New Page 2

 

Na podlagi 4., 97. in 98. člena stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 18/91, 19/91, 9/94, 21/94, 22/94, 29/95, 23/96, 24/96, 44/96, 1/00, 22/00 in 87/02), pravilnika o oddajanju neprofitnih stanovanj v najem (Uradni list RS, št. 26/95, 31/97, 45/98, 9/99), odloka o metodologiji za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih (Uradni list RS, št. 23/00 in 96/01) ter 45. in 98. člena statuta Mestne občine Kranj (Uradni list RS, št. 43/95, 33/96, 35/00 in 85/02) je Svet mestne občine Kranj na 4. seji dne 19. 3. 2003 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o oddajanju neprofitnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem

 

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določajo:

 

 

– pogoji ter merila za oddajanje neprofitnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem,

 

 

– normativi in standardi za neprofitna stanovanja,

 

 

– postopek, po katerem Mestna občina Kranj odda neprofitno stanovanje v najem,

 

 

– točkovnik za oceno stanovanjskih razmer.

 

 

II. POGOJI ZA DODELITEV NEPROFITNEGA STANOVANJA V NAJEM

 

 

2. člen

 

 

Pogoji za dodelitev neprofitnega stanovanja v najem so:

 

 

– da je prosilec polnoleten državljan Republike Slovenije,

 

 

– da imajo prosilec in njegovi ožji družinski člani, ki skupaj z njim prosijo za dodelitev stanovanja (v nadaljevanju: ožji družinski člani), stalno prebivališče v Mestni občini Kranj najmanj eno leto pred objavo razpisa, za dodelitev neprofitnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem in da na tem naslovu tudi dejansko prebivajo, razen tistih prosilcev, ki ne morejo zadovoljevati stanovanjskih potreb na naslovu stalnega prebivališča, kar oceni komisija,

 

 

– da so ožji družinski člani prosilca, državljani Republike Slovenije ali tujci, če imajo dovoljenje za stalno bivanje v skladu z zakonom o tujcih (Uradni list RS, št. 61/99, 9/01, 87/02, 96/02),

 

 

– da ima prosilec in ožji družinski člani poravnane vse zapadle obveznosti do Mestne občine Kranj,

 

 

– da prosilec ali kdo izmed njegovih ožjih družinskih članov ni lastnik ali nima listine, s katero dokazuje lastništvo stanovanja, stanovanjske hiše, počitniške hiše, počitniškega stanovanja ali druge nepremičnine, ki presega 40% vrednosti primernega stanovanja. Vrednost nepremičnine se v primeru pritožbe prosilca ugotovi na podlagi ocenitve sodnega cenilca ustrezne stroke na stroške pritožnika,

 

 

– da ima prosilec in ožji družinski člani mesečne dohodke na družinskega člana v letu dni pred objavo razpisa nad mejo, ki jih izloča iz kroga upravičencev do dodelitve socialnega stanovanja v najem po 100. členu stanovanjskega zakona ter 25.a členu zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92, 56/92, 13/93, 42/94, 1/99, 41/99, 36/00, 54/00, 26/01, 6/02, 110/02) in ne presegajo naslednjega merila:

 

 

 
Število članov gospodinjstva        Skupni dohodek družine,
                                    preračunan na družinskega
                                    člana, ne sme presegati
                                    spodaj navedenega odstotka
                                    nad povprečno neto plačo v
                                    državi (v letu dni pred
                                    razpisom)
1                                   80%
2                                   50%
3                                   20%
4                                    5%
5 in veččlansko                     največ do povprečne plače
                                    v državi
 

 

 

V primeru, da upravičenec nima dohodka za celotno obdobje leta dni pred razpisom, se opravi ustrezen preračun, pri katerem se upošteva podatke o poprečni neto plači v državi, pri čemer se deli poprečna neto plača v državi v letu pred razpisom s poprečno neto plačo v letu razpisa (za število mesecev, ko je upravičenec prejemal plačo). Dobljeni količnik je deflator, s katerim pomnožimo upravičenčev dohodek in na ta način pridobimo podatek o upravičenčevih prejemkih, ki štejejo kot podlaga za izračun.

 

 

Upravičenci do neprofitnih stanovanj so tudi najemniki socialnih stanovanj Mestne občine Kranj, za katere je po preverjanju upravičenosti do socialnega stanovanja ugotovljeno, da skupni prihodki družine presegajo mejo, ki je določena za socialne upravičence.

