New Page 2

 

Na podlagi 3., 4. in 5. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in 10/91 ter 33. člena Statuta Občine Zagorje ob Savi (Uradni vestnik Zasavja, št. 22/90 in 13/93) je Skupščina občine Zagorje ob Savi na 25. skupni seji vseh treh zborov občinske skupščine dne 11. 5. 1994 sprejela naslednji

 

 

O D L O K

 

 

O KOMUNALNEM UREJANJU, VZDRŽEVANJU JAVNE SNAGE IN ZUNANJEM IZGLEDU MESTA IN NASELIJ V OBČINI ZAGORJE OB SAVI

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja javna snaga, komunalna ureditev in izgled mesta na vseh javnih površinah, na zemljiščih podjetij, ki so namenjena za javno uporabo, in drugih površinah, ki so vidne z javnih površin na območju mesta in naselij Občine Zagorje ob Savi ter zunanji videz mesta zaradi zagotovitve in higienskih pogojev za življenje na območju Občine Zagorje ob Savi.

 

 

2. člen

 

 

Za javne površine se po tem odloku štejejo:

 

 

- ulice s pločniki, druge ceste in pločniki v mestu in naseljih, prehodi, podhodi, podvozi, nadvozi, mostovi, poti,

 

 

- železniške in avtobusne postaje in postajališča ter parkirni prostori,

 

 

- javni parki, nasadi, drevoredi in sprehajališča ter parkirni prostori,

 

 

- javni parki, nasadi, drevoredi in sprehajališča, zelenice, okrasni nasadi ter pokopališča,

 

 

- otroška igrišča, kopališča, zemljišča za stalne in občasne športne in druge javne prireditve.

 

 

- potoki, vodotoki, ribniki in njihova obrežja in pribrežna zemljišča,

 

 

- funkcionalne površine ob objektih, ki so namenjeni večjemu številu uporabnikov,

 

 

- tržnice.

 

 

3. člen

 

 

Občani, podjetja, krajevne skupnosti, lastniki, uporabniki in upravniki stanovanjskih in drugih objektov (v nadaljnjem besedilu: upravljalci) so dolžni skrbeti za varstvo in vzdrževanje javne snage, komunalnih naprav in primernega videza naselij, s tem, da se ne dela škode na objektih in površinah ter tako ne ogroža zdravje ljudi.

 

 

II. HIGIENSKA UREDITEV

 

 

4. člen

 

 

Na javnih površinah je prepovedano:

 

 

- metati, puščati ali odlagati papir, predmete, snovi ali druge odpadke,

 

 

- zlivati odpadne in meteorne vode ter drugo tekočo nesnago,

 

 

- odlagati smeti, odpadke, gradbeni material, embalažo in podobno ter tako onesnaževati tla, okolico stanovanjskih hiš, javnih objektov ali predmetov na javnih objektih,

 

 

- parkirati in puščati motorna ali druga vozila na zelenicah in parkih,

 

 

- prati ali čistiti motorna ali druga vozila ali predmete,

 

 

- zasesti ali opravljati kakršnakoli obrtniška ali druga dela ali dejavnosti brez poprejšnjega soglasja upravljalca,

 

 

- opravljati dejanja, ki povzročajo nastanek ali širjenje smradu, prahu ali plinov,

 

 

- voditi živali, ki s hrupom, smradom, iztrebki ali kako drugače onesnažujejo ali motijo okolico.

 

 

5. člen

 

 

Pri čiščenju in urejanju dreves ter grmičevja, pri urejanju zelenic in pri drugih podobnih delih na javnih površinah mora izvajalec teh del takoj odstraniti odpadke.

 

 

6. člen

 

 

Prepovedano je pisati ali risati po predmetih in objektih, ki niso za to namenjeni (zidovi, ograje, klopi, vrata, prometni znaki ipd.) ali jih kako drugače onesnažiti ali poškodovati.

 

 

7. člen

 

 

Plakatiranje je dovoljeno samo na za to določenih mestih. Na fasade, zunanjo stran izložbenih oken, na drevesa ter avtobusna postajališča je prepovedano nameščanje plakatov. Lastniki plakata oz. prireditelji morajo v treh delovnih dneh po prireditvi plakate odstraniti ter očistiti plakatna mesta. V kolikor plakatov ne odstrani lastnik, jih po predhodnem opominu odstrani pooblaščena organizacija na stroške lastnika oz. prireditelja.

 

 

8. člen

 

 

Vrsto in obliko plakatnih mest določi občinski upravni organ, pristojen za urejanje prostora. Za namestitev reklamnih panojev, napisnih, oglasnih in drugih tabel, napisov in podobno, na javnih površinah, za izobešanje transparentov preko cest in drugih javnih površin ter trosenje letakov je potrebno pridobiti posebno dovoljenje občinskega upravnega organa, pristojnega za urejanje prostora.

 

 

9. člen

 

 

Organizatorji prireditev, prodajalci pri stojnicah in kioskih ter drugi uporabniki morajo skrbeti, da se javne površine ne onesnažujejo. Uporabniki so dolžni javne površine, ki so jih bile dane v uporabo ali najem, redno temeljito čistiti ter po potrebi razkužiti.

