New Page 2

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Ormož (Uradni vestnik Občine Ormož št. 9/15 – uradno prečiščeno besedilo in 11/19) ter 79. člena Poslovnika občinskega sveta (Uradni vestnik občine Ormož št. 9/15- uradno prečiščeno besedilo, 6/19 in 11/19), je Občinski svet Občine Ormož na svoji 13. redni seji, dne 25.5.2020 sprejel

 

ODLOK

O NOTRANJI ORGANIZACIJI IN DELOVNEM PODROČJU

OBČINSKE UPRAVE OBČINE ORMOŽ

 

I. Splošne določbe

 

1. člen

(1) Ta odlok določa:

·   organizacijo in delovno področje občinske uprave (v nadaljevanju: občinska uprava) Občine Ormož (v nadaljevanju: občina),

·   notranje organizacijske enote, njihova delovna področja in njihova medsebojna razmerja,

·   način vodenja občinske uprave in notranjih organizacijskih enot,

·   naloge, pooblastila in odgovornosti direktorja občinske uprave (v nadaljnjem besedilu: direktor občinske uprave) in vodij notranjih organizacijskih enot,

·   način sodelovanja med organi občinske uprave, notranjimi organizacijskimi enotami in zunanjimi institucijami.

(2) Za opravljanje nalog občinske uprave se v Občini Ormož ustanovi enovit organ: Občinska uprava Občine Ormož, s sedežem v Ormožu, Ptujska cesta 6.

(3) Občinska uprava neposredno izvaja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge občine ter naloge v zvezi zagotavljanjem javnih služb iz pristojnosti občine.

(4) Notranjo organizacijo občinske uprave sestavljajo notranje organizacijske enote.

(5) Za opravljanje občinskih javnih služb v občini se v okviru občinske uprave ustanovi režijski obrat.

(6) Občina z drugimi občinami ustanovi enega ali več organov skupne občinske uprave, za izvajanje upravnih nalog na področju urejanja prostora, varstva okolja, občinske inšpekcije, zagotavljanja in izvajanja javnih služb in občinskega redarstva. Izvajanje nalog notranje revizije lahko opravlja skupna občinska uprava.

(7) Dvoje ali več občin lahko zaradi gospodarnejšega in učinkovitejšega zagotavljanja javnih služb skupaj ustanovi javni zavod ali javno podjetje.

(8) Občina lahko na podlagi občinskega predpisa določi, da za izvajanje posameznih upravnih nalog iz izvirne pristojnosti podeli javno pooblastilo javnemu podjetju, javnemu zavodu, javni agenciji, javnemu skladu, drugi pravni osebi ali posamezniku, če se s tem omogoči učinkovitejše in smotrnejše opravljanje nalog občinske uprave, zlasti če se v celoti ali pretežno financirajo s plačili uporabnikov. Če občinski predpis dopušča, da za pridobitev javnega pooblastila kandidira več pravnih oseb ali posameznikov, se izbira opravi na javnem natečaju. Pri izvajanju javnega pooblastila imajo izvajalci pravice in dolžnosti občinske uprave.

 

2. člen

V odloku uporabljeni izrazi, zapisani v moški slovnični obliki, se uporabljajo kot nevtralni za moške in ženske.

 

3. člen

Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

·   upravne naloge: upravne naloge so vse naloge, ki jih v skladu z zakonom za občino izvaja občinska uprava kot izvirne ali s strani države prenesene naloge,

·   občinska uprava: vse notranje organizacijske enote, ustanovljene za opravljanje upravnih nalog na posameznih področjih iz pristojnosti občinske uprave,

·   notranja organizacijska enota je oddelek, urad in režijski obrat, ki se s tem odlokom ustanovi za opravljanje upravnih in drugih nalog na enem ali več upravnih področij iz pristojnosti občinske uprave,

·   direktor občinske uprave: je javni uslužbenec, ki kot uradnik na položaju neposredno vodi delo občinske uprave,

·   vodja oddelka: je javni uslužbenec, ki kot uradnik na položaju neposredno vodi delo posameznega oddelka,

·   akt o sistemizaciji: je pravilnik o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, ki ga sprejme župan.

