New Page 1
 

Na podlagi 3. odstavka 74. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10-popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12-ZPNačrt-B, 57/12-ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13 Skl.US:U-I-43/13-8, 76/14–odl.US in 14/15-ZUUJFO), Uredbe o vsebini programa opremljanja stavbnih zemljišč (Uradni list RS, št. 80/07), Pravilnika o merilih za odmero komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 95/07) in 14. člena Statuta Občine Cerkvenjak (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/11) je Občinski svet Občine Cerkvenjak na svoji 12. redni seji, dne 1. 6. 2016 sprejel:

 

 

 

ODLOK

 

O PROGRAMU OPREMLJANJA IN MERILIH ZA ODMERO KOMUNALNEGA PRISPEVKA ZA OBMOČJE OBČINE CERKVENJAK

 

 

 

I.           Splošni določbi

 

 

 

1. člen

 

(predmet odloka)

 

(1) S tem odlokom se sprejme program opremljanja in podlage za odmero komunalnega prispevka, ki so določene v programu opremljanja stavbnih zemljišč za območje Občine Cerkvenjak (v nadaljevanju: program opremljanja) in je na vpogled na sedežu občine.

 

(2) Program opremljanja vsebuje naslednje podlage za odmero komunalnega prispevka:

 

·       obračunska območja posameznih vrst komunalne opreme,

 

·       skupne in obračunske stroške po posameznih vrstah komunalne opreme in po obračunskih območjih,

 

·       preračun obračunskih stroškov na enoto mere parcele in na enoto mere neto tlorisne površine objekta po posameznih vrstah opreme in obračunskih območjih,

 

·       podrobnejša merila za odmero komunalnega prispevka, kot so: razmerje med deležem parcele in deležem neto tlorisne površine, faktor dejavnosti,

 

·       olajšave in oprostitve za določene kategorije objektov in

 

·       način plačila komunalnega prispevka.

 

 

 

2. člen

 

(predmet komunalnega prispevka)

 

(1) Predmet obračuna komunalnega prispevka so predvideni in obstoječi objekti na območju Občine Cerkvenjak, ki:

 

·       se bodo prvič opremljali z vodovodnim omrežjem, kanalizacijskim omrežjem in/ali omrežjem cest,

 

·       se jim povečuje neto tlorisna površina,

 

·       se jim spreminja namembnost.

 

(2) Komunalni prispevek se v primeru enostavnega ali nezahtevnega objekta obračuna samo, vkolikor se tak objekt priključuje tudi na vodovodno in kanalizacijsko omrežje.

 

 

 

II.          Merila in podlage za odmero komunalnega prispevka

 

 

 

3. člen

 

(pomen pojmov)

 

V tem odloku uporabljeni pojmi imajo naslednji pomen:

 

a)      Komunalna oprema je po tem odloku:

 

·       objekti in omrežja infrastrukture za izvajanje obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb varstva okolja po predpisih, ki urejajo varstvo okolja

 

·       objekti grajenega javnega dobra, in sicer: občinske ceste, javna parkirišča in druge javne površine.

 

b)      Komunalni prispevek je plačilo dela stroškov gradnje komunalne opreme, ki ga zavezanec plača občini in je namenski vir financiranja gradnje komunalne opreme.

 

c)      Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je investitor oziroma lastnik objekta, ki objekt na novo priključuje na komunalno opremo, ki povečuje neto tlorisno površino objekta ali spreminja njegovo namembnost.

 

d)      Obračunsko območje posamezne vrste komunalne opreme je območje, na katerem se zagotavlja priključevanje na to vrsto komunalne opreme oziroma območje njene uporabe.

 

e)      Obračunski stroški komunalne opreme so tisti del skupnih stroškov komunalne opreme, ki se financirajo iz sredstev zbranih s plačili komunalnih prispevkov in bodo bremenili določljive zavezance.

 

f)       Za parcelo po tem odloku se šteje zemljiška parcela ali njen del, na kateri je možno graditi objekt oziroma je objekt že zgrajen, in za katerega mora zavezanec plačati komunalni prispevek. Za parcelo po tem odloku se šteje tudi gradbena parcela iz veljavnih prostorskih aktov.