 

 

10. člen

 

 

Izvajalec je po tem odloku pravna ali fizična oseba, ki v skladu z zakonom in Odlokom o gospodarskih javnih službah opravlja dejavnost javnih gospodarskih služb kot javno podjetje, koncesionar ali na drugi podlagi v skladu z Odlokom o gospodarskih javnih službah v Občini Zagorje ob Savi. S programom in pogodbo med izvršnim svetom in izvajalcem se določi vrsta, obseg ter kvaliteta storitev in stroški, upoštevajoč standarde, ki jih predpiše resorni minister.

 

 

III. ČIŠČENJE JAVNIH POVRŠIN

 

 

11. člen

 

 

Čiščenje javnih površin zajema:

 

 

- pobiranje oziroma odstranjevanje večjih odpadkov, skrb za namestitev in vzdrževanje košev za odpadke,

 

 

- pometanje cestišča, pločnikov, dvorišč, parkirišč in okolice javnih in drugih objektov, kakor tudi praznjenje posod za odpadke in odstranjevanje odpadkov in druge nesnage,

 

 

- mokro čiščenje (pranje) vseh javnih površin, ki so asfaltirane in urejene iz materiala, ki prenese mokro čiščenje.

 

 

Javne površine se čistijo sistematsko, po potrebi in kadar določeno čiščenje odredi za to pristojni organ. Čiščenje javnih površin iz 1. odstavka v mestu se opravlja skladno s standardom, določenim z letnim programom ali predpisom resornega ministrstva.

 

 

12. člen

 

 

Stalno odprte poslovne površine (železniška postaja, avtobusna postaja in postajališča, vrtove gostinskih obratov, športna igrišča, kopališča in podobno) so dolžni čistiti upravljalci teh objektov in površin. Za čistočo na odprtih prostorih, ki niso javne površine (dvorišča, vrtovi, odprte garaže, vhodi in izhodi v javne in poslovne prostore, prostori, ki se začasno uporabljajo za javne prireditve), skrbijo upravljalci, če se z uporabniki ali organizatorji prireditve ne dogovorijo drugače. Če upravljalec površine ne čisti redno ali je ne očisti, jo mora očistiti izvajalec iz 10. člena tega odloka na pisno zahtevo pristojnega organa.

 

 

13. člen

 

 

Funkcionalne površine ob objektih, ki so namenjeni večjemu številu uporabnikov, so dolžni čistiti upravljalci zgradb, ob katerih so le-te. Smeti s teh površin so dolžni odlagati v določene smetnjake pri zgradbah, novozapadli sneg s teh površin pa sproti odstraniti.

 

 

14. člen

 

 

Stroški za izredno čiščenje javnih površin gredo v breme tistega, ki je onesnaženje povzročil. Za izredno čiščenje se po tem odloku šteje čiščenje, ki je potrebno zaradi večjega onesnaženja, kot je običajno pri redni uporabi teh površin (onesnaženje s prevozom, nakladanjem, odlaganjem odpadkov embalaže, pri prometni nezgodi in podobno). Če povzročitelj onesnaženja ne posrkbi za čiščenje, očisti javno površino izvajalec iz 10. člena na stroške povzročitelja na podlagi zahteve enega od organov, ki opravljajo nadzor nad izvajanjem tega odloka. Če povzročitelj onesnaženja ni znan, mora javno površino očistiti izvajalec iz 10. člena tega odloka na stroške proračuna.

 

 

15. člen

 

 

Odtočne jaške na javnih površinah čisti izvajalec iz 10. člena tega odloka.

 

 

16. člen

 

 

Upravljalci, ki so po tem odloku dolžni čistiti javne površine, lahko to obveznost pogodbeno prenesejo izvajalcu iz 10. člena ali drugemu podjetju.

 

 

17. člen

 

 

Izvajalci gradbenih in drugih del ob javnih površinah ali na njih so dolžni na svoje stroške:

 

 

- zagotoviti varnost ljudi in premoženja na javnih površinah,

 

 

- pri obnovi zunanjega izgleda zgradb postaviti lovilne odre in prekritja, da se prepreči poškodovanje in onesnaženje ljudi, vozil v prometu in javnih površin,

 

 

- očistiti gradbišče nesnage, ki bi lahko povzročila onesnaževanje javnih površin,

 

 

- preprečiti širjenje prahu pri rušitvenih in drugih gradbenih delih,

 

 

- skrbeti, da so odtočni jarki in jaški ob gradbiščih očiščeni,

 

 

- nalagati vozila tako, da se pri prevozu naloženi material ne stresa po javnih površinah,

 

 

- očistiti vozila pred odhodom z gradbišča,

 

 

- uskladiščiti in zavarovati gradbeni in drugi material na gradbišču tako, da se ne more širiti ali prenašati na javne površine,

 

 

- sproti očistiti ceste in javne površine in odstraniti odpadni material,

 

 

- po zaključku del takoj odstraniti ves gradbeni in drugi material ter opremo in vzpostaviti okolico v prejšnje oziroma načrtovano stanje.

 

 

Občinski upravni organ, pristojen za komunalne zadeve, lahko v izjemnih primerih dovoli, da se na javne površine začasno odlaga gradbeni in drugi material.

 

 

18. člen

 

 

Nesnago, ki nastane pri nakladanju, razkladanju oz. z vožnjo po javnih površinah, mora povzročitelj takoj odstraniti.

