New Page 1

Na podlagi 10. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007-UPB2, 27/2008 Odl.US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/2008, 100/2008 Odl.US: U-I-427/06-9, 79/2009, 14/2010 Odl.US: U-I-267/09-19, 51/2010, 84/2010 Odl.US: U-I-176/08-10, 40/2012-ZUJF) ter 7. in 17. člena Statuta Občine Prevalje (Uradni list RS, št. 15/99, 19/2006, 34/2007, 15/2010, 12/2013), je Občinski svet Občine Prevalje na 18. redni seji dne 28.03.2013 sprejel

ODLOK

O GRBU, ZASTAVI IN PRAZNIKU MESTA PREVALJE

IN ZNAKIH, PRAPORJIH IN PRAZNIKIH KRAJEVNIH SKUPNOSTI OBČINE PREVALJE

 

I  Splošne določbe

1. člen

(1) Ta odlok določa grb, zastavo in praznik mesta Prevalje ter znake, praporje in praznike krajevnih skupnosti Občine Prevalje,ki predstavljajo istovetnostne simbole sestavnih delov Občine Prevalje.

(2) Vsi sprejeti simboli označujejo pripadnost ožji lokalni skupnosti Občine Prevalje.

(3) Simbole je dovoljeno uporabljati v skladu z določbami tega odloka tako, da ne škoduje ugledu in dostojanstvu Občine Prevalje.

2. člen

Izvirniki istovetnostnih simbolov se hranijo v arhivu Občine Prevalje.

3. člen

(1) Simboli so avtorsko zavarovani pred nedovoljenimi posegi v njihovo slikovno vsebino in videz po ustanovi oziroma osebi, ki je simbole ustvarila.

(2) Simbolov ni dovoljeno avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako jih ni dovoljeno zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec za označevanje blaga in storitev.

4. člen

Za pravilno uporabo simbolov in pravilno izvajanje tega odloka je odgovoren tajnik občine, ki daje potrebna pojasnila, sprejema vloge za uporabo simbolov, izdaja odločbe o uporabi simbolov, vodi evidenco izdanih odločb ter organizira izvajanje drugih strokovno-administrativnih opravil.

5. člen

Vlogi za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati ime in naslov uporabnika, opis tehnike (ofset tisk, sitotisk, reliefni tisk, perorisba ali druge vrste tiska, suha tehnika, vezenje, rezbarjenje, fotografija ipd.) in naklado. Če gre za uporabo simbolov na prireditvi, mora prosilec v vlogi opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, način uporabe simbolov vključno s tehničnimi podatki.

6. člen

(1) V odločbi, s katero se dovoljuje uporaba simbolov, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba, omejuje uporaba samo za določen namen ali določi rok, do katerega je uporaba dovoljena. Izdano dovoljenje lahko izdajatelj odločbe prekliče, če ugotovi, da uporabnik ne upošteva pogojev, navedenih v odločbi, če ne skrbi za primeren videz simbolov, ali če s svojim ravnanjem škoduje ugledu občine.

(2) O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan občine.

7.  člen

(1) Gospodarske družbe, zavodi, društva, ustanove in druge pravne osebe ter samostojni podjetniki, ki imajo sedež v Občini Prevalje lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporaba simbolov oziroma njihovih atributov v okviru njihove dejavnosti in to:

·      v njihovi firmi ali imenu,

·      v njihovem zaščitnem znaku (tisk in aplikacije na raznovrstnih osnovah, samostojni bedži, našitki na oblačilih),

·      v obliki brošur ali spominkov,

·      v tiskanih izvedbah za kulturne, prosvetne ter ekonomsko-propagandne namene v sredstvih javnega obveščanja.

(2) O primernosti, trajanju uporabe ter o drugih pogojih uporabe simbolov odloča Občina Prevalje z odločbo.

II.  Grb mesta prevalje

8. člen

(1) Opis grba mesta Prevalje, splošno:

Na modrem ščitu so vertikalno razmeščeni atributi: ena zlato-rumena peterolistna krona,ena zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali ter pod njo osemnajst valovnic modre in srebrne barve tako, da je prva valovnica pod zlato-rumeno valovnico modre barve.

