New Page 2

Na podlagi 4. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/16), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je Mestni svet Mestne občine Ptuj na 13. seji, dne 27. 1. 2020, sprejel

 

O D L O K

o pokopališkem redu v Mestni občini Ptuj

 

I.  UVODNI DOLOČBI 

 

1. člen

 

(1) Ta odlok ureja pokopališki red na območju Mestne občine Ptuj (v nadaljnjem besedilu: občina), s katerim se podrobneje določi izvajanje pogrebne in pokopališke dejavnosti.

(2) S pokopališkim redom se določi:

-  način zagotavljanja 24-urne dežurne službe,

-  način izvajanja pogrebne slovesnosti,

-  storitve pokopališko pogrebnega moštva,

-  osnovni obseg pogreba,

-  način in čas pokopa,

-  način pokopa, če je plačnik občina,

-  pokop zunaj pokopališča,

-  obratovanje mrliških vežic,

-  obseg prve ureditve groba,

-  vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču,

-  način oddaje grobov v najem,

-  postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču,

-  zvrsti grobov,

-  okvirni tehnični normativi za grobove,

-  mirovalna doba za grobove,

-  enotni cenik uporabe mrliške vežice,

-  razmerje grobnine za posamezno vrsto groba glede na enojni grob,

-  druga vprašanja pogrebne in pokopališke dejavnosti ter uporabnikov.

(3) Na območju Mestne občine Ptuj sta naslednji pokopališči:

–  mestno pokopališče na Dornavski cesti 23 in

–  staro rogozniško pokopališče.

 

 

 

2. člen

 

(1) Pogrebna dejavnost obsega zagotavljanje 24-urne dežurne službe, ki je obvezna občinska gospodarska javna služba, ter prevoz, pripravo in upepelitev pokojnika ter pripravo in izvedbo pogreba.

(2) Pokopališka dejavnost obsega upravljanje ter urejanje pokopališč in ju zagotavlja občina, z neposredno podelitvijo koncesije izvajalcu v 100 % lasti občine, podjetju Javne službe Ptuj, d.o.o.

 

II. NAČIN ZAGOTAVLJANJA 24-URNE DEŽURNE SLUŽBE

 

1. Organizacijska in prostorska zasnova opravljanja javne službe

 

3. člen

 

(1) Javno službo 24-urne dežurne službe (v nadaljnjem besedilu: javna služba) zagotavlja občina z neposredno podelitvijo koncesije podjetju Javne službe Ptuj, d.o.o., ki je v 100 % lasti občine (v nadaljevanju: izvajalec).

(2) Izvajalec dejavnost javne službe opravlja na celotnem območju občine v obsegu in pod pogoji, določenimi s tem odlokom.

 

2. Vrsta in obseg javne dobrine in njena prostorska razporeditev

 

4. člen

 

Javna dobrina javne službe na celotnem območju občine obsega vsak prevoz od kraja smrti do hladilnih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvenega zavoda zaradi obdukcije pokojnika, odvzema organov oziroma drugih postopkov na pokojniku in nato do hladilnih prostorov izvajalca javne službe, vključno z uporabo le-teh.

 

3. Pogoji za zagotavljanje in uporabo javne dobrine

 

5. člen

 

V zvezi z izvajanjem javne službe je izvajalec javne službe dolžan:

-  zagotavljati kvalitetno izvajanje storitev javne službe,

-  upoštevati normative in standarde, predpisane za izvajanje javne službe,

-  omogočati nemoten nadzor nad izvajanjem javne službe,

-  pripravljati predloge cene storitve javne službe in

-  izvajati druge obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

 

6. člen

 

Izvajalec javne službe mora opravljati javno službo s spoštovanjem in pieteto do pokojnikov.

 

 

 

4. Pravice in obveznosti uporabnikov

 

7. člen

 

Uporabniki storitev javne službe so naročniki pogreba in plačniki storitev obdukcije v skladu s predpisi, ki urejajo mrliško pregledno službo.

 

8. člen

 

(1) Uporabniki javne službe imajo pravico uporabljati storitve javne službe pod pogoji, določenimi z zakonom, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

(2) Uporabniki javne službe so dolžni plačati storitve javne službe.

 

5. Viri financiranja in način oblikovanja cene storitev javne službe

 

9. člen

 

(1) Javna služba se financira:

  iz cene storitev 24-urne dežurne službe,

  iz drugih virov, določenih z zakonom ali odlokom občine.

