New Page 1

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list Republike Slovenije, št. 33/07, 70/08 - ZVO-1B, 108/09 in 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12-ZUPUDPP-A, 109/12 in 35/13 Skl.US: U-I-43/13-8) in 16. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 4/12 – uradno prečiščeno besedilo) je Občinski svet Občine Ormož na svoji redni 31. seji dne 21.07.2014 sprejel

 

ODLOK

o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu

za ureditev naravnega rezervata

Ormoške lagune (v nastajanju)

 

1. UVODNE DOLOČBE

 

1. člen

(predmet OPPN Ormoške lagune)

 

(1) S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt, za ureditev naravnega rezervata Ormoške lagune (v nastajanju)  (v nadaljevanju : OPPN Ormoške lagune), ki ga je pod številko projekta 013/PA-001 v mesecu juliju 2014 izdelalo podjetje V PROSTORU d.o.o, Ulica 7. maja 2, Ilirska Bistrica.

(2) OPPN Ormoške lagune določa:

- Območje OPPN Ormoške lagune,

- Arhitekturne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev,

- Načrt parcelacije,

- Etapnost izvedbe prostorske ureditve, če je ta potrebna,

- Rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine,

- Rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave,

- Rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom,

- Pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

- Vplive in povezave s sosednjimi enotami urejanja prostora,

- Dopustna odstopanja od načrtovanih rešitev.

(3) Sestavine OPPN Ormoške lagune so podrobneje obrazložene v tem odloku in grafično prikazane v grafičnem delu OPPN Ormoške lagune, ki je skupaj z obveznimi prilogami na vpogled na občini Ormož.

(4) Sestavine OPPN Ormoške lagune so določene tako podrobno, da je na njihovi podlagi možno izdelati projekte za izdajo gradbenega dovoljenja po predpisih o graditvi objektov.

 

2. člen

(vsebina OPPN Ormoške lagune)

 

(1) OPPN Ormoške lagune je sestavljen iz odloka in grafičnega dela ter prilog, ki so določene v tem členu.

(2) Odlok o OPPN Ormoške lagune obsega poglavja:

- Uvodne določbe,

- Območje OPPN Ormoške lagune,

- Opis vplivov in povezav,

- Načrtovane prostorske ureditve,

- Načrt parcelacije,

- Opis rešitev ter lokacijski pogoji,

- Zasnova projektnih rešitev prometne, energetske, komunalne in druge gospodarske javne infrastrukture,

- Rešitve in ukrepe za varovanje okolja, ohranjanje narave, varstvo kulturne dediščine in trajnostno rabo naravnih dobrin, obrambo in varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami,

- Etapnost in dopustna odstopanja,

- Usmeritve za določitev meril po prenehanju veljavnosti OPPN Ormoške lagune,

- Končne določbe.

(3) Grafični del OPPN Ormoške lagune obsega:

- List 1: Izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela občinskega prostorskega načrta s prikazom lege prostorske ureditve na širšem območju, Merilo M 1:6000,

- List 2.1: Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem in fotografijami območja, Merilo 1:2000,

- List 2.2: Prikaz umestitve načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav s sosednjimi območji, Merilo 1:10000,

- List 3: Prikaz podrobnejše namenske rabe prostora, Merilo 1:4000,

- List 4.1: Prikaz lege objektov na zemljišču s tehničnimi elementi za zakoličbo objektov, Merilo 1:2000,

- List 4.2: Zazidalna oziroma ureditvena situacija s prikazom višinske ureditve – območje informacijskega centra, Merilo 1:500,

- List 4.3: Zazidalna oziroma ureditvena situacija - območje vstopa s parkiriščem, Merilo 1:500,

- List 5: Prikaz ureditev glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro Merilo 1:2000,

- List 6: Prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, ter za obrambo in varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom, Merilo 1:2000,

- List 7: Načrt parcelacije s tehničnimi elementi za zakoličbo parcel in s prikazom javnega dobra, Merilo 1:2000,

(4) Priloge Odloka o OPPN Ormoške lagune so:

- Izvleček iz strateškega prostorskega akta, ki se nanaša na obravnavano prostorsko ureditev,

- Prikaz stanja prostora:

- Strokovne podlage za pripravo OPPN Ormoške lagune (izdelovalec V prostoru d.o.o., št. proj.: 13/PA-001-1, september 2013),

- Geodetski načrt (izdelovalec ARM & GEO geodetske storitve d.o.o., Ormož, 2013)

- Strokovne podlage za pripravo OPPN Ormoške lagune in sicer:

- Idejni projekt - dopolnitev: Objekti in krajinska ureditev naravnega rezervata Ormoške lagune (v nastajanju) (izdelovalec Ravnikar Potokar arhitekturni biro d.o.o., Ljubljana, št. projekta.: 2/2013, maj 2013)

- Idejna zasnova: Ekološka sanacija lagun Ormož (izdelovalec Vodnogospodarski biro Maribor d.o.o., Maribor, št. projekta.: 3436/13-OL, maj 2013)

- Elaborat: Hidravlična presoja Drave in Pušenskega potoka ter izdelava kart poplavne nevarnosti in kart razredov poplavne nevarnosti za OPPN Ormoške lagune (izdelovalec Vodnogospodarski biro Maribor d.o.o., Maribor, št. projekta.: 3491/14, januar 2014)

- Elaborat: Poročilo o presoji vplivov na okolje za ureditev dostopne ceste in ornitološke opazovalnice na območju OPPN Ormoške lagune (segment: poplavne vode) (izdelovalec Vodnogospodarski biro Maribor d.o.o., Maribor, št. projekta.: 3491- PVO /14, februar 2014)

- Sklep o pripravi OPPN Ormoške lagune, smernice in mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora,

- Obrazložitev in utemeljitev OPPN Ormoške lagune,

- Povzetek za javnost,

- Spis postopka priprave in sprejemanja OPPN Ormoške lagune.

 

3. člen

(oblika OPPN Ormoške lagune)

 

OPPN Ormoške lagune je izdelan v digitalni in analogni obliki.

 

 

2. OBMOČJE OPPN ORMOŠKE LAGUNE

 

4. člen

(usklajenost OPPN Ormoške lagune z nadrejenimi akti)

 

(1) OPPN Ormoške lagune je pripravljen v skladu z Odlokom o občinskem prostorskem načrtu občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož št. 4/13, 10/13) – v nadaljevanju Odlok o OPN Ormož.

(2) Odlok o OPN Ormož določa, da se območje OPPN Ormoške lagune nahaja v enotah urejanja prostora (v nadaljevanju: EUP) z oznako: FR 3 in FR 6. Zaradi celovitosti območja se v območje OPPN Ormoške lagune vključi tudi enote urejanja prostora (EUP) z oznako: FR 4, del FR 7 in manjši del EU 43.

(3) Območje EUP FR 3 (Lagune) je opredeljeno s podrobnejšo namensko rabo prostora (v nadaljevanju: PNRP): druge urejene zelene površine z oznako ZD. Pri pripravi OPPN Ormoške lagune je potrebno upoštevati usmeritve, določene z Odlokom o OPN Ormož za EUP FR 3 in sicer:

- Enota urejanja FR 3 je območje opuščenih lagun za deponijo odpadne vode iz tovarne sladkorja, z oznako podrobnejše namenske rabe ZD. Območje se uredi kot ornitološki rezervat. Načrtovana je ureditev otočkov za gnezdenje ptic, krmilnice, opazovalnice in drugi objekti in naprave, ki omogočajo opazovanje in proučevanje ptic. Objekti morajo biti leseni.

- V postopek priprave podrobnega prostorskega načrta se obvezno vključi naravovarstveno službo.

- Pri načrtovanju se upošteva, da je enota urejanja v ekološko pomembnem območju in območju Natura 2000. Do uveljavitve podrobnega prostorskega načrta je dopustna sanacija območja s čiščenjem in odstranjevanjem zarasti in dopolnilno zasaditvijo drevja in grmičevja pod vodstvom naravovarstvene službe.

- Enota urejanja je tudi v poplavnem območju, zato se upošteva še pogoje iz 82. člena Odloka o OPN Ormož.

(4) Območje EUP FR 6 (ČN ob lagunah) je opredeljeno s PNRP: površine za turizem z oznako BT. Pri pripravi OPPN Ormoške lagune je potrebno upoštevati usmeritve, določene z Odlokom o OPN Ormož za EUP FR 6 in sicer:

- V enoti urejanja FR 6, ki je območje opuščene čistilne naprave ob lagunah, je načrtovana ureditev turističnega centra za opazovanje in proučevanje ptic v opuščenih lagunah, z oznako podrobnejše namenske rabe BT. Pri nadomestnih objektih se upošteva te pogoje: objekti so nizke etažnosti (P), z dvokapno ali ravno streho in manjših dimenzij. Do izdelave podrobnega prostorskega načrta se lahko odstranijo obstoječi objekti in naprave.

- Pri načrtovanju se upošteva, da je enota urejanja v ekološko pomembnem območju, območju Natura 2000 in v NV 6960 – Drava, rečna loka 3, ki je hidrološka in zoološka naravna vrednota. Upošteva se še pogoje iz 80. člena Odloka o OPN Ormož.