(2) Predstavitev grba mesta Prevalje – blazon:

Grb mesta Prevalje je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike. Na vrhu modrega ščita je srebrna petolistna krona. Zlato-rumena valovnica ima tri polne vale in vrh srednjega vala sovpada z navidezno simetralo ščita iz razpolovnice ščita po višini. Spodnji del ščita je razdeljene na skupno osemnajst valovnic, od katerih jih je devet modre in osem srebrne barve tako, da je prva od njih pod zlato-rumeno valovnico modre barve.

Zlati trak, ki ga nosi ščit na svojih zunanjih robovih, služi le kot grbovni okras.

(3) V grbu se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0.

(4) Upodobitev grba v izrisu, črno–belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah so sestavni del tega odloka.

III.   Znaki krajevnih skupnosti

9. člen

Znak krajevne skupnosti Holmec

(1) Opis znaka krajevne skupnosti Holmec, splošno:

 

Na modrem pravokotniku so vertikalno umeščeni atributi:

·      zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali;

·      glava bledoličnega moškega rjavimi lasmi in rjavo srednjo brado, nameščena v vodoravno prepolovnico;

·      dvopolnega zlato-rumenega krožnik/kroga z modro ločnico in napisom z rimskimi številkami na zunanjem delu krožnika (MCMIX-MCMXLV-MCMXCI);

·      srebrna valovnica z enim polnim valom v sredini (obrnjen navzdol) in dvema pol-valoma na strani ter

·      travno zeleno spodnjo tretjino.

(2) Opis znaka krajevne skupnosti Holmec – blazon:

Znak krajevne skupnosti Holmec je v osnovi pravokotnik, na katerem sta na spodnji in zgornji strani v navpični osi ploskve dodana dva enakokraka trikotnika, katerih širina znaša eno šestino širine znaka, na obeh zgornjih vogalih pa sta iz ravnine ploskve pravokotnika pod kotom 45 stopinj izrinjena dva kvadrata, katerih širina in višina je neka eni šestini širine osnovne ploskve. Očrt pravokotnika (širina proti višini) znaša 10 : 12.

V zgornji četrtini se na modrem polju vodoravno prepenja zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali, pod katero je v sečišče/težišče znaka nameščena moška glava z rjavimi lasmi in brado, prirezano do višine ramen.

Višina moške glave znaša eno polovico (=1/2) osnovne višine znaka.

Polmer krožnika znašata eno četrtino (=1/4) osnovne višine znaka, polmer notranjega dela krožnika pa eno osmino (1/8) osnovne širine znaka.

Pol-vala srebrne valovnice se pripenjata na obe stranici znaka na eni tretjini (=1/3) osnovne višine znaka, merjeno od spodaj navzgor.

(3) V znaku se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata, rjava , krem (beige) in zelena:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

kremna (beige) – RAL 1015 8svetla slonovina) / C0 M12 Y25 K0;

rjava – RAL 8002 (signalno rjava) / C34 M61 Y67 K38;

zelena – RAL 6018 (rumeno-zelena) C76 M0 Y100 K0.

 (4) Upodobitev znaka v izrisu, črno–belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah so sestavni del tega odloka.

10. člen

Znak krajevne skupnosti Leše

(1) Opis znaka krajevne skupnosti Leše, splošno:

Na pravokotniku so umeščeni atributi:

·      v navpični  smeri zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali na modri podlagi;

·      spodnji del je v navpični osi  razdeljen na dva dela:

·      v levem delu sta na črni podlagi  dve roki v rjavih meniških rokavih z eno sklenjeno pestjo v navpični osi levega dela. Sklenjeni pesti držita  dvakrat (navzgor in navzdol) po dve dvojno cepljeni zlato-rumeni streli;

·      v desnem delu so na srebrni podlagi modre črtkane črte v obliki podaljšanih kapelj, ki so usmerjene v desni spodnji kot znaka.

(2) Opis znaka krajevne skupnosti Leše – blazon:

Znak krajevne skupnosti Leše je v osnovi pravokotnik, na katerem sta na spodnji in zgornji strani v navpični osi ploskve dodana dva enakokraka trikotnika, katerih širina znaša eno šestino širine znaka, na obeh zgornjih vogalih pa sta iz ravnine ploskve pravokotnika pod kotom 45 stopinj izrinjena dva kvadrata, katerih širina in višina je neka eni šestini širine osnovne ploskve. Očrt pravokotnika (širina proti višini) znaša 10 : 12.

V zgornji četrtini se na modrem polju vodoravno prepenja zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali, preostali prostor znaka pod njo je razdeljen po navpični osi na dve enaki površini.