(2) Cena storitev javne službe se na predlog izvajalca javne službe določi z aktom mestnega sveta občine, na podlagi predpisa, ki ureja oblikovanje cene storitev javne službe.

 

6. Vrsta in obseg objektov, naprav in drugih sredstev gospodarske infrastrukture za izvajanje javne službe

 

10. člen

 

Objekti, naprave in druga sredstva gospodarske infrastrukture, potrebni za izvajanje javne službe, so poslovni prostori, hladilniki, vozila in druga potrebna sredstva.

 

III.  NAČIN IZVAJANJA POGREBNE SLOVESNOSTI 

 

11. člen

 

(1) Pogrebna slovesnost se opravi na način, ki je predpisan s tem odlokom.

(2) Pogrebno slovesnost organizira upravljavec pokopališča skladno z voljo umrlega in/ali naročnika pogreba.

(3) Določbe tega poglavja glede pogrebne slovesnosti se smiselno uporabljajo tudi za raztros pepela na pokopališču.

 

12. člen

 

(1) Pogrebna slovesnost je praviloma javna, kateri vsakdo nemoteno prisostvuje, ali v ožjem družinskem krogu, ki ji prisostvujejo povabljeni s strani naročnika pogreba.

(2) O pogrebu upravljavec pokopališča praviloma obvesti javnost z obvestilom na vratih vežice ob položitvi krste oziroma žare v vežico. V primeru pogrebne slovesnosti v ožjem družinskem krogu upravljavec pokopališča javnosti ne sme posredovati podatkov o pogrebu, imenu in priimku pokojnika ter starosti pokojnika.

 

13. člen

 

Pri pogrebni slovesnosti se lahko opravi tudi verski obred, ki traja do petnajst minut, v soglasju z upravljavcem pokopališča pa tudi več. Verski obred na javni pogrebni svečanosti zagotovi naročnik pogreba.

 

14. člen

 

(1) Društva, ki imajo ob pogrebih svojih članov posebne običaje (lovci, gasilci, idr.), se lahko skladno s temi vključijo v pogrebne svečanosti.

(2) Če pri pogrebni svečanosti sodeluje strelska enota, se častno salvo izstreli trikrat ob pozdravu zastav in praporov pokojnika, pri tem pa mora biti zagotovljena popolna varnost udeležencev pogreba, občanov in premoženja, za kar je odgovoren vodja strelske enote.

 

15. člen

 

Pogrebna slovesnost na pokopališču se prične na prostoru, ki je določen v ta namen.

 

16. člen

 

(1) Pogrebna svečanost se prične z dvigom in prenosom pokojnika s poslovilnega odra.

(2) Dvig, prenos oziroma odvoz krste ali žare v pogrebnem sprevodu in položitev krste ali žare v jamo oz. žarno nišo opravijo pogrebniki oz. se opravi na krajevno običajen način.

(3) Pogrebna svečanost se v primeru verskega pogrebnega obreda prične z obredom verske skupnosti, če pa pri njej sodeluje tudi godba oziroma pevci, le-ti še pred pričetkom pogrebnega sprevoda zaigrajo oziroma zapojejo žalostinko, sledijo pa lahko še poslovilni govori.

(4) Pogrebni sprevod se odvija s kraja, kjer se prične pogrebna svečanost, do groba na pokopališču.

 

17. člen

 

(1) Razvrstitev v pogrebnem sprevodu je praviloma naslednja: na čelu pogrebnega sprevoda gre zastavonoša z državno zastavo z žalnim trakom, v primeru verskega pogrebnega obreda pa pred njim še nosilec verskega znamenja. Za njima se razvrstijo nosilci drugih zastav in praporov z žalnimi trakovi, nosilci odlikovanj in priznanj umrlega, godba, pevci, nosilci vencev, v primeru verskega pogrebnega obreda dostojanstvenik verske skupnosti, krsta s pokojnikom ali žara pokojnika, svojci in za njimi ostali udeleženci pogreba.

(2) Razpored v pogrebnem sprevodu se lahko na željo najbližjega sorodnika oziroma naročnika pogreba izvede tudi drugače.

(3) Pri pokopu umrlega, ki ni slovenski državljan, se v pogrebnem sprevodu državna zastava ne uporablja, temveč se nadomesti s črno zastavo.

