New Page 1

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Vojnik  (Uradni list RS, št. 38/2011), je Občinski svet občine Vojnik na svoji 22. redni seji dne 27.6.2013 sprejel naslednji   

 

ODLOK

O MLADINI V OBČINI VOJNIK

 

I.          Splošne določbe

 

1. člen

(namen in cilji)

Namen tega odloka je uresničevanje javnega interesa v mladinskem sektorju v občini Vojnik v skladu z zakonom, ki opredeljuje javni interes v mladinskem sektorju.

Cilj tega odloka je urediti položaj in delovanje mladih v občini ter opredeliti pogoje in način sodelovanja mladih pri odločanju o odločitvah, ki vplivajo na življenje in delo mladih v lokalni skupnosti ter pospešiti razvoj lokalne mladinske politike z namenom zagotavljanja pogojev za uspešno doseganje avtonomije mladih v lokalni skupnosti.

2. člen

(opredelitev izrazov)

Uporabljeni izrazi v tem odloku imajo naslednji pomen:

·       »mladi« so vsi mladostniki in mlade osebe obeh spolov, ki so državljani republike Slovenije ali držav članic Evropske unije ali tujci, ki živijo, delajo ali se izobražujejo v občini Vojnik ter so stari med 15 in 29 let. 

·       »mladinske organizacije« je avtonomno, demokratično, prostovoljno in samostojno združenje mladih, ki  spodbuja, izvaja in sodeluje v dejavnostih za mlade in ima sedež v občini Vojnik.

·        »mladinska politika« je usklajen nabor ukrepov različnih sektorskih javnih politik z namenom spodbujanja in lajšanja integracije mladih v ekonomsko , kulturno in politično življenje skupnosti in ustreznih podpornih mehanizmov za razvoj mladinskega dela.

·       »program za mlade« je program ukrepov v mladinskem sektorju, ki ga izvaja mladinska organizacija za mlade z namenom zagotavljanja boljših življenjskih pogojev, organiziranosti mladih in povezovanja med mladimi in poteka skozi celo leto in vključuje večje število aktivnih članov mladinskih organizacij.

·       »mladinsko delo« je organizirana oblika delovanja mladih in za mlade, v kateri mladi na osnovi lastnih prizadevanj prispevajo k vključevanju v družbo, krepijo svoje kompetence ter prispevajo k razvoju skupnosti. Izvajanje različnih oblik mladinskega dela temelji na prostovoljnem sodelovanju mladih, ne glede na njihove interese, kulturne, nazorske ali politične usmeritve.

 

3. člen

(javni interes v mladinskem sektorju v občini)

Javni interes na področju mladinskega sektorja v občini se uresničuje z zagotavljanjem:

·        normativnih in drugih pogojev za razvoj področij mladinskega dela in vključevanja mladinskega vidika v strategije, politike in ukrepe v občini, ki vplivajo na mlade;

·       finančne podpore mladinskim programom in mladinskim projektom.

 

II.        Področja mladinskega sektorja

 

4. člen

Področja mladinskega sektorja se nanašajo predvsem na:

·       spodbujanje aktivnega preživljanja prostega časa  mladih 

·       spodbujanje javnega dialoga o družbenih vprašanjih

·       vključevanje mladih v nacionalne in mednarodne projekte

·       organiziranje prireditev večjega obsega, namenjenih mladim

·       vključevanje mladih z manj priložnostmi

·       spodbujanje množičnega športa in spodbujanje dejavnosti na prostem

·       ozaveščanje o kulturni raznolikosti in sprejemanje drugačnosti

·       spodbujanje aktivne participacije pri oblikovanju lokalne politike

·       spodbujanje prostovoljstva

·       spodbujanje neformalnih oblik izobraževanja in usposabljanja

·       spodbujanje družbeno kulturnih dejavnosti

·       skrb za prostore in infrastrukturo, kjer se izvaja mladinska dejavnost.

Vsa področja delovanja mladine morajo biti dostopna vsem mladim, ne glede na njihov socialni položaj, narodnost, jezik, raso, državljanstvo, spol, spolno usmerjenost, vrsto šolanja, veroizpoved in politično prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

 

III.      Nosilci mladinskih aktivnosti

 

5. člen

(izvajalci mladinske dejavnosti)

Izvajalci mladinskih dejavnosti so mladi, organiziranih v različnih društvih, organizacijah in neformalnih skupinah in ostali zainteresirani posamezniki/ce.

 

6. člen

(mladinska organizacija)

Mladinske organizacije v občini so po tem odloku avtonomna demokratična prostovoljna samostojna združenja s sedežem v občini Vojnik in za katere velja:

·       da imajo najmanj 90% članov v starosti do 29 let in najmanj 70% članov vodstva v starosti od 15 do 29 let

·       da niso ustanovljena zaradi služenja osebnim ali poslovnim namenom in ciljem, ampak je cilj delovanje v javnem življenju in v zvezi z vprašanji povezanimi s koristmi ljudi, posameznih skupin ali družbe kot celote

·       deluje samostojno in je neodvisna od drugih subjektov

·       deluje javno odprto ter

·       večino svojih aktivnosti namenja mladim v občini Vojnik.

 

IV.       Sodelovanje mladih pri odločanju v Občini Vojnik

 

7. člen

(ustanovitev komisije za mladinska vprašanja)

Najpomembnejša funkcija mladinskega organiziranja je zastopanje interesov mladih na lokalni ravni ter oblikovanje mnenj o zadevah, ki zadevajo mlade obravnavanih v občinskih organih in delovnih telesih.