- Enota urejanja je v poplavnem območju, zato se upošteva še pogoje iz 82. člena Odloka o OPN Ormož.

(5) Območje EUP FR 4 (Zaraščeno zemljišče ob laguni) je opredeljeno s PNRP: druge urejene zelene površine z oznako ZD. Pri pripravi OPPN Ormoške lagune je potrebno upoštevati usmeritve, določene z Odlokom o OPN Ormož za EUP FR 4 in sicer je enota urejanja FR 4 območje zelenih površin z oznako podrobnejše namenske rabe ZD, kjer veljajo splošni prostorski izvedbeni pogoji za območje namenske rabe ZD iz 52. člena Odloka o OPN Ormož in tile podrobnejši prostorski izvedbeni pogoji:

- Glede ohranjanja narave: enota urejanja je v ekološko pomembnem območju  (EPO) in območju Natura 2000,  upošteva se pogoje iz 80. člena Odloka o OPN Ormož.

- Glede varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami: enota urejanja je v poplavnem območju. Upošteva se pogoje iz 82. člena Odloka o OPN Ormož.

- Ostali pogoji: enota urejanja FR 4 se po potrebi vključi v območje podrobnega prostorskega načrta za enoto urejanja FR 3.

(6) Območje EUP FR 7 - delno (Saniran gozd ob lagunah) je opredeljeno s PNRP: območje najboljših kmetijskih zemljišč, z oznako K1, območje gozdnih zemljišč z oznako G in in območje vodnih zemljišč, z oznako VC. Pri pripravi OPPN Ormoške lagune je potrebno upoštevati usmeritve, določene z Odlokom o OPN Ormož za EUP FR 7 in sicer je enota urejanja FR 7 območje najboljših kmetijskih zemljišč, z oznako podrobnejše namenske rabe K1, gozdnih zemljišč z oznako podrobnejše namenske rabe G in območje vodnih zemljišč, z oznako podrobnejše namenske rabe VC, kjer veljajo splošni prostorski izvedbeni pogoji za območje posamezne podrobnejše namenske rabe iz 60., 61. in 62. člena Odloka o OPN Ormož in tile podrobnejši prostorski izvedbeni pogoji:

- Glede namembnosti območja: v območju enote urejanja se ohranja obstoječa namenska raba zemljišč, v gozdnih zemljiščih se izvaja sanacija opustošenih površin z zasaditvijo avtohtonega drevja in grmičevja.

- Glede ohranjanja narave: enota urejanja je v ekološko pomembnem območju (EPO), območju Natura 2000 in v NV 6960 – Drava, rečna loka 3, ki je hidrološka in zoološka naravna vrednota. Upošteva se pogoje iz 80. člena Odloka o OPN Ormož.

- Glede varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami: enota urejanja je delno v poplavnem območju. Upošteva se pogoje iz 82. člena Odloka o OPN Ormož.

(7) Območje EUP EU 43 – manjši del je opredeljeno s PNRP: območje razpršene poselitve z oznako A, območje najboljših kmetijskih zemljišč, z oznako K1, območje gozdnih zemljišč z oznako G in in območje vodnih zemljišč, z oznako VC. Pri pripravi OPPN Ormoške lagune je potrebno upoštevati usmeritve, določene z Odlokom o OPN Ormož za EUP EU 43 in sicer je enota urejanja EU 43 območje kmetijskih zemljišč v krajini z oznako podrobne namenske rabe K1 in K2, območja gozdnih zemljišč z oznako podrobnejše namenske rabe G, območja vodnih površin z oznako podrobnejše namenske rabe VC (potoki) in območja prometne infrastrukture z oznako podrobnejše namenske rabe PC. Upošteva se:

- Glede varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami: enota urejanja EU 43 je delno v poplavnih območjih ob Dravi in njenih pritokih. Na tem območju niso dopustni nobeni gradbeni posegi, dopustno je le vzdrževanje obstoječih objektov in površin ter ukrepi in gradnje, ki jih dopuščajo predpisi s področja voda. Upošteva se še pogoje iz 82. člena Odloka o OPN Ormož.

(8) Na poplavnih območjih, ki jih obravnava 82. člen (varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in obrambne potrebe) Odloka o OPN Ormož je potrebno upoštevati naslednje:

- Pri gradnji objektov in pri drugih posegih v prostor se upošteva ukrepe za zagotavljanje varnosti na poplavno, erozijsko in požarno ogroženih območjih ter ukrepe za zaklanjanje v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Za zagotavljanje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami se pri vseh posegih v prostor upošteva predpise s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

- Poplavna območja in razredi poplavne nevarnosti so določeni v skladu s predpisi o vodah, na osnovi izdelanih in potrjenih strokovnih podlag. Poplavna območja, karte poplavne nevarnosti ter karte razredov poplavne nevarnosti za obstoječe stanje so sestavni del prikaza stanja prostora. Na območjih, kjer razredi poplavne nevarnosti še niso določeni, je sestavni del prikaza stanja prostora opozorilna karta poplav.

- Na poplavnih območjih, za katera so izdelane karte poplavne nevarnosti in določeni razredi poplavne nevarnosti, je pri načrtovanju prostorskih ureditev oziroma izvajanju posegov v prostor treba upoštevati predpis, ki določa pogoje in omejitve za posege v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav. Pri tem je treba zagotoviti, da se ne povečajo obstoječe stopnje ogroženosti na poplavnem območju in izven njega. Če načrtovanje novih prostorskih ureditev oziroma izvedba posegov v prostor povečuje obstoječo stopnjo ogroženosti, je treba skupaj z načrtovanjem novih prostorskih ureditev načrtovati celovite omilitvene ukrepe za zmanjšanje poplavne ogroženosti, njihovo izvedbo pa končati pred začetkom izvedbe posega v prostor oziroma sočasno z njo.

- Na poplavnih območjih, za katera razredi poplavne nevarnosti še niso bili določeni, so dopustne samo rekonstrukcije in vzdrževanje objektov v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, če ne povečujejo poplavne ogroženosti in ne vplivajo na vodni režim in stanje voda.

- Ne glede na določbe četrtega in petega odstavka tega člena so na poplavnem območju dopustni posegi v prostor in dejavnosti, ki so namenjene varstvu pred škodljivim delovanjem voda, ter posegi in dejavnosti, ki jih dopuščajo predpisi o vodah, pod pogoji, ki jih določajo ti predpisi.

- Omilitveni ukrepi se lahko izvajajo fazno v skladu s potrjeno strokovno podlago, pri čemer mora biti ves čas izvajanja zagotovljena njihova celovitost. Po izvedbi omilitvenih ukrepov se v prikazu stanja prostora prikaže nova poplavna območja, karte poplavne nevarnosti ter karte razredov poplavne nevarnosti.

 

5. člen

(obseg območja OPPN Ormoške lagune)

 

(1) Območje OPPN Ormoške lagune se deli na ožje območje – območje EUP z oznako FR 6 in širše območje – območje EUP z oznako FR 6, FR 4, del FR 7 in manjši del EUP 43.

(2) Ožje območje OPPN Ormoške lagune obsega območje obstoječe ukinjene strojnice čistilne naprave z betonskimi bazeni tovarne sladkorja Ormož. Območje je pozidano in komunalno neopremljeno.

(3) Širše območje OPPN Ormoške lagune obsega kompleks lagun, ki predstavljajo opuščene bazene nekdanje čistilne naprave tovarne sladkorja Ormož in zeleno zaledje okrog njih. Po prenehanju obratovanja čistilne naprave in specifike čistilnega procesa (bogate vsebnosti hranilnih snovi in vode) se je na tem območju razvil edinstven ekosistem z raznolikimi rastlinskimi in živalskimi vrstami. Območje je nepozidano in komunalno neopremljeno. Območje je pretežno v zaraščanju in zato ponekod težje dostopno ter slabo prostorsko berljivo in prepoznavno.

(4) Območje OPPN Ormoške lagune obsega skupaj 61,8 ha, od tega ožje območje 1,4 ha in sicer skupaj zemljišča s parc. št.:

- 407, 408, 356/21, 356/41, 356/42, 356/43, 356/51 k.o. Pušenci in

- 580/14, 580/15, 590, 592, 584, 585, 586, 587, 589, 593/1, 593/2, 593/3, 595, 598, 600, 607, 608, 609/6, 609/7,  609/12, 609/13, 412/3, 414/2, 415/1, 417, 420, 421, 422, 429/1, 429/3, 430/2, 431/1, 432/2, 456, 464/5, 468, 478/2, 583, 464/1, 587 k.o. Frankovci.

(5) Območje OPPN Ormoške lagune je prikazano na geodetskem načrtu z združeno vsebino topografskega in katastrskega načrta v grafični prilogi OPPN Ormoške lagune, List 2.1: Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem in fotografijami območja, M 1:4000.

 

6. člen

(podenote urejanja prostora v območju OPPN Ormoške lagune)

 

(1) Območje OPPN Ormoške lagune se deli na podenote urejanja prostora:

- FR 3 s PNRP območje zelenih površin, z oznako ZD predstavlja območje delne prenove.

- FR 4/1 s PNRP območje zelenih površin, z oznako ZD predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 4/2 s PNRP območje zelenih površin, z oznako ZD predstavlja območje novih prostorskih ureditev.

