Na podlagi Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, štev. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in 8. člena Statuta Občine Mislinja (Uradni list RS, štev. 63/10, Uradno glasilo slovenskih občin, štev. 5/12, 27/16 in 61/16) je Občinski svet Občine Mislinja na svoji 19. redni seji dne 25. 3. 2021 sprejel
ODLOK
O PRVIH SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH
ODLOKA O OBČINSKEM PROSTORSKEM NAČRTU OBČINE MISLINJA
I. Uvodne določbe
1. člen
(predmet odloka)
(1) S tem odlokom se spreminja in dopolnjuje Odlok o Občinskem prostorskem načrtu Občine Mislinja (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 61/17, 18/18 – popravek); v nadaljevanju: SD OPN.
(2) Ta prostorski akt je v prostorskem informacijskem sistemu objavljen pod identifikacijsko številko 1863.
2. člen
(predmet SD OPN)
(1) SD OPN se nanašajo na tekstualni del OPN, tj. na Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Mislinja in na grafične prikaze izvedbenega dela OPN.
(2) V tekstualnem delu strateškega dela OPN obsegajo SD OPN spremembe in dopolnitve pomenov izrazov, uporabljenih v OPN.
(3) V tekstualnem delu izvedbenega dela OPN obsegajo SD OPN spremembe in dopolnitve prostorskih izvedbenih pogojev (PIP), ki se med ostalim nanašajo na:
· stopnje natančnosti uporabljenih grafičnih podlag za OPN in prikazov vsebin OPN na njih;
· preimenovanje posebnih PIP v podrobnejše PIP in iz njih izločitev usmeritev za predvidene občinske podrobnejše prostorske načrte (OPPNp);
· oblikovanje novega samostojnega člena, ki se nanaša samo na usmeritve za OPPNp;
· spremembo izrazov nadzidava in dozidava v prizidavo;
· uskladitev izrazov, ki se nanašjo na enake vsebine;
· črtanje podvajanja nekaterih pogojev;
· črtanje abstraktnih pogojev in pogojev, ki se nanašajo na povzemanje vsebin drugih strokovnih gradiv;
· natančnejšo opredelitev pogojev in medsebojno uskladitev nekaterih pogojev;
· spremembe in dopolnitve nekaterih posebnih PIP, ki so preimenovani v podrobenjše PIP;
· manjše spremembe glede dopustnosti nekaterih vrst gradbeno inženirskih objektov na vseh območjih osnovnih in podrobnejših namenskih rab prostora in glede dopustnosti objektov na območjih s podrobnejšo namensko rabo prostora vrste „CD druga območja centralnih dejavnosti«;
· na območjih kmetijskih zemljišč omejitev dopustnosti postavljanja malih vetrnih elektrarn do 1 MW samo na tista območja, ki niso hkrati območja naravnih vrednot; in upoštevanje aktualnih zakonskih določil glede nedopustnosti nekaterih vrst objektov na kmetijskih zemljiščih;
· spremembe PIP glede oblikovanja streh in stavb za nekaj enot urejanja prostora (EUP), kjer je opredeljena gradnja po avtohtonih vzorcih,in poenostavitev ter določnejšo opredelitev dela PIP o oblikovanju stavb;
· opredelitev nekaterih strokovno ustreznejših PIP glede izvedbe nezahtevnih in enostavnih objektov;
· dopolnitev podrobnejših PIP za nekatere EUP;
· ukinitev obstoječega podrobnejšega prostorskega akta izvedbenega značaja za območje EUP MI-06 (lokacija Lopan) in njegova nadomestitev z ustreznimi podrobnejšimi PIP;
· redakcijske in nomotehnične popravke idr.
3. člen
(vsebina in oblika SD OPN)
(1) SD OPN vsebujejo odlok, grafične prikaze izvedbenega dela in priloge, vse v digitalni in analogni obliki.
(2) Grafični prikazi izvedbenega dela SD OPN so:
3. Prikaz območij enot urejanja prostora in osnovne oziroma podrobnejše namenske rabe prostora (M 1 : 5.000) (list št. 17)
5. Prikaz območij enot urejanja prostora, prostorskih izvedbenih pogojev in drugih regulacijskih elementov (M 1 : 5000) (list št. 17)
6. Prikaz podrobnejših prostorskih izvedbenih pogojev za posamezno enoto urejanja prostora
6.1 Enota urejanja prostora MI-06
6.1.1 Ureditvena situacija (M 1 : 1.000)
6.1.2 Urbanistični pogoji (M 1 : 1.000)
6.1.3 Situacija gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra (M 1 : 1.000)
6.1.4 Načrt parcelacije (M 1 : 1.000)
(3) Priloge SD OPN so:
· Izvleček iz hierarhično višjih prostorskih aktov,
· Prikaz stanja prostora,
· Strokovne podlage,
· Mnenja nosilcev urejanja prostora,
· Obrazložitev in utemeljitev OPN,
· Povzetek za javnost.
II. Spremembe in dopolnitve
4. člen
V 5. členu se v prvem odstavku za alinejo pri izrazu »dopolnilne dejavnosti« dodata dve novi alineji, ki se glasita:
»
· Dopustne dejavnosti so v OPN določene in poimenovane pretežno v skladu z veljavnim predpisom o razvrščanju dejavnosti – SKD ali so poimenovane opisno v skladu s tem členom odloka z novim izrazom za posamezno dejavnost ali za skupino dejavnosti. V kolikor so določene v skladu z omenjenim predpisom in če ni določeno drugače v podrobnejših PIP velja, da so dopustne vse dejavnosti, ki so znotraj posamezne ravni in hierarhično pod njo.
· Dopustni objekti so v OPN pretežno poimenovani v skladu z veljavnim predpisom o razvrščanju objektov – CC-SI – glede na namen uporabe objektov ali so poimenovani z novim izrazom za posamezni objekt ali za skupino objektov, določenim v tem členu odloka. V kolikor so poimenovani glede na namen uporabe v skladu z veljavnim predpisom ali poimenovani z novim izrazom, ki predstavlja različne vrste objektov iz veljavnega predpisa in če ni določeno drugače s podrobnejšim PIP ali drugimi členi odloka velja, da so dopustne vse vrste objektov, ki so po namenu določeni znotraj posamezne klasifikacijske ravni in tudi hierarhično pod njo.«.
V alineji pri izrazih »dozidava in nadzidava objekta« se besedilo spremeni tako, da se glasi: »dozidava in nadzidava objekta je v skladu z veljavnimi pravnimi podlagami, ki urejajo gradnjo, prizidava oziroma gradnja, pri kateri se gabariti obstoječega objekta povečajo v horizontalni ali vertikalni smeri.«.
V alineji izraza »družbena infrastruktura« se na koncu pred piko doda besedilo, ki se glasi: »ter druge podobne. Te se izvajajo v s tem odlokom poimenovanih »stavbah družbene infrastrukture«, ki jih pretežno predstavljajo stavbe, določene v veljavni Uredbi o klasifikaciji vrst objektov in objektih državnega pomena (CC-SI): splošnega družbenega pomena, poslovne in upravne stavbe, stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine in tudi druge nestanovanjske stavbe, določene v oddelku 12 ter ravneh pod njim in tudi še objekti za šport, rekreacijo in prosti čas (CC-SI skupina 241). Lahko pa se izvajajo tudi v skladu z odlokom v dopustnih stanovanjskih stavbah ipd..«.
