New Page 2

Številka:

3712-0014/2011-16

Občina:

Prevalje

Organ sprejema:

Občinski svet Občine Prevalje

Predlagatelj:

Župan Občine Prevalje dr. Matic Tašič

Zakonska podlaga:

16., 39. in 95. člen Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/2010) -  v nadaljevanju: zakon), 6. člen Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS; š. 109/2010), 149. člen Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – UPB1, 70/2008 in 108/2009), 3. in 17. člen Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/2011 – UPB), 21. in 29. člen Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – UPB, ) in 17. Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/06, 19/06 - popr., 34/07 in 15/10)

Pripravljalec:

 

Datum:

 

Priloge:

(gradivo 1, 2)
Vabilo na sejo: 15. redna seja Občinskega sveta Občine Prevalje
Sprejeti akt:  

Besedilo:

 

 

Na podlagi 16., 39. in 95. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/2010) -  v nadaljevanju: zakon), 6. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS; š. 109/2010), 149. člen Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – UPB1, 70/2008 in 108/2009), 3. in 17. člen Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/2011 – UPB), 21. in 29. člen Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007 – UPB, ) in 17. Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/06, 19/06 - popr., 34/07 in 15/10) je Občinski svet Občine Prevalje na ______ redni seji dne ______ sprejel

ODLOK

o občinskih cestah v Občini Prevalje

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

(vsebina odloka)

Ta odlok določa:

- občinske ceste na območju občine Prevalje in postopek njihove kategorizacije;

- upravljanje, graditev, vzdrževanje in varstvo občinskih cest in prometa na njih;

- način izvajanja vzdrževanja občinskih cest kot obvezne gospodarske javne službe;

- postopke in pogoje za poseganje v občinske ceste in zagotavljanje njihovega varstva;

- inšpekcijsko nadzorstvo nad občinskimi cestami in sankcioniranje kršitev tega odloka;

- druga vprašanja v zvezi z upravljanjem občinskih cest.

2. člen

(predpisi o graditvi in vzdrževanju občinskih cest)

Občinske cest se gradijo in vzdržujejo na način in pod pogoji, ki jih določajo predpisi, ki urejajo javne ceste, varstvo okolja, urejanje prostora in graditev objektov, predpisi, ki urejajo varnost cestnega prometa in ta odlok.

3. člen

(pojem občinskih cest in stvarne pravice na njih)

 (1) Občinske ceste na območju Občine Prevalje so javno dobro in so izven pravnega prometa. Na njih ni mogoče pridobiti lastninske pravice s priposestvovanjem ali drugih stvarnih pravic.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka je na zemljiščih cestnega sveta mogoče pridobiti drugo stvarno pravico za namene in pod pogoji v skladu z zakonom.

4. člen

(smiselna uporaba zakona)

Za vsa vprašanja, ki niso urejena s tem odlokom, se uporabljajo določila Zakona o cestah in na njem temelječih predpisih.

5. člen

(pomen uporabljenih pojmov)

Pojmi iz 2. člena Zakona o cestah (ZCes-1) imajo po tem odloku enak pomen.

II. OBČINSKE CESTE IN POSTOPEK NJIHOVE KATEGORZIACIJE

6. člen

(občinske ceste in njihove kategorije)

 (1) Občinske ceste na območju Občine Prevalje so vse javne ceste, namenjene povezovanju naselij, delov naselij, naravnih in kulturnih znamenitosti v občini in povezovanju naselij med občinami.

(2) Občinske ceste se kategorizirajo v skladu z merili za kategorizacijo javnih cest v lokalne ceste, javne poti in občinske kolesarske poti in jih lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in drugimi predpisi.

7. člen

(postopek kategorizacije občinskih cest)

 (1) Občinske ceste določi in kategorizira Občinski svet Občine Prevalje z odlokom na predlog župana in ob mnenju krajevnih skupnosti.

(2) Predlog kategorizacije občinskih cest mora biti predhodno usklajen z Direkcijo Republike Slovenije za ceste po postopku, določenim v predpisu o merilih za kategorizacijo javnih cest.

8. člen

(sprememba kategorizacije občinskih cest)

 (1) Spremembe kategorizacije občinskih cest in nadomeščenih delov občinskih cest, ki se ohranjajo kot prometne površine, se določijo po postopku iz prejšnjega člena tega odloka.

(2) Spremembe kategorizacije občinskih cest lahko predlagajo župan, stalna delovna telesa občinskega sveta, krajevne skupnosti, vaške skupnosti, strokovne službe občine, zainteresirane pravne in fizične osebe. Predlogi morajo biti utemeljeni v skladu z merili o kategorizaciji javnih cest.

(3) Predlogi morajo biti utemeljeni v skladu z merili o kategorizaciji javnih cest.

(4) O predlogu za prenos občinske ceste med državne ceste odloči Občinski svet Občine Prevalje na predlog župana.

(5) Novozgrajeni ali rekonstruirani deli občinske ceste, s katerimi se nadomesti del te ceste, je iste kategorije kot nadomeščena cesta.

(6) V primeru novogradnje ceste ali nadomestne občinske ceste, mora biti pred predajo te ceste v promet predvidena njena kategorija.

(7) Spremembe kategorizacije občinskih cest se praviloma opravijo enkrat letno oziroma po potrebi in se upoštevajo v planu razvoja in vzdrževanja za naslednje leto.

9. člen

(opustitev občinske ceste)

 (1) Občinska cesta ali njen del se lahko opusti, če se zgradi nova cesta ali del ceste, ki nadomesti prejšnjo.

(2) Opuščena občinska cesta ali njen del se uporabi za parkirišča, počivališča in druge potrebe udeležencev v prometu ali pa se agrotehnično obdela, skladno z okoljem.

(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se lahko občinska cesta ali njen del, ki se opusti kot javna cesta, proti plačilu primerne odškodnine prenese med nekategorizirane ceste, če je tak prenos usklajen z bodočim upravljavcem te ceste.