- FR 6 s PNRP posebno območje, z oznako BT predstavlja območje delne prenove in novih prostorskih ureditev.

- FR 7/1 s PNRP območje najboljših kmetijskih zemljišč, z oznako K1 in območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja in v manjši meri območje novih prostorskih ureditev.

- FR 7/2-1-1 s PNRP območje drugih kmetijskih zemljišč, z oznako K2 in območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-1-2 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-2 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-3 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-4 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-5 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

- FR 7/2-6 s PNRP območje gozdnih zemljišč z oznako G predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja in v  manjši meri območje novih prostorskih ureditev.

- FR 7/2-7 s PNRP območje najboljših kmetijskih zemljišč, z oznako K1 predstavlja območje vzdrževanja obstoječega stanja.

(2) Podenote urejanja prostora in določitev PNRP v območju OPPN Ormoške lagune so prikazane v grafični prilogi OPPN Ormoške lagune, List 3.: Prikaz podrobnejše namenske rabe prostora, M 1: 4000.

 

3. OPIS VPLIVOV IN POVEZAV

 

7. člen

(vplivno območje OPPN Ormoške lagune)

 

(1) Vplivno območje OPPN Ormoške lagune poleg območja OPPN Ormoške lagune obsega še:

- Naravni rezervat Ormoško jezero, ki ima z odlokom status zavarovanega območja in na podlagi zakona je zavarovan kot naravna vrednota.

- Celotno območje mesta, občine in regije zaradi vzpostavitve naravnega rezervata z muzejsko - kulturno - izobraževalno vsebino, ki bo služila mestu, celotni občini in širši regiji.

- Območje dovoda vode z Ormoškega jezera v lagune.

- Območje priključne ceste in obstoječih pešpoti ter druge gospodarske javne infrastrukture.

(2) Vplivno območje OPPN Ormoške lagune je prikazano v grafični prilogi OPPN Ormoške lagune, List 2.2: Prikaz umestitve načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav s sosednjimi območji M 1: 10000.

 

8. člen

(opis vplivov ureditve OPPN Ormoške lagune na sosednja območja)

 

Realizacija načrtovane prostorske ureditve bo omogočila:

- Izboljšavo stanja na področju biodiverzitete, saj so obravnavane lagune pomemben del mokrišč v sklopu rečnega ekosistema reke Drave.

- Izboljšavo stanja na področju naravovarstvenega turizma z vzpostavitvijo muzejsko – kulturno-izobraževalnih vsebin.

 

4. NAČRTOVANE PROSTORSKE UREDITVE

 

9. člen

(načrtovane prostorske ureditve v OPPN Ormoške lagune)

 

(1) Ureditev območja OPPN Ormoške lagune obsega:

- Načrtovane prostorske ureditve v območju EUP FR 6 in FR 4-del za potrebe muzejsko-kulturnih-izobraževalnih dejavnosti.

- Načrtovane prostorske ureditve v območju EUP FR 3, FR 4-delno, FR 7/1 in FR 7/2 za potrebe vzpostavitve bogatega ekosistema z raznolikimi rastlinskimi in živalskimi vrstami, ki bodo na ogled širši javnosti.

(2) Načrtovane prostorske ureditve v območju EUP FR 6 in FR 4-del obsegajo gradnjo objektov znanosti in kulture z objekti za spremljajoče dejavnosti:

- Novogradnjo samostojne stavbe za potrebe informacijskega centra z glavnim opazovalnim stolpom za ptice z ureditvijo zunanjega prostora z otroškim igriščem.

- Novogradnjo samostojne stavbe za potrebe hleva z oboro za pašno živino.

- Prenovo obstoječih betonskih bazenov za namene razstavno konferenčnih prostorov, ureditev muzeja tovarne sladkorja Ormož, vodnega akvarija, skladišča in podobno.

- Ureditev drugih zunanjih površin.

- Ureditev površin za mirujoči promet.

- Ureditev gospodarske javne infrastrukture.

(3) Načrtovane prostorske ureditve območju EUP FR 3, FR 4-delno, FR 7/1 in FR 7/2 obsegajo:

- Ureditev vodnih lagun.

- Ureditev dovoda vode v lagune z natego in odvod vode.

- Ureditev zastiralnega nasipa na JZ strani vodnih lagun.

- Ureditev manjšega opazovalnega stolpa in opazovališč za ptice ob lagunah.

- Ureditev obstoječe notranje dovozne ceste, pešpoti in učnih poti z urbano opremo.

- Ohranjanje zelenih površin in ohranjanje naravno oblikovanega terena.

- Ureditev celotnega območja v smislu gozdarske nege (posek, redčenje,…).

- Ureditev gospodarske javne infrastrukture.

(4) Prostorske ureditve obsegajo gradnje novih objektov in ureditev, delno prenovo objektov (rekonstrukcijo), odstranitev (rušitev) objektov, vzdrževalna dela ter urejanje javnih in drugih zelenih površin.

(5) V grafičnem delu OPPN Ormoške lagune so prikazane rešitve načrtovanih objektov in površin: List 4.1: Prikaz lege objektov na zemljišču s tehničnimi elementi za zakoličbo objektov, Merilo 1:2000, List 4.2: Zazidalna oziroma ureditvena situacija s prikazom višinske ureditve – območje informacijskega centra, Merilo 1:500 in List 4.3: Zazidalna oziroma ureditvena situacija - območje vstopa s parkiriščem, Merilo 1:500.

 

10. člen

(načrtovani objekti v OPPN Ormoške lagune)

 

(1) V skladu s predpisi o enotni klasifikaciji vrst objektov je na celotnem območju OPPN dovoljena gradnja gradbeno inženirskih objektov:

- CC-SI 21120 Lokalne ceste in javne poti, nekategorizirane ceste in gozdne ceste,

- CC-SI 22121 Prenosni vodovodi,

- CC-SI 22122 Objekti za črpanje, filtriranje in zajem vode,

- CC-SI 22130 Prenosna komunikacijska omrežja,

- CC-SI 22210 Distribucijski plinovodi,

- CC-SI 22221 Distribucijski cevovodi za pitno in tehnološko vodo,

- CC-SI 22222 Distribucijski cevovodi za toplo vodo, paro in stisnjen zrak,

- CC-SI 22223 Vodni stolpi, hidranti in vodnjaki,

- CC-SI 22231 Cevovodi za odpadno vodo,

- CC-SI 22232 Čistilne naprave,

- CC-SI 22240 Distribucijski elektroenergetski vodi in distribucijska komunikacijska omrežja,

- CC-SI 24110 Športna igrišča,

- CC-SI 24122 Drugi gradbeni inženirski objekti za šport, rekreacijo in prosti čas,

- CC-SI 24205 Drugi gradbeni inženirski objekti, ki niso uvrščeni drugje.

(2)        Poleg zgoraj navedenih je na območju EUP FR 6 dovoljena tudi gradnja objektov:

- CC-SI 12111 Hotelske in podobne stavbe za kratkotrajno nastanitev,

- CC-SI 12112 Gostilne, restavracije in točilnice,

- CC-SI 12113 Druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev,

- CC-SI 12201 Stavbe javne uprave,

- CC-SI 12203 Druge upravne in pisarniške stavbe (konferenčne in kongresne stavbe),

- CC-SI 12304 Stavbe za druge storitvene dejavnosti,

- CC-SI 12610 Stavbe za kulturo in razvedrilo,

- CC-SI 12620 Muzeji in knjižnice,

- CC-SI 12630 Stavbe za izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo,

- CC-SI 12712 Stavbe za rejo živali,

- CC-SI 12730 Kulturni spomeniki,

- CC-SI 12740 Druge nestanovanjske stavbe, ki niso uvrščene drugje.

(3) Vsi v tem členu navedeni objekti so dopustni pod skupnim pogojem, da so skladni z rešitvami v območju posameznih parcel, določenih v 14. členu tega odloka ali da predstavljajo smiselno dopolnitev načrtovanih prostorskih ureditev in se s projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja utemelji, da izboljšujejo pogoje za razvoj dopustnih dejavnosti iz 11. člena tega odloka v območju posamezne parcele in so skladne s pogoji oblikovanja ter pogoji za varstvo okolja.

 

11. člen

(dopustne dejavnosti v OPPN Ormoške lagune)

 

(1) V skladu s predpisi o standardni klasifikaciji dejavnosti je v območju OPPN osnovna dejavnost: R Kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti.

(2) Poleg v prejšnji točki navedene osnovne dejavnosti so v območju OPPN dopustne še dejavnosti:

- A Kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo vendar ne A01.7 Lovstvo in A03.1 Ribištvo.

- G Trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil vendar le G47 Trgovina na drobno razen z motornimi vozili.

- I Gostinstvo,

- J Informacijske in komunikacijske dejavnosti,

- M Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti,

- N Druge raznovrstne poslovne dejavnosti,

- O Dejavnost javne uprave in obrambe, dejavnost obvezne socialne varnosti,

- P Izobraževanje,

- S Druge dejavnosti.