(4) Če se pogrebne svečanosti udeležijo predstavniki enot slovenske vojske, policija ali društva, se ti vključijo v sprevod, kot to določajo njihova pravila.

 

18. člen

 

(1) Ob grobu se udeleženci pogrebnih svečanosti razvrstijo tako, da so neposredno ob grobu svojci umrlega, nosilci odlikovanj in priznanj, državne zastave ter prapor, v primeru verskega pogrebnega obreda pa tudi dostojanstvenik verske skupnosti in nosilec verskega znamenja.

(2) Krsta z umrlim ali žara s pepelom umrlega se položi v grob. Nato se opravi obred verske skupnosti, če gre za verski pogrebni obred. Obred se zaključi na krajevno običajen način.

 

19. člen

 

(1) Če se pri pogrebu zvoni, zvonjenje traja v skladu s predpisi verske skupnosti.

(2) Med govorom, petjem in igranjem godbe, se praviloma ne sme zvoniti.

 

20. člen

 

Pogrebna slovesnost se lahko opravi pred upepelitvijo umrlega na poslovilnem prostoru pokopališča.

 

IV.  STORITVE POKOPALIŠKO POGREBNEGA MOŠTVA 

 

21. člen

 

(1) Storitve pokopališko pogrebnega moštva na pokopališčih zagotavlja upravljavec pokopališč.

(2) Storitve pokopališko pogrebnega moštva obsegajo izvajanje pogrebne slovesnosti, prevoz ali prenos krste ali žare iz mrliške vežice oziroma upepeljevalnice do mesta pokopa s položitvijo v grob ali z raztrosom pepela.

 

V.  OSNOVNI OBSEG POGREBA 

 

22. člen

 

Osnovni obseg pogreba obsega prijavo pokopa, pripravo pokojnika, uporabo mrliške vežice, minimalno pogrebno slovesnost s šestčlanskim pogrebnim moštvom in pokop, vključno s pogrebno opremo, ki ustreza osnovnim standardom in normativom za osnovni pogreb, ki sta jih v soglasju z ministrstvom, pristojnim za gospodarstvo, sprejeli Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije.

 

23. člen

 

(1) Pokop prijavi upravljavcu pokopališča naročnik pogreba ali izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ga je izbral naročnik pogreba ali občina.

(2) K prijavi pokopa mora naročnik pogreba oziroma izvajalec pogrebne dejavnosti priložiti listino, ki jo izda pooblaščeni zdravnik oziroma zdravstvena organizacija ali matičar matičnega registra, kjer je bila smrt prijavljena.

(3) Kolikor naročnik pogreba ni najemnik groba, mora ob naročilu pogreba priložiti pisno dovoljenje najemnika groba, da dovoljuje pokop.

 

24. člen

 

(1) Pokop obsega dejanja, ki omogočajo položitev posmrtnih ostankov oziroma upepeljenih ostankov pokojnika v grobni prostor ali raztros pepela v skladu z voljo pokojnika in na način, določen s tem odlokom.

(2) Pokop se opravi na pokopališču, zunaj pokopališča pa je dovoljen le kot raztros pepela ali kot posebni pokop stanovskih predstavnikov v grobnice verskih skupnosti.

(3) Posebni pokop stanovskega predstavnika v grobnice verskih skupnosti na območju občine se lahko opravi po predhodnem soglasju, ki ga izda oddelek občinske uprave občine, ki je pristojen za pogrebno in pokopališko dejavnost.

 

VI.  NAČIN IN ČAS POKOPA 

 

25. člen

 

(1) Na območju občine so dovoljene naslednje vrste pokopov:

–  pokop v krsto, kjer se pokojnika položi v krsto in pokoplje v grob,

–  pokop z žaro, kjer se upepeljeni ostanki pokojnika shranijo v žaro in pokopljejo v grob ali žarni zid,

–  raztros pepela, ki se opravi na posebej določenem prostoru na pokopališču ali izven njega, v skladu z 28. členom tega odloka.

(2) Drugačno ravnanje s pepelom, kot je določeno v drugi in tretji alineji prejšnjega odstavka, ni dovoljeno.

(3) O načinu pokopa se dogovorita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba ali izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ga je izbral naročnik pogreba ali občina.