 

 

3. člen

 

 

Na razpisu za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem ne morejo sodelovati:

 

 

– tisti, ki jim je bilo v času do uveljavitve stanovanjskega zakona že dodeljeno primerno stanovanje ali pa so stanovanjsko pravico na podlagi pravnomočne sodbe izgubili,

 

 

– tisti, ki jim je bilo dodeljeno stanovanje na podlagi razpisa za dodelitev stanovanja Mestne občine Kranj v najem, pa so ga neupravičeno odklonili.

 

 

III. NORMATIVI ZA NEPROFITNA STANOVANJA

 

 

4. člen

 

 

Pri dodelitvi neprofitnih stanovanj v najem Mestna občina Kranj uporablja naslednje površinske normative:

 

 

 
Število ožjih družinskih članov         Površina stanovanja v m2
1                                       do  44
2                                       do  63
3                                       do  76
4                                       do  85
5                                       do 102
6                                       do 110
 

 

 

Za vsakega dodatnega ožjega družinskega člana se površina poveča za 8 m2. Mestna občina Kranj lahko dodeli v najem tudi stanovanje, ki odstopa od površinskih normativov, če ni mogoče zagotoviti stanovanja v mejah iz prvega odstavka tega člena. Od površinskih normativov se pri dodeljevanju lahko odstopi navzdol, če prosilec poda pisno soglasje, da soglaša z dodelitvijo takega stanovanja. Če ne soglaša, se stanovanje ponudi naslednjemu na prednostni listi. Če je stanovanje namenjeno invalidu oziroma družini z invalidnim članom, ki mu je oteženo oziroma preprečeno normalno gibanje, je potrebno v okviru možnosti upoštevati potrebo po odpravi arhitektonskih ovir v stanovanju oziroma pri dostopu ali izstopu iz stavbe.

 

 

V primeru izpraznitve stanovanja, ki je že prilagojeno uporabi invalida ali družine z invalidnim članom, se to stanovanje dodeljuje samo invalidom oziroma družini z invalidnim članom.

 

 

IV. OBLIKOVANJE PREDNOSTNE LISTE ZA DODELITEV NEPROFITNIH STANOVANJ V NAJEM

 

 

5. člen

 

 

Za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem Mestna občina Kranj objavi razpis v sredstvih javnega obveščanja.

 

 

6. člen

 

 

Javni razpis oblikuje komisija, ki je imenovana v skladu z veljavnimi predpisi, ki urejajo razpolaganje z občinskim in državnim premoženjem (v nadaljnjem besedilu: komisija) in ki izvaja celoten postopek oddaje neprofitnega stanovanja po tem pravilniku.

 

 

Razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj mora določiti zlasti:

 

 

– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati prosilci za dodelitev stanovanja,

 

 

– podatke, potrdila in dokumentacijo, ki jo morajo udeleženci razpisa navesti in priložiti k vlogi,

 

 

– okvirno število neprofitnih stanovanj, ki bodo dana v najem in datum, ko bodo neprofitna stanovanja, ki so predmet razpisa, upravičencem predvidoma oddana v najem,

 

 

– morebitne druge pogoje,

 

 

– rok za vročitev vlog in objavo izidov razpisa,

 

 

– način objave izidov razpisa,

 

 

– uporabo razpisanih obrazcev za oddajo vlog zaradi podatkov, ki jih morajo prosilci navesti v vlogi,

 

 

– kraj in čas zbiranja vlog,

 

 

– višino neprofitne najemnine.

 

 

7. člen

 

 

Za izvedbo točkovanja oziroma preverjanje meril za uvrstitev na listo za dodelitev neprofitnega stanovanja v najem direktor občinske uprave na predlog komisije imenuje tričlanske delovne skupine (v nadaljevanju: komisija za oglede stanovanjskih razmer).

 

 

8. člen

 

 

Komisija pregleduje prispele vloge in ugotavlja, ali prosilci izpolnjujejo razpisne pogoje in ali so vloge opremljene z zahtevanimi potrdili. Komisija tudi preverja verodostojnost predloženih potrdil. Prosilci so dolžni, na podlagi obvestila, vloge ustrezno dopolniti v osmih dneh po prejemu obvestila. Vloge, ki jih udeleženci razpisa ne dopolnijo v predpisanem roku, in prepozno prispele vloge se zavržejo.