V alineji izraza »gradnja« se besedilo spremeni tako, da se glasi: » gradnja je izvedba gradbenih in drugih del, povezanih z gradnjo, ki obsega novogradnjo, rekonstrukcijo, vzdrževanje objekta, vzdrževalna dela v javno korist, odstranitev in spremembo namembnosti. Novogradnja je gradnja, katere posledica je novo zgrajen objekt ali prizidava.«.
Alineja pomena izraza »gradnja novega objekta« se črta.
V alineji izraza »osnovne stranice« se številka »5« spremeni v »3«.
5. člen
V 18. členu v drugem odstavku, 29. členu v prvem odstavku, 62. členu v trinajstem odstavku, v naslovu podpoglavja 3.2., v 78. členu v naslovu člena in v drugem odstavku, 79. členu v naslovu člena in v glavi tabele v petem stolpcu, 80. členu v naslovu člena in vseh odstavkih v glavah tabel v tretjem stolpcu, 81. členu v naslovu člena in v prvem in drugem odstavku v glavi tabele v tretjem stolpcu, 82. členu v naslovu člena in v vseh odstavkih v glavi tabele v tretjem stolpcu, se izraz »posebni« spremeni v izraz »podrobnejši« v ustreznem sklonu.
6. člen
V 19. členu se besedilo petega odstavka spremeni tako, da se glasi: »V primerih, ko vsebine izvedbenega dela OPN niso razmejene po meji zemljiške parcele oziroma z njo ne soupadajo ali jo evidentno sekajo, se kot merodajna interpretacija njihovega poteka in skladnosti z grafičnimi prikazi v OPN upošteva tolmačenje občinskega urbanista.«.
7. člen
V 20. členu se v naslovu člena na koncu doda besedilo, ki se glasi: »pri razmejitvah površin«.
V prvem odstavku se na koncu drugega stavka besedilo »pooblaščenega geodetskega strokovnjaka« spremeni v besedi, ki se glasita »občinskega urbanista«.
8. člen
V 22. členu se v prvem odstavku za besedo »območja« doda beseda »pretežne«.
9. člen
Za poglavjem številka 3. se črtata oznaka podpoglavja 3.1 in njegov naslov.
10.člen
V 23. členu se besedilo drugega odstavka spremeni tako, da se glasi: »PIP so določeni kot splošni in kot podrobnejši, ki se nanašajo samo na posamezno EUP ali na skupino nekaj EUP. Podrobnejši PIP splošne PIP ali dopolnjujejo ali spreminjajo in se nadrejeno upoštevajo.«.
11. člen
Za 23. členom se doda podpoglavje »3.1 Splošni prostorski izvedbeni pogoji«.
12.člen
V 24. členu se v prvem odstavku za besedo »veljavni« dodajo besede »izvedbeni oziroma podrobni«, v oklepaju se za »OPPN« doda vejica in »ZN ipd.«, v drugi alineji se pred besedo »dozidava« dodata besedi »prizidave kot«.
13. člen
Tretja alineja 25. člena se spremeni tako, da glasi »rastlinjaki, ki so proizvod, dan na trg v skladu s predpisom, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in ugotavljanje skladnosti, ne glede na velikost;«.
V peti alineji se briše izraz », ki ni objekt oziroma ni grajena«.
Na koncu sedme alineje se doda besedilo » pri tem vetrnih elektrarn ni dopustno graditi na kmetijskih zemljiščih znotraj posebnega varstvenega območja (območja Natura 2000) in na območju daljinskega vpliva (1000 m od meje območja) ter na območju prednostno varovanih habitatnih tipov posebnega ohranitvenega območja; pred načrtovanjem vetrne elektrarne mora investitor pridobiti študije prisotnosti zavarovanih vrst ptic in netopirjev;«.
V deseti alineji se besedilo spremeni tako, da glasi »gradnje nezahtevnih in enostavnih objektov iz Priloge 1 k temu odloku, za katere je navedeno, da so dopustni na kmetijskih zemljiščih;«.
V štirinajsti alineji se za besedo »nesrečami« doda besedilo »v skladu s pravilnikom, ki ureja vrste začasnih ureditev za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami«
Črtajo se druga, dvanajsta in šestnajsta alineja.
14. člen
V 25. členu v sedemnajsti, tj. predzadnji alineji, 31. členu v prvem odstavku v drugi alineji, 36. členu v drugem odstavku, 52. členu v prvem stavku drugega odstavka, 62. členu v četrtem odstavku, 67. členu v zadnjem stavku drugega odstavka, 79. členu v tabeli v petem stolpcu v vrsticah pri »MI-05« v tretji alineji, pri »MI-07« v prvi alineji, pri »MI-09« v prvi alineji, pri »MI-11« v tretji alineji, pri »MI-18« v drugi alineji, pri »MI-22« v drugi alineji, pri »ŠE-02« v drugi alineji, se besedi »nadzidava in dozidava« nadomestita z besedo »prizidava« v ustreznem sklonu.
15. člen
V 29. členu se črta drugi odstavek.
16. člen
V 34. členu se v prvem odstavku za kratico »OPN« doda veznik »in«.
17. člen
V 36. členu v tretjem odstavku se v prvi alineji črtajo: beseda pred besedo »ceste«, besedilo za njo do druge vejice in besedilo za besedo »tisti« do tretje vejice, besedi »dopustni« in »tisti«, ki sta v besedilu za drugo in tretjo vejico, se zapišeta v ustreznem sklonu, v četrti alineji se črtata besedi »lokalni« in vključno z oklepajem »(distribucijski)« ter »(dostopovna).«.
V petem odstavku se v napovednem stavku na koncu pred dvopičjem doda besedilo, ki se glasi: »po namenu uporabe, poleg s tem odlokom predhodno že dopustnih.«.
V tabeli pri naslovni vrstici v drugem stolpcu z oznako »CD – druga območja centralnih dejavnosti« se v vrstici »dopustni objekti« v drugem stolpcu doda besedilo, ki se glasi: »Druge stavbe potrebne za izvajanje dopustnih dejavnosti družbene infrastrukture vključno s stanovanjskimi stavbami za posebne družbene skupine.«.
18. člen
V 41. členu se v naslovu člena beseda »objektov« zamenja z besedo »stavb«.
V prvem odstavku se v drugi alineji število »1,5« zamenja s številom »1,3«, v tretji alineji se besedilo do veznika »tudi« črta in nadomesti z besedama: »Dopustne so«, četrta alineja se črta.
19. člen
V 43. členu se v naslovu člena in v tretjem odstavku beseda »objektov« zamenja z besedo »stavb«.
V prvem stavku četrtega in petega odstavku za besedo »strehe« in v šestem odstavku za besedo »fasade« se doda beseda »stavb«.
V petem odstavku se črta zadnji stavek.
