New Page 1

Na podlagi 13. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 29/17, 21/18 – ZNOrg in 82/20), 8. in 16. člena Statuta Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/18 in 50/21) ter 7. in 8. člena Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 59/17 in 58/18), je Občinski svet Občine Šenčur na svoji 25. redni seji dne 22. 12. 2021, sprejel

 

LETNI PROGRAM ŠPORTA

V OBČINI ŠENČUR  ZA LETO 2022

 

1. člen

Program športa v Občini Šenčur za leto 2022 določa programe športa, ki se sofinancirajo iz proračunskih  sredstev, ter obseg in vrsto dejavnosti, potrebnih za njihovo uresničitev.

Prednost pri sofinanciranju imajo prednostne športne panoge na podlagi kazalcev razširjenosti in uspešnosti ter pomena za lokalno skupnost. 

 

2. člen

Iz proračuna Občine Šenčur se za proračunsko leto 2022 za  programe športa in prostočasne aktivnosti zagotovi 504.300,00 EUR in sicer:

·  za dejavnost izvajalcev letnega programa športa se zagotovi 155.000,00 EUR. Ta sredstva pridobijo potencialni izvajalci letnega programa športa na podlagi prijave na javni razpis,

·  za sofinanciranje investicij, tekočega in investicijskega vzdrževanja in obratovanja športnih objektov se zagotovi 349.000,00 EUR.

 

3. člen

Sofinancira se naslednja vsebina programov športa in športnih objektov  po deležih:

1.  Za športne programe:

·  prostočasna športna vzgoja otrok in mladine;

·  športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami;

·  obštudijska športna dejavnost;

·  športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport;

·  kakovostni šport;

·  vrhunski šport.

 

v  znesku 117.000,00EUR

 

2.  Za druge športne programe:

·  šport invalidov;

·  športna rekreacija;

·  šport starejših;

 

v  znesku  13.000,00 EUR

 

Podrobneje so vsebine v posameznih programih pod točko 1. naslednje :

1.1.  programi, ki se izvajajo v osnovni šoli in vrtcu in sicer:

1.1.1.  Prostočasna športna vzgoja predšolskih otrok z naslednjimi programi:

·  programa Športne značke  in  Zlati sonček

·  programa Naučimo se plavati in šola plavanja

·  program Ciciban planinec

 

1.1.2.  Prostočasna športna vzgoja šoloobveznih otrok

·  programa Športne značke - Zlati sonček

·  program Krpan.

 

Med programe se uvrščajo prednostno  programi šolskih športnih tekmovanj, za vse športne panoge, prednostno pa za prednostne panoge športnih društev občine Šenčur, ki so izvajalci letnega programa športa.

 

Za interesne dejavnosti glede na vsebino športnih programov izvajalcev letnega programa športa ter za izvajanje šolskih športnih tekmovanj se namenijo sredstva za sofinanciranje teh programov v višini 3.550,00 EUR. Sofinancira se večinsko stroške povezane z udeležbo na ta tekmovanja (prevozi in drugi stroške, ki jih zahteva organizator), športne rekvizite potrebno za kvalitetno vadbo udeležencev teh tekmovanj, potrebna športna oprema tekmovalnih ekip. Sofinancira se lahko tudi strokovni kader, ki je zadolžen za posamezne ekipe na šolskih športnih tekmovanjih, če število ur prisotnosti presega normativno določeno število ur, ki jih za ta namen prizna pristojno ministrstvo za šport.

 

Vsebine, ki se sofinancirajo :

·  Medobčinska tekmovanja: financira se kritje stroškov prevoza do mesta medobčinskih šolskih športnih tekmovanj na ravni Upravne enote Kranj,

·  Regijska in državna tekmovanja: financira se kritje stroškov prevoza, prijavnin - štartnin in dnevnic za strokovni kader na ravni regijskih – v okviru Področnega centra Kranj in državnih šolskih športnih tekmovanj.

