New Page 2

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18), Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15, 76/17 in 81/19), Odloka o načinu opravljanja lokalne gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode v Občini Nazarje (Uradno glasilo SO, št. 9/2014), 17. člena Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo SO, št. 59/2017) je Občinski svet Občine Nazarje na 14. redni seji dne, 10. 12. 2020 sprejel naslednji čistopis

 

PRAVILNIKA

O DODELITVI NEPOVRATNIH FINANČNIH SREDSTEV ZA SOFINANCIRANJE NAKUPA MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAV V OBČINI NAZARJE

 

I.  Splošno

 

1. člen

Predmet Pravilnika je sofinanciranje dela stroškov nakupa in vgradnje male komunalne čistilne naprave (v nadaljevanju MKČN) za čiščenje komunalne odpadne vode iz enostanovanjskih in večstanovanjskih stavb na območju Občine Nazarje.

Občina Nazarje skladno z Operativnim programom odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v Republiki Slovenji, Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode in Odloka o načinu opravljanja lokalne gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode v Občini Nazarje, kot lokalna skupnost zagotavlja proračunska sredstva za namen sofinanciranja nakupa in vgradnje MKČN (individualnih ali skupnih) velikosti do 50 populacijskih enot (PE).

 

II. Višina sredstev

 

2. člen

Sredstva za sofinanciranje nakupa in vgradnje MKČN se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino sprejme občinski svet v proračunu za tekoče leto.

Upravičencem se lahko po namenu dodelijo finančna sredstva za nakup in vgradnjo MKČN v višini 50% investicijske vrednosti (DDV ni upravičen strošek) vendar ne več kot 1.500,00 € na MKČN za eno stanovanjsko enoto. Ena stanovanjska enota predstavlja eno stanovanjsko hišo oziroma eno stanovanje v večstanovanjski stavbi.

 

III.  Upravičenci

 

3. člen

Upravičenci do sredstev za nakup in vgradnjo MKČN so lastniki (fizične osebe) stanovanjskih in večstanovanjskih objektov s stalnim prebivališčem na območju občine ali lastniki nepremičnin na območju občine. Stanovanjski in večstanovanjski objekti se morajo nahajati na območju občine izven območja poselitve, znotraj katerih se predvideva izgradnja javne kanalizacije z zaključeno javno čistilno napravo.

Do sredstev niso upravičene pravne osebe.

Upravičeni vlagatelj vloge je do sofinanciranja upravičen le enkrat za isti namen.

Upravičenci, kateri so podali popolno vlogo v tekočem letu in zaradi porabe sredstev niso prejeli sredstev za sofinanciranje nakupa in vgradnje MKČN, imajo ob ponovni prijavi na razpis prednost v vrstnem redu.

 

IV. Pogoji za pridobitev subvencije

 

4. člen

Pogoji za dodelitev subvencije za MKČN so naslednji:

·  da enostanovanjski ali večstanovanjski objekt leži izven območja predvidene izgradnje javne kanalizacije (aglomeracije);

·  da ima lastnik objekta veljavno gradbeno dovoljenje za stanovanjski objekt zgrajen po letu 1967 ali ustrezna dokazila, da je zgrajen pred letom 1967;

·  MKČN mora imeti izjavo o lastnostih naprave, CE oznako – listino o skladnosti izdelka z zahtevami glede doseganja mejne vrednosti parametrov odpadnih vod, kot jih predpisuje Uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz MKČN (Uradni list RS, št. 98/07. 30/10);

·  MKČN mora imeti navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje naprave;

·  predložitev pogodbe izvajalca gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja odpadne vode na območju občine;

·  priloženi morajo biti računi ter dokazila o plačilu računov;

·  v primeru povezovanja več lastnikov stanovanjskih objektov oz. lastnikov stanovanjskih enot v večstanovanjskem objektu, ki se priključujejo na skupno MKČN mora biti priložen podpisan dogovor vseh uporabnikov, s katerimi določijo skupnega zastopnika, ki v njihovem imenu poda skupno vlogo. Dogovor mora vsebovati tudi parcelno številko ter merilno mesto, iz katerega se napaja električna energija.;

·  ena stanovanjska enota predstavlja eno stanovanjsko hišo, pri večstanovanjskih objektih pa ena stanovanjska enota predstavlja eno stanovanje.

