New Page 1

 

Na podlagi 24. člena Statuta občine Šenčur (Ur. vestnik Gorenjske, št. 9/04 in 25/06 )je občinski svet občine Šenčur na 04. seji, dne 28.02. 2007 sprejel naslednji

Odlok

o priznanjih Občine Šenčur

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1.člen

 

 

S tem odlokom se določa vrsta priznanj Občine Šenčur, pogoje, postopek in način podeljevanja priznanj ter način vodenja evidence.

 

 

2. člen

 

 

Občina Šenčur podeljuje priznanja zaslužnim občanom, drugim posameznikom, zavodom, društvom in skupinam, združenjem in drugim pravnim osebam za dosežke na področju gospodarstva, šolstva, kulture, znanosti, športa, ekologije, zaščite in reševanja in na drugih področjih človekove ustvarjalnosti, ki prispevajo k boljšemu, kvalitetnejšemu in popolnejšemu življenju občanov in imajo pomen za razvoj in ugled Občine Šenčur.

 

 

3. člen

 

 

Priznanje je lahko podeljeno tudi posmrtno.

 

 

Posmrtno priznanje se vroči družinskemu članu po vrstnem redu: zakonec, potomci oziroma posvojenci in njihovi potomci, starši oziroma posvojitelji, bratje oziroma sestre.

 

 

II. PRIZNANJA OBČINE ŠENČUR

 

 

4. člen

 

 

Priznanja Občine Šenčur so:

 

 

- Častni občan Občine Šenčur,

 

 

- Zlata plaketa Občine Šenčur,

 

 

- Srebrna plaketa Občine Šenčur,

 

 

- Bronasta plaketa Občine Šenčur,

 

 

- spominsko priznanje Občine Šenčur.

 

 

Naziv Častni občan Občine Šenčur

 

 

5. člen

 

 

Občanom občine Šenčur in drugim državljanom Republike Slovenije, kakor tudi državljanom tujih držav, ki imajo posebne zasluge na področju gospodarstva, znanosti, umetnosti, kulture in športa ter za druge izjemne dosežke, ki so pomembni za razvoj in dvig ugleda občine Šenčur, lahko občinski svet podeli naziv Častnega občana.

 

 

6. člen

 

 

Častnemu občanu se po sklepu občinskega sveta izroči ustrezno umetniško delo (skulptura, slika ali drug umetniški predmet) in podeli posebno oblikovano listino, ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi naziva Častnega občana Občine Šenčur. Vrednost umetniškega dela potrdi občinski svet ob vsakokratni podelitvi priznanja.

 

 

Zlata plaketa Občine Šenčur

 

 

7. člen

 

 

Zlato plaketo Občine Šenčur podeljuje občinski svet občine in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo življenjsko delo ali več kot 25 - letno uspešno delo na področju sedanje občine Šenčur za dosežene uspehe, s katerimi prispeva k ugledu in razvoju občine Šenčur,

 

 

- skupinam občanov, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 50 - letne uspehe in dosežke, s katerimi povečujejo ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

8. člen

 

 

Zlata plaketa Občine Šenčur je reliefni odtis grba Občine Šenčur, dimenzije 35 x 40 x 3 mm, izdelan iz pozlačene kovine, ki je pritrjen na ustrezno podlago.

 

 

Na podlago se pritrdi tudi ploščico z vgraviranim napisom: Občina Šenčur, ime in priimek ali naziv prejemnika ter datum podelitve.

 

 

Srebrna plaketa Občine Šenčur

 

 

9. člen

 

 

Srebrno plaketo Občine Šenčur podeljuje občinski svet in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo več kot 15-letno uspešno delo na področju sedanje občine Šenčur za dosežene uspehe, s katerim prispeva k ugledu in razvoju občine Šenčur,

 

 

- skupinam občanov, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 25-letne uspehe in dosežke, s katerimi povečujejo ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

10. člen

 

 

Srebrna plaketa Občine Šenčur je reliefni odtis grba Občine Šenčur, dimenzije 35 x 40 x 3 mm, izdelan iz posrebrene kovine, ki je pritrjen na ustrezno podlago.