 

1.2.  Prostočasna športna vzgoja predšolskih otrok in šoloobveznih otrok-programi športnih društev

 

1.2.1.  Za izvajanje programov predšolskih otrok,  ki jih organizirajo športna društva in drugi izvajalci v skupini najmanj 12 in največ 20 otrok se sofinancira:

·  60 ur strokovnega kadra,

·  60 ur najema objekta.

 

1.2.2.  V  80-urnih programih  v športnih društvih  in za  skupino, v kateri je najmanj 12 in največ 20 otrok, se sofinancira :

·  80 ur strokovnega kadra,

·  80 ur najema objekta in

·  Materialni stroški skupine, vendar le če ta nastopa v organiziranem tekmovalnem sistemu panožne/regijske zveze, za katero se uradno ne vodijo rezultati (pripravljalne skupine/selekcije). Pogoj je tudi organizirano tekmovanje najmanj 8 ekip.

1.2.3.  Izvajanje  programov  športne vzgoje otrok s posebnimi potrebami se sofinancira v obsegu :

·  strokovni kader in objekt za 80 ur programa na skupino v kateri je najmanj 5 in največ 10 otrok.

 

1.3. Športna vzgoja otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski  šport, se sofinancira v polnem obsegu, če so posamezni  programi na nivoju otroških športnih šol.  Sofinancira se :

·  število ur objekta (št. ur vadbe*vrednost ure za najem objekta, tabela št. 8 Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur),

·  strokovni kader (tabela št. 9 Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur),

·  ob pogoju, da ima izvajalec ekipe v najvišjem rangu tekmovanja, v nasprotnem pa se vrednoti sorazmerni del obsega programa.

 

1.4. Prostočasna športna vzgoja mladine

 Izvajanje programov prostočasne športne vzgoje mladine se sofinancira v obsegu:

·  strokovni kader in objekt za 80-urne programe na skupino, v kateri je najmanj 12 in največ 20 mladih.

 

1.4.1. Izvajanje programa športne vzgoje mladine s posebnimi potrebami se sofinancira v obsegu:

·  strokovni kader in objekt za izvedbo 80 ur programa na skupino, v kateri je najmanj 5 in največ 10 otrok.

 

1.5. Športna vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski  šport se sofinancira v obsegu :

·  število ur objekta (št. ur vadbe*vrednost ure za najem objekta, tabela št. 8 Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur),

·  strokovni kader (tabela št. 9 Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur),

·  ob pogoju, da ima izvajalec ekipe v najvišjem rangu tekmovanja, v nasprotnem pa se vrednoti sorazmerni del obsega programa.

 

1.6.  Kakovostni šport

Na tej postavki so sredstva namenjena za članske ekipe, ki nastopajo v uradnih tekmovalnih sistemih panožnih zvez, na državni ravni, s športniki državnega, ali mladinskega razreda in v tekmovalnih sistemih, ki omogočajo napredovanje do najvišje državne ravni.

 

1.6.1.  Individualne športne panoge:

Kdor kandidira mora izpolnjevati naslednje pogoje:

·  imeti zagotovljene materialne, kadrovske, organizacijske in prostorske pogoje za uresničitev načrtovanih športnih aktivnosti,

·  program je pomemben za Občino Šenčur,

·  izvajalec ima organizirani vsaj dve starostni skupini,

·  maksimalno število vadbenih ur skupine je 320 ur letno,

·  število športnikov v vadbeni skupini po tabeli št. 11,

·  izvajalec organizira vsaj eno uradno tekmo na območju Občine Šenčur.

 

1.6.2.  Kolektivne športne panoge:

Kdor kandidira, mora izpolnjevati naslednje pogoje:

·  imeti zagotovljene materialne, kadrovske, organizacijske in prostorske pogoje za uresničitev načrtovanih športnih aktivnosti,

·  program je pomemben za Občino Šenčur,

·  izvajalec ima organizirani vsaj dve starostni skupini,

·  maksimalno število vadbenih ur ekipe je 320 ur letno,

·  število športnikov v vadbeni skupini po tabeli št. 11,

·  izvajalec organizira tekme na območju Občine Šenčur.

