisni dokumentaciji morajo biti navedeni vsi potrebni podatki, ki bodo omogočili vlagatelju izdelati popolno vlogo za dodelitev sredstev. Izročitev razpisne dokumentacije v tiskani obliki je mogoča le v primeru tehničnih težav, zaradi katerih dokumentacije ni mogoče prevzeti v elektronski obliki.

 

11. člen

(1) Prijava na razpis mora vsebovati:

·      podatke o prijavitelju,

·      navedbo programov oziroma projektov, za katere prijavitelj kandidira,

·      opis načrtovanih programov oziroma projektov,

·      druge zahtevane podatke iz razpisne dokumentacije.

(2) Če isti prijavitelj prijavlja več programov, mora:

·      vsak program prijaviti na ločenem obrazcu,

·      dokazila o izpolnjevanju pogojev vložiti v enem izvodu. 

(3) Prijava mora biti dostavljena v roku in v skladu s pogoji, določenimi v razpisu.

(4) Predložena prijava mora biti v zapečatenem ovitku, ovitek pa mora biti označen z »ne odpiraj – vloga« z navedbo razpisa, na katerega se nanaša.

(5) Prijava, ki prispe po roku, se ne odpira in se zapečatena vrne vlagatelju.

 

VI.    Odpiranje vlog

 

12. člen

(1) Odpiranje prejetih prijav za dodelitev sredstev vodi komisija za odpiranje vlog, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz treh članov občinske uprave, izvede pa se v roku, ki je predviden v javnem razpisu.

(2) Odpirajo se samo v roku dostavljene, pravilno izpolnjene in označene kuverte, ki vsebujejo vloge, in sicer praviloma v vrstnem redu, v katerem so bile predložene.

(3) O odpiranju prijav se vodi zapisnik, ki vsebuje:

·      naslov, prostor in čas odpiranja dospelih vlog,

·      predmet razpisa,

·      imena navzočih predstavnikov komisije za odpiranje,

·      imena in nazivi prijaviteljev, navedenih po vrstnem redu odpiranja,

·      ugotovitve o popolnosti prijave z navedbo tistih prijaviteljev, ki niso dostavili popolne prijave.

(4) Na odpiranju ugotavlja komisija za odpiranje vlog popolnost prijav glede na to, če so bili predloženi vsi zahtevani dokumenti (formalna popolnost). Zapisnik podpišejo predsednik in člani komisije.

(5) Občinska uprava pozove izvajalce, ki so v roku oddali nepopolne vloge, da le-te dopolnijo v primernem v roku, ki ne sme biti daljši od 15 dni. 

(6) Direktor občinske uprave oziroma od njega pooblaščena oseba s sklepom zavrže vloge izvajalcev, ki v pozivnem roku niso bile ustrezno dopolnjene.

 

VII.   Izbor kulturnih  programov in projektov

 

13. člen

(1) Strokovna komisija opravi strokovni pregled popolnih vlog ter jih oceni na podlagi pogojev in meril tega pravilnika ter višine proračunskih sredstev in pripravi končni predlog prejemnikov sredstev, ki ga podpiše predsednik komisije.

(2) Direktor občinske uprave oziroma od njega pooblaščena oseba izda na podlagi končnega predloga komisije posamične odločbe, s katerimi se odloči o odobritvi programa/projekta ter znesku  sofinanciranja ali o zavrnitvi sofinanciranja posameznega programa/projekta z utemeljitvijo odločitve. S sklepom se zavržejo vloge, ki ne ustrezajo razpisu.

 

VIII.    Pritožbeni postopek

 

14. člen

(1) Zoper odločbo je v roku osem dni od vročitve odločbe možna pritožba na župana Občine Mirna. Predmet pritožbe ne morejo biti merila za vrednotenje programov in projektov. O vloženi pritožni župan ravna po zakonu, ki ureja upravni postopek. Sklep župana je dokončen. 

(2) Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z izbrani prijavitelji na razpis.

(3) Zoper sklep župana je mogoč upravni spor pri Upravnem sodišču Republike Slovenije. 

