New Page 2

Na podlagi 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05), 32., 33. in 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS, št. 32/93 in 30/98), 4. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Maribor (MUV, št. 26/05, uradno prečiščeno besedilo, 31/05, popr. in 13/06), 4. in 7. člena Odloka o načinu opravljanja gospodarskih javnih služb v Mestni občini Maribor (MUV, št. 26/05, uradno prečiščeno besedilo in 13/06) in Energetskega zakona (Ur. l. RS, 26/05, uradno prečiščeno besedilo in 118/06) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 6. seji, dne 16. aprila 2007, sprejel

 

O D L O K

o spremembah in dopolnitvah odloka o koncesiji za distribucijo zemeljskega plina na območju Mestne občine Maribor

1. člen

Odlok o koncesiji za distribucijo zemeljskega plina na območju Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 4/96, 6/02, 28/04 in 26/05, uradno prečiščeno besedilo, 31/05, popravek uradnega prečiščenega besedila) se v celoti spremeni tako, da se glasi kot je to določeno v 2. členu tega odloka.

2. člen

Odlok se spremeni tako, da se glasi:

O D L O K o koncesiji za izvajanje dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina in o dobavi zemeljskega plina tarifnim odjemalcem v Mestni občini Maribor

I. NAMEN ODLOKA

3. člen

S tem odlokom se spremeni gospodarska javna služba distribucija zemeljskega plina na območju Mestne občine Maribor v gospodarsko javno službo dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina in gospodarsko javno službo dobava zemeljskega plina tarifnim odjemalcem.

Gospodarski javni službi iz prvega odstavka tega člena, se izvajata kot koncesionirani gospodarski javni službi.

Podeli se ena koncesija in sklene ena koncesijska pogodba.

Ta odlok predstavlja koncesijski akt ter opredeljuje pogoje za izvajanje gospodarskih javnih služb in pogoje za sklenitev koncesijske pogodbe.

II. KONCEDENT

4. člen

Koncedent za gospodarski javni službi iz 3. člena tega odloka je Mestna občina Maribor, naloge v zvezi s tema gospodarskima javnima službama pa izvršuje Komunalna direkcija Mestne uprave Mestne občine Maribor.

III. KONCESIONAR

5. člen

Koncesionar je obstoječi koncesionar, Plinarna Maribor d.d., Maribor, s sedežem na Plinarniški ulici 9, 2000 Maribor, in sicer do izteka koncesijske dobe določene v 7. členu tega odloka.

 

IV. OBMOČJE IZVAJANJA KONCESIONIRANE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

6. člen

Območje izvajanja gospodarske javne službe iz 3. člena tega odloka obsega celotno območje Mestne občine Maribor, glede na distribucijsko omrežje zemeljskega plina in pripadajoče infrastrukturne objekte in naprave.

Koncesionar ima izključno pravico dobave zemeljskega plina tarifnim odjemalcem na območju določenem v prvem odstavku tega člena.

Koncesionar lahko opravlja gospodarsko javno službo tudi izven območja določenem v prvem odstavku tega člena, vendar le ob pogoju, da izpolni vse obveznosti, ki jih prevzema na podlagi koncesije in po tem odloku.

V. ZAČETEK IN TRAJANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

7. člen

Koncesija za izvajanje obeh gospodarskih javnih služb je podeljena do 30. novembra 2027.

Koncesijska pogodba se uskladi s koncesijskim aktom.

VI. ODGOVORNOST IN NALOGE KONCESIONARJA

8. člen

 

Koncesionar je odgovoren za:

-   pravne, organizacijske, finančne, tehnične in druge aktivnosti za zagotovitev navezave distribucijskega omrežja na prenosno omrežje,

-   distribucijo zemeljskega plina po distribucijskem omrežju zemeljskega plina,

-   obratovanje, vzdrževanje, razvoj in gradnjo distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   zagotavljanje dolgoročne zmogljivosti in zanesljivosti distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   zanesljivost dobave zemeljskega plina,

-   omogočanje razumnih zahtev za priključitev in dostop do distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   načrtovanje in pospeševanje oskrbe z zemeljskim plinom,

-   organiziranje 24 urne dežurne službe, ki mora ukrepati najkasneje v času 30 minut po obvestilu o okvari na distribucijskem omrežju zemeljskega plina ali na pripadajočimi infrastrukturnimi objekti in napravami,