V sedmem odstavku se besedilo črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Na območjih, kjer je v tem členu določeno oblikovanje stavb po avtohtonih vzorcih ali kjer je to določeno s podrobnejšimi PIP ali v grafičnih prikazih OPN, je dopustno različno oblikovanje stavb v primeru:
· prizidave in rekonstrukcije obstoječe stavbe, ki ni oblikovana po avtohtonih vzorcih kot je določeno v tem odloku,
· ko več kot polovica obstoječih stavb, ki v celoti ležijo znotraj radija 50 m od središča načrtovane novogradnje, ni oblikovanih po avtohtonih vzorcih kot je določeno v tem odloku«.
V osmem odstavku se v prvem stavku oznaka »ZGD-04« spremeni v »ZGD-03«, črtata se tretji in četrti stavek.
20. člen
V 45. členu se v prvem odstavku besedilo spremeni tako, da se glasi: »Na parceli, namenjeni gradnji oziroma gradbeni parceli, se za potrebe osnovne stavbe lahko postavijo s tem odlokom opredeljeni enostavni in nezahtevni objekti kot pomožni objekti tako, da ne bo presežen določen faktor zazidanosti parcele. Ne glede na druga določila odloka, za gradnjo predmetnih objektov ni potrebno izdelati geomehanskega poročila.«.
V tretjem odstavku se prvi in drugi stavek spremenita tako, da se glasita: »Medsosedske ograje se lahko postavljajo do meje sosednjih zemljiških ali gradbenih parcel. V primeru, če lastnika sosednjih zemljiških ali gradbenih parcel soglašata, se lahko postavijo na mejo.«.
V petem odstavku se v enajsti predzadnji alineji za besedo »različno« vstavi besedilo, ki se glasi: »oziroma z različnimi oblikami tlorisov ter streh.«, v dvanajsti zadnji alineji se na koncu doda nov stavek, ki se glasi: »Dopustne so tudi oblike tlorisa oziroma drugačna razmerja osnovnih stranic tlorisa, ki izhajajo iz namena – funkcije objekta.«.
21. člen
Za 77. členom se naslov podpoglavja 3.2. spremeni tako, da se glasi: »Podrobnejši prostorski izvedbeni pogoji «.
22. člen
V 78. členu se besedilo prvega odstavka spremni tako, da se glasi: »Za EUP v nadaljevanju veljajo splošni PIP in podrobnejši PIP kot so določeni oziroma ki splošne ali dopolnjujejo ali spreminjajo.«.
Tretji odstavek se črta.
23. člen
V 79. členu se v tabeli črtajo vrstice z oznakami v prvem stolpcu MI-02, MI-04, MI-13, MI-17, MI-23, MI-29 in ŠE-04.
V vrstici z oznako v prvem stolpcu »MI-06« se v četrtem stolpcu črta navedba »PPA«, v petem stolpcu pa se vsebina obeh alinej nadomesti z novo vsebino, ki se glasi:
»Za predmetno EUP veljajo glede vrste dopustnih gradenj in drugih posegov v prostor splošni PIP, ki določajo dopustne gradnje in druge posege v prostor na stavbnih zemljiščih. Prav tako veljajo tudi vsi drugi splošni PIP določeni v izvedbenem delu odloka, ki v nadaljevanju niso podrobneje oziroma drugače določeni.
Na predmetnem območju EUP so poleg v odloku določenih splošnih PIP v 36. členu glede dopustnih dejavnosti in objektov, dopustnih gradbeno inženirskih objektov na vseh območjih osnovnih in podrobnejših namenskih rabah prostora ter določenih dopustnih dejavnosti in objektov po namenu uporabe na območju PNRP CU in ZD, dopustne tudi še:
DODATNE DOPUSTNE DEJAVNOSTI NA PNRP CU:
G – trgovina, razen z motornimi vozili;
DODATNI DOPUSTNI OBJEKTI NA PNRP CU:
· od drugih stavb, ki niso uvrščene drugje: tudi gasilski domovi in zaklonišča;
· drugi gradbeno inženirski objekti, ki niso uvrščeni drugje.
DODATNA DOPUSTNA DEJAVNOST NA PNRP ZD:
Športne in druge dejavnosti za prosti čas.
DODATNI DOPUSTNI OBJEKTI NA PNRP ZD:
Drugi gradbeni inženirski objekti za šport, rekreacijo in prosti čas razen živalskih vrtov.
Na območju se načrtuje gradnja večnamenskega objekta (stavbe javne uprave z gasilskim domom), treh večstanovanjskih stavb, objektov prometne infrastrukture in zelenih površin.
Poleg predhodno dopustnih objektov so na območju dopustni tudi pomožni objekti oziroma kot so v OPN določeni nezahtevni in enostavni objekti za PNRP »CU, PC in ZD«. Zanje veljajo splošni PIP kot so določeni v izvedbenem delu odloka.
LEGA OBJEKTOV:
Lega objektov je razvidna iz grafičnih prikazov 6.1.1 »Ureditvena situacija« in 6.1.2 »Urbanistični pogoji«. Nove stavbe (etaže nad terenom in pod terenom) so od meje sosednjih zemljišč oddaljene najmanj 4,00 m. Večstanovanjske stavbe in večnamenski objekti se lahko gradijo vse do meja s tistimi sosednjimi zemljišči, na katerih se nahajajo pešcem in/ali kolesarjem namenjene ploščadi in poti. Lega obstoječih objektov se ureja v skladu s splošnimi PIP.
VELIKOST OBJEKTOV:
Velikost objektov je razvidna iz grafičnega prikaza 6.1.2 »Urbanistični pogoji«. Tlorisna dimenzija večnamenskega objekta (stavba javne uprave z gasilskim domom) znaša do 38 m x 24 m. Etažnost te stavbe znaša največ K+P+3, stolp gasilskega doma je lahko visok v skladu s tehničnimi oz. tehnološkimi potrebami. Tlorisna dimenzija posameznih večstanovanjskih stavb znaša do 18 m x 18 m, balkoni lahko segajo izven tega tlorisnega gabarita. Etažnost večstanovanjskih stavb znaša največ K+P+3.
POGOJI ZA URBANISTIČNO IN ARHITEKTURNO OBLIKOVANJE NOVOGRADENJ:
Stavbe so arhitekturno lahko oblikovane v skladu s splošnimi PIP glede oblikovanja stavb.
POGOJI GLEDE OBSTOJEČIH OBJETKOV:
Glede dopustnih gradenj in drugih posegov na obstoječih stavbah veljajo določila splošnih PIP.
UREDITVE ODPRTIH POVRŠIN:
Ureditve odprtih površin so razvidne iz grafičnega prikaza 6.1.1 »Ureditvena situacija«. Ob šolski ulici in LC 261091 ter ob reki Mislinji se vzpostavi drevored. Ob reki Mislinji se vzpostavi tudi povezava za pešce in kolesarje. Ograjevanje gradbenih parcel večstanovanjskih stavb ni dopustno. Površine na PNRP ZD se urejajo kot odprte zelene površine.
GOSPODARSKA JAVNA INFRASTRUKTURA IN GRAJENO JAVNO DOBRO:
Ureditve gospodarske javne infrasrtukture in grajenega javnega dobra so razvidne iz grafičnega prikaza 6.1.3 »Situacija gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra«. Stavbe se priključi na komunalno in energetsko infrastrukturo (cestno omrežje, vodovodno omrežje, omrežje za odvajanje komunalnih odpadnih voda in elektroenergetsko omrežje). Stavbe se lahko priključi tudi na omrežje elektronskih komunikacij.