 

26. člen

 

Pokopi se opravljajo vsak delovni dan izključno v dnevnem času in sicer v letnem času (maj do september) od 10. do 17. ure, v zimskem času (oktober do april) od 10. do 15. ure. Pogrebi izven delovnega časa (delovni dnevi po 17. oz. 15. uri, sobote, nedelje in prazniki) predstavljajo nadstandardno storitev, ki jo je dolžan plačati naročnik pogreba v skladu z veljavno tarifo in se opravi v dogovoru z upravljavcem.

 

VII.  NAČIN POKOPA, ČE JE PLAČNIK OBČINA

 

27. člen

 

(1) Če je plačnik pogreba občina, se pogreb izvede v osnovnem obsegu.

(2) V primeru, ko poravna stroške pokopa občina, ima pravico do povračila pogrebnih stroškov iz zapuščine umrlega.

 

VIII.  POKOP ZUNAJ POKOPALIŠČA 

 

28. člen

 

(1) Raztros pepela zunaj urejenega prostora na pokopališču je dovoljen s soglasjem pristojnega občinskega organa. Vlogi za raztros pepela je potrebno priložiti: mrliški list, izjavo o volji pokojnika, dovoljenje lastnika oziroma lastnikov zemljišča, kjer se želi raztros opraviti ter navedbo lokacije za raztros.

(2) Pri raztrosu pepela zunaj urejenega prostora na pokopališču je obvezno prisotna uradna oseba upravljavca pokopališč.

 

IX.  OBRATOVANJE MRLIŠKIH VEŽIC 

 

29. člen

 

(1) Na  mestnem pokopališču na Dornavski cesti 23 je mrliška vežica, katere uporaba je obvezna.

(2) Na starem rogozniškem pokopališču ni mrliške vežice.

(3) Mrliška vežica iz prvega odstavka tega člena obratuje vsak dan med 8. in 20. uro.

 

X.  OBSEG PRVE UREDITVE GROBA 

 

30. člen

 

(1) Prva ureditev obstoječega in novega groba po pogrebu zajema odvoz odvečne zemlje, ki nastane po pokopu in posušenega cvetja, ki ostane po pogrebu, na odlagališče odpadkov, za kar poskrbi upravljavec pokopališča.

(2) Prva ureditev novega groba zajema poleg storitev iz prvega odstavka še položitev travne ruše na mesto, kjer je bila ta odstranjena pri izkopu jame, postavitev spomenika, postavitev posode za cvetje in postavitev ploščice za postavljanje sveč. Za navedeno v tem odstavku poskrbi najemnik groba. Pred ureditvijo groba in pred postavljanjem spomenika morajo najemniki groba pri upravljavcu vložiti predlog za ureditev groba, kateremu priložijo skico v dveh izvodih. V ta namen pri upravljavcu izpolni ustrezni formular.

(3) Kakršnakoli nova saditev rastlin, ki ni v skladu z zasaditvenim načrtom grobnih polj, ni dovoljena. Prav tako ni dovoljeno postavljanje robnikov oziroma kakršnihkoli razmejevalnih znakov med grobovi. Praviloma je grob pokrit s trato.

 

31. člen

 

(1) Upravljavec pokopališča:

–  zagotavlja red in čistočo na pokopališčih,

–  organizira varnostno službo na pokopališčih in

–  zagotavlja urejenost pokopališča in pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture.

(2) Pokopališče je za obiskovalce odprto vsak dan brez omejitev.

 

XI.  NAČIN ODDAJE GROBOV V NAJEM 

 

32. člen

 

Upravljavec pokopališča odda grobove v najem najemniku (nadaljnjem besedilu: najemnik groba) s pogodbo (v nadaljnjem besedilu: najemna pogodba) za nedoločen čas.

 

 

 

33. člen

 

(1) Za najem groba plačuje najemnik groba letno grobnino.

(2) Grobnina za grob se lahko plača tudi za več let naprej, vendar največ za deset let.

 

34. člen

 

(1) Grobnina je sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba, izračunan na podlagi seštevka vseh vrst grobov in njihovih razmerij do enojnega groba, upoštevajo se tudi druga sredstva, namenjena upravljanju pokopališč.

(2) Višina grobnine se na predlog upravljavca pokopališča določi s sklepom, ki ga sprejme mestni svet občine.

 

35. člen

 

(1) Upravljavec pokopališča izstavi račune za grobnino za grobove praviloma do 15. marca v tekočem letu.

