New Page 1

Na podlagi 119. člena v povezavi s 110. členom  Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17 – ZureP-2) in 30. člena Statuta Občine Destrnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 65/2020), je župan Občine Destrnik, dne 30. 8. 2021 sprejel

 

SKLEP

O PRIPRAVI OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA

ZA ENOTO UREJANJA PROSTORA EUP JI-1 JIRŠOVCI V OBČINI DESTRNIK

 

1.

(potrditev  zasnove ureditve območja)

Občinski podrobni prostorski načrt se izdeluje na pobudo občine Destrnik. S tem sklepom se potrdijo strokovne podlage za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za enoto urejanja prostora EUP JI-1 Jiršovci v občini Destrnik,  (v nadaljevanju: strokovne podlage za pripravo OPPN), ki jih je izdelalo podjetje Arhitekt Šmid, arhitektura, urbanizem, inženiring, d.o.o. iz Maribora pod št. 7-010621 SP, z datumom avgust 2021.

 

2.

(območje načrtovanja)

Območje EUP JI1 predstavlja celotno naselje Jiršovci in je v OPN občine Destrnik opredeljeno kot celota. Zaselek leži v dolini, ki ga je izoblikoval potok Rogoznica tako, da je nastalo ob križišču lokalnih cest, na topografsko malo višji legi od siceršnje kote doline. Naselje nima izoblikovanega južnega in vzhodnega roba, ostali del naselja je navezan na lokalno cesto v smislu obcestne pozidave. Naselje nima izraženih centralnih dejavnosti.

Območje OPPN je v enoti urejanja prostora (EUP) oznake JI1- centralno območje Jiršovci in se nahaja v Občini Destrnik, v delu naselja Jiršovci. Zajema zemljišče s parcelnimi št. 1991/1, 199/2, 199/3, 199/4, 1268/6 in 102/3, vse k.o. 365-Jiršovci. Podrobna namenska raba na območju EUP JI1 je delno opredeljena kot stanovanjske površine oznake SS in delno kot druga območja centralnih dejavnosti oznake CD. Območje v naravi predstavlja del zemljišča v naselju Jiršovci, ki je na jugu, vzhodu in severu omejeno s kmetijskimi površinami, na severozahodu so površine podeželskega naselja. Območje na jugozahodu meji na regionalno cesto oznake R3 – 4116. Vzdolž jugovzhodnega roba območja OPPN poteka klasificirana lokalna cesta oznake 060063. 

Območje obdelave je v 49. členu Občinskega prostorskega načrta občine Destrnik, v nadaljevanju OPN (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 13/2011 z dne 29. 12. 2011) - obvezna razlaga, 57/17, Odlok o prvih spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik - 1. SD OPN (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 43/2016), Odlok o drugih spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik 2. SD OPN (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 28/2018), Obvezna razlaga Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 45/2018), Obvezna razlaga Odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 59/2018), Sklep o sprejemu po skrajšanem postopku obvezne razlage (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 9/2015), opredeljeno kot zaključena enota urejanja prostora EUP z oznako JI1 Jiršovci.

OPN v 74.členu opredeljuje enote urejanja prostora v občini in določa za območje JI1 naslednje usmeritve:

(1) Usmeritve za določitev območja OPPN: Območja, za katera se za celotne EUP izdela posamezne OPPN, so območja EUP DR6, J4, JI1, JV2, PL5, PL6, VI4, VI5.

(2) Usmeritve glede namembnosti in glede arhitekturne, krajinske ter oblikovalske obdelave posameznih prostorskih ureditev: Namembnost območij je stanovanjsko območje, v J4 tudi turistično-stanovanjsko območje (turistične sobe in apartmaji), ter center osnovne oskrbe za namestitev špecerijske trgovine in drugih oskrbnih ter servisnih dejavnosti za okoliško stanovanjsko območje. V pritlične etaže stanovanjskih stavb se lahko umešča oskrbne, servisne in poslovne dejavnosti, ki so glede vrst ter ravni emisij skladne z bivalnimi pogoji za stanovanjsko območje.

