New Page 1

Na podlagi Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št.: 42/2002 s spremembami in dopolnitvami) ter Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št.: 43/2011), Občina RAČE-FRAM, Grajski trg 14, 2327 Rače, ki jo zastopa predstojnik župan Branko Ledinek sprejema naslednji

PRAVILNIK

o ugotavljanju alkohola, drog in drugih prepovedanih substanc pri zaposlenih na delovnem mestu

1. Splošne določbe

1. člen

Ta pravilnik ureja postopek ugotavljanja prisotnosti alkohola, drog in drugih prepovedanih substanc pri zaposlenih v času pred vsakokratnim začetkom opravljanja dela in v času opravljanja dela v prostorih občine ter  drugih lokacijah, kadar se delo opravlja zunaj delovnih prostorov.

2. Organizacija notranje kontrole

2. člen

Pristojna oseba

Izvajanje notranje kontrole alkoholiziranosti v občini izvaja delodajalec oz. od njega pisno pooblaščena oseba, zaposlena pri delodajalcu, ali pooblaščeni zunanji izvajalec.

Preizkus morebitne prisotnosti nedovoljenih narkotičnih sredstev ali vpliva psihoaktivnih zdravil pri delavcih se opravi v pristojni zdravstveni organizaciji.

Pri izvajanju in zagotavljanju notranje kontrole so dolžni sodelovati vsi zaposleni v občine.

3. Preizkus alkoholiziranosti ter vpliva prepovedanih substanc na delovnem mestu oz. pri opravljanju dela

3. člen

Varovanje osebnostnih pravic delavca

Delodajalec mora pri preverjanju alkoholiziranosti in vpliva prepovedanih substanc v največji meri varovati in spoštovati delavčevo osebnost in upoštevati ter ščititi delavčevo zasebnost.

4. člen

Opredelitev alkoholiziranosti in vpliva prepovedanih substanc

Prihod na delo v alkoholiziranem stanju oziroma pod vplivom prepovedanih substanc, vnos ali poskus vnosa alkoholnih pijač in prepovedanih substanc  v prostore občine ali v službena vozila, uživanje alkohola in prepovedanih substanc v delovnem času predstavlja kršitev delovnih obveznosti oziroma pogodbe o zaposlitvi.

V primeru, ko vodja oziroma od njega pooblaščena oseba posumi, da je delavec pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc, odredi preizkus alkoholiziranosti oziroma ga napoti na strokovni pregled pri izvajalcu medicine dela.

Delavec, ki je pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc ne sme opravljati dela. Šteje se, da je pod vplivom alkohola in prepovedanih substanc delavec, ki ima v krvi oziroma v izdihanem zraku več kot 0,00 grama alkohola na kilogram krvi oziroma 0,00 miligrama alkohola v izdihanem zraku, oziroma kateremu se v krvi zazna vsebnost prepovedanih substanc.

5. člen

Odreditev izvajanja preizkusa

Vsakemu zaposlenemu se lahko odredi izvajanje preizkusa alkoholiziranosti neposredno pred nastopom dela ali v delovnem času, prav tako se lahko vsakega zaposlenega napoti na strokovni pregled k izvajalcu medicine dela.

Delodajalec lahko odredi tudi nenapovedan preventivni preizkus posameznega delavca ali skupine delavcev, če oceni, da je tovrsten ukrep primeren za zavarovanje zdravja ali življenja delavcev oziroma drugih oseb.

Strokovni preizkus se lahko odredi tudi v primerih delovnih nesreč, strojeloma, požara, sporih med zaposlenimi ali v drugih primerih neprimernega vedenja, če je mogoče domnevati, da je ravnanje oz. dogodek tudi posledica alkoholiziranosti ali vpliva prepovedanih substanc.

6. člen

Dopustnost in obveznost izvedbe preizkusa

Delodajalec, od njega pooblaščena oseba ali pooblaščeni zunanji izvajalec lahko preizkus alkoholiziranosti izvaja naključno ali v določenih časovnih intervalih, po predhodni napovedi ali brez predhodne napovedi, isto velja tudi za kontrolo vsebnosti prepovedanih substanc.