 

 

19. člen

 

 

Pred izvajanjem prekopa cest, pločnikov ali drugih javnih površin mora izvajalec del pridobiti posebno dovoljenje upravnega organa, pristojnega za urejanje prostora. Po končanih delih mora izvajalec del cesto, pločnik oz. drugo javno površino vzpostaviti v prvotno stanje.

 

 

20. člen

 

 

Prekope, ki se morajo izvršiti zaradi nepredvidenih okvar na omrežju komunalnih naprav, lahko izvaja izvajalec iz 10. člena tega odloka brez predhodnega dovoljenja po 19. členu tega odloka. O takšnih posegih ter o začetku in o predvidenem končanju del mora izvajalec obvestiti upravni organ, pristojen za urejanje prostora, izven delovnega časa pa dežurnega v občini.

 

 

21. člen

 

 

Pluženje in posipavanje javnih površin ter odstranjevanje snega bo urejeno z Odlokom o ureditvi zimske službe v Občini Zagorje ob Savi.

 

 

IV. DEPONIJA ODPADNIH SNOVI, VZRŽEVANJE JAVNE SNAGE

 

 

22. člen

 

 

Za odlaganje smeti in odpadkov, ki je s tem odlokom predpisano občanom v stanovanjskih poslovnih in drugih zgradbah, je odgovoren lastnik, uporabnik oz. upravljalec zgradbe. Pobiranje, odvoz in končno deponiranje smeti in drugih trdih odpadkov opravlja s posebnim odlokom Občine Zagorje ob Savi pooblaščena organizacija. Odlaganje in odvoz smeti in odpadkov, javna odlagališča, določanje cen za odvoz smeti in odpadkov ter način in pogoji za urejanje teh zadev so predpisani z Odlokom o ravnanju s komunalnimi odpadki (Uradni vestnik Zasavja, št. 1/90).

 

 

V. VARSTVO PRED HRUPOM

 

 

23. člen

 

 

Uporabniki strojev in naprav ali priprav, ki povzročajo hrup, so dolžni skrbeti, da hrup v okolju ne presega s predpisi in normativi določenih maksimalnih ravni hrupa. Kdor uporablja stroje, transportna sredstva in podobno, je dolžan storiti vse, da se hrup omeji na najmanjšo možno mero.

 

 

24. člen

 

 

Prepovedana je uporaba strojev, naprav ali motornih vozil oziroma kako drugače povzročati hrup od 22.00 do 6.00 ure, če presega dovoljene meje.

 

 

Za zavarovano območje pred hrupom se šteje:

 

 

- center mesta in stanovanjske cone,

 

 

- vsa strnjena naselja v občini.

 

 

VI. UREJANJE VODOVODNEGA OMREŽJA TER VZRŽEVANJE VODNIH

 

 

NAPRAV

 

 

25. člen

 

 

Oskrba naselij s pitno vodo se opravlja s komunalnimi objekti in napravami individualne rabe, ki obsegajo zajetja, vodnjake, črpališča, vodovodno instalacijo, rezervoarje, hidrante in druge regulirane ali krmilne naprave na vodovodnem omrežju ali objektih.

 

 

26. člen

 

 

S komunalnimi objekti in napravami individualne rabe za oskrbo z vodo, kamor spada vodovodno omrežje primarnega in sekundarnega značaja, gospodari izvajalec iz 10. člena tega odloka oz. drug izvajalec.

 

 

27. člen

 

 

Zaradi vzdrževanja hidravličnih razmer in racionalne rabe vode je:

 

 

- potrebno hišne vodovodne priključke, ki puščajo vodo, takoj popraviti in jih nato redno vzdrževati tako, da ne bomo puščali vode,

 

 

- prepovedano je vsako onesnaževanje vodnih zajetij in odprtih vodotokov,

 

 

- prepovedano je pranje avtomobilov in drugih prevoznih oziroma transportnih sredstev, zalivanje vrtov in drugih nasadov z vodo iz vodovodnega omrežja, kadar primanjkuje vode za redno preskrbo porabnikov,

 

 

- prepoved in konec prepovedi mora izvajalec javno objaviti,

 

 

- prepovedano je vsako poseganje v vodovodne objekte in naprave, napeljave in postavljanje vodovodnih naprav na javnem vodovodu brez predhodnega dovoljenja upravnega organa ali upravljalca,

 

 

- podrobnosti se urejajo s posebnimi pogoji o dobavi in odjemu vode.

 

 

Izvajalec mora voditi kataster komunalnih objektov in naprav za oskrbo naselij z vodo.

 

 

VII. ODVAJANJE ODPADNIH VOD

 

 

28. člen

 

 

Odvajanje in čiščenje odpadnih vod se opravlja s komunalnimi objekti in napravami individualne rabe, kamor spada kanalizacijsko omrežje primarnega in sekundarnega značaja. Odvajanje padavinskih vod se opravlja s komunalnimi objekti in napravami skupne rabe. S komunalnimi objekti in napravami za odvajanje in čiščenje odpadnih vod ter odvajanje padavinskih vod gospodari pooblaščena organizacija Javno komunalno podjetje Zagorje. Izvajalec mora voditi kataster komunalnih objektov in naprav za odvajanje odpadnih in padavinskih vod.