 

g)      Neto tlorisna površina objekta je seštevek vseh tlorisnih površin objekta in se izračuna po SIST ISO 9836. Kot vsota neto tlorisnih površin na obračunskem območju  se štejejo neto tlorisne površine vseh obstoječih objektov ter dopustne neto tlorisne površine na še nezazidanih parcelah. Te se za predvidene objekte izračunajo na podlagi prostorskega akta občine.

 

h)      Stavbno zemljišče je zemljiška parcela oziroma več zemljiških parcel ali njihovih delov na katerih je zgrajen objekt, oziroma zemljiška parcela, ki je z občinskim prostorskim načrtom namenjena za graditev objektov.

 

i)       Stavbišče objekta je navpična projekcija preseka stavbe z zemljiščem na ravnino.

 

 

 

4. člen

 

(pomen pojmov in kratic)

 

V tem odloku uporabljene kratice imajo naslednji pomen:

 

KPij         znesek komunalnega prispevka, ki pripada posamezni vrsti komunalne            opreme na posameznem obračunskem območju

 

Aparcela                     površina parcele

 

Atlorisna                    neto tlorisna površina objekta je seštevek vseh tlorisnih površin objekta in se izračuna po standardu SIST ISO 9836

 

Dp                                         delež parcele pri izračunu komunalnega prispevka

 

Dt  delež neto tlorisne površine objekta pri izračunu komunalnega prispevka

 

Kdejavnost                  aktor dejavnosti

 

Cpij         obračunski stroški, preračunani na m2 parcele na obračunskem območju za posamezno vrsto komunalne opreme

 

Ctij          obračunski stroški, preračunani na m2 neto tlorisne površine objekta na obračunskem območju za posamezno vrsto komunalne opreme

 

i               posamezna vrsta komunalne opreme

 

j               posamezno obračunsko območje

 

 

 

5. člen

 

(obračunsko območje)

 

(1) Območja opremljanja s posamezno komunalno opremo so prikazana v kartografskem delu programa opremljanja:

 

·       Karta 1 – vodovodno omrežje – pregledna karta obračunskega območja;

 

·       Karta 2 – kanalizacijsko omrežje – pregledna karta obračunskega območja;

 

·       Karta 3 – cestno omrežje – pregledna karta obračunskega območja;

 

(2) Obračunska območja posamezne komunalne opreme, navedena v prvem odstavku tega člena, so podrobneje prikazana na kartah, ki so sestavni del kartografskega dela programa opremljanja.

 

(3) Če je ob odmeri komunalnega prispevka ugotovljeno, da objekt, ki je predmet odmere, nima možnosti priključka na posamezno komunalno opremo, ki je s programom opremljanja določena za območje, na katerem objekt leži, ali le-te ni mogoče uporabljati, se komunalni prispevek odmeri glede na dejansko opremljenost objekta s komunalno opremo.

 

(4) Če je ob odmeri komunalnega prispevka ugotovljeno, da objekt, ki je predmet odmere, ima možnost priključevanja na posamezno komunalno opremo, ki pa s programom zanj ni določena, se komunalni prispevek odmeri glede na dejansko opremljenost objekta s komunalno opremo.

 

 

 

6. člen

 

(merila za odmero komunalnega prispevka)

 

Komunalni prispevek se odmeri z upoštevanjem naslednjih meril:

 

·       površina stavbnega zemljišča,

 

·       neto tlorisna površina objekta,

 

·       opremljenost stavbnega zemljišča s komunalno opremo,

 

·       namembnost objekta in

 

·       izboljšanje opremljenosti stavbnega zemljišča s komunalno opremo.

 

 

 

7. člen

 

(površina parcele)

 

(1) Pri površini stavbnega zemljišča se upošteva površina parcele.

 

(2) Površina parcele se za objekte, za katere se pridobiva gradbeno dovoljenje, povzame iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, za ostale objekte pa iz veljavnih prostorskih aktov Občine Cerkvenjak.

 

(3) Na območjih, ki se urejajo s prostorskimi izvedbenimi akti se parcela za odmero komunalnega prispevka določi skladno z grafičnim delom prostorskega akta.