V stanovanjskem območju se načrtuje gradnja družinskih stanovanjskih stavb, vrstnih družinskih hiš ali atrijskih družinskih hiš. Vzorec poselitve praviloma sledi tradicionalnemu vzorcu slemenske poselitve. Na ravnini in uravnavah (Janežovci in Placar) pa se zazidava prilagodi obstoječi mreži pozidave ter komunikacij (orientacija stavb je vzporedna ali pravokotna na prometnice). Največja dovoljena etažnost ne presega pritličja in nadstropja, P + 1N.

Podstrešja nad 1. nadstropjem se lahko izkoristi, vendar se kapnih leg ne podzida. Dopustna je gradnja kleti.

(3) Za celotno območje se ob glavni cesti območja uredi javno ploščad, tj. protiprašno urejeno površino z urbano opremo po robovih, ki je primerna za manjše javne prireditve, sejme, občasno tržnico in druženje. Ob javno ploščad se usmerja gostinske, oskrbne in druge centralne dejavnosti, ki so glede emisij primerne za stanovanjsko območje.

(4) Glavna cesta območja je zbirna stanovanjska cesta, nanjo pa se priključujejo stanovanjske ceste. Dovoz na območje se načrtuje preko največ dveh priključkov zbirne stanovanjske ceste na državno cesto. Lokacijsko se trase cest opredeli glede na zasnovo območja in izbran način zazidave. Na državni ali ob priključkih zbirne stanovanjske ceste nanjo se glede na potrebe predvidi površino za avtobusno postajališče.

(5) Stanovanjske stavbe imajo simetrično dvokapno streho z nakloni 35–45°. Dovoli se izstreške, izzidke in strešna okna. Kritina je opečna ali druga v temno sivi, temno rjavi ali opečni barvi. Na strehe se lahko namesti energetske objekte (paneli za proizvodnjo toplote in električne energije), ki so praviloma vzporedni s streho, lahko pa se vgradijo v streho kot osnovna kritina. Vidni kleparski izdelki so bakreni ali v barvah brona. Fasadni materiali niso predpisani. Barve fasad so pastelni odtenki svetlih barv iz naravnega kolorita okolice. Lesene fasadne obloge in senčila se pleska v pastelnih prosojnih mat barvah, da je vidna struktura lesa. Okolje stavb se uredi kot zelenice z grmovnicami, s sadnim in z okrasnim drevjem ter z zelenjavnim vrtom. Javna razsvetljava se uredi ob državni in ob zbirnih stanovanjskih cestah območja.

(6) Za projektne rešitve območij ni predviden javni natečaj, je pa dopusten.

(7) Usmeritve za parcelacijo: Parcelacijo se izvede skladno z izbranim tipom zazidave in zasnovo prometnic ter komunalnih ureditev.

(8) Usmeritve za etapnost izvedbe: Etapnost izvedbe prostorske ureditve ni predpisana. V primeru postopne gradnje se zagotovi komunalno opremljanje posamezne funkcionalno zaključene faze s komunalno opremo osnovnega standarda (javna cesta, elektrika, voda in fekalna kanalizacija).

(9) Usmeritve za rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine: Na območjih ni območij ali objektov varovane kulturne dediščine.

(10) Usmeritve za rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanja narave:

·   Odpadne komunalne vode se zbira v kanalizacijskem omrežju in odvaja v ČN.

·   Meteorne vode s povoznih protiprašno urejenih površin se zbira in pred ponikanjem prečisti v ustreznih lovilcih olj.

·   Meteorne vode s streh in z zelenih površin se ponika na parceli lastnika, v skupni ponikovalnici ali odvaja s skupnim meteornim kanalizacijskim omrežjem v vodotok.

·   Komunalne odpadke se zbira ločeno po vrstah in odvaža na v občini opredeljen način.

(11) Usmeritve za rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom: Z zasnovo območja se zagotovi evakuacijske poti za umik ljudi ob potresu ali drugih naravnih nesrečah ter ob požaru. Ruševine po naravnih nesrečah se odlaga na za to opredeljene površine ob prometnicah, takoj za najbližjo mejo območja naselja. Zagotovi se zadosti široke stanovanjske ceste za interventna in gasilska vozila ter zadostne površine za delo gasilcev, reševalcev in policije. Požarno vodo se zagotavlja s hidranti iz vodovodnega omrežja, ki ima zadostni tlak.

