New Page 1

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09 in 51/10), 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur. l. RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07, 41/07 in 57/12), Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 14/13, 99/13, 90/15 in 88/16), Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Uradni list RS, št. 62/10, 40/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 14/13, 56/13 – ZŠtip-1, 99/13, 14/15 – ZUUJFO, 57/15, 90/15, 38/16 – odl. US, 51/16 – odl. US in 88/16)   in 15. člena Statuta Občine Bloke (Ur. l. RS, št. 65/07, 54/10, 9/12 in Uradnega glasila slovenskih št.  66/16), je Občinski svet Občine Bloke na svoji 17. redni seji dne 19. 10. 2017 sprejel

 

ODLOK

O DODELJEVANJU DENARNE SOCIALNE POMOČI V OBČINI BLOKE

 

I.     Splošne določbe

 

1. člen

S tem odlokom se določajo upravičenci do dodelitve denarne socialne pomoči v Občini Bloke (v nadaljevanju: socialna pomoč), pogoji za dodelitev, višina ter postopek uveljavljanja in dodelitve denarne socialne pomoči.

 

2. člen

Denarna socialna pomoč po tem odloku je pomoč, ki se upravičencem lahko dodeli enkrat letno, kot pomoč pri razrešitvi trenutne materialne stiske. V izrednih primerih materialne ogroženosti se socialna pomoč upravičencu lahko dodeli dvakrat v enem koledarskem letu.

 

3. člen

Sredstva za dodeljevanje socialnih pomoči se zagotovijo v vsakoletnem proračunu občine Bloke in se dodeljujejo do porabe predvidenih proračunskih sredstev po zaporedju vloženih popolnih vlog v tekočem letu.

 

II.    Upravičenci, kriteriji, višina  in namen  enkratne denarne socialne pomoči

 

4. člen

Upravičenci do socialne pomoči so občani s stalnim prebivališčem v občini Bloke, ki trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje in so se, ne po lastni krivdi, zaradi spleta neugodnih okoliščin znašli v položaju materialne ogroženosti tako, da ne morejo poravnati najnujnejših življenjskih obveznosti.

Za trenutno materialno ogroženost štejejo: dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, elementarne nesreče, izguba zaposlitve, zadolževanje za kritje osnovnih življenjskih stroškov,  dolgotrajno preživljanje z nizkimi prejemki, upokojenci z minimalnimi pokojninami, prejemanje denarne socialne pomoči daljše obdobje, neredna izplačila osebnega dohodka, oziroma več mesečni izpad dohodka in druge posebne okoliščine.

 

5. člen

Kriterij za določitev višine socialne pomoči je minimalni dohodek posameznika oziroma družine,  katerega višina se določi po merilih zakonov, ki urejajo področje socialnega varstva in dodeljevanje denarnih socialnih pomoči.

 

6. člen

Višina pomoči na posameznika oziroma na družino lahko znaša največ toliko, kot znaša denarna socialna pomoč za posameznika oziroma na družino po zakonsko določenih merilih v tekočem letu.

Višina denarne socialne pomoči se določa za vsak primer posebej glede na stopnjo materialne ogroženosti upravičenca. Višina denarne socialne pomoči je odvisna od višine dohodkov, števila družinskih članov, premoženja, prihrankov ter zagotovljene oskrbe in morebitnega obstoja krivdnega razloga (denimo neprijavljenost pri Zavodu RS za zaposlovanje, prestajanje zaporne kazni ipd.). K problematiki se pristopa individualno, upoštevajoč situacijo in potrebe posameznika oziroma družine.

 

7. člen

Socialna pomoč je namenjena:

·   nakupu šolskih  potrebščin,

·   plačilu šole v naravi,

·   plačilu položnic namenjenih za zagotavljanje osnovnih in nujnih življenjskih potreb (elektrika, komunala, zdravstveno zavarovanje, stanarine),

·   nakupu hrane, oblačil in obutve,

·   nakupu ozimnice, kurjave,

·   drugim nujnim življenjskim stroškom, ko CSD Cerknica upravičenost presodi glede na trenutne materialne, socialne ali družinske razmere vlagatelja,

·   plačilo dijaškega doma.

Socialna pomoč se izplačuje na račun upravičenca ali v funkcionalni obliki, s plačilom računa.

 

III. Postopek  uveljavljanje enkratne denarne socialne pomoči

 

8. člen

Upravičenci oziroma njihovi zakoniti zastopniki vlagajo vloge za dodelitev socialne pomoči na Center za socialno delo Cerknica (v nadaljevanju: CSD Cerknica).

Upravičenec je dolžan v roku 30 dni po prejemu denarne socialne pomoči predložiti dokazila o porabi sredstev na CSD Cerknica, razen če občina izplača socialno pomoč v funkcionalni obliki z direktnim plačilom računa. Če upravičenec tega ne stori ali pa se iz dokazila ugotovi, da pomoč ni bila porabljena namensko, ni upravičen do denarne socialne pomoči v naslednjem koledarskem letu.

 

9. člen

Občina Bloke daje s tem odlokom CSD Cerknica, javno pooblastilo za vodenje in odločanje v upravnem postopku dodelitve denarne socialne pomoči na I. stopnji. Občina Bloke ima pravico nadzorovati izvajanje postopkov, pravico do vpogleda v spise posameznih upravičencev, ter pravico do prejema enega izvoda odločbe posameznega upravičenca.

CSD Cerknica preveri vse podatke iz vloge in dokazil ter v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, izda odločbo o upravičenosti do dodelitve socialne pomoči.

Zoper odločbo CSD je možno na CSD Cerknica, vložiti pritožbo v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe. O pritožbi zoper odločbo odloča župan občine Bloke.

 

10. člen

Občina Bloke s CSD Cerknica za izvajanje tega odloka sklene ustrezen pravni akt, v katerem se določijo medsebojne pravice in obveznosti.

 

11. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0004/2017

Datum: 20.10.2017

 

 

Občina Bloke

 

Jože Doles, župan