 

(4) V primerih, ko parcela objekta ni določena, se parcela za odmero komunalnega prispevka določi kot stavbišče objekta, ki se pomnoži s faktorjem 1,5.

 

 

 

8. člen

 

(neto tlorisna površina objekta)

 

(1) Neto tlorisna površina objekta je vsota vseh tlorisnih površin objekta in se izračuna po standardu SIST ISO 9836. Podatek se povzame iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

(2) Če podatka o neto tlorisni površini objekta ni mogoče pridobiti na način iz prejšnjega odstavka, se le-tega pridobi iz uradnih evidenc Geodetske uprave Republike Slovenije oz. razpoložljive dokumentacije.

 

(3) Za objekte, za katere se ne more izračunati oziroma določiti neto tlorisne površine objekta, se komunalni prispevek odmeri le od površine parcele. Tako dobljeno vrednost se ob odmeri pomnoži s faktorjem 2,0.

 

 

 

9. člen

 

(razmerje med deležem parcele in neto tlorisne površine objekta)

 

 

 

Razmerje med deležem parcele (Dp) in deležem neto tlorisne površine objekta (Dt) je na celotnem območju opremljanja enako in znaša Dp = 0,3 ter Dt = 0,7.

 

 

 

10. člen

 

(dejanska opremljenost objekta s komunalno opremo)

 

Če pristojni organ občine ne odloči drugače, velja:

 

(1) Vsak obstoječi ali predvideni objekt je opremljen z vodovodnim in/ali kanalizacijskim omrežjem, če je iz projektnih pogojev za pridobitev gradbenega dovoljenja to nedvoumno razvidno oz. če upravljavec posameznega voda izda soglasje za priklop na omrežje. Če mora zavezanec za priklop svojega objekta zgraditi ali izboljšati del javnega vodovodnega in/ali kanalizacijskega omrežja, objekt ni opremljen z obstoječim vodovodnim in/ali kanalizacijskim omrežjem.

 

(2) Vsak obstoječi ali predvideni objekt, za katerega se lahko odmeri komunalni prispevek, je opremljen s cestnim omrežjem. Če mora investitor za pridobitev gradbenega dovoljenja zgraditi ali izboljšati del javnega cestnega omrežja, se šteje, da objekt ni opremljen s cestnim omrežjem.

 

(3) Za izboljšanje javnega omrežja se štejejo vsa dela, ki jih je treba izvesti na javnem vodovodnem, kanalizacijskem ali cestnem omrežju na zahtevo upravljalca z namenom omogočitve priključitve objekta na obstoječe omrežje. Za izboljšanje se ne štejejo dela na individualnem priključku objekta.

 

 

 

11. člen

 

(faktor dejavnosti)

 

(1) Namembnost objekta se upošteva tako, da se za posamezne vrste objektov uporabi različne vrednosti faktorja dejavnosti. Objekti se razvrščajo glede na dejavnosti v skladu s predpisi, ki urejajo uvedbo in uporabo enotne klasifikacije vrst objektov in določitev objektov državnega pomena.

 

(2) Faktor dejavnosti (Kdejavnosti) se skladno s Pravilnikom o merilih za odmero komunalnega prispevka določi za vso komunalno opremo, ki jo določa ta odlok in se določi po naslednjih kriterijih:

 

 

 

Preglednica 1: Določitev faktorjev dejavnosti glede na vrsto objekta

 

 

 

 

 

 

 

 

Vrsta objekta

Kdejavnosti

Oznaka v klasifikaciji  objektov CC-SI

Enostanovanjske stavbe

   - enostanovanjske stavbe

 

1,00

111

11100

Večstanovanjske stavbe

   - dvostanovanjske stavbe

   - tri- in večstanovanjske stavbe

   - stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji

 

1,00

1,00

1,00

112

11210

11221

11222

Stanovanjske stavbe za posebne namene

   - stanovanjske stavbe za posebne namene

 

1,00

113

11300

Gostinske stavbe

   - hotelske in podobne gostinske stavbe

   - gostilne, restavracije in točilnice

   - druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev

 

1,00

1,00

1,00

121

12111

12112

12120

Upravne in pisarniške stavbe

   - stavbe javne uprave

   - stavbe bank, pošt, zavarovalnic

   - druge upravne in pisarniške stavbe

 

1,00

1,00

1,00

122

12201

12202

12203

Trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti

   - trgovske stavbe

   - sejemske dvorane, razstavišča

   - bencinski servisi

   - stavbe za druge storitvene dejavnosti

 

1,15 0,70

1,15 0,70

1,15 0,70

1,15 0,70

123

12301

12302

12303

12304

Stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij

   - postaje, terminali, stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij ter z njimi povezane stavbe

   - garažne stavbe

 

 

1,00

 

0,70

124

 

12410

 

12420

Industrijske stavbe in skladišča

   - industrijske stavbe

   - rezervoarji, silosi in skladišča

 

0,80

0,80

125

12510

12520

Stavbe splošnega družbenega pomena

   - stavbe za kulturo in razvedrilo

   - muzeji in knjižnice

   - stavbe za izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo

   - stavbe za zdravstvo

   - športne dvorane

 

0,80

0,80

0,80

 

0,80

0,80

126

12610

12620

12630

 

12640

12650

Druge nestanovanjske stavbe

   - stavbe za rastlinsko pridelavo

   - stavbe za rejo živali

   - stavbe za spravilo pridelka

   - druge nestanovanjske kmetijske stavbe

   - stavbe za opravljanje verskih obredov

   - pokopališke stavbe in spremljajoči objekti

   - kulturni spomeniki

   - druge nestanovanjske stavbe, ki niso uvrščene drugje

 

0,70

0,70

0,70

0,70

0,70

0,70

0,70

0,70

127

12711

12712

12713

12714

12721

12722

12730

12740

 

 

(3) Za vse objekte, ki po klasifikaciji ne sodijo v nobeno od v tabeli navedenih postavk velja, da je faktor dejavnosti 1,00.

 

 

 

12. člen

 

(skupni in obračunski stroški)

 

Prikaz skupnih stroškov (Ss) in obračunskih stroškov (Os) obstoječe komunalne opreme je razviden iz preglednice 2.

 

 

 

Preglednica 2: Prikaz skupnih in obračunskih stroškov obstoječe komunalne opreme

 

 

 

Vrsta komunalne opreme

Obračunsko območje

Skupni stroški

(v EUR)

Obračunski stroški

(v EUR)

1. Vodovod

VOD

2.739.575

1.312.556

2. Kanalizacija

KAN

1.864.138

258.976

3. Ceste

CES

5.189.722

2.784.188

 

 

13. člen

 

(časovni načrt)

 

(1) Predvidena komunalna oprema, ki je že vključena v obračunsko območje po tem programu opremljanja ima naslednji časovni načrt:

 

Kanalizacija Kadrenci-Cogetinci-Peščeni Vrh:

 

·       pridobitev stvarnih pravic:                       v letu 2016

 

·       projektna dokumentacija:                       v letu 2016

 

·       gradnja komunalne opreme: 2016-2018

 

·       uporabno dovoljenje:                              najkasneje do 31.12.2018

 

(2) Zavezancem za plačilo komunalnega prispevka se komunalni prispevek za novo (predvideno) kanalizacijo

 

 

 

 

 

odmeri šele takrat, ko je omrežje dejansko zgrajeno in je omogočen priklop njihovega objekta na omrežje.

 

 

 

14. člen

 

(stroški opremljanja na enoto parcele in enoto neto tlorisne površine objekta)

 

Stroški opremljanja m2 parcele in neto tlorisne površine objektov se obračunajo z upoštevanjem preglednice 3, pri čemer se za določitev posameznega območja opremljanja s posamezno komunalno opremo smiselno upoštevajo določila 10. člena tega odloka in grafične priloge programa opremljanja.