 

 

9. člen

 

 

Na podlagi določil tega pravilnika komisija za oglede stanovanjskih razmer izpolni točkovalni zapisnik, ki ga podpišejo člani komisije. En izvod zapisnika se po opravljenem ogledu vroči udeležencu razpisa.

 

 

V primeru dodelitve stanovanja, prilagojenega za potrebe invalidnih oseb, se točkuje posebna kategorija upravičencev, to so invalidne osebe ali družine z invalidnim članom.

 

 

Prosilec z oddajo vloge dovoljuje, da komisija lahko njegove navedbe preveri pri pristojnih organih. Vloga prosilca se izloči iz nadaljnje obravnave, če se ugotovi, da je prosilec v vlogi navedel neresnične podatke oziroma predložil neresnične dokumente.

 

 

V. MERILA ZA SESTAVO PREDNOSTNE LISTE

 

 

10. člen

 

 

Pri ugotavljanju upravičenosti za dodelitev stanovanja se poleg splošnih in posebnih pogojev uporabljajo tudi merila za sestavo prednostne liste, ki so kot priloga sestavni del tega pravilnika.

 

 

V vseh primerih se za točkovanje upoštevajo razmere ob času objave razpisa.

 

 

Ob enakem številu točk ima prednost upravičenec, ki ima daljši čas bivanja v Mestni občini Kranj. Nadaljnje merilo za razvrščanje je višji dohodek na družinskega člana.

 

 

Za razlago razpisa, razpisnih pogojev, vloge, meril za dodelitev neprofitnih stanovanj in morebitnih nejasnosti je pristojna komisija.

 

 

11. člen

 

 

Pri posameznih merilih se več alinei hkrati lahko točkuje le, kjer se pogoji, navedeni v alineah med seboj smiselno ne izključujejo.

 

 

Končno vrednost točk pri neprofitnih stanovanjih se izračuna tako, da se sešteje vrednost po merilih za sestavo prednostne liste za neprofitna stanovanja od točke 1 do točke 10, kar predstavlja osnovo, tej pa se prišteje ustrezen odstotek na osnovo, določen v merilih, ki se nanašajo na čas bivanja v Mestni občini Kranj, navedenih pod točko 11.

 

 

12. člen

 

 

Prednostna lista se objavi na enak način kot razpis, pri čemer se tako objavljena lista šteje kot vročitev sklepa o uvrstitvi na prednostno listo posameznemu upravičencu do stanovanja. Udeleženec razpisa se lahko v roku osmih dni od objave prednostne liste pisno pritoži županu Mestne občine Kranj, ki v 30 dneh o pritožbi izda odločbo. Dokončna lista udeležencev razpisa, ki jim bo dodeljeno stanovanje, se objavi v sredstvih javnega obveščanja.

 

 

VI. DODELITEV NEPROFITNEGA STANOVANJA V NAJEM

 

 

13. člen

 

 

Župan izda sklep o dodelitvi neprofitnega stanovanja v najem.

 

 

Najemna pogodba za uporabo neprofitnih stanovanj se praviloma sklepa za nedoločen čas.

 

 

14. člen

 

 

Udeleženec razpisa, ki mu bo dodeljeno neprofitno stanovanje v najem, je dolžan plačati varščino za zavarovanje pogodbenih obveznosti iz naslova najemnega razmerja. Varščina znaša 3 mesečne neprofitne najemnine za dodeljeno stanovanje, pri čemer je osnova za izračun, višina neprofitne najemnine za mesec, v katerem bo varščina plačana.

 

 

Ob prekinitvi najemne pogodbe se najemnika na podlagi vplačane varščine iz prvega odstavka tega člena oprosti plačila najemnine za dodeljeno stanovanje za zadnje 3 mesece, v primeru da ima poravnane vse obveznosti do Mestne občine Kranj. V primeru, da najemnik nima poravnanih vseh obveznosti do Mestne občine Kranj, varščina zapade na račun le-teh.

 

 

VII. OBLIKOVANJE NAJEMNINE

 

 

15. člen

 

 

Višina najemnine za neprofitna stanovanja in stanovanja, dodeljena po tretjem in četrtem odstavku 17. člena tega pravilnika, se določa na podlagi odloka o metodologiji za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih oziroma v skladu z veljavnimi predpisi.