 

IX.    Sklepanje pogodb z izbranimi  izvajalci za izvedbo javnih kulturnih programov in projektov

 

15. člen

(1) Župan sklene z izbranimi izvajalci za izvedbo javnih kulturnih programov in kulturnih projektov pogodbe o sofinanciranju.

(2) V pogodbi se opredelijo zlasti naslednji elementi:

– naziv in naslov izvajalca,

·      vsebina in obseg izbranega programa,

·      čas realizacije programa,

·      višino in rok za zagotovitev finančnih sredstev,

·      način nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev,

·  rok, v katerem morajo izvajalci programov predložiti dokazila o opravljenih nalogah in doseženih rezultatih,

·      vračilo sredstev, ki jih izvajalec nenamensko porabi,

·      druge medsebojne pravice in obveznosti.

(3) Župan z izbranimi izvajalci, ki so se v roku petnajst dni odzvali na poziv k podpisu pogodbe, sklene pogodbe o sofinanciranju. Če izbrani izvajalec podpisane pogodbe ne vrne občinski upravi v roku petnajst dni od prejema pisnega poziva, se šteje, da je odstopil od zahteve po sofinanciranju. V primeru, da izvajalec v zgoraj navedem roku občinsko upravo opozori na pomanjkljivosti pogodbe, poslane v podpis, se mu rok šteje od prejema odgovora na opozorilo oziroma prejema njegovega predloga pogodbe.

 

16. člen

(1) Sofinanciranje kulturnih projektov se praviloma izvede po njihovi realizaciji, za sofinanciranje javnih kulturnih programov pa se v skladu s pogodbo opredeli, da se sofinancirajo v sorazmernih deležih periodično preko celega koledarskega leta.

(2) Izvajalci morajo po izvedbi dejavnosti, za katero so jim bila dodeljena finančna sredstva, predložiti pristojnemu organu občinske uprave dokazila o realizaciji pogodbenih obveznosti na predpisanih obrazcih in v predpisanih rokih.

 

X.      Spremljanje in nadzor nad porabo sredstev

 

17. člen

(1) Uporabniki proračunskih sredstev, namenjenih za kulturne programe in projekte, so dolžni izvajati dogovorjene programe v skladu z določili tega pravilnika in sklenjeno pogodbo in so dolžni podati poročila o realizaciji odobrenih programov, vključno z dokazili, do datuma opredeljenega v pogodbi.

(2) Nadzor nad izvajanjem letnih pogodb z izvajalci in porabo proračunskih sredstev izvaja občinska uprava. V primeru, da izvajalci ne izvajajo odobrenih programov v skladu z določili tega pravilnika in pogodbo, se sofinanciranje takoj ukine, izvajalci pa so dolžni povrniti prejeta sredstva. O nepravilnostih se obvesti komisijo.

(3) Izvajalec, ki krši določila tega člena, ne more kandidirati za sredstva na naslednjem javnem razpisu občine.

 

18. člen

Merila in kriteriji za vrednotenje in izbor kulturnih programov in projektov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti so opredeljeni v prilogi in so sestavni del tega pravilnika.

 

XI.    Prehodne in končne določbe

 

19. člen

Spremembe in dopolnitve tega pravilnika se uveljavljajo po enakem postopku, kot velja za njegov sprejem.

 

20. člen

(1) Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha v Občini Mirna uporabljati Pravilnik o postopkih in merilih za vrednotenje javnih kulturnih programov in kulturnih projektov, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine Trebnje (Ur. l. RS št. 22/2006, 37/2009).

 

21. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 619-1/2015-2

Mirna, dne 28.1.2015

 

 

Občina Mirna

 

Dušan Skerbiš, župan

 

 

Priloga:

Normativi in merila za izbor in vrednotenje kulturnih programov in projektov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti

 

Normativi in merila za izbor in vrednotenje kulturnih programov in projektov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti

 

I.       KULTURNI PROGRAMI

 

(1) Predmet sofinanciranja so javni kulturni programi oz. kulturne dejavnosti, ki potekajo redno, organizirano in ustrezno strokovno vodeno, vsaj 9 mesecev v letu, izvajalec pa v tekočem letu redno predstavlja svoj program na javnih prireditvah. Pogoj za sofinanciranje: vsako leto nastopi na ustrezni pregledni območni reviji oziroma srečanju ali najmanj enkrat v koledarskem letu organizira svoj samostojni nastop.