 

 

Na podlago se pritrdi tudi ploščico z vgraviranim napisom: Občina Šenčur, ime in priimek ali naziv prejemnika ter datum podelitve.

 

 

Bronasta plaketa Občine Šenčur

 

 

11. člen

 

 

Bronasto plaketo Občine Šenčur podeljuje občinski svet in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo več kot 5-letno uspešno delo na področju sedanje občine Šenčur, za dosežene uspehe, s katerimi prispeva k ugledu in razvoju občine Šenčur,

 

 

- skupinam občanov, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 15-letne uspehe in dosežke, s katerimi povečujejo ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

12. člen

 

 

Bronasta plaketa Občine Šenčur je reliefni odtis grba Občine Šenčur, dimenzije 35 x 40 x 3 mm, izdelan iz brona, ki je pritrjen na ustrezno podlago.

 

 

Na podlago se pritrdi tudi ploščico z vgraviranim napisom: Občina Šenčur, ime in priimek ali naziv prejemnika ter datum podelitve.

 

 

Spominsko priznanje Občine Šenčur

 

 

13. člen

 

 

Spominsko priznanje Občine Šenčur se lahko podeli posamezniku ali skupini občanov in drugim pravnim osebam, kadar le ti z enkratnim ravnanjem prispevajo k ohranitvi, zaščiti in zdravju človeških življenj, okolja ali premoženja oziroma izvršijo takšno dejanje, ki je z gospodarskega, družbenega, športnega ali kulturno humanitarnega vidika ocenjeno kot pozitivni dosežek.

 

 

14. člen

 

 

Spominsko priznanje Občine Šenčur se podeli v obliki posebno oblikovane listine, ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi spominskega priznanja z vpisanim napisom: Občina Šenčur in ime in priimek prejemnika ter datum podelitve.

 

 

Osnova za spominsko prizanje je lik občinskega grba v primerni velikosti in izdelan iz primernega materiala ( steklo, kovina, les).

 

 

III. POSTOPEK ZA PODELJEVANJE PRIZNANJ

 

 

15. člen

 

 

Predlagatelji za podelitev občinskih priznanj Občine Šenčur so lahko občani, politične stranke, podjetja, zavodi, društva ter druge organizacije in skupnosti iz območja občine Šenčur.

 

 

Predlagatelj sebe ne more predlagati za prejem občinskega priznanja.

 

 

16. člen

 

 

Priznanja Občine Šenčur se podeljujejo na podlagi javnega razpisa. Razpis za podelitev priznanj objavi komisija za podeljevanje občinskih priznanj, izvoljena s strani občinskega sveta (v nadaljnem besedilu: komisija).

 

 

Komisija objavi razpis v časopisu Gorenjski glas in na spletnih straneh občine Šenčur - enkrat letno - najkasneje 2 meseca pred občinskim praznikom za tekoče leto.

 

 

Z razpisom se objavijo:

 

 

- kriteriji za podelitev priznanj,

 

 

- podatki, ki jih mora vsebovati predlog in

 

 

- rok, do katerega morajo biti poslani predlogi.

 

 

17. člen

 

 

Predlog je treba podati pisno in mora vsebovati:

 

 

- ime in priimek ali naziv predlagatelja,

 

 

- ime in priimek ali naziv predlaganega prejemnika priznanja in njegove osnovne osebne podatke,

 

 

- obrazložitev predloga ter

 

 

- morebitne dokumente, ki potrjujejo dejstva v dani obrazložitvi predloga.

 

 

18. člen

 

 

Komisija obravnava predloge za podelitev priznanj najkasneje v 7 dneh po zaključku razpisa.

