New Page 1

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12 - ZUPUDPP-A in 109/12, 76/14 – odl. US in 14/15 – ZUUJFO)) in 15. člena Statuta Občine Poljčane (Uradni list RS, št. 93/11) je Občinski svet Občine Poljčane na svoji  21. redni seji dne 18.4.2018 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU »VORANČEVA ULICA«

 

I. Uvodne določbe

 

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt »Vorančeva ulica« (v nadaljevanju: OPPN), ki ga je izdelal BIRO 2001 Maksimilijana Ozimič Zorič s.p. Trg Alfonza Šarha 1, 2310 Slovenska Bistrica, s številko projekta 10/17-OPPN.

 

2. člen

(vsebina odloka)

Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu »Vorančeva ulica« (v nadaljevanju: odlok) določa:

·   ureditveno območje OPPN,

·   umestitev načrtovane ureditve v prostor,

·   pogoje glede priključevanja objekta na gospodarsko in javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

·   rešitve za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave,

·   rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom,

·   etapnost izvedbe prostorske ureditve,

·   odstopanja in obveznosti investitorja

·   druge pogoje in zahteve za izvajanje OPPN

Sestavni del OPPN je poleg tega odloka še tekstualni in grafični del, smernice in mnenja nosilcev urejanja ter priloge.

 

II.        Opis in območje prostorske ureditve

 

3. člen

(ureditveno območje OPPN)

Ureditveno območje OPPN obsega parcele številka 954/3-del, 243/5, 240/4, 240/5 in 240/7 vse k.o. 778 Brezje pri Poljčanah, približno med profilom 13 in 17, kjer ustrezna razširitev in rekonstrukcija  ceste zaradi neurejenih lastninskih razmerij, ni bila realizirana.

Meja obravnave v OPPN poteka po vzhodnih parcelnih mejah obravnavanih parcel in na zahodni strani po zahodni meji parc. št. 954/3 k.o. 778 Brezje pri Poljčanah, v naravi javna pot.

 

4. člen

(namembnost in opredelitev območja)

Območje OPPN je po podrobni namenski rabi v PSPA opredeljeno kot ureditveno območje naselja. Znotraj območja se predvidi pogoje za ureditev prometne, energetske in komunalne infrastrukturne ureditve ter ukrepe za varovanje in izboljšanje okolja.

 

5. člen

(vrste objektov na območju OPPN)

Na območju OPPN je dovoljena vrsta gradbeno – inženirskih objektov:

·   nove dovozne ceste (CC-SI-2112) kot lokalne ceste oziroma javne poti.

Celoten sklop bo opremljen z vso pripadajočo gospodarsko javno infrastrukturo (GJI, CC-SI-22) in gospodarskim javnim dobrim (GJD, CC-SI-2112).

 

6. člen

(vrste gradenj na območju OPPN)

V ureditvenem območju je dovoljena gradnja novih gradbeno – inženirskih in infrastrukturnih objektov, njihova rekonstrukcija, redna in investicijska vzdrževalna dela v javno korist, kakor tudi gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov v skladu z veljavnimi predpisi.

 

III.      Umestitev načrtovane ureditve v prostor

 

7. člen

(vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi zemljišči)

(1) V času gradnje bo vplivno območje obsegalo vsa zemljišča znotraj mej OPPN in dele zemljišč za potrebe priključevanja na obstoječe in nove infrastrukturne vode.

(2) V času gradnje bodo prisotne manjše emisije prahu, za katere pa iz izkušenj pri gradnji tovrstnih objektov lahko zagotovimo, da ne bodo imele vpliva na povišanje emisijskih vrednosti prahu v okolici gradnje. Med gradnjo lahko pričakujemo manjše povečanje onesnaženje tal zaradi prisotnosti gradbenih strojev in vgradnje gradbenih materialov. Med gradnjo bodo povečane emisije hrupa, vendar pa se bo gradnja izvajala samo v dnevnem času. Vpliva na požarno ogroženost, mehansko odpornost in stabilnost in higiensko zdravstveno zaščito ne bo.

(3) V času obratovanja bo vplivno območje obsegalo zemljišče znotraj mej OPPN.

 

8. člen

(lokacijski pogoji)

(1) Javna pot JP 947301 Vorančeva ulica poteka po parc. št. 954/3 k.o 778 Brezje pri Poljčanah. (2) Zaradi doseganja predpisanega prečnega profila in ureditve prometno tehnično varne ceste je potrebna  širitev na sosednja zemljišča  243/5, 240/4, 240/5 in 240/7 vse k.o. 778 Brezje pri Poljčanah.

(3) Pri umeščanju ceste med profiloma 13 in 17 je potrebno upoštevati PZI št. 614/08 izdelal TRASA d.o.o. december 2008 in stanje na terenu ter obstoječe že izvedene obcestne elemente (škarpe, ograje, ....), čemur se prečni profil ustrezno prilagodi.

(4) Vertikalni in horizontalni elementi ulice se v celoti ohranjajo in se prilagajajo obstoječim vhodom in dovozom v stanovanjske objekte.

