New Page 2

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 27/08 – odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 - odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 - ZIUZEOP-A, 80/20 - ZIUOOPE) in Statuta Občine Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin št. 9/21 - UPB) je Občinski svet Občine Poljčane na 18. redni seji dne 30. 6. 2021 sprejel

 

PRAVILNIK

O ŠTIPENDIRANJU V OBČINI POLJČANE

 

1. člen

(področje urejanja)

Ta pravilnik ureja štipendije, ki jih dodeljuje Občina Poljčane, vir financiranja, upravičence do štipendij, pogoje za pridobitev štipendije, višino štipendij, postopke v zvezi s štipendijami ter pravice in obveznosti štipenditorja in štipendistov.

V pravilniku se uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

2. člen

(upravičenci do štipendije)

Občina Poljčane dodeljuje štipendije študentom s statusom rednega študenta, ki se izobražujejo po bolonjskem programu prve stopnje, po bolonjskem programu druge stopnje ali enovitem študijskem programu in izpolnjujejo pogoje, določene v tem pravilniku.

Pri večjem številu kandidatov za pridobitev štipendije od razpisanega števila štipendij, se štipendije dodelijo kandidatom, ki so upoštevaje kriterije za dodelitev štipendije iz 5. člena tega pravilnika, uvrščeni najvišje.

 

3. člen

(sredstva za štipendije)

Sredstva za štipendije se zagotavljajo v proračunu Občine Poljčane v skladu s proračunskimi zmožnostmi, pri čemer se celotna načrtovana sredstva razdelijo na dva sklopa, in sicer:

·    sklop A, ki se nameni za štipendije študentov, ki se izobražujejo na izobraževalnih programih s področja naravoslovja, tehnike in medicine in

·       sklop B, ki se nameni za študente, ki se izobražujejo na vseh ostalih izobraževalnih programih.

Za vsako študijsko leto se na podlagi javnega razpisa za pridobitev štipendije podeli skupno največ 15 štipendij, od tega 8 štipendij za študente študijskih programov iz sklopa A iz prve alineje prvega odstavka tega člena in 7 štipendij za študente študijskih programov iz sklopa B iz druge alineje prvega odstavka tega člena.

V primeru, da se po izvedenem postopku razpisa za pridobitev štipendije za posamezno študijsko leto ugotovi, da niso porabljena vsa sredstva iz posameznega sklopa iz prvega odstavka, se lahko ostanek sredstev prerazporedi iz enega v drugi sklop iz prvega odstavka.

V primeru, da se po izvedenem postopku razpisa za pridobitev štipendije za posamezno študijsko leto ugotovi, da je več kandidatov za isti sklop, ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo povsem enako doseženo povprečno oceno kot merilo za izbiro upoštevaje 5. člen tega pravilnika, lahko župan na predlog komisije za štipendiranje s sklepom odloči, da se podeli za konkretno študijsko leto več kot 15 štipendij. Tako se lahko zagotovi dodelitev štipendije vsem kandidatom za pridobitev štipendije za isti sklop, ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo povsem enako doseženo povprečno oceno kot merilo za izbiro.

 

4. člen

(pogoji za pridobitev štipendije)

Skladno s tem pravilnikom lahko štipendijo pridobijo študenti od vključno prvega letnika prve bolonjske stopnje do vključno drugega letnika druge bolonjske stopnje in študenti od vključno prvega letnika do vključno zadnjega letnika drugih enovitih univerzitetnih programov, ne pa študenti, ki so vpisani v dodatno leto (t.i. absolventsko leto).

Študenti morajo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:

1. So državljani Republike Slovenije;

2. Imajo stalno bivališče v Občini Poljčane najmanj eno leto pred oddajo vloge za pridobitev štipendije;

3. Imajo povprečno oceno v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja oz. povprečno oceno opravljenih obveznosti v vseh letnikih študija:

·       najmanj povprečno oceno 4,5 v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja ali  povprečno oceno opravljenih obveznosti v vseh letnikih študija najmanj 8.00, če so študenti izobraževalnih programov iz sklopa A iz 3. člena tega pravilnika oz.

·       najmanj povprečno oceno 4,7 v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja ali  povprečno oceno opravljenih obveznosti v vseh letnikih študija najmanj 8.50, če so študenti izobraževalnih programov iz sklopa B iz 3. člena tega pravilnika.

Pri določanju povprečne ocene se upoštevajo zaključne ocene pri vseh predmetih v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja oz. vsi izpiti študijskega obdobja, ki jih je študent opravil do vključno 30. septembra leta, v katerem se oddaja vloga za štipendijo. Pri študentih druge bolonjske stopnje se upoštevajo tudi vse ocene opravljenih obveznosti prve stopnje, razen ocene diplome;

4. Ob vpisu v prvi letnik prve bolonjske stopnje ali enovitih študijskih programov niso starejši od 24 let in pred tem še niso imeli status študenta.