 

1.7. Vrhunski šport

Sofinancira se objekt in strokovni kader (tabela št. 8 in tabela št. 9 Pravilnika o vrednotenju in sofinanciranju športnih programov v Občini Šenčur), do največ 1200 ur.

Sredstva so namenjena za sofinanciranje športnic in športnikov svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda, ki so objavljeni v uradnem glasilu OKS-ZŠZ.

Športnice in športniki morajo biti nastopajo za izvajalce športnih programov, ki se prijavijo na javni razpis za sofinanciranje športnih programov.

 

1.8. Organiziranost v športu

Športnim društvom se sofinancira njihovo delovanje. Merilo za določitev obsega sofinanciranja delovanja društev je število evidentiranih članov s plačano članarino in uradno podpisano pristopno izjavo (4  točke/član).

2.  Programi športne rekreacije, športa starejših in športa invalidov se sofinancirajo v višini  13.000,00 EUR.

 

Cilji rekreacije odraslih so ohranjati in izboljšati celostni zdravstveni status, humanizirati človekovo življenje, zmanjšati negativne posledice današnjega načina življenja, preprečevati upadanje vitalnosti ter z navedenimi motivi pritegniti čim več ljudi v redne oblike dejavnosti. Pri tem gre za aktivno koristno in prijetno izpopolnjevanje dnevnega, tedenskega in letnega prostega časa.

To vrsto športne dejavnosti plačujejo občani praviloma sami, vendar se zaradi javnega interesa po vključevanju čim večjega števila občanov v športno aktivnost sofinancira vadba skupine, v kateri je najmanj 12 udeležencev: 

·  največ 80 ur strokovnega kadra/skupino (za udeležence stare nad 65 let starosti), ter

·  največ 80 ur najema objekta/skupino.

 

Več kot ena skupina se prizna samo v primeru, če ima društvo za izvajanje tega programa ustrezen strokovni kader (trener, vaditelj ali instruktor). Praviloma skupino 10 udeležencev vodi 1 strokovni delavec.

Posameznemu izvajalcu se prizna izvajanje organizirane športne rekreacije (uradna tekmovanja-lige, organizirani pohodi, organizirane aktivnosti), za katere je javno dostopna možnost vključitve v program.

 

3.  Sofinanciranje razvojnih dejavnosti v športu

 

3.1. Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje strokovnih kadrov v športu v višini 4.000,00 EUR

Sofinancira se :

·  sorazmerni delež stroškov osnovnega in dodatnega izobraževanja ter izpopolnjevanja strokovnega kadra, ki je odvisen od vsebine in obsega in udeležba na licenčnih seminarjih (kotizacija in licenčnina, v primeru, da je združena s kotizacijo).

 

3.2.  Informatika- Založništvo v višini 2.500,00 EUR

 

Sofinancira se spletna podpora v društvih, v naslednjem obsegu:

·  V povprečni višini nadomestila za spletno domeno treh ponudnikov,

·  V povprečni višini enoletnega nadomestila za gostovanje treh ponudnikov,

·  Nabava ali najem opreme za spremljanje in analiziranje vadbe in tekem,

·  Izdaja biltenov ali knjig ob posebnih dogodkih društev (jubileji), ali za posebne namene (zgodovina in  predstavitev razvoja športne panoge v občini).

 

4.  Večje športne prireditve

Zagotovijo se sredstva za sofinanciranje organizacije športnih prireditev in sicer:

Prireditve na krajevni, občinski, medobčinski in regijski ravni se sofinancirajo, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

·  prireditev se delno ali v celoti odvija v Občini Šenčur,

·  prireditev je odmevna pri občanih,

·  prireditev ima tradicijo oziroma je jubilejna,

·  prireditve se udeležijo pretežno  športniki iz Občine Šenčur.

 

Prireditve na državni ali mednarodni ravni se sofinancirajo, če izpolnjujejo naslednje pogoje:

·  prireditev se delno ali v celoti odvija v Občini Šenčur,

·  prireditev je odmevna v širšem prostoru,

·  prireditve se udeležijo uveljavljeni športniki, prireditev pa ima status mednarodne prireditve, če se je udeležijo športniki iz najmanj petih držav, 

·  prireditev je v programu nacionalne panožne zveze in v koledarju prireditev Občine Šenčur.