 

4. člen

Upravne naloge so vse naloge, ki jih v skladu z zakonodajo na področju lokalne samouprave izvaja občinska uprava za zadovoljevanje potreb svojih prebivalcev in sicer:

·   izvršilne naloge: izvrševanje zakonov, podzakonskih aktov ter občinskih predpisov,

·   sodelovanje pri oblikovanju strategij razvoja posameznih področij: pripravljanje predlogov splošnih in posamičnih aktov ter drugih gradiv in zagotavljanje strokovne pomoči pri oblikovanju strategij,

·   razvojne naloge: spremljanje stanja na področjih, ki so v pristojnosti občine in skrb za njihov razvoj v skladu s sprejeto strategijo občine ter pripravljanje predlogov ustreznih razvojnih dokumentov,

·   izvajanje in razvoj gospodarskih javnih služb,

·   upravljanje premoženja občine.

 

II. Občinska uprava

 

5. člen

(1) Občinsko upravo usmerja in nadzira župan. Župan je predstojnik občinske uprave.

(2) Delo občinske uprave neposredno vodi direktor občinske uprave.

(3) Oddelek vodi vodja oddelka oziroma javni uslužbenec, ki ga župan za vodenje pooblasti.

(4) Direktor občinske uprave lahko za posamezne naloge v zvezi z vodenjem oddelkov pooblasti vodje oddelkov.

(5) Način vodenja posameznih notranjih organizacijskih enot se določi z aktom o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest.

 

6. člen

(1) Občinska uprava izvršuje določila splošnih in posamičnih aktov, ki jih sprejemata občinski svet in župan.

(2) Občinska uprava izvršuje tudi zakone in druge predpise države, kadar se v skladu z zakonom odloča o upravnih stvareh iz državne pristojnosti. Občinska uprava odgovarja županu za stanje na področju, za katerega je bila ustanovljena, spremlja stanje in razvoj na matičnih področjih, pravočasno opozarja na pojave, ki jih ugotovi pri izvajanju zakonov in drugih predpisov, daje pobude in predloge za reševanje vprašanj na svojih področjih in opravlja druge strokovne zadeve.

 

7. člen

(1) Občinska uprava skrbi za obveščanje javnosti o načinu svojega poslovanja ter uresničevanja pravic strank. Pri poslovanju s strankami mora občinska uprava zagotoviti  spoštovanje njihove osebnosti ter osebnega dostojanstva ter zagotoviti, da čim hitreje in čim lažje uresničujejo svoje pravice in pravne koristi. Občinska uprava je dolžna omogočiti strankam posredovanje pripomb in kritik glede svojega dela ter te pripombe in kritike obravnavati ter nanje odgovarjati v razumnem roku, razen kadar Zakon o splošnem upravnem postopku ali Zakon o dostopu do informacij javnega značaja drugače določata.

(2) Način poslovanja s strankami, način zagotavljanja obveščanja javnosti, način zagotovitve možnosti posredovanja kritik in pripomb, njihovega obravnavanja in odgovarjanja nanje, poslovanje z dokumentarnim gradivom, poslovni čas, uradne ure ter druga vprašanja načina delovanja občinske uprave ureja župan ali direktor občinske uprave, če ga za to pooblasti župan.

 

8. člen

(1) Delo občinske uprave je javno. Javnost dela občinske uprave se zagotavlja z objavljanjem splošnih aktov občine, uradnimi sporočili ter z dajanjem informacij sredstvom  javnega obveščanja, novinarskimi konferencami, z udeležbo na konferencah, okroglih mizah in drugih oblikah sodelovanja s predstavniki sredstev javnega obveščanja oziroma na drug ustrezen način, ki omogoča javnosti, da se seznani z delom občinske uprave. 