 

V.  Način prijave

 

5. člen

Občina vsako leto po sprejemu proračuna objavi javni razpis.

Razpis vsebuje:

·  namen, za katerega se sredstva dodeljujejo;

·  orientacijski znesek skupno razpisanih sredstev;

·  pogoje in merila za pridobitev sredstev;

·  pogoje, ki jih morajo vlagatelji izpolnjevati;

·  navedbo dokumentacije, ki jo morajo vlagatelji priložiti k vlogi;

·  naslov, na katerega vlagatelji vložijo vlogo in rok za vložitev vlog;

·  ostale potrebne podatke za uspešno izvedbo razpisa.

 

6. člen

Vlogi za pridobitev nepovratnih sredstev za MKČN mora biti priloženo:

·  osnovni podatki o MKČN (proizvajalec, kapaciteta ipd.);

·  predračun o nakupu MKČN s popisom del in materiala vključno z montažo MKČN, ter odgovorno osebo za izvedbo del ali za še neizvedene investicije, predračun za nakup MKČN s popisom del in materiala vključno z montažo MKČN, ki ne sme biti starejši od enega leta od dneva oddaje vloge;

·  certifikat oziroma listina o skladnosti izdelka z zahtevami glede mejnih vrednosti parametrov odpadnih vod;

·  izjava lastnika nepremičnine, da je seznanjen z vrsto in obsegom del na objektu;

·  izjava izvajalca del oziroma dobavitelja, da bo oziroma je opravil poseg skladno z veljavnimi predpisi.

Če vloga ob vložitvi ni popolna, se prosilca pozove, naj vlogo v roku 8 dni dopolni. Če tega ne stori, oziroma je vloga kljub dopolnitvi še vedno nepopolna, se vloga s sklepom zavrže.

 

7. člen

Postopek dodeljevanja sredstev vodi tričlanska komisija za dodelitev proračunskih sredstev za namen sofinanciranja MKČN, ki jo s sklepom imenuje župan občine. Komisijo sestavljajo:

·  en predstavnik občine;

·  en član občinskega sveta občine in

·  en predstavnik javnega komunalnega podjetja, s katerim je podpisana pogodba o upravljanju obvezne gospodarske javne službe odvajanja odpadnih voda.

 

8. člen

Komisija obravnava vse popolne in pravočasno prispeli vloge (z vsemi zahtevanimi dokazili) in pripravi seznam upravičencev najkasneje v roku 15 dni po zaključku razpisa.

Sredstva se dodeljujejo upravičencem po vrstnem redu prispelih popolnih vlog do porabe proračunskih sredstev tekočega leta za ta namen.

Na podlagi predloga dodelitve proračunskih sredstev, ki ga pripravi komisija, občinska uprava izda sklep o dodelitvi sredstev. Zoper navedeni sklep je možna pritožba županu občine.

 

9. člen

Medsebojno razmerje med občino in prejemnikom sredstev se določi s pisno pogodbo o sofinanciranju

Zahtevku za pridobitev nepovratnih sredstev za MKČN mora biti priloženo:

·  račun o nakupu MKČN s popisom del in materiala vključno z montažo MKČN, ter odgovorno osebo za izvedbo del;

·  kopijo sklenjene pogodbe z izvajalcem javne službe za izdelavo ocene obratovanja in odvoza blata;

·  dokazilo o poravnanih stroških nabave in vgradnje MKČN;

·  izjava investitorja o zaključku naložbe.

Če zahtevek ob vložitvi ni popoln, se prosilca pozove, naj vlogo v roku 8 dni dopolni. Če tega ne stori, oziroma je zahtevek kljub dopolnitvi še vedno nepopoln, se zahtevek s sklepom zavrže.

 

VI. Nadzor in sankcije

 

10. člen

V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena ali, da so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov oziroma je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev v enkratnem znesku. Prejemnik bo moral vrniti sredstva s pripadajočimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

 

11. člen

Ta čistopis Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 032-0004/2018-15

Datum: 10. 12. 2020

 

 

Občina Nazarje

 

Matej Pečovnik, župan