Delodajalec oz. od njega pooblaščena oseba  ali zunanji izvajalec izvede preizkus v primerih, ko obstaja sum, da je delavec pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc.

7. člen

Prepoved opravljanja dela

Delavec, kateremu je bil odrejen preizkus alkoholiziranosti, do izvedbe preizkusa ne sme opravljati dela. Po potrebi se delavcu lahko odredi čakanje na preizkus na kraju, kjer ni nevarnosti, da bi škodoval sebi ali drugim.

Delavcu, pri katerem je ugotovljena alkoholiziranost oziroma vsebnost prepovedanih substanc se nemudoma prepove opravljanje dela, v primeru, da je delo že pričel opravljati, pa mora z delom takoj prenehati.

V primeru odvzema vozniškega dovoljenja, ki je pogoj za opravljanje dela delavca po pogodbi o zaposlitvi, in če je bil ta odvzem posledica vinjenosti delavca izven delovnega časa, se lahko delavcu ponudi nova pogodba o zaposlitvi za opravljanje drugega, če ta možnost v občini obstaja, v nasprotnem se mu odpove pogodba o zaposlitvi iz razlogov nesposobnosti.

8. člen

Izvedba preizkusa alkoholiziranosti

Delavca se predhodno seznani s potekom preizkusa alkoholiziranosti z alkotestom, s preizkusom je potrebno počakati, da poteče najmanj 15 minut od zadnjega zaužitja alkoholne pijače ali najmanj 5 minut po zadnji pokajeni cigareti.

O opravljenem preizkusu alkoholiziranosti se sestavi zapisnik, ki mora vsebovati:

- navedbo delavca, katerega alkoholiziranost se preverja,

- navedbo osebe, ki izvaja preizkus alkoholiziranosti,

- navedbo oseb, prič, prisotnih na preizkusu,

- navedbo, ali gre za napovedan ali nenapovedan preizkus alkoholiziranosti,

- navedba modela naprave za preverjanje alkoholiziranosti in leto izdelave,

- rezultate meritve,

- izjavo delavca, katerega alkoholiziranost se preverja o seznanjenosti s postopkom,

- podpis delavca in

- podpis prič.

Če delavec neupravičeno odkloni opravljanje preizkusa se šteje, da je s tem priznal, da je pod vplivom alkohola oziroma lahko zahteva v pristojni zdravstveni organizaciji odvzem in analizo krvi na prisotnost alkohola ali drugega prepovedanega narkotičnega sredstva.

Stroški strokovnega medicinskega pregleda bremenijo delodajalca, če se izkaže, da delavec ni užival alkoholnih pijač ali drugih prepovedanih narkotičnih sredstev, v nasprotnem primeru krije stroške delavec.

V primeru, da delavec odkloni vsakršno preverjanje alkoholiziranosti ali prisotnosti prepovedanih psiho aktivnih substanc, se o tem sestavi zapisnik in pomeni ta odklonitev hujšo kršitev delovnih obveznosti oziroma pogodbe o zaposlitvi.

V zapisniku se navede tudi vse ostale znake, ki kažejo na alkoholiziranost oziroma zlorabo prepovedanih narkotičnih sredstev delavca (npr. zadah po alkoholu, posebnosti pri govoru, posebnosti pri hoji in motoričnih sposobnosti, …) ter priče, ki so te znake zaznale in njihove navedbe.

4. Končne določbe

9. člen

Ta pravilnik se objavi na oglasni deski občine.

Delavci imajo možnost vpogleda v pravilnik v pisarni za delovne in splošne pravne zadeve občinske uprave, in sicer ves čas njegove veljavnosti.

10. člen

Ta pravilnik se prične uporabljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 102-1/2012

Datum:  3. december 2012

Župan Občine Rače - Fram

 

Branko LEDINEK, s. r.