(2) Uradna sporočila za javnost, informacije, obvestila, pojasnila in druge podatke v smislu prejšnjega odstavka dajejo predstavnikom sredstev javnega obveščanja župan in direktor občinske uprave, po pooblastilu župana pa tudi drugi javni uslužbenec.

(3) Občinska uprava na svetovnem spletu objavlja katalog informacij javnega značaja in posreduje informacije o svojem delu ter posreduje informacije javnega značaja v svetovni splet v skladu z zakonom, ki ureja dostop do informacij javnega značaja.

 

9. člen

Občinska uprava pri opravljanju nalog iz svoje pristojnosti sodeluje z drugimi lokalnimi skupnostmi in z združenji lokalnih skupnosti, z nosilci javnih pooblastil, javnimi zavodi in javnimi podjetji, upravno enoto ter drugimi državnimi organi.

 

10. člen

(1) O upravnih stvareh iz občinske pristojnosti odloča na prvi stopnji občinska uprava, na drugi stopnji pa župan, če ni z zakonom drugače določeno.

(2) O pritožbah zoper posamične akte, ki jih v zadevah iz državne pristojnosti in na podlagi javnih pooblastil na prvi stopnji izdaja občinska uprava, odloča ministrstvo, pristojno za ustrezno področje, oziroma njegov organ v sestavi. O zakonitosti dokončnih posamičnih aktov organov občinske uprave v upravnem sporu odloča pristojno sodišče.

 

III.      Javni uslužbenci

 

11. člen

V skladu s sistemizacijo delovnih mest občinske uprave, ki jo določi župan, opravljajo naloge občinske uprave javni uslužbenci na uradniških in strokovno tehničnih delovnih mestih.

 

12. člen

(1) Javni uslužbenec občinske uprave opravlja naloge določene z zakoni in drugimi predpisi v skladu s pristojnostmi, navodili in pooblastili, ki jih ima. Javni uslužbenec mora svoje naloge opravljati strokovno, vestno, hitro, nepristransko ter kvalitetno in pri tem upoštevati le javni interes in konkretne okoliščine primera. Pri svojem delu ravna po pravilih stroke in se v ta namen stalno usposablja ter izpopolnjuje, pri čemer pogoje za strokovno izpopolnjevanje in usposabljanje zagotavlja delodajalec.

(2) Javni uslužbenec mora delovati politično nevtralno in nepristransko. Mora biti lojalen do delodajalca, spoštljiv tako v odnosih z uporabniki storitev občinske uprave, kot v odnosih z nadrejenimi, sodelavci in podrejenimi.

(3) Pri opravljanju javnih nalog ne sme ravnati samovoljno ali v škodo katerekoli osebe, skupine, osebe javnega ali zasebnega prava, primerno mora upoštevati pravice, dolžnosti in ustrezne interese le teh. Svojo pravico do odločanja po prosti presoji mora uresničevati nepristransko in ob upoštevanju meril, določenih v predpisih.

(4) Javni uslužbenec ne sme dovoliti, da je pri opravljanju javnih nalog njegov zasebni interes v nasprotju z njegovimi pooblastili. Odgovoren je, da se izogiba vsakemu nasprotovanju interesov, bodisi, da je to navzkrižje resnično ali možno. Svojega položaja ne sme izkoriščati za svoj zasebni interes.

(5) Javni uslužbenec mora gospodarno in učinkovito uporabljati javna sredstva, s ciljem doseganja najboljših rezultatov ob enakih stroških oziroma enakih rezultatov ob najnižjih stroških.

(6) Javni uslužbenec mora vselej ravnati tako, da ohranja in krepi ugled občinske uprave ter zaupanje javnosti v poštenost, nepristranskost in učinkovitost opravljanja javnih nalog.

(7) S primernim upoštevanjem pravice do dostopa do uradnih informacij je javni uslužbenec dolžan, da ustrezno in z vso potrebno zaupnostjo obravnava vse informacije in dokumente, ki jih je pridobil med zaposlitvijo.