(12) Usmeritve za opredelitev pogojev glede priključevanja objektov območja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro: Do vseh stanovanjskih in javnih objektov posameznega območja se zagotovi protiprašno urejeno in ustrezno dimenzionirano dovozno cesto. Ob zbirnih stanovanjskih cestah se uredi obojestranski pločnik s kolesarsko stezo, ob stanovanjskih vsaj enostranski pločnik. Dovozno cesto se načrtuje do vseh objektov, do katerih je potreben dovoz uporabnikov, intervencije, komunalnih služb ali vzdrževalcev. Ob objektih se zagotovi zadostno površino za delo gasilcev in policije. Ob objektih ali skupini objektov se na parcelah lastnikov zagotovi zadostne površine za parkiranje osebnih vozil stanovalcev, zaposlenih in obiskovalcev. Vse stanovanjske in oskrbne objekte se priključi na javno elektroenergetsko, vodovodno in komunalno omrežje za zbiranje in odvajanje komunalnih odpadnih voda, ki se jih vodi v ustrezno čistilno napravo. Padavinske vode s povoznih površin se zbira, prečisti z ustreznimi lovilci olj in odvaja v odprtem ali podzemnem odvodniku v ponikovalnik ali vodotok. Na površinskih odvodnikih se izvede ukrepe za preprečitev škodljivega delovanja vode ob nalivih. Območja se opremi z javno razsvetljavo na kandelabrih, najmanj ob državni in ob zbirnih stanovanjskih cestah. Območja se opremi s telefonskim, kabelskim TV in internetnim omrežjem. Vse kabelske in cevne vode gospodarske javne infrastrukture se izvede v podzemni izvedbi. Infrastrukturne vode se načrtuje ob zunanjem robu cestnega telesa ob zbirnih in stanovanjskih cestah. Na vodovodnih vodih se predvidi ustrezno število hidrantov za celotno območje. Priključitev na gospodarsko javno infrastrukturo je obvezna za vse stanovanjske in javne objekte na območju, z lastniki pa se sklene služnostne pogodbe o pravici dostopa upravljavca posameznega sistema gospodarske javne infrastrukture na zemljišče lastnika za gradnjo, rekonstrukcije in vzdrževanje med obratovanjem.

(13) Usmeritve za urejanje vplivov in povezav s sosednjimi območji:

·   Območja se naveže na občinsko ali državno cesto in preko nje na širše državno cestno omrežje.

·   Območja se naveže na javno električno omrežje. Preveri se napetostne razmere, nove potrebe posameznega območja in zmogljivost obstoječega voda ter temu primerno opredeli vse parametre navezave.

·   Na javno vodovodno omrežje se območja naveže na obstoječi vod.

·   Komunalne odpadne vode se zbira v javnem kanalizacijskem omrežju in odvaja v zbirni cevovod in v čistilno napravo.

·   Padavinske vode s povoznih površin se zbira, prečisti z ustreznimi lovilci olj in odvaja v odprtem ali podzemnem odvodniku v ponikovalnik ali vodotok. Na površinskih odvodnikih se izvede ukrepe za preprečitev škodljivega delovanja vode ob nalivih. Padavinske vode s streh in z zelenic se ponika na parcelah lastnikov.

·   Območja se naveže na telekomunikacijska omrežja občine s telefonskim, kabelskim TV in z internetnim vodom.

·   Komunalne odpadke se zbira ločeno po vrstah v tipskih posodah na parcelah lastnikov, ob vsakem objektu, ki komunalne odpadke producira. Mesta za posode se zakrije pogledu. Do zbirnih mest se zagotovi brezprašno dovozno cesto za komunalna vozila. Zbiranje in odvoz odpadkov se izvaja na v občini dogovorjen način.

·   Vse javne zelene površine se parkovno uredi kot zelenice, ki jih vzdržuje občinska komunalna služba.

Zaradi potreb načrtovanja se območje OPPN v nadaljnjih fazah izdelave lahko tudi delno spremeni.