 

 

VIII. ZAMENJAVE NEPROFITNIH STANOVANJ

 

 

16. člen

 

 

Mestna občina Kranj omogoča zamenjave stanovanj v okviru sklada stanovanj Mestne občine Kranj in pri tem zlasti upošteva spremenjene potrebe najemnikov neprofitnih stanovanj po primerni stanovanjski površini, druge njihove interese in lastne interese ter potrebe občine. Vloge za zamenjavo zbira pristojni oddelek Mestne občine Kranj. Vloge morajo biti obrazložene in zanje morajo biti predložena dokazila, vključno s potrdilom, da so poravnali vse obveznosti do dosedanjega stanovanja.

 

 

O rešitvi vloge odloča župan.

 

 

IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

17. člen

 

 

Izpraznjena neprofitna stanovanja se smejo dodeliti v najem samo upravičencem do pridobitve neprofitnega stanovanja, razen kadar Mestna občina Kranj začasno nima evidentiranih potreb po neprofitnih stanovanjih, kar dokaže z neuspešnim javnim razpisom.

 

 

V primeru iz prejšnjega odstavka lahko Mestna občina Kranj neprofitno stanovanje začasno dodeli v najem zaradi pridobivanja profita.

 

 

V primeru elementarne nesreče, ki ima za posledico neuporabnost dosedanjega stanovanja, pa oškodovanec ni lastnik drugega primernega bivalnega prostora, lahko župan dodeli stanovanje za določen čas brez razpisa oziroma do odprave posledic elementarne nesreče, vendar najdalj za tri leta brez možnosti podaljšanja. Upravičenost za izjemno dodelitev stanovanja dokazuje prosilec s potrdili in mnenji pristojnih organov ali na podlagi splošno znanih dejstev. Za izjemno reševanje stanovanjskega problema se šteje tudi večja prenova ali rušitev dosedanjega stanovanja, ki je v interesu Mestne občine Kranj.

 

 

V primeru, da upravičenec odkloni ponujeno stanovanje, ki ustreza normativom ali v roku 30 dni ne podpiše najemne pogodbe, se ga črta s prednostne liste.

 

 

18. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega pravilnika prenehajo veljati določbe pravilnika o pogojih in merilih za dodelitev neprofitnih in profitnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem (Uradni list RS, št. 22/00), ki se nanašajo na oddajo neprofitnih stanovanj v najem.

 

 

19. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

 

Št. 36001-0002/2003-43/05

Kranj, dne 19. marca 2003.

Župan

Mestne občine Kranj

Mohor Bogataj, univ. dipl. org l. r.

 

 

 

 