Sofinancirajo se materialni stroški prireditev, ki jih organizirajo izvajalci letnih športnih programov, z najmanj 20 udeleženci, vendar vsakemu izvajalcu največ dve prireditvi letno, objavljeni v koledarju prireditev Občine Šenčur in objavljene na spletni strani Občine Šenčur. Pogoj za sofinanciranje prireditve je pisna seznanitev o izvedbi prireditve, ki jo je potrebno poslati na naslov Občine, najmanj 10 dni pred datumom izvedbe.

Med materialne stroške štejejo: nadomestila za priznanja, nadomestila za upravne takse, nadomestila za najem, ali uporabo objekta, stroški sodnikov, stroški meritev, stroški za izdelavo reklamnih objav, stroški prehrane, če je zagotovljena z razpisom in zahtevami za organizacijo prireditve in gre za prireditev s športniki državnega razreda, stroški zdravniške službe, prevozni stroški, drugi operativni stroški povezani z organizacijo prireditve.

V skladu s pravilnikom se na podlagi prijav prireditev te vrednotijo na podlagi naslednjih kazalcev :

·  organizacija in pomen športnih prireditev in turnirjev,

·  nivo tekmovanja in tradicionalnost prireditve in

·  tradicionalnost prireditve.

 

Če se med letom spremenijo določila pravilnika, za vrednotenje in sofinanciranje prireditev, se za vrednotenje upoštevajo določila novega pravilnika.

 

Za sofinanciranje prireditev se v letnem programu športa zagotovi 14.950,00 EUR

 

5.  Sredstva za investicije, tekoče in investicijsko vzdrževanje športnih objektov in površin

 

Za investicije v športne objekte in športne površine ter za tekoče in investicijsko vzdrževanje teh objektov in površin se zagotovijo sredstva v skupni višini  349.000,00EUR,  za naslednje objekte:

 

1851 ŠPORTNO KULTURNI DOM VOKLO – 25.500,00 EUR

Na tej postavki se planirajo redna vzdrževalna dela Športno kulturnega doma v Voklem. Pod redno vzdrževanje so vključeni stroški čistilnega materiala in čiščenje objekta, stroški varovanja zgradbe, stroški elektrike, stroški ogrevanje prostorov, stroški vode in odvoza komunalnih odpadkov, stroški telefona, stroški tekočih vzdrževalnih del na objektu, stroški zavarovanja objekta ter stroški študentskega servisa. Na tej postavki so načrtovana tudi sredstva za delno refundacijo plače (25 %) plače čistilke v Športno kulturnem domu Voklo.

 

1873 ŠPORTNI PARK ŠENČUR – 99.200,00 EUR

Z načrtovanimi sredstvi se krijejo stroški čistilnega materiala in storitev, drugega splošnega materiala in storitev, električne energije, ogrevanja, vode in komunalnih storitev, stroški zavarovalnih premij, materialnih stroškov (nakup gnojila, pregled plinskih priključkov, servis peči, kosilnice in freze, barva za markiranje na glavnem igrišču, škropilna sredstva, karabini za mreže, mivka, dimnikarske storitve in drugi materialni stroški), stroški tekočega vzdrževanja (sredstva za plačilo vzdrževalca površin in objektov v Športnem parku Šenčur, rezanje, valjanje, menjava travne ruše, peskanje in dosejevanje glavnega nogometnega igrišča, servis umetne trave, sanacija balinišča, elektroinstalacijska dela in druga manjša popravila). Nekaj sredstev smo načrtovali tudi na postavki investicijskega vzdrževanja in izboljšave (prekopalnik, motorna kosa).

Povišanje sredstev za tekoče vzdrževanje gre na račun višjih stroškov servisa umetne trave.