 

 

 

Preglednica 3: Določitev Cpij in Ctij za posamezno vrsto komunalne opreme

 

 

 

Vrsta komunalne opreme

Obračunsko območje

Cpij

(v EUR/m2)

Ctij

(v EUR/m2)

1. Vodovod

VOD

0,94

5,48

2. Kanalizacija

KAN

0,94

4,28

3. Ceste

CES

1,96

11,48

 

 

15. člen

 

(indeksiranje stroškov opremljanja)

 

(1) Stroški opremljanja m2 parcele (Cpij) in stroški opremljanja m2 neto tlorisne površine objekta (Ctij) s posamezno vrsto komunalne opreme na posameznem obračunskem območju se pri odmeri komunalnega prispevka indeksirajo ob uporabi povprečnega letnega indeksa cen, ki ga objavlja Združenje za gradbeništvo v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, pod »Gradbena dela – ostala nizka gradnja«.

 

(2) Indeksiranje stroškov opremljanja na enoto mere se izvede na naslednji način:

 

Cpij = Cpij iz 14. člena odloka x faktor indeksacije

 

oz.

 

Ctij = Ctij iz 14. člena odloka x faktor indeksacije

 

 

 

III.         Izračun komunalnega prispevka

 

 

 

16. člen

 

(izračun komunalnega prispevka)

 

Komunalni prispevek se izračuna tako, da se na podlagi obračunskih območij ugotovi, na katero vrsto komunalne opreme lahko zavezanec priključi svoj objekt oz. mu je omogočena uporaba določene vrste komunalne opreme. Za vsako posamezno vrsto komunalne opreme posebej se izračuna komunalni prispevek, pri čemer se uporabi naslednja formula za izračun:

 

 

 

KPij = Aparcela × Cpij × Dp  +  Kdejavnost × Atlorisna × Ctij × Dt

 

 

 

17. člen

 

(izračun celotnega komunalnega prispevka)

 

(1) Skupni komunalni prispevek se izračuna kot vsota vseh komunalnih prispevkov za posamezne vrste komunalne opreme na naslednji način:

 

 

 

KP = Σ KPij

 

 

 

(2) Seštevek zneskov je komunalni prispevek, ki se ga odmeri zavezancu.

 

 

 

18. člen

 

(Posebni primeri obračuna komunalnega prispevka)

 

(1) V primeru spremembe namembnosti oziroma vrste obstoječega objekta, gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta ali spremembe obstoječega objekta (nadzidave, dozidave, rekonstrukcije ipd.) se za izračun komunalnega prispevka upošteva razliko med novim in starim stanjem objekta. V kolikor je vrednost pozitivna, se za objekt obračuna komunalni prispevek, v nasprotnem primeru pa se izda odločba z navedbo, da je komunalni prispevek že poravnan.

 

Odmera komunalnega prispevka se izvrši po naslednji formuli:

 

KPi = KPnovo stanje objekta - KPstaro stanje objekta

 

(2) V primeru legalizacije obstoječega objekta se komunalni prispevek zanj obračuna enako kot za novogradnjo.

 

(3) Če o plačilu komunalnega prispevka dokumentacija ne obstaja, se šteje, da so lastniki vseh zgradb, zgrajenih pred letom 1967 in vseh zgradb, ki jim je bilo gradbeno dovoljenje izdano do uveljavitve tega odloka, plačali komunalni prispevek za vso infrastrukturo, zgrajeno na lokaciji, na katero je objekt že bil priključen ob uveljavitvi tega odloka. Za vso javno infrastrukturo, na katero se objekt priključuje na novo, zavezanec plača komunalni prispevek po veljavnem odloku.

 

(4) V primeru gradnje novega objekta na parceli že obstoječega objekta, se že poravnane obveznosti iz naslova obračuna komunalnega prispevka za parcelo obstoječega objekta ali njen del pri izračunu novega komunalnega prispevka upoštevajo. Breme dokazovanja že plačanih obveznosti iz naslova komunalnega prispevka je na strani investitorja.

 

(5) V primeru gradnje novega objekta na mestu prej odstranjenega obstoječega objekta je breme dokazovanja že plačanih obveznosti iz naslova komunalnega prispevka na strani investitorja. Investitor mora ob tem tudi  predložiti projekt za odstranitev starega objekta. Ta je lahko sestavni del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) novega objekta, v nasprotnem primeru (da ga investitor predloži kot samostojen dokument) pa mora investitor projektu za odstranitev objekta predložiti tudi gradbeno dovoljenje za odstranitev objekta.