 

9. člen

(pogoji za oblikovanje ceste)

(1) Predvidena je razširitev Vorančeve ulice na profil: vozišče 2 x 2,00 m, asfaltna mulda 2 x 0,50 m in berma ob muldi 2 x 0,30 m.

(2) Modernizacija ceste obsega razširitev ceste, ojačitev (preplastitev) obstoječega vozišča,  novogradnjo na razširjenem delu, ureditev odvodnje padavinske vode,

(3) Obstoječe vozišče se preplasti s predhodno asfaltno izravnavo, na razširitvah se izvede nova voziščna konstrukcija.

 

10. člen

(odvodnjavanje ceste)

Meteorne vode se bodo preko peskolovov odvajale v obstoječo kanalizacijo in se ne smejo nekontrolirano izlivati na sosednja zemljišča.

 

IV.       Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

11. člen

(splošno)

Vse sekundarno razvodno omrežje gospodarske javne infrastrukture mora biti usklajeno zgrajeno v kabelski podzemni izvedbi. Pod asfaltiranimi in drugače utrjenimi površinami je vse električne in TK ter KKS vode obvezno položiti v kabelsko kanalizacijo. Pri gradnji podzemnih komunalnih vodov je potrebno dosledno upoštevati predpisane odmike med posameznimi vodi.

 

12. člen

(prometna ureditev)

(1) Vozišče javne poti mora biti široko 4.0 m.

(2) Zagotovljen mora biti prečni naklon vozišča.

(3) Odvodnjavanje meteorne vode iz vozišča javne poti je potrebno urediti z odvodnimi jarki in asfaltnimi muldami.

(4) Priključni radiji javnih poti so min. 7.0 m. Širina priključkov javnih poti je min. 5,0 m.

(5) Priključni radii priključkov k stanovanjskim hišam so max. 4.0 m in se izvedejo v največji širini 4.0 m.

 

13. člen

(električno omrežje)

(1) Pri izvedbi je potrebno upoštevati obstoječe vode in jih po potrebi ustrezno zaščititi.

(2) Na obravnavanem območju ni elektroenergetskih vodov in objektov, ki bi bili  v lasti Elektro Maribor d.d..

(3) Ne bo priključevanja na distribucijsko omrežje Elektro Maribor d.d..

(4) V primeru najdbe morebitnih obstoječih elektroenergetskih vodov in naprav je potrebno postopati v skladu s potrebnimi predpisi za področje elektroenergetike.

 

14. člen

(telekomunikacijsko omrežje TELEKOM Slovenije d.d.)

(1) Pri načrtovanju cest je potrebno upoštevati obstoječe TK vode Telekoma Slovenije. Obstoječe TK omrežje glede na gradnjo ustrezno zaščititi in prestaviti na osnovi tehnične rešitve.

(2) V predvideni povezovalni cesti se pri načrtovanju koridorja za komunalne vode predvidi prostor za TK kabelsko kanalizacijo, kar je razvidno iz priložene dokumentacije. Pozicije jaškov in cevni prepusti se bodo določili na kraju samem in bodo obdelani v PZI projektni dokumentaciji.

 

15. člen

(kabelsko komunikacijski sistem TELEMACH d.o.o.)

(1)        Znotraj območja predvidene ureditve dela ulice so obstoječi nadzemni vodi KKS in podzemne cevi kabelske kanalizacije.

(2)        Pri načrtovanju posega v prostor naj bo upoštevano, da je upravljalec kabelskega sistema zainteresiran dokončno zgraditi kabelsko kanalizacijo in obstoječe samonosne vode preseliti v kanalizacijo.

(3)        Kabelska kanalizacija KKS je izvedljiva z umestitvijo PVC cevi Ø100 mm z vmesnimi revizijskimi jaški in izvedbo cevne KK od revizijskih jaškov do pozicije priključnih omaric na vsakem posameznem objektu.

(4)        Možnost izvedbe cevne KK je ob drugih TK vodih, vendar z ločenimi vmesnimi jaški in ločenimi dovodi od posameznih stavb. Postavitve ojačevalnih in distribucijskih točk so projektno določene in so del posebnega projekta KKS (idejni načrt pripravi TELEMACH d.o.o.).

(5)        Umestitev cevi in revizijskih jaškov je tehnično izvedljiva v času izvajanja gradbenih del za komunalno ureditev prostora (ob rekonstrukciji ceste).

 

16. člen

(vodovod)

(1)        Na območju predvidenega posega poteka javno vodovodno omrežje.

(2)        V projektni dokumentaciji je potrebno predvideti prestavitev in zamenjavo cevovoda DN75 v dolžini cca. 25 m.

(3)        Pred pričetkom gradbenih del je potrebno pri upravljavcu komunalnih vodov »OKP Rogaška Slatina d.o.o.« obvezno naročiti zakoličbo vodovodnega omrežja ter nadzor med gradnjo.

(4)        Med gradnjo je potrebno upoštevati minimalni odmik gradbenih del od osi obstoječega vodovoda, ki znaša 3 m.

(5)        Teren nad obstoječim javnim vodovodom ni dovoljeno obremenjevati s težko gradbeno mehanizacijo.