(4) O opustitvi in ureditvi opuščene občinske ceste ali njenega dela ter o njenem prenosu med nekategorizirane ceste, odloči Občinski svet Občine Prevalje na predlog župana in ob mnenju krajevnih skupnosti.

10. člen

(prenos nekategoriziranih in gozdnih cest med občinske ceste)

 (1) Za nekategorizirano cesto in gozdno cesto, po kateri poteka javni promet, lahko lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec te ceste, predlaga občini njen prenos med občinske ceste.

(2) Nekategorizirana občinska cesta se lahko prenese med občinske ceste, če je bila v uporabi za javni promet najmanj zadnjih pet let, če ustreza merilom za kategorizacijo javnih cest in če se njen prenos opravi brezplačno. Občina krije stroške morebitne odmere zemljišč, priprave pogodb, overitve podpisov in druge podobne stroške.

(3) Določba prejšnjega odstavka ne velja za prenos gozdnih cest med občinske, ki pa ga določajo predpisi o gozdovih.

(4) O prenosu nekategoriziranih cest med občinske ceste odloči Občinski svet Občine Prevalje na predlog župana, stalnih delovnih teles občinskega sveta, krajevnih skupnosti, vaških skupnosti, strokovnih služb občine ter zainteresiranih pravnih in fizičnih oseb. Njena kategorizacija se opravi po postopku iz 7. člena tega odloka.

11. člen

(planinske, turistične in druge poti)

 (1) Planinske poti, turistične poti, poti v parkih, gozdovih in druge poti, ki niso zgrajene v skladu s predpisi o javnih cestah in ki so namenjene dostopu do planinskih koč in vrhov ali dostopu in ogledu naravnih, kulturnih in drugih spomenikov ali znamenitosti, niso javne poti po tem odloku.

(2) Če je pot iz prejšnjega odstavka namenjena dostopu do naravnih, kulturnih in drugih spomenikov ali znamenitosti, za ogled katerih je določeno plačilo, mora njihov upravljavec zgraditi in vzdrževati pot tako, da je njena uporaba varna za uporabnike, katerim je namenjena.

(3) Sredstva za graditev in vzdrževanje poti iz prejšnjega odstavka tega člena se zagotavljajo iz vplačil za ogled naravnih, kulturnih in drugih spomenikov in iz dotacij občine njihovim upravljavcem.

III. UPRAVLJANJE OBČINSKIH CEST

12. člen

(upravljavec občinskih cest)

Upravljavec občinskih cest je občinska uprava Občine Prevalje (v nadaljevanju upravljavec).

13. člen

(letni plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest)

 (1) Plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest, s katerim se najmanj za obdobje štirih let določijo prednostne naloge razvoja in vzdrževanja občinskih cest, viri sredstev za njihovo uresničevanje ter letna dinamika njihovega uresničevanja, pripravi občinska uprava v sodelovanju z vzdrževalcem občinskih cest in ob mnenju krajevnih skupnosti. Sprejme pa ga Občinski svet Občine Prevalje na predlog župana.

(2) Letni plan razvoja in vzdrževanja občinskih cest v posameznem koledarskem letu se usklajuje in sprejema po postopku, določenim za občinski proračun in je njegov sestavni del.

(3) V letnem planu razvoja in vzdrževanja občinskih cest se del sredstev rezervira za financiranje izvedbe ukrepov na občinskih cestah, ki jih je potrebno opraviti zaradi naravnih in drugih nesreč ali izrednih dogodkov na občinskih cestah (odpravljanje posledic elementarnih in drugih nezgod, zmrzlinskih poškodb po hitrih odjugah, odstranjevanje nepredvidenih ovir na občinskih cestah ipd.) in izvedbe tistih ukrepov ki jih je odredil občinski inšpektor za ceste, niso pa sestavni del rednega vzdrževanja in obnavljanja občinskih cest po tem planu.

14. člen

(naloge in pristojnosti upravljavca)

 (1) Upravljavec opravlja strokovno tehnične, razvojne, organizacijske in upravne naloge za gradnjo, vzdrževanje in varstvo občinskih cest.

(2) Naloge zajemajo:

- izdelavo strokovnih podlag za plane vzdrževanja in razvoja občinskih cest in izdelavo osnutkov teh planov;

- naloge nadzora rednega vzdrževanja občinskih cest;

- naloge nadzora nad stanjem občinskih cest;

- naloge nadzora nad prometno ureditvijo vseh občinskih cest;

- naloge upravljanja, vodenja in nadzora prometa;

- naloge v zvezi z investicijami v občinske ceste;

- vodenje evidenc o občinskih cestah in zbirne evidence o občinskih cestah;

- naloge v zvezi z organizacijo obveščanja javnosti o stanju občinskih cest in prometa na njih;

- izdajanje dovoljenj in soglasij in vodenje drugih upravnih postopkov, določenih z ukrepi za varstvo občinskih cest in za varovanje prometa na njih;

- priprava smernic in mnenj k prostorskim aktom;

- druge naloge, določene s tem odlokom ali drugimi predpisi.

15. člen

(financiranje občinskih cest)

Sredstva za graditev, vzdrževanje in upravljanje občinskih cest se zagotavljajo v občinskem proračunu.

IV. GRADITEV OBČINSKIH CEST

16. člen

(gradnja občinskih cest)

 (1) Gradnja in vzdrževanje občinskih cest je v javnem interesu.

(2) Občinske ceste morajo biti projektirane, načrtovane, grajene in vzdrževane na način in pod pogoji, da bodo škodljivi vplivi na okolje zaradi pričakovanega prometa na njih čim manjši ter v skladu s predpisi o varstvu okolja, predpisi o cestah, predpisi o prostorskem načrtovanju, predpisi o gradnji objektov ter tiste tehnične smernice, katerih uporaba je obvezna.

(3) Pri projektiranju, načrtovanju, vzdrževanju ter gradnji je potrebno zagotoviti neovirano gibanje funkcionalno oviranih oseb.