 

 

29. člen

 

 

Za uporabo komunalnih objektov in naprav za odvajanje in čiščenje odpadnih vod plačujejo uporabniki kanalščino, ki jo določi v soglasju z izvršnim svetom pooblaščen izvajalec. Kanalščina se pobira od vseh uporabnikov vode iz vodovodnega omrežja. Količino porabljene vode ugotavlja pooblaščen izvajalec na osnovi merjenj oz. splošno veljavnih normativov. Stroške za gradnjo hišnih priključkov in kanalizacije, ki je ne upravlja pooblaščeni izvajalec, nosi upravljalec objekta oz. zemljišča.

 

 

30. člen

 

 

Vsi objekti na območju Občine Zagorje ob Savi, kjer je zgrajen kanalizacijski sistem, morajo biti nanj priključeni po pogojih izvajalca iz 28. člena tega odloka.

 

 

31. člen

 

 

V kanalizacijo je prepovedano odvajati ali odmetavati snovi, ki bi lahko škodovale kanalizaciji ter delavcem, ki delajo v njej, predvsem pa:

 

 

- Odpadne vode, ki vsebujejo kisline, alkalne snovi ali razne soli, vode, pomešane z odpadnimi gorivi, olji in mastmi, ter odpadne vode, ki vsebujejo snovi, ki lahko kvarno vplivajo na material, iz katerega je zgrajena kanalizacija. Takšne vode je potrebno pred iztokom v kanalizacijo primerno očistiti ter nevtralizirati v ustreznih čistilnih napravah, katere mora zgraditi ter vzdrževati lastnik oz. uporabnik objekta.

 

 

- Povzročitelje parazitnih in nalezljivih bolezni ter snovi, okužene s takimi klicami,

 

 

- radioaktivne snovi, ki nastanejo z uporabo izotopov v zdravstvenih organizacijah, zavodih in zasebnih praksah, industriji in drugod,

 

 

- snovi, ki razvijajo strupene ali eksplozivne pline ali drugače kvarno vplivajo na kanalizacijo oz. okolico,

 

 

- predmete, ki lahko poškodujejo kanalizacijo, ogrožajo njeno pravilno delovanje ter ovirajo delovanje čistilnih naprav,

 

 

- odpadno vodo, ki ima temperaturo nad 30 stopinj celzija.

 

 

Izvajalec iz 30. člena tega odloka ima pravico ob vsakem času pregledati odpadno vodo. V primeru okvar na kanalizaciji ali zamašitve zaradi ugotovljene nepravilne uporabe je povzročitelj dolžan poravnati škodo izvajalcu, ki vzdržuje kanalizacijo.

 

 

VIII. ZUNANJI IZGLED MESTA IN NASELIJ OBČINE ZAGORJE OB SAVI

 

 

32. člen

 

 

Fizične in pravne osebe v Občini Zagorje ob Savi morajo:

 

 

- odstraniti lesene ograje, ograje iz bodoče žice in druge ograje, ki občutno ovirajo promet,

 

 

- odstraniti ograje, ki so v zanemarjenem stanju in ki kazijo podobo kraja, vse ostale pa redno in v skladu s podobo kraja urediti in vzdrževati,

 

 

- vzdrževati v primernem stanju dvorišča, vrtove, zgradbe in dovozne poti k zgradbam in posekati drevje in grmovje, ki ovira promet vozil in pešcev,

 

 

- speljati kanalizacijo iz zgradb tako, da se odpadne vode ne zlivajo na ceste in druga zemljišča,

 

 

- odstraniti individualna smetišča, gnojnične jame in gnojišča z izpostavljenih krajev na taka mesta, da - ne kvarijo zunanjega videza kraja, ne ogrožajo stanovanjskih stavb in okolice z legli mrčesa in z izlivi - vode na javne površine ter ne povzročajo prekomernega smradu,

 

 

- zgraditi smetišča, gnojišča in gnojnične jame v skladu s tozadevnimi predpisi,

 

 

- porušiti in odstraniti ruševine zgradb, skladišča, barake, hleve in druge objekte na in ob javnih površinah, ki niso več sposobni za obnovo ali ovirajo promet ali kazijo podobo kraja,

 

 

- popraviti ali prebeliti zgradbe, na katerih odpada omet ali so zanemarjene,

 

 

- popraviti, zamenjati ali obnoviti zanemarjena vhodna vrata hiš, okna, strešne kritine, žlebove, snegobrane in odtočne cevi,

 

 

- odstraniti z javnih vidnih mest barake, skladišča, hlodovino, les, drva, gradbeni material in druge predmete na drugo primerno mesto, kjer ni prizadet videz kraja in ne ovira prometa,

 

 

- redno obnavljati in vzdrževati izložbe, reklamne in druge ogledne deske, panoje in podobno,

 

 

- redno obrezovati živo mejo,

 

 

- opustiti ob glavni cesti v mestu in v večjih strnjenih naseljih sajenje fižola na preklah, koruze in podobno,

 

 

- v zimskem času odstraniti sneg s pločnikov, ob hišah, parkirnih prostorov, potrebnih manipulacijskih - dvorišč, dohodov v zgradbe, okoli javnih zgradb in lokalov ter jih ob poledici posipati, s streh, balkonov in drugih izpostavljenih mest pa odstraniti ledene sveče,

 

 

- na vseh stavbah z naklonskimi strehami v mestu in naseljih Občine Zagorje, ki segajo ali so v bližini javnih cest, pločnikov ali druge javne površine, namestiti snegobrane,

 

 

- opustiti parkiranje ali puščanje stanovanjskih prikolic na javnih površinah.