(2) Če najemnik groba v roku 15 dni ne plača grobnine, mu upravljavec pokopališča izstavi opomin. Če po izstavitvi opomina najemnik ne plača najemnine v roku petnajstih dni, poda upravljavec pokopališča v roku šestih mesecev predlog za izvršbo na sodišče.

 

 

36. člen

 

(1) Najemnik groba, ki mu je najemna pogodba prenehala, mora ob prekinitvi najema sam na lastne stroške odstraniti vsa nagrobna obeležja. Če najemnik tega ne naredi, jih mora na stroške najemnika na odlagališče odpadkov odstraniti upravljavec pokopališča.

(2) Nagrobna obeležja so spomeniki, robniki, krovne in stenske plošče, lučke, vaze in podobno.

(3) Upravljavec pokopališča mora po prenehanju najemne pogodbe za grob z žaro, žaro prenesti v anonimno skupno grobišče. Pepel iz žare se lahko raztrese na prostoru za raztros pepela, če to naroči najemnik groba.

 

XII.  POSTAVLJANJE, SPREMINJANJE ALI ODSTRANITEV SPOMENIKOV, OBNOVA SPOMENIKOV IN GROBNIC TER VSAK DRUG POSEG V PROSTOR NA POKOPALIŠČU 

 

37. člen

 

(1) Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču je dovoljen ob predhodnem soglasju upravljavca pokopališča.

(2) Upravljavec pokopališča daje soglasja za postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnovo spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom. Pri tem je dolžan zagotoviti varovanje ambientalne in arhitektonske celovitosti pokopališča ter umetniškega in kulturnozgodovinskega pomena posameznih grobov. Spomeniki smejo segati v višino največ do 1,2 m.

(3) Če najemnik postavlja, spreminja ali odstranjuje spomenik, obnavlja spomenik ali grobnico ali izvaja drug poseg v prostor na pokopališču v nasprotju s soglasjem upravljavca pokopališča ali brez njega, mora upravljavec najemnika pozvati, da te nepravilnosti odpravi v 15 dneh oziroma si pridobiti soglasje upravljavca. Če najemnik nepravilnosti ne odpravi v 15 dneh oziroma si ne pridobi soglasja upravljavca, lahko upravljavec te nepravilnosti odpravi na stroške najemnika.

(4) Spomenikom in drugim nagrobnim obeležjem groba ter grobnicam, ki so registrirana kulturna dediščina ali kulturni spomeniki, se lahko videz groba (oblika, material, napis) spreminja le v soglasju z organizacijo, pristojno za varstvo kulturne dediščine.

(5) Napisne plošče na stenskih žarnih nišah kolumbarijev lahko postavlja, spreminja, odstranjuje, obnavlja ali izvaja druge posege v prostor le upravljavec pokopališča. Napisnih plošč na stenskih žarnih nišah kolumbarijev se ne sme odvažati z območja pokopališča. Če se na stenski žarni niši kolumbarija pojavi neustrezna plošča, jo je upravljavec pokopališča dolžan odstraniti v roku osmih dni.

(6) Žarne niše lahko vgrajuje le upravljavec pokopališča.

 

38. člen

 

(1) Nagrobnik je lahko pokončen ali ležeč.

(2) Pokončni nagrobniki so naslednjih dimenzij:

–  višina najmanj 80 in največ 120 cm,

–  širina najmanj 35 in največ 180 cm,

–  debelina 15 in največ 30 cm.

(3) Ležeči nagrobniki so naslednjih dimenzij:

–  višina najmanj 12 in največ 30 cm,

–  širina najmanj 30 in največ 180 cm,

–  debelina 30 in največ 50 cm.

(4) Nagrobniki so iz enega samega kosa, le izjemoma se nagrobniki lahko sestavljajo iz več delov. Material je lahko naravni kamen, les ali kovina. Nagrobniki morajo biti na ustrezni oblikovni ravni in primerno tehnično izvedeni. S tem je mišljena tako oblika nagrobnika, kot tudi obdelava površine.

(5) Črke oziroma napisi so lahko vklesani, izklesani, lahko tudi kovinski. Napisi ne smejo žaliti narodnostnega čuta, pietete do mrtvih, niti vzbujanje nejevolje ali zgražanja občanov. Izvedba napisa mora biti natančno razvidna v predlogu za ureditev groba, to je označen mora biti tekst napisa in tip črk ter način njihove obdelave.

(6) Nagrobniki se postavijo na betonski temelj, postavljen nagrobnik pa mora betonski temelj v celoti prekrivati tako, da ta ni viden.