Levo polovico označuje človeška stisnjena pest peščene barve, umeščena v presečišče navpične in vodoravne osi. Iz nje se na levo in desno stran širi rjav po ena roka  do višine sredine podlahti v meniškem rokavu rjave barve. Pest stiska/drži  dvakrat (navzgor in navzdol) po dve dvojno cepljeni zlato-rumeni streli.

Desna polovica je srebrne barve in na njej so kaplje v obliki zaokroženih črtkanih črt pod kotom 45 stopinj ( v smeri spodnjega desnega vogala). Kaplje so debele eno petindvajsetino (=1/25) in dolge eno petino (=1/5) osnovne širine znaka.

(3) V znaku se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata, rjava in krem (beige):

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

kremna (beige) – RAL 1015 8svetla slonovina) / C0 M12 Y25 K0;

rjava – RAL 8002 (signalno rjava) / C34 M61 Y67 K38.

(4) Upodobitev znaka v izrisu, črno–belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah so sestavni del tega odloka.

11. člen

Znak krajevne skupnosti Šentanel

(1) Opis znaka krajevne skupnosti Šentanel, splošno:

Na modrem pravokotniku so vertikalno umeščeni atributi: zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali in pet zlato-rumenih levjih glav v  obliki grškega križa.

(2) Opis znaka krajevne skupnosti Šentanel – blazon:

Znak krajevne skupnosti Šentanel je v osnovi pravokotnik, na katerem sta na spodnji in zgornji strani v navpični osi ploskve dodana dva enakokraka trikotnika, katerih širina znaša eno šestino širine znaka. V obeh zgornjih vogalih sta iz ravnine ploskve pravokotnika pod kotom 45 stopinj izrinjena dva kvadrata, katerih širina in višina je neka eni šestini širine osnovne ploskve.

V zgornji četrtini se na modrem polju vodoravno prepenja zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali, pod katero je v obliki grškega križa razporejenih pet zlato-rumenih levjih. Vodoravna razpolovnica/simetralagrškega križa je polovica višine med vodoravno razpolovnico/simetralo valovnice in spodnjo stranico znaka. Višina posamezne levje glave znaša eno četrtino (=1/4) osnovne višine znaka.

(3) V znaku se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

(4) Upodobitev znaka v izrisu, črno–belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah so sestavni del tega odloka.

12. člen

Uporaba

Grb mesta in znaki krajevnih skupnosti se uporablja:

1.   v štampiljkah, v žigu in pečatu ter v ostalih oznakah organov mesta Prevalje oziroma krajevnih skupnosti,

2.   v prostorih in na poslopju sedežev Občine in mesta Prevalje oziroma krajevnih skupnosti, na svečanih sejah sveta mesta oziroma krajevnih skupnosti, na listinah, vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih za službene namene uporablja predstavnik mesta Prevalje oziroma predsedniki krajevnih skupnosti (grb z grbovnim okrasjem se uporablja ob svečanih priložnostih),

3.   na plaketah in drugih priznanjih mesta Prevalje oziroma krajevnih skupnosti se uporablja skupaj z grbovnim okrasjem,

4.   v drugih primerih pod pogoji tega odloka.

13. člen

Grb mesta in znaki krajevnih skupnosti se lahko uporablja:

1.   ob mednarodnih, državnih,medobčinskih in občinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih

2.   tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah in javnih shodih, na katerih se mesto Prevalje in krajevne skupnosti predstavlja oziroma katerih se udeležujejo, v skladu s pravili in običaji takih shodov,

3.   na neprometnih oznakah, ki označujejo območje mesta Prevalje oziroma krajevnih skupnosti,

4.    v drugih primerih, če uporaba grba ni v nasprotju s tem odlokom.

14. člen

(1) Ko se grb mesta in znaki krajevnih skupnosti uporablja poleg drugega istovetnega grba ali znaka, mora biti gledano od spredaj, vselej na levi strani. Vselej pa morajo biti na desni strani grba lastne ali druge slovenske občine ali tuje države ali občine, kadar se ta grb uporablja ob uradnem obisku predstavnika druge slovenske občine ali tuje države ali občine.

(2) Ko se grb mesta in znaki krajevnih skupnosti uporabljajo skupaj z drugima istovetnima grboma oziroma znakoma, mora biti na sredini.