17. člen

(varstvo okolja vzdolž občinske ceste)

Če je izvedba gradbenih ukrepov, ki so potrebni zaradi predpisanega varovanja okolja, cenejša na zemljišču ali objektu soseda, kot izvedba na istih zemljiščih občinske ceste, se lahko na podlagi pravnega posla, sklenjenega med sosedom investitorjem občinske ceste, ali na drug, z zakonom določen način, ustanovi služnostna pravica za takšno izvedbo.

 

18. člen

(pridobitev zemljišč za gradnjo občinske ceste)

 (1) Zaradi gradnje občinske ceste se lahko v skladu z zakonom lastninska pravica na nepremičnine odvzame ali obremeni.

(2) Če je potrebno zaradi rekonstrukcije občinske ceste, izvesti razlastitev ali obremenitev lastninske pravice na nepremičnini, pa za to rekonstrukcijo ni potrebna priprava prostorskega akta, se javna korist za to razlastitev oziroma obremenitev lastninske pravice ugotovi s sklepom Občinskega sveta Občine Prevalje. Predlog za izdajo sklepa mora vsebovati dokazilo o skladnosti načrtovane rekonstrukcije s prostorskim aktom v območju rekonstrukcije ceste, grafičen prikaz lege rekonstrukcije ceste na zemljiščih, načrt parcelacije ter seznam parcel s površinami in utemeljitev javne koristi.

(3) Če bi bila izvedba ukrepov, ki so potrebni zaradi varstva pred hrupom in drugimi emisijami prometa, bolj učinkovita in ekonomična na sosednjih nepremičninah kot izvedba na cestnem svetu, se lahko na podlagi pravnega posla z lastnikom nepremičnine ustanovi stvarna služnost.

19. člen

(obveznost usklajenega projektiranja in gradnje gospodarske javne infrastrukture)

 (1) Če se hkrati z gradnjo ali rekonstrukcijo občinske ceste v cestnem svetu predvideva tudi gradnja druge gospodarske javne infrastrukture, ki ne služi cesti ali njeni uporabi, mora projektna dokumentacija vsebovati tudi rešitve izgradnje gospodarske javne infrastrukture.

(2) Za usklajenost projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov gospodarske javne infrastrukture iz prejšnjega odstavka skrbi upravljavec.

(3) Stroške projektiranja, gradnje ali rekonstrukcije objektov posamezne gospodarske javne infrastrukture iz prvega odstavka tega člena krije njen upravljavec.

20. člen

(obveznost obveščanja o posegih v občinsko cesto)

 (1) Upravljavec mora v fazi načrtovanja gradnje ali rekonstrukcije občinske ceste obvestiti upravljavce druge gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem, o gradnji ali rekonstrukciji občinske ceste, najmanj 30 dni pred začetkom del, da ti lahko svoja dela uskladijo z gradnjo oziroma rekonstrukcijo ceste.

(2) Upravljavec občinskih cest mora dati upravljavcu druge gospodarske javne infrastrukture iz prejšnjega odstavka na razpolago razpoložljive podatke, potrebne za uskladitev del.

(3) Določbe tega člena veljajo smiselno tudi za upravljavce gospodarske javne infrastrukture v cestnem telesu ali ob njem, kadar nameravajo graditi ali rekonstruirati svoje objekte in naprave v ali ob občinski cesti.

21. člen

(prestavitev občinske ceste)

 (1) Če je potrebno obstoječo občinsko cesto prestaviti, zaradi gradnje drugega objekta ali naprave, mora biti prestavljeni del ceste zgrajen z elementi, ki ustrezajo namenu ceste in drugim zahtevam predpisov o cestah. Tako nadomeščeni odsek ceste mora biti zgrajen z elementi, ki ustrezajo namenu ceste in drugim zahtevam predpisov o cestah. Za poseg v cestno telo obstoječe občinske ceste si mora investitor objekta ali naprave pridobiti soglasje upravljavca ceste.

(2) Stroške prestavitve občinske ceste krije investitor objekta ali naprave.

22. člen

(postavljanje objektov in naprav za umirjanje prometa)

 (1) Naprave za umirjanje prometa so fizične, svetlobne ali druge naprave in ovire, s katerimi se udeležencem v cestnem prometu fizično onemogoči vožnja s hitrostjo, višjo od predpisane s prometnim pravilom ali odrejene s prometnim znakom, ali se jih opozori na omejitev hitrosti na nevarnem odseku ceste.

(2) Ukrepi za umirjanje prometa so tehnične rešitve na cestnem omrežju in na vozišču ter oblikovanje prometnih površin.

(3) Naprave in ukrepe za umirjanje prometa je dovoljeno izvesti le na delih cest skozi naselja, kjer z rešitvami in ukrepi v skladu s predpisi o projektiranju cest ni mogoče zagotoviti želene hitrosti vozil.

(4) Ovire iz prvega in drugega odstavka tega člena morajo biti označene s predpisano prometno signalizacijo in prometno opremo.

(5) Ne glede na razloge iz tretjega odstavka tega člena je obvezna postavitev naprav oziroma izvedba ukrepov za umirjanje prometa pred vzgojno varstvenimi in izobraževalnimi ustanovami ter drugimi objekti, ob katerih je zaradi specifične populacijske strukture udeležencev zahtevano zmanjšanje dovoljene hitrosti v naselju.

23. člen

(razmejitev obveznosti med upravljavci javnih cest in upravljavci vodotokov)

(1) Stroške gradnje ali rekonstrukcije objektov in naprav za ohranjanje vodnega režima vodotoka, ki so potrebni zaradi prečkanja javne ceste z vodotokom ali poteka ob njem, krije investitor ceste.

(2) Vzdrževanje zavarovanja podporne konstrukcije premostitvenega objekta je sestavni del vzdrževanja javne ceste.

(3) Vzdrževanje objektov in naprav, ki služijo vodotoku, ter obrežnih zavarovanj in zavarovanj struge vodotoka so sestavni del vzdrževanja vodotoka.

(4) Če vodotok poteka v območju ceste, se stroški vzdrževanja ceste razdelijo sorazmerno med upravljavca ceste in upravljavca vodotoka.

V. VZDRŽEVANJE OBČINSKIH CEST

24. člen

(stanje občinskih cest)

 (1) Občinske ceste morajo biti vzdrževane tako, da jih lahko ob upoštevanju prometnih pravil in vremenskih pogojev za odvijanje prometa varno uporabljajo vsi uporabniki cest, ki so jim namenjene.

(2) Za izvajanje rednega vzdrževanja občinskih cest kot javne javne službe in izvajanje ukrepov pri preusmeritvah prometa, je odgovoren izvajalec javne službe.

(3) Za organiziranje obnavljanja občinskih cest je odgovoren upravljavec.

25. člen

(javna služba rednega vzdrževanja občinskih cest)

 (1) Redno vzdrževanje občinskih cest je obvezna gospodarska javna služba, ki obsega vzdrževalna dela za ohranjanje občinskih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost občinskih cest, nadzor nad stanjem občinskih cest in cestnega sveta ter vzpostavitev prevoznosti občinskih cest ob naravnih in drugih nesrečah.

(2) Za izvajanje rednega vzdrževanja občinskih cest je v občini odgovorno javno komunalno podjetje Log, d.o.o.(v nadaljevanju: izvajalec rednega vzdrževanja), na podlagi predpisov, ki urejajo gospodarske javne službe.

(3) Redna vzdrževalna dela, investicijska vzdrževalna dela in vzdrževalna dela v javno korist se lahko začnejo brez gradbenega dovoljenja v skladu z veljavno zakonodajo.

(4) Redno vzdrževanje občinskih cest obsega:

- redno vzdrževanje prometnih površin, ki obsega čiščenje površin, popravila udarnih jam, linijskih in mrežastih razpok, rezkanje zglajenih asfaltnih površin, gramoziranje ter druga podobna popravila;

- redno vzdrževanje bankin, (bankina mora biti vzdrževana tako, da omogoča odtok vode z vozišča, mora biti poravnava in utrjena, vedno »dosuta«);

- redno vzdrževanje odvodnjavanja (naprave za odvodnjavanje morajo biti vzdrževane tako, da v njih ali na njih voda ne zastaja ter da je z vseh delov občinske ceste zagotovljeno regulirano odvajanje vode);

- redno vzdrževanje brežin (morajo biti vzdrževane tako, da je zagotovljeno stalno učinkovito zavarovanje brežin in občinske ceste);

- redno vzdrževanje prometne signalizacije in opreme (ki obsega čiščenje ter dopolnitve, nadomestitve in popravila prometne signalizacije in opreme ter njihovih nosilnih konstrukcij);

- redno vzdrževanje cestnih naprav in ureditev (tako, da je zagotovljeno njihovo brezhibno delovanje in omogočena normalna uporaba);

- redno vzdrževanje vegetacije (na površinah, ki so del ceste, se vegetacijo kosi, obrezuje in seka, v najmanj takem obsegu, da zagotovljen prost profil ceste in predpisana preglednost, da je omogočen pregled in dostop do cestnih objektov, da je vidna in dostopna prometna signalizacija, prometna oprema ter cestne naprave in ureditve. Vzdrževati je potrebno tudi cesti bližnja drevesa, ki lahko ogrožajo cesto in promet na njej.);

- zagotavljanje polja preglednosti (tako, da je zagotovljena s predpisom določena preglednost.);

- čiščenje cest in drugih prometnih površin (tako, da se odstrani vse, kar lahko negativno vpliva na varnost prometa, funkcionalnost in urejen videz ceste ter varovanje okolja.);

- redno vzdrževanje cestnih objektov ter objektov in naprav na drugih prometnih površinah (tako, da se na objektu in prostoru okoli objekta pravočasno ugotovijo in odpravijo vzroki, ki lahko negativno vplivajo na stabilnost, funkcionalnost in trajnost objekta ter varnost prometa);

- intervencijske ukrepe (izvajalec rednega vzdrževanja je dolžan organizirati dežurno službo za izvajanje intervencijskih ukrepov zaradi izrednih dogodkov na cesti (naravne nesreče, kot so neurje, poplava, plaz, žled, potres, in podobno) ter o vzrokih takoj obvestiti strokovno službo, kadar pa je oviran ali ogrožen promet pa tudi policijo. Izvajalec je te vzroke dolžan takoj odpraviti, če pa to ni možno pa vsaj označiti lokacijo, zavarovati promet s predpisano prometno signalizacijo, izvesti nujne ukrepe in vzpostaviti prevoznost, če je to mogoče.);

- zimsko službo;

- obnovitvena dela. 

 (5) Izvajalec rednega vzdrževanja mora v primeru stavke svojih delavcev zagotoviti vzdrževanje občinskih cest v obsegu in pod pogoji, določenimi s predpisi o cestah.

(6) Občinske ceste se morajo načrtovati, projektirati, graditi in vzdrževati na način in pod pogoji kot to odločajo predpisi, ki urejajo projektiranje javnih cest, prometno signalizacijo in prometno opremo, način označevanja in zavarovanja del in ovir v prometu, cestne priključke, avtobusna postajališča, ter predpisi, ki urejajo vrste vzdrževalnih del na cestah ter nivo rednega vzdrževanja javnih cest.

26. člen

(vzdrževanje križišč in križanj)

Za vzdrževanje križišč občinskih cest z nekategoriziranimi cestami, po katerih je dovoljen javni promet, v območju cestnega sveta občinske ceste skrbi pristojen občinski upravni organ za ceste.

27. člen

(vzdrževanje občinske ceste na mejnem prehodu)

Občinska cesta na mejnem prehodu se vzdržuje v enakem obsegu in na enakem nivoju kot pred mejnim prehodom. Vzdrževanje drugih prometnih površin na mejnem prehodu zagotavljajo upravljavci teh površin.

