New Page 1

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradno prečiščeno besedilo, Uradni list RS Št. 36/04) ter na podlagi 16. člena Statuta Občine Kanal ob Soči (Uradne objave, časopis primorske novice št. 41/03) je občinski svet na svoji seji dne 28.0.2004 sprejel naslednji

PRAVILNIK

o dodeljevanju enkratne denarne pomoči v Občini Kanal ob Soči

1.

S tem pravilnikom se določajo upravičenci, kriteriji, višina in postopki dodeljevanja enkratnih denarnih pomoči v Občini Kanal ob Soči.

2.

Do enkratne denarne pomoči so upravičeni občani s stalnim prebivališčem v Občini Kanal ob Soči, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.

3.

Enkratna denarna pomoč je namenjena za nakup šolskih potrebščin, ozimnice, kurjave, za doplačilo letovanja socialno ogroženih otrok, doplačilo ali plačilo šole v naravi osnovnošolcem, plačilo ali doplačilo šolske prehrane, za kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti.

4.

Enkratno denarno pomoč prejmejo upravičenci praviloma enkrat letno v enkratnem znesku in to le za enega izmed namenov iz 3. člena tega pravilnika.

Enkratno denarno pomoč se praviloma nakaže neposredno upravičencu, razen letovanja in šole v naravi ter v primeru, če se oceni, da enkratna denarna pomoč ne bi bila smotrno uporabljena. V teh primerih se sredstva nakažejo neposredno izvajalcu.

5.

Kriterij za dodelitev denarne pomoči je cenzus, določen v 25a členu Zakona o socialnem varstvu:

Višina minimalnega dohodka za posameznega družinskega člana se v razmerju do osnovnega zneska minimalnega dohodka iz 22. člena ZSV določil po naslednjih merilih:

- prva odrasla oseba v družini:

1

- vsaka naslednja odrasla oseba v družini

0,7

- otrok do 18 let in polnoletni otrok,

 

ki so ga starši dolži preživljati zaradi rednega šolanja

0,3.

Višina minimalnega dohodka za enostarševsko družino se poveča za 30%

 osnovnega zneska minimalnega dohodka iz 22. člena ZSV.

Izjemoma se lahko dodeli enkratno denarno pomoč tudi takrat, ko prosilec presega cenzus, določen v 25a členu Zakona o socialnem varstvu ob težki materialni ogroženosti posameznika ali družine (težja bolezen, elementarna nesreča, smrt v družini ali zaradi nesposobnosti za pridobitno delo).

6.

Pri določanju višine denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki posameznika ali družine po 27. in 28. členu Zakona o socialnem varstvu, dediščine, darila in vsi dohodki in prejemki posameznika, njegovih družinskih članov, ki so vir dohodnine, kot tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi , vključno s prejemki: dodatek za pomoč in postrežbo, prejemki za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini, otroški dodatki in drugi družinski prejemki, štipendije ter socialno varstvene dajatve.

V dohodek se štejejo vsi dohodki in prejemki, ki jih je posameznik in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.

7.

Višina enkratne denarne pomoči je najmanj 40% in najmanj 100% minimalnega dohodka, ki za leto 2004 znaša 45.524,00 SIT in se usklajuje enkrat letno in sicer v mesecu januarju in indeks cen življenjskih potrebščin za obdobje zadnjih 12 mesecev pred mesecem uskladitve, uporablja pa se od prvega dne naslednjega meseca po uskladitvi (22. člen ZVS).

Višina dohodkov in prejemkov Posameznika ali družine

Višina denarne pomoči

Do 100% minimalnega dohodka

100%

Do 130%

80%

Do 160%

60%

Do 190%

40%

Nad 190%

          ni upravičen

8.

Predlog za določitev višine enkratne denarne pomoči pripravi tričlanska komisija, ki jo imenuje župan.

Komisija lahko določi, da se upravičencu denarna pomoč dodeli tudi v nižjem znesku, ki bi mu pripadal po tem pravilniku, ali se mu ne dodeli, če ugotovi:

- da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost prosila in njegovih družinskih članov, ker je premoženje upravičenca in družinskih članov takšno, da bi mu lahko zagotavljalo preživetje oziroma dajalo dohodke,

- da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po zakonu o socialnem varstvu, pa pridobivajo dohodke iz 27. člena zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem.

9.

Komisija lahko predlaga tudi višji znesek, kot bi upravičencu predlagala po 7. členu tega pravilnika, če ugotovi, da gre za izjemno težko materialno ogroženost (elementarna nesreča, smrt, težka bolezen…).

10.

V primerih, ko se prosilec znajde v denarnih težavah zaradi elementarne nesreče, smrti, bolezni oz. v drugih nepredvidljivih situacijah in bi denarno pomoč potreboval takoj, lahko župan sam na podlagi pravilnika izda sklep o dodelitvi enkratne denarne pomoči.

O izdanem sklepu z obrazložitvijo se komisijo naknadno seznani.

11.

Predlog za uveljavitev enkratne denarne pomoči se uvede na zahtevo upravičenca, zdravstvene službe, šolske svetovalne službe, krajevne skupnosti ali Centra za socialno delo.

12.

Postopek vodi komisija ob strokovni pomoči občinske uprave.

Komisija pripravi predlog za dodelitev enkratne denarne pomoči županu, na podlagi katerega župan izda sklep o višini enkratne denarne pomoči v roku največ 90 dni od prejema vloge.

Občani vlagajo zahtevek za dodelitev enkratne denarne pomoči na obrazcu

˝Vloga za dodelitev enkratne denarne pomoči˝ občinski upravi Občine Kanal ob Soči. Vlogi so dolžni predložiti vsa dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu s pravilnikom. Komisija lahko pri pripravi predloga o upravičenosti do enkratne denarne pomoči, preveri podatke navedene v vlogi in predložena dokazila.

13.

Sredstva za enkratne denarne pomoči zagotavlja občina v proračunu Občine Kanal ob Soči. Na podlagi sprejetega proračuna za tekoče leto se določi višina sredstev za enkratne denarne pomoči iz 3. člena tega pravilnika.

14.

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Primorskih novicah.

Številka: 150-01-1/04

Datum: 28. oktobra 2004

Župan Občine Kanal ob Soči

Miran Ipavec 1.r.