New Page 2

 

Na podlagi 64. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93 s spremembami in dopolnitvami) in 16., 122. in 123. člen Statuta Občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99, 83/99 in Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/01) je Občinski svet Občine Komenda na svoji 26. seji, dne 24.11.2005, sprejel

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE STATUTA OBČINE KOMENDA

 

 

1. člen

 

 

V Statutu Občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99, 83/99 in UO GOK, št. 01/01) se v 40. členu drugi stavek prvega odstavka nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

"Predsednika in člane nadzornega odbora imenuje Občinski svet na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Predlog kandidatov za člane oblikuje Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja izmed kandidatov, ki jih na podlagi javnega poziva župana, predlagajo politične stranke, liste, združenja in druga zainteresirana javnost. Kandidati morajo biti občani Občine Komenda."

 

 

Tretji stavek prvega odstavka postane nov drugi odstavek, četrti stavek se črta. Sedanja drugi in tretji odstavek pa postaneta tretji in četrti odstavek tega člena.

 

 

2. člen

 

 

V prvem stavku 42. člena se črta beseda »obvezno«.

 

 

3. člen

 

 

Drugi odstavek 42. člena se nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

"Poleg zadev iz letnega programa dela lahko nadzorni odbor obravnava tudi zadeve, ki jih pisno predlagajo župan, občinski svet in drugi organi občine na podlagi sklepa posameznega organa ter na pobudo druge pravne ali fizične osebe."

 

 

4. člen

 

 

Za 42. členom se doda nov, 42. a člen, ki se glasi:

 

 

"42. a Župan in občinska uprava morata zagotoviti nadzornemu odboru zahtevane podatke za njegovo delo, pri čemer morata upoštevati roke, ki si jih je pri svojem delu postavil nadzorni odbor.

 

 

Župan in Občinski svet imata pravico do seznanitve z vrsto in obsegom nadzora nadzornega odbora v organih občine, kakor tudi pri drugih nadzorovanih osebah. Nadzorovane osebe imajo pravico do takega nadzora, da je njihovo delo čim manj moteno. Nadzorovane osebe in občina imajo pravico do ustreznega roka za pripravo podatkov in do pojasnil med nadzorom. Nadzorovana oseba ima pravico do ugovora na ugotovitve nadzornega odbora."

 

 

5. člen

 

 

V 43. členu se na koncu tretjega odstavka črta besedilo "po potrebi tudi računskemu sodišču" in besedilo nadaljuje tako, da se glasi:

 

 

..."in se obvezno obravnava na prvi naslednji seji občinskega sveta. Organi drugih nadzorovanih oseb morajo poročilo nadzornega odbora obvezno obravnavati najkasneje v roku 60 dni po dokončnosti poročila. Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora.«.

 

 

6. člen

 

 

V 43. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

 

 

»Župan, kadar je nadzorovana oseba občina, oziroma organi drugih nadzorovanih oseb, v roku 60 dni po obravnavi poročila nadzornega odbora, kot je določeno v prejšnjem odstavku, podajo občinskemu svetu pisni odziv na poročilo nadzornega odbora o sprejemu ugotovitev, mnenj in predlogov nadzornega odbora. Kadar so ugotovljene nepravilnosti, morajo v roku 90 dni po obravnavi dokončnega poročila podati občinskemu svetu poročilo o sprejetih popravljalnih ukrepih. Nadzorovana oseba mora popravljalne ukrepe spremljati in dokumentirati v skladu z uredbo o upravnem poslovanju in na zahtevo nadzornega odbora dati dokumentacijo o tem na razpolago. Nadzorni odbor spremlja izvajanje popravljalnih ukrepov.«.

 

 

Sedanji četrti in peti odstavek postaneta peti in šesti, sedanji šesti odstavek se črta.

 

 

7. člen

 

 

Prvi odstavek 46. člena se nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

"Za strokovno in administrativno pomoč nadzornemu odboru župan imenuje delavca občinske uprave. Strokovna pomoč zajema predvsem:

 

 

- obveščanje članov nadzornega odbora o sprejemu in spremembah aktov občine in župana,

 

 

- obveščanje članov nadzornega odbora o sprejemu ali spremembah zakonodaje,

 

 

- posredovanje gradiv in mnenj ministrstev članom nadzornega odbora,

 

 

- posredovanje gradiv izobraževanj in seminarjev, ki se jih udeležujejo predstavniki občine,

 

 

- posredovanje pravnih mnenj.

 

 

Administrativna pomoč zajema predvsem:

 

 

- pripravo vabil in tehnično organizacijska dela za sklic seje,

 

 

- pripravo gradiv za seje nadzornega odbora,

 

 

- pripravo posameznih aktov, ki spremljajo postopek nadzora nadzornega odbora (sklepi o izvedbi nadzora, pooblastila, idr.),

 

 

- pisanje zapisnikov sej nadzornega odbora,

 

 

- obveščanje članov nadzornega odbora o izobraževanjih,

 

 

- sprejemanje in urejanje pošte za nadzorni odbor,

 

 

- arhiviranje gradiv nadzornega odbora,

 

 

- vodenje evidenc o opravljenem delu članov nadzornega odbora."

 

 

Drugi in tretji odstavek tega člena postaneta tretji in četrti odstavek.

 

 

8. člen

 

 

Te spremembe in dopolnitve Statuta Občine Komenda začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnih objavah Glasila občine Komenda.

 

 

Šifra: 01502-0001/2005

 

 

Datum: 24.11.2005

 

 

ŽUPAN

 

 

Tomaž Drolec