New Page 2

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Ur. list RS št. 110/2002, 8/2003, v nadaljevanju ZUreP - 1) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/1995, 13/98, 17/98, 18/98, 23/98, 5/2000, 10/2002) je župan Mestne občine Maribor določil

 

P R O G R A M P R I P R A V E

občinskega lokacijskega načrta za del prostorsko planske enote Ko 2 - S Košaki (del)

 

I. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO LOKACIJSKEGA NAČRTA

 

Lastnik in investitor Župnijski urad Maribor Košaki je podal pobudo za izdelavo lokacijskega načrta za del območja, ki je na parcelah 110/2, 106/9, 106/1, 106/3, 106/7, 106/8, 106/10, 86/3, 86/2 vse so k. o. Košaki. Območje se nahaja na severnem robu naselja Košaki v Mariboru.

Območje obravnave je del prostorsko planske enote Ko 2-S, ki je po dolgoročnem planu občine Maribor za obdobje 1986 – 2000 in po družbenem planu mesta Maribor za obdobje 1986 – 1990 – spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin v letu 2000 za območje Mestne občine Maribor (MUV, št. 2/2000) opredeljena kot območje namenjeno pretežno stanovanjski gradnji in se nahaja vzhodno od AC Slivnica – Pesnica.

Samo območje obdelave pa je predvideno za umestitev pretežno centralnih dejavnosti.

Za širše območje obdelave je predpisana izdelava lokacijskega načrta. Zakonodajna določila omogočajo, da se območje lokacijskega načrta po potrebi razdeli na manjša območja obdelave oziroma se obdela segmentno. V ta namen pa je potrebno izdelati in predložiti utemeljitev z dokumentom posebnih strokovnih podlag.

Cilj naloge je izdelava OLN (občinskega lokacijskega načrta), ki bo pravna podlaga za umestitev naslednjih programov: sakralni objekt in manjši niz stanovanjskih objektov. Izdelovalec je oblikoval in podal variantni predlog ureditve območja lokacijskega načrta za cerkev v Košakih po predhodnem dogovoru z naročnikom naloge glede na podane vstopne parameter ter skupna izhodišča.

Ureditvena zasnova temelji na ureditvi širšega območja kompleksa romarske cerkve M. Slomška v Košakih kot zaključene prostorske enote.

Predlog umestitve sakralnega objekta v prostor upošteva izhodišča natečajnega elaborata, prostorske planske enote, naravne in grajene danosti kot tudi relief terena.

Dana izhodišča za pripravo OLN so bila prostorsko preverjena v strokovnih podlagah, ki jih je izdelalo podjetje AU ARHITEKTI, v juliju 2005.

Lokacijski načrt se izdela v vsebini kot jih določata Zakon o urejanju prostora (Ur.l. št.110/02 in popravek 8/03 - v nadaljnjem besedilu: ZUreP-1) in Pravilnik o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Uradni list RS št. 86/04v nadaljevanju pravilnik).

 

II. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠČA PROSTORSKEGA AKTA

 

Predmet lokacijskega načrta je ureditev območja z umestitvijo sakralnega objekta in manjšega niza stanovanjskih objektov.

V območje obravnave se lahko vključijo tudi sosednja območja, če se v okviru izdelave strokovnih podlag ugotovi , da je to potrebno zaradi okoljsko ali funkcionalno ugodnejših rešitev.

Dne 30. novembra 2005 je Zavod za prostorsko načrtovanje Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: pripravljavec) skladno z 28. členom ZUreP-1 izvedel prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave lokacijskega načrta oziroma predvidene prostorske ureditve. Datum ter kraj in  čas zbora konference je pripravljavec objavil v sredstvih javnega obveščanja. S to objavo so bili obveščeni predstavniki gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti, z vabili pa so bili povabljeni nosilci urejanja prostora, ki so navedeni v III. točki tega programa priprave.

Na prostorski konferenci so pisno ali ustno posredovali priporočila in usmeritve oziroma jih napovedali ob izstavitvi smernic naslednji udeleženci: Mestna četrt Ivan Cankar, Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in Plinarna Maribor. V tem programu priprave so upoštevana priporočila prostorske konference, ki se nanj neposredno nanašajo, druga pa bodo upoštevana v postopku priprave lokacijskega načrta.