(3) Ko se grb mesta in znaki krajevnih skupnosti uporabljajo z več drugimi istovetnimi grbi oziroma znaki, je:

1.   v sredini kroga – kadar so grbi oziroma znaki razvrščeni v krogu,

2.   v sredini polkroga – kadar so grbi oziroma znaki razvrščeni v polkrogu,

3.   na čelu kolone – kadar so grbi oziroma znaki razvrščeni v koloni,

4.   na prvem mestu, oziroma, gledano od spredaj, na levi strani – kadar so grbi oziroma znaki razvrščeni v vrsto,

5.   na čelu skupine – kadar so grbi oziroma znaki razvrščeni v skupine.

(4) Ko se grb uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije, se uporablja po določilih zakona.

15. člen

(1) Grba mesta in znakov krajevnih skupnosti ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovan ali po zunanjosti neprimeren za uporabo.

(2) Grba mesta in znakov krajevnih skupnosti ni dovoljeno uporabljati v nasprotju z javnim redom tako, da se krni ugled Občine Prevalje.

III.   Zastava mesta Prevalje

16. člen

(1) Splošno:

Zastava Občine Prevalje je zlato-rumene in modre barve. Peterolistna srebrna krona je pripeta nad zlato-rumena valovnico v srednjem delu zastave.

(2) Opis:

Zastava mesta Prevalje je zlato-rumeno modra ruta pravokotne oblike, krojena v kombinaciji horizontalnih in vertikalnih barvnih polj tako,da je njena ruta v zamisli deljena vertikalno na tri dele, od katerih sta prvo in tretje med seboj enaki, drugo oziroma srednje polje je kvadratno.

Prvo in tretje (zadnje) barvno polje sta deljeni tretjinsko horizontalno na zlato-rumeno modro zlato-rumeno  barvo s tem, da se modri progi zlivata v modrino drugega (srednjega) kvadrata; le-ta nosi glavni atribut mestnega grba, srebrno peto-listno krono, pod katero je vpeta zlato-rumena valovnica s tremi polnimi vali, ki je robno vpeta v zgornja notranja vogala spodnjih zlatorumenih horizontal prvega in drugega polja.

(3) Podoba atributa ne sme biti daljša od 9/10 (devet desetin) osnovnice srednjega kvadrata  in ne krajša od 7/10 (sedem desetin) iste stranice.

(4) Na zastavi se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK  naslednji barvi: modra, bela in zlata:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

(5) Upodobitev zastave v konstrukciji, izrisu, črno-belem odtisu in v barvah je sestavni del tega odloka.

IV.   Praporji krajevnih skupnosti

17. člen

Prapor krajevne skupnosti Holmec

 (1) Splošno:

Prapor  je zlato-rumene in modre barve. Glava bledoličnega moškega rjavimi lasmi in rjavo srednjo brado je nameščena nad vodoravno prepolovnico dvopolnega zlato-rumenega krožnik/kroga z modro ločnico in napisom z rimskimi številkami na zunanjem delu krožnika (MCMIX-MCMXLV-MCMXCI).

(2) Opis:

Prapor je pravokotne oblike z ruto razdeljeno vertikalno na dva, po višini enaka, po dolžini pa

neenaka dela. V sredini prvega kvadrata zastavine rute modre barve lebdi glavni atribut iz znaka krajevne skupnosti.

Drugi, preostali del praporjeve rute je horizontalno deljen na pet barvnih prog, od katerih so prva (zgornje), srednja in spodnja enako visoke in barvno zlite s prvim poljem praporjeve rute, druga in četrta pa sta krajši za progino širino in zlato-rumene barve.

(3) Višina atributa ne sme biti nižja od sedemdeset odstotkov višine praporjeve rute in ne sme presegati devetdeset odstotkov imenovane višine.

(4) Na zastavi se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata, rjava, krem (beige) in zelena:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

kremna (beige) – RAL 1015 8svetla slonovina) / C0 M12 Y25 K0;

rjava – RAL 8002 (signalno rjava) / C34 M61 Y67 K38;

zelena – RAL 6018 (rumeno-zelena) C76 M0 Y100 K0.

(5) Upodobitev praporja v konstrukciji, izrisu, črno-belem odtisu in v barvah je sestavni del tega odloka.