(3) Vse v tem členu navedene dejavnosti so dopustne pod skupnim pogojem, da so skladne z rešitvami v območju posameznih parcel, določenih v 14. členu tega odloka ali da predstavljajo smiselno dopolnitev načrtovanih prostorskih ureditev in se s projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja utemelji, da izboljšujejo pogoje za razvoj dopustnih dejavnosti v območju posamezne parcele in so skladne s pogoji oblikovanja ter pogoji za varstvo okolja.

 

 

 

12. člen

(dopustne gradnje in druga dela v OPPN Ormoške lagune)

 

(1) V območju OPPN so dopustna dela:

- Gradnje novih objektov,

- Rekonstrukcije objektov,

- Odstranitve objektov,

- Vzdrževanje objektov in

- Spremembe namembnosti objektov.

(2) V območju OPPN so poleg gradenj in drugih del, načrtovanih s tem odlokom, v skladu s predpisi, ki urejajo področje graditve objektov, ob pogoju, da ne omogočajo ureditev in uporabe po tem odloku dopustne:

- Rekonstrukcije in vzdrževalna dela zakonito zgrajenih obstoječih objektov brez spremembe namembnosti in brez povečanja BEP ne glede na druge pogoje tega odloka.

- Rekonstrukcije, vzdrževalna dela in gradnje novih objektov gospodarske javne infrastrukture ali grajenega javnega dobra in priključkov nanje,

- Odstranitve objektov.

(3) Poleg gradenj in drugih del, navedenih v prejšnji točki tega člena, so v skladu s predpisi, ki urejajo področje graditve objektov ob pogoju, da ne omogočajo ureditev in uporabe po tem odloku in v skladu z dopustnimi objekti, določenimi v 10. členu tega odloka in dopustnimi dejavnostmi, v skladu z 11. členom tega odloka, ter v skladu z rešitvami v območju posameznih parcel, določenih v 14. členu tega odloka, dopustne še:

- Novogradnje objektov kot prizidave oz. dozidave k zakonito zgrajenemu obstoječemu objektu do 20% BEP prej navedenega objekta.

- Rekonstrukcije in vzdrževalna dela zakonito zgrajenih obstoječih objektov.

- Sprememba namembnosti zakonito zgrajenih obstoječih objektov.

- Legalizacije obstoječih objektov.

 

13. člen

(pomožni objekti)

 

(1) V območju OPPN so v skladu z rešitvami v območju posameznih parcel, določenih v 14. členu tega odloka, dopustni pomožni (enostavni in nezahtevni) objekti:

- Drvarnica, garaža, steklenjak, uta oziroma senčnica, bazen, enoetažna pritlična lopa in utrjene dovozne poti.

- Kmečka lopa, čebelnjak, poljska pot, gozdna učna pot, ograje za pašo živine, gozdna cesta, opazovalnica za ptiče.

- Kiosk oziroma tipski zabojnik.

- Odprti sezonski gostinski vrt, pokriti prostor z napihljivo konstrukcijo ali v montažnem šotoru, oder z nadstreškom, pokriti prireditveni prostor, začasna tribuna za gledalce na prostem.

- Vsi drugi začasni objekti, namenjeni sezonski turistični ponudbi in sezonskim nakupom npr. sadja, domačih pridelkov ipd.

- Otroška igrala.

- Pergola.

- Ograje nižje od 2,00 m. Ograje ne smejo ovirati preglednosti in ne ovirati migracijo kvalifikacijskih vrst območja POO Drava.

- Škarpe in podporni zidovi, nižji od 1,0 m.

- Pomožni infrastrukturni objekti.

- Vadbeni objekti, namenjeni športu in rekreaciji.

- Spominska obeležja.

- Objekti za oglaševanje.

- Urbana oprema.

(2) V območju OPPN so dopustni tudi posegi:

- Izvedba geoloških-geotehničnih vrtin, geosond in drugih toplotnih črpalk za ogrevanje kompleksa.

- Na strehah so dopustni sončni kolektorji in fotovoltaične celice ter komunikacijski antenski drog.

(3) Ne glede na zgornje odstavke tega člena v območju ni dopustna postavitev javne razsvetljave oziroma luči kot del urbane opreme v skladu z lokacijskimi pogoji, določenimi od 18. do 25. člena tega odloka.

(4) Pogoji za oblikovanje pomožnih objektov so določeni z lokacijskimi pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin od 16. do 17. člena tega odloka.

 

 

5. NAČRT PARCELACIJE

 

14. člen

(načrtovane parcele)

 

(1) Območje OPPN Ormoške lagune je razdeljeno na nove zemljiške parcele (v nadaljevanju: parcele).

(2) Seznam načrtovanih parcel v območju OPPN je prikazan v tabeli:

Ime pEUP

Ime načrtovane parcele

Oznaka parcele

Opis rešitev in lokacijski pogoji

FR 3

 

Lagune z opazovališči

p1

19. člen

FR 4

 

Zelene površine

p2

21. člen

Območje vstopa s parkiriščem

p3

22. člen

FR 6

 

Območje informacijskega centra

p4

23. člen

Območje informacijskega centra – zelene površine

p5

24. člen

FR 7/1

 

Območje učne gozdne poti

p6

25. člen

FR 7/2-1-1

 

Zelene površine

p7

FR 7/2-1-2

 

Zelene površine

p8

FR 7/2-2

 

Zelene površine

p9

FR 7/2-3

 

Zelene površine

p10

FR 7/2-4

 

Zelene površine

p11

FR 7/2-5

 

Zelene površine – učna pot

p12

FR 7/2-6

 

Zelene površine – učna pot

p13

FR 7/2-7

 

Zelene površine – dostopna pot

p14

 

(3) Načrt parcelacije s tehničnimi elementi za zakoličbo objektov je prikazan v grafičnem delu OPPN Ormoške lagune, List 7: Načrt parcelacije s tehničnimi elementi za zakoličbo parcel, M 1:2000.

 

6. OPIS REŠITEV TER LOKACIJSKI POGOJI

 

6.1 SPLOŠNO

 

15. člen

(opis rešitev za razvoj objektov/stavb)

 

(1) Razvoj obstoječih in načrtovanih stavb v območju OPPN je opredeljen s termini: načrtovane stavbe, celovita in delna prenova stavb, vzdrževanje stavb, rušitev stavb ter urejanje odprtih in zelenih površin.

 

 

(2) Za stavbe, ki so opredeljene kot načrtovane stavbe oziroma novogradnje, so dopustne gradnje novih objektov v skladu z lokacijskimi merili od 19. do 25. člena tega odloka za posamezno območje parcele.

(3) Za stavbe, ki so opredeljene kot delna prenova ali celovita prenova stavb in vzdrževanje stavb, so dopustne:

- Rekonstrukcije, spremembe namembnosti in vzdrževanje.

- Novogradnje pod pogojem, da je novogradnja dovoljena z lokacijskimi merili od 19. do 25. člena tega odloka za posamezno območje parcele in v skladu s prej navedenimi lokacijskimi merili.

(4) Za stavbe, ki so opredeljene kot rušitev stavb, so poleg odstranitve dopustne tudi novogradnje pod pogojem, da je novogradnja dovoljena z lokacijskimi merili od 19. do 25. člena tega odloka za posamezno območje parcele in v skladu s prej navedenimi lokacijskimi merili.

 

16. člen

(lokacijski pogoji za oblikovanje objektov)

 

(1) Oblikovanje stavb:

- Oblikovanje naj sledi ideji zasnove celotnega rezervata, to je transformaciji opuščenega industrijskega kompleksa (tovarna sladkorja) v naravni rezervat z upoštevanjem lokalne tehnične dediščine.

- Načrtovani objekti in območja novih ureditev morajo biti oblikovani skladno z arhitektonsko celoto.

- Energetsko varčno oblikovanje stavb.

- Objekti naj bodo oblikovno enostavni in geometrično čistih oblik tako, da tvorijo z ostalimi objekti jasno in berljivo prostorsko kompozicijo. Fasade se preprosto in čisto oblikujejo.

- Za gradnjo pomožnih objektov se uporablja predvsem les, železo in kamen avtohtonega izvora.

- Posamezne materialne izvedbe objektov naj bodo likovno poenotene in harmonično uglašene.

- Uporaba svetlečih materialov ni dopustna.

- Dopustna barvna lestvica so nevpadljivi svetli in drugi nevsiljivi barvni odtenki.

(2) Strehe so v posameznem programskem sklopu enotno oblikovane in sicer so dopustne:

- Ravne strehe, enokapnice ali dvokapnice z dopustnim naklonom od 25° do 35°.

- Dopustna je kombinacija dvokapne strehe z ravno streho, predvsem v primeru dozidav.

- Strehe so ne glede na prejšnjo alinejo lahko oblikovane skladno s programskimi zahtevami dejavnosti.

- Dopustna barvna lestvica je od rdeče do rjave barve in srednje sive do temno sive barve. Druge barve so dovoljene le v primeru, da predstavljajo kakovostno interpretacijo oblikovnih značilnosti značilnih stavbnih kompleksov.

- Dopustna je izvedba zelene strehe.

- Streha nadstreškov je lahko ravna ali blagega naklona ali enakega naklona kakor stavba k kateri se gradijo.

(3) Na strehah so dopustni sončni kolektorji in fotovoltaične celice ter komunikacijski antenski drog, ki ne smejo izstopati oziroma motiti videza kompleksa.

