New Page 1

Na podlagi 13. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 29/17, 21/18), Pravilnika o sofinanciranju letnega programa športa v Občini Slovenska Bistrica (Uradni list RS, 29/16 in št.79/19), Statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 79/19) in Odloka o proračunu Občine Slovenska Bistrica za leto 2024, Občinski svet Občine Slovenska Bistrica sprejme

 

LETNI PROGRAM ŠPORTA

V OBČINI SLOVENSKA BISTRICA

ZA LETO 2024

 

1. člen

Občina Slovenska Bistrica (v nadaljevanju občina) v skladu z razvojnimi načrti občine in razpoložljivimi sredstvi proračuna, z Letnim programom športa v občini Slovenska Bistrica za leto 2024 (v nadaljevanju LPŠ) določi:

·  vrsto in obseg športnih programov in področij, ki se sofinancirajo iz občinskega proračuna,

·  višino sredstev občinskega proračuna za športne programe in področja,

·  način zagotavljanja sredstev za športne programe in  področja.

Z zagotavljanjem sredstev za izvedbo programov LPŠ lokalna skupnost uresničuje javni interes v športu, zlasti na področjih:

·  športnih programov,

·  razvojnih dejavnosti v športu,

·  organiziranost v športu,

·  športnih prireditev in promocije športa.

 

2. člen

Vsebinska podlaga za načrtovanje športa na lokalni ravni sta Nacionalni program športa za obdobje 2014-2023 (UR RS 26/14) in Izvedbeni načrt nacionalnega programa športa v republiki Sloveniji 2014-2023.

V skladu s tem se javni interes zagotavlja tako da:

·  se vsakemu posamezniku zagotovi možnost za dejavno sodelovanje v športu v varnem in zdravem okolju;

·  se mladim zagotovi kakovostno zunajšolsko športno udejstvovanje, ki jim skupaj z poukom športne vzgoje omogoča pridobiti gibalne in druge kompetentnosti na taki ravni, da bo šport postal del njihovega zdravega življenjskega sloga;

·  se skladno z načeli trajnostnega razvoja ustvarja spodbudno okolje za razvoj različnih oblik športne dejavnosti za vse skupine prebivalstva, dejavnega transporta ljudi (pešačenje, kolesarjenje, rolanje, ipd), njihovega druženja in preživljanja prostega časa (igrišča, parki, naravne poti idr.);

·  se krepi vloga in pomen predvsem tistih športnih društev, ki prebivalcem ponujajo kakovostne športne storitve, imajo značaj javne dobrine in so kot taka pomemben del civilne družbe, ki s svojim pretežno prostovoljnim delovanjem prizadevajo tudi za dobrobit celotne skupnosti.

 

3. člen

V letu 2024 se iz sredstev proračuna občine sofinancirajo naslednji programi in področja športa:

 

1.  ŠPORTNI PROGRAMI

 

1.1.  Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine

Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine predstavlja širok spekter športnih dejavnosti za populacijo od predšolskega do vključno srednješolskega obdobja. Vrednotijo se organizirane oblike športe dejavnosti ne-tekmovalnega značaja za otroke in mladino, ki nadgrajujejo šolsko športno vzgojo, so vzgojno naravnani in niso del uradnih tekmovalnih sistemov NPŠZ.

 

1.2.  Športna  vzgoja otrok s posebnimi potrebami

Prostočasno športno vzgojo otrok in mladine s posebnimi potrebami predstavljajo športni programi, ki so namenjeni otrokom in mladini z motnjami v razvoju oziroma s prirojenimi in /ali pridobljenimi okvarami in se izvajajo z namenom ustrezno poskrbeti za uspešno socialno integracijo v vsakdanjem življenju.

 

1.3.  Športna vzgoja otrok in mladine usmerjenih  v kakovostni in vrhunski šport

Športna vzgoja otrok in mladine usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport predstavlja širok spekter programov za otroke in mladino, ki se s športom ukvarjajo zaradi doseganja vrhunskih športnih rezultatov. Programi vključujejo načrtno skrb za mlade športnike, zato morajo  izvajalci izpolnjevati prostorske, kadrovske in druge zahteve NPŠZ.

Vrednoti se programe v katere so vključeni posamezniki, ki v skladu z Zakonom o športu izpolnjujejo pogoje za status športnika in tekmujejo v uradnem tekmovalnem sistemu v letu 2024.

 

1.4. Kakovostni šport

V skupino kakovostnega športa prištevamo športnike in športne ekipe članskih kategorij, ki ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev statusa vrhunskega športnika, nastopajo na mednarodnih tekmovanjih, v uradnih tekmovalnih sistemih NPŠZ do naslova državnega  prvaka, ki jih potrdi OKS-ZŠZ in so registrirani skladno s pogoji NPŠZ ter OKS-ZŠZ.

Vrednoti se programe v katere so vključeni posamezniki, ki v skladu z Zakonom o športu izpolnjujejo pogoje za status športnika in tekmujejo v uradnem tekmovalnem sistemu v letu 2024.

 

1.5  Vrhunski šport

Vrhunski šport predstavlja programe priprav in tekmovanj vrhunskih športnikov, ki so v skladu s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji v zadnji objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa navedeni kot člani športnega društva s sedežem v občini in so s svojimi športnimi dosežki dosegli naziv športnika olimpijskega, svetovnega, mednarodnega ali perspektivnega razreda.

 

1.6. Šport invalidov

Šport invalidov v svojih pojavnih oblikah predstavlja pomembne psihosocialne kot tudi športne učinke. Osnovni cilj je invalidom omogočiti enakovredno sodelovanje pri prostočasnih športnih dejavnostih kako tudi v programih vrhunskih športnikov.

 

1.7. Športna rekreacija

Športna rekreacija predstavlja smiselno nadaljevanje obvezne in prostočasne športne vzgoje otrok in mladine, športne vzgoje otrok s posebnimi potrebami in tekmovalnega športa. Športna rekreacija je zbir raznovrstnih športnih dejavnosti odraslih vseh starosti (nad 18 let) s ciljem aktivne in koristne izrabe človekovega prostega časa, ohranjanja zdravja in dobrega počutja ter udeležbe na rekreativnih tekmovanjih.

 

2.  USPOSABLJANJE IN  IZPOPOLNJEVANJE STROKOVNIH KADROV V ŠPORT

Kakovostni strokovni kadri v športu so ključ razvoja in  uspešnosti. Programi izobraževanja so v domeni izobraževalnega sistema, medtem ko programe usposabljanja in izpopolnjevanja izvajajo v NPŠZ po veljavnih programih usposabljanja in izpopolnjevanja, ki so verificirani pri strokovnem svetu RS za šport in/ali pri strokovnih organih NPŠZ. Z proračunskimi sredstvi se bo sofinanciral del  materialni stroškov  udeležencev v programih.

 

3.  DELOVANJE ŠPORTNIH DRUŠTEV IN ŠPORTNE ZVEZE

S proračunskim sredstvi se sofinancira delovanje športnih društev in športne zveze. Športna društva se sofinancirajo  na podlagi javnega razpisa.

Za izvedbo programov šolskih športnih tekmovanj v okviru Centra šolski športnih društev se sofinancerska proračunska sredstva na podlagi pogodbe dodelijo Javnemu zavodu za šport Slovenska Bistrica, ki skupaj z osnovnimi šolami organizira in izvaja programe.

Občinska športna zveza (v nadaljevanju OŠZ) je reprezentativni predstavnik civilne športne družbe na lokalni ravni. Z proračunskimi sredstvi se OŠZ na podlagi pogodbe dodelijo  sofinancerska sredstva za stroške dela ter za materialