New Page 3

Na podlagi 97. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda, št. 1/16) in 13. člena Statuta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda, št. 8/15) je Občinski svet Občine Komenda na svoji 14. redni seji, dne 10. decembra 2020, sprejel

 

 

Spremembe in dopolnitve

 

Poslovnika Občinskega sveta Občine Komenda

 

1. člen

 

V Poslovniku Občinskega sveta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda, št. 1/2016) se v 4. členu spremenijo prvi, drugi in peti odstavek tako, da glasijo:

 

»(1) Svet dela na rednih, izrednih, dopisnih in slavnostnih sejah. V izjemnih okoliščinah in pod posebnimi pogoji, ki jih določata zakon in ta poslovnik, se svet sestaja tudi na sejah na daljavo.

 

(2) Redne seje se praviloma sklicujejo v skladu s terminskim planom sej sveta, ki ga občinski svet, skupaj z okvirnim programom dela, sprejme najkasneje na prvi redni seji sveta v tekočem letu.

 

(5) Za sklic seje iz tretjega oziroma četrtega odstavka tega člena, ter seje na daljavo, ne veljajo rokovne omejitve, ki veljajo za sklic redne seje, razen za sklic izredne seje na zahtevo članov sveta, ko se uporabljajo roki, določeni z zakonom.«.

 

2. člen

 

V 5. členu se spremeni četrti odstavek tako, da glasi:

 

»(4) Žig sveta hrani in skrbi za njegovo uporabo javni uslužbenec občinske uprave, ki ga določi župan.«.

 

3. člen

 

V 19. členu se spremeni tretji odstavek tako, da glasi:

 

»(3) Vabilo in gradivo iz prejšnjih dveh odstavkov se pošlje po elektronski pošti.

 

4. člen

 

V 22. členu se v 3. stavku prvega odstavka črta besedi »fizični ali« tako, da 3. stavek glasi: »Dopisna seja se opravi na podlagi v elektronski obliki osebno vročenega vabila s priloženim gradivom ter predlogom sklepa, ki naj se sprejme, ter z osebnim telefonskim glasovanjem ali glasovanjem po elektronski pošti.«.

 

V 22. členu se tretji odstavek spremeni tako, da glasi:

 

»(3) Predlog sklepa, ki je predložen na dopisno sejo, je sprejet, če je za sklep glasovala večina svetnikov, ki so do roka oddali svoj glas. V kolikor sklep ni sprejet, se opravi izredna seja sveta ali pa se točka uvrsti na prvo naslednjo redno sejo sveta.«.

 

5. člen

 

V 25. členu se dopolni prvi odstavek tako, da glasi:

»(1) Seje občinskega sveta so javne. Javnost seje sveta se praviloma zagotavlja z navzočnostjo predstavnikov sredstev javnega obveščanja na seji, s snemanjem ter predvajanjem seje na lokalni televiziji in objavo posnetka seje na spletni strani občine ter z navzočnostjo javnosti v prostoru, v katerem seja sveta poteka.«.

 

6. člen

 

V 27. členu se za četrtim odstavkom doda nov peti odstavek, ki glasi:

 

»(5) Navzočnost pri seji na daljavo se ugotovi z uporabo varne informacijsko-komunikacijske tehnologije, če ta to omogoča, ali pa s poimenskim klicanjem svetnikov, ki se morajo zvočno in slikovno identificirati.«.

 

7. člen

 

V 31. členu se spremeni četrti odstavek tako, da glasi:

 

»(4) Razpravljavec lahko praviloma razpravlja dvakrat, ima pa pravico do odgovora na razpravo drugega svetnika (repliko), kolikor se ta razprava nanaša na njegovo razpravo in meni, da je bila napačno razumljena ali interpretirana. Replika se mora omejiti samo na potrebno pojasnilo, sicer jo lahko predsedujoči prepove. Replika sme trajati največ tri (3) minute. Replika na repliko ni dovoljena, razen če predsedujoči oceni, da so bile navedbe v repliki netočne.«.

 

8. člen

 

V 37. členu se v tretjem stavku prvega odstavka črta besedi »stoje in« tako, da tretji stavek glasi:

 

»Govornik sme govoriti le o vprašanju, ki je na dnevnem redu.«.

 

9. člen

 

V 39. členu se za četrtim odstavkom doda nov peti odstavek, ki glasi:

 

»(5) Preverjanje sklepčnosti pri seji na daljavo se izvede z uporabo varne informacijsko-komunikacijske tehnologije, če ta to omogoča, ali pa s poimenskim klicanjem svetnikov, ki se morajo zvočno in slikovno identificirati.«.

 

10. člen

 

V 52. členu se v prvem odstavku besedilo »s 25.« črta in nadomesti z besedilom »z 18.« tako, da prvi odstavek glasi:

 

(1) Svet ima komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja kot stalno delovno telo sveta, ki jo, skladno z 18. členom Statuta, na prvi seji imenuje izmed svojih članov.

 

11. člen

 

V 74. členu se v prvem odstavku druga alineja dopolni z besedama »in spremembe« tako, da druga alineja glasi:

 

»- rebalans in spremembe proračuna,«.

 

12. člen

 

V 76. členu se spremenita prvi in drugi odstavek tako, da glasita:

»(1) Predlog proračuna občine mora župan predložiti svetu v skladu z veljavno zakonodajo.

 

(2) Župan pošlje vsem članom sveta in v javno razpravo predlog proračuna občine z vsemi sestavinami, ki jih določa zakon, ki ureja javne finance, hkrati z vabilom za sejo sveta, na kateri bo opravljena prva obravnava predloga proračuna. ».

 

Četrti, peti in šesti odstavek 76. člena se črtajo.

 

13. člen

 

V 77. členu se spremenijo prvi, drugi in tretji odstavek tako, da glasijo:

 

»(1) Zaradi legitimnosti proračuna občine in vključitve občanov, njihovih organizacij, strokovne in druge javnosti z območja občine v pripravo proračuna je potrebno predlog proračuna občine posredovati v javno razpravo, ki mora trajati najmanj 30 dni.

 

(2) V času javne razprave mora biti zagotovljen vpogled v predlog proračuna tako, da se sklep župana o javni razpravi in predlog proračuna objavi na spletni strani občine in zainteresiranim iz prejšnjega odstavka tega člena zagotovi dostop do predloga v prostorih občine .

 

(3) V sklepu župan določi način in rok za vlaganje pripomb in predlogov k predlogu občinskega proračuna.«.

 

14. člen

 

V 79. členu se spremenijo prvi, drugi in tretji odstavek tako, da glasijo:

 

»(1) Predlog proračuna občine za drugo obravnavo pripravi župan po sprejemu proračuna v prvi obravnavi in končani javni razpravi ter skliče sejo sveta.

 

(2) Na dopolnjen predlog proračuna in odlok o proračunu občine lahko člani sveta vložijo amandmaje po postopku, ki ga določa ta poslovnik za amandmaje v drugi obravnavi odloka.

 

(3) Vsak predlagatelj mora pri oblikovanju amandmaja iz prejšnjega odstavka upoštevati veljavno zakonodajo glede omejitev pri sprejemanju proračuna ter pravilo o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki in v obrazložitvi navesti, iz katere postavke proračuna se zagotovijo sredstva in za kakšen namen.«.

 

15. člen

 

V 81. členu se spremenijo prvi, drugi, tretji, četrti, peti, šesti in osmi odstavek tako, da glasijo:

 

»(1) Ko je končano glasovanje o amandmajih, predsedujoči ugotovi, kateri amandmaji so sprejeti ter ali je proračun medsebojno usklajen po delih ter glede prihodkov, odhodkov in je z njim zagotovljeno financiranje nalog občine v skladu z zakonom in sprejetimi obveznostmi. Hkrati ugotovi, kateri amandmaji so sprejeti k odloku o proračunu občine .

 

(2) Če je predlog proračuna zakonit , svet glasuje o njem v celoti. S sklepom, s katerim sprejme svet proračun, sprejme tudi odlok o proračunu občine .

 

(3) Če predlog proračuna ni zakonit, lahko predsedujoči prekine sejo in zahteva, da strokovna služba prouči nastalo situacijo in predlaga rok, v katerem se pripravi predlog amandmaja za uskladitev predloga proračuna.

 

(4) Ko je amandma za uskladitev predloga proračuna pripravljen, ga župan oziroma poročevalec obrazloži. O amandmaju za uskladitev predloga proračuna se izvede obravnava.

 

(5) Svet glasuje najprej o amandmaju za uskladitev predloga proračuna, če je amandma sprejet, glasuje svet o proračunu v celoti in o odloku o proračunu občine .

 

(6) Če amandma za uskladitev predloga proračuna ni sprejet, proračun občine ni sprejet.

 

(8) Nov predlog proračuna občine svet obravnava in o njem odloča po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek za sprejem odloka brez javne razprave.«.

 

16. člen

 

V 83. členu se dopolni poimenovanje člena in se spremenijo prvi, drugi in tretji odstavek tako, da 83. člen glasi:

 

»83. člen (rebalans in spremembe proračuna občine )

 

(1) Župan lahko med letom predlaga rebalans in spremembe proračuna občine .

 

(2) Predlog rebalansa in sprememb proračuna občine obravnavajo delovna telesa sveta, vendar o njem ni javne razprave.

 

(3) Rebalans in spremembe proračuna občine sprejema svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za sprejem odloka po skrajšanem postopku. Predlagatelj amandmaja k rebalansu in spremembam proračuna občine, ki mora biti predložen v pisni obliki in mora biti obrazložen, mora upoštevati pravilo o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki ter veljavno zakonodajo glede omejitev pri sprejemanju proračuna.«.

 

17. člen

 

V 84. členu se dopolni poimenovanje člena; črtajo se prvi, drugi in tretji odstavek in se nadomestijo z novim besedilom tako, da 84. člen glasi:

 

»84. člen (postopek za sprejem prostorskih aktov in drugih planov razvoja občine)

 

Prostorski akti in drugi plani razvoja občine se sprejemajo po postopku in na način, ki ga za sprejem posameznih aktov določa veljavna zakonodaja, ki ureja to področje.«.

 

18. člen

 

V poglavju 9 se dopolni ime poimenovanja poglavja tako, da poimenovanje glasi:

 

19. člen

 

V 96. členu se dopolni poimenovanje člena tako, da glasi;

 

»96. člen (delo sveta v izrednem stanju oziroma v izrednih razmerah)«.

 

V 96. členu se za drugim odstavkom dodata nov tretji in četrti odstavek, ki glasita:

 

»(3) Župan lahko skliče in izvede sejo na daljavo ob pogojih, določenih v zakonu in v tem poslovniku.

 

(4) V primeru sklica seje na daljavo, mora svetnik zagotoviti, da je njegova komunikacijska naprava povezana v omrežje, ki omogoča prenos slike in zvoka.«.

 

20. člen

 

Te spremembe in dopolnitve poslovnika začnejo veljati petnajsti (15) dan po objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda.

 

Številka: 007-0010/2020

Datum: 10. 12. 2020

 

Stanislav Poglajen

 Župan