 

 

33. člen

 

 

Za dostop in dovoz do lokalov ter dostavo je potrebno zagotoviti ustrezen prostor, ki ne bo oviral prometa na javnih površinah, ter ustrezne nakladalno-razkladalne površine. Upravljalci gostinskih lokalov, trgovin in drugih lokalov morajo za stranke zagotoviti ustrezno število parkirnih mest. Minimalno število parkirnih mest znaša pri gostinskih lokalih eno parkirno mesto na 10 sedežev, pri trgovskih lokalih pa eno parkirno mesto na vsakih začetih 50 m2 prodajne površine in ne sme biti manjše od dveh.

 

 

34. člen

 

 

Upravljalci parkirišč so dolžni zagotoviti najmanj 5 % od skupnega števila parkirnih mest, vendar najmanj enega za vozila invalidov na vsakem parkirišču in ta parkirna mesta ustrezno označiti s horizontalnimi in vertikalnimi označbami. Upravljalci parkirišč, namenjenih stanovalcem, so na predlog v tistem okolju dolžni zagotoviti stalno parkirno mesto čim bližje vhodu v objekt in ga označiti s horizontalnimi in vertikalnimi označbami. Investitorji in upravljalci stanovanjskih, poslovnih in javnih objektov in površin so dolžni zagotoviti ustrezne dostope in dovoze v objekte in na površine tudi za invalide na invalidskih vozičkih in za osebe z omenjenim gibanjem ter za otroške vozičke.

 

 

35. člen

 

 

Parkiranje tovornih vozil, težke mehanizacije, avtobusov in kmetijske mehanizacije je dovoljeno le na parkirnih površinah, ki jih določi za to pristojen upravni organ.

 

 

36. člen

 

 

Na javnih površinah je prepovedano odlagati ali puščati predmete in material, motorna in druga vozila, s katerih so odstranjene registrske tablice, je brez veljavne registracije, huje poškodovano ali zanj očitno nihče ne skrbi. Predmete, material ali vozila iz prejšnjega odstavka se po nalogu pristojnega organa odstrani in do prevzema, vendar najdlje 60 dni, deponira na ustreznem zavarovanem mestu. Podatke o odstranjenih predmetih, materialu ali vozilih iz prejšnjega odstavka, o mestu hrambe in poziv lastnikom naj jih prevzamejo, se objavi na oglasni deski občine in najmanj dvakrat mesečno na Radiu Trbovlje.

 

 

Z odstranitvijo in hrambo predmetov, materiala in vozil nastale stroške je dolžan poravnati lastnik predmeta, materiala ali vozila pred njegovim prevzemom, če lastnik materiala predmeta ali vozila ne prevzame v določenem roku, se predmet, material ali vozilo proda. V tem primeru se nastali stroški poravnajo iz izkupička od prodaje, eventuelna razlika med stroški in kupnino pa se poravna oziroma je prihodek proračuna občine. Podjetje ali zasebnika za hrambo po tem odstavku določi izvršni svet občine po predhodnem javnem razpisu in s pogodbo uredi medsebojna razmerja.

 

 

37. člen

 

 

Na območju občine je prepovedano postavljanje vozil, šotorov in podobnih objektov z namenom, da bi se v njih stalno ali začasno prebivalo. Prepovedano je tudi stalno ali začasno prebivanje v takih objektih.

 

 

Določbe prejšnjega odstavka tega člena ne veljajo za taborjenje, ki ga organizirajo organizacije in društva, ter za prebivanje oseb, ki sodelujejo pri potujočih prireditvah s pogojem, da si predhodno pridobijo soglasje pristojnih inšpekcij in upravnega organa.

 

 

38. člen

 

 

Vsaka prodaja živil in drugega blaga ter nudenje obrtniških in drugih storitev na javnih površinah izven poslovnih prostorov in površin na javnih prireditvah in podobno brez predhodnega soglasja, za te zadeve pristojnega občinskega upravnega organa in pristojnega inšpekcijskega organa, je prepovedana.

 

 

39. člen

 

 

V območju strnjene pozidave na območju naselij Zagorje, Dolenja vas, Kisovec, Loke, Izlake je prepovedana reja govedi, prašičev, ovc, koz, perutnine, zajcev in podobno.

 

 

Določba prejšnjega odstavka ne velja za občane, ki imajo priznan status kmeta.

 

 

40. člen

 

 

Občinski upravni organ, pristojen za urejanje prostora, v skladu s prostorskimi izvedbenimi akti določi površine, namenjene za vrtnarjenje oziroma vrtičkarstvo. Na površinah iz prejšnjega odstavka je dovoljeno postavljati le montažne objekte, na podlagi priglasitve postavitve upravnemu organu in pod pogoji prostorskega izvedbenega akta.

 

 

Na površinah iz prvega odstavka ni dovoljena gradnja zidanih objektov.

 

 

Na površinah iz prvega odstavka ni dovoljeno prosto gibanje psov in mačk ter reja domačih živali.

 

 

Uporabniki površin iz prvega odstavka tega člena morajo skrbeti za urejenost teh površin ter redno odstranjevati rastlinske in druge odpadke na za to določeno mesto.