(2) Komisija pri ocenjevanju kulturnih dejavnosti posameznih izvajalcev izhaja iz okvirnih povprečnih izhodišč za posamezno vrsto dejavnosti, kakovosti izvedbe izvajalčevega programa, števila njegovih sekcij in aktivnih članov pri izvedbi programa ter iz števila javnih nastopov.

(3) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

a)    vrednotenje kulturnih izvajalcev glede na posamezno vrsto kulturne dejavnosti:

·      vokalna, glasbena skupina – 8 članov ali več 400 točk
·      odrasla gledališka, lutkovna skupina 400 točk
·      odrasla plesna, folklorna skupina 400 točk
·      vokalna, glasbena skupina – do 8 članov 250 točk
·      mladinska in otroška gledališka, lutkovna skupina 250 točk
·      mladinska in otroška plesna, folklorna skupina 250 točk
·      likovna, fotografska skupina 150 točk
·      literarna, recitatorska skupina 150 točk
·      posameznik – samozaposleni na področju kulture 100 točk
b)    vrednotenje kakovosti izvedbe programa izvajalcev redne kulturne dejavnosti:
 

Predlagatelja oziroma izvajalca kulturne dejavnosti se na podlagi njegovih dosežkov uvrsti v eno izmed naslednjih dveh kakovostnih skupin:

·      I. SKUPINA  (x 1,50 točk vrednotenja izvajalca glede na posamezno vrsto kulturne dejavnosti)

o redno nastopa na občinskih in območnih preglednih prireditvah, občasno tudi na medobmočnih, regijskih in državnih prireditvah

o  na občinskih ali območnih srečanjih skupin svoje zvrsti dosega nadpovprečno kakovost

o  ima stalno pripravljen programski repertoar za takojšnjo izvedbo in nastopanje na javni prireditvi

·      II. SKUPINA … (x 0,75 točk vrednotenja izvajalca glede na posamezno vrsto kulturne dejavnosti)

V to skupino uvrščamo vse ostale izvajalce kulturnih dejavnosti, ki se redno udeležujejo javnih prireditev v občini, redno sodelujejo na preglednih območnih revijah in srečanjih in tam dosegajo povprečno kakovost izvedbe svojih programov.

c)    vrednotenje izvajalca kulturne dejavnosti glede na število sekcij ter glede na število aktivnih članov:

- vsak posameznik – aktivni član društva (ki izvaja program ter sodeluje na javnih prireditvah) in ima urejen status člana društva in plačano članarino 1 točka vendar max. 60 točk iz tega naslova

·     vsaka sekcija društva (ki izvaja program in samostojno nastopi na pregledni območni reviji) 10 točk

d)    vrednotenje izvajalca kulturne dejavnosti glede na število njegovih nastopov na javnih prireditvah v preteklem letu:

·      vsak nastop na javni prireditvi (ustrezno evidentiran) v občini 4 točke

·    vsak nastop na pregledni območni, medobmočni, regijski ali državni reviji oziroma srečanju 20 točk

·     vsak samostojni oziroma celovečerni nastop (koncert, razstava, premiera ipd.) 20 točk

·     vsak nastop na mednarodnem srečanju ali tekmovanju kot predstavnik slovenske kulture  30 točk

(3) Maksimalna višina sofinanciranja javnih kulturnih programov je 50% priznanih stroškov (programski stroški za izvajanje dejavnosti, stroški za opremo in prostor, stroški za delo ipd.) oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega javnega kulturnega programa zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

 

II.   KULTURNI PROJEKTI

 

A)  Investicije in investicijsko vzdrževanje v objekte, ki so označeni kot javna infrastruktura na področju kulture ter v objekte, ki se pretežno uporabljajo za kulturne dejavnosti

 

(1) Izvajalec kulturnega projekta je lahko lastnik ali upravljalec objekta z ustreznim uradnim dokazilom. Kulturni projekti se morajo nanašati na objekte, ki so označeni kot javna infrastruktura na področju kulture ali na objekte, ki se uporabljajo pretežno za izvajanje kulturnih dejavnosti. V primeru solastništva na objektu mora predlagatelj kulturnega projekta pridobiti pisno soglasje vseh lastnikov in izjave lastnikov o sofinanciranju, če gre za dela na skupnih delih in napravah na objektu.