Za celovito obravnavo področij mladine in mladinskega sektorja v občni se ustanovi Komisija za mladinska vprašanja (v nadaljevanju: komisija). Komisijo za mladinska vprašanja s sklepom imenuje župan. Komisija je sestavljena iz petih članov, in sicer iz treh (3) predstavnikov mladinskih organizacij,iz vsakega delujočega mladinskega društva v občini po en izvoljeni predstavnik. Enega (1) predstavnika/co lokalne skupnosti, ki ga/jo imenuje občinski svet na predlog župana občine Vojnik, enega (1) predstavnika/co odbora za družbene dejavnosti, ki ga/jo imenuje župan občine Vojnik.

Člani komisije med sabo izvolijo predsednika in namestnika predsednika komisije.

 

8. člen

(naloge komisije)

Komisija je posvetovalno telo župana, ki celovito obravnava področje mladine in mladinskega sektorja v občini, o tem sprejema mnenja in stališča ter podaja predloge županu in občinskemu svetu.

Komisija predvsem:

·       skrbi za razvoj lokalne mladinske dejavnosti in lokalne mladinske politike v občini

·       sodeluje z Občino Vojnik in z mladinskimi organizacijami v občini Vojnik

·       pripravlja strateške in razvojne programe na področju dejavnosti mladih, ki temeljijo na potrebah mladih v občini, jih usklajuje z nacionalnimi programi, ter oblikuje smernice za dolgoročni razvoj mladinskega sektorja v občini

·       pripravlja letni program uresničevanja interesov mladih v občini Vojnik in spremlja njegovo izvajanje

·       obravnava mladinska problematiko in pripravlja pobude za reševanje le-te

·       spremlja izvajanje tega odloka

·       spremlja delovanje občinske uprave na področju mladinskega sektorja

·       obravnava druga vprašanja povezana z mladino

·       sodeluje pri pripravi meril in kriterijev za javni razpis za javni razpis  za sofinanciranje mladinskih aktivnosti.

 

9. člen

(sodelovanje komisije v postopkih odločanja)

O predlogih odločitev o mladih mora biti komisija za mladinska vprašanja pravočasno obveščena. Oblikuje mnenje o zadevah, obravnavanih v občinskih organih ali delovnih telesih, ki zadevajo mlade v občini Vojnik in sicer:

·       predloge neposrednih odločitev o mladini v obliki splošnih pravnih, drugih aktov ali sklepov, ki  zajemajo predvsem mladino,

·       predloge posrednih odločitev o mladini, v obliki splošnih pravil, drugih aktov ali sklepov, ki zajemajo tudi mladino, vendar ne v večinskem obsegu.

Komisija vsako leto pripravi pregled odločitev občinskih organov, ki so vplivale na delo in življenje mladih, ter jih posreduje javnosti.

 

V.      Lokalni program za mladino

 

10. člen

(pomen programa)

Lokalni program za mladino (v nadaljevanju: program) je temelji programski dokument, ki v skladu s tem odlokom opredeljuje prednostne naloge in ukrepe občine za uresničevanje javnega interesa v mladinskem sektorju na ravni lokalne skupnosti. 

 

11. člen

(časovno obdobje in struktura programa)

Progam se predvidoma sprejme za obdobje štirih let in zajema predvsem:

·       izhodišča in usmeritve razvoja mladinskega sektorja v občini

·       vsebino in obseg ukrepov občine za razvoj mladinskega sektorja, ki se financirajo ali sofinancirajo iz občinskega proračuna

·       opredelitev postopkov vsakoletnega poročanja in vrednotenja uresničevanja programa

·       izhodišča za povezovanje in sodelovanja med mladinskimi organizacijami delujočimi v občini

·       seznam in terminski plan večjih mladinskih prireditev v občini

·       izhodišča za promocijo občine.

 

12. člen

(področja programa)

Področja, ki jih v okviru področij mladinskega sektorja obravnava program, so zlasti:

-          izobraževanje mladih

·       zaposlovanje mladih

·       bivanjske razmere mladih

·       zdravje in dobro počutje mladih

·       mladinsko organiziranje

·       participacija mladih

·       prostovoljstvo mladih

·       informiranje mladih

·       mobilnost mladih 

 

13. člen

(priprava in sprejem programa)

Pripravo lokalnega programa vodi občinski upravni organ, pristojen za mladino v sodelovanju s komisijo za mladinska vprašanja. Lokalni razvojni progam se sprejme za obdobje štirih let. V pripravo lokalnega programa se vključi zainteresirana javnost.

Program na predlog župana ob soglasju komisije sprejme občinski svet.

 

14. člen

(sredstva za izvajanje programa)

Sredstva za sofinanciranje mladinskih dejavnosti s strani Občine Vojnik se zagotavljajo v proračunu Občine Vojnik. Sofinancira se programe in druge projekte mladinskih organizacij, ki izvajajo dejavnosti za mlade s področja mladinskega dela in mladinske politike.

Sofinanciranje mladinskih dejavnosti se izvaja preko javnega razpisa Občine Vojnik. Podrobneje se postopek  za vrednotenje in razdelitev sredstev, pogoji, merila za določitev višine sredstev in razpisna komisija določi v Pravilniku o sofinanciranju programov in projektov drugih društev. 

 

V.         Predhodne in končne določbe

 

15. člen

Komisija za mladinska vprašanja se imenuje v roku  3 mesecev po objavi odloka v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

16. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka:032-0008/2013/3

Datum: 27.6.2013

 

 

Občina Vojnik

 

Benedikt Podergajs, župan