 

 

IX. NADZOR

 

 

41. člen

 

 

Nadzorstvo nad izvrševanjem tega odloka in predpisov, izdanih na njegovi podlagi, izvršuje pristojna inšpekcija Medobčinskega inšpektorata občin Hrastnik, Trbovlje in Zagorje ob Savi.

 

 

Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo v okviru posebnih pooblastil tudi delavci izvajalcev posameznih dejavnosti, komunalni nadzorniki ter policisti Policijske postaje Zagorje.

 

 

V okviru izvajanja nadzora nad izvrševanjem tega odloka lahko pristojni inšpektor z odločbo odredi odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti.

 

 

X. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

42. člen

 

 

Z denarno kaznijo 10.000,00 do 90.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba in posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, ki krši določila tega odloka, in sicer:

 

 

- zliva odpadne vode in drugo tekočo nesnago na javne  površine,

 

 

- odlaga smeti, odpadke, gradbeni material, embalažo in podobno ter tako onesnažujejo tla, okolico stanovanjskih hiš, javnih objektov ali predmete na javnih objektih,

 

 

- parkira ali pušča motorna ali druga vozila na zelenicah in parkih,

 

 

- pere ali čisti motorna ali druga vozila ali predmete na površinah, ki niso za to namenjene,

 

 

- zaseda ali opravlja kakršnakoli obrtniška ali druga dela ali dejavnosti brez poprejšnjega soglasja pristojnega upravnega organa,

 

 

- opravlja dejanja, ki povzročajo nastanek ali širjenje smradu prahu ali plinov,

 

 

- namešča reklamne panoje, napise, oglasne in druge table, napise in podobno na javnih površinah oziroma izobeša transparente preko cest in drugih javnih površin in trosi letake brez posebnega dovoljenja za to pristojnega upravnega organa,

 

 

- kot organizator prireditev prodajalci pri stojnicah in kioskih ter drugo ne poskrbi, da se uporabi javne - površine in objekti temeljito očistijo in po potrebi razkužijo,

 

 

- redno ne čisti odprtih poslovnih površin (železniška postaja, avtobusna postaja in postajališča, vrtovi - gostinskih obratov, športna igrišča, kopališča in podobno),

 

 

- kot upravljalec zgradb, ob katerih so pločniki in hodniki, le teh ne čisti redno,

 

 

- kot izvajalec del ob javnih površinah ne zagotovi varnosti ljudi in premoženja na javnih površinah,

 

 

- pri obnovi zunanjega izgled zgradb ne postavi lovilnih odrov in prekritja, da se prepreči poškodovanje in onesnaženje ljudi, vozil v prometu in javnih površin,

 

 

- ne očisti gradbišča nesnage, ki bi lahko povzročila onesnaževanje javnih površin,

 

 

- ne prepreči širjenja prahu pri rušitvenih in drugih gradbenih delih,

 

 

- ne skrbi, da so odtočni jarki in jaški ob gradbiščih očiščeni,

 

 

- nalaga vozilo tako, da se pri prevozu naloženi material stresa po javnih površinah,

 

 

- ne očisti vozila pred odhodom z gradbišča,

 

 

- ne uskladišči in zavaruje gradbeni in drugi material na gradbišču tako, da se ne more širiti ali prenašati na javne površine,

 

 

- sproti ne očisti cest in javnih površin in odstrani odpadnega materiala,

 

 

- po zaključku del takoj ne odstrani ves gradbeni in drugi material ter opremo in vzpostavi okolico v prejšnje oziroma načrtovano stanje,

 

 

- uporablja stroje, naprave ali priprave, ki povzročajo hrup, ki presega s predpisi in normativi določene maksimalne ravni hrupa, pa ne stori vsega, da se hrup omeji na najmanjšo tehnično možno mero,

 

 

- ne vzdržuje vodovodne priključke in naprave tako, da ne puščajo vode,

 

 

- onesnažuje vodna zajetja in odprte vodotoke,

 

 

- pere avtomobile in druga prevozna oziroma transportna sredstva ali zaliva vrtove in druge nasade z vodo iz vodovodnega omrežja, kadar primanjkuje vode za redno preskrbo porabnikov,

 

 

- posega v vodovodno omrežje, napeljave, priključke in postavlja vodovodne naprave na javnem vodovodu brez predhodnega dovoljenja za to pooblaščene pravne ali fizične osebe,

 

 

- ne odstrani lesenih ograj, ograj iz bodeče žice in drugih ograj, ki občutno ovirajo promet,

 

 

- ne odstrani ograj, ki so v zanemarjenem stanju in ki kazijo podobo kraja, vseh ostalih pa redno in v skladu s podobo kraja uredi in vzdržuje,

 

 

- ne vzdržuje v primernem stanju dvorišč, vrtov, zgradb in dovoznih poti k zgradbam ter ne poseka drevja in grmovja, ki ovira promet vozil in pešcev,

 

 

- ne spelje kanalizacije iz zgradb tako, da se odpadne vode ne zlivajo na ceste in druga zemljišča,

 

 

- ne odstrani individualnih smetišč, gnojničnih jam in gnojišč z izpostavljenih krajev na taka mesta, da - ne kvarijo zunanjega videza kraja, ne ogrožajo stanovanjskih stavb in okolice z legli mrčesa in z izlivi - vode na javne površine, ter ne povzročajo prekomernega smradu,