(8) Za presojanje nezdružljivosti del in konfliktov interesov se za vse javne uslužbence uporabljajo določila veljavnega zakona, ki ureja položaj javnih uslužbencev.

(9) Za svoje delo so javni uslužbenci odgovorni tako vodji notranje organizacijske enote kot direktorju občinske uprave, disciplinsko in odškodninsko pa županu.

 

13. člen

Položaji, na katerih se opravljajo naloge vodenja organov občinske uprave in notranjih organizacijskih enot, so direktor občinske uprave in vodje notranjih organizacijskih enot, če so izpolnjeni pogoji, določeni z zakonom, ki ureja položaj javnih uslužbencev.

 

14. člen

(1) O zaposlitvi v občinski upravi in o imenovanju javnih uslužbencev v naziv odloča župan.

(2) Direktorja občinske uprave in vodje notranjih organizacijskih enot imenuje na položaj in razrešuje s položaja župan.

 

15. člen

(1) Direktor občinske uprave je odgovoren za zakonitost poslovanja in dosledno izvajanje predpisov, ki se nanašajo na izvajanje nalog lokalne skupnosti.

(2) Prvi odstavek tega člena se smiselno uporablja tudi za odgovornost vodij oddelkov, ter drugih javnih uslužbencev, imenovanih na položaje. 

 

16. člen

Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati direktor in vodje notranjih organizacijskih enot se določijo z aktom o sistemizaciji.

 

17. člen

(1) Občinsko upravo neposredno vodi direktor občinske uprave, ki ga imenuje in razrešuje župan.

(2) Direktor občinske uprave je uradnik na položaju. Mandat direktorja občinske uprave traja pet let.

(3) Direktor občinske uprave:

·   vodi, organizira in usklajuje delo občinske uprave,

·   skrbi za zakonito, dosledno, učinkovito in smotrno opravljanje nalog občinske uprave,

·   izdaja odločbe v upravnem postopku na prvi stopnji ali za to pooblasti vodje oddelkov ali ostale uradnike, ki izpolnjujejo pogoje,

·   opravlja najzahtevnejše naloge občinske uprave in sodeluje v projektnih skupinah v občini,

·   koordinira delo notranjih organizacijskih enot in skrbi za delovno disciplino,

·   opravlja druge organizacijske naloge v zvezi z delovanjem občinske uprave ter skrbi za sodelovanje z upravno enoto in drugimi organi,

·   predlaga županu sprejem določenih odločitev na podlagi predlogov vodij notranjih organizacijskih enot,

·   po pooblastilu župana podpisuje posamezne akte iz pristojnosti občinske uprave,

·   opravlja druge naloge po odredbi župana.

(4) Direktor občinske uprave lahko izdaja odredbe in druge akte, ki se nanašajo na uresničevanje pravic, obveznosti in odgovornosti iz delovnega razmerja delavcev občinske uprave, če ga župan za to pooblasti.

 

18. člen

Direktor občinske uprave je za svoje delo in za delo občinske uprave odgovoren županu. Vodje oddelkov občinske uprave so za svoje delo in za delo oddelka, ki ga vodijo, odgovorni županu in direktorju občinske uprave.

 

IV. Notranja organizacija občinske uprave in delovno področje posameznih notranjih organizacijskih enot občinske uprave

 

19. člen

(1) Notranja organizacija občinske uprave mora biti prilagojena poslanstvu in nalogam občinske uprave ter procesom, ki potekajo v občinski upravi.

(2) Organizacija občinske uprave mora zagotavljati:

·   strokovno, učinkovito, racionalno in usklajeno izvrševanje nalog,

·   smotrno organizacijo in vodenje dela v upravi,

·   koordinirano opravljanje nalog in učinkovito opravljanje projektnih nalog,

·   učinkovit notranji nadzor nad opravljanjem nalog in vrednotenje kvalitete   opravljenih nalog,

·   usmerjenost občinske uprave k uporabnikom njenih storitev ter

·   učinkovito sodelovanje z drugimi organi in institucijami.