Poteki komunalnih in energetskih vodov ter omrežja elektronskih komunikacij morajo biti medsebojno usklajeni.
Pogoji za gradnjo gospodarske javne infrastrukture in opremo stavbnih zemljišč:
· obstoječe vode in objekte gospodarske javne infrastrukture se upošteva kot omejitveni faktor pri načrtovanju objektov v prostoru in se jih po potrebi ukine ali prilagodi načrtovanim prostorskim ureditvam;
· spremeni se potek javne poti JP 761780, odsek 761783, mimo obstoječe večnamenske stavbe do navezave na javno pot JP 761780, odsek 761781, PC Lopan, kjer se oblikuje trikrako križišče;
· na območju priključka javne poti JP 761780, odsek 761781, na lokalno cesto LC 261090, odsek 261091, se zagotovi prevoznost za merodajno vozilo (gasilsko vozilo in dostavni tovornjak). Javna pot JP 761780, odsek 761781, se do križišča z JP 761780, odsek 761783, razširi na širino vozišča 8m, njen potek od križišča do parkirne ploščadi južno od obstoječe večnamenske stavbe pa se s širino vozišča 6 m prilagodi spremenjenemu poteku javne poti JP 761780, odsek 761783. Del javne poti JP 761780, odsek 761781, ki poteka po parkirni ploščadi, južno od večnamenske stavbe, se prilagodi predvideni zazidavi v južnem delu območja in se uredi tako, da se na ploščadi zagotovi potrebna širina za prevoznost merodajnega dostavnega vozila;
· severno od večnamenskega objekta (stavba javne uprave z gasilskim domom) se umesti parkirna cesta širine 6m, ki se prometno podrejeno navezuje;
· uredi se peš dostop z obstoječega pločnika na severozahodnem delu območja do parkirišča ob parkirni cesti severno od predvidenega večnamenskega objekta. V južnem delu območja ob reki Mislinji in med predvidenimi tremi večstanovanjskimi stavbami se uredijo pešpoti, ki se navežejo na pločnik ob LC 261090, odsek 261091, in na obstoječe pešpoti na vzhodnem delu območja;
· dovoz intervencijskih vozil na območje treh večstanovanjskih stavb se uredi z javne poti JP 761780, odsek 76178, in poteka po urejenih pešpoteh, ki omogočajo dovoz intervencijskih vozil do stavb;
· 30 parkirnih mest za potrebe večnamenskega objekta (stavba javne uprave z gasilskim domom) je urejeno ob parkirni cesti severno od objekta in na parkirnih mestih ob javni poti JP 761780, odsek 761781, južno od objekta. Za potrebe obstoječe večnamenske stavbe je parkiranje osebnih vozil urejeno ob JP 761780, odsek 761781, (z obstoječimi 55 parkirnimi mesti severno od stavbe in predvidenimi 11 parkirnimi mesti južno od stavbe) ter na parkirni ploščadi južno od stavbe (83 parkirnih mest), kjer so urejena parkirna mesta tudi za potrebe treh večstanovanjskih stavb (81 parkirnih mest). Parkirna ploščad se razširi in preuredi tako, da se v čim večji meri ohranijo zeleni pasovi;
· potrebno število parkirnih mest se določi v projektni dokumentaciji na podlagi določil OPN;
· na območju poteka obstoječi vod javne razsvetljave, ki ga bo potrebno zaradi načrtovane ureditve ukiniti ali prilagoditi načrtovanim prostorskim ureditvam;
· za potrebe vodooskrbe se zgradi ustrezne nove priključne cevovode, ki se navežejo na obstoječe javno vodovodno omrežje v lokalni cesti LC 261080. Dimenzije cevovodov zagotavljajo tudi požarno varnost (hidrantno omrežje);
· izvede se ločen sistem odvajanja padavinskih in komunalnih odpadnih voda;
· za potrebe odvajanja odpadnih komunalnih voda se komunalne odpadne vode iz območja navežejo na obstoječo javno kanalizacijo, ki poteka na južnem delu parkirne ploščadi. Priključki se izvedejo v vodotesni izvedbi;
· odvajanje čistih padavinskih voda z utrjenih površin in strešin se uredi tako, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z urbanih površin. Padavinske vode s streh in nadstrešnic ter vode, ki ne bodo onesnažene z vodi škodljivimi snovmi, se speljejo v padavinsko kanalizacijo do vodotoka Mislinja. Odvodnjavanje padavinskih voda s parkirnih in manipulativnih površin se uredi preko ustrezno dimenzioniranih usedalnikov in lovilcev olj (SIST EN 858-2) iz katerih se nato vode speljejo v padavinsko kanalizacijo do vodotoka Mislinja. Po potrebi se uredi zadrževanje padavinskih vod;
· za napajanje območja z električno energijo se zgradi ustrezni nizkonapetostni izvod iz najbližje transformatorske postaje do predvidenih novih objektov. Po potrebi se zgradi ustrezna nova transformatorska postaja, ki se jo naveže na obstoječe srednje napetostno omrežje;
· zgradi se tudi ustrezna javna razsvetljava pod pogoji upravljavca;
· zgradijo se priključki na omrežje elektronskih komunikacij pod pogoji upravljavca omrežja;
· ogrevanje objektov na območju je lahko individualno z ekološko sprejemljivimi gorivi (utekočinjen naftni plin, toplotna črpalka, geotermalna, solarna in podobne vrste energije). Možno je izvesti ogrevanje iz skupnega rezervoarja na utekočinjen naftni plin (UNP) za več objektov skupaj. V tem primeru mora biti plinovodna instalacija oz. sistem oskrbe z UNP izvedena in dimenzionirana tako, da bo možna morebitna kasnejša priključitev na plinovodno omrežje za zemeljski plin, ko (če) bo na tem območju zgrajeno;
· komunalne odpadke se zbira, deponira in odvaža skladno z veljavnimi predpisi, ki se nanašajo na opravljanje gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Koroški regiji; na zbirnih mestih se zagotovi zbiranje ločenih frakcij (mešani komunalni odpadki in odpadna komunalna embalaža); do prostorov za zbiranje komunalnih odpadkov se zagotovi dostop smetarskim vozilom.
PARCELACIJA:
Ureditev gradbenih parcel oz parcelacija je razvidna iz grafičnega prikaza 6.1.4 »Načrt parcelacije«. Vsaka nova stavba ima določeno lastno gradbeno parcelo glede na funkcionalne potrebe in ob upoštevanju drugih relevantnih PIP.
ETAPNOST:
Možna je etapna izvedba prostorske ureditve. Pred gradnjo posameznega objekta s pripadajočimi funkcionalnimi površinami mora biti zgrajena vsa tista predvidena gospodarska javna infrastruktura, na katero se posamezna stavba mora priključiti.
MOŽNA ODSTOPANJA OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVNIH IN TEHNIČNIH REŠITEV:
· Dopustne dejavnosti se lahko izvajajo tudi v večnamenskih objektih. Obseg posamezne dejavnosti se določi v dokumentaciji za gradbeno dovoljenje.
