New Page 2

Na podlagi 13. in 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur.l. RS, št. 54/92, 56/92- popravek, 42/94 _ odločba US in 41/99), 44. člena Poslovnika Občinskega sveta občine Pesnica (MUV, št. 18/99) in 16. člena statuta občine Pesnica (MUV, št. 6/99) je občinski svet Občine Pesnica na 9. redni seji dne 2. decembra 1999 sprejel

P R A V I L N I K

o dodeljevanju socialnih pomoči v občini Pesnica

I. SPLOŠNA DOLOČBA

1. člen

S tem pravilnikom občina Pesnica določa kriterije in postopek dodelitve občinske socialne pomoči.

II. UPRAVIČENCI DO SOCIALNE POMOČI

2. člen

Do socialne pomoči so upravičeni občani, ki imajo v občini Pesnica stalno prebivališče in jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.

III. DENARNA POMOČ

3. člen

Socialna pomoč po tem pravilniku je enkratna denarna pomoč, ki se občanu dodeli praviloma enkrat letno. Izjemoma, po presoji organa, ki vodi postopek, pa se socialna pomoč lahko dodeli tudi večkrat letno.

4. člen

Denarna pomoč je namenjena za:

- pomoč pri nakupu šolskih potrebščin, kurjave in ozimnice,

- plačila oziroma doplačila letovanj in šole v naravi,

- plačila oziroma doplačila prehrane osnovnošolcev,

- plačila oziroma doplačila najemnin za stanovanje,

- kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti, z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca.

5. člen

Pri določanju višine denarne pomoči se upoštevajo dediščine, darila in vsi dohodki in prejemki posameznika in njegovih družinskih članov, ki so viri dohodnine, kakor tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi, razen:

- dodatka za pomoč in postrežbo,

- prejemkov za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini,

- otroškega dodatka in družbenih pomoči otrokom,

- štipendije,

- dohodki iz občasnega dela invalidov.

V dohodek iz prejšnjega odstavka se štejejo vsi dohodki in prejemki, ki so jih posameznik in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.

Dediščine in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade, ipd.) se v letu, ko so izplačani, štejejo v dohodek tako, da se za vsak prejemek upošteva sorazmerni delež.

Pri ugotavljanju dohodka se odštejejo izplačane preživnine v višini izvršljivega pravnega naslova.

Dohodek iz kmetijske dejavnosti se šteje v dohodek v skladu z metodologijo, ki jo predpiše minister, pristojen za socialno varstvo. Upoštevajo se tudi dohodki od zemljišč, ki jih ima upravičenec v zakupu ali najemu.

IV. VIŠINA DENARNE POMOČI

6. člen

Višina enkratne denarne pomoči se določi kot razlika med dohodki na družinskega člana, ugotovljenimi na način iz 5. člena tega pravilnika in zneskom, določenim po merilih za denarni dodatek iz 26. člena zakona o socialnem varstvu.

Denarna pomoč, namenjena pomoči pri nakupu šolskih potrebščin, plačila ali doplačila letovanj in šole v naravi, plačila oziroma doplačila prehrane osnovnošolcev, se praviloma izplačajo izvajalcu. Denarna pomoč za ostale namene, določene v 4. členu pravilnika se praviloma izplača neposredno upravičencu, razen v primeru, ko upravičenec ne more zagotoviti namenske porabe. Za slednje se sredstva nakažejo neposredno izvajalcu.

7. člen

Denarna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku, kot bi mu pripadal po tem pravilniku ali se mu ne dodeli, če se ugotovi:

- da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov, ker je premoženje upravičenca in družinskih članov takšno, da bi mu lahko zagotavljalo preživetje oziroma dajalo dohodke

- da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po 30. členu zakona o socialnem varstvu, pa pridobivajo dohodke iz 27. člena zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem.

8. člen

Izjemoma je mogoče dodeliti enkratno denarno pomoč tudi takrat, ko upravičenec presega cenzus, ki je določen z zakonom o socialnem varstvu za dodelitev denarnega dodatka, ko gre za premostitev trenutne materialne ogroženosti občana in njegovih družinskih članov.

Višina enkratne denarne pomoči iz prejšnjega odstavka se določi glede na materialne potrebe upravičenca, vendar ne more preseči zneska denarne pomoči kot edinega vira preživljanja.

V. POSTOPEK ZA UVELJAVLJANJE ENKRATNIH DENARNIH POMOČI

9. člen

Občani vlagajo zahtevke za dodelitev občinske socialne pomoči na obrazcu "Vloga za dodelitev enkratne denarne pomoči občanom občine Pesnica" pri Centru za socialno delo Pesnica oziroma občinski upravi.

Vlogi so dolžni priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu z zakonom o socialnem varstvu in tem pravilnikom.

Odločbo o upravičenosti do občinske denarne pomoči izda občinska uprava v roku 30 dni od prejema popolne vloge. Zoper odločbo občinske uprave je dopustna pritožba, ki jo občan vloži v roku 8 dni pri organu, ki je odločbo izdal. O pritožbi odloča župan po predhodno pridobljenem mnenju komisije za izobraževanje, otroško varstvo, socialno skrbstvo in zdravstvo.

VI. STROKOVNA OPRAVILA

10. člen

Za opravljanje strokovnih opravil v zvezi z dodelitvijo enkratnih denarnih pomoči, sklene župan pogodbo s Centrom za socialno delo.

VII. ZAGOTAVLJANJE SREDSTEV

11. člen

Sredstva za enkratne občinske socialne pomoči se zagotavljajo v proračunu občine.

IX. KONČNA DOLOČBA

12. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Župan

Venčeslav Senekovič, ing. agr., s. r.

Številka: 01503-10/99-DV

Datum: 10. decembra 1999