 

20. člen

(1) Notranje organizacijske enote na svojih področjih opravljajo upravne in strokovno tehnične naloge ter izvršujejo pristojnosti za katere so bili ustanovljeni. Te so zlasti:

·   pripravljajo predloge razvojnih ter drugih programov in načrtov iz svojega področja dela in jih izvršujejo,

·   pripravljajo splošne in posamične akte za izvedbo predlogov in nalog,

·   skrbijo za izvedbo določenih in načrtovanih nalog,

·   nadzirajo izvajanje nalog,

·   izdelujejo analize in ocene,

·   poročajo o izvedbi nalog,

·   gospodarijo s premoženjem,

·   izvajajo ukrepe za izboljšanje dela,

·   opravljajo naloge za delovna telesa občinskega sveta in krajevnih skupnosti.

(2) Če se pojavi naloga, ki po svoji naravi ne spada v delovno področje nobene od notranjih organizacijskih nalog, župan, na predlog direktorja občinske uprave, odloči, katera enota bo nalogo opravila.

 

21. člen

(1) Za opravljanje dejavnosti gospodarskih javnih služb, ki jih neposredno izvaja uprava, se lahko ustanovi nesamostojni režijski obrat. Režijski obrat se ustanovi, kadar tako določa zakon ali kadar zaradi majhnega obsega ali značilnosti gospodarske javne službe iz tehničnih ali ekonomskih razlogov ni smotrno ustanoviti javnega podjetja ali podeliti koncesijo.

(2) Režijski obrat se ustanovi kot notranja organizacijska enota. Za delovanje režijskega obrata se upoštevajo predpisi na področju gospodarskih javnih služb.

 

22. člen

Za izvajanje upravnih nalog se ustanovijo naslednje notranje organizacijske enote:

·   oddelek za družbene dejavnosti in splošne zadeve,

·   oddelek za gospodarske dejavnosti, razvojno planiranje in pravne zadeve,

·   oddelek za finance in računovodstvo,

·   urad župana,

·   režijski obrat.

 

1.  Oddelek za družbene dejavnosti in splošne zadeve

 

23. člen

Oddelek za družbene dejavnosti in splošne zadeve opravlja naloge, ki se nanašajo na: 

·   pripravo in uresničevanje občinskih aktov v zvezi z ustanoviteljstvom javnih zavodov na področju zdravstva, šolstva, otroškega varstva, kulture, informiranja in socialnega varstva,

·   upravne in strokovne naloge na področju predšolske vzgoje in osnovnega šolstva, zdravstva, socialnega varstva, kulture, informiranja, mladih, izobraževanja odraslih, športa in raziskovalne dejavnosti,

·   pripravo in uresničevanje programa delovanja in razvoja otroškega varstva, osnovnega šolstva, kulture, zdravstva, športa in socialnega varstva,

·   skrb in izvajanje nadzora nad izvedbo nacionalnih programov ter uresničevanjem izvajanja občinskih programov na področju družbenih dejavnosti,

·   ustvarjanje pogojev in sodelovanje z neprofitnimi organizacijami in društvi,

·   koordiniranje ter usklajevanje delovanja zavodov, katerih (so) ustanoviteljica je občina, s področja družbenih dejavnosti,

·   vodenje postopkov podeljevanja koncesij v okviru svojih pristojnosti in v skladu z zakonom,

·   uresničevanje ustanoviteljskih in soustanoviteljskih pravic nad zavodi, ki jih je (so) ustanovila občina s področja družbenih dejavnosti,

·   naloge v skladu z Uredbo o upravnem poslovanju,

·   naloge s področja splošnih upravnih zadev ter naloge, ki ne spadajo v delovno področje drugih upravnih organov,

·   izdaja odločb za posebno in podrejeno rabo javne površine,

·   izdaja soglasij za prodajo na tržnici,

·   opravljanje del in nalog, ki se nanašajo na delovanje krajevnih skupnosti,

·   sodelovanje z odborom za družbene dejavnosti, opravljanje drugih nalog iz njegove pristojnosti,

