New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 94/07-uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF, 14/15_ZUUJFO in 76/16-odl. US), 16. člen Statuta Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Gorenjske, št. 7/16) in na podlagi 154. člena Stanovanjskega zakona (Ul.l. RS, št. 69/03, 18/04 – ZVKSES, 47/06 – ZEN, 45/08 – ZVEtL, 57/08, 62/10 – ZUPJS, 56/11 – odl. US, 87/11, 40/12 – ZUJF, 14/17 – odl. US in 27/17) je Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem na 5. redni seji dne 5. 6. 2019 sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU POMOČI PRI PRVEM REŠEVANJU STANOVANJSKEGA PROBLEMA V OBČINI CERKLJE NA GORENJSKEM

 

I.   Splošne določbe

 

1. člen

(vsebina pravilnika)

(1) S tem pravilnikom se določajo postopek, namen, upravičenci, pogoji in kriteriji dodeljevanja pomoči pri prvem reševanju stanovanjskega problema na območju Občine Cerklje na Gorenjskem ter spremljanje in nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev.

(2) Pomoč pri prvem reševanju stanovanjskega problema se dodeljuje v obliki:

a)  subvencij obrestne mere najetih stanovanjskih in drugih podobnih strogo namenskih posojil, namenjenih reševanju prvega stanovanjskega  problema v Občini Cerklje na Gorenjskem;

b)  denarna pomoč za namen pravnega in finančnega svetovanja, za že sklenjene kreditne pogodbe.

(3) V besedilu uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in za ženske.

 

2. člen

(namen)

(1) Predmet stanovanjske pomoči po tem pravilniku je:

a)  dodeljevanje subvencij obrestne mere stanovanjskih posojil, najetih za naložbe v nakup, gradnjo in/ali adaptacijo stanovanj, katerih cilj je rešitev prvega stanovanjskega vprašanja upravičenca v Občini Cerklje na Gorenjskem ter

b)  denarna pomoč za namen pravnega in finančnega svetovanja, za že sklenjene kreditne pogodbe, namenjene reševanju prvega stanovanjskega  problema v Občini Cerklje na Gorenjskem, ki se obravnavajo kot problematična posojila oz. posojila v zamudi

(v nadaljnjem besedilu: stanovanjska pomoč).

(2) Pri dodelitvi stanovanjske pomoči po tem pravilniku ni pogoj lastništvo na nepremičnini, v katero se vlaga, je pa zaželeno. V tem primeru je potrebno pridobiti ustrezno izjavo lastnika glede vlaganj.

(3) Namen dodeljevanje stanovanjske pomoči po tem pravilniku je olajšati dostopnost do primernih stanovanj v občini Cerklje na Gorenjskem in s tem izboljšati kakovost bivanja, omogočiti večjo stanovanjsko mobilnost, spodbuditi mlade osebe in mlade družine za bivanje in zaposlovanje v Občini Cerklje na Gorenjskem ter pospešiti demografski, gospodarski in trajnosti razvoj Občine Cerklje na Gorenjskem.

S pravnim in finančnim svetovanjem pa želi občina svojim občanom pomagati pri reševanju nastalih težav pri komunikaciji in pogajanji s finančnim upnikom, ter s tem pri odplačevanju že najetih posojil.

 

3. člen

(1) Sredstva za stanovanjsko pomoč se zagotavljajo v proračunu Občine Cerklje na Gorenjskem, v višini, določeni z odlokom o proračunu Občine Cerklje na Gorenjskem za tekoče proračunsko leto.

(2) Sredstva iz prejšnjega odstavka se dodeljujejo kot nepovratna sredstva v obliki subvencij obrestne mere in v obliki denarne pomoči.

 

4. člen

(1) Stanovanjska pomoč in njena višina se dodeljujejo na podlagi sredstev, določenih s proračunom občine, in na podlagi izvedenega javnega razpisa.

(2) O ukrepih, ki se bodo letno izvajali, višini sredstev, merilih in kriterijih za dodelitev stanovanjske pomoči, izvedbi dodelitve pomoči in kontroli dodeljevanja stanovanjske pomoči odloča strokovna komisija, opredeljena v 8. členu tega Pravilnika.