 

 

Komisija lahko od predlagatelja:

 

 

- predlog zavrže, če ni pravočasno vložen, če ga ni vložil upravičen vlagatelj ali če se v določenem roku predlog ne dopolni;

 

 

- predlog zavrne, če le ta ni dovolj ali ustrezno utemeljen;

 

 

- zahteva, da se v roku predlog dopolni, če mu ni bila predložena vsa zahtevana dokumentacija;

 

 

- zaprosi za mnenje ustrezne strokovne institucije, občinske organe ali druge ustrezne organizacije.

 

 

19. člen

 

 

Komisija sprejme ustrezen predlog sklepa za podelitev občinskih priznanj Občine Šenčur in ga posreduje občinskemu svetu v dokončno obravnavo in odločanje.

 

 

20. člen

 

 

O podelitvi priznanj Občine Šenčur odloča občinski svet na predlog komisije za podeljevanje priznanj.

 

 

Bronasto plaketo ali spominsko priznanje Občine Šenčur lahko podeli župan občine brez predhodnega razpisa uglednim gostom ali delegacijam, ki uradno obiščejo občino in s tem pripomorejo k povečanju ugleda občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

Župan lahko bronasto plaketo ali spominsko priznanje podeli tudi posamezniku ali skupini občanov in drugim pravnim osebam.

 

 

21. člen

 

 

Priznanja po tem odloku so enkratna, vendar se med seboj ne izključujejo. Priznanja izroča župan ali od njega pooblaščena oseba na slavnostni seji občinskega sveta, ob praznovanju občinskega praznika, 23. aprila - Sv. Jurij.

 

 

Priznanja iz drugega odstavka 20. člena pa lahko župan izroči ob jubilejih, dogodkih ali datumih, ki so pomembni za dobitnike priznanj oziroma občino Šenčur.

 

 

Priznanja se izroča skupaj s posebno listino (razen spominskega priznanja občine Šenčur, ki je v obliki posebno oblikovane listine), ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi posameznega priznanja.

 

 

IV. NAČIN VODENJA EVIDENCE PODELJENIH PRIZNANJ

 

 

22. člen

 

 

Strokovna in administrativna dela v zvezi s podeljevanjem priznanj opravlja občinska uprava Občine Šenčur.

 

 

Celotno gradivo v zvezi s podelitvijo priznanj je javno in je na vpogled pri občinski upravi.

 

 

23. člen

 

 

Priznanja se vpisujejo v evidenco posameznih priznanj kronološko, ki vsebuje naslednje podatke:

 

 

- zaporedno številko,

 

 

- ime in priimek ali naziv ter osnovne podatke o prejemniku priznanja,

 

 

- ime in priimek ali naziv predlagatelja za podelitev priznanja,

 

 

- datum seje, na kateri je bilo odločeno o podelitvi priznanja ter številka sklepa občinskega sveta,

 

 

- datum izročitve posameznega priznanja.

 

 

24. člen

 

 

Sredstva za izvajanje tega odloka zagotovi občinski svet v proračunu občine Šenčur za vsako leto posebej.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

25. člen

 

 

Podeljena priznanja je mogoče iz utemeljenih razlogov preklicati, če se ugotovi, da je bilo priznanje podeljeno na podlagi neresničnih ali lažnih podatkov oz. če so bila le-ta podeljena v nasprotju z določbami tega odloka.

 

 

O preklicu priznanja odloča na predlog komisije za podeljevanje priznanj, občinski svet.

 

 

26. člen

 

 

Preklic priznanja je možen, če je bil imetnik priznanja s pravnomočno sodbo sodišča obsojen za kaznivo dejanje, s katerim je bil prizadet ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela oziroma, če je bil imetnik priznanja s pravnomočno sodbo sodišča obsojen za kaznivo dejanje, s katerim se kaže nehuman odnos do sočloveka.

 

 

27. člen

 

 

Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o priznanjih Občine Šenčur (Ur. vestnik Gorenjske, št. 43/97).

 

 

28. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

 

Štev.: 030-2/2007

 

 

Datum:28.02.2007

 

 

Župan občine Šenčur

 

 

Miro KOZELJ