·   nudi administrativno in strokovno pomoč nadzornemu odboru,

·   naloge organizacijskih in administrativno-tehničnih opravil za potrebe župana in direktorja občinske uprave,

·   informacijske podpore za organe občine in občinske uprave,

·   nudi administrativno in strokovno pomoč za delovanje občinskega sveta in drugih delovnih teles občine,

·   opravljanje drugih pomožnih nalog za nemoteno funkcioniranje občinske uprave,

·   opravljanje drugih nalog iz njegove pristojnosti.

 

2.  Oddelek za razvojno planiranje, gospodarske dejavnosti in pravne zadeve

 

24. člen

Oddelek za razvojno planiranje, gospodarske dejavnosti in pravne zadeve opravlja naloge, ki se nanašajo na: 

·   pripravo osnov in podlag za razvojne dokumente občine, ter programske usmeritve in programe razvoja posameznih dejavnosti s področja gospodarstva,

·   priprava strokovnih podlag in koordinacijo dela na področju načrtovanja in izvajanja razvoja v povezavi z Javno razvojno agencijo ter sodelovanje z drugimi organi in institucijami s področja razvoja,

·   načrtovanje, vodenje in koordiniranje razvojnih ter ostalih projektov in pridobivanje sredstev iz Evropske unije,

·   izdelovanje metodologije načrtovanja, spremljanja, izvedbe in nadzora posameznih investicij, priprava načrta razvojnih programov,

·   preverjanje investicijskih programov zavodov in krajevnih skupnosti,

·   izvajanje postopkov javnih naročil in izvajanje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije v povezavi z javnimi naročili,

·   spremljanje in analiziranje gospodarskega gibanja v občini ter sprejetih razvojnih programov,

·   pospeševanje razvoja malega gospodarstva, turizma in drugih gospodarskih dejavnosti,

·   spremljanje cen iz občinskih pristojnosti,

·   spodbujanje razvoja turizma v skladu z 21. členom Zakona o spodbujanju razvoja turizma,

·   sodelovanje pri pripravi in vodenju investicij,

·   pripravo predpisov s svojega delovnega področja,

·   vodenje upravnih postopkov s področja oddelka, naloge, ki se nanašajo na določanje pogojev za opravljanje obrti, gostinstva in turizma v okviru zakonsko določenih pristojnosti,

·   pripravo strokovnih podlag za organizirano stanovanjsko gradnjo in reševanje stanovanjskih problemov zlasti socialnih kategorij, investicijskega in tekočega vzdrževanja stanovanj in poslovnih prostorov,

·   zagotavljanje izvajanja investicij in opravljanje nalog investicijskega vzdrževanja nepremičnega premoženja v lasti občine,

·   naloge na področju kmetijstva in sodelovanje z odborom za razvoj malega gospodarstva in odborom za kmetijstvo in gozdarstvo,

·   premoženjsko pravne zadeve v zvezi z vodenjem investicij,

·   nakup, prodajo ali oddajo stanovanj, poslovnih prostorov in zemljišč,

·   finančnih in drugih opravil ter pripravo poročil in gradiv s področja gospodarjenja s stanovanji in poslovnimi prostori,

·   vodenje postopkov dodeljevanja neprofitnih stanovanj in reševanje stanovanjske problematike občanov,

·   subvencioniranja stanovanjskih najemnin,

·   zastopanje občine v postopkih pred sodišči in upravnimi organi,

·   pravno pomoč organom občine,

·   izdelavo pravnih ocen posameznih dejanj organov občine,

·   preverjanje in pripravljanje zahtevnejših pogodb in splošnih aktov za občinsko upravo,

·   pripravljanje gradiv za Občinski svet in njegova delovna telesa s svojega delovnega področja,

·   strokovno pomoč javnim uslužbencem pri vodenju upravnih postopkov,

·   pravno spremljanje sklenjenih pogodb,

·   kadrovske zadeve,

·   spremljanje izvrševanja sklenjenih pogodb iz delovnega področja oddelka,

·   opravljanje drugih nalog iz njegove pristojnosti.