· Tlorisni in višinski gabariti stavb so lahko manjši, kot so določeni v tekstualnem in grafičnem delu, večji gabariti od določenih pa so dopustni ob upoštevanju PIP glede FZ in deleža zelenih površin ter v soglasju z občinskim urbanistom in tistimi nosilci urejanja prostora, v katero področje se posega drugače kot je določeno s podrobnejšimi PIP.
· Velikost oz. gabarite obstoječih stavb je dopustno spreminjati v skladu s splošnimi PIP.
· Etažnost večstanovanjskih stavb je lahko večja za eno etažo. Bruto tlorisna površina dodane etaže lahko znaša največ 60 % bruto tlorisne površine etaže pod njo.
· Sprememba lege stavb je dopustna v razdalji do enega metra. Posledično je dopustno v grafičnem delu določene priključke na javno gospodarsko infrastrukturo prilagoditi spremenjeni legi.
· Odstopanja od načrtovanih rešitev (komunalnih, energetskih in prometno infrastrukturnih, elektronsko komunikacijskih) so dopustna, če se v nadaljnjem podrobnejšem proučevanju prometnih ali okoljevarstvenih ali hidroloških ali geoloških ali vodnogospodarskih ali lastniških ali drugih razmer ugotovi, da so z oblikovalskega ali gradbenotehničnega ali okoljevarstvenega ali ekonomskega vidika možne boljše funkcionalne ali tehnične rešitve, ki pa ne smejo povečevati negativnega vpliva načrtovanega posega na sosednje objekte in parcele, ne smejo poslabšati videza obravnavanega območja, ne smejo poslabšati bivalnih in delovnih pogojev in ne smejo povečati negativnih vplivov na okolje. V primeru odstopanja od tehničnih rešitev pri prometni infrastrukturi je treba prilagoditi parcelacijo javne ceste.
· Za vsa predhodna odstopanja morajo bit pridobljena pozitivna mnenja pristojnih nosilcev urejanja prostora.
· Oblika in velikost gradbenih parcel lahko ob upoštevanju relevantnih PIP odstopa od določenih v grafični prilogi na osnovi spremenjenih funkcionalnih potreb stavb, lastniških razmer ipd..
· Tehnični elementi za zakoličenje stavb in objektov se v skladu z možnimi odstopanji določijo v projektni dokumentaciji vključno z višinskimi kotami in stacionažami.
Zunanje ureditve, vključno s pešpotmi, ploščadi, odjemnimi mesti za odpadke, zasaditvami, drevoredi, zelenicami in otroškimi igrišči so lahko drugače oblikovane, če se v nadaljnjem podrobnejšem proučevanju lastniških ali prometnih ali drugih razmer ugotovi, da so z oblikovalskega ali gradbenotehničnega vidika možne boljše rešitve, ki pa ne smejo negativno vplivati na rabo sosednjih objektov in parcel. V primeru sprememb poteka pešpoti mora biti izvedena vsaj ena povezava za pešce med brvjo čez reko Mislinjo in večnamenskim objektom »Lopan«.«
V vrstici z oznako v prvem stolpcu »MI-20« se v petem stolpcu v drugi alineji črta drugi stavek in se nadomesti z novim, ki se glasi: »To ni potrebno upoštevati pri postavitvi enostavnih in nezahtevnih objektov, če je pridobljeno pozitivno mnenje občine.«.
V vrstici z oznako v prvem stolpcu »MI-28« se v petem stolpcu v prvi alineji prvi stavek nadomesti z novim, ki se glasi: »Območje je skoraj v celoti pozidano.«.
V vrstici z oznako v prvem stolpcu »ŠE-05« se v petem stolpcu na koncu prve alineje doda besedilo, ki se glasi: »ali drugim dejavnostim s tem odlokom opredeljene družbene infrastrukture, z etažnostjo največ P+4.«.
24. člen
V 80. členu v drugem odstavku se v tabeli črtajo vrstice z oznakami v prvem stolpcu GD-01, GD-13, GD-14 in GD-15.
V četrtem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »ZGD-04« se v tretjem stolpcu na koncu doda besedilo, ki se glasi: »Oblikovanje stavb je dopustno različno – RO.«.
V petem odstavku se v tabeli v tretjem stolpcu črtajo alineje od ena do pet in se nadomestijo z besedilom, ki se glasi: »Podrobnejši PIP velja samo za parcelo št. 1751/1 in del parc. št. 1753, k. o. Šentilj pod Turjakom, za ostale površine se izdela OPPNp.«.
V devetem odstavku se v tabeli črtajo vrstice z oznakami v prvem stolpcu PUN-01 (»Pungar-center«), PUN-03 (»Etno vas Kope«), PUN-06, PUN-07, v vrstici z oznako v prvem stolpcu PUN-02 se v tretjem stolpcu, v tretji alineji v četrtem stavku pred piko doda besedilo, ki se glasi: » in imajo faktor zazidanosti parcele največ 0,6.«.
Deseti, enajsti in dvanajsti odstavek se črtajo, dosedanji trinajsti in štirinajsti odstavek postanejo deseti in enajsti odstavek.
25. člen
V 82. členu se v tabelah: v prvem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »POV-01«, v petem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »PON-01« in »PON-02«, v šestem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »TOL-01, TOL-02, TOL-03«, v osmem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »KOZ-01«, v desetem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »SZA-01« in v enajstem odstavku v vrstici z oznako v prvem stolpcu »ZZA-01« spremenita v tretjem stolpcu v prvi alineji število »1,7« v število »1,4« in število »45« v število »35«.
V šestem odstavku se v tabeli v vrstici z oznako v prvem stolpcu »TOL-01, TOL-02, TOL-03« doda v tretjem stolpcu na koncu nova alineja, ki se glasi: »V EUP TOL-03 na območju dela parcele št. 702/15 in 703/8, K.O. Gornji Dolič je ne glede na ostala določila odloka dopustna tudi dopolnilna gradnja stanovanjske stavbe kot zapolnitev med obstoječo gradnjo.«.
26. člen
Za 82. členom se doda nov 82.a člen, ki se glasi:
»82. a člen
(usmeritve za območja urejanja z OPPNp)
(1) Pri pripravi OPPNp za posamezne EUP se kot izhodišče upošteva z odlokom opredeljene splošne PIP in usmeritve kot so določene v nadaljevanju. Območja predvidenih OPPN so razvidna v grafičnih prikazih izvedbenega dela OPN na karti 5. Prikaz območij enot urejanja prostora, prostorskih izvedbenih pogojev in drugih regulacijskih elementov (M 1 : 5000).
(2) Usmeritve za OPPNp v EUP v naselju Mislinja in Šentilj pod Turjakom
OZNAKA EUP V OPN
OZNAKA EUP iz UN
PNRP V EUP
USMERITVE za OPPNp
MI-02
Mi/SS-03
SS
– Območje je na strmem terenu (nad 25°), zato je zanj obvezna izdelava geomehanskega poročila, na podlagi katerega se bodo določili pogoji gradnje.
– Predvidena je gradnja EP, ki se oblikovno navezujejo na spodnje ležeče območje MI-01.