 

 

18. člen

Prapor krajevne skupnosti Leše

(1) Splošno:

Prapor  je zlato-rumene in modre barve. Dve roki v rjavih meniških rokavih z eno sklenjeno pestjo držita/oklepata dvakrat (navzgor in navzdol) po dve dvojno cepljeni zlato-rumeni streli;

(2) Opis:

Praporje pravokotne oblike z ruto razdeljeno vertikalno na dva, po višini enaka, po dolžini pa neenaka dela. V sredini prvega kvadrata zastavine rute modre barve lebdi glavni atribut iz znaka krajevne skupnosti.

Drugi, preostali del praporjeve rute je horizontalno deljen na pet barvnih prog, od katerih so prva (zgornje), srednja in spodnja enako visoke in barvno zlite s prvim poljem praporjeve rute, druga in četrta pa sta krajši za progino širino in zlato-rumene barve.

(3) Višina atributa ne sme biti nižja od sedemdeset odstotkov višine praporjeve rute in ne sme presegati devetdeset odstotkov imenovane višine.

(4) Na zastavi se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata, rjava in krem (beige):

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

kremna (beige) – RAL 1015 8svetla slonovina) / C0 M12 Y25 K0;

rjava – RAL 8002 (signalno rjava) / C34 M61 Y67 K38;

(5) Upodobitev praporja v konstrukciji, izrisu, črno-belem odtisu in v barvah je sestavni del tega odloka.

19. člen

Prapor krajevne skupnosti Šentanel

(1) Splošno:

Prapor  je zlato-rumene in modre barve. V sredini zgornje rute je zlato-rumena levja glava.

(2) Opis:

Praporje pravokotne oblike z ruto razdeljeno vertikalno na dva, po višini enaka, po dolžini pa neenaka dela. V sredini prvega kvadrata zastavine rute modre barve lebdi glavni atribut iz znaka krajevne skupnosti.

Drugi, preostali del praporjeve rute je horizontalno deljen na pet barvnih prog, od katerih so prva (zgornje), srednja in spodnja enako visoke in barvno zlite s prvim poljem praporjeve rute, druga in četrta pa sta krajši za progino širino in zlato-rumene barve.

(3) Višina atributa ne sme biti nižja od sedemdeset odstotkov višine praporjeve rute in ne sme presegati devetdeset odstotkov imenovane višine.

(4) Na zastavi se uporabljajo po barvni lestvici RAL/CMYK naslednje barve: modra, bela, zlata:

modra – RAL 5023 (okensko modra)/ C100 M93 M17 K5;

bela – RAL 9002 (bela) / C0M0Y0K0;

zlata – RAL 1024 (oker rumena) / C0 M27 Y62 K0;

(5) Upodobitev praporja v konstrukciji, izrisu, črno-belem odtisu in v barvah je sestavni del tega odloka.

20. člen

Uporaba

(1) Zastava mesta Prevalje je stalno izobešena na poslopju sedeža občine in sedežu mesta.

(2) Praporji krajevnih skupnosti so izobešeni na sedežih le-teh.

(3) Zastavo mesta Prevalje in praporje krajevnih skupnosti se izobesi:

1.   ob prazniku Občine Prevalje, mesta Prevalje in krajevni skupnostih,

2.   ob jubilejih, komemoracijah, pomembnejših kulturnih in športnih prireditvah občinskega pomena oziroma krajevnega pomena,

3.   ob obisku uradnih delegacij mednarodnih in domačih organizacij in lokalnih skupnosti,

4.   ob drugih podobnih priložnostih.

(4) V primerih, navedenih v drugem odstavku tega člena, se zastava izobesi na poslopjih, javnih zgradbah oziroma mestih, kjer je prireditev.

(5) Župan občine lahko odredi, da se zastave mesta Prevalje in praporjih krajevnih skupnosti izobesi tudi na drugih zgradbah, zlasti ob slavnostni seji občinskega sveta, prazniku občine, slovesni ali kulturni prireditvi pomembni za občino, ali kadar predstavniki občine sprejmejo uradne obiske.

(6) Zastava mesta Prevalje in praporjih krajevnih skupnosti se lahko izobesi tudi v času sklepanja zakonskih zvez v prostorih, kjer se sklepajo zakonske zveze.

(7) V primeru žalovanja se zastava in praporji izobesijo na pol droga.

(8) Zastava in praporje se lahko izobesi tudi ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije in Občine Prevalje na način, ki ga določa zakon.