(7) Nagrobniki morajo biti postavljeni na sredino zgornje strani groba, s čelno stranjo postavljen proti stezi, ki je med vrstami grobov. Oddaljenost prednje strani nagrobnika od steze je za vse nagrobnike v vrsti enaka, skladno z vrisanim na načrtu.

 

39. člen

 

Cvetje se polaga v posodo (vazo), ki je lahko kovinska, kamnita ali plastična, vendar mora biti postavljena v sklopu prostora, namenjenega za spomenik. Postavitev posode za cvetje ni obvezna.

 

 

40. člen

 

Sveče se prižigajo na ploščah, dimenzije največ 20 x 30 cm, ki so ugreznjene v tla tako, da ne motijo košnje trave. Plošča se položi tik ob spomeniku ali ob spodnjem robu groba. Lega plošče mora biti označena na skici, ki je priloga predloga za ureditev groba. Postavljanje omarice za sveče je dovoljeno le v dneh ob dnevu mrtvih, po prazniku pa je potrebno omarico odstraniti.

 

XIII.  ZVRSTI GROBOV 

 

41. člen

 

(1) Na pokopališčih iz tretjega odstavka prvega člena tega odloka so lahko naslednje zvrsti grobov in prostorov:

–  enojni, otroški, vrstni grobovi in grobnice,

–  grobišča, kostnice in skupna grobišča,

–  žarni grobovi,

–  prostor za anonimne pokope in

–  prostor za raztros pepela.

(2) Spreminjanje zvrsti grobov z deljenjem grobov je dovoljeno le, če to določa ureditveni načrt razdelitve na oddelke in grobove.

 

XIV.  OKVIRNI TEHNIČNI NORMATIVI ZA GROBOVE 

 

42. člen

 

(1) Globina klasičnih grobov je najmanj 1,8 m. Širina enojnega groba je do 1 m, dolžina do 2,5 m. Širina dvojnega groba je do 2 m, dolžina do 2,5 m. Dimenzije grobov se meri od zunanjega roba grobnega prostora oziroma spomenika. Poglobitev klasičnih grobov je dovoljena, tako, da znaša plast zemlje nad zgornjo krsto najmanj 1,5 m.

(2) Na starih delih pokopališča se grobovi urejajo v okviru obstoječih dimenzij, vse eventualne spremembe pa je možno izvesti le na osnovi bolj racionalnega načrta razdelitve, katerega izdela upravljavec v soglasju z najemniki grobov.

 

43. člen

 

(1) Grobišča so kostnice, prostori za skupen pokop ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in izrednih razmerah ter skupna grobišča.

(2) Na grobiščih je urejen skupen prostor za polaganje cvetja in sveč.

 

44. člen

 

(1) Talni žarni grob je širok 0,60 do 1 m, dolg od 0,60 do 1,20 m, globok pa 0,80 m z možnostjo poglobitve do 1,20 m.

(2) Zidni žarni grob za:

  štiri žare je širok 0,38 m, dolg 0,40 m in visok 0,40 m,

  za šest žar je širok 0,57, dolg 0,40 in visok 0,40 m.

 

XV.  MIROVALNA DOBA ZA GROBOVE 

 

45. člen

 

(1) Mirovalna doba je čas, ki mora preteči od zadnjega pokopa na istem mestu v istem grobu. Mirovalna doba za pokop s krsto znaša deset let.

(2) Prekop groba in pokop pokojnika na isto mesto v grobu, kjer je bil kdo pokopan, se sme opraviti po preteku mirovalne dobe. Za pokope z žaro mirovalna doba ne velja.

 

XVI.  ENOTNI CENIK UPORABE MRLIŠKE VEŽICE 

 

46. člen

 

Za uporabo mrliške vežice plačujejo uporabniki najemnino v skladu z veljavnim cenikom upravljavca, ki se sprejme s sklepom mestnega sveta, na predlog upravljavca pokopališč.

 

XVII.  RAZMERJE GROBNINE ZA POSAMEZNO VRSTO GROBA GLEDE NA ENOJNI GROB 

 

47. člen

 

(1) Grobnina za družinski grob je povišana za 13,43 odstotka od najemnine za enojni grob.

(2) Grobnina za žarno nišo je petdeset odstotkov najemnine za enojni grob.