(4) Obvezno je enotno oblikovanje ograj.

(5) Oblikovanje nadstrešnic:

- V programskem sklopu je obvezno enotno oblikovanje nadstrešnic.

 

17. člen

(lokacijski pogoji za oblikovanje zunanjih površin)

 

(1) Oblikovanje urejenih zelenih površin:

- Parkovne površine se oblikujejo na način, da se v čim večji meri ohrani obstoječe drevje oziroma se zasadi novo drevje izključno avtohtone vrste. Vegetacijske mase se oblikujejo v nepravilnih gručah.

- Teren se sonaravno oblikuje.

- Gozdne površine se v območju zelenih površin ohranja. Znotraj območja se vegetacijske mase oblikujejo v nepravilnih gručah.

- Območje se opremi z enotno oblikovano urbano opremo (luči, klopi, igrala, koši za smeti,..).

- Urbana oprema se oblikuje enotno za celotno območje vključno z opazovalnicami, pergolami in sprehajalnih ter učnimi potmi.

- Brežine se ureja sonaravno.

(2) Oblikovanje utrjenih površin:

- Utrjevanje peš poti upošteva pomen, funkcionalnost in povezanost zunanjih površin z različnimi vsebinami in notranjih programskih vsebin.

- Tlaki se preprosto in čisto oblikujejo s pretežno uporabo avtohtonih materialov kot npr. les in kamen ali pesek in ne z asfaltiranjem ali betoniranjem. Tlakovanje večjih površin kot je npr. parkirišče je dopustno tudi v asfaltni ali betonski izvedbi. Posamezne materialne izvedbe objektov naj bodo likovno poenotene in harmonično uglašene. Uporaba svetlečih materialov ni dopustna.

- Dopustna barvna lestvica so nevpadljivi barvni odtenki kamna in zemlje.

(3) Oblikovanje odprtih zelenih površin:

- Teren se sonaravno oblikuje.

- Na celotnem območju v zaraščanju oziroma območju čistin s posameznimi drevesi se izvede gozdarsko nego, s posekom in redčenjem obstoječega grmovja in ostale podrasti, katere obseg se določi na mestu samem.

- Območje se prednostno ureja ob nekaterih prostorsko pomembnih legah zaradi berljivosti, prepoznavnosti in privlačnosti prostora.

- Obstoječi gozd se ohrani.

- Večje višinske razlike in razgiban teren se uporabi kot prednost lokacije npr. za ureditev teras.

- Brežine se ureja sonaravno in le tam, kjer je to potrebno zaradi oteženega dostopa oblikuje kot terase – stopnice.

- Dostopne poti se utrdi ali izvede v makadamski izvedbi.

- Območje se opremi z enotno oblikovano urbano opremo.

 

6.2. OPIS REŠITEV TER LOKACIJSKI POGOJI ZA OBMOČJE OPPN

 

18. člen

(opis rešitev načrtovanih objektov in površin)

 

(1) Območje je namenjeno ureditvi Naravnega rezervata (v nastajanju) z muzejsko-turistično-izobraževalnimi dejavnostmi. Območje se uredi celovito:

- V območju parcele z oznako p1, ki se nahaja v območju  EUP FR 3, se načrtuje ureditev vodnih lagun.

- V območju parcele z oznako p2, ki se nahaja v območju  EUP FR 4, se načrtuje območje zelenih površin.

- V območju parcele z oznako p3, ki se nahaja v območju  EUP FR 4,  se načrtuje ureditev prometnih površin za potrebe naravnega rezervata.

- V območju parcele z oznako p4, ki se nahaja v območju  EUP FR 6, se načrtuje ureditev informacijskega centra.

- V območju parcele z oznako p5, ki se nahaja v območju  EUP FR 6, se načrtuje ureditev zelenih površin.

- V območju parcele z oznako p6, ki se nahaja v območju  EUP FR 7/1, se načrtuje območje učne gozdne poti.

- V območju parcel z oznako p7, p8, p9, p10, p11, p12, p13 in p14, ki se nahajajo v območju  EUP FR 7/2 oz. v njenih poenotah, se načrtuje območje zelenih površin.

(2) Načrtovane ureditve obsegajo celovito in delno prenovo obstoječih objektov, vzdrževanje objektov in dopolnilne novogradnje objektov, novogradnje, ureditev lagun in drugih zunanjih površin ter ureditvijo gospodarske javne infrastrukture.

(3) V grafičnem delu OPPN je prikazana rešitev načrtovanih objektov in površin na Listu 4.1.: Prikaz lege objektov na zemljišču s tehničnimi elementi za zakoličbo objektov, Merilo 1:2000, na Listu 4.2: Zazidalna oziroma ureditvena situacija s prikazom višinske ureditve – območje informacijskega centra, Merilo 1:500 in na Listu 4.3: Zazidalna oziroma ureditvena situacija - območje vstopa s parkiriščem, Merilo 1:500.

 

 

 

19. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p1)

 

(1) Parcela z oznako p1 se nahaja v območju  EUP FR 3.  V območju parcele se načrtuje predvsem ureditev vodnih lagun. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Ureditev obstoječih vodnih lagun za potrebe vzpostavitve edinstvenega ekosistema z raznolikimi živalskimi in rastlinskimi vrstami.

- Ureditev dovoda vode v lagune z natego in odvod vode.

- Ureditev zastiralnega nasipa (v grafičnem delu objekt z oznako 14) max. višine 2m na JZ strani lagun.

- Ureditev opazovališč za ptice (v grafičnem delu objekt z oznako 10).

- Ureditev obstoječe makadamske poti ob lagunah, ki bo namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem.

- Ohranjanje naravno oblikovanega terena in zelenih površin pred zaraščanjem.

- Izvedbo gozdarske nege, s posekom in redčenjem obstoječega grmovja in ostale podrasti, katere obseg se določi na mestu samem, na celotnem območju v zaraščanju oziroma območju čistin s posameznimi drevesi.

- Ureditev priključkov na gospodarsko javno infrastrukturo.

(2) Gabariti:

- Višina zastiralnega nasipa je največ 2,0 m merjeno od točke obstoječega terena. Naklon brežin je minimalno v razmerju 1:1, zaradi možnosti zasaditve z vegetacijo.

- Opazovališča za ptice: Tlorisni gabariti so 3,0 m x 7,0 m.  Višinski gabariti: najvišja točka največ 5,0 m.

(3) Lega objekta:

- Lega obstoječih lagun je določena z mejami načrtovanih parcel.

- Lega zastiralnega nasipa je določena z dvema vzporednima regulacijskima linijama (v nadaljevanju: RL), ki sta medsebojno oddaljeni 9,00 m.

- Lega opazovališč je določena z dvema vzporednima gradbenima mejama (v nadaljevanju: GM), ki sta medsebojno oddaljeni 8,00 m.

(4) Oblikovanje:

- Zastiralni nasip se lahko izvede samostojno ali v kombinaciji z zasaditvijo ali v kombinaciji z ograjo zaraslo z vegetacijo, ki se izvede na kroni nasipa.

- Opazovališča ali opazovalne stene se izvede v železni konstrukciji z leseno oblogo. Zazeleni se jih z avtohtonimi vzpenjavkami (npr. divjim hmeljem ali bršljanom).

- Ostali lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin so določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

20. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p2)

 

(1) Parcela z oznako p2 se nahaja v območju  EUP FR 4.  V območju parcele se načrtuje območje zelenih površin. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Ohranjanje naravno oblikovanega terena in zelenih površin pred zaraščanjem.

- Izvedbo gozdarske nege, s posekom in redčenjem obstoječega grmovja in ostale podrasti, katere obseg se določi na mestu samem, na celotnem območju v zaraščanju oziroma območju čistin s posameznimi drevesi.

- Ureditev obstoječe makadamske poti, ki je namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem.

(2) Gabariti: /

(3) Lega objekta:

- Lega je določena z mejami načrtovanih parcel.

(4) Oblikovanje:

- Lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin, določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

21. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p3)

 

(1) Parcela z oznako p3 se nahaja v območju  EUP FR 4.  V območju parcele se načrtuje ureditev prometnih površin za potrebe naravnega rezervata. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Ureditev površin za mirujoči promet za osebna vozila v minimalnem obsegu 10 parkirnih mest za osebna vozila in 1 parkirno mesto za avtobus (grafičnem delu objekt z oznako 12).

- Ureditev informacijske točke oziroma informacijskih tabel.

- Ureditev obstoječe makadamske poti, ki je namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem.

(2) Gabariti:

- Kota gotovega terena parkirišča se prilagaja koti obstoječega terena.

(3) Lega objekta:

- Lega je določena z mejami načrtovanih parcel.

(4) Oblikovanje:

- Lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin, določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

22. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p4)

 

(1) Parcela z oznako p4 se nahaja v območju  EUP FR 6.  V območju parcele se načrtuje ureditev informacijskega centra. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Rušitev obstoječega nadzemnega dela objekta (v grafiki objekt z oznako 1).

- Novogradnjo samostojne stavbe (v grafičnem delu objekt z oznako 7) za potrebe informacijskega centra z glavnim opazovalnim stolpom za ptice.