– V južnem delu EUP se manjša parcela nahaja v ekološko pomembnem območju EPO (41200) Pohorje.
– Obvezna je izdelava strokovnih podlag, pri tem naj se upošteva idejna rešitev v podrobnejšem delu UN.
MI-04
Mi/SS-05
– Obvezna je izdelava geomehanskega poročila, na podlagi katerega se bodo določili pogoji gradnje.
– Severna polovica EUP se nahaja v ekološko pomembnem območju EPO (41200) Pohorje.
MI-13
Mi/BT-01
BT
– Območje je predvideno za izgradnjo turizmu namenjenih hišic (za počitnikovanje in oddih gostov), ki bi služile kot dopolnitev športnega centra na jugovzhodnem delu naselja.
– Stavbe ne smejo višinsko presegati okoliških stanovanjskih stavb. Lahko so prostostoječe ali v nizu/ vrstne, strehe imajo lahko dvokapne, enokapne ali ravne.
MI-17
Mi/SS-19
– Območje 'Pergerjevih vrtov' je v celoti nepozidano, saj se je do sedaj uporabljalo za vrtičkarstvo. Zaradi bližine starega jedra naselja Mislinje se predvidi za stanovanjsko – nadstandardno gradnjo. Ime oz. dosedanja identiteta območja se vkomponira v oblikovanje območja / objektov, npr. z uporabo žive ali zelene strehe (poševne ali ravne) in / ali fasade, ki bodo simbolično ponazarjale vrtove.
MI-23
Mi/IG-02
IG
– Prometno navezavo območja zagotavlja cesta, ki se uredi na jugu območja in se nato navezuje na obstoječe državno cestno omrežje.
MI-29
Mi/CU-02
CU
– Zazidalni načrt blokovne zazidave Mislinja iz leta 1987, po katerem je bilo zgrajeno tudi sosednje območje (MI-28) se upošteva pri pripravi strokovnih podlag za OPPN.
– Na severni strani glavne ceste G1-4 Dravograd–Slovenj Gradec–Velenje–Arja Vas je predviden drevored, ki se nadaljuje ob zahodni strani lokalne ceste LC 261061.
– Na območju te EUP je v času do sprejema OPPN dopustna postavitev začasnih montažnih objektov, namenjenih dejavnostim, ki so dopustne na območju podrobnejše NRP vrste CU in so okoljsko sprejemljive. Pri tem gre za objekte, kot so npr. kiosk za sadje in zelenjavo, trafika, montažna avtopralnica ipd.
ŠE-04
Še/SS-02
SS, E, PC
– Zagotovi se geomehansko poročilo.
– V severnem delu je predvidena gradnja kotlovnice na leseno biomaso. Višinsko mora biti načrtovana tako, da ne bo izstopala iz silhuete naselja (nulta kota in višina kotlovnice).
– Ostali pogoji za gradnjo se določijo v OPPN.
– Južni del je namenjen stanovanjski gradnji. Možna je gradnja individualnih (eno- in dvostanovanjskih) stavb, ki so lahko prostostoječe (EP), lahko pa so v nizu (EN). Držati se morajo izoblikovanih gradbenih linij sosednjega območja (Še/SS-01). Določene so gradbena linija in gradbene meje, potek katerih se lahko spremeni, če se spremeni trasa predvidene prometne mreže.
– Oblikovanje stavb v območju je enotno. Strehe so lahko tudi enokapne ali ravne.
– Ob kotlovnici je možno tudi nadaljevati s stanovanjsko zazidavo po vzorcu preostalih stanovanjskih stavb v območju. Gradbena linija se prilagodi liniji kotlovnice in liniji zahodno ležečih stavb.
– Območje se naveže na območje osnovne šole s pešpotjo.
– Na južni strani Šolske ulice je predviden drevored. Predvidi se tudi kolesarska steza.
(2) Usmeritve za OPPNp v ostalih EUP
OZNAKA EUP
(in krajevno ime)
GD-01
CU, PC
– Pri izdelavi OPPN se ustrezno upošteva že izdelane strokovne podlage za to območje (ZUM d.o.o., 2013).
– Prometne ureditve na območju EUP se lahko izvedejo brez OPPN upoštevaje tu navedene PIP.
– Poslovni objekti z stanovanjsko nadgradnjo.
– Maksimalna dopustna etažnost: K+P+1
– Uredi se notranji trg – ploščad s stavbami in kolesarsko stezo.
– Gozdne zarasti na vzhodnem delu območja se ne sme krčiti.
– Sanacijo obstoječega travišča po gradbenem posegu se izvede z avtohtono travno mešanico.
– Odsek načrtovane kolesarske povezave na severnem delu območja naj ne bo osvetljen.
– Upoštevati je treba veljavni predpis o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaženja okolja.
– V vegetacijski dobi se pred načrtovanim gradbenim posegom v habitatu metulja 'močvirskega cekinčka' nabere travna mešanica semen skupaj s hranilnimi rastlinami za sejanje ob ureditvi območja po samem posegu.
– Za začasno odlaganje odstranjene travne ruše s pripadajočim slojem prsti se v soglasju z naravovarstvenim nadzorom vnaprej določi mesto odlaganja v neposredni bližini habitata močvirskega cekinčka, vendar zunaj njega. Najprimernejše so bližnje njivske površine.
GD-13
(Interbožnik)
ZS
–OPPN se izdela skupaj z območjem EUP GD-14.
– Na območju te EUP z opredelitvijo PNRP = ZS se poleg dejavnosti in objektov, ki so v skladu s tem odlokom dopustni na vseh površinah ZS, dopustne še naslednje dejavnosti in objekti:
DEJAVNOSTI:
– I – gostinstvo le v sklopu športnih površin;
Le v okviru športnih stavb še:
trgovina (samo G-47.6 trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah z izdelki za kulturo, šport in zabavo in G-47.71 trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah z oblačili (športnimi)
– druge dejavnosti (samo S-96.02 frizerska, pedikerska in kozmetična dejavnost, S-96.04 dejavnosti za nego telesa)
OBJEKTI:
12 Nestanovanjske stavbe (BTPs vseh teh v obsegu največ 10 % območja ZS)
121 GOSTINSKE STAVBE
1265 Stavbe za šport in v okviru njih le funkcionalnimi prostori za športne dejavnosti (garderobe, shrambe rekvizitov, sanitarije, klubski prostori in drugo, upravni in pisarniški prostori, prostori specializirane trgovine s športno opremo in oblačili, prostori dopustnih osebnih storitvenih dejavnosti.
GD-14
– Lokostrelski športni center.
– Predvidena je postavitev športnih (v prvi vrsti lokostrelskih) rekvizitov v gozdu ter ograditev prostora.
– V območje predvidenega OPPN je treba vključiti tudi območje GD-13 – obstoječi rekreacijski center Interbožnik s športnimi in igralnimi površinami, turističnimi objekti, bungalovi, ribnikom, parkiriščem .…
– Na območju je za implementacijo načrtovanih posegov možno posekati do 10 % drevja.