 

3.  Oddelek za finance in računovodstvo

 

25. člen

Oddelek za finance in računovodstvo opravlja naloge, ki se nanašajo na:

·   pripravo proračuna in skrb za njegovo izvrševanje v skladu s predpisi, ki urejajo to področje;

·   pripravo finančnih poročil in zaključnega računa proračuna, pripravo premoženjske bilance občine,

·   pripravo poročil in informacij za obravnavo v organih občine,

·   pobiranje in odvajanje komunalnih in ekoloških taks, prispevkov in nadomestil,

·   opravljanje finančno knjigovodskih in drugih strokovnih opravil za proračun, občinske sklad, režijske obrate in krajevne skupnosti,

·   finančno-knjigovodska in druga strokovna opravila za proračun, občinske sklade, režijske obrate, krajevne skupnosti,

·   nadzor nad proračunsko porabo,

·   spremljanje, analiziranje in oblikovanje cen iz pristojnosti občine in dajanje mnenj k oblikovanju cen iz koncesijskih razmerij,

·   spremljanje in analiziranje davkov iz občinske pristojnosti in v skladu z zakonom priprava strokovnih podlag za njihovo uvedbo oziroma usklajevanje;

·   izvajanje notranjih kontrol,

·   sodelovanje z odborom za premoženje, finance in gospodarska vprašanja,

·   načrtovanje in organiziranja informiranja javnosti ter sodelovanja pri izdajanju javnega glasila občine,

·   opravljanje drugih nalog iz področja njegove pristojnosti.

 

4.  Urad župana

 

26. člen

Urad župana opravlja naloge, ki se nanašajo na:

·   organizacijske in administrativno-tehnična opravila za župana in podžupana,

·   načrtovanje, organizacijo in izvedbo protokola ter prireditev občine,

·   sodelovanje pri pripravi in organizaciji dogodkov, ki jih organizirajo javni zavodi ali druge osebe na območju občine Ormož in jih župan prepozna kot pomembne za občino in občane,

·   zagotavljanje celostne podobe občine ter načrtovanje in koordiniranje promocijske politike občine,

·   medobčinsko, medmestno in mednarodno sodelovanje,

·   tehnično administrativne naloge ter druge zadeve s svojega delovnega področja,

·   izvajanje nalog s področja promocije občine ter pripravlja in nabavlja promocijski material občine,

·   načrtovanje in koordiniranje sodelovanja občine z drugimi občinami, državnimi organi, institucijami ter gospodarskimi družbami,

·   strokovne in organizacijske naloge na področju stikov z javnostmi in obveščanja javnosti, informiranja občanov in svetovanja v zvezi s pristojnostmi občine,

·   opravljanje nalog zaščite, reševanja ter požarnega varstva,

·   vodenje postopkov na drugi stopnji,

·   varstva osebnih podatkov in informacij javnega značaja,

·   izvajanje strokovnih in tehničnih nalog s področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, koordiniranje popisa škode po izrednih dogodkih oziroma naravnih nesrečah in odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč na območju občine Ormož,

·   evidenčna javna naročila,

·   premoženjsko pravne zadeve,

·   opravljanje drugih nalog iz njegove pristojnosti.

 

5.  Režijski obrat

 

27. člen

(1) Režijski obrat je nesamostojna notranje organizacijska enota občinske uprave.

(2) Režijski obrat vodi vodja režijskega obrata, ki ga imenuje župan. V okviru režijskega obrata se opravljajo gospodarske javne službe, za katere je tako določeno z občinskimi odloki, s katerimi občina določi način opravljanja posamezne občinske gospodarske javne službe. Organiziran je kot posebna strokovna služba, ki naloge izvaja na celotnem območju občine v sodelovanju z ostalimi oddelki in krajevnimi skupnosti ter v sodelovanju s pogodbenimi izvajalci.