 

 

- ne zgradi smetišč, gnojišč in gnojničnih jam v skladu s tozadevnimi predpisi,

 

 

- ne poruši in odstrani ruševin zgradb, skladišč, barak, hlevov in drugih objektov na in drugih objektov - na in ob javnih površinah, ki niso več sposobni za obnovo ali ovirajo promet ali kazijo podobo kraja,

 

 

- ne popravi ali prebeli zgradb, na katerih odpada omet ali so zanemarjene,

 

 

- ne popravi, zamenja ali obnovi zanemarjenih vhodnih vrat hiš, oken, strešne kritine, žlebov, snegobranov in odtočnih cevi,

 

 

- ne odstrani z javnih vidnih mest barak, skladišč, hlodovine, lesa, drv, gradbenega materiala in drugih - predmetov na drugo primerno mesto, kjer ni prizadet videz kraja in ne ovira prometa,

 

 

- redno ne obnavlja in vzdržuje izložb, reklamnih in drugih oglasnih desk, panojev in podobno,

 

 

- redno ne obrezuje žive meje,

 

 

- ne opusti ob glavni cesti v mestu in v večjih strnjenih naseljih sajenja fižola na preklah, koruze in podobno,

 

 

- v zimskem času ne odstrani snega s pločnikov, ob hišah parkirnih prostorov, potrebnih manipulacijskih dvorišč, dohodov v zgradbe, okoli javnih zgradb in lokalov ter jih ob poledici ne posipa, ter s streh, balkonov in drugih izpostavljenih mest ne odstrani ledenih sveč,

 

 

- na stavbah z naklonskimi strehami v mestu in naseljih Občine Zagorje, ki segajo ali so v bližini javnih - cest, pločnikov ali druge javne površine, ne namesti snegobranov,

 

 

- parkira ali pušča stanovanjske prikolice na javnih površinah,

 

 

- kot upravljalec gostinskih lokalov, trgovin in drugih lokalov ne zagotovi ustreznega števila parkirnih mest za stranke in invalide in jih primerno ne označi,

 

 

- kot investitor in upravljalec stanovanjskih poslovnih in javnih objektov in površin ne zagotovi ustreznih dostopov in dovozov v objekte in na površine tudi za invalide na invalidskih vozičkih in za osebe z omejenim gibanjem ter za otroške vozičke,

 

 

- prodaja živila in drugo blago ter nudi obrtniške in druge storitve izven poslovnih prostorov in površin, - na javnih prireditvah in podobno brez predhodnega soglasja za te zadeve pristojnega občinskega upravnega organa in pristojnega inšpekcijskega organa.

 

 

Odgovorna oseba pravne osebe, ki krši določila tega odloka, se kaznuje z denarno kaznijo od 1.500,00 Do 15.000,00 tolarjev.

 

 

43. člen

 

 

Z denarno kaznijo 1.500,00 do 15.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik, ki krši določila tega odloka, in sicer:

 

 

- zliva odpadne vode in drugo tekočo nesnago na javne površine,

 

 

- zasede javne površine ali na njih opravlja kakršnakoli obrtniška ali druga dela ali dejavnosti brez poprejšnjega soglasja pristojnega upravnega organa,

 

 

- opravlja dejanja, ki povzročajo nastanek ali širjenje smradu, prahu ali plinov,

 

 

- vodi živali, ki s hrupom, smradom, iztrebki ali kako drugače onesnažujejo ali motijo okolico,

 

 

- namešča plakate na mestih, kjer plakatiranje ni dovoljeno,

 

 

- namešča reklamne panoje, napisne in oglasne table, obeša transparente preko cest ali drugih javnih - površin ali trosi letake brez predhodnega dovoljenja pristojnega upravnega organa,

 

 

- kot prireditelj ali prodajalec, ki uporablja javne površine, ne poskrbi za odstranitev odpadkov in čiščenje površine,

 

 

- ne zagotovi varnosti ljudi in premoženja na javnih površinah ob gradbiščih,

 

 

- pri obnovi zunanjega izgleda zgradb ne postavi lovilnih odrov in prekritja, da se prepreči poškodovanje in onesnaževanje ljudi, vozil v prometu in javnih površin,

 

 

- ne očisti na gradbišču nesnage, ki bi lahko onesnažila javne površine,

 

 

- ne prepreči širjenja prahu pri rušitvenih in drugih delih,

 

 

- ne poskrbi, da so odtočni jaški ob gradbiščih očiščeni,

 

 

- ne nalaga vozil tako, da se pri prevozu naloženi material ne stresa po javnih površinah,

 

 

- ne očisti vozila pred odhodom iz gradbišč,

 

 

- ne uskladišči in zavaruje gradbenega in drugega materiala na gradbišču tako, da se ne more širiti in - prenašati na javne površine,

 

 

- po zaključku del ne odstrani vsega gradbenega in drugega materiala in opreme ter ne vzpostavi okolice v prejšnje oz. načrtovano stanje,

 

 

- sproti ne očisti ceste in javne površine in odstrani odpadnega materiala,

 

 

- pred izvajanjem prekopa cest, pločnikov ali drugih javnih površin ne pridobi posebnega dovoljenja upravnega organa, pristojnega za urejanje prostora,

 

 

- po končanih delih ne vzpostavi ceste, pločnika oz. druge javne površine v prvotno stanje,