 

(6) Komunalni prispevek za novozgrajeno komunalno opremo se lahko na območju, kjer je bila taka investicija izvedena oz. se izvaja, odmeri na podlagi posebnega programa opremljanja, ki je bil sprejet samo za to komunalno opremo in samo za to območje in na njem temelječega odloka, ki opredeljuje skupne in obračunske stroške ter ostale parametre, potrebne za odmero.

 

 

 

IV. Odmera komunalnega prispevka

 

 

 

19. člen

 

(odmera komunalnega prispevka)

 

(1) Komunalni prispevek odmeri pristojni organ občine z odločbo na zahtevo zavezanca ali po

 

uradni dolžnosti.

 

(2) Če se postopek odmere komunalnega prispevka začne na zahtevo zavezanca iz prejšnjega odstavka, mora biti zahtevi priložen tisti del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki je potreben za odmero komunalnega prispevka. Če se komunalni prispevek odmerja zaradi izboljšanja opremljenosti stavbnega zemljišča se lahko za vhodne podatke uporabi tudi uradne evidence.

 

(3) Če se postopek odmere komunalnega prispevka začne po uradni dolžnosti, potem ko občina od upravne enote prejme obvestilo o popolnosti vloge za pridobitev gradbenega dovoljenja, mora biti obvestilu upravne enote priložen tisti del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki je potreben za odmero komunalnega prispevka.

 

 

 

20. člen

 

(izdaja odločbe o odmeri)

 

(1) Rok za izdajo odločbe je 15 dni po prejemu popolne vloge.

 

(2) Zoper odločbo o odmeri komunalnega prispevka je dovoljena pritožba, o kateri odloča župan. Rok za odločitev o pritožbi je 30 dni.

 

 

 

21. člen

 

(pogodbena razmerja med investitorjem in občino)

 

(1) Ob plačilu komunalnega prispevka ima zavezanec pravico od občine zahtevati sklenitev pogodbe o medsebojnih obveznostih v zvezi s priključevanjem objekta na komunalno opremo. S pogodbo se določi tudi rok za priključitev objekta na komunalno opremo.

 

(2) Če se občina in investitor dogovorita, da bo investitor sam, na lastne stroške, delno ali v celoti zgradil komunalno opremo na neopremljenem ali delno opremljenem zemljišču, se ta dogovor sklene s pogodbo o opremljanju, v kateri se natančno opredelijo pogodbene obveznosti obeh pogodbenih strank.

 

 

 

22. člen

 

(plačilo komunalnega prispevka)

 

(1) Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka mora plačati komunalni prispevek v enkratnem znesku v roku 30 dni po pravnomočnosti odločbe, razen če ni med občino in zavezancem sklenjena pogodba oz. dogovor o medsebojnih razmerjih, v kateri je navedeno drugače. V tem primeru se podrobnosti glede plačila navedejo na odločbi.

 

(2) Komunalni prispevek se lahko v primeru priklopa obstoječega objekta na novo vrsto komunalne opreme odmeri kot obročno plačilo v največ 10 mesečnih obrokih, vendar mora zavezanec za plačilo še pred pravnomočnostjo izdane odločbe podati na občino pisno prošnjo z navedbo števila obrokov oziroma navedeno označiti na vlogi za izdajo odločbe o odmeri komunalnega prispevka. Pogoje obročnega odplačevanja določi občina. Izjemoma lahko način plačila tudi odstopa od navedenega, vkolikor župan izda ustrezen sklep. V vsakem primeru pa občina sklene z zavezancem pogodbo oz. dogovor o medsebojnih razmerjih.

 

(3) Potrdilo o plačanem komunalnem prispevku se v primeru obročnega plačila za priklop obstoječega objekta na novo komunalno opremo lahko izda po plačilu prvega obroka.

 

(4) Če je zavezanec plačal komunalni prispevek, pri pristojnem organu upravne enote pa ne vloži zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja ali mu gradbeno dovoljenje ni izdano oziroma je prenehalo veljati, je upravičen do vračila komunalnega prispevka v nerevaloriziranem znesku. Vračilo plačanega komunalnega prispevka se na vlogo zavezanca izvede v roku 30 dni. Zavezanec mora k vlogi priložiti ustrezno dokazilo, iz katerega je razvidno, da ni vložil vloge za izdajo gradbenega dovoljenja ali da mu gradbeno dovoljenje ni bilo izdano ali da mu je gradbeno dovoljenje prenehalo veljati, vendar le v primeru, če si pristojni organ občine tega dokazila ne more pridobiti sam po uradni dolžnosti.