-   nediskriminatorno obravnavanje uporabnikov omrežja,

-   vodenje seznama odjemalcev zemeljskega plina iz distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   zagotavljanje potrebnih podatkov odjemalcem, tako da lahko ti učinkovito uveljavljajo dostop do distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   zagotavljati, da imajo odjemalci zemeljskega plina iz omrežja pravico do oskrbe na pregleden in nepristranski način pod pogoji, določenimi z zakonom in sprejetimi predpisi ter s splošnimi akti, izdanim po javnem pooblastilu,

-   zagotavljanje potrebnih podatkov drugim sistemskim operaterjem omrežij s katerimi je omrežje, ki ga upravlja, povezano,

-   ekološko sprejemljivost pri pridobivanju, proizvodnji, transportu in porabi zemeljskega plina,

-   napoved porabe zemeljskega plina z uporabo metode celovitega načrtovanja, z upoštevanjem varčevalnih ukrepov pri porabnikih,

-   vzpostavljanje programa ukrepov, za doseganje ciljev koncesije in spremljati njegovo izvajanje,

-   vodenje katastra distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   sklenitev zavarovalne pogodbe za zavarovanje distribucijskega omrežja zemeljskega plina, pripadajočih infrastrukturnih objektov in naprav ter rizikov, ki so povezani z izvajanjem dejavnosti po tem odloku,

-   zagotavljanje strokovne pomoči koncedentu pri razvoju, širitvi in vzdrževanju distribucijskega omrežja zemeljskega plina in pripadajočih infrastrukturnih objektov in naprav.

Za naloge koncesionarja iz 3. in 4. alineje tega člena je soodgovoren tudi koncedent, skladno z določili koncesijske pogodbe in na njeni podlagi sklenjenih drugih pogodb.

VII. POGOJI, KI JIH MORA IZPOLNJEVATI KONCESIONAR

9. člen

Koncesionar mora:

-   razpolagati z ustreznimi dovoljenji oziroma licencami, skladno z veljavno zakonodajo, ki so izdana s strani pristojne inštitucije,

-   zagotoviti, da osebe, ki so pooblaščene za vodenje poslov dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina, ne smejo sodelovati pri vodenju poslov, upravljanju ali kot člani nadzornih svetov oziroma drugih organov tistih pravnih oseb, ki opravljajo drugo energetsko dejavnost na področju zemeljskega plina,

-   zagotoviti, da lahko osebe, ki so pooblaščene za vodenje poslov koncesije neodvisno sprejemajo odločitve.

VIII. KATASTER OMREŽJA, OBJEKTOV IN NAPRAV

10. člen

Koncesionar mora za koncendenta voditi kataster distribucijskega omrežja zemeljskega plina s pripadajočimi infrastrukturnimi objekti in napravami, ki jih upravlja, vključno z zbirko podatkov o uporabnikih. Kataster se vodi atributivno in grafično v obliki računalniškega zapisa.

Obseg in način vodenja katastra in zbirk podatkov predpiše s pravilnikom pristojni organ koncendenta.

V katastru in zbirkah podatkov so le tisti osebni podatki, ki so predmet pogodbe o priključitvi na omrežje. S temi podatki koncesionar ravna v skladu s predpisi o varstvu osebnih podatkov in jih je dolžan dajati na vpogled samo pristojnemu organu oziroma od njega pooblaščenim organom v okviru nadzora in uporabniku na njegovo zahtevo v delu, v katerem se nanašajo nanj, ter organom, za katere tako določa zakon.

Kataster z vsemi zbirkami podatkov je last koncedenta. Kopijo ažuriranih podatkov koncesionar periodično, v rokih, določenih s koncesijsko pogodbo, ter takoj po izgradnji posameznega segmenta distribucijskega omrežja zemeljskega plina izroča koncedentu, ob prenehanju veljavnosti koncesijske pogodbe pa mu jih izroči v celoti.

 

IX. JAVNA POOBLASTILA KONCESIONARJU

11. člen

V zvezi z izvajanjem gospodarskih javnih služb po tem odloku ima koncesionar naslednja javna pooblastila:

-   daje smernice in mnenja k prostorskim aktom skladno s predpisi o urejanju prostora,

-   določa projektne pogoje pred začetkom izdelave projektov za pridobitev gradbenega dovoljenja,

-   daje soglasja k projektnim rešitvam skladno s predpisi o graditvi objektov za posege, ki se nanašajo ali imajo vpliv na distribucijsko omrežje zemeljskega plina in pripadajoče infrastrukturne objekte in naprave,

-   izdaja soglasja k priključitvi na distribucijsko omrežje zemeljskega plina,

-   izda sistemska obratovalna navodila za distribucijsko omrežje zemeljskega plina,

-   sprejme ter izda in javno objavi splošne pogoje za dobavo in odjem zemeljskega plina iz distribucijskega omrežja,

-   sprejme ter izda in javno objavi tarifni sistem za distribucijsko omrežje zemeljskega plina.