28. člen

(vzdrževanje cestnih objektov na občinskih cestah)

Za vzdrževanje premostitvene in podporne konstrukcije nadvozov in drugih cestnih objektov na nekategoriziranih cestah, po katerih je dovoljen javni promet, nad občinskimi cestami, je pristojna občinska uprava.

29. člen

(obveznosti lastnikov nepremičnin ob občinski cesti)

 (1) Lastniki zemljišč ob občinski cesti morajo dopustiti vse posege, ki so nujno potrebni za nemoteno uporabo občinske ceste, zlasti:

1. dostop do cestnih objektov zaradi njihovega vzdrževanja

2. gradnjo objektov in naprav za odvodnjavanje cestišča in cestnega telesa

3. postavitev prometne signalizacije in prometne opreme

4. izvedbo ukrepov in postavitev začasnih ali stalnih naprav za zaščito ceste in prometa na njej pred snežnimi plazovi, zameti, hrupom, slepilnimi učinki in drugimi škodljivimi vplivi

5. odlaganje snega na njihovo zemljišča, če se jim s tem ne povzroča škoda, če navedeni posegi, gradnja in postavitev objektov in naprav ni mogoča v okviru cestnega sveta.

(2) Za izvedbo ukrepov iz prejšnjega odstavka se lahko lastninska pravica na nepremičnini začasno ali trajno obremeni s služnostjo v javno korist.

30. člen

(zimska služba)

 (1) Zimska služba obsega sklop dejavnosti in opravil, potrebnih za omogočanje prevoznosti cest in varnega prometa v zimskih razmerah. Zimske razmere nastopijo takrat, ko je zaradi zimskih pojavov (sneg, poledica in drugo) lahko ogroženo normalno odvijanje prometa.

(2) V zimskem obdobju, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta, se ceste vzdržujejo v skladu z izvedbenim programom zimske službe, ki ga pripravi izvajalec rednega vzdrževanja in ga predloži v sprejem Odboru za komunalne zadeve in varstvo okolja, najkasneje do 15. oktobra tekočega leta.

(3) V izvedbenem programu zimske službe mora biti podrobneje opredeljeno:

- organizacijska shema vodenja ter pristojnosti in odgovornosti izvajalcev,

- načrt cestne mreže z oznakami prednostnih »razredov«,

- razporeditev mehanizacije, opreme in materiala za posipanje ter delavcev za izvajanje načrtovanih del,

- dežurstva,

- načrt posipanja proti poledici in odstranjevanje snega

- mesta in način izločanja posameznih vrst vozil ob neugodnih razmerah na cesti

- način zbiranja podatkov ter shema obveščanja o stanju in prevoznosti cest.

(4) Po koncu zimskega obdobja je potrebno s cest odstraniti ostanke posipnih materialov (peska), začasno dopolnilno prometno signalizacijo ter začasno prometno opremo, cestne naprave in ureditve za zavarovanje ceste in prometa v zimskem obdobju.

VI. VARSTVO OBČINSKIH CEST IN PROMETA NA NJIH

31. člen

(varna uporaba občinskih cest)

 (1) Občinske ceste se lahko uporabljajo le za cestni promet, za druge namene pa samo v primerih ter na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo javne ceste.

(2) Za varen in nemoten potek prometa na občinskih cestah so odgovorne občine.

32. člen

(prepovedi ogrožanja občinske ceste in prometa na njej)

 (1) Prepovedano je izvajati kakršna koli dela na občinski cesti, na zemljiščih ali na objektih ob občinski cesti, ki bi lahko škodovala cesti ali ogrožala, ovirala ali zmanjšala varnost prometa na njej.

(2) Prepovedano je:

1. na in v cestno telo občinske ceste odvajati meteorno vodo, odplake in druge tekočine;

2. po brežinah ceste spuščati kamenje, les in drug material ali predmete;

3. na cestnem svetu občinske ceste:

- puščati živali brez nadzorstva, napajati živali v obcestnih jarkih, pasti živino ali graditi napajališča za živali;

- nameščati in uporabljati luči ali druge svetlobne naprave, ki bi lahko zmanjšale varnost prometa;

- postavljati ograje, stebričke, zasaditi živo mejo, drevje, trto ali druge visoke nasade ali poljščine, nameščati ali odlagati les, opeko, zemljo, drug material ali predmete;

- nasipati zemljišča ali nameščati kakršnekoli predmete, ki bi lahko ovirali ali onemogočali nemoteno in varno odvijanje cestnega prometa;

- postavljati nagrobne plošče in druga spominska znamenja;

- namerno zažigati travo, les ali druge odpadne snovi;

- odvajati odplake in druge tekočine;

- ovirati odtekanje vode;

4. orati na razdalji manj kot 4 metre od roba cestnega sveta v pravokotni smeri na cesto ali na razdalji manj kot 1 meter od roba cestnega sveta vzporedno s cesto;

5. na cestišču občinske ceste:

- razsipati sipek material, razen posipnih materialov v času izvajanja zimske službe, nanašati blato ali ga kako drugače onesnaževati;

- puščati sneg ali led, ki pade ali zdrsne nanj;

- onesnažiti cestišče z olji in mazili ali drugimi snovmi;

- vlačiti hlode, veje, skale in podobne predmete kot tudi pluge, brane in drugo kmetijsko orodje ter druge dele tovora.

(3) Preden se vključi v promet na občinsko cesto s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine, mora voznik odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče.

(4) Prepovedano je poškodovati, odstraniti, prestaviti, zakriti ali kakorkoli spremeniti prometno signalizacijo, prometno opremo ter cestne naprave in druge ureditve, ki so namenjene varnosti, vodenju in nadzoru prometa, zaščiti ceste ter preprečevanju škodljivih emisij prometa na občinskih cestah.

(5) Izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste mora brez odlašanja s ceste odstraniti vse ovire ali druge posledice ravnanj, ki bi lahko škodovale cesti ali ogrožale, ovirale ali zmanjšale varnost prometa na njej. Če to ni mogoče, mora oviro ali nastalo nevarno mesto na cesti do njihove odprave zavarovati s predpisano prometno signalizacijo ter o oviri in drugih posledicah prepovedanih ravnanj brez odlašanja obvestiti pristojni inšpekcijski organ za ceste in upravljavca ceste.