 

5. člen

(uporaba izrazov)

Posamezni izrazi imajo po tem pravilniku naslednji pomen:

1.   Stanovanje – je celotna enostanovanjska stavba, stanovanjska enota v dvostanovanjski stavbi ali stanovanjska enota v večstanovanjski stavbi, ki predstavlja funkcionalno celoto prostorov, namenjenih trajnemu bivanju oseb.

2.   Gradnja stanovanja – je izvedba gradbenih in drugih del, povezanih z gradnjo stanovanja, ki obsega novogradnjo, rekonstrukcijo, spremembo namembnosti, skladno s predpisom o graditvi objektov.

3.   Prenova – se po tem pravilniku šteje tudi adaptacija ali rekonstrukcija stanovanjske hiše, stanovanja, če se s tem reši prvo stanovanjsko vprašanje, kot gradnja pa tudi dozidava.

4.   Družina – je življenjska skupnost, skladno s predpisom, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja.

5.   Otrok – je oseba, ki še ni dopolnila 16 let.

6.   Ožji družinski član – je član družine, skladno s predpisom, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja.

7.   Primerno stanovanje – je stanovanje, ki zadošča stanovanjskim potrebam prosilca za dodelitev stanovanjske pomoči in njegovih ožjih družinskih članov, za katere rešuje stanovanjsko vprašanje.

8.   Rešitev prvega stanovanjskega vprašanja – je pridobitev in/ali ureditev primernega prvega stanovanja, kot je opredeljeno v prejšnji točki.

9.   Stanovanjska naložba – je naložba v nakup in/ali gradnjo in/ali adaptacijo primernega stanovanja, kot je opredeljeno v sedmi točki tega člena.

10. Mlada družina – po tem pravilniku je, družina, ki ima vsaj enega otroka starega največ 15 let, dopolnjenih v letu oddaje vloge za stanovanjsko pomoč.

11. Mlada oseba - se po tem pravilniku šteje oseba, ki v koledarskem letu razpisa dopolni največ 34 let in so samski oz. so pari brez otrok, kjer vsaj eden od partnerjev ni starejši od 34 let;

12. Upravičeni stroški – so stroški, za katere se stanovanjska pomoč po tem pravilniku lahko dodeli.   

 

II. Upravičenci

 

6. člen

(1) Do stanovanjske pomoči po tem pravilniku je upravičena fizična oseba, ki izpolnjuje naslednje pogoje:

·        je mlada oseba ali mlada družina ali druga odrasla oseba, če ta skrbi za otroka in ima po družinskem zakoniku do otroka določene obveznosti in pravice (v nadaljevanju: starš) in je državljan Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v občini Cerklje na Gorenjskem in prvič rešuje stanovanjski problem na območju Občine Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: upravičenec)

·        za prvo reševanje stanovanjskega problema se šteje prva gradnja, nakup oziroma preureditev stanovanjskega objekta;

·        upravičenec in njegovi ožji družinski člani ne smejo imeti v lasti ali solasti v deležu ½ ali več, druge za bivanje primerne stanovanjske enote ali stanovanjske stavbe.

·        ni v postopku insolventnosti nad fizično osebo, skladno s predpisom,  ki ureja postopke zaradi insolventnosti;

·        ima poravnane vse davke in prispevke;

·        ima poravnane vse obveznosti do Občine Cerklje na Gorenjskem;

·        upravičenec stanovanjsko pomoč po tem pravilniku lahko prejme le enkrat v tekočem letu.

(2) Samo posojilojemalec (oz. posojilojemalca, kadar imamo kreditno pogodbo z dvema posojilojemalcema) je lahko upravičenec do subvencije in naveden v odločbi o dodelitvi sredstev.

Za isto reševanje prvega stanovanjskega problema lahko vlogo odda le en posojilojemalec oz. posojilojemalca skupaj – na način za reševanje enega stanovanjskega problema se odobri ena pomoč.