(2) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih::

a)    Izkoriščenost objekta za izvajanje kulturne dejavnosti (ugotavlja se na podlagi urnika izvajanja kulturnih dejavnosti v objektu): max. 5 točk

·      zaseden do 50%

0 točk

·      zaseden nad 50% do 70%

3 točke

·      zaseden nad 70% do 100%

5 točk

b)    Pomembnost projekta za vlogo v javnem dogajanju na področju kulture v občini Mirna: max. 5 točk

·      projekt je manj pomemben

0 točk

·      projekt je pomemben

3 točke

·      projekt je ključen

5 točk

c) Razlogi za investicijo: max. 5 točk

·      objekt se obnavlja zaradi izboljšanja funkcionalne, tehnične ali ekonomske lastnost

3 točke

·      objekt je nujno potreben obnove zaradi ogroženosti za izvajanje kulturnih dejavnosti

5 točk

d)    Zagotovljena lastna finančna sredstva: max. 5 točk

·      izvajalec ima zagotovljenih do 50% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

0 točk

·      izvajalec ima zagotovljenih nad 51 do 70% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

3 točke

·      izvajalec ima zagotovljenih nad 71% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

5 točk      

e)    Pridobljena sredstva iz državnih in evropskih javnih virov: max. 3 točke

·      izvajalec nima zagotovljenih finančnih sredstev iz državnih in evropskih javnih virov

0 točk

·      izvajalec ima zagotovljena finančna sredstva iz državnih in evropskih javnih virov

3 točke

(3) Znotraj vsake skupine je posamezen projekt razvrščen samo v eno kategorijo. Najvišje možno število zbranih točk za posamezni projekt je 23. Kulturni projekti, ki se nanašajo na objekte, ki so označeni kot javna infrastruktura na področju kulture, se obravnavajo prioritetno in bodo sofinancirani do višine 100% vrednosti realno ocenjenih upravičenih stroškov. Projekti za objekte, ki se pretežno uporabljajo za kulturne dejavnosti, bodo sofinancirani maksimalno do višine 50% realno ocenjenih upravičenih stroškov oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega kulturnega projekta zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

(4) Kot upravičeni stroški bodo upoštevani:

stroški gradbeno - obrtniških posegov v objekt (stroški sanacije temeljev, stroški sanacije sten - zidov, stroški sanacije stropov, stroški sanacije stopnišč, stroški sanacije strešnih konstrukcij in streh – kritin, stroški sanacije stavbnega pohištva-okna, vrata, stroški sanacije stavbno-kleparskih del, stroški sanacije tlakov) in investicijsko vzdrževalna dela.

 

B) Varstvo kulturne dediščine

 

(1) Izvajalec kulturnega projekta je lahko le lastnik ali upravljalec kulturnega spomenika z ustreznim uradnim dokazilom. V primeru solastništva na objektu mora izvajalec kulturnega projekta pridobiti pisno soglasje vseh lastnikov in izjave lastnikov o sofinanciranju, če gre za dela na skupnih delih in napravah na objektu. Objekt oziroma območje, na katerem bo izveden kulturni projekt, mora biti z aktom razglašen za kulturni spomenik.

(2) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

a)    Ovrednotenje kulturnega spomenika: max. 3 točke

·      kulturni spomenik je lokalnega pomena                                        2 točki

·      kulturni spomenik je državnega pomena                                       3 točke

b)    Stopnja ogroženosti spomenika zaradi človekovih ali drugih zunanjih vplivov: max. 5 točk

·      kulturni spomenik je brez poškodb

1 točka

·      kulturni spomenik ima manjše poškodbe, ki ne ogrožajo spomenika

2 točki

·      kulturni spomenik ima poškodbe, ki ogrožajo posamezne varovane lastnosti spomenika

3 točke

·      kulturnemu spomeniku zaradi poškodb grozi izguba spomeniških lastnosti

4 točke

·      kulturnemu spomeniku zaradi poškodb grozi porušitev

5 točk

c) Izdelana izvedbena dokumentacija: max. 4 točke

·      projektna dokumentacija oziroma konservatorsko-restavratorski program/projekt ni izdelan