(6)        Poškodbe javnega vodovoda, nastale kot posledica obremenjevanja s težko gradbeno mehanizacijo, se odpravijo na stroške investitorja.

(7)        Poškodbe javnega vodovoda, nastale kot posledica obravnavane gradnje, se odpravijo na stroške investitorja.

17. člen

(kanalizacija)

(1) V cesto se izvede nova fekalna kanalizacija, skladno s projektno dokumentacijo PGD projekt št. 3599/15, december 2015, VGB Maribor d.o.o., kanalizacijski sistem v Poljčanah, Kanal 1.14 (Vorančeva ulica, Poljčane) vključno z vsemi projektiranimi revizijskimi jaški.

(2) Izveden odcep se zaključi z revizijskima jaškoma J340 in J344,

(3) Odcepi za hišne priključek se izvedejo izven ceste,

(4) V revizijske jaške obstoječe mešane kanalizacije se preko peskolovov v proti smradni izvedbi priključujejo meteorne vode iz ceste,

(5) Obnovijo se obstoječi odcepi iz objektov v mešan sistem javne kanalizacije.

 

18. člen

(javna razsvetljava)

V območju ceste se predvidi vgradnja instalacij za javno razsvetljavo. 

V.         Rešitve in ukrepi za varovanje okolja, ohranjanja narave, varstvo kulturne dediščine ter trajnostno rabo naravnih dobrin

 

19. člen

(ohranjanje narave in kulturne dediščine)

Objekti na območju OPPN se ne nahajajo v zavarovanem območju narave in kulturne dediščine.

 

VI.       Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

20. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1) Pri pripravi projektov za pridobitev gradbenega dovoljenja je potrebno upoštevati naravne omejitve (poplavnost in visoka podtalnica, erozivnost terena) in temu primerno predvideti tehnične rešitve gradnje.

(2) Območje obravnave ne leži v poplavnem in erozivnem območju.

(3) V času gradnje je potrebno uporabljati brezhibno strojno mehanizacijo brez škodljivih vplivov na okolje.

 

21. člen

(varstvo pred požarom)

(1)        Cesta omogoča varen umik ljudi, živali in premoženja, urejeni bodo neovirani in varni dovozi, dostopi ter delovne površine za intervencijska vozila. 

(2)        Ob državni cesti je zgrajeno hidrantno omrežje, ki je oddaljeno od obravnavanega območja več kot 150m. Viri za gašenje požara v tem delu naselja bodo zagotovljeni z javno gasilsko službo. Gasilski dom je oddaljen 1 km, čas prihoda gasilcev je ocenjen na 5 min. 

 

VII.      Drugi pogoji posega v prostor, parcelacija in etapnost gradnje

 

22. člen

(dopustna odstopanja)

Dopustna so odstopanja pri prečnem profilu ceste znotraj lastninskih mej oz. območja obravnave, višinsko se cesta prilagaja obstoječi cesti ter internim dovozom.

Za infrastrukturo so dovoljena manjša odstopanja od predvidenih rešitev opredeljenih v tem odloku, če so rešitve utemeljene iz tehničnega in ekonomskega vidika in ne vplivajo na končni koncept ostalih rešitev. Z njimi morajo soglašati organi in organizacije, ki so podali smernice in mnenja k OPPN.

 

23. člen

(etapnost izvajanja OPPN)

Posegi na območju OPPN se lahko izvajajo etapno, vendar mora biti tehnološko zaključena enota izvedena v eni etapi.

 

VIII.    Obveznosti investitorja in izvajalcev

 

24. člen

(druge obveznosti investitorja in izvajalcev)

Poleg vseh obveznosti, navedenih v predhodnih členih tega odloka, so obveznosti investitorja in izvajalcev med gradnjo in po njej:

·   med gradnjo zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in organizacijo na gradbišču, da bo preprečeno onesnaženje okolja in voda, ki bi nastalo zaradi prevoza, skladiščenja in uporabe goriv in drugih škodljivih snovi,

·   ob morebitni nezgodi zagotoviti takojšnje ukrepanje za to usposobljenih delavcev,

·   pred začetkom gradnje evidentirati stanje obstoječe infrastrukture skupaj z upravljavci,

·   omogočiti dostop do vseh objektov in zemljišč med gradnjo in po njej,

·   med gradnjo zagotoviti nemoteno komunalno in energetsko oskrbo objektov preko vseh obstoječih infrastrukturnih objektov in naprav.

·   Zavarovati gradbišče, tako da bodo zagotovljeni varnost in nemotena uporaba sosednjih objektov in zemljišč ter nemoten odtok vode.

 

IX.       Končne določbe

 

25. člen

(vpogled v OPPN)

OPPN s prilogami je stalno na vpogled pri Občinski upravi Občine Poljčane in Upravni enoti Slovenska Bistrica.

 

26. člen

(nadzor nad izvajanjem OPPN)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

27. člen

(začetek veljavnosti OPPN)

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem  glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 900-0003/2018-3-201

Datum: 19. 4. 2018

 

 

Občina Poljčane

 

Stane Kovačič, župan