K sprejetju splošnih pogojev za dobavo in odjem zemeljskega plina iz distribucijskega omrežja in tarifnega sistema za distribucijsko omrežje zemeljskega plina daje predhodno soglasje pristojni organ koncendenta.

Poleg javnih pooblastil iz prvega odstavka tega člena ima koncesionar tudi druga javna pooblastila, ki jih v času trajanja koncesije določa veljavna zakonodaja.

X. POGOJI ZA IZVAJANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE IN ZA UPORABO JAVNIH DOBRIN, KI SE Z NJO ZAGOTAVLJAJO

12. člen

Vrsto in obseg javnih dobrin, ki se zagotavljajo z javno službo, pogoje za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin, pravice in obveznosti uporabnikov ter vrsto in obseg monopola in način njegovega preprečevanja ureja veljavna zakonodaja.

13. člen

Koncesionar izvaja gospodarsko javno službo z uporabo distribucijskega omrežja zemeljskega plina ter pripadajočimi infrastrukturnimi objekti in napravami, ki so v lasti koncendenta.

 

14. člen

Koncesionar mora z lastnikom distribucijskega omrežja zemeljskega plina in infrastrukturnih objektov in naprav potrebnimi za izvajanje koncesije skleniti pogodbo, s katero uredi vsa vprašanja glede uporabe distribucijskega omrežja zemeljskega plina ter pripadajočih infrastrukturnih objektov in naprav za izvajanje nalog sistemskega operaterja po tem odloku.

V tej pogodbi je zlasti treba urediti:

-   obseg in namen uporabe distribucijskega omrežja zemeljskega plina ter pripadajočimi infrastrukturnimi objekti in napravami,

-   višino najemnine oziroma drugega plačila koncesionarja,

-   pogoje in način razvoja, gradnje, obratovanja in vzdrževanja distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

-   vsa druga vprašanja, ki sistemskemu operaterju omogočajo, da učinkovito opravlja svoje naloge skladno z veljavno zakonodajo.

XI. FINANCIRANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

15. člen

Vir financiranja gospodarskih javnih služb po tem odloku je omrežnina.

Koncesionar ima pravico določiti ceno oziroma tarifo za dobavo zemeljskega plina tarifnim odjemalcem, skladno s sprejeto metodologijo določanja cen komunalnih storitev v Mestni občini Maribor.

XII. RIZIK KONCESIONARJA

16. člen

Koncesionar prevzema ves riziko poslovanja.

Koncendent ni odgovoren za poslovanje in uspeh poslovanja koncesionarja.

XIII. KONCESIJSKA DAJATEV

17. člen

Ta odlok določa pravico koncedenta do koncesijske dajatve, ki predstavlja namenska sredstva koncendenta.

Višina koncesijske dajatve se določi v koncesijski pogodbi ter je določena na podlagi količine zemeljskega plina distribuiranega po distribucijskem omrežju ali na podlagi določenega odstotka od realizirane omrežnine.

Način obračuna koncesijske dajatve natančneje določa koncesijska pogodba.

XIV. NADZOR NAD IZVAJANJEM GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

18. člen

Nadzor nad izvajanjem koncesije oziroma koncesijske pogodbe izvajajo pristojne inšpekcijske službe in pristojni organ koncedenta.

Način in vsebina izvajanja nadzora s strani koncendenta se podrobneje določi s koncesijsko pogodbo.

 

XV. SPREMENJENE OKOLIŠČINE IN VIŠJA SILA

19. člen

Koncesionar je dolžan v okviru objektivnih možnosti opravljati koncesijsko dejavnost tudi ob spremenjenih okoliščinah ter v primeru višje sile.

Za višjo silo se obravnava vsak dogodek ali okoliščina, ki je izven nadzora koncesionarja in je ni bilo mogoče pričakovati, se ji izogniti oziroma jo odvrniti, kot so na primer:

-   povodnje in poplave,

-   zemeljski plazovi,

-   potresi,

-   požari,

-   eksplozije,

-    strojelomi,

-   trgovinske blokade,

-   ukrepi državnih organov,

-   tehnične okvare in poškodbe na povezanih prenosnih omrežjih,

-   izpad električnega omrežja na območju uporabnika ali odjemalca zemeljskega plina,

-   in zmrzovanje ali nastajanje hidratov na plinskih napeljavah.