 

3.

(predmet načrtovanja)

Občina se je zaradi povečane potrebe po gradnji objektov namenjenih druženju občanov odločila, da na severovzhodnemu delu območja EUP JI1 v velikosti 4.928 m2 zgradi vaški dom  s spremljajočimi programi. Del območja OPPN, ki je namenjeno za gradnjo vaškega doma s spremljajočimi programi zajema parcele št. 199/3, 199/4, 1268/6 in 102/3, vse k.o. 365-Jiršovci. Lastništvo zemljišč in objektov je enovito, celotno območje obdelave je v lasti Občine Destrnik. Zaradi namere gradnje Vaškega doma s spremljajočimi površinami je smiselno območje razdeliti na vzhodni in zahodni del. Za pozidavo vzhodnega dela je pozidava okvirno že določena, za zahodni del pa še ne. Območje OPPN je možno razdeliti na dve celoti in zanju pripraviti dva ločena OPPN.

Območje ureja OPN občine Destrnik ((Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 13/2011 z dne 29. 12. 2011) - obvezna razlaga, 57/17, Odlok o prvih spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik - 1. SD OPN (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 43/2016), Odlok o drugih spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik 2. SD OPN (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 28/2018), Obvezna razlaga Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 45/2018), Obvezna razlaga Odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine Destrnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 59/2018), Sklep o sprejemu po skrajšanem postopku obvezne razlage (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 9/2015).

74. člen OPN določa usmeritve za načrtovanje v obravnavanem območju.

Pravna podlaga za izdelavo OPPN je ZUreP-2, (Uradni list RS št. 61/2017), ki pripravo OPPN določa v 116., 117., 118 in 119.členu ter Pravilnik o vsebini, obliki in načinu priprave OPPN (Uradni list št. 99/07 in 61/17- ZUreP-2). Postopek OPPN se vodi brez faze Izhodišča, skladno z 2. odstavkom 118. člena Zakona o urejanju prostora – ZUreP-2 (Uradni list RS, št. 61/2017).

Kot pravna podlaga služi tudi sprejet občinski prostorski načrt s katerega določili in usmeritvami glede snovanja prostorskih aktov mora biti predmetni OPPN skladen.

OPPN lahko predvidi tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje morebitnih prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave. Morebitni posegi izven območja OPPN pa niso predmet tega podrobnega načrta.

 

4.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Izdelovalec OPPN pridobi geodetski načrt območja urejanja, izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04 in 33/07-ZPNačrt).

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, obstoječe omejitve v prostoru,  izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in/ali priporočila nosilcev urejanja prostora.

Ureditev območja bo natančneje določil OPPN, ki bo tudi določil možnost dopustnih odstopanj.

Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev se izdela z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega prostorskega načrta.

OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov, da je možen vnos v prostorski informacijski sistem.

 

5.

(vrsta postopka)

Priprava OPPN se izvede v postopku priprave prostorskega akta, kot je za OPPN predpisan v ZUreP-2 v členih 118 in 119 (člen 119 pa napotuje še na člene 110 do 115).

 

6.

(roki za pripravo OPPN in njegovih posameznih faz)

V postopku priprave OPPN so predvideni naslednji roki:

strokovne podlage za pripravo OPPN in   začetek priprave elaborata ekonomike: avgust 2021,

sklep o pripravi OPPN: september 2021,

·   posredovanje sklepa o pripravi OPPN in strokovnih podlag za pripravo OPPN ministrstvu, pristojnemu za prostor, da dodeli identifikacijsko številko v prostorskem informacijskem sistemu: september 2021; vpis identifikacijske številke po prejemu le-te: 2618,

·   javna objava sklepa o pripravi OPPN skupaj s stokovnimi podlagami za pripravo OPPN v prostorskem informacijskem sistemu (objava sklepa o pripravi OPPN v uradnem glasilu in na spletni strani občine, objava strokovnih podlag za pripravo OPPN na spletni strani občine): po prejemu identifikacijske številke ministrstva,