33. člen

(začasne omejitve uporabe občinske ceste)

 (1) Uporaba občinske ceste se lahko začasno omeji ob nastopu utemeljenih zakonskih razlogov.

(2) Če na občinski cesti ali njenem delu ni mogoč varen promet vozil zaradi zimskih razmer, močnega vetra, odjuge, prometne in druge nesreče ter izrednega dogodka ali če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na zavarovanje ceste in varnost prometa na njej, lahko upravljavec občinske ceste začasno prepove uporabo občinske ceste za vse ali posamezne vrste vozil ali skupin vozil, oziroma dovoli vožnjo samo tistih vozil, ki so ustrezno opremljena.

(3) O prepovedi uporabe občinske ceste mora v roku ene ure po elektronski poti obvestiti pristojno policijsko upravo, občinski inšpekcijski organ za ceste, občinsko redarstvo ter javnost na krajevno običajen način.

(4) Del občinske ceste, na katerem velja omejitev uporabe, mora upravljavec občinske ceste označiti s predpisano prometno signalizacijo.

34. člen

(varovalni pas občinske ceste)

 (1) V varovalnem pasu občinske ceste je raba prostora omejena.

(2) Posegi v prostor varovalnega pasu občinske ceste so dovoljeni le s soglasjem upravljavca občinske ceste.

(3) Pristojen občinski upravni organ za ceste izda soglasje iz prejšnjega odstavka, če s predlaganim posegom v varovalnem pasu niso prizadeti interesi varovanja občinske ceste in prometa na njej, njene širitve zaradi prihodnjega razvoja prometa ter varovanja njenega videza.

(4) Varovalni pas občinskih cest se meri od zunanjega roba cestnega sveta v smeri prečne in vzdolžne osi, pri premostitvenih objektih pa od tlorisne projekcije najbolj izpostavljenih robov objekta na zemljišče ter znaša:

- pri lokalnih cestah 4 m

- pri javnih poteh 3 m

- pri občinskih kolesarskih poteh 1,5 m.

35. člen

(preglednost ob občinski cesti)

 (1) V območju nivojskega križišča občinskih cest, križišča občinske ceste z železniško progo ali v območju cestnih priključkov na občinsko cesto (pregledno polje) ter na notranjih straneh cestnih krivin (pregledna berma) ni dovoljeno vzpostaviti kakršnekoli vegetacije ali postaviti objekte, naprave in druge predmete ter storiti kar koli drugega, kar bi oviralo preglednost cest, križišča ali priključka.

(2) Zaradi zagotavljanja stanja iz prejšnjega odstavka, razen na individualnih priključkih, se lahko lastninska pravica začasno ali trajno obremeni s služnostjo v javno korist.

(3) V primeru ugotovitve služnosti v javno korist lastniku služeče nepremičnine pripada odškodnina, ki obsega zmanjšano vrednost nepremičnine in dejansko škodo.

(4) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lastnik služeče nepremičnine ni upravičen do odškodnine, če je bila taka omejitev uporabe zemljišča predhodno določena v soglasju občine.

36. člen

(priključki na občinsko cesto)

Priključki nekategoriziranih cest ter individualni priključki na občinske ceste (v nadaljnjem besedilu: priključki na občinske ceste) se lahko gradijo ali rekonstruirajo le s soglasjem upravljavca občinskih cest. S soglasjem se določijo tehnični in drugi pogoji gradnje, rekonstrukcije in vzdrževanja priključka ter njegova opremljenost s prometno signalizacijo.

37. člen

(prometna ureditev na občinskih cestah)

 (1) Za varen in nemoten potek prometa na občinskih cestah so odgovorne občine, ki določijo prometno ureditev.

(2) Prometna ureditev obsega:

- določitev uporabe ceste ali dela ceste za določene vrste vozil oziroma uporabnikov (cesta, rezervirana za motorna vozila, kolesarska pot ali steza, steza za pešce, steza za pešce in kolesarje, steza za jezdece) in mej naselij;

- določitev prednostnih smeri in sistem ter način vodenja prometa;

- določitev omejitev uporabe ceste ali njenega dela glede na vrsto prometa;

- določitev omejitev hitrosti vozil;

- ureditev kolesarskega prometa in določitev lokalnih kolesarskih povezav;

- ureditev parkiranja in ustavljanja vozil;

- določitev območij umirjenega prometa, območij omejene hitrosti in območij za pešce in prehodov za pešce;

- določitev ukrepov za umirjanje prometa za varnost otrok, pešcev in kolesarjev, zlasti v bližini vzgojno varstvenih, izobraževalnih in zdravstvenih ustanov, igrišč, stanovanjskih naselij in drugih območij, kjer se ti udeleženci cestnega prometa pojavljajo v večjem številu;

- določitev drugih prepovedi, obveznosti ali omejitev udeležencem prometa.

38. člen

(prometna signalizacija in prometna oprema)

 (1) Občinske ceste in nekategorizirane ceste, ki se uporabljajo za javni cestni promet, morajo biti opremljene s predpisano prometno signalizacijo in prometno opremo, ki udeležence cestnega prometa opozarja na nevarnost na cesti ali delu ceste, jim naznanja omejitve, prepovedi in obveznosti, jim daje potrebna obvestila za varen in neoviran promet ter jih vodi v prometu.

(2) Prometna signalizacija in prometna oprema morata ustrezati odrejeni prometni ureditvi in prometno tehničnim ter prometno varnostnim razmeram na cesti oziroma delu ceste.

(3) Prometna signalizacija in prometna oprema morata biti postavljeni tako, da omogočata v primeru prometnih in drugih nesreč ter izrednih dogodkov pravočasno obveščanje in preusmerjanje udeležencev cestnega prometa na drugo državno, občinsko ali nekategorizirano cesto, ki se uporablja za javni cestni promet.