 

XVIII.  OBVEZNOSTI NAJEMNIKOV 

 

48. člen

 

Na pokopališču se lahko seka, žaga, obrezuje ali odstranjuje drevje le s soglasjem upravljavca pokopališča.

 

49. člen

 

(1) Najemniki grobov morajo skleniti najemno pogodbo za grob, redno plačevati grobnino in v roku 30 dni javiti spremembo bivališča. Najemniki morajo tudi skrbeti za urejen videz groba, to pomeni, da so ga dolžni redno vzdrževati, kar obsega obrezovanje in skrb za zasaditev (dreves, grmovnic, cvetlic in trave), da ta ne posega na sosednje grobove ali poti, skrbeti za vmesne prostore med svojimi in sosednjimi grobovi, skrbeti za grobno opremo, redno odstranjevati plevel in odpadke, ki jih morajo odlagati na za to določena mesta ter skrbeti za red in čistočo na pokopališču.

(2) Naročniki pogrebnih storitev morajo plačati stroške pogreba, vključno s stroški prve ureditve groba.

(3) Najemniki grobov so dolžni pred postavljanjem, spreminjanjem ali odstranitvijo spomenikov, obnovo spomenikov in grobnic ter vsakim drugim posegom v prostor na pokopališču pridobiti predhodno soglasje upravljavca pokopališča. Izvajalci lahko z deli pričnejo šele po pridobitvi predhodnega soglasja upravljavca pokopališča.

(4) Izvajalci so dolžni upravljavcu pokopališča priglasiti termine izvajanja drugih del, ki niso zajeta v prejšnjem odstavku, na območju pokopališča (klesanje in barvanje črk, čiščenje spomenikov in drugih nagrobnih obeležij, vrtnarske storitve).

(5) Obiskovalci pokopališča in ostali uporabniki pokopališč na enotno urejenem prostoru za raztros pepela ne smejo postavljati napisnih plošč z imeni pokojnikov in prinašati drugih stvari, razen cvetja in sveč. Na zelenico ne smejo polagati ničesar.

 

XIX.  OBVEZNOSTI UPRAVLJAVCA POKOPALIŠČ 

 

50. člen

 

(1) Upravljavec pokopališča upravlja pokopališče tako, da:

–  zagotavlja urejenost pokopališča,

–  izvaja investicije in investicijsko vzdrževanje,

–  oddaja mrliške vežice in poslovilne dvorane,

–  oddaja grobove in vodi register sklenjenih pogodb,

–  zagotavlja storitve grobarjev in storitve pokopališko pogrebnega moštva,

–  določa mesto, datum in uro pokopa, glede na predhodni dogovor z naročnikom pogreba,

–  vodi evidenco o grobovih in pokopih,

–  izvaja prvo ureditev groba,

–  vgrajuje, odpira in zapira žarne niše,

–  postavlja nagrobne betonske temelje na novih oddelkih pokopališč,

–  izdaja soglasja v zvezi s posegi na območju pokopališč,

–  beleži termine izvajanja drugih del na območju pokopališča (klesanje in barvanje črk, čiščenje spomenikov in drugih nagrobnih obeležij, vrtnarske storitve),

–  izdela pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na polja, vrste in grobove z ustreznimi oznakami in o tem vodi ustrezno evidenco z vrisanimi objekti in komunalnimi priključki  in

–  izvaja druge naloge skladno z zakonom, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

(2) Cenik za obračun storitev, ki se nanašajo na izvajanje nalog upravljanja s pokopališči, oblikuje upravljavec pokopališč in ga predloži mestnemu svetu v sprejem.

 

XX.  PREPOVEDI 

 

51. člen

 

(1) Vsi obiskovalci pokopališča in izvajalci raznih del na pokopališču se morajo vesti primerno kraju in s spoštovanjem do umrlih.

(2) Vodenje živali na pokopališče in pokopališke objekte ter vstop in vožnja s kolesi ali drugimi prevoznimi sredstvi, na območju pokopališča, ni dovoljena.

(3) Prilaščanje in poškodovanje stvari na tujih grobovih in pokopališki infrastrukturi ni dovoljeno.

(4) Puščanje kakršnegakoli reklamnega gradiva in sporočil na območju pokopališča in okoliških parkiriščih ni dovoljeno, razen sporočil izvajalca javne službe in upravljavca pokopališča.