0 točk

·      projektna dokumentacija oziroma konservatorsko-restavratorski program/projekt je v izdelavi

1 točka

·      projektna dokumentacija oziroma konservatorsko-restavratorski pro­gram/projekt je v celoti izdelan

4 točke

d) Pomembnost projekta za vlogo v javnem dogajanju in za popularizacijo spomenika: max. 5 točk

·      projekt je manj pomemben

0 točk

·      projekt je pomemben

3 točke

·      projekt je ključen

5 točk

e) ¸ Zagotovljena lastna finančna sredstva: max. 5 točk

·      izvajalec ima zagotovljenih do 50% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

0 točk

·      izvajalec ima zagotovljenih nad 51 do 70% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

3 točke

·      izvajalec ima zagotovljenih nad 71% sredstev za izvedbo kulturnega projekta

5 točk

f)     Projekt je sofinanciran iz državnih in evropskih javnih virov: max. 3 točke

·      izvajalec nima zagotovljenih finančnih sredstev iz državnih in evropskih javnih virov

0 točk

·      izvajalec ima zagotovljena finančna sredstva iz državnih in evropskih javnih virov

3 točke

(3) Znotraj vsake točke je posamezen projekt razvrščen samo v eno kategorijo. Najvišje možno število zbranih točk za posamezni projekt je 25. Občina bo sofinancirala posamezen projekt do maksimalne višine 50% vrednosti realno ocenjenih upravičenih stroškov oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega kulturnega projekta zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

(4) Kot upravičeni stroški bodo upoštevani:

stroški konservatorsko-restavratorskih posegov na kulturnih spomenikih, stroški gradbeno-obrtniških posegov, kakor jih zahtevajo kulturnovarstveni pogoji (stroški sanacije temeljev, stroški sanacije sten – zidov, stroški sanacije stropov, stroški sanacije stopnišč, stroški sanacije strešnih konstrukcij in streh – kritin, stroški sanacije stavbnega pohištva-okna, vrata, stroški sanacije stavbno-kleparskih del, stroški sanacije tlakov).

 

C) Javne kulturne prireditve

 

(1) Izvajalec prijavi, organizira in izvede javno prireditev sam ali pa v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Trebnje. Sredstva se namenjajo predvsem za sofinanciranje materialnih stroškov izvedbe prireditve, za pripravo in uporabo prostora, za tehnično izvedbo, obveščanje in organizacijo prireditve ter tudi za nastopajoče. Pri naštetih elementih ocenjevanja se točke seštevajo, vrednost točke pa je odvisna od števila upravičencev, ki izpolnjujejo pogoje za sofinanciranje in razpoložljivih proračunskih sredstev.

(2)  Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

 

a)   raven prireditve: max. 30 točk

·     občinska                                                                                    15 točk

·     medobčinska                                                                              20 točk

·     državna                                                                                     30 točk

b)  število nastopajočih izvajalcev, število različnih kulturnih izvajalcev oziroma kulturnih zvrsti:

max.  30 točk

·      po 3 točke na vsakega različnega izvajalca

·      po 3 točke na vsako kulturno zvrst

c)   delež zagotovljenih lastnih sredstev izvajalca za izvedbo prireditve: max. 20 točk

·     od 51%  do 60 % lastnih sredstev

5 točk

·     61% do 70% lastnih sredstev

10 točk

·     71% do 80% lastnih sredstev

15 točk

·     nad 81% lastnih sredstev

20 točk

d)  število obiskovalcev na prireditvi:

max. 10 točk

·     po 1 točka za vsakih 25 obiskovalcev prireditve

e)  tradicionalnost: max. 10 točk

·      po 1 točka za vsako leto uspešne izvedbe prireditve v preteklosti

(3) Ne glede na višino dodeljenih točk se izvajalcu sofinancira maksimalno do 50% upravičenih stroškov prireditve oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega kulturnega projekta zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

(4) Kulturni projekt, ki je razglašen kot kulturni projekt, ki je v posebnem interesu občine (razglasi ga župan na predlog strokovne komisije), je lahko financiran tudi več kot 50 % upravičenih stroškov prireditve.