 

III.      Postopek dodeljevanja stanovanjske pomoči

 

7. člen

(splošno)

(1) Stanovanjska pomoč se dodeljuje na podlagi javnega razpisa za subvencioniranje obrestne mere stanovanjskih posojil in/ali denarne pomoči za pravno in finančno svetovanje, namenjene reševanju prvega stanovanjskega  problema v Občini Cerklje na Gorenjskem za tekoče proračunsko leto ( v nadaljevanjem besedilu: javni razpis), po postopku, določenem v veljavnih predpisih, tem pravilniku in javnem razpisu. 

(2) Javni razpis se objavi na krajevno običajen način, pri čemer je obvezna objava razpisa na uradni spletni strani Občine Cerklje na Gorenjskem, www.cerklje.si.

(3) Postopek javnega razpisa in dodelitve sredstev poteka po naslednjem zaporedju:

·        župan imenuje strokovno komisijo,

·        strokovna komisija pripravi predlog javnega razpisa,

·        javni razpis potrdi župan s sklepom o začetku postopka javnega razpisa,

·        občinska uprava poskrbi za objavo javnega razpisa,

·        občinska uprava vodi postopek javnega razpisa in nudi informacije v zvezi z razpisom,

·        strokovna komisija obravnava prispele vloge,

·        strokovna komisija pozove vlagatelje na dopolnitev,

·        strokovna komisija pripravi končni predlog razdelitve sredstev,

·        direktor občinske uprave oziroma pooblaščena oseba izda upravni akt,

·        župan obravnava pritožbe,

·        občinska uprava pripravi pogodbo o sofinanciranju, ki jo podpiše župan,

·        občinska uprava spremlja izvajanje po pogodbi o sofinanciranju.

·         

8. člen

(komisija)

(1) Za izvedbo postopka javnega razpisa župan določi strokovno komisijo.

(2) Naloge imenovane strokovne komisije so:

·        priprava meril za ocenjevanje vlog,

·        priprava vsebine javnega razpisa in razpisne dokumentacije,

·        odpiranje vlog,

·        ugotovitev popolnosti in pravočasnosti vlog,

·        pregled in ocenitev prejetih vlog,

·        priprava predloga prejemnikov sredstev in njihove razdelitve,

·        vodenje zapisnikov o delu komisije.

(3) Predsednik in člani komisije ne smejo biti z vlagatelji interesno povezani v smislu poslovne povezanosti ali sorodstvenega razmerja do drugega kolena in v svaštvu do drugega kolena. V primeru da do takega primera pride, se posamezni član komisije oz. predsednik izloči iz predmetnega postopka.

 

9. člen

(javni razpis)

Javni razpis mora vsebovati vsaj:

·        ime in sedež občine, ki dodeljuje stanovanjsko pomoč,

·        pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,

·        predmet javnega razpisa,

·        opredelitev upravičencev,

·        opredelitev osnovnih pogojev za kandidiranje na javnem razpisu,

·        navedbo meril ocenjevanja vlog,

·        okvirno višino sredstev, ki so na voljo za predmet javnega razpisa,

·        določitev obdobja, v katerem mora biti prijavljena aktivnost realizirana,

·        rok, do katerega morajo biti predložene vloge pravočasno oddane,

·        datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,

·        rok, v katerem bodo prijavitelji obveščeni o izidu javnega razpisa,

·        kraj, čas in osebo, pri kateri lahko vlagatelji dvignejo razpisno dokumentacijo in pridobijo dodatne informacije oziroma elektronski naslov, na katerem lahko zaprosijo zanjo,

Za izvedbo javnega razpisa se uporabljajo področni predpisi.

 

10. člen

(razpisna dokumentacija)

(1) Razpisno dokumentacijo pripravi strokovna komisija z vsemi podatki, ki omogočajo vlagateljem izdelati popolno vlogo.

Prijavitelj lahko poda vlogo le na predpisanih obrazcih razpisne dokumentacije.