5. Redno opravljajo študijske obveznosti. Za redno opravljanje študijskih obveznosti se šteje, če študent nikoli ni ponavljal letnika ali prekinil študija. Izjemoma se za redno opravljanje študijskih obveznosti šteje, če je študent ponavljal letnik ali prekinil študij za največ eno leto in ob tem predloži zdravniško dokumentacijo, iz katere je razvidno, da je bil več kot štiri mesece neprekinjeno nezmožen za študij zaradi bolezni ali nosečnosti.

6. Niso v delovnem razmerju ali vpisani v evidenco brezposelnih oseb na Zavodu za zaposlovanje Republike Slovenije.

7. Niso samozaposlene osebe, ki opravljajo dejavnost, vpisano v ustrezni register ali drugo predpisano evidenco na območju Republike Slovenije.

8. Niso lastniki ali solastniki gospodarske družbe ali zavoda.

9. Hkrati ne prejemajo druge štipendije v Republiki Sloveniji.

10. Nimajo drugega vira rednega dohodka.

 

5. člen

(merilo za pridobitev štipendije)

Med kandidati, ki se prijavijo na javni razpis za pridobitev štipendije, se štipendija dodeli tistim študentom, ki izpolnjujejo vse pogoje, določene v 4. členu tega pravilnika in so po kriteriju višine povprečne ocene v zaključnem letniku srednješolskega izobraževanja oz. povprečne ocene opravljenih obveznosti v vseh letnikih študija uvrščeni najvišje tako, da se dodeli skupno število štipendij, kot je opredeljeno v 3. členu tega pravilnika.

 

6. člen

(višina štipendije)

Višina štipendije znaša:

·       osnovna štipendija: 130,00 evrov in

·       dodatek za uspeh: 30,00 evrov,

Dodatek za uspeh pridobi študent na podlagi dokazila fakultete, da spada med 5 % najboljših študentov v generaciji.

 

7. člen

(postopki v zvezi s štipendijami)

Štipendije se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa za dodelitev štipendij za posamezno študijsko leto.

Javni razpis se objavi na podlagi sklepa, ki ga izda župan. Razpis traja najmanj 15 dni od dneva objave, zaključi pa se najpozneje do 15. oktobra tekočega leta.

Javni razpis se objavi na uradni spletni strani Občine Poljčane, najava javnega razpisa pa se objavi tudi v lokalnem časopisu in na drug običajen način.

Objava javnega razpisa za dodelitev štipendij mora vsebovati zlasti:

·       ime in sedež štipenditorja,

·       podatke o razpisanih štipendijah,

·       pogoje in merilo za dodelitev štipendije,

·       način vložitve vloge za dodelitev štipendije,

·       navedbo dokumentacije, ki jo morajo kandidati predložiti skupaj z vlogo,

·       rok za prijavo,

·       rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa,

·       kraj, čas in osebo, pri kateri lahko zainteresirani pridobijo  razpisno dokumentacijo in dobijo dodatne informacije v zvezi z javnim razpisom ter

·       druge podatke, ki so pomembni za odločanje o podelitvi štipendije.

 

8. člen

(dokazila ob prijavi)

Prijave za dodelitev štipendije se vložijo na obrazcu, določenem v javnem razpisu. Prijavi morajo biti priloženi:

·       dokazilo o vpisu v izobraževalni program za tekoče študijsko leto,

·       dokazilo o opravljenih izpitih z ocenami vseh preteklih let študija,

·       kratek življenjepis z opisom dosedanjega izobraževanja ter kariernih ciljev.

Študenti, ki spadajo med 5 % najboljših študentov v generaciji morajo poleg prilog iz prejšnjega odstavka priložiti še potrdilo fakultete, da vlagatelj spada med 5 % najboljših študentov v generaciji na fakulteti.

Če študenti opravljajo študijske obveznosti oz. so jih v preteklem letu v tujini morajo poleg prilog iz prvega odstavka tega člena priložiti še:

·       dokazilo o trajanju študijskega programa v tujini,

·       dokazilo, da študij poteka v okviru javno veljavnega (akreditiranega) študijskega programa na akreditirani tuji izobraževalni ustanovi.

 

9. člen

(smiselna uporaba upravnega postopka)

V postopku za dodelitev štipendij po tem pravilniku se smiselno uporabljajo postopkovne določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek.

 

10. člen

(komisija za štipendiranje)

Postopek javnega razpisa za dodelitev štipendij vodi komisija za štipendiranje (v nadaljevanju: komisija), ki jo s sklepom imenuje župan za obdobje trajanja mandata župana. Komisija šteje tri člane.

Člani komisije na svoji prvi konstitutivni seji izmed sebe izvolijo predsednika in podpredsednika komisije. Komisija odloča z večino glasov vseh članov.

Naloge komisije so:

·       pripravi in objavi javni razpis,

·       obravnava vloge in pripravi predlog za dodelitev štipendij,

·       podaja mnenja na pritožbe kandidatov, ki so vložili pritožbo v postopku javnega razpisa,

·       obravnava predloge za spremembe in dopolnitve tega pravilnika,

·       opravlja druge naloge, določene s tem pravilnikom.