V primeru višje sile mora koncesionar storiti vse kar lahko kot dober strokovnjak, da izpolnjuje koncesijsko pogodbo, v primeru da to ni mogoče, pa ne odgovarja za neizvajanje koncesije ali pomanjkljivo izvajanje koncesije.

XVI. PRENOS KONCESIJE

20. člen

Prenos koncesije je mogoč samo s soglasjem koncedenta.

Prenos koncesije je mogoč samo v primeru, da se položaj koncedenta ne poslabša in da novi koncesionar prevzame vse obveznosti dotedanjega koncesionarja in vstopi v njegov položaj z enakimi pravicami in obveznostmi.

Novi koncesionar mora izpolnjevati vse pogoje, ki so bili podlaga za podelitve koncesije dotedanjemu koncesionarju. Breme dokazovanja je na strani novega koncesionarja.

S sklenitvijo nove koncesijske pogodbe z novim koncesionarjem je prenos koncesije končan.

Določbe o prenosu koncesije se smiselno uporabljajo tudi v primeru statusnih sprememb koncesionarja, kot so na primer prevzem, združitev, itd.

S koncesijsko pogodbo se določijo podrobnosti glede prenosa koncesije.

XVII. PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

 21. člen

 

Koncesijsko razmerje preneha:

-   s prenehanjem koncesijske pogodbe,

-   s stečajem koncesionarja,

-   s prenehanjem koncesionarja,

-   z odkupom koncesije,

-   z odvzemom koncesije,

-   v drugih primerih določenih z zakonom.

S koncesijsko pogodbo se določijo podrobnosti in pogoji glede posamezne oblike prenehanja koncesijskega razmerja. V nobenem primeru prenehanje koncesijskega razmerja ne sme prizadeti pravic uporabnikov koncesijskih storitev in tarifnih odjemalcev.

Koncesionar po tem odloku mora, vse dokler koncendent ne vzpostavi novega koncesijskega razmerja ali na novo organizira javno službo, nepretrgoma opravljati gospodarski javni službi ter nuditi vso potrebno pomoč pri izvajanju dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina in pri oskrbi tarifnih odjemalcev zemeljskega plina z zemeljskim plinom, do dneva, ko izvajanje te gospodarske javne službe prevzame drug izvajalec.

XVIII. ODVZEM KONCESIJE

22. člen

Koncedent lahko koncesionarju odvzame koncesijo z upravno odločbo v naslednjih primerih:

-   če ne začne z izvajanje koncesionirane gospodarske javne službe v za to določenem roku,

-   če koncesionar bistveno krši ta koncesijski akt in druge predpise, ki urejajo izvajanje gospodarske javne službe, ki je predmet koncesije ter to bistveno moti ali onemogoča izvajanje gospodarske javne službe,

-   če je v javnem interesu, da se dejavnost preneha izvajati kot gospodarska javna služba, kar se ugotovi z aktom, ki ga sprejme Mestni svet koncendenta,

-   koncesionar ne izpolnjuje več pogojev za izvajanje gospodarskih javnih služb,

-   v primeru ponavljajočih se kršitev tega odloka ali koncesijske pogodbe, na katere je koncedent koncesionarja predhodno uradno pisno opozoril, mu z opozorilom postavil rok za odpravo morebitnih posledic ter mu zagrozil z odvzemom koncesije, pa se na to opozorilo koncesionar ne odzove na ustrezen način;

-   če prenese izvajanje gospodarske javne službe na drug subjekt brez soglasja koncendenta.

Koncesije ni mogoče odvzeti zaradi koncesionarjevih kršitev, če je do okoliščin, ki bi to utemeljevale, prišlo zaradi višje sile ali drugih nepredvidljivih in nepremagljivih okoliščin, opredeljenih v tem odloku.

XIX. PREHODNE DOLOČBE

23. člen

Določbe tega odloka, ki se nanašajo na dobavo zemeljskega plina tarifnim odjemalcem, z dnem 1. 7. 2007 prenehajo veljati.

XX. KONČNE DOLOČBE

24. člen

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 00201-00003/2006 0801 DB        

Datum: 19. april 2007      

 

                                                            Župan

                                                             Mestne občine Maribor

                                                             Franc Kangler, s. r.