                                                             
Merila za sestavo prednostne liste za neprofitna stanovanja
1. Stanovanjski status
1.1. Udeleženec razpisa:
– ki prebiva v prostorih za začasno prebivanje
(začasno prebivališče na gradbiščih, prostori v
začasnih zgradbah in podobno), opredeljenih v
1. točki 3. člena stanovanjskega zakona,
– ki z družino prebiva v stavbah, zgrajenih
za nastanitev posameznikov, opredeljenih v
2. točki 3. člena stanovanjskega zakona,
– ki sam ali z družino občasno prebiva v
stanovanjskih stavbah, vendar brez statusa
podnajemnika ali uporabnika stanovanja.                                     160 točk
1.2. Udeleženec razpisa z najmanj 13 leti
delovne dobe ali udeleženka razpisa z najmanj
11 leti delovne dobe in je brez stanovanja.                                  30 točk
1.3. Udeleženec razpisa, ki je podnajemnik
ali najemnik profitnega stanovanja, in ima
sklenjeno podnajemno pogodbo ali ima dokazila o
plačevanju podnajemnine ali najemnine za profitno
stanovanje.                                                                 140 točk
1.4. Udeleženec razpisa z najmanj 13 leti
delovne dobe ali udeleženka razpisa z najmanj
11 leti delovne dobe in je podnajemnik/
podnajemnica ali najemnik/najemnica profitnega
stanovanja, ima sklenjeno podnajemno pogodbo
ali najemno pogodbo za profitno stanovanje ali ima
dokazilo o plačevanju podnajemnine ali najemnine
za profitno stanovanje.                                                      30 točk
1.5. Udeleženec razpisa stanuje v samskem
domu in ima sklenjeno pogodbo o uporabi prostora,
zgrajenega za nastanitev posameznika.                                       130 točk
1.6. Udeleženec razpisa stanuje pri starših
ali sorodnikih in razpolaga z dokazilom, da stanuje
pri starših ali sorodnikih (potrdilo o stalnem
prebivališču in gospodinjski skupnosti).                                    120 točk
2. Kvaliteta bivanja
Določilo velja v primerih, če gre za stanovanje,
ki ne dosega minimalnega standarda, kar
pojasnjuje 4. člen pravilnika.
2.1. Bivanje v neprimernem stanovanju                                        30 točk
3. Utesnjenost v stanovanju
Pri izračunu se upoštevajo podatki o površini
stanovanja iz sklenjene najemne oziroma
podnajemne pogodbe ali zapisnika o točkovanju
stanovanja. Točkuje se stanovanje udeleženca,
katerega stanovanjski status je zajet v točki 1,
in sicer od točke 1.3. do 1.6.
3.1. do 4 m2 na družinskega člana                                            20 točk
3.2. od 5 m2 do 8 m2 na družinskega člana                                    15 točk
3.3. od 9 m2 do 12 m2 na družinskega člana                                   10 točk
4. Arhitektonske ovire
Določilo velja v primerih, če je udeleženec
razpisa oziroma njegov družinski član gibalno oviran.
Točkuje se udeleženec razpisa, oziroma njegov ožji
družinski član, ki je trajno vezan na uporabo
invalidskega vozička.
4.1. Gibalno ovirana oseba, ki je trajno vezana
na uporabo invalidskega vozička.                                             50 točk
5. Mlada družina, mladi
Kot mlade družine se ne upoštevajo samo
življenjske skupnosti obeh staršev in otrok,
ampak tudi vse druge družinske oblike
(Uradni list RS, št. 45-1967/98).
5.1. Starost staršev do 35 let
Določilo velja v primerih družin z najmanj enim
otrokom, v kateri nobeden od staršev ni star
več kot 35 let.
Za starost 35 let šteje 35 let, dopolnjenih
v letu razpisa.                                                             170 točk
5.2. Starost udeleženca razpisa do 30 let
Določilo velja v primerih, če udeleženec v letu
razpisa še ni dopolnil 30 let.                                               80 točk
6. Družina z večjim številom otrok
6.1. Najmanj trije otroci
Točkuje se udeleženec razpisa, ki ima najmanj tri
mladoletne otroke.                                                           90 točk
6.2. Za vsakega nadaljnjega otroka
Dodatno se točkuje udeleženec razpisa,
ki ima štiri oziroma več otrok.
Upošteva se tudi zdravniško izkazana nosečnost.                              90 točk
7. Invalidnost
Določilo velja v primerih, če gre za invalidnost,
zaradi katere je udeleženec razpisa ali odrasli
družinski član nesposoben za samostojno življenje
in delo in je ugotovljena z izvidom in mnenjem
pristojne komisije Zavoda za pokojninsko in
invalidsko zavarovanje Slovenije oziroma komisije
za razvrščanje.
Določilo velja tudi v primerih, če gre za družino z
mladoletnim otrokom, ki ima zmerno, težjo ali težko
duševno ali težko telesno motnjo, ki jo je ugotovila
pristojna komisija za razvrščanje.
Pristojne komisije za razvrščanje so pri centrih
za socialno delo oziroma specializiranih ustanovah
ter zavodih za usposabljanje.
7.1. Invalidnost                                                             60 točk
8. Družina z manjšim številom zaposlenih
Določilo velja v primerih, če gre za družino,
ki šteje najmanj tri člane in je zaposlen samo
en družinski član.
8.1. Zaposlenost v družini                                                   40 točk
9. Izobrazba udeleženca razpisa in njegovega
zakonca ali izvenzakonskega partnerja
Točkuje se strokovna izobrazba udeleženca
razpisa in strokovna izobrazba njegovega zakonca
ali izvenzakonskega partnerja, točke se seštevajo.
9.1. Doktorat ali magisterij                                                 35 točk
9.2. Visoka izobrazba                                                        30 točk
9.3. Višja izobrazba                                                         25 točk
9.4. Srednja izobrazba                                                       20 točk
10. Dodatna merila
10.1. Posebne okoliščine                                                      5 točk
10.2. Udeležba na zadnjem razpisu za
neprofitna stanovanja                                                         0 točk
11. Čas bivanja v Mestni občini Kranj
11.1. nad 35 let                                                                       20%
11.2. nad 25 do 35 let                                                                 15%
11.3. nad 15 do 25 let                                                                 10%
11.4. nad 8 do 15 let                                                                   5%