 

 

 

23. člen

 

(stroški priključevanja)

 

Šteje se, da so s plačilom komunalnega prispevka poravnani vsi stroški priključevanja objekta na komunalno opremo, razen gradnje tistih delov priključkov, ki so v zasebni lasti.  Stroški izvedbe priključkov niso predmet odmere komunalnega prispevka in v celoti bremenijo investitorja.

 

 

 

V.         Oprostitve in olajšave plačila komunalnega prispevka

 

 

 

24. člen

 

(oprostitve in olajšave plačila komunalnega prispevka)

 

(1) Komunalni prispevek se ne plača za gradnjo gospodarske javne infrastrukture.

 

 

(2) Komunalni prispevek se ne plača za gradnjo neprofitnih stanovanj in posameznih vrst stavb za izobraževanje (oznaka 1263 v CC-SI), znanstveno-raziskovalno delo (CC-SI: 1263) in zdravstvo (oznaka 1264) po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov.

(3) Komunalni prispevek se v višini 50 % delno oprosti druge nestanovanjske stavbe (oznaka 127 v klasifikaciji CC-SI). V tem primeru se izračunani komunalni prispevek iz 17. ali 18. člena tega odloka pomnoži s faktorjem 0,50, zmnožek pa predstavlja končno višino komunalnega prispevka za odmero. Občina mora vsa oproščena sredstva v enaki višini nadomestiti iz nenamenskih prihodkov občinskega proračuna.

 

(3 4 ) Plačilo komunalnega prispevka se lahko delno ali v celoti oprosti za gradnjo posameznih vrst ne-stanovanjskih stavb po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov, če gre za objekt v splošnem javnem interesu in če tako na predlog župana odloči občinski svet. V tem primeru mora občina oproščena sredstva v enaki višini nadomestiti iz nenamenskih prihodkov občinskega proračuna.

(5) Če zavezanec s pisnim potrdilom dokaže svoja pretekla vlaganja v komunalno opremo na območju občine Cerkvenjak, se mu revalorizirani znesek prizna kot plačilo komunalnega prispevka za tisto vrsto komunalne opreme, v katero je vlagal, vendar največ do višine obračunanega komunalnega prispevka. Pri tem se upoštevajo samo vlaganja po 1.1.1999. Zavezanec lahko posamezno dokazilo o preteklem vlaganju uveljavlja samo enkrat.

 

 

 

VI.        Prehodne in končne določbe

 

 

 

25. člen

 

 (obravnava že prejetih vlog za odmero komunalnega prispevka)

 

Postopki za odmero komunalnega prispevka, začeti pred veljavnostjo tega odloka, se končajo po do tedaj veljavnih predpisih samo v kolikor bi bil tak izračun za stranko ugodnejši. V nasprotnem primeru se uporabijo določila tega odloka.

 

 

 

26. člen

 

(veljavnost sprejetih odlokov o programih opremljanja)

 

(1) Ne glede na določila tega odloka se komunalni prispevek na področju Poslovno-obrtne cone Cerkvenjak še naprej odmerja v skladu z določili Odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč za predvideno komunalno opremo in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje poslovno obrtne cone (POC) Cerkvenjak (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 23/2008).

 

(2) Z uveljavitvijo tega odloka prenehata veljati:

 

·       Odlok o programu opremljanja stavbnih zemljišč za območje opremljanja »Vodovod Vanetina « v občini Cerkvenjak (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 33/09) in

 

·       Odlok o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Cerkvenjak (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 29/08).

 

 

 

27. člen

 

(začetek veljavnosti)

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

 

Številka: 3506-01/2016

 

Datum: 1. 6. 2016

 

 

 

 

 

Občina Cerkvenjak

 

Marjan Žmavc, župan

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Cerkvenjak (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/2017) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

4. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti (15) dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.