New Page 2

Na podlagi 33., 175., 182. in 90. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02 in 8/03 – popr. In 53/03 – ZK-1), sprejetega Programa priprave izdelave lokacijskega načrta ureditve Športnega parka Trate (Uradni vestnik občine Ormož, št. 1/04) ter 16. člena Statuta Občine Ormož (Uradni Vestnik občine Ormož, št. 11/99, 7/01) je Občinski svet Občine Ormož na 23. seji dne 09. 03. 2005 sprejel

 

ODLOK

o lokacijskem načrtu ureditve Športnega parka Trate

 

I. UVODNE  DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se ureja  jugozahodno območje naselja Središče ob Dravi, ki  v okviru prostorsko ureditvenih pogojev za južni nižinski del občine Ormož, (Uradni Vestnik občine Ormož, št. 8/00) v 6. členu predvideva izdelavo lokacijskega načrta za to območje.

Lokacijski načrt je izdelan v skladu s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Ormož  v letu 2003 (Uradni Vestnik Občine Ormož št. 7/03).

Z lokacijskim načrtom se določajo meje, namen s pogoji za izrabo območja, merila in pogoji za oblikovanje in urejanje, merila in pogoji za izvedbo prometnega, komunalnega in energetskega omrežja ter etapnost izvedbe posegov. Lokacijski načrt je na podlagi programa priprave in pogojev ter smernic pristojnih organov, organizacij in skupnosti izdelala ZEU-Družba za načrtovanje in inženiring v Murski Soboti pod oznako LN 35/03, ga na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javne obravnave dopolnila v decembru 2004 in v skladu z mnenji ključnih nosilcev urejanja prostora in spremenjenim in dopolnjenim planskim aktom uskladila v februarju 2005.

 

II. MEJA OBMOČJA

 

2. člen

Območje obdelave, za katerega se sprejema lokacijski načrt je razvidno iz  grafičnih prilog navedenih v  3. členu tega odloka in obsega naslednje parcele (ali dele parcel) – k.o. Središče:

1843,   1839,   1838/1,   1836,   1835,   1834,   1833,    1832,    1875/126,    2314,   2315,   2313,   1875/127,  2316 (cesta).

 

III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO

 

3. člen

Območje LN sestavljajo naslednje ureditve in objekti s funkcijo, ki izhaja iz same ureditve:

1. obstoječe travnato nogometno igrišče dimenzije : 100 x 68 m;

2. pomožno travnato igrišče dimenzije : 100 x 68 m;

3. obstoječ asfaltirani vadbeni prostor  dimenzije : 20 x 40 m;

4. atletska steza dolžine s štirimi stezami, dolžine 120 m;

5. parkirišča za potrebe športno rekreacijskega centra;

6. igrišče za odbojko na mivki :  18x9m;

7. metališče krogle; radij = 50 m;

8. steza za skok v daljino;

9. ograjeno igrišče za tenis;  dimenzije:  39x21,5m

10. pritlični prizidek na vzhodno fasado objekta slačilnic; razširitev obstoječe namembnosti in ureditev klubskih prostorov;

11. ograja okrog območja in teniškega igrišča.

 

4. člen

Določajo se skupna merila in pogoji za navedene posegov v prostor, ki omogočajo:

- rekonstrukcijo in nadomestno gradnjo objektov in naprav ter novogradnjo funkcionalnih objektov v sklopu rekreacijskega centra;

- vzdrževalna dela na objektih in napravah,

- odstranitev objektov in druga dela, ki so povezana s pripravo stavbnega zemljišča,

- vzdrževalna dela, rekonstrukcije in gradnja prometne in komunalne infrastrukture,

- urejanje in vzdrževanje odprtih površin (hortikulturna ureditev zelenih in parkovnih površin, parkirnih prostorov, otroških igrišč, rekreacijskih površin in športnih igrišč, pešpoti…).