– Na mejah območja se ohranja strukturiran gozdni rob. Uredi se kanalizacija z zaprto greznico na praznjenje oz. se uredi priključek na kanalizacijsko omrežje s čistilno napravo. Odpadne vode se ne izliva v vodotoke. Na območju se upošteva veljavni predpis o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja ter se uporabijo svetila s tipali, ki se vklapljajo po potrebi.
GD-15
PC Gornji Dolič
SS, ZD
– V tem stanovanjskem območju so poleg dejavnosti, stavb in objektov, ki so dopustni v območjih s podrobnejšo NRP = SS, dopustne še dejavnosti oz. stavbe in objekti, kot sledi:
(a) Z omejitvami, opredeljenimi v tem odloku, so dopustne – na omejeni površini in v omejenem obsegu z dopustnimi vplivi – tudi naslednje DEJAVNOSTI v okviru malega gospodarstva: predelava in konzerviranje sadja in zelenjave, proizvodnja pekarskih izdelkov in testenin, proizvodnja drugih prehranskih izdelkov, proizvodnja pijač, proizvodnja oblačil, proizvodnja lesenih, plutovinastih in pletarskih izdelkov, stavbno mizarstvo in tesarstvo, proizvodnja izdelkov iz papirja in kartona, tiskarstvo in razmnoževanje posnetih nosilcev zapisa, proizvodnja računalnikov, elektronskih in optičnih izdelkov, kmetijska dejavnost in njene dopolnilne le v okviru obstoječih kmetij;
(b) STAVBE
12 Nestanovanjske stavbe
12301 Trgovske stavbe s površino do vključno 300 m2 BTPs
12303 Bencinski servisi
12304 Stavbe za druge storitvene dejavnosti s površino do vključno 300 m2 BTPs
12510 Industrijske stavbe s površino do 200 m2
– Območje se urbanistično sanira.
– Uredi se prometna in komunalna infrastrukture in s tem omogoči zgostitev pozidanosti območja. Pri tem se upošteva tudi odsek obstoječe kolesarske poti Slovenj Gradec–Gornji Dolič, ki poteka preko območja.
– Nosilec urejanja prostora, pristojen za področje ohranjanja narave, bo imel v postopku priprave OPPN možnost vpliva na njegovo vsebino. Do sprejema OPPN na nezazidanih stavbnih zemljiščih znotraj EUP ni možno graditi novih objektov.
DOVP-01
SS, VC
– OPPN se pripravi in sprejme z izjemo parcele št. 1751/1 in dela parcele št. 1753, k. o. Šentilj pod Turjakom.
– Območje se urbanistično sanira – gradbeno zapolni vmesna prosta zemljišča in zaokroži.
– Izvede se krajinska, urbanistična in arhitekturno-oblikovna sanacija oz. ureditev naselja, rekonstruirata se most in cesta skozi naselje.
– Predvidena je dopolnilna gradnja novih stanovanjskih stavb ter dozidave in rekonstrukcije obstoječih kmetijskih in stanovanjskih stavb.
– Novi posegi v predpisani varovalni pas vodotoka, ki prečka območje EUP, niso dovoljeni.
PUN-01
(Pungart center)
– Gre za osrednji del Turističnega centra Kope.
– Načrtovane ureditve obsegajo rekonstrukcijo obstoječega Grmovškovega doma in restavracije, dograditev obstoječih kapacitet z etno hotelom, večnamensko leseno športno dvorano, naravnim kopališčem in bazenom na zahodu, postavitev hotela z restavracijo na vzhodu in ureditev prireditvenega prostora v centralnem delu kompleksa ter garažne kapacitete na južnem robu območja. Oblikovanje objektov mora upoštevati lokalne materiale in arhitekturne elemente.
PUN-03
(Etno vas Kope)
– Območje se uredi kot nadaljevanje oziroma širitev obstoječega turističnega naselja "Pungart 3" v smeri proti vzhodu.
– Predvidena je gradnja manjših turističnih objektov (namenjenih dopustniškemu počitnikovanju gostov), v posameznem objektu je lahko več apartmajev.
– Višinski gabarit je K+P+M.
– Upoštevati je potrebno PIP za EUP POV-01 ter že izdelane strokovne podlage za območje, ki vključuje tudi PUN-03 (Vabo d.o.o., februar 2011 in dopolnitev junij 2012).
PUN-06
– Območje se uredi kot nadaljevanje oziroma širitev obstoječega turističnega naselja "Pungart 3" v smeri proti zahodu.
– Upoštevati je potrebno PIP za EUP POV-01.
PUN-07
– OPPN se pripravi kot enovit akt za celotno območje turističnega naselja Pungart.
– V območje PUN-07 je mogoče posegati šele po tem, ko bo v skladu z OPPN oziroma OPN prostorsko urejenih in izrabljenih vsa 90 % nepozidanih stavbnih zemljišč znotraj vsake od ostalih EUP s PNRP vrste BT na območju turističnega naselja Pungart: PUN-01, PUN-02, PUN-03 in PUN-06 oziroma ko bodo za gradnjo na omenjenih nezazidanih stavbnih zemljiščih izdana gradbena dovoljenja.
– Na območju je mogoča gradnja manjših lesenih montažnih počitniških objektov, v katerih je lahko več apartmajev. Možni višinski gabariti je P+M.
– Objekti naj bodo barvno nevtralni v okolju prisotnih barvnih odtenkov in usklajeni z okolico.
– Objekti morajo biti montažni in se na lokaciji le sestavijo, da se zmanjša hrupno onesnaženje na najmanjšo možno mero.
– Območje se lahko uredi kot šotorišče ali kot površina za oddih, rekreacijo in šport, vendar ne kot poligon za vozila z motornim pogonom ali hrupne adrenalinske športe.
– Na območju se lahko poseka največ 30 % odraslih dreves – odmera dreves se izvede pod nadzorom pristojne institucije oziroma zavoda. Posek se v navedenem obsegu lahko izvede na način, da se ohranijo strnjeni deli gozda na zahodnem, južnem in vzhodnem delu EUP.
– Na območju ni dovoljen motorni promet razen v času gradnje. Gradnja ne sme potekati v obdobju gnezditve in vzreje mladičev zavarovanih vrst ptic, to je od aprila do avgusta.
– Območje ne sme biti osvetljeno z javno razsvetljavo.
– Območje se lahko ogradi le z leseno ograjo, ki mora imeti dovolj velike razmike (vsaj 35 cm med prečnimi latami). Žičnata ograja je prepovedana.
– Območje je uvrščeno v I. območje oz. stopnjo varstva pred hrupom. Režim mora biti gostom predhodno predstavljen. Zato se pri vstopu v območje v vsaj dveh jezikih umesti informativno tablo s predstavitvijo ključnih zavarovanih vrst ptic in omejitvami za obiskovalce.
– Na območju je sprejemljiva naslednja gospodarska javna infrastruktura (GJI): elektrovodi, vodovodni cevovodi, komunikacijski vodi in kanalizacija, ki se vodi na centralno čistilno napravo (ČN). GJI mora biti vkopana. Cesta za motorni promet ni dovoljena. Parkirišče za potrebe območja PUN-07 se smiselno uredi v sosednjih EUP PUN-01, PUN-04 oziroma se uporabi obstoječa izven PUN-07.