- Novogradnjo samostojne stavbe (v grafičnem delu objekt z oznako 8) za potrebe hleva z oboro (v grafiki z oznako 9) za pašno živino.

- Zasutje obstoječega okroglega bazena (v grafičnem delu objekt z oznako 2).

- Zasutje in prenova okroglega bazena (v grafičnem delu objekt z oznako 3) v vodni akvarij ter ureditev zeliščnega in cvetličnega vrta. Preurejeni bazen bo namenjen za potrebe izobraževanja naravoslovja v osnovnih šolah.

- Celovito prenovo obstoječih betonskih bazenov (v grafičnem delu objekti z oznako 4, 5 in 6)  za namene ureditve razstavno konferenčnih prostorov, ureditev muzeja tovarne sladkorja Ormož, vodnega akvarija, skladišča in podobno.

- Ureditev zunanjega prostora z otroškim igriščem (v grafičnem delu objekt z oznako 11).

- Ureditev obstoječe makadamske poti ob lagunah, ki bo namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem.

- Ureditev drugih zunanjih površin.

- Ureditev urbane opreme (tlak, klopi, igrala, skulpture, vodnjaki, pergole, koši za smeti…).

- Ureditev priključkov na gospodarsko javno infrastrukturo.

(2) Gabariti:

- Faktor zazidanosti parcele določen kot razmerje med zazidano površino in celotno površino parcele z oznako p4 je max. 30%.

- Informacijski center (v grafičnem delu objekt z oznako 7): Tlorisni gabariti so 10,0 m x 39,0 m.  Višinski gabariti: pritličje (v nadaljevanju: P) + terasa (v nadaljevanju.: T) z glavnim opazovalnim stolpom z najvišjo točko 13,00 m merjeno od najnižje točke terena ob objektu do vključno strešnega venca.  Ohranjata se obstoječi kletni etaži (v grafični prilogi objekt z oznako 1).

- Hlev z oboro (v grafičnem delu objekt z oznako 8): Tlorisni gabariti hleva so 10,0 m x 27,3 m in obore 4,5x27,0 m + 13,5x13,5 m. Višinski gabariti: P z najvišjo točko objekta 6,50 m.

- Prenova okroglega bazena (v grafičnem delu objekt z oznako 3): Ohranjajo se obstoječi tlorisni gabariti.

- Prenova obstoječih betonskih bazenov (v grafičnem delu objekti z oznako 4, 5 in 6):  Ohranjajo se obstoječi tlorisni gabariti. Višinski gabariti: P. Ohranja se obstoječa klet.

- Urejene zunanje površine z otroškim igriščem (v grafičnem delu objekt z oznako 11): Tlorisni gabariti: Površine objekta obsegajo 550,0 m2.

- Podkletitev novogradenj ni dovoljena.

(3) Lega objekta:

- Lega je določena z mejami načrtovanih parcel in lego obstoječih objektov.

(4) Oblikovanje:

- Informacijski center (v grafiki z oznako 7): Za fasado se uporabijo lokalni materiali (npr. reciklirani pločevinasti paneli z obstoječega objekta), ki poudarjajo tehnično dediščino industrijskega okolja. Del fasade se zazeleni z avtohtonimi vzpenjavkami (npr. divjim hmeljem ali bršljanom).

- Vsi objekti morajo biti oblikovno podrejeni oblikovanju glavnega informacijskega centra.

- Ostali lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin so določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Obstoječi betonski bazeni (v grafičnem delu objekti z oznako 4, 5 in 6) se, do izgradnje hidrantnega omrežja, uporabi za namene bazenov s požarno vodo.

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

23. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p5)

 

(1) Parcela z oznako p5 se nahaja v območju EUP FR 6. V območju parcele se načrtuje ureditev zelenih površin. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Ohranjanje oblikovanega terena in obstoječe vegetacije, ki služi kot zeleni okvir grajeni strukturi, to je območju informacijskega centra.

- Ureditev obstoječe makadamske poti ob lagunah, ki je namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem.

(2) Gabariti: /

(3) Lega objekta:

- Lega je določena z mejami načrtovanih parcel in regulacijsko linijo.

(4) Oblikovanje:

- Lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin, določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

24. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p6)

 

(1) Parcela z oznako p6 se nahaja v območju EUP FR 7/1. V območju parcele se načrtuje območje učne gozdne poti. Načrtovane prostorske ureditve vključuje:

- Ureditev krožne učne tematske pešpoti.

- Postavitev manjšega opazovalnega stolpa (v grafičnem delu objekt z oznako 13).

- Ureditev urbane opreme (npr. klopi).

- Ohranjanje naravno oblikovanega terena in zelenih površin pred zaraščanjem.

- Izvedbo gozdarske nege, s posekom in redčenjem obstoječega grmovja in ostale podrasti, katere obseg se določi na mestu samem, na celotnem območju v zaraščanju oziroma območju čistin s posameznimi drevesi.

(2) Gabariti: 

- Opazovalni stolp: Tlorisni gabariti so 8,0 m x 8,0 m. Višinski gabarit: najvišja točka objekta je 14,0 m merjeno od najnižje točke terena. Prvi podest stolpa je zaradi poplavne varnosti potrebno načrtovati na koti 188,4m n.m.

- Širina tematske poti je največ 2,0 m.

(3) Lega objekta:

- Lega opazovalnega stolpa je določena s središčem objekta ter radijem v širini 40,0 m.

- Lega tematske pešpoti se določi znotraj meja načrtovanih parcel.

(4) Oblikovanje:

- Opazovalni stolp se izvede v leseni konstrukciji ali v jekleni konstrukciji z leseno oblogo.

- Ostali lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin, določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

25. člen

(opis rešitev ter lokacijski pogoji za parcelo z oznako p7, p8, p9, p10, p11, p12, p13 in p14)

 

(1) Parcela z oznako p7, p8, p9, p10, p11, p12, p13 in p14 se nahajajo v območju EUP FR 7/2 oziroma v njenih podenotah. V območju parcel se načrtuje območje zelenih površin, ki vključuje:

- Ohranjanje naravno oblikovanega terena in zelenih površin pred zaraščanjem.

- Izvedbo gozdarske nege, s posekom in redčenjem obstoječega grmovja in ostale podrasti, katere obseg se določi na mestu samem, na celotnem območju v zaraščanju oziroma območju čistin s posameznimi drevesi.

- Ureditev krožne učne tematske pešpoti in urbane opreme (npr. klopi) na parceli z oznako p12 in p13.

- Ureditev obstoječe makadamske poti ob lagunah, ki je namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem na parceli z oznako p14.

(2) Gabariti: 

- Širina tematske poti je največ 2,0 m.

(3) Lega objekta:

- Lega tematske pešpoti se določi znotraj meja načrtovanih parcel.

(4) Oblikovanje:

- Lokacijski pogoji za oblikovanje objektov in oblikovanje zunanjih površin, določeni v 16. in 17. členu tega odloka.

(5) Dopustna odstopanja:

- Poleg odstopanj, navedenih v zgornjih točkah tega člena so dopustna tudi dopustna odstopanja, določena v 44. členu tega odloka.

 

 

7. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV PROMETNE, ENERGETSKE, KOMUNALNE IN DRUGE GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE

 

26. člen

(zasnova projektnih rešitev prometne infrastrukture)

 

(1) V območju OPPN Ormoške lagune poteka:

- Lokalna cesta (JP 804 081),

- Notranja prometna mreža,

- Kolovozne poljske in gozdne poti,

- Steze.

(2) Cilji prometnega urejanja:

- Urediti dostopa.

- Urediti parkirišča ob primarnem vhodu v naravni rezervat Ormoške lagune.

- Vzpostaviti ustrezno servisno in intervencijsko mrežo poti.

(3) Obstoječa prometna mreža se delno rekonstruira.

(4) Izgradnja parkirišča je predvidena na robu območja ob vstopni informacijski točki. Predvidenih je 10 parkirnih mest za osebne avtomobile in 1 parkirno mesto za avtobus. Obiskovalci naprej v območje vstopajo peš.

(5) Upoštevati je potrebno veljavne predpise s področja prometa in pogoje, podane v smernicah št. 350-52/2013 02/64 z dne 11.12.2013 s strani Občinskega upravnega organa občine Ormož in so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

27. člen

(skupne določbe za gospodarsko javno infrastrukturo)

 

(1) V območju OPPN Ormoške lagune ne potekajo obstoječi komunalni vodi in naprave.

(2) Območje OPPN Ormoške lagune se komunalno opremi z javnim telekomunikacijskim omrežjem za potrebe informacijskega centra ter z gradnjo notranjega infrastrukturnega omrežja, ki ne bo imelo statusa komunalne opreme in sicer:

- Gradnjo notranjega vodovodnega omrežja za potrebe informacijskega centra in hleva z oboro.

- Gradnjo manjše biološke čistilne naprave za potrebe informacijskega centra.

- Gradnjo notranjega elektroenergetskega omrežja za potrebe informacijskega centra in hleva z oboro.

 (3) Objekti v območju OPPN Ormoške lagune se morajo priključiti na v prejšnji točki navedeno komunalno opremo.