(5)  Kot upravičeni stroški bodo predvsem upoštevani:

·      stroški izvajalcev, uporabe objekta oz. prostora za izvedbo prireditve, stroški za tehnično izvedbo projekta, stroški za obveščanje in organizacijo.

·      Stroški za prehrano lahko predstavljajo maksimalni 30% delež vseh stroškov prireditve.

 

D) Založništvo

 

(1) V založniško dejavnost štejemo avtorske knjige, kronike, pesniške zbirke, video filme, fotografske, likovne in druge umetniške izdelke, kasete, CD idr. zapise zvoka in slike.

(2) Sredstva se namenjajo predvsem za sofinanciranje materialnih stroškov izdaje projekta.  

(3) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

a)  vsebinska tematika – povezanost umetniškega dela z zgodovinsko in kulturno dediščino kraja ali društva  max. 10 točk

·      vsebina je informativnega značaja                     3 točke

·      povezanost z ljubiteljsko kulturno dejavnostjo     5  točk                                                                             

·      povezanost z zgodovinsko in kulturno dediščino kraja                  

10 točk

b)  število izvodov, naklada projekta: max. 10 točk

·      knjiga/katalog – do 50 izvodov, CD do 100 izvodov, glasilo/bilten do 100 izvodov

3 točke

·      knjiga/katalog – od 51 do 200 izvodov, CD od 101 do 500 izvodov, glasilo/bilten od 101 do 500 izvodov

5 točk

·      knjiga/katalog – nad 201 izvodov, CD nad 501 izvodov, glasilo/bilten nad 501 izvodov

10 točk

c)   obseg edicije oziroma projekta: max. 10 točk

·      knjižna izdaja do 30 strani, CD (5-10 skladb)

3 točke

·      knjižna izdaja od 31 do 50 strani, CD ( 11-15 skladb)

5 točk

·      knjižna izdaja nad 51 strani, CD (dvojni CD ali CD od 16 skladb dalje)

10 točk

d)  delež zagotovljenih lastnih sredstev izvajalca za izvedbo projekta: max. 10 točk

·     od 51% do 70% lastnih sredstev

3 točke

·     71% do 90% lastnih sredstev

5 točk

·     nad 91% lastnih sredstev

10 točk

e)  izvirnost avtorskega dela: max. 20 točk

·      ponavljajoča dela

5 točk

·      kreativno delo

10 točk

·      izvirno delo

20 točk

f)   umetniška in kakovostna vrednost edicije oziroma projekta: max. 30 točk

·     ljubiteljski pristop k tematiki in sodelujočih pri projektu

10 točk

·      raziskovalni pristop k tematiki in sodelujočih pri projektu

20 točk

·     znanstven pristop k tematiki in sodelujočih pri projektu

30 točk

g)  sedež nosilca projekta: max. 20 točk

·     prijavitelj oziroma izdajatelj ima sedež v občini Mirna

20 točk

·     prijavitelj oziroma izdajatelj nima sedeža v občini Mirna

0 točk

(4) Ne glede na višino dodeljenih točk se izvajalcu sofinancira maksimalno do 50% upravičenih stroškov projekta oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega projekta zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

(5) Projekt, ki je razglašen kot projekt, ki je v posebnem interesu občine in predstavlja pomemben kulturni projekt občine na področju založništva (razglasi ga župan na predlog strokovne komisije), je lahko financiran tudi več kot 50 % upravičenih stroškov izdaje projekta.

(6) Kot upravičeni stroški bodo predvsem upoštevani:

·     stroški avtorskih honorarjev, stroški priprave na tisk, stroški tiska.

 

E) Nakup opreme in osnovnih sredstev

 

(1) Upravičenci za sofinanciranje nove opreme in osnovnih sredstev za delovanje kulturnih društev so izvajalci, ki redno vsakoletno in trajno izvajajo javne kulturne programe in redno vsakoletno organizirajo javne kulturne prireditve v občini ter na njih s svojo dejavnostjo tudi aktivno sodelujejo ter imajo sedež oziroma stalno prebivališče v občini.