– Pred izvedbo del je treba pridobiti naravovarstveno soglasje.
– Pri pripravi OPPN za območje PUN-07 se smiselno upošteva tudi PIP za EUP POV-01.
CEM-01
BT, PC
– Višinski gabarit objektov je K+P+M.
– Upoštevati je potrebno PIP za hribovski in gorski svet ter že izdelane strokovne podlage za območje CEM-01 (KTNK, februar 2011).
– Upošteva se naravovarstvena usmeritev v zvezi z omejevanjem svetlobnega onesnaževanja okolja: svetila naj sevajo čim nižji delež UV spektra svetlobe in se izklapljajo v drugem delu noči (po 23. uri).
– Gradbena dela se na območju ne vršijo v času glavne gnezditvene sezone ter sezone vzreje mladičev; to je v času med 1. 3. in 31. 6.
– V času gradnje se uporabljajo stroji s čim manjšo možno zvočno intenziteto. Upošteva se časovne omejitve glede njihove uporabe (predvsem uporaba v dnevnem času).
– Znotraj območja se po krčitvi gozda vzpostavi gozdni rob tako, da se 3 m pas izkrčenega zemljišča proti gozdu prepusti zaraščanju s ciljem vzpostavitve gozdnega roba.
– Gradnja objektov se načrtuje v odmiku od novo oblikovanega gozdnega roba vsaj za eno drevesno višino odraslega drevesa.
– Pri gradnji se uporablja avtohton gradbeni material (npr: les, pohorski kamen).
– Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na za to urejenem odlagališču .
– Odpadne vode iz novozgrajenih objektov se oddajajo v vodotesne greznice ali v malo komunalno čistilno napravo.
– Zelene površine v okolici objektov se uredijo z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova.
– Območja se ne ograjuje.
– Parkirišče se uredi v peščeni ali travnati obliki (asfaltiranje, betoniranje ali tlakovanje parkirnih površin se ne izvaja).
– Parkirišča se ne osvetljuje in ograjuje.
– Ureditev primerne javne razsvetljave oziroma razsvetljave stavb (v kolikor se ta načrtuje) se izvede z uporabo takšnih svetil, ki omogočajo osvetljavo talnih površin in ne osvetljujejo neba in širše okolice.
– V kolikor se na območju predvideva etapna gradnja objektov, se ti načrtujejo čim bližje obstoječim objektom in cesti.
JERS-01
– V naselju se razvija visokogorsko oziroma planšarsko zasnovani počitniški turizem.
– Naselje se funkcijsko naveže na bližnje kmetije na vzhodu.
– Predvidena je gradnja manjših individualnih turističnih objektov, namenjenih dopustniškemu počitnikovanju gostov.
– Upoštevati je potrebno PIP za EUP POV-01 in PON-01.
– Gradbena dela se na območju ne vršijo v času glavne gnezditvene sezone ter sezone vzreje mladičev, to je v času med 1. 3. in 31. 6.
– Pri gradnji se uporablja avtohton gradbeni material (npr. les, pohorski kamen).
– Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na za to urejenem odlagališču.
– Odpadne vode iz novozgrajenih objektov se odvajajo v vodotesne greznice ali v malo komunalno ČN.
– Zelene površine v okolici objektov se uredijo z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova
BREP-01
– Obstoječe stanovanjske in počitniške objekte oz. stavbe se dopolni s turističnimi, gostinskimi in storitvenimi.
– V OPPN se opredeli sanacijske ukrepe za dotrajane ali gradbeno oz. komunalno neurejene stavbe in objekte.
– Upoštevati je potrebno PIP za hribovski in gorski svet, tj. za EUP POV-01.
«
27 člen
Za novim 82.a členom se doda nov 82.b člen, ki se glasi:
»82.b člen
(Priloga 1 – Nezahtevni in enostavni objekti)
(1) V "Prilogi 1 – Nezahtevni in enostavni objekti", ki je sestavni del Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Mislinja, se v rubtiki »Opombe in pojasnilo kratic ter številk«:
· v pojasnilu številke 6 za besedo »vode« vstavita vejica in beseda »in«, črtajo pa se besede »in vodni zbiralnik«;
· črta besedilo pojasnila številke 11 in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »dopustno le ob rekonstrukciji občinskih in državnih cest«;
· izza številke 13 in njej pripadajočega pojasnila doda besedilo, ki se glasi:
»14 dopustna je staja, to je lesen enoetažni pritlični objekt na točkovnih temeljih, namenjen zavetju rejnih živali na paši, tlorisne površine do vključno 100 m2;
15 dopusten je čebelnjak, to je lesen enoetažni pritlični objekt na točkovnih temeljih, namenjen gojenju čebel, tlorisne površine do vključno 40 m2;
16 dopustni so samo vodnjaki;
17 dopustni so: grajeno zajetje na tekoči vodi, zajem pitne in tehnološke vode ter grajen namakalni sistem s črpališčem.«
(2) V tabeli se za NEZAHTEVNE OBJEKTE v stolpcu z oznako »K1 K2«:
· v vrstici »protihrupne ograje« (v okviru rubrike 4. Ograje) za številko »9« dodata vejica in številka »10«;
· v vrstici »nad 30 m3 do 50 m3« (v okviru rubrike 7. Nepretočna greznica) črta številka »5«;
· v vrstici »staja« (v okviru rubrike 17. Objekti za rejo živali) črta znak »+« in nadomesti s število »14«;
· v vrstici »čebelnjak do vključno 40 m2« (v okviru rubrike 17. Objekti za rejo živali) črta znak »+« in nadomesti s število »15«.
(3) V tabeli se za ENOSTAVNE OBJEKTE v stolpcu z oznako »K1 K2«:
· v vrstici »Prostornina do vključno 30 m3« (v okviru rubrike 7. Nepretočna greznica) črta številka »5«;
· v vrstici »prostornine do vključno 100 m3« (v okviru rubrike 8. Rezervoar) črta znak »+«;
· v vrstici »vodnjak in vodomet« (v okviru rubrike 9. Vodnjak, vodomet) črta znak »+« in nadomesti s število »16«;
· v vrstici »grajeno zajetje na tekoči vodi, zajem pitne in tehnološke vode, grajen namakalni sistem s črpališčem, vodni zbiralnik« (v okviru rubrike 15. Vodno zajetje in objekti za akumulacijo vode in namakanje) črta znak »+« in nadomesti s število »17«;
· v vrstici »ekološki otok« (v okviru rubrike 20. Pomožni komunalni objekt) črta znak »+«.«
III. Prehodne in končne določbe
28. člen
(vpogled)
SD OPN so na vpogled v prostorih Občine Mislinja in Upravni enoti Slovenj Gradec, v digitalni obliki pa na spletni strani https://www.mislinja.si/ .
29. člen
(dokončanje postopkov)
Upravni postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, začeti pred uveljavitvijo Odloka o SD OPN, se lahko končajo po določbah OPN, v kolikor so za investitorja ugodnejše.
30. člen
(nadzor nad izvajanjem)
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne državne in občinske inšpekcijske službe.
31. člen
(uveljavitev odloka)
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka: 350 – 30/2019
Datum: 25. 3. 2021
Občina Mislinja
Bojan Borovnik, župan