 

1874 ŠPORTNA DVORANA ŠENČUR – 63.100,00 EUR

Na tej postavki so načrtovana potrebna sredstva za kritje stroškov čistilnega materiala in storitev, materialnih stroškov Športne dvorane Šenčur, električne energije, vode in komunalnih storitev, tekočega vzdrževanja (redni servis klimata, beljenje, čiščenje in druga manjša vzdrževalna dela) ter zavarovanje Športne dvorane. Načrtovana je tudi refundacijo plače za čistilko Športne dvorane Šenčur (38% delovnega časa). Glede na stroške v preteklih letih smo zmanjšali stroške električne energije in povečali stroške vode.

 

1875 ŠPORTNI PARK VISOKO - 4.000,00 EUR

Na tej postavki načrtujemo sredstva za tekoče vzdrževanje in zavarovanje objektov v Športnem parku Visoko (Rapa).

 

1876 ŠPORTNI PARK MILJE - 6.000,00  EUR

Na tej proračunski postavki so planirana sredstva za kritje stroškov tekočega vzdrževanja in zavarovanja objekta. Pri tekočem vzdrževanju so upoštevana s strani ŠD Milje napisana nujna sanacijska in druga dela: postavitev manjše odprte garderobe za igralce odbojke ob igrišču za odbojko na mivki (620 EUR), sanacijo obstoječih sanitarij (750 EUR), nakup in zamenjavo poškodovanih betonskih plošč (750 EUR), nakup in namestitev vrtnih klopi (1.380 EUR) ter planirali nekaj sredstev za preostala nujna dela, ki bodo nastala tekom leta(2.440).

 

1878 IGRIŠČE HOTEMAŽE - 140.000,00 EUR

V Hotemažah ob reki Kokri so načrtovana sredstva za ureditev večnamenskega športnega igrišča, otroškega igrišča in prostora za druženje občanov. Za projekt je  že izdelani kompletna ureditvena situacija.

 

1879 IGRIŠČE TRBOJE - 11.200,00 EUR

Načrtovana sredstva v letu 2022 so namenjena za dokončno ureditev igrišča in njegovo primopredajo uporabnikom. Postavila se bo športna oprema igrišča. Sredstva so namenjena tudi za manjša vzdrževalna dela.

 

Sredstva za manjša vzdrževalna dela, ki so redna vzdrževalna dela manjših vrednosti, ki ne povečujejo vrednosti objekta so manjša popravila in dela na objektu ali v prostorih, ki se nahajajo v objektu (manjša pleskarska dela, zamenjava rezervnih delov in podobno).

Sredstva se črpajo tekoče na podlagi predložitve zahtevka z uradnimi računi in prilogami o izvedbi naročila oziroma izvedbe del. Med ta sredstva ne štejejo sredstva za nadomestilo obratovalnih stroškov.

 

6.  Končne določbe

 

V primeru, da bodo posamezne postavke letnega programa športa le delno izkoriščene, bo občinska uprava posredovala podatke o zneskih neizkoriščenih sredstev po posameznih segmentih Komisiji za šport do konca meseca oktobra. Komisija za šport  bo na podlagi pridobljenih podatkov predlagala županu prerazporeditev sredstev, na podlagi utemeljenih zahtevkov, ki jih bodo posamezna društva posredovala komisiji.

Društva lahko namensko pridobljena sredstva, na podlagi tega programa izkoristijo samo za namen, ki je opredeljen v sklenjeni pogodbi o sofinanciranju.

V primeru, da pride tekom leta do sprememb pravilnika, se uporabljajo za vrednotenje in s tem sofinanciranje po tem Letnem programu, določila novega pravilnika.

Društva so v primeru nadaljevanja epidemije koronavirusa in s tem omejevanja dejavnosti dolžna izdelati program racionalizacije delovanja in s tem zmanjševanja določenih stroškov, ki niso tesno povezana z osnovno športno dejavnostjo, kot npr.: zmanjševanje števila določenih prireditev z udeleženci državne ali mednarodne ravni. Prednost pri sofinanciranju programov bodo imele prireditve z udeleženci iz občine in udeleženci iz najbližjih občin ter prireditve s pretežno udeležbo občanov iz občine Šenčur.

 

4. člen

Letni program športa začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilo slovenskih občin.

 

Številka: 671-0033/2021-1

Datum: 22.12.2021

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan