New Page 2

 

Na podlagi 13. člena Akta o ustanovitvi javnega podjetja INFRA, izvajanje investicijske dejavnosti d.o.o. direktorica javnega podjetja izdaja naslednji

 

 

POSLOVNIK O DELOVNEM ČASU IN O POTEKU DOKUMENTACIJE V ZVEZI S PRISOTNOSTJO OZIROMA ODSOTNOSTJO Z DELA

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Poslovnik ureja organizacijo delavnega časa v javnem podjetju ter potek dokumentacije v zvezi s prisotnostjo oziroma odsotnostjo z dela, in sicer evidentiranje prisotnosti na delu, evidentiranje odsotnosti z dela in obračunavanje prisotnosti na delu.

 

 

II. DELOVNI ČAS

 

 

2. člen

 

 

Redno delo se opravlja v enoizmenskem delovnem času vse dni v tednu od 7. do 15. ure.

 

 

Delovni čas za vse delavce je premičen s prihodom med 7.00 in 7.30 ter odhodom med 15.00 in 15.30.

 

 

3. člen

 

 

Za delavce, ki vodijo delovne enote in imajo pooblastila za samostojne odločitve, se lahko s pogodbo o zaposlitvi ali posebnim dogovorom izključi uporaba vseh ali del določil tega poslovnika oziroma se lahko pravice in obveznosti uredijo drugače.

 

 

4. člen

 

 

Ne glede na določila prejšnjih členov lahko direktor v skladu s pozitivno pravnimi predpisi določi drugačen razpored delovnega časa v okviru osemurnega delovnega časa.

 

 

5. člen

 

 

Delovna obveznost, ki naj bi jo delavec opravil v okviru 40. urnega delovnega tedna se evidentira kot:

 

 

- prisotnost na delu,

 

 

- odsotnost zaradi bolezni,

 

 

- službena potovanja,

 

 

- letni in drugi dopusti ter odsotnosti v skladu z letnim koledarjem delovne obveznosti.
III. EVIDENTIRANJE PRISOTNOSTI NA DELU

 

 

6. člen

 

 

Delavec evidentira svojo prisotnost na delu z magnetno kartico na registrirnem terminalu.

 

 

Evidentiranje prisotnosti na delu je obvezno za vse zaposlene v javnem podjetju.

 

 

7. člen

 

 

Če se delavec ne more registrirati, ker nima v posesti kartice za registracijo, mora tajništvo javnega podjetja takoj ustno obvestiti o prihodu oziroma odhodu.

 

 

8. člen

 

 

Tajništvo javnega podjetja je dolžan ažurno spremljati evidenco prisotnosti na delu in v primeru ugotovitve pomanjkljivosti ali napak o teh obvestiti delavce, pri katerih se pomanjkljivosti ugotovijo. Tajništvo in delavec sta dolžna pomanjkljivosti in napake ustrezno odpraviti - vse spremembe morajo biti pisno dokumentirane in potrjene s strani neposredno nadrejenih.

 

 

IV. EVIDENTIRANJE ODSOTNOSTI Z DELA

 

 

9. člen

 

 

Odsotnosti z dela so lahko:

 

 

- plačane,

 

 

- neplačane,

 

 

- neupravičene, ki se ne plačajo in se obravnavajo kot kršitev delovne obveznosti.

 

 

10. člen

 

 

Odhod z dela evidentira delavec z magnetno kartico na registrirnem terminalu. Pri izhodih med delovnem časom se poleg registriranja na terminalu obvezno uporablja tudi dovolilnica za izhod iz družbe, ki jo podpiše neposredni vodja. Izhod brez dovolilnice ali izhod z dovolilnico, ki je ni podpisala pooblaščena oseba, se šteje kot kršitev delovne obveznosti. Kot kršitev delovne obveznosti se obravnava tudi nepooblaščeno podpisovanje dovolilnic.

 

 

Vsak izhod iz družbe, ki ni služben izhod, se evidentira kot negativne fond ure (privatni izhod), razen 30 minutnega izhoda v času odmora, ki se lahko koristi v času od 10.00 do 11.00.

 

 

V. OBRAČUNAVANJE PRISOTNOTI NA DELU

 

 

11. člen

 

 

Delovna obveznost delavcev mora biti obračunana dnevno oziroma mesečno. Evidenca o prisotnosti na delu, vrstah odsotnosti z dela in o delu preko polnega delovnega časa se vodi preko registracijskega programa Time&Space.

 

 

12. člen

 

 

Tajništvo javnega podjetja mora pripraviti zbirne izpise prisotnosti na delu do 4. v mesecu za pretekli mesec in jih posameznim delavcem na vpogled. Delavci so dolžni pripombe posredovati tajništvu javnega podjetja do 5. v mesecu oziroma do istega datuma podpisane zbirne izpise posredovati tajništvu.

 

 

S strani delavcev podpisane zbirne izpise tajništvo posreduje službi javnega podjetja za obračun plač.

 

 

V primeru, da tajništvu do 5. v mesecu pripombe niso posredovane, se pri obračunu plač upošteva obstoječe stanje.

 

 

VI. DOKUMENTACIJA V ZVEZI S PRISOTNOSTJO OZIROMA ODSOTNOSTJO Z DELA

 

 

13.člen

 

 

Dokumentacijo v zvezi s prisotnostjo oziroma odsotnostjo z dela sestavljajo naslednji obrazci:

 

 

- zahtevek za koriščenje rednega dopusta (priloga 1),

 

 

- zahtevek za koriščenje izrednega plačanega dopusta (priloga 2),

 

 

- zahtevek za odobritev koriščenja pravice do odsotnosti brez nadomestila plače (priloga 3),

 

 

- zahtevek za priznanje fond ur (priloga 4),

 

 

- zahtevek za koriščenje fond ur (priloga 5),

 

 

- odločbi o odreditvi nadurnega dela ter zahtevek za priznanje nadur (priloga 6A in 6B).

 

 

Vso dokumentacijo delavec pridobi v tajništvu javnega podjetja.

 

 

A. REDNI IN IZREDNI DOPUST

 

 

14. člen

 

 

Zahtevek za koriščenje rednega dopusta (priloga 1) je potrebno dati v podpis direktorju javnega podjetja pred nastankom dogodka oz. najkasneje en dan prej.

 

 

15. člen

 

 

Zahtevek za koriščenje izrednega plačanega dopusta (priloga 2) je potrebno dati v podpis direktorju javnega podjetja pred nastankom dogodka oz. najkasneje en dan prej. Zahtevek se pred oddajo v podpis direktorju parafira v službi pristojni za kadrovske zadeve, ki ugotovi upravičenost do koriščenja izrednega plačanega dopusta.

 

 

B. ODSOTNOST BREZ NADOMESTILA PLAČE

 

 

16. člen

 

 

Zahtevek za odobritev koriščenja pravice do odsotnosti brez nadomestila plače (priloga 3) je potrebno dati v podpis direktorju javnega podjetja 15 dni pred nastopom odsotnosti. Zahtevek pred oddajo v podpis direktorju parafira neposredni vodja, ki odobri odsotnost ter služba pristojna za kadrovske zadeve, ki ugotovi upravičenost do koriščenja pravice odsotnosti brez nadomestila plače.

 

 

C. FOND URE

 

 

17. člen

 

 

Delavec lahko pridobi fond ure na podlagi opravljenega dela preko polnega delovnega časa po nalogu nadrejenega (priloga 4). Pridobitev fond ur mora biti odobrena s strani direktorja javnega podjetja.

 

 

Zahtevek za priznanje fond ur se izpolni v roku enega tedna po dogodku in se podpisan odda v tajništvo javnega podjetja, kjer se opravi vnos fond-ur v računalniški program.

 

 

18. člen

 

 

Če je delavec odsoten ves dan na podlagi koriščenja pridobljenega fonda ur, je delavec dolžan pred koriščenjem obvestiti tajništvo (priloga 5).

 

 

19. člen

 

 

Negativne fond ure (privatni izhod) se lahko pokrivajo le s pridobljenimi fond urami, ki so odobrene s strani direktorja javnega podjetja po postopku iz 17. člena tega poslovnika.

 

 

V primeru, ko delavec pridobi osem (8) negativnih ur fonda, je dolžan za pokrivanje teh ur izpolniti zahtevek za koriščenje rednega letnega dopusta.

 

 

D. IZOSTANEK ZARADI BOLEZNI

 

 

20. člen

 

 

Izostanek z dela zaradi bolezni je potrebno javiti prvi dan izostanka. Bolniški list mora delavec oddati prvi dan nastopa dela ali najkasneje v roku treh dni po nastopu dela oziroma prvi delovni dan v mesecu za pretekli mesec.

 

 

E. NADURNO DELO

 

 

21. člen

 

 

Nadurno delo se odreja z odločbami kot sledi: Pisna odreditev

 

 

Z odločbo, ki je označena kot odločba - pisna odreditev, se nadurno delo odreja pred začetkom dela in sicer po naslednjem postopku:

 

 

Odredbodajalec podpisano odločbo s strani vseh treh podpisnikov (odločba je podpisana v dveh izvodih) vroči delavcu, ki jo ob vročitvi podpiše z navedbo datuma. Odločbe se vročajo kot kopije oziroma originali tako, kot je nevedno v odločbi.

 

 

Po opravljenem nadurnem delu delavec izpolni zahtevek za priznanje nadur (en izvod), s katerim se mu prizna dejansko število opravljenih nadur. Zahtevku delavec priloži zbirni izpis prisotnosti na delu, ki ga pridobi v tajništvu.

 

 

Originalni izvod podpisanega zahtevka odredbodajalec posreduje tajništvu, ki nato original posreduje službi za obračun plač, kopijo pa odredbodajalcu in delavcu.

 

 

Ustna odreditev

 

 

Z odločbo, ki je označena kot odločba - ustna odreditev, se nadurno delo odredi pred začetkom opravljanja dela ustno, naknadno pa se najkasneje do konca delovnega tedna po opravljenem nadurnem delu, delavcu vroči pisna odločba in sicer po naslednjem postopku:

 

 

Odredbodajalec delo odredi ustno.

 

 

Po opravljenem delu se delavcu v zgoraj navedenem roku vroči podpisano odločbo s strani vseh treh podpisnikov (odločba je podpisana v dveh izvodih). Odločba temelji na zbirnem izpisu prisotnosti na delu, ki je tudi priloga odločbe. Ob vročitvi delavec prejem potrdi s podpisom ter navedbo datuma.

 

 

Odredbodajalec originale oziroma kopije odločb posreduje prejemnikom navedenim v odločbi.

 

 

Dokumentacija za odreditev nadurnega dela je priloga 6A in 6B tega poslovnika.

 

 

22. člen

 

 

Originali vseh dokumentov o delovnem času in prisotnosti oziroma odsotnosti z dela se hranijo v tajništvu javnega podjetja, razen v primerih, ki jih določa ta poslovnik. Dokumentacija se hrani do konca poslovnega leta v tajništvu javnega podjetja in se arhivira za čas petih (5) let od poslovnega leta v katerem je dokumentacija nastala.

 

 

VII. KONČNE DOLOČBE

 

 

23. člen

 

 

Nepravočasna oddaja zahtevkov brez utemeljenega opravičila, ponarejanje podatkov, nepravilna uporaba registrirnega terminala ali zloraba, ki ima za posledico nepravilen prikaz opravljenih ur, kakor tudi neregistriranje delovnega časa se štejejo za kršitev delovnih obveznosti.

 

 

24. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega poslovnika preneha veljavnost Pravilnika o delovnem času v javnem podjetju INFRA d.o.o. z dne 08.09.2004.

 

 

25. člen

 

 

Ta poslovnik prične veljati z dnem objave na oglasnih deskah družbe, uporablja pa se od 1.2.2006 dalje.

 

 

31-01-2006

 

 

Direktorica:

 

 

Ana Gračner, univ.dipl.prav.

 

     
  Priloge