(4) Prehodi za pešce na cestah morajo biti ponoči ustrezno osvetljeni in, razen na križiščih, označeni s predpisanimi prometnimi znaki. Na prehodih za pešce na cestah z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer mora biti promet urejen s semaforji.

(5) S prometno signalizacijo in prometno opremo morajo biti označene tudi nevarnosti, zlasti tiste, ki nastanejo zaradi onesposobitve ceste ali okvare vozila, ter začasne obveznosti, omejitve ali prepovedi v prometu. Namestitev in uporaba prometne opreme na javni cesti je dopustna tudi za prisilno ustavljanje vozil, s katero se prepreči nadaljnja vožnja in voznika prisili k ustavitvi vozila, v primerih, ko je utemeljeno pričakovati, da bi z nadaljevanjem vožnje ogrožal druge udeležence cestnega prometa.

(6) Prometno signalizacijo in prometno opremo iz prejšnjega odstavka je treba odstraniti, ko preneha vzrok, zaradi katerega sta bili postavljeni, oziroma ju prekriti za čas, ko nista potrebni.

(7) Prometno signalizacijo in prometno opremo v okviru del rednega vzdrževanja postavlja in odstranjuje izvajalec rednega vzdrževanja ceste. Ne glede na prejšnji stavek lahko na odsekih cest, na katerih se izvajajo investicijska vzdrževalna dela in vzdrževalna dela v javno korist, prometno signalizacijo in prometno opremo postavlja in odstranjuje izvajalec teh del.

(8) Pri postavljanju prometne signalizacije velja med upravljavci javnih cest medsebojna vzajemnost, kjer lahko upravljavec ene ceste, v primeru zapore in omejitve uporabe te ceste ali označitve spremembe prometne ureditve na njej, postavlja prometno signalizacijo na cesti drugega upravljavca. O postavitvi te prometne signalizacije mora obvestiti upravljavca te ceste najmanj tri dni pred postavitvijo.

(9) Ne glede na določbo sedmega odstavka tega člena smejo prometno signalizacijo in prometno opremo za kratkotrajno ustavitev prometa pri opravljanju izrednega prevoza, pod pogoji dovoljenja za izredni prevoz, postaviti in odstraniti izvajalci izrednega prevoza.

(10) Ne glede na določbo sedmega odstavka tega člena smejo prometno signalizacijo in prometno opremo za začasno označitev kraja nadzora postaviti in odstraniti tudi delavci organov, pristojnih za nadzor predpisov, s katerimi so določeni prekrški in v skladu s svojimi pooblastili opravljajo nadzor v prometu.

(11) Izvajalci izrednega prevoza in delavci organov iz prejšnjega odstavka s postavitvijo oziroma odstranitvijo prometne signalizacije in prometne opreme prevzemajo odgovornost za pravilnost njihove postavitve oziroma odstranitve.

(12) Ne glede na določbo sedmega odstavka tega člena smejo prometno signalizacijo in prometno opremo za označitev kraja, na katerem se opravlja nadzor prometa, za označitev in zavarovanje kraja prometne in druge nesreče ter za prikazovanje drugih nujnih obvestil udeležencem prometa postaviti in odstraniti policisti, za označitev in zavarovanje kraja prometne in druge nesreče ter izrednega dogodka na oziroma ob javni cesti pa tudi gasilci.

39. člen

(zapora ceste zaradi del ali prireditev na občinski cesti)

 (1) Dela na občinski cesti ali ob njej, ki vplivajo na promet na tej cesti in jo je zaradi tega treba delno ali popolno zapreti za promet, se lahko opravljajo le z dovoljenjem upravljavca občinskih cest.

(2) Dovoljenje upravljavca občinskih cest za zaporo občinske ceste je treba pridobiti tudi za športne in druge prireditve na njej.

(3) Z dovoljenjem za zaporo občinske ceste se določijo pogoji za izvedbo zapore ceste, preusmeritve prometa zaradi zapore ceste in čas njenega trajanja.

(4) Zaporo postavi izvajalec rednega vzdrževanja občinske ceste ali izvajalec del pod nadzorom izvajalca rednega vzdrževanja, ki mora o njeni izvedbi obvestiti policijo, občinsko redarstvo in občinski inšpekcijski organ za ceste najmanj tri dni pred izvedbo ter javnost na krajevno običajen način.

40. člen

(omejitve izvajanja del zunaj varovalnega pasu občinske ceste)

Za izvajanje del zunaj varovalnega pasu občinske ceste, ki bi lahko povzročila nestabilnost cestnega telesa, mora investitor pridobiti soglasje upravljavca občinske ceste.

41. člen

(opravljanje del v območju občinske ceste)

Za podiranje dreves, spravilo lesa, izkope, prekope, podkope, vrtanja in opravljanja drugih del na zemljiščih ali na objektih v območju javne ceste, ki bi lahko ovirala ali ogrožala promet, poškodovala cesto ali povečala stroške njenega vzdrževanja, je treba pridobiti soglasje upravljavca ceste, s katerim se določijo pogoji za opravljanje teh del.

42. člen

(izredni prevoz)

 (1) Izredni prevoz je prevoz z vozilom ali skupino vozil, ki samo ali skupaj z nedeljivim tovorom presega s predpisi dovoljeno skupno maso, osne obremenitve ali mere (širina, dolžina, višina). Izredni prevoz je tudi prevoz, pri katerem je vozilo samo ali skupaj s tovorom v mejah s predpisom dovoljene skupne mase, osnih obremenitev ali mer, vendar pa presega omejitev katerega koli od teh elementov, ki je odrejena na cesti ali njenem delu.

(2) Izredni prevoz se lahko opravi na podlagi dovoljenja za izredni prevoz, ki se izda, če izdajatelj dovoljenja za izredni prevoz ugotovi, da vozila ali tovora od izvora do cilja ni mogoče prepeljati po železnici ali z drugimi prometnimi sredstvi ali če predlagatelj izrednega prevoza dokaže, da bi prevoz s temi prometnimi sredstvi povzročil večje skupne stroške prevoza v primerjavi s stroški dodatnih ukrepov za usposobitev prevozne poti za prevoz po cesti.