(4) Komunalni vodi in naprave morajo biti v skladu z vsemi veljavnimi področnimi predpisi, ter s pogoji posameznih upravljavcev.

(5) Infrastrukturne ureditve se morajo izvajati tako, da je zagotovljeno varstvo okolja in ustrezajo obrambno-zaščitnim zahtevam.

(6) V objektih je potrebno zagotoviti učinkovito rabo vseh vrst energije in rabo obnovljivih virov energije, v skladu z veljavnimi predpisi in z uporabo najboljše razpoložljive tehnologije. Za gretje, hlajenje in prezračevanje objektov ter pripravo tople sanitarne vode in vseh vrst električne energije se lahko uporablja enega ali več virov obnovljive energije (toplotne črpalke, sončni kolektorji, fotovoltaične elektrarne itn.) Naprave za njihovo proizvodnjo se lahko nameščajo na strehe objektov. Izvedba, ki bi vplivala na izgled objektov ali krajine ni dopustna.

 

28. člen

(zasnova projektnih rešitev infrastrukture za vodooskrbo)

 

(1) Območje OPPN Ormoške lagune leži izven območja javnega vodovodnega omrežja, kjer se izvaja javna služba oskrbe s pitno vodo Uredba o oskrbi s pitno vodo (Ur. l. RS št. 88/2012). V skladu s 6. členom Uredbe o oskrbi s pitno vodo se za območja poselitve in za posamezne stavbe ter gradbene inženirske objekte, kjer občina ne zagotavlja oskrbe s pitno vodo, lahko izvaja lastna oskrba s pitno vodo.

(2) Za zagotavljanje oskrbe s pitno vodo v OPPN Ormoške lagune se predvidi lastna oskrba s pitno vodo. 

(3) Dopustna je tudi navezava na javni vodovod in sicer na :

- vodovodni vod DN 50, ki poteka po parc. št. 384/1, k.o. Pušenci ali

- vodovodni vod DN 90, ki poteka po parc. št. 562/1, k.o. Frankovci.

(4) Trasa navezave na javni vodovod se določi v sodelovanju z lastnikom vodovoda in upravljavcem.

(5) Za potrebe požarne varnosti objektov se, do morebitnega priklopa na javno vodovodno omrežje in izgradnje hidrantnega omrežja, uporabi obstoječe betonske bazene (v grafičnem delu objekti z oznako 4, 5 in 6) za namene bazenov s požarno vodo. Pri pridobitvi gradbenega dovoljenja se določi podrobnejše projektne rešitve z izdelavo študije požarne varnosti območja OPPN Ormoške lagune.

(6) Poleg navedenih določil je potrebno upoštevati usmeritve s področja vodooskrbe, podane s smernicami  Komunalno podjetje Ormož d.o.o., smernice št. 1-233/2013 z dne 30.12.2013, ki so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

29. člen

(zasnova projektnih rešitev infrastrukture za zbiranje in odvajanje komunalnih odpadnih voda)

 

(1) V bližini območja OPPN Ormoške lagune ni zgrajenega javnega kanalizacijskega sistema. Do izgradnje javnega kanalizacijskega sistema je za potrebe informacijskega centra odvodnje komunalnih odpadnih voda  načrtovana ureditev male biološke čistilne naprave, preko katere bodo odpadne vode odvajane v ponikovalnico. Lokacija male biološke čistilne naprave je načrtovana znotraj parcele z oznako p4.

(2) Za potrebe hleva z oboro za pašno živino je načrtovana gnojna jama. Lokacija gnojne jame je načrtovana znotraj parcele z oznako p4.

(3) Odvodnjavanje meteornih vod območja OPPN se bo vršilo po principu razpršenega ponikanja s ponikovalnicami oziroma ponikovalnimi polji.

(4) Odvajanje meteornih vod z asfaltiranih ali tlakovanih parkirišč, namenjenih motornim vozilom, se vrši s površinskim ponikanjem preko lovilcev olj in maščob.

(5) Izgradnjo morebitnega internega kanalizacijskega omrežja z malo biološko čistilno napravo je potrebno načrtovati na ustrezni lokaciji tako, da bo omogočeno čiščenje in vzdrževanje sistema, ter da bo omogočena kasnejša priključitev v javno kanalizacijsko omrežje.

(6) Zasnova kanalizacijskega omrežja mora biti načrtovana v ločenem sistemu tako, da se padavinske vode s strešin ter utrjenih, tlakovanih ali drugim materialom prekritih površin odvodnjavajo ločeno od komunalnih vod. Odvodnjavanje padavinske odpadne vode je potrebno reševati preko ponikovalnih jarkov ali s ponikanjem preko ponikovalnih drenažnih cevovodov.

(7) Po izgradnji in obratovanju javnega kanalizacijskega omrežje za komunalne odpadne vode je potrebno vse obstoječe greznice in male biološke čistilne naprave ukiniti in izključiti iz sistema javne kanalizacije.

(8) Poleg navedenih določil je potrebno upoštevati usmeritve s področja zbiranja in odvajanja komunalnih odpadnih voda, podane s smernicami MKO, ARSO, Oddelek porečje reke Drave, smernice št. 35001-634/2013-2 z dne 17.12.2013, ki so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

30. člen

(zasnova projektnih rešitev za visoko in nizkonapetostne elektroenergetske razvode)

 

(1) Znotraj območja OPPN Ormoške lagune se ne nahaja distribucijsko elektroenergetsko omrežje.

(2) Za zagotavljanje z električno energijo v OPPN Ormoške lagune se načrtuje lastna oskrba  s fotovoltaičnimi paneli, ki bodo locirani na strehi informacijskega centra (v grafiki z oznako 7).

(3) Dopustno je za izvedbo napajanja z električno energijo načrtovati novo transformatorsko postajo 20/0, 4kV ustreznega tipa in moči, ki bo vključena na 20 kV daljnovod Ormož-Središče1 v oporišče št. 20 (d-724 EO Ptuj). Nova transformatorska postaja bo locirana znotraj območja tega OPPN. Iz načrtovane transformatorske postaje bo izvedena nova kabelska kanalizacija do elektro priključka oziroma elektro priključne omarice na objekt.

(4) Do novo predvidene transformatorske postaje in do jaškov kabelske kanalizacije se zagotovi stalen dostop za osebno in tovorno vozilo.

(5) Vsa projektiranja in gradnje se izvede v skladu z elektroenergetskim soglasjem za priključitev, ki ga je potrebno predhodno pridobiti od pristojnega upravljavca distribucijskega omrežja in s Sistemskimi obratovalnimi navodili za distribucijsko omrežje električne energije (SONDO) (Ur.l. RS št. 41 z dne 30.5.2011).

(6) Poleg navedenih določil je potrebno upoštevati usmeritve s področja visoko in nizkonapetostnih elektroenergetskih razvodov, podane s smernicami Elektro Maribor, smernice št. 3901-41/2013-2 z dne 20.12.2013, ki so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

31. člen

(zasnova projektnih rešitev za telekomunikacije)

 

(1) Znotraj območja OPPN Ormoške lagune ne poteka telekomunikacijsko omrežje.

(2) Za vzpostavitev na telekomunikacijsko omrežje je potrebna izgradnja TK kabelska kanalizacija na priključno točko na naslovu Za kolodvorom 6.

(3) Dopustno je za vzpostavitev na brezžično komunikacijsko omrežje načrtovati namestitev antenskega droga za zagotavljanje LTE širokopasovnih storitev mobilne telefonije na opazovalni stolp objekta informacijskega centra (v grafiki z oznako 7).

(4) Poleg navedenih določil je potrebno upoštevati usmeritve s področja telekomunikacij, podane s smernicami Telekom Slovenije, Sektor za dostopovna omrežja, smernice št. 19192-MB/1725-IV z dne 10.01.2014, ki so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

32. člen

(zasnova projektnih rešitev za javno razsvetljavo)

 

Javna razsvetljava v območju OPPN Ormoške lagune ni predvidena.

 

33. člen

(odvoz odpadkov)

 

(1) Na območju OPPN Ormoške lagune se zagotovi ločeno zbiranje odpadkov.

(2) Zbiranje nenevarnih in nevarnih odpadkov mora biti ločeno od ostalih komunalnih odpadkov in urejeno na način, ki ga predpisujejo veljavni predpisi in področni predpisi o posameznih nevarnih snoveh.

 

8. REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA, OHRANJANJE NARAVE, VARSTVO KULTURNE DEDIŠČINE IN TRAJNOSTNO RABO NARAVNIH DOBRIN, OBRAMBO IN VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI

 

34. člen

(usmeritve za ohranjanje kulturne dediščine)

 

Na območju OPPN Ormoške lagune ni evidentiranih enot kulturne dediščine.

 

35. člen

(usmeritve za ohranjanje narave)

 

(1) V območju OPPN Ormoške lagune se nahajajo naravne vrednote ali druga varovana območja s področja ohranjanja narave:

- Ekološko pomembno območje: Drava – spodnja, ID 41500

- Natura 2000 (2013): Drava (SPA), ID SI5000011

- Natura 2000 (2013): Drava (pSCI, SAC), ID SI3000220

- Naravna vrednota: Drava - rečna loka 3 – državni pomen, zvrst: hidr. in zool., Evid.št: 6960

(2) Na robu območja OPPN Ormoške lagune se nahajajo naravne vrednote ali druga varovana območja s področja ohranjanja narave:

- Naravna vrednota: Ormoško jezero – državni pomen, zvrst: ekos. in zool., Evid.št: 1819

- Zavarovano območje:Ormoško jezero – naravni rezervat.