 

IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO IN ARHITEKTURNOOBLIKOVANJE OBMOČJA,  STAVB, OBJEKTOV IN NAPRAV TER DRUGIH POSEGOV V PROSTOR

 

5. člen

Pogoji za urbanistično in arhitektonsko oblikovanje določajo merila in pogoje za gradnjo in oblikovanje objektov, naprav in drugih posegov v prostor:

Lega objektov v prostoru mora upoštevati terenske danosti in mikro klimatske pogoje ter obstoječo sosednjo pozidavo.

Novi objekti in naprave morajo biti odmaknjeni od parcelne meje tako, da ni motena sosednja posest, da je možno vzdrževanje objekta in da so upoštevani varnostni pogoji.

Odmiki objektov od javnih cest morajo biti v skladu s prometno tehničnimi predpisi oziroma je potrebno upoštevati minimalne odmike.

Vsi predvideni objekti morajo biti  zunaj 5 metrskega pasu varovanja priobalnega zemljišča potoka Boboc.

Prizidek pritlične etažnosti se izvede v nadaljevanju vzdolžnih fasad obstoječega objekta in pomeni podaljšanje obstoječega objekta v višini, strešnem naklonu in vrsti kritine.

Celotno območje se ogradi s kovinsko ograjo minimalne višine 1,20m.

Poleg v nadaljevanju naštetih določil je pri projektiranju potrebno upoštevati tudi kulturno varstvene in naravovarstvene pogoje za načrtovanje ureditve športnega parka Trate, ter pogoje vseh pristojnih soglasodajalcev.

 

V. POGOJI ZA IZVEDBO PROMETNEGA, KOMUNALNEGA IN ENERGETSKEGA OMREŽJA

 

6. člen

Infrastrukturno opremljanje zemljišč, stavb, objektov in naprav se izvaja na sledečih osnovah:

1. PROMETNA UREDITEV

Površine za mirujoči promet so urejene kot dva sklopa parkirišč, vzdolž ceste in ob funkcionalnem objektu.  Vse prometne površine morajo biti označene z ustrezno vertikalno in horizontalno signalizacijo.

Parkirišča in manipulativne površine morajo biti zadovoljivo utrjene, v protiprašni izvedbi      (asfaltirane) ter odvodnjavane. Parkirišča morajo biti opremljena z lovilci olj.

Za usklajevanje projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije stavb, objektov, naprav in napeljav je odgovoren pristojni občinski organ za ceste.

Gradnja in rekonstrukcija objektov in naprav  v varovalnem pasu občinske ceste so dovoljene le s soglasjem pristojnega občinskega upravnega organa za ceste.

 

2. ZUNANJE UREDITVE

Optimalno se s primerno drevesno vegetacijo zasadi parkirne površine in predele na meji proti sosednjim območjem .

 

3. VODOVODNO OMREŽJE

Vodovodno omrežje poteka po občinski cesti. Predvideni objekti in ureditve se po potrebi priključijo na obstoječi vod.

 

4. HIDRANTNO OMREŽJE

Hidrantno omrežje temelji na krožni povezanosti vodovodnega sistema in mora biti vezano na javni vodovod za odjemnim mestom.

 

5. KANALIZACIJSKO OMREŽJE

Meteorno vodo s parkirišč in drugih utrjenih površin je potrebno pred izpustom v sistem kanalizacije očistiti v ustrezno dimenzioniranih lovilcih olj.

 

6. ELEKTRIČNO OMREŽJE

Obstoječa priključna moč športnega parka se ne bo povečala. Pri vseh gradbenih delih v bližini elektroenergetskih vodov in naprav mora biti zagotovljen nadzor s strani pristojne elektro službe.

 

7. JAVNA RAZSVETLJAVA

Območje je opremljeno z omrežjem javne razsvetljave. Razsvetljava igrišč mora biti urejena kot interna javna razsvetljava s svojim prižigališčem, katero se priključi na nizkonapetostno omrežje. Pri  projektiranju morajo biti upoštevani vsi z zakonom določeni vertikalni in horizontalni odmiki kabla javne razsvetljave od ostalih vodov. Vsi vodi in razvodi morajo biti v podzemni izvedbi.