21. člen

Zastave se izobesijo v času praznikov in prireditev navedenih v 17. členu odloka in se odstranijo najkasneje 24 ur za tem, ko je prenehal razlog, zaradi katerega so bile izobešene.

21. člen

(1) Ko so zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti izobešeni poleg zastave Občine Prevalje, morajo biti, gledano od spredaj, na desni strani.

(2) Ko so zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti izobešeni poleg kakšne druge zastave, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani, izjemoma sme biti na desni strani zastave druge slovenske občine, zastave tuje države ali občine, kadar je ta zastava izobešena ob uradnem obisku predstavnika druge občineoziroma države.

(3) Ko so zastava mesta Prevalje in praporji krajevnih skupnosti zobešena skupaj z dvema ali več zastavami na prekrižanih drogovih, mora biti, gledano od spredaj, drog z zastavo Občine Prevalje postavljen pred drogovi teh zastav.

(4) Ko so zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti izobešeni skupaj z drugima dvema zastavama, morajo biti zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti v sredini.

(5) Ko so zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti izobešena z več drugimi zastavami, je zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti:

1.    ko so zastave razvrščene v krogu – v sredini kroga,

2. ko so zastave razvrščene v polkrogu – v sredini polkroga,

3.    ko so zastave razvrščene v koloni – na čelu kolone,

4.    ko so zastave razvrščene po vrsti – na prvem mestu oziroma gledano od spredaj, na levi strani,

5. ko so zastave razvrščene v skupini – na čelu skupine.

(6) Določbe o izobešanju veljajo le za izobešanje zastav ali praporjev na območjuObčine Prevalje.

Ko se zastava mesta Prevalje ali praporji krajevnih skupnosti izobesijo skupaj z zastavo Republike Slovenije, veljajo za način izobešanja določbe zakona.

22. člen

(1) Zastava ima horizontalno (vodoravno)  in vertikalno (navpično) ruto.

Horizontalna zastava je tista, ki ima na vodoravno položeni zastavini ruti atribut vzporeden z daljšo stranjo zastave.

Horizontalno zastavo izobešamo na vertikalni drog oziroma na njegovo sidrno vrv. Drog je lahko tudi nagnjen, vendar kot med drogom in ravnino ne sme biti manjši kot 45 kotnih stopinj.

Vertikalna oblikaobčinske zastave je tista, kjer je atribut vzporeden z krajšo stranjo zastave.

(2) Prapor ima samo vertikalno (navpično) ruto

23. člen

 

astave ali praporjev ni dovoljeno uporabljati, če so poškodovani, obledelih barv, strgani, zmečkani ali umazani ter na način, ki je v nasprotju z javnim redom, ali tako, da krni ugled Občine Prevalje.

V.   Praznik mesta prevalje in krajevnih skupnosti

24. člen

(1) Mesto Prevalje praznuje svoj praznik 22 decembra. Na ta dan je Vlada Republike Slovenije sprejela sklep o podelitvi statusa mesta naselju Prevalje.

(2) Krajevna skupnost Holmec praznuje svoj praznik 15. maja. Na ta dan je bila leta 1945 na Poljani končana zadnja bitka v drugi svetovni vojni na ozemlju Evrope.

(3) Krajevna skupnost  Leše praznuje svoj praznik ob dnevu rudarjev 3.julija. Ta dan je naslonjen na rudarsko preteklost, ki je stanovski praznik slovenskih rudarjev.

(4) Krajevna skupnost  Šentanel praznuje svoj praznik 15. junija v spomin na padle v drugi svetovni vojni pri Lužniku v Šentanelu.

VI.  Nadzor

25. člen

Izvajanje določb tega odloka nadzoruje občinski inšpektorat.

VII.   Kazenske določbe

26. člen

(1) Z globo 1.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, ki:

1.    uporablja simbole v nasprotju s tem odlokom,

2.    uporablja simbole brez dovoljenja,

3. uporablja simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo,

4.    uporablja simbole v nasprotju s tem odlokom ali tako, da krni ugled Občine Prevalje.

(2) Z globo 500 evrov se kaznuje odgovorna oseba, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.

(3) Z globo 300 evrov se kaznuje fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

VIII.    Končni določbi

27. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0005/2013-19

Prevalje, dne 28.03.2013

 

Občina Prevalje

dr. Matija Tasič, župan

 

GRAFIČNA PRILOGA