(3) Režijski obrat opravlja strokovno tehnične naloge, ki se nanašajo na opravljanje dejavnosti gospodarskih javnih služb in se ne zagotavljajo v drugih oblikah izvajanja gospodarskih javnih služb, in sicer:

·   urejanje in čiščenje javnih površin in zelenic,

·   manjša vzdrževalna dela na infrastrukturi ter drugih javnih objektih, igriščih, parkiriščih, postajališčih, avtobusnih postajališčih itd.,

·   določena dela pri vzdrževanju javnih poti,

·   upravljanje s tržnico (urejanje in vzdrževanje tržnice),

·   plakatiranje, obveščanje, postavljanje reklamnih objektov, obešanje zastav in okraševanje naselij,

·   priprava prireditvenih prostorov,

·   vzdrževanje obstoječe naravne in kulturne dediščine,

·   upravljanje in vzdrževanje turistične infrastrukture,

·   upravljanje s stavbnimi zemljišči, ki so v lasti občine,

·   pomoč pri urejanju vodotokov,

·   vzdrževanje športno rekreacijskih objektov,

·   razne prevoze stojnic, šotorov itd.,

·   manjša gradbena dela, rekonstrukcije in popravila,

·   manjša vzdrževalna dela in gradbena dela na prometnih objektih,

·   krasitev mesta in naselij,

·   manjša rušitvena dela,

·   postavljanje reklamnih objektov,

·   postavljanje in pomoč pri postavljanju šotora,

·   opravljanje drugih nalog iz njegove pristojnosti.

(4) Režijski obrat se financira iz:

·   plačil uporabnikov storitev javne službe,

·   proračuna občine,

·   drugih virov določenih z zakonom ali odlokom občine.

(5) Režijski obrat vodi ločeno računovodsko evidenco po načelih, ki veljajo za gospodarske družbe.

 

28. člen

(1) Za izvedbo nalog, ki zahtevajo sodelovanje delavcev različnih notranjih organizacijskih enot, se lahko oblikujejo projektne skupine ali druge oblike sodelovanja. Projektne skupine ali druge oblike sodelovanja se oblikujejo predvsem takrat, kadar naloge projektne skupine ali druge oblike sodelovanja presegajo obstoječo sistemizacijo ali kadar v okviru rednega delovnega časa ni mogoče zagotoviti izvedbo navedenih nalog.

(2) Projektno skupino ali drugo obliko sodelovanja lahko določi župan ali direktor občinske uprave. Z aktom o ustanovitvi projektne skupine ali druge oblike sodelovanje se določi sestavo in vodjo projektne skupine, njene naloge, roke za izvedbo nalog, potrebna sredstva in druge pogoje za delo projektne skupine. Projektna skupina ali druga oblika sodelovanja se oblikuje za čas trajanja projekta.

 

29. člen

(1) V občinski upravi lahko kot posvetovalno telo župana in direktorja občinske uprave deluje kolegij, ki obravnava pomembnejša vprašanja z delovnega področja občinske uprave.

(2) Sestavo kolegija določi glede na obravnavano problematiko župan, na predlog direktorja občinske uprave. Kolegij sklicuje in vodi župan ali direktor občinske uprave.  

 

V.  Prehodne in končne določbe

 

30. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o notranji organizaciji in delovnem področju občinske uprave občine Ormož (Uradni vestnik Občine Ormož št. 15/99, 10/07, 21/07 in 1/16). Določbe Odloka glede režijskega obrata se pričnejo uporabljati s 1.1.2021.

 

31. člen

Župan mora akt o sistemizaciji delovnih mest sprejeti najkasneje v šestih mesecu po začetku veljavnosti tega odloka.

 

32. člen

Ta odlok začne veljati 15. (petnajsti) dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka:  007-2/2020  7/32

Datum:  25.5.2020

 

 

Občina Ormož

 

Danijel Vrbnjak, župan