·   poziv državnim nosilcem urejanja prostora, ki sodelujejo pri celoviti presoji vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), da podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje (poziv lahko vključuje tudi poziv za podajo konkretnih smernic): 30 dni od prejema poziva,

·   ministrstvo, pristojno za okolje, na podlagi mnenj državnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, odloči  ali je potrebno izvesti CPVO: v 21 dneh od prejema vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora,

·   priprava osnutka OPPN (v času priprave osnutka se vključi zainteresirano javnost): 15 dni po prejetju odločitve glede potrebnosti izvedbe CPVO,

·   če je za OPPN potrebno izvesti CPVO, je za potrebe postopka CPVO potrebno izdelati okoljsko poročilo: okvirni rok izdelave okoljskega poročila je 30 dni,

·   objava osnutka OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu osnutka OPPN (če je potrebno izvesti CPVO, nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, hkrati z mnenjem podajo tudi mnenje o sprejemljivosti  vplivov izvedbe OPPN na okolje ali mnenje o ustreznosti okoljskega poročila): 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·   ministrstvo, pristojno za okolje, po prejemu mnenj državnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, odloči glede ustreznosti okoljskega poročila (odloči, da je okoljsko poročilo ustrezno ali pa zahteva njegovo dopolnitev): v roku 30 dni od prejema vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora,

·   dopolnitev osnutka OPPN (in morebitna dopolnitev okoljskega poročila (okoljsko poročilo se izdela, če je zahtevan postopek CPVO)): v roku 15 dni po prejemu mnenj nosilcev urejanja prostora oziroma (če je potreben postopek CPVO) v roku 15 dni po prejemu odločitve glede ustreznosti okoljskega poročila,

·   objava javnega naznanila o javni razgrnitvi in javni obravnavi osnutka OPPN (in okoljskega poročila, če je izdelano): objava javnega naznanila na krajevno običajen način in v svetovnem spletu najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve,

·   javna objava osnutka OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno), dopolnjenih po pridobitvi mnenj in po pridobitvi odločitve glede ustreznosti okoljskega poročila, v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine): 30 dni v času trajanja javne razgrnitve,

·   izvedba javne obravnave v času javne razgrnitve: kraj in čas javne obravnave sta določena v javnem naznanilu,

·   ob javni razgrnitvi osnutka OPPN se javnost seznani tudi z morebitnim nasprotjem interesov (nasprotje interesov glede na predpis, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije),

·   priprava stališč do pripomb in predlogov javnosti: 15 dni po zaključku javne razgrnitve,

·   prva obravnava in sprejem osnutka OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike) ter obravnava in sprejem stališč do pripomb in predlogov javnosti: do 30 dni po zaključku javne razgrnitve,

·   javna objava stališč, zavzetih do pripomb in predlogov javnosti, v prostorskem informacijskem sistemu in na krajevno običajen način: 7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·   priprava predloga OPPN (na podlagi sprejetih stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov javnosti): 15 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·   objava predloga OPPN in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu predloga OPPN (če je potrebno izvesti CPVO, nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO, hkrati z mnenjem podajo tudi mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje, če tega niso podali že v mnenju na osnutek OPPN): 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·   (če je potrebno izvesti CPVO) vloga ministrstvu, pristojnemu za okolje, da ugotovi, ali so vplivi izvedbe predloga OPPN na okolje sprejemljivi: 30 dni po prejemu vloge s priloženimi mnenji nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo pri CPVO,

·   priprava predloga OPPN, usklajenega s pridobljenimi mnenji: 7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora,

·   objava predloga OPPN (usklajenega s pridobljenimi mnenji) in okoljskega poročila (če je bilo okoljsko poročilo pripravljeno) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·   občina posreduje ministrstvu v potrditev usklajen predlog OPPN, ministrstvo preveri in v 30 dneh potrdi predlog OPPN s sklepom, če so bili izpolnjeni vsi pogoji določeni v 115. členu,

·   po potrditvi predloga OPPN ministrstvo javno objavi predlog OPPN v prostorskem informacijskem sistemu,

·   druga obravnava in sprejem predloga OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike): do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu,

·   objava odloka v uradnem glasilu: po preteku petnajstdnevnega roka od sprejema predloga na občinskem svetu,

·   priprava končnega OPPN: v času do začetka veljavnosti odloka.