(2) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

a)   delež zagotovljenih lastnih sredstev izvajalca za izvedbo projekta: max. 20 točk

·     51% do 60% lastnih sredstev

5 točk

·     61% do 70% lastnih sredstev

10 točk

·     71% do 80% lastnih sredstev

15 točk

·     nad 81% lasnih sredstev

20 točk

b)  oprema oziroma osnovni nakup sredstev predstavlja oziroma je: max. 30 točk

·     ključna za delovanje izvajalca oziroma pomembna za širši kulturni prostor

30 točk

·     manj pomembna za delovanje izvajalca

10 točk

c)   število uporabnikov, ki jim je nakup namenjen: max. 20 točk

·     enemu društvu oziroma prijavitelju

10 točk

·     več društvom oziroma drugim uporabnikom

20 točk

d)  število članov izvajalca: max. 10 točk

·     izvajalec ima: 1-7 članov:

5 točk

·     izvajalce ima: 8 ali več članov

10 točk

(3) Ne glede na višino dodeljenih točk se izvajalcu sofinancira maksimalno do 50% upravičenih stroškov projekta oz. bo mogoče za sofinanciranje posameznega kulturnega projekta zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

 

F) Izobraževanje

 

(1) Sofinancira se izobraževanje in usposabljanje strokovnih kadrov, članov kulturnih društev za vodenje in izvedbo različnih kulturnih dejavnosti na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti oziroma članov društev, ki vsakoletno in trajno izvajajo javne kulturne programe in redno vsakoletno organizirajo javne kulturne prireditve v občini ter na njih s svojo dejavnostjo tudi aktivno sodelujejo ter imajo sedež oziroma stalno prebivališče v občini.

(2) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

a)  delež zagotovljenih lastnih sredstev izvajalca za izvedbo izobraževanja: max. 20 točk

·     51% do 60% lastnih sredstev

5 točk

·     61% do 70% lastnih sredstev

10 točk

·     71% do 80% lastnih sredstev

15 točk

·     nad 81% lasnih sredstev

20 točk

b)  Izobraževanja se točkujejo glede na dolžino trajanja: max. 20 točk

·     enodnevno oziroma enkratno

10 točk

·     večdnevno oziroma večkratno

20 točk

c)    število članov izvajalca: max. 10 točk

·     izvajalec ima: 1-7 članov

5 točk

·     izvajalce ima: 8 ali več članov

10 točk

(3) Ne glede na višino dodeljenih točk se izvajalcu sofinancira maksimalno do 50% upravičenih stroškov projekta (stroški kotizacije – udeležbe) oziroma bo za sofinanciranje posameznega kulturnega projekta mogoče zagotoviti maksimalno višino sredstev, določeno z letnim programom kulture.

 

G) Materialni stroški zvez ter izvajalcev kulturnih dejavnosti, ki delujejo v interesu večine kulturnih društev

 

(1) Del sredstev iz proračuna občine se zagotavlja za sofinanciranje materialnih stroškov zvez in izvajalcev kulturnih dejavnosti, ki delujejo v interesu večine kulturnih društev, za njihovo povezovanje in skupno opravljanje nalog, ki so v interesu izvajalcev oziroma v javnem interesu. Iz teh sredstev občina sofinancira: materialne stroške administrativnih, finančnih in računovodskih del, stroške strokovne literature in promocijskega materiala.

(2) Točkovanje se izvede po naslednjih merilih:

 

a)  delež zagotovljenih lastnih sredstev: max. 20 točk

·     51% do 60% lastnih sredstev

5 točk

·     61% do 70% lastnih sredstev

10 točk

·     71% do 80% lastnih sredstev

15 točk

·     nad 81% lasnih sredstev

20 točk

b)  število društev oziroma izvajalcev, včlanjenih v zvezo: max. 10 točk

·     do 5 društev

1 točka

·     od 6 do 10 društev

4 točke

·     od 11 do 15 društev

6 točk

·     več kot 16 društev

10 točk

(3) Ne glede na višino dodeljenih točk se izvajalcu sofinancira maksimalno do višine 50% celotnih materialnih stroškov zvez oziroma kulturnih izvajalcev, ki delujejo v interesu večine kulturnih društev.