 

III. NOSILCI UREJANJA PROSTORA IN DRUGI UDELEŽENCI

Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred pričetkom izdelave lokacijskega načrta podati smernice za njegovo pripravo, k drugemu dopolnjenemu predlogu pa mnenje, so:

– Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška 20, 2000 Maribor

− Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

− Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Maribor

− Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste, Tržaška 19, Ljubljana

− DARS d.d., Ulica XIV.divizije 4, 3000 Celje

− Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava

   Maribor, Rotovški trg 9, Maribor

− Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, območna pisarna Maribor - Krekova ulica 17,

   Maribor

− JP Elektro Maribor, Vetrinjska 2, Maribor

− Telekom Slovenije d.d, PE Maribor, Titova cesta 38, Maribor

− Nigrad d.d., Zagrebška ul. 30, Maribor

− Mariborski vodovod Maribor, Jadranska c. 24, Maribor

− Plinarna Maribor, Plinarniška ul. 9, Maribor

− Toplotna oskrba d.o.o. Jadranska c. 28, Maribor

− KRS Rotovž, Cankarjeva 6, Maribor

– MČ Ivan Cankar, Partizanska c. 1, 2000 Maribor

V vseh fazah priprave zazidalnega načrta, na prostorskih konferencah, javni razgrnitvi in v upravnem postopku sprejemanja prostorskega akta sodelujejo tudi organi mestne občine Maribor, pristojni za varovanje okolja, zelene površine, stavbna zemljišča in komunalne zadeve in sicer Zavod ta varstvo okolja, Prometni urad, Komunalna direkcija – odsek za gospodarske javne službe, Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor.

Če kdo od navedenih organov oziroma organizacij v 30 dneh ne bi podal smernic, se bo štelo, da nima smernic, pri čemer pa mora izdelovalec upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi in drugi pravni akti.

 

V primeru, če kdo od navedenih organov ali organizacij v 30 dneh po prejemu zahtevka o izdaji mnenja ne bi podal mnenja, se bo štelo, da s predlagano prostorsko dokumentacijo soglaša. Smernice in mnenja po predhodnem pooblastilu pripravljavca pridobi izbrani načrtovalec.

V kolikor se v postopku priprave lokacijskega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodne smernice ter mnenja tudi drugih organov, ki zgoraj niso našteti, se le-te pridobe v postopku.

Pripravljavec lokacijskega načrta je Mestna občina Maribor – Zavod za prostorsko načrtovanje na pobudo lastnika Župnijski urad Maribor Košaki.

Naročnik lokacijskega načrta je Župnijski urad Maribor Košaki.

Načrtovalca prostorske ureditve bo izbral naročnik.

 

IV. SEZNAM POTREBNIH STROKOVNIH PODLAG IN NAČIN NJIHOVE PRIDOBITVE

 

Pri izdelavi strokovnih podlag in lokacijskega načrta je potrebno upoštevati vse predhodno izdelane strokovne podlage in druga gradiva, relevantna za izdelavo naloge s področja prostorskega razvoja, varstva okolja, ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine.

V postopku priprave lokacijskega načrta mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile rešitve:

-

idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve in posameznih elementov le-te, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okolje varstvene rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;

-

idejno zasnovo nove prometne ureditve tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.) vključno z ureditvami mirujočega prometa;

-

idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;

-

idejne zasnove zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih komunalnih priključkov in ureditev;

-

geodetske podlage za izdelavo lokacijskega načrta;

-

podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic;

V postopku priprave lokacijskega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.

Sočasno z izdelavo lokacijskega načrta se izdeluje tudi program opremljanja stavbnih zemljišč, ki se sprejme kot sestavni del Odloka o lokacijskem načrtu ali s posebnim Odlokom o programu opremljanja stavbnih zemljišč (Ur.l. RS št. 117/04 in 74/05) sočasno s sprejetjem lokacijskega načrta. Program opremljanja stavbnih zemljišč s potrebno komunalno infrastrukturo zagotovi naročnik.

Strokovne rešitve prostorske ureditve za obravnavana zemljišča izdela skladno s 158. členom ZureP-1 načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca na podlagi določb 130. člena zakona o graditvi objektov (ZGO-1; Uradni list RS, št. 110/02) in ga izbere naročnik.

 

V. ROKI ZA PRIPRAVO LOKACIJSKEGA NAČRTA

 

Rokovno je priprava določenih faz lokacijskega načrta vezana na pogodbene obveznosti izbranega načrtovalca s pobudnikom (naročnikom).

-

Po sprejemu programa priprave, na podlagi pooblastila pripravljalca, izbrani načrtovalec takoj zaprosi vse pristojne nosilce za smernice za načrtovanje, le ti jih morajo podati 30 dni po prejemu vloge.