 

 

- uporablja stroje, transportna sredstva in podobno, kar povzroča hrup, in ne stori ničesar, da se ta hrup omeji na najmanjšo možno tehnično mero,

 

 

- ne vzdržuje vodovodnih priključkov in naprav v svojih objektih tako, da ne puščajo vode,

 

 

- onesnažuje vodna zajetja in odprte vodotoke,

 

 

- posega v vodovodno omrežje, napeljuje priključke in postavlja vodovodne naprave brez predhodnega dovoljenja za to pooblaščenega izvajalca oz. krajevne skupnosti,

 

 

- v kanalizacijo odvaja ali odmetava snovi, ki lahko škodijo kanalizaciji ali delavcem, ki delajo v njej,

 

 

- ne odstrani ograje in drugih predmetov, ki ovirajo promet in kazijo podobo kraja,

 

 

- ne vzdržuje v primernem stanju zgradb, ograj, dvorišč in dovoznih poti ter komunalnih vodov, ki spadajo k objektom,

 

 

- ne odstrani individualnih oz. neurejenih smetišč in gnojišč,

 

 

- ne poruši in odstrani ruševin zgradb, pomožnih in drugih objektov ob javnih površinah, ki niso več sposobni za obnovo, ovirajo promet, kazijo podobo kraja ali so nevarni za okolico,

 

 

- deponira gradbeni material, kurjavo ter druge predmete na takih mestih ob objektu, kjer je prizadet - zunanji videz naselja,

 

 

- na vrtovih ob javnih cestah sadi rastline, ki ovirajo preglednost na prometnih površinah,

 

 

- na vseh strešinah v naselju, ki segajo na javne površine, ne namesti snegobranov,

 

 

- na površinah za vrtičkarstvo postavlja zidane objekte oz. za postavitev lope za orodje ne pridobi dovoljenja za urbanizem pristojnega upravnega organa.

 

 

44. člen

 

 

Z denarno kaznijo 2.500,00 SIT se kaznuje posameznik , ki krši določila tega odloka, in sicer:

 

 

- odlaga smeti, odpadke, gradbeni material, embalažo ipd., ter tako onesnažuje tla, okolico stanovanjskih hiš, javnih objektov ali predmete na javnih objektih,

 

 

- parkira ali pusti motorna in druga vozila na zelenicah in v parkih ali na drugi za parkiranje prepovedani površini,

 

 

- na javnih površinah pere ali čisti motorna ali druga vozila ali predmete,

 

 

- kdor piše ali riše po predmetih in objektih, ki niso za to namenjeni (zidovi, ograje, klopi, vrata, prometni znaki in podobno) ali jih kako drugače onesnaži oz. poškoduje,

 

 

- kot upravljalec zgradbe ob pločniku ne poskrbi za redno čiščenje pločnika ter ne odstrani novozapadlega snega,

 

 

- pere avtomobile in druga prevozna oziroma transportna sredstva ali zaliva vrtove in druge nasade z vodo iz vodovodnega omrežja, kadar primanjkuje vode za redno oskrbo potrošnikov,

 

 

- ne vzdržuje zelenic, drevja, grmičevja in žive meje na zemljišču ter redno ne odstranjuje vej, ki ovirajo promet vozil in pešcev na javnih površinah,

 

 

- ne odstrani redno snega s pločnikov, parkirnih prostorov, dostopov v zgradbo, streh in balkonov ter ne odstrani ledenih sveč,

 

 

- kdor redi govejo živino, prašiče, ovce, koze, perutnino ipd. v stanovanjskih naseljih in poslovnih območjih na območju Občine  Zagorje ob Savi, ki se ureja z urbanistično zasnovo.

 

 

45. člen

 

 

Poleg kazni za prekršek se odredi tudi povrnitev škode oz. plačilo stroškov sanacije, ki je bila potrebna zaradi storjenega prekrška.

 

 

46. člen

 

 

Pooblaščeni organi iz 42. člena tega odloka lahko takoj na kraju izterjajo denarno kazen za storjen prekršek iz 45. člena tega odloka.

 

 

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

47. člen

 

 

V dveh mesecih po uveljavitvi tega odloka je potrebno pooblastiti pravno ali fizično osebo za odvoz in hrambo predmetov, materiala ter motornih in drugih vozil iz 36. člena tega odloka.

 

 

48. člen

 

 

Upravljalci lokalov morajo v skladu s 34. členom tega odloka za dostop in dovoz do lokalov ter dostavo v treh mesecih po uveljavitvi tega odloka zagotoviti ustrezen prostor, ki ne bo obiral prometa na javnih površinah.

 

 

49. člen

 

 

V šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka je v skladu s 36. členom potrebno določiti prostor za parkiranje tovornih motornih in drugih tovornih vozil, mehanizacije, avtobusov in kmetijske mehanizacije ter počitniških prikolic.

 

 

Fizične in pravne osebe v Občini Zagorje ob Savi morajo v roku enega leta po uveljavitvi tega odloka izvršiti obveznosti iz 1. do 10. točke in 15. točke 32. člena tega odloka.

 

 

50. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 012-7/93

 

 

Datum: 11. 5. 1994

 

 

Predsednik Skupščine občine

 

 

Zagorje ob Savi:

 

 

Matjaž ŠVAGAN