 

8. VODNOGOSPODARSKE UREDITVE

Obravnavano območje se nahaja ob potoku Boboc,  in je v poplavnem območju visokih vod potoka Boboc in potoka Črnec, vendar predvidene ureditve ne bodo imele bistvenega vpliva na vodni režim in na poplavno varnost območja. Pri izgradnji in obratovanju objektov je potrebno izvesti vse ukrepe, da v primeru poplave ne pride do škodljivih vplivov na vode in vodni režim, da se ne poslabša poplavna varnost območja in da ne pride do drugih škodljivih vplivov na okolje.

Pred izdelavo projektne dokumentacije je potrebno izdelati strokovno podlago za celotno območje športnega parka Trate, v kateri bodo preučene visokovodne razmere in podana rešitev poplavne varnosti.

Vse meteorne vode z zelenic in strešin, ki ne bodo onesnažene z vodi škodljivimi snovmi naj se speljejo direktno v odvodnike ali v tla s ponikanjem. Odvodnjo padavinskih vod iz parkirnih in manipulativnih površin je potrebno urediti preko peskolovov in lovilcev olj.

 

VI. VARSTVO OKOLJA, MERILA ZA VARSTVO NARAVE IN BIOTSKE RAZNOVRSTNOSTI TER  MERILA IN POGOJI ZA BIVANJE IN DELO

 

7. člen

Ohranjanje narave:

Na območju  ki ga obravnava lokacijski načrt se nahaja zavarovano območje, naravna vrednota : slikovita lipa, ki je z Odlokom zavarovana kot dendrološki naravni spomenik. Zemeljska dela bi negativno vplivala na vitalnost zavarovanega drevesa, zato naj se na območju koreninskega sistema ne izvajajo nikakršna zemeljska dela, tudi ne temeljenje tribun.  Pred kakršnim koli načrtovanjem naj to območje, kjer zemeljska dela niso dovoljena, določi na terenu pristojna naravovarstvena služba.

Pri načrtovanju posegov v prostor se upoštevajo usmeritve, izhodišča in pogoji za varstvo zavarovanih naravnih vrednot navedeni v strokovnem gradivu »Naravovarstvene smernice za lokacijski načrt ureditve Športnega parka Trate« (ZRSVN, OE Maribor, junij 2004), ki so priloga temu odloku in se hranijo na sedežu občine Ormož.

Če se izdeluje projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja na območju, ki se ureja s tem aktom, in je ta načrtovan na naravni vrednoti, zavarovanem območju ali območju biotske raznovrstnosti, je treba pred začetkom izdelovanja projekta pridobiti naravovarstvene pogoje, k projektnim rešitvam pa tudi naravovarstveno soglasje, in sicer za tista območja oziroma za tiste vrste posegov, za katere je to v naravovarstvenih smernicah določeno (105. člen ZON). Naravovarstvene pogoje in naravovarstveno soglasje izda Ministrstvo za okolje, prostor in energijo.

Za posege na zavarovanih območjih, za katere ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja in akt o zavarovanju tako določa, izda soglasje Zavod RS za varstvo narave.

 

8. člen

Varstvo kulturne dediščine:

V območju se nahaja nepremična kulturna dediščina – Srednjeveško grobišče, kjer se posegi (nasipavanje ali izkopavanje različnih materialov) lahko izvajajo samo pod arheološkim nadzorom ZVKDS OE Maribor, ki v primeru pozitivnih najdb preidejo v zaščitna arheološka izkopavanja.

 

9. člen

Javna higiena območja se zagotavlja z določitvijo mest ločenega zbiranja komunalnih odpadkov in njihovim rednim odvozom  s strani pooblaščene organizacije. Odpadki se zbirajo in odvažajo ločeno. Odpadna embalaža se zbira in vrača dobaviteljem za reciklažo pri proizvajalcih, vse v skladu s programom ločenega zbiranja odpadkov.