Zgoraj navedeni roki so okvirni. Zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremenijo.

 

7.

(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)

Nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj:

·   Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, graditev in stanovanja, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (za načrtovanje predvidenih prostorskih ureditev);

·   Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

·   Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave);

·   Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

·   Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor (za področje varstva kulturne dediščine) (v vednost - zaradi predhodne seznanitve s predvidenim OPPN);

·   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje. Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

·   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za vojaško dediščino, Dimičeva ulica 16, 1000 Ljubljana (za področje varstva vojnih grobišč in prikritih vojnih grobišč);

·   Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova 5, 1000 Ljubljana (za področje zdravstvenega varstva);

·   Elektro Maribor, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

·   Komunalno podjetje Ptuj, d.d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrbe z vodo, odvajanja odplak in ravnanja z odpadki);

·   Telekom Slovenije d.d., Sektor za dostopovna omrežja, Center za dostopovna omrežja Maribor - Murska Sobota, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

·   T-2 d.o.o., Verovškova 64A, 1000 Ljubljana (telekomunikacije);

·   Občina Destrnik, Janežovski Vrh 42 , 2253 Destrnik (za področje prometa, za občinske ceste);

·   Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcija RS za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Ptuj, Trstenjakova 5 a, 2250 Ptuj (za področje državne cestne infrastrukture – v vednost zaradi predhodne seznanitve s predvidenim aktom);

·   RS, Ministrstvo za okolje in prostor. Direktorat za okolje, Sektor za celovito presojo vplivov na okolje (CPVO), Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

V primeru, da se v postopku priprave utemeljeno ugotovi, da je potrebno vključiti tudi nosilce urejanja prostora, ki niso navedeni v tem sklepu, se v postopku pridobi tudi njihova mnenja.

 

8.

(načrt vključevanja javnosti)

V okviru priprave osnutka OPPN se vključuje zainteresirano javnost, usklajujejo se različni interesi v prostoru. Izvede se javno predstavitev osnutka OPPN, v sklopu katere ima zainteresirana javnost možnost podati svoje pripombe in predloge pri pripravi osnutka OPPN.

Osnutek OPPN, dopolnjen glede na pridobljena mnenja k osnutku (in okoljsko poročilo, ko je potrebno izvesti postopek CPVO), se javno razgrne.

Za javno razgrnitev se pripravi povzetek za javnost. V času javne razgrnitve se izvede javno obravnavo razgrnjenih gradiv.

V času javne razgrnitve se javnost tudi seznani z morebitnim nasprotjem interesov.

Stališča do pripomb in predlogov javnosti se javno objavi na spletni strani občine in na krajevno običajen način.

Tekom celotnega postopka se gradiva objavljajo na spletni strani občine, in sicer se na spletni strani občine objavi: strokovne podlage za pripravo OPPN, sklep o pripravi, osnutek OPPN (in okoljsko poročilo, če je potrebno izvesti postopek CPVO), javno naznanilo o javni razgrnitvi in obravnavi (objava javnega naznanila tudi na krajevno običajen način), stališča do pripomb in predlogov javnosti (objava tudi na krajevno običajen način), predlog  OPPN (in okoljsko poročilo, če je potrebno izvesti postopek CPVO).

Po potrebi (predvsem v odvisnosti od interesa javnosti) se izvede tudi druge oblike vključevanja javnosti.

 

9.

(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)

Naročnik izdelave OPPN financira pripravo in izdelavo OPPN, stroške objav, geodetski načrt območja urejanja in elaborat ekonomike.

Izdelovalec prostorskega akta mora predati Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju štiri kompletne podpisane izvode sprejetega prostorskega akta (število izvodov za investitorje določa pogodba). Obenem je potrebno celoten prostorski akt s prilogami predati tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov.

 

10.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter na spletnem naslovu Občine Destrnik

(www.destrnik.si)

Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3500-2/2021 - 2

Identifikacijska številka v prostorskem informacijskem sistemu: 2618

Datum: 30. 8. 2021

 

 

Občina Destrnik

 

Franc Pukšič, župan