(2) Razpisna dokumentacija mora vsebovati:

·        opredelitev ukrepov, ki so predmet javnega razpisa,

·        pogoje, ki jih mora prijavitelj izpolnjevati za uvrstitev v izbor za dodelitev sredstev,

·        okvirno višino sredstev, ki so na razpolago v okviru predmeta razpisa,

·        način določanja deleža sredstev, ki jih prejme posamezni upravičenec,

·        vzorec pogodbe,

·        navedbo potrebnih dokumentov, ki jih je potrebno predložiti kot dokazilo,

·        navedbo meril za ocenjevanje vlog,

·        navedbo o tem, kdo z odločbo odloči o dodelitvi sredstev in kdo odloči o pritožbi zoper to odločbo,

·        drugo.

 

11. člen

(izjava)

Pristojni organ mora od prejemnika stanovanjske pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobiti pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške.

 V primeru, da je pomoč za iste upravičene stroške že prejel, je ne more pridobiti ponovno.

 

12. člen

(vloga)

Vloga na javni razpis mora prispeti pravočasno do roka, določenega v javnem razpisu, in v skladu z drugimi navodili, opredeljenimi v javnem razpisu (označba).

 

13. člen

(odpiranje vlog)

(1) Odpiranje prispelih vlog za stanovanjsko pomoč vodi v 8. členu tega pravilnika opredeljena komisija, ki o navedenem postopku vodi zapisnik.

(2) Postopek odpiranja vlog se izvede v roku, ki je predviden v javnem razpisu.

(3) Prepozne vloge in vloge, ki niso oddane na obrazcih razpisne dokumentacije, se s sklepom zavržejo.

(4) Pred ocenjevanjem popolnih vlog bo strokovna komisija preverila, če vloga ustreza predmetu in vsem pogojem razpisa. V primeru, da vloga ne bo ustrezala predmetu in ne bo izpolnjevala pogojev javnega razpisa, je komisija ne bo ocenjevala in bo vlogo s sklepom zavrgla. Prijavitelje, katerih vloge na razpis niso popolne, Občinska uprava pisno pozove za dopolnitev vlog. Rok za dopolnitev ne sme biti daljši od 8 delovnih dni. Nepopolne vloge, ki jih prijavitelji v postavljenem roku ne dopolnijo, komisija s sklepom zavrže.

(5) Zoper sklep iz 3. in 4. odstavka tega člena je v petnajstih dneh od vročitve sklepa možna pritožba županu Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

14. člen

(ocenjevanje vlog)

(1) Komisija iz 8. člena tega pravilnika najprej opravi strokovni pregled pravočasnosti in popolnosti prispelih vlog.

(2) Prispele vloge se ocenijo na podlagi pogojev in meril, ki so bili navedeni v razpisu oziroma razpisni dokumentaciji.

(3) Komisija mora o opravljanju strokovnega pregleda vlog in o njihovem ocenjevanju voditi zapisnik. Na podlagi rezultatov ocenjevanja vlog komisija pripravi predlog prejemnikov sredstev in razdelitve sredstev, ki ga podpiše predsednik komisije. Predlog se posreduje županu Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

15. člen

(višina dodeljenih sredstev)

Višina sredstev, ki se dodeli posameznemu upravičencu, se določi na podlagi določb iz tega pravilnika in razpisa, rezultatov ocenjevanja vseh vlog, višine zaprošenih sredstev s strani upravičenca ter višine razpoložljivih sredstev.

 

16. člen

(odločba)

(1) Direktor občinske uprave na podlagi predloga iz 14. člena tega pravilnika izda odločbe, s katerimi se določi razporeditev razpisanih sredstev.

(2) Zoper odločbo iz prejšnjega odstavka tega člena je v petnajstih dneh od njene vročitve možna pritožba na župana Občine Cerklje na Gorenjskem. Vložena pritožba ne zadrži izplačila sredstev  z ostalimi izbranimi prejemniki sredstev.

 

17. člen

(pogodba)

(1) Na podlagi odločb o dodeljenih sredstvih občina z upravičenci sklene pogodbo, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.

(2) Pogodba mora vsebovati:

·        navedbo podatkov občine in prejemnika sredstev,

·        namen, za katerega se sredstva dodeljujejo,

·        višino dodeljenih sredstev,

·        rok za porabo sredstev,

·        navedbo pravic in obveznosti pogodbenih strank,

·        razloge za vračilo dodeljenih sredstev,

·        način nadzora nad namensko porabo sredstev,

·        razloge za razvezo pogodbe,

·        navedbo skrajnega roka za oddajo zahtevkov.