(3) Poleg navedenih določil je potrebno upoštevati usmeritve s področja varstva narave predvsem konkretne usmeritve za varstvo posebnega varstvenega območja (območja Natura 2000), podane s smernicami Zavoda RS za varstvo narave, smernice št. 4-II-1214/2-O-13/AK z dne 19. 12. 2013, ki so sestavni del priloge k OPPN Ormoške lagune.

 

36. člen

(rešitve in ukrepi za varovanje okolja - zrak)

 

(1) V območju OPPN Ormoške lagune ni ureditev, ki bi prispevale pomemben delež k emisijam škodljivih snovi v zrak.

(2) Manjši onesnaževalci zraka okolici območja OPPN Ormoške lagune so:

- Proizvodni objekti (območje gramoznice) ki se nahajajo izven območja OPPN Ormoške lagune v neposredni okolici.

- V manjši meri stanovanjski in drugi objekti kot individualne kurilne naprave na tekoča in trdna goriva  ter ostali proizvodni objekti v širši okolici.

(3) Obvezni so ukrepi za preprečevanje emisij prahu v okolje v času gradnje.

 

37. člen

(rešitve in ukrepi za varovanje okolja - vode, tla in podtalnica)

 

(1) Območje OPPN Ormoške lagune s jugozahodne strani obdaja zadrževalnik Ormoško jezero in s severovzhodne strani Pušenski potok, na južni strani je reka Drava.

(2) V območju OPPN Ormoške lagune ni vodovarstvenih območij.

(3) V območju OPPN Ormoške lagune so glede na opozorilno karto poplav in karte poplavne nevarnosti ter karte razredov poplavne nevarnosti za OPPN Ormoške lagune (vir: Hidravlična presoja Drave in Pušenskega potoka, izdelovalec Vodnogospodarski biro Maribor d.o.o., Maribor, št. projekta.: 3491/14, januar 2014) evidentirana naslednja poplavna območja:

- območje srednje nevarnosti in

- območje velike nevarnosti.

(4) Omilitveni ukrepi so v OPPN Ormoške lagune v celoti upoštevani in sicer:

- Manjši opazovalni stolp (v grafičnem delu objekt z oznako 13), ki se nahaja v poplavnem območju velike nevarnosti je potrebno načrtovati tako, da je podest stolpa zaradi poplavne varnosti potrebno načrtovati na koti 188,4 m n.m..

- Ureditev makadamske poti, ki je namenjena servisni in intervencijski poti ter obiskovalcem, je predvidena po trasi obstoječe poti in po presoji vplivov na okolje nima bistvenega vpliva, četudi se delno nahaja v poplavnem območju srednje nevarnosti. 

- Potrebna voda za obratovanje lagun se zagotovi z odvzemom vode iz Ormoškega jezera z natego. Dovodni cevovod se zgradi na novo, medtem ko je odvod vode z lagun predviden preko obstoječih objektov in cevovodov, ki se le ponovno aktivirajo.

- Obvezno je izvajanje ukrepov za  preprečitev emisij snovi v površinske vode, ki jih določajo veljavni zakonski in podzakonski akti predvsem s področja ravnanja z gradbenimi odpadki in področja varovanja površinskih vod, varovanja tal in podtalnice pri čemer gradbenih materialov in gradbenih odpadkov ni dovoljeno raztresati oziroma razlivati v vodotok.

- Padavinske vode iz obravnavanega območja se ponika preko ponikovalnice ali preko strešnih peskolovov. Odpadne vode s parkirišča se uredi preko usedalnikov in lovilcev olj.

- Po izgradnji kanalizacijskega sistema, ki se zaključi na komunalni čistilni napravi, se zagotovi priključek obravnavanih objektov na ta sistem in opusti malo biološko čistilno naprav.

 

38. člen

(rešitve in ukrepi za varovanje okolja - hrup)

 

(1) Vir hrupa v območju OPPN Ormoške lagune je cestni in železniški promet ter gramoznica v neposredni bližini. Drugih hrupnih dejavnosti ni.

(2) Železniška proga poteka na severni strani izven območja OPPN Ormoške lagune.

(3) Lokalna dovozna cesta poteka ob robu jugozahodnega območja OPPN Ormoške lagune.

(4) Območje OPPN Ormoške lagune je v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Ur.l. RS, št. 105/2005 in 35/2008) glede na namembnost območja uvrščeno v I. stopnjo varstva pred hrupom.

 

39. člen

(rešitve in ukrepi za varovanje okolja -  odpadki)

 

V širšem območju je urejeno ločeno zbiranje odpadkov.

 

40. člen

(rešitve in ukrepi za varovanje okolja -  svetlobno onesnaževanje)

 

Javna razsvetljava v območju OPPN Ormoške lagune ni predvidena.

 

41. člen

(zasnova protipoplavne zaščite obravnavanega območja)

 

Prostorske ureditve za poplavno varnost predvidenih in obstoječih objektov ter  protipoplavno zaščito celotnega obravnavanega območja se zagotovi v skladu z elaboratom Hidravlična presoja Drave in Pušenskega potoka ter izdelava kart poplavne nevarnosti in kart razredov poplavne nevarnosti za OPPN Ormoške lagune (izdelovalec Vodnogospodarski biro Maribor d.o.o., Maribor, št. projekta.: 3491/14, januar 2014).

 

42. člen

(zasnova požarne in eksplozijske zaščite obravnavanega območja)

 

(1) Upoštevati je potrebno cono potresne ogroženosti (VII. stopnja po MCS) in sicer projektni pospešek tal 0.125 (g). Tem lastnostim je potrebno prilagoditi tehnične rešitve gradnje.

(2) Zasnova varstva pred požarom za obravnavano območje in pripadajoče posamezne objekte mora biti zasnovana na protipožarnih zahtevah za varnostne ukrepe, ki so predpisani s področno zakonodajo.

 

9. ETAPNOST IN DOPUSTNA ODSTOPANJA

 

43. člen

(etapnost OPPN Ormoške lagune)

 

Posamezne novogradnje na načrtovanih parcelah se lahko izvedejo fazno in se fazno dograjujejo. Zunanje površine je potrebno urejati hkrati z novogradnjami.

 

44. člen

(dopustna odstopanja za OPPN Ormoške lagune)

 

(1) Dopustna odstopanja so navedene v prejšnjih členih tega odloka.

(2) Poleg odstopanj, navedenih od 18. do 42. člena tega odloka, je dopustno tudi:

- Odstopanje od obsega in dimenzij in sicer do 20% posameznega obsega ali dimenzije tlorisnih gabaritov pri čemer se upošteva predvideno območje zazidave in usmerjenost objekta in in ± 1,00 m od dimenzij višinskih gabaritov.

- Izvajanje storitvenih dejavnosti, ki se navezujejo na osnovno muzejsko-kulturno-izobraževalno vsebino v naravnem rezervatu Ormoške lagune.

(3) Dopustna je tudi druga ureditev prometnega, vodovodnega, kanalizacijskega in elektroenergetskega omrežja, naprav in objektov kot je določena v grafičnih prikazih pod pogojem, da:

- Bodo pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju pridobljene rešitve, ki so primernejše iz tehničnega ali okolje varstvenega vidika, pri čemer pa se z njimi ne smejo poslabšati prostorske in okoljske razmere.

- Ta odstopanja niso v nasprotju z javnimi interesi in morajo z njimi soglašati organi in organizacije, ki jih ta odstopanja zadevajo.

(4) Dopustna so tudi manjša odstopanja od tehničnih elementov za zakoličbo objektov in parcel, ki so posledica natančnejše stopnje obdelave projektov ali prenosa geodetskih podatkov v naravo. Večja odstopanja so dopustna v skladu 1., 2. ali 3. točko tega člena.

(5) V območju OPPN je dopustna dodatna podrobnejša delitev in združevanje parcel.

 

 

10. USMERITVE ZA DOLOČITEV MERIL PO PRENEHANJU VELJAVNOSTI OPPN ORMOŠKE LAGUNE

 

45. člen

 

(1) OPPN Ormoške lagune velja do izvedbe vseh prostorskih ureditev, načrtovanih z njim.

(2) Po prenehanju veljavnosti OPPN Ormoške lagune naj se območje ureja z občinskim prostorskim načrtom v skladu z merili za posamezno vrsto PNRP.

 

11. KONČNE DOLOČBE

 

46. člen

(dokončanje že začetih postopkov)

 

Postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se končajo po določbah izvedbenih aktov občine, veljavnih v času vložitve vloge za izdajo gradbenega dovoljenja.

 

47. člen

 

Ta odlok s prilogami je na vpogled na spletni strani Občine Ormož in na sedežu Občine Ormož.

 

48. člen

(veljavnost odloka)

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Ormož.

 

Številka: 350-32/2013 02\22

Ormož, dne: 21.07.2014

 

                                      Alojz SOK l.r.

                        ŽUPAN OBČINE ORMOŽ