New Page 1

 

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Gornji Grad (Ur. gl. ZSO št. 3/99,6/02) je Občinski svet občine Gornji Grad na 19. redni seji, dne 09.06. 2005 sprejel

 

 

ODLOK o uradnih urah in delovnem času v Občinski upravi občine Gornji Grad

 

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

 

1.člen

 

 

Ta odlok ureja poslovni čas in uradne ure Občinske uprave občine Gornji Grad.

 

 

II. DELOVNI ČAS

 

 

2. člen

 

 

Delovni čas je čas poslovanja z drugimi organi: ministrstva, upravni organi in upravne organizacije v sestavi ministrstva, upravne enote, službe Vlade Republike Slovenije in upravni organi lokalnih skupnosti.

 

 

3. člen

 

 

Med delovnim časom mora biti zagotovljeno poslovanje občinske uprave, in sicer pet dni v tednu: ponedeljek, torek, sreda, četrtek in petek.

 

 

Župan lahko v izjemnih okoliščinah ali v primeru, da je to nujno potrebno za izvajanje uradnih ur s strankami ali za opravljanje dela, ki mora biti opravljeno brez prekinitve oziroma določenega dne ali določenem roku, odredi, da občinska uprava začasno posluje v soboto, nedeljo, na državni praznik ali na drug z zakonom določen dela prost dan.

 

 

Izjemne okoliščine so primeri višje sile, ki je že nastopila (epidemija, potres, požar, poplava in druge naravne nesreče) ali se jo neposredno pričakuje in drugi primeri, ko so ogrožena človeška življenja in zdravje ljudi ali če je treba preprečiti materialno škodo, ki grozi upravnemu organu.

 

 

4. člen

 

 

Delovni čas se začne vsak dan ob 7. uri, konča pa se v ponedeljek, torek in četrtek ob 15. uri, v sredo ob 17. uri in v petek ob 13. uri.

 

 

III. URADNE URE

 

 

5. člen

 

 

Uradne ure so namenjene poslovanju s strankami, in sicer vsak ponedeljek, sredo in petek v času:

 

 

PONEDELJEK od 8.00 do 10.00 ure in od 11.00 do 15.00 ure

 

 

SREDA od 8.00 do 10.00 ure in od 11.00 do 17.00 ure

 

 

PETEK od 8.00 do 13.00 ure

 

 

6. člen

 

 

Uradne ure po telefonu in elektronskih medijih so v času uradnih ur, ki so namenjene za neposredno poslovanje s strankami.

 

 

IV. OBJAVA URADNIH UR

 

 

7. člen

 

 

Razpored uradnih ur in uradnih ur po telefonu ter po elektronskih medijih mora biti objavljen in na viden način označen v poslovnih prostorih, na telefonskem odzivniku za občino in v elektronski obliki.

 

 

Vsaka sprememba razporeda uradnih ur mora biti objavljena in na viden način označena v poslovnih prostorih najmanj štirinajst dni pred začetkom njene uveljavitve.

 

 

V. NADOMESTITEV URADNIH UR

 

 

8. člen

 

 

Če zaradi državnega praznika ali drugega z zakonom določenega prostega dneva ni mogoče opraviti uradnih ur v skladu z objavljenim razporedom uradnih ur, se uradne ure zagotovijo naslednji poslovni dan v obsegu štirih ur, in sicer v dopoldanskem času od 8. do 12. ure.

 

 

VI. OSNOVE ZA RAZPOREDITEV DELOVNEGA ČASA

 

 

9. člen

 

 

Polni delovni čas traja 40 ur v tednu. Če je potrebno za zagotovitev boljše organizacije dela ali zaradi organiziranja uradnih ur za stranke ali zaradi dela v izjemnih okoliščinah, je polni delovni čas lahko razporejen kot delo v izmeni, delo v deljenem delovnem času, kot nočno delo ali drugače.

 

 

Polni delovni čas razporeja župan ali po njegovem pooblastilu druga oseba.

 

 

10. člen

 

 

Pri razporejanju delovnega časa mora biti zagotovljen počitek javnega uslužbenca med dvema zaporednima delovnima dnevoma v nepretrganem trajanju najmanj 12 ur in tedenski počitek v nepretrganem trajanju najmanj 24 ur v obdobju vsakih sedem dni.

 

 

11. člen

 

 

Župan ali po njegovem pooblastilu druga oseba lahko začasno prerazporedi polni delovni čas in odredi, da mora javni uslužbenec opraviti v posameznem tednu več oziroma manj kot 40 ur na teden.

 

 

12. člen

 

 

V primeru začasne prerazporeditve, polni delovni čas ne sme preseči 50 ur in ne sme biti krajši kot 30 ur.

 

 

Pri prerazporeditvi polnega delovnega časa, dnevna delovna obveznost ne sme biti krajša kot štiri ure. Pri začasni prerazporeditvi se upošteva polni delovni čas kot povprečna delovna obveznost zaposlenega v obdobju največ enega leta.

 

 

13. člen

 

 

O začasni prerazporeditvi mora biti javni uslužbenec seznanjen najmanj štirinajst dni pred njenim začetkom, v primeru začasne prerazporeditve pri opravljanju dela v izjemnih okoliščinah pa v roku 48 ur od nastanka teh okoliščin. Začasno prerazporeditev odredi s pisno odredbo župan ali po njegovem pooblastilu druga oseba. S pisno odredbo se določi čas trajanja začasne prerazporeditve in tedenska obveznost javnega uslužbenca, da dela več

 

 

oziroma manj kot polni delovni čas.

 

 

14. člen

 

 

Javni uslužbenec ima pravico izkoristiti dovoljeni presežek ur v okviru delovnega časa, izjemoma pa tudi v obliki prostih ur v času obvezne prisotnosti na delu ali kot proste dni.

 

 

Dovoljeni presežek ur se izkoristi v obliki prostih ur v času obvezne prisotnosti na delu ali kot proste dni s predhodnim soglasjem neposredno nadrejenega tako, da ni oviran delovni proces.

 

 

15. člen

 

 

Delo preko polnega delovnega časa se sme odrediti pod pogoji, določenimi z zakonom, in sicer s pisno odredbo praviloma vnaprej. Če zaradi narave dela oziroma nujnosti naloge to ni možno, se lahko delo preko polnega delovnega časa odredi ustno, pisno odredbo pa se izda naknadno, najkasneje do konca delovnega tedna po opravljenem nadurnem delu.

 

 

16. člen

 

 

Za delo preko polnega delovnega časa se štejejo opravljene ure na podlagi pisne odredbe.

 

 

17. člen

 

 

Javni uslužbenci evidentirajo prihod in odhod z dela v skladu z navodilom za evidentiranje prisotnosti in odsotnosti z dela.

 

 

18. člen

 

 

V delovno obveznost se štejejo:

 

 

– ure prisotnosti na delu

 

 

– letni dopust

 

 

– državni prazniki in drugi z zakonom določeni dela prosti dnevi

 

 

– ure odsotnosti z dela s pravico do nadomestila plače.

 

 

19. člen

 

 

Za ure odsotnosti, ki jih ni potrebno nadomestiti z delom, se ob predložitvi dokazila šteje odsotnost zaradi:

 

 

– iskanja nujne zdravstvene pomoči in spremstva v takšnih primerih ter zdravniških in specialističnih pregledov, ki jih ni mogoče opraviti izven delovnega časa

 

 

– darovanja krvi

 

 

– opravljanja funkcij v državnih organih

 

 

– sodelovanja v nadzornih in drugih organih upravljanja za izvrševanje pravic ustanovitelja

 

 

– opravljanja dela sodnika porotnika

 

 

– sodelovanje v sodnem al upravnem postopku kot priča

 

 

– izvajanja obrambnih dolžnosti in dolžnosti zaščite in reševanja

 

 

– opravljanja drugega dela v interesu delodajalca

 

 

– drugih primerov, določenih z zakonom, podzakonskimi predpisi ali kolektivno pogodbo za javni sektor.

 

 

20. člen

 

 

V primeru službene poti se javnemu uslužbencu prizna toliko ur prisotnosti na delu, kolikor traja pot in dejansko opravljanje dela, vendar ne več kot deset ur dnevno, razen v primeru, ko

 

 

je dejansko opravljanje dela trajalo več kot deset ur.

 

 

Ne glede na določbo iz prejšnjega odstavka se javnemu uslužbencu ure prisotnosti na delu ne priznajo, če je javni uslužbenec v soboto, nedeljo, na državni praznik ali na drug z zakonom določen dela prost dan na službeni poti in dela dejansko ne opravlja.

 

 

21. člen

 

 

Z navodilom za evidentiranje prisotnosti in odsotnosti z dela lahko župan oziroma z njegove strani pooblaščena oseba, podrobneje uredi posamezna vprašanja o uradnih urah in delovnem času.

 

 

VII. KONČNA DOLOČBA

 

 

22. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

 

 

Št. 002-5/2005

 

 

Gornji Grad, junij 2005

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE GORNJI GRAD

 

 

Toni RIFELJ, l.r.