(3) Pogodba lahko poleg določb iz prejšnjega odstavka tega člena vsebuje tudi druge določbe.

(4) Po pravnomočnosti posameznih odločb iz 16. člena tega pravilnika, direktor občinske uprave, upravičencem pošlje ustrezno število izvodov pogodbe ter jih pozove k podpisu pogodbe. Če izbrani upravičenec v petnajstih dneh od prejema poziva pogodbe ne podpiše, se šteje, da dodeljenih sredstev ne bo koristil.

 

18. člen

(vračilo sredstev)

(1) Izbrani upravičenec, pri katerem se ugotovi, da so bila dodeljena sredstva pridobljena nezakonito oziroma porabljena nenamensko, mora vsa dodeljena sredstva vrniti skupaj z obračunanimi zakonitimi zamudnimi obrestmi.

(2) Dodeljena sredstva oziroma njihov sorazmerni del je dolžan vrniti tudi izbrani upravičenec, ki v roku, določenem z javnim razpisom, ne realizira oziroma ne realizira v celoti projektov oziroma aktivnosti, za katere so mu bila z odločbo iz 16. člena tega pravilnika sredstva dodeljena. Upravičenec lahko pisno zaprosi za podaljšanje roka iz objektivnih razlogov.

(3) Natančni pogoji vrnitve sredstev se določijo s pogodbo.

(4) Upravičenec, za katerega se ugotovijo kršitve iz 1. odstavka tega člena, ne more zaprositi in pridobiti novih sredstev iz tega pravilnika.

 

IV. Ukrepi in kriteriji dodeljevanja stanovanjske pomoči

 

19. člen

(UKREP 1: subvencija obrestne mere najetih stanovanjskih in drugih podobnih strogo namenskih posojil, namenjenih reševanju prvega stanovanjskega  problema v Občini Cerklje na Gorenjskem)

Namen stanovanjske pomoči:

po tem pravilniku je olajšati dostopnost do primernih stanovanj v občini Cerklje na Gorenjskem in s tem izboljšati kakovost bivanja, omogočiti večjo stanovanjsko mobilnost, spodbuditi mlade osebe in mlade družine za bivanje in zaposlovanje v Občini Cerklje na Gorenjskem ter pospešiti demografski, gospodarski in trajnosti razvoj Občine Cerklje na Gorenjskem.

Predmet stanovanjske pomoči:

po tem pravilniku je dodeljevanje subvencij obrestne mere stanovanjskih posojil za naložbe v nakup, gradnjo in/ali adaptacijo stanovanj, katerih cilj je rešitev prvega stanovanjskega vprašanja v Občini Cerklje na Gorenjskem.

Gre za:

·        subvencijo obrestne mere za obstoječe stanovanjsko posojilo.

·        Upravičenci:

·        definirani v  6. členu tega pravilnika

·        Pogoji:

·        ki morajo biti izpolnjeni, da se stanovanjsko pomoč lahko dodeli, so naslednji:

·        cilj stanovanjske naložbe je rešitev prvega stanovanjskega problema;

·        stanovanjska naložba se izvaja na območju Občine Cerklje na Gorenjskem in se mora ohraniti vsaj tri leta po nakazilu stanovanjske pomoči, upravičenec pa je v tem obdobju dolžan imeti stalno prebivališče v občini;

·        sklenjena kreditna pogodba, ki je aktivna, katere ročnost kredita je daljša kot 31.12. tekočega leta, ter iz katere izhaja da gre za strogo namenski stanovanjski kredit oz. za kredit povezan s financiranjem stroškov gradnje, nadzora, adaptacije ali nakupa stanovanja.

Upravičeni stroški, ki so bili financirani s pomočjo kredita:

stanovanjska pomoč se lahko dodeli za naslednje upravičene stroške stanovanjske naložbe:

1.   stroške gradbenih, obrtniških in inštalacijskih del, povezanih z gradnjo in/ali adaptacijo stanovanja;

2.   stroške nadzora, povezanega z gradnjo in /ali adaptacijo stanovanja;

3.   stroške nakupa stanovanja in/ali zemljišča za gradnjo. V primeru nakupa zemljišča za gradnjo, bo upravičenec moral ob oddaji vloge, priložiti veljavno gradbeno dovoljenje, ki  se glasi na ime upravičenca.  