 

10. člen

Investitorji morajo pri izdelavi projektne dokumentacije zagotoviti zakonsko določene zaščitne ukrepe za varstvo podtalnice, tal in preprečevanje morebitnih možnosti nastanka prekomernega hrupa v naravnem in bivalnem okolju, prekomerne emisije dima prašnih delcev in drugih snovi, ki bi imele negativne  posledice v okolju.

 

11. člen

Za zaščito v primeru nevarnosti elementarnih in drugih nesreč je potrebno zagotoviti ustrezne evakuacijske poti in površine za ljudi in materialne dobrine, intervencijske poti in površine,  upoštevati vplive novih objektov, zagotoviti zadostne odmike med stavbami za preprečitev prenosa požara oziroma zagotoviti ustrezne druge ukrepe.

 

VII. ETAPNOST IZVEDBE POSEGOV

 

12. člen

Lokacijski načrt območja se lahko izvaja v več etapah, ki so med seboj neodvisne glede na časovno zaporedje. Vsak objekt ali ureditev predstavlja svojo etapo, možna je izvedba le dela etape, v kolikor se v projektni dokumentaciji  dokaže, da takšen del smiselno predstavlja zaključeno celoto. V okviru vsake posamezne etape je treba izvesti pripadajočo infrastrukturo.

Pri izvajanju del v etapah je treba zagotoviti ustrezne ukrepe za varstvo bivalnega in delovnega okolja.

 

13. člen

Začasna namembnost zemljišč, ki se ne preoblikujejo v prvi oziroma predhodnih etapah ostaja enaka dosedanji. Za njih veljajo obstoječi režimi s tem, da se na teh zemljiščih dovoljujejo posegi v prostor, ki so potrebni za nemoteno realizacijo predhodnih etap.

 

VIII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV

 

14. člen

Investitorji in izvajalci so dolžni zagotoviti:

- zgraditev komunalnih naprav znotraj območja sočasno z izgradnjo stavb oziroma predhodno če je to potrebno, vse na podlagi predhodno izdelanega programa komunalnega opremljanja območja;

izvedbo ustreznih ukrepov za preprečitev morebitnih vplivov podtalnice na gradnjo in bodoče uporabnike v predelih, kjer ta možnost obstaja;

izvedbo ukrepov za varovanje bivalnega in delovnega okolja pred negativnimi vplivi iz okolice.

 

IX. ODSTOPANJA

 

15. člen

Odstopanja od gabaritov predpisanih s tem odlokom in grafičnim delom lokacijskega načrta so dovoljena v naslednjih velikostih : do 3 m v horizontali. Za večja odstopanja je potrebno v posebnem delu projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja ugotoviti razloge ter zagotoviti skladnost posegov z generalnim konceptom ureditve območja.

Spremembe namembnosti zemljišč, stavb, objektov in naprav, razen tistih, ki so dovoljene s tem odlokom, načeloma niso dovoljene, razen v smislu bistvenih izboljšav pogojev za bivanje in delo. Spremembe lahko odobri občinska strokovna služba, pristojna za okolje in prostor na podlagi strokovne presoje in ob pozitivnem mnenju pristojnih nosilcev urejanja prostora ter pod pogojem, da se ne spreminja glavni namen oz. funkcija območja in se s tem ne poslabšujejo pogoji za bivanje in delo na območju posega v prostor.

 

 X. KONČNE DOLOČBE

 

16. člen

Lokacijski načrt ureditve Športnega parka Trate je vsem zainteresiranim na vpogled na pristojnem oddelku Občine Ormož.

 

17. člen

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Inšpektorat RS za okolje in prostor.

 

18. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem Vestniku občine Ormož.

 

Številka: 35000-224/2004 222

Datum: 09. 03. 2005

                                 Župan Občine Ormož

Vili Trofenik l.r.