-

Po prejemu vseh smernic in ob upoštevanji istih načrtovalec izdela in proučijo variantne rešitve.

-

Pripravljalec potrdi najustreznejšo varianto, 10 dni po prejemu gradiva.

-

Na podlagi izbrane variante, naročnik zagotovi izdelavo vseh

potrebnih strokovnih podlag

-

Na podlagi vseh strokovnih podlag, načrtovalec pripravi osnutek predloga lokacijskega načrta.

-

Po prejemu osnutka predloga lokacijskega načrta; pripravljalec skliče drugo prostorsko konferenco z namenom, da se na predvidene rešitve pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi (mnenja) lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti, najmanj 14 dni pred javno razgrnitvijo.

-

Po drugi prostorski konferenci, načrtovalec preuči pobude podane na drugi prostorski konferenci in pripravi predlog lokacijskega načrta za razgrnitev.

-

Po prejemu predloga lokacijskega načrta ga pripravljalec pregleda v roku 7 dneh in po potrebi dodatno uskladi z načrtovalcem.

-

Pripravljalec ugotovi, da je predlog usklajen in pripravi gradivo za razgrnitev, ki ga posreduje Županu v potrditev v roku 5 dni.

-

Ko pridobi potrjeno gradivo za razgrnitev, pripravljalec pripravi obvestilo o 30 dnevni razgrnitvi, ki ga posreduje Županu v podpis v roku tri dni. Datum začetka javne razgrnitve se prilagodi tako, da je najmanj osem dni od objave obvestila v Medobčinskem uradnem vestniku in na krajevno običajen način.

-

Javna obravnava se izvede v času trajanja javne razgrnitve. O javni razgrnitvi in času javne obravnave se obvestijo vsi evidentirani lastniki na obravnavanem območju.

-

Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani, lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve predloga lokacijskega načrta.

-

Pripravljalec v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge organov, organizacij in posameznikov. in jih v roku 3 dneh po zaključitvi javne razgrnitve posreduje načrtovalcu.

 

Načrtovalec pripravi strokovna stališča do pripomb.

 

Po prejemu strokovnih stališč do pripomb jih pripravljalec posreduje Županu v potrditev v roku 5 dni.

 

Župan potrdi stališča do pripomb v roku 3 dni.

Pripravljavec s pripombami in predlogi ter predlogom stališč seznani tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale ter pridobi njihovo predhodno mnenje

-

Potrjena stališča do pripomb, pripravljalec takoj posreduje načrtovalcu, ki na podlagi njih pripravi dopolnjeni predlog lokacijskega načrta.

-

Župan Mestne občine Maribor posreduje dopolnjeni predlog lokacijskega načrta Mestnemu svetu skupaj s pripombami in stališči do pripomb v prvo obravnavo;

-

Mestni svet sprejme odlok o lokacijskem načrtu v prvi obravnavi.

-

Po sprejemu dopolnjenega predloga lokacijskega načrta v prvi obravnavi bo načrtovalec prostorskega akta pripravil stališča do pripomb podanih na prvi obravnavi Mestnega sveta. Na podlagi tistih pripomb, ki jih je možno upoštevati, bo pripravil drugi dopolnjen predlog lokacijskega načrta. Posredoval ga bo pristojnim nosilcem urejanja prostora ter jih pozval, da v 30 dneh podajo mnenje k drugemu dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta.

-

Po pridobitvi vseh mnenj načrtovalec posreduje drugi dopolnjeni predlog in program opremljanja zemljišča pripravljalcu.

-

Pripravljalec posreduje predmetna gradiva iz prejšnje alineje v roku 5 dneh Županu Mestne občine Maribor v potrditev

-

Župan Mestne občine Maribor posreduje drugi dopolnjeni predlog lokacijskega načrta in Program opremljanja zemljišča Mestnemu svetu v drugo obravnavo in sprejem.

-

Po sprejetju se Odlok o predmetnem lokacijskem načrtu objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

VI. OBVEZNOSTI V ZVEZI S FINANCIRANJEM

 

Finančna sredstva za pripravo lokacijskega načrta in programa priprave ter vseh potrebnih strokovnih podlag zagotovi naročnik.

 

VII. VELJAVNOST PROGRAMA PRIPRAVE

 

Program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

 

Številka: 35005 – 00026/05 0901 VB                                                        Župan

Datum: 7. december 2005                                                     Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.