Kot upravičeni stroški stanovanjske naložbe štejejo upravičeni stroški, našteti v prejšnjem odstavku.

Celotni predračunski stroški stanovanjske naložbe morajo biti opredeljivi, preverljivi in dokazljivi z predračuni, predpogodbami, ponudbami, računi, pogodbami in/ali drugimi listinami zunanjih izvajalcev storitev in /ali dobaviteljev blaga, ki se glasijo na ime upravičenca. Izjemoma se lahko glasijo na lastnika nepremičnine, v primeru ko lastnik poda izjavo iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika.

Višina sofinanciranja:

·        subvencija obrestne mere stanovanjskega posojila ne sme presegati: 10% vrednosti zneska glavnice iz kreditne pogodbe.

·        če je kreditna pogodba sklenjena po 1.1. v tekočem letu javnega razpisa, se dodeljena subvencija obrestne mere po veljavni kreditni pogodbi, določi v sorazmernem deležu glede na čas trajanja kredita v tekočem letu. 

·        V primeru, da je prosilcev za pomoč več kot je razpisanih sredstev, se sredstva razdelijo sorazmerno med upravičence.

·        Inštrument dodeljevanja sredstev:

·        subvencionirana obrestna mera stanovanjskega posojila;

·        Omejitve:

·        najvišja dodeljena višina sredstev na upravičenca v absolutnem in/ali relativnem znesku se določi z javnim razpisom.

 

20. člen

(1) Iz sredstev občinskega proračuna se subvencionira obrestna mera – stanovanjska pomoč. Višina stanovanjske pomoči se določi na podlagi kreditne pogodbe in njenega stanja na dan 1.1. tekočega leta (oz. kasnejši datum, če je bila kreditna pogodba sklenjena v tekočem letu), v katerem se odda vloga za prejem stanovanjske pomoči, glede na sprejeta sredstva v proračunu in število prosilcev.

(2) Prosilec lahko zaprosi za subvencijo obrestne mere za posojila, ki jih odobrijo pristojne finančne inštitucije – banke in hranilnice, in ustrezajo namenom tega pravilnika.

(3) Sredstva za stanovanjsko pomoč se dodelijo v enkratnem znesku direktno na račun prejemnika stanovanjske pomoči.

 

21. člen

Merila za ocenjevanje vlog, predloženih na javni razpis, se določijo z javnim razpisom.

 

22. člen

(UKREP 2: denarna pomoč za namen pravnega in finančnega svetovanja, za že sklenjene kreditne pogodbe, namenjene reševanju prvega stanovanjskega  problema v Občini Cerklje na Gorenjskem, ki se obravnavajo kot problematična posojila oz. posojila v zamudi)

Namen stanovanjske pomoči:

·        gre za denarno pomoč, ki se upravičencu dodeli za stroške pravnega in finančnega svetovanja za reševanje težav pri odplačevanju kreditov, pri obstoječih kreditnih pogodbah.

·        Gre za:

·        denarno pomoč / dotacija za pravno in finančno svetovanje.

·        Upravičenci:

·        definirani v  6. členu tega pravilnika

·        Pogoji, ki morajo biti izpolnjeni, da se stanovanjsko pomoč lahko dodeli, so naslednji:

·        cilj stanovanjske naložbe je rešitev prvega stanovanjskega problema;

·        stanovanjska naložba se izvaja na območju Občine Cerklje na Gorenjskem in se mora ohraniti vsaj tri leta po nakazilu stanovanjske pomoči, upravičenec pa je v tem obdobju dolžan imeti stalno prebivališče v občini;

·        sklenjena kreditna pogodba, katere ročnost kredita je daljša kot 31.12. tekočega leta, ter iz katere izhaja da gre za strogo namenski stanovanjski kredit oz. za kredit povezan s financiranjem stroškov gradnje, nadzora, adaptacije ali nakupa stanovanja oz. stanovanjske enote, to je za kritje spodaj navedenih upravičenih stroškov.

