New Page 2

Na podlagi 14. in 15. člena Zakona o državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/05 – uradno prečiščeno besedilo, 95/09 – odl. US in 21/13 – ZFDO-F), 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 76/16 – odl. US), 19. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 19/16) ter 66. člena Poslovnika občinskega sveta (Uradni vestnik Zasavja, št. 11/12 – uradno prečiščeno besedilo), je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 21. redni seji, dne 26. 2. 2018, sprejel

 

PRAVILA

ZA IZVOLITEV PREDSTAVNIKOV  V VOLILNO TELO ZA VOLITVE ČLANA DRŽAVNEGA SVETA TER ZA DOLOČITEV KANDIDATA ZA ČLANA DRŽAVNEGA SVETA

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

 

S temi pravili se ureja postopek izvolitve predstavnikov Občine Trbovlje (elektorjev) v volilno telo 21. volilne enote s sedežem v Trbovljah za izvolitev člana državnega sveta ter postopek določitve kandidata za člana državnega sveta kot predstavnika lokalnih interesov.

 

2. člen

 

Glede na določbe 40. in 41. člena Zakona o državnem svetu izvoli Občinski svet Občine Trbovlje v volilno telo za volitve člana državnega sveta štiri elektorje ter določi enega kandidata za člana državnega sveta.

 

3. člen

 

Postopek obsega predlaganje kandidatov za elektorje in njihovo izvolitev ter predlaganje in določitev kandidata za člana državnega sveta iz vrst predstavnikov lokalnih interesov.

 

II. PREDLAGANJE IN IZVOLITEV ELEKTORJEV

 

4. člen

 

Za elektorja je lahko izvoljen državljan Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil osemnajst let starosti in mu ni odvzeta poslovna sposobnost.

 

Ob pogojih iz prvega odstavka je lahko za elektorja izvoljena oseba, ki ima stalno prebivališče v volilni enoti.

 

5. člen

 

Kandidate za elektorje lahko predlaga vsak član občinskega sveta.

 

Vsak predlagatelj lahko predlaga največ toliko kandidatov za elektorje, kolikor se jih voli (največ štiri).

 

Vsaka kandidatura mora vsebovati: ime in priimek, datum rojstva, naslov stalnega prebivališča in pisno soglasje kandidata.

 

6. člen

 

Predloge z osebnimi podatki kandidatov za posamezne elektorje posredujejo predlagatelji Komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, in sicer najkasneje v petnajstih (15) dneh od dneva, ki je v razpisu določen kot datum, od katerega začnejo teči roki za volilna opravila.

 

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sestavi seznam predlaganih kandidatov po abecednem vrstnem redu in ga najkasneje v petih (5) dneh po prejemu predlogov pošlje županu.

 

7. člen

 

Elektorje se voli na seji občinskega sveta s tajnim glasovanjem.

 

Za glasovanje o izvolitvi elektorjev se natisne toliko glasovnic, kolikor je članov občinskega sveta. Glasovnice so overjene z žigom občinskega sveta.

 

Na glasovnici so kandidati za elektorje napisani po abecednem vrstnem redu.

 

8. člen

 

Tajno glasovanje vodi župan s pomočjo dveh članov občinskega sveta, ki ju občinski svet imenuje pred glasovanjem. Posamezna administrativno – tehnična opravila v zvezi z volitvami elektorjev opravlja delavec občinske uprave, pristojen za delo občinskega sveta.

 

Članom občinskega sveta se glasovnice vročajo pri županu, glasujejo pa v prostoru, določenem za glasovanje.

 

Župan sproti označuje v seznamu članov občinskega sveta, komu izmed članov je vročil glasovnico.

 

Ko član občinskega sveta izpolni glasovnico, jo odda v glasovalno skrinjico.

 

9. člen

 

Član občinskega sveta glasuje za kandidate za elektorje tako, da obkroži zaporedno številko pred največ toliko kandidati, kolikor se voli elektorjev (to je pred največ štirimi kandidati).

 

V primeru, da član občinskega sveta obkroži zaporedne številke pred večjim številom elektorjev, kot pa se jih voli, je takšna glasovnica neveljavna.

 

10. člen

 

Za elektorje so izvoljeni tisti kandidati, ki so prejeli največ glasov.

 

V primeru, da dva ali več kandidatov za elektorje pri glasovanju prejmeta enako najnižje število za izvolitev potrebnih glasov, odloči o izvolitvi žreb, ki se opravi takoj na sami seji.

 

11. člen

 

Ko je glasovanje končano, župan in imenovana člana občinskega sveta ugotovijo izid glasovanja, ki obsega:

-    število razdeljenih glasovnic,

-    število oddanih glasovnic,

-    število neveljavnih glasovnic,

-    število veljavnih glasovnic,

-    število glasov, ki so jih dobili posamezni kandidati za elektorje,

-    ugotovitev, kateri kandidati so izvoljeni.

 

O izidu rezultatov glasovanja se sestavi zapisnik, ki ga podpišejo vsi, ki so vodili glasovanje.

 

III.      PREDLAGANJE IN DOLOČITEV KANDIDATA ZA ČLANA DRŽAVNEGA SVETA

 

12. člen

 

Za člana državnega sveta je lahko izvoljen državljan Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil osemnajst let starosti in mu ni odvzeta poslovna sposobnost.

 

Ob pogojih iz prvega odstavka je lahko za člana državnega sveta – predstavnika lokalnih interesov izvoljena oseba, ki imajo stalno prebivališče v volilni enoti.

 

13. člen

 

Postopek določitve kandidata za člana državnega sveta, kot tudi posamezna dejanja v tem postopku so enaka postopku, ki je za izvolitev elektorjev določen v členih prejšnjega poglavja teh pravil.

 

Datumi za posamezna opravila pri določitvi kandidata za člana državnega sveta so enaki datumom pri izvolitvi elektorjev.

 

14. člen

 

V primeru, da dva ali več kandidatov za člana državnega sveta pri glasovanju prejmeta enako najvišje število za določitev potrebnih glasov, odloči o določitvi žreb, ki se opravi takoj na sami seji.

 

15. člen

 

Predstavnik predlagatelja kandidature za člana državnega sveta je župan.

 

V kolikor je za kandidata za člana državnega sveta določen župan, se za predstavnika predlagatelja kandidature določi podžupan oziroma katerikoli član občinskega sveta, ki ga določi župan.

 

IV.       PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

16. člen

 

Pristojna strokovna služba Občine Trbovlje mora najkasneje trideset (30) dni pred dnem glasovanja predložiti pristojni volilni komisiji seznam izvoljenih elektorjev ter kandidaturo za člana državnega sveta, skupaj s potrebnimi prilogami.

 

17. člen

 

Ta pravila vsebujejo določbe poslovniške narave, zato jih sprejema občinski svet z dvotretjinsko večino navzočih članov občinskega sveta.

 

18. člen

 

Pravila za izvolitev predstavnikov v volilno telo za volitve člana Državnega sveta ter za določitev kandidata za člana Državnega sveta se objavijo v Uradnem vestniku Zasavja in začnejo veljati petnajsti dan po objavi.

 

Z dnem uveljavitve teh pravil prenehajo veljati Pravila za izvolitev predstavnikov občine v volilno telo za volitve člana Državnega sveta ter za določitev kandidata za člana Državnega sveta z dne 6. 10. 1997 ter ugotovitveni sklep št. 02302 – 9/02 z dne 8. 10. 2002.

 

 

Številka:           032 – 1/2018 – 8                      

Datum:             26. 2. 2018          

 

                                                                                              Županja Občine Trbovlje

                                                                                                      Jasna GABRIČ