(5) Na mesta, ki so določena za odlaganje odpadkov pokopališča in ob njem, ni dovoljeno odlagati odpadkov iz naselja. Pristojne inšpekcijske službe lahko v primerih neupravičenega odlaganja odpadkov na samem pokopališču z odločbo naložijo upravljavcu njihovo odstranitev na stroške povzročitelja.

(6) V neposredni bližini območja pokopališča, v času pogrebnih svečanosti, niso dovoljene dejavnosti, ki motijo potek pogrebnih svečanosti. Upravljavec pokopališča oziroma tisti, ki vodi pogrebne svečanosti, povzročitelja na to opozori pred pričetkom pogrebne svečanosti.

 

52. člen

 

Zidarska, kamnoseška, kovinostrugarska in druga dela, ki se izvajajo z namenom urejanja pokopališč ter grobov in s tem povezani prevozi, se lahko opravljajo le z dovoljenjem upravljavca. Izvajalec del iz prejšnjega odstavka je dolžan okolico izvajanja del počistiti takoj po končanih delih. Kolikor tega ne naredi, to naredi upravljavec pokopališča na stroške izvajalca del.

 

53. člen

 

(1) Na pokopališča ni dovoljen dostop z vozili.

(2) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka je na pokopališčih dovoljen dostop vozil nujne medicinske pomoči, gasilskih vozil in vozil zaščite in reševanja pri izvajanju intervencijskih nalog, vozil policije, upravljavca pokopališča in občinske inšpekcije.

(3) V primerih, ko zaradi velikosti in teže materiala nagrobnih obeležij prevoz z ročnimi vozički ni primeren, lahko upravljavec pokopališča izda soglasje za prevoz materiala z motornim vozilom. Prevoz se lahko opravi le med 7. in 10. uro.

 

XXI.  NADZOR 

 

54. člen

 

(1) Strokovni nadzor nad izvajanjem določb tega odloka izvaja organ občinske uprave občine, pristojen za gospodarske javne službe.

(2) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka, za katere je predpisana globa, opravlja občinska inšpekcija Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju.

 

XXII.  PREKRŠKI 

55. člen

 

(1) Z globo 100 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju z drugim stavkom prvega odstavka ali tretjim ali četrtim ali petim odstavkom 49. člena tega odloka.

Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba – izvajalec del ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju z drugim stavkom prvega odstavka ali tretjim ali četrtim ali petim odstavkom 49. člena tega odloka.

(2) Z globo 100 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s 50. členom tega odloka. Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba – izvajalec del ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s 50. členom tega odloka.

(3) Z globo 100 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s prvim ali drugim ali tretjim ali četrtim odstavkom 51. člena tega odloka ali prvim stavkom petega ali šestega odstavka 51. člena tega odloka. Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba – izvajalec del ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s prvim ali drugim ali tretjim ali četrtim odstavkom 51. člena tega odloka ali prvim stavkom petega ali šestega odstavka 51. člena tega odloka.

 (4) Z globo 100 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s prvim ali drugim ali tretjim odstavkom 53. člena tega odloka. Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba – izvajalec del ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s prvim ali drugim ali tretjim odstavkom 53. člena tega odloka.

(5) Z globo 100 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če ravna v nasprotju s prvim ali tretjim odstavkom 54. člena tega odloka. Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s prvim ali tretjim odstavkom 54. člena tega odloka.

 

XXIII.  PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 

 

56. člen

 

Obstoječi spomeniki, nagrobni okvirji in druga znamenja, ki so postavljena do uveljavitve tega odloka, lahko ostanejo na obstoječem mestu, v obstoječih dimenzijah in oblikah.

 

57. člen

 

Cenik uporabe pokopališča, pokopaliških objektov, naprav ter druge pokopališke infrastrukture, višino grobnine, storitve pogrebnega moštva ter storitve prve ureditve groba na podlagi predloga upravljavca pokopališča sprejme s sklepom mestni svet, v roku 90 dni po uveljavitvi tega odloka. Do uveljavitve novega cenika velja trenutno veljavni cenik upravljavca.

 

58. člen

 

Upravljavec je dolžan v roku 90 dni po uveljavitvi tega odloka na podlagi metodologije za oblikovanje cen, predložiti mestnemu svetu v sprejem cenik storitev 24-urne dežurne službe.

 

59. člen

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 4/09).

 

60. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

Številka: 007-18/2019

Datum: 27. 1. 2020

 

Nuška GAJŠEK,

županja Mestne občine Ptuj