·        upravičenec mora vlogi predložiti ustrezna dokazila, da se je znašel v težavah pri odplačevanju kreditne pogodbe (npr. kopije opominov, izvršb, druga primerna dokazila, iz katerih izhaja da gre za problematično posojilo oz. za kreditojemalca, ki se je znašel oz. se bo z veliko verjetnostjo znašel v insolventnem postopku.

Upravičeni stroški, ki so bili financirani s pomočjo kredita:

stanovanjska pomoč se lahko dodeli za naslednje upravičene stroške stanovanjske naložbe:

1.   stroške gradbenih, obrtniških in inštalacijskih del, povezanih z gradnjo in/ali adaptacijo stanovanja;

2.   stroške nadzora, povezanega z gradnjo in/ali adaptacijo stanovanja;

3.   stroške nakupa stanovanja in/ali zemljišča za gradnjo. V primeru nakupa zemljišča za gradnjo, bo upravičenec moral ob oddaji vloge, priložiti ustrezna dovoljenja za izvedbo stanovanjske naložbe, z veljavnimi predpisi o graditvi objektov. Predložena dovoljenja se morajo glasiti na ime upravičenca.  

Kot upravičeni stroški stanovanjske naložbe štejejo upravičeni stroški, našteti v prejšnjem odstavku.

Celotni predračunski stroški stanovanjske naložbe morajo biti opredeljivi, preverljivi in dokazljivi z predračuni, predpogodbami, ponudbami, računi, pogodbami in/ali drugimi listinami zunanjih izvajalcev storitev in /ali dobaviteljev blaga ki se glasijo na ime upravičenca.

Višina sofinanciranja:

·        denarna pomoč ne sme presegati: 10% vrednosti kreditne pogodbe.

·        V primeru, da je prosilcev za pomoč več kot je razpisanih sredstev, se sredstva razdelijo sorazmerno med upravičence.

·        Inštrument dodeljevanja sredstev:

·        denarna pomoč/dotacija za pravno in finančno svetovanje;

·        Omejitve:

·        najvišja dodeljena višina sredstev na upravičenca in način porabe se določi z javnim razpisom.

 

23. člen

Merila za ocenjevanje vlog, predloženih na javni razpis, se določijo z javnim razpisom.

 

V.  Spremljanje dodeljene stanovanjske pomoči

 

24. člen

(1) Občina Cerklje na Gorenjskem z namenom spremljanja dodeljenih stanovanjskih pomoči po tem pravilniku vzpostavi evidenco dodeljenih stanovanjskih pomoči.

(2) V evidenci iz prejšnjega odstavka se za vsako dodeljeno stanovanjsko pomoč vodijo podatki o upravičencu, predmetu in vsebini stanovanjske naložbe, vrsti in višini upravičenih stroškov, datum dodelitve in datum izplačila stanovanjske pomoči.

(3) Rok hrambe evidence iz prvega odstavka tega člena je 10 let od datuma dodelitve stanovanjske pomoči.

 

VI. Nadzor nad namensko porabo dodeljene stanovanjske pomoči

 

25. člen

(1) Nadzor nad namensko porabo dodeljene stanovanjske pomoči opravlja občinska uprava.

(2) Upravičenec do stanovanjske pomoči potem pravilniku, pri katerem se ugotovi, da:

·        stanovanjske pomoči delno ali v celoti ni porabil za namen, za katerega je bilo dodeljeno, ali

·        mu je bila stanovanjska pomoč dodeljena na podlagi neresničnih navedb, ali

·        je kršil druga določila pogodbe o dodeljeni stanovanjski pomoči,

je dolžan vrniti stanovanjsko pomoč v celoti, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva nakazila do dneva vračila stanovanjske pomoči.

(3) V primeru iz prejšnjega odstavka upravičenec izgubi pravico do pridobitve stanovanjske pomoči po tem pravilniku.

 

VI. Končne določbe

 

26. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0001/2019-04

Datum: 6.6.2019

 

 

Občina Cerklje na Gorenjskem

 

Franc Čebulj l.r., župan