(3) Vozilo s tovorom ali vozilo samo sme presegati s predpisom dovoljene ali s prometnim znakom omejene osne obremenitve, skupne mase ali mere le v obsegu in pod pogoji, navedenimi v dovoljenju za izredni prevoz po javni cesti.

(4) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka je izredni prevoz po javni cesti dovoljen brez dovoljenja za izredni prevoz, ki se mora opraviti zaradi intervencije ob prometnih in drugih nesrečah ter izrednih dogodkih, zaradi obrambnih potreb, pri vleki pokvarjenega ali poškodovanega avtobusa ali tovornega vozila, ustavljenega na vozišču, vendar le do najbližjega kraja, kjer se lahko to vozilo izloči iz prometa, ter za vozila pri zimskem vzdrževanju cest.

(5) Dovoljenje za izredni prevoz, ki poteka samo po občinskih cestah, izda upravljavec občinske ceste.

(6) O izdaji dovoljenja za izredni prevoz mora izdajatelj obvestiti pristojno policijsko upravo in upravljavce cest, po katerih bo izredni prevoz potekal, občinsko redarstvo, če bo izredni prevoz potekal tudi po občinskih cestah, in prometno-informacijski center.

43. člen

(naležne ploskve na kolesih vozil)

 (1) Vozila, ki vozijo po cestah, morajo imeti kolesa s takšnimi naležnimi ploskvami, da ne poškodujejo vozišča.

(2) Motorna vozila z gosenicami smejo voziti po cestah samo, če imajo gosenice obložene s primernimi oblogami, ki ne poškodujejo vozišča.

44. člen

(gradnja in posegi zaradi vzdrževanja gospodarske javne infrastrukture v območju občinske ceste)

 (1) Objekte in naprave gospodarske infrastrukture je dovoljeno na območju občinske ceste graditi le pod pogoji in na način, določenim s soglasjem upravljavca občinske ceste.

(2) Upravljavec občinske ceste lahko zahteva od upravljavca gospodarske javne infrastrukture, da objekte in naprave gospodarske javne infrastrukture preuredi ali prestavi, kadar je to potrebno zaradi rekonstrukcije občinske ceste ali zaradi ukrepov za zavarovanje te ceste in prometa na njej. Stroške prestavitve ali preureditve objektov in naprav krij njihov upravljavec, razen če to ni v nasprotju s pogoji iz soglasja upravljavca občinske ceste za njihovo gradnjo.

(3) Upravljavec občinske ceste lahko odkloni izdajo soglasja iz prvega odstavka tega člena, če bi objekti in naprave gospodarske javne infrastrukture ogrožali občinsko cesto ali promet na njej, bistveno oteževali njeno vzdrževanje in onemogočali morebitno rekonstrukcijo te ceste.

(4) Vzdrževalna in druga dela na obstoječi gospodarski javni infrastrukturi na občinski cesti se lahko opravljajo le s soglasjem upravljavca občinske ceste.

(5) Soglasje iz prejšnjega odstavka ni potrebno, če je s poškodbami objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture, vgrajenih v občinsko cesto, neposredno ogrožen varen promet oz. življenje in zdravje ljudi ali bi lahko nastala večja gospodarska škoda. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture mora takoj odstraniti neposredno nevarnost in o tem brez odlašanja po elektronski pošti obvestiti izvajalca rednega vzdrževanja ceste. Upravljavec gospodarske javne infrastrukture mora takoj odpraviti poškodbe na njej, vzpostaviti cesto v prvotno stanje in o končanih delih po elektronski poti obvestiti upravljavca in izvajalca rednega vzdrževanja občinske ceste.

45. člen

(obveščanje in oglaševanje ob občinski cesti)

 (1) Postavljanje tabel, napisov in drugih objektov ali naprav za slikovno ali zvočno obveščanje in oglaševanje je ob občinskih cestah zunaj naselja v varovalnem pasu ceste dovoljeno le v skladu z občinskimi akti. Upravljavec občinske ceste lahko izda soglasje za njihovo postavitev znotraj te razdalje samo, če so obvestila pomembna za udeležence v prometu in zanje ni predpisana prometna signalizacija, oziroma če se oglašuje gospodarski subjekt, ki dejavnost izvaja v stavbi, zgrajeni v varovalnem pasu občinske ceste. S soglasjem se določijo pogoji njihove postavitve, vzdrževanja in odstranitve.

(2) Table, napisi in drugi objekti in naprave iz prejšnjega odstavka se ob občinskih cestah v naselju lahko postavijo le izven preglednega polja, pregledne berme in območja vzdolž vozišča ceste, določenega za postavitev prometne signalizacije ter le s soglasjem upravljavca občinske ceste.

(3) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se soglasje za izobešanje transparentov preko občinske ceste lahko izda za določen čas (za čas trajanje prireditve, razstave, sejma ipd.). Transparenti morajo biti izobešeni najmanj 4,5 m nad voziščem občinske ceste.

VII. INŠPEKCIJSKO NADZORSTVO OBČINSKIH CEST

46. člen

(opravljanje inšpekcijskega nadzorstva)

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka na občinskih in nekategoriziranih cestah, ki se uporabljajo za javni cestni promet izvaja občinski inšpekcijski organ, pristojen za ceste.

VIII. KAZENSKE DOLOČBE

47. člen

(uporaba kazenskih določb)

Za kaznovanje neupoštevanja določb tega odloka se uporabljajo kazenske določbe Zakona o cestah.

IX. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI

48. člen

(upravni in inšpekcijski postopki)

Upravni in inšpekcijski postopki, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se dokončajo po dosedanjih predpisih.

49. člen

(razveljavitev predpisov)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o občinskih cestah (Uradni list RS, št. 6/2000).

50. člen

(uveljavitev odloka)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3712-0014/2011-16

Prevalje, dne

Župan Občine Prevalje

Dr. Matija TASIČ