Strokovne in administrativno tehnične naloge, ki izhajajo iz tega pravilnika, izvaja občinska uprava na podlagi predlogov, napotil in sklepov komisije.

 

11. člen

(dodelitev štipendij, sprememba in prenehanje pravice do štipendije)

Komisija najpozneje v roku 30 dni po poteku roka za predložitev prijav na javni razpis opravi presojo prijav po pogojih in merilih za pridobitev štipendije ter na tej podlagi pripravi poročilo in predlog za dodelitev štipendij.

O pridobitvi, spremembi in prenehanju pravice do štipendije odloča na prvi stopnji direktor občinske uprave, na drugi stopnji pa župan.

 

12. člen

(pogodba o štipendiranju)

Po dokončnosti odločbe o dodelitvi štipendije skleneta občina in upravičenec, ki je pridobil pravico do štipendije, pogodbo o štipendiranju.

Pogodba o štipendiranju mora vsebovati višino štipendije, čas prejemanja štipendije in podrobno opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.

Pravica do štipendije pripada ob izpolnjevanju pogojev iz tega pravilnika od začetka do konca študijskega leta, za katerega upravičenec uveljavlja pravico do štipendije.

Štipendije se izplačujejo mesečno, najpozneje do 15. dne v mesecu za pretekli mesec.

 

13. člen

(prenehanje pravice do štipendije)

Štipendist, ki v študijskem letu, za katero mu je bila dodeljena štipendija, prekine študij ali izgubi status študenta ali nastopijo druge okoliščine, ki pomenijo neizpolnjevanje pogojev za dodelitev štipendije po tem pravilniku, mora to dejstvo sporočiti občinski upravi najpozneje v 15 dneh po nastali spremembi.

Pravica do štipendije preneha na podlagi izdane odločbe z dnem, ko je nastala sprememba iz prejšnjega odstavka, razen v primeru, ko je štipendist izgubi status študenta, ker je opravil obveznosti pred iztekom študentskega statusa. V takem primeru se mu preostali del pripadajočih štipendij do konca študijskega leta na podlagi odločbe izplača v enkratnem znesku pri naslednjem rednem izplačilu štipendij.

Neupravičeno prejete zneske štipendij je štipendist dolžan vrniti v občinski proračun skladno s pisnim pozivom občinske uprave.

Za neupravičeno prejeti znesek štipendij se šteje, če:

·       štipendist v študijskem letu, za katero mu je bila dodeljena štipendija, prekine študij ali izgubi status študenta in v 11 mesecih po prejetju zadnje štipendije komisiji ne predloži potrdila o vpisu v višji letnik ali potrdila o uspešnem zaključku šolanja, razen če tega ne stori iz razlogov, opredeljenih v peti točki 4. člena pravilnika ali zaradi trajne nezmožnosti dokončanja študija,

·       štipendist, ki je prejemal štipendijo, v obdobju 11 mesecev po prejetju zadnje štipendije komisiji ne predloži potrdila o vpisu v višji letnik ali potrdila o uspešno zaključenem študiju, razen če tega ne stori iz razlogov, opredeljenih v peti točki 4. člena pravilnika ali zaradi trajne nezmožnosti dokončanja študija,

·       je štipendist prejemal hkrati še drugo štipendijo (kadrovsko, državno ali Zoisovo),

·       se ugotovi, da je štipendist pridobil štipendijo z navajanjem neresničnih podatkov.

Če štipendist v 30 dneh od dne, ko je bil obveščen o dodelitvi štipendije iz drugega vira (kadrovska, državna ali Zoisova štipendija), tega dejstva ne sporoči občinski upravi in že prejetih zneskov občinske štipendije ne vrne skladno s pisnim pozivom, ni upravičen do prejemanja občinske štipendije v vseh nadaljnjih letih študija.

Način in roki vračila neupravičeno prejetih zneskov štipendij se določijo s sporazumom med štipendistom in štipenditorjem. V kolikor sporazumna rešitev ni mogoča, spor rešuje pristojno sodišče.

 

Prehodne in končne določbe

 

14. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o štipendiranju v Občini Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 53/2016 - UPB, 65/2015, 67/2015 in 48/2016).

 

15. člen

Štipendistom, ki so pridobili štipendijo na podlagi Pravilnika o štipendiranju v Občini Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 53/2016  UPB, 65/2015, 67/2015 in 48/2016), se štipendija do konca študijskega leta izplačuje skladno s tem pravilnikom, izdano odločbo in sklenjeno pogodbo z morebitnimi aneksi in se na tej podlagi presojajo tudi medsebojne pravice in obveznosti štipendista in štipenditorja iz takšnega pogodbenega razmerja.

 

16. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 900-0003/2019-27 (18-T7)

Datum: 30.6.2021

 

 

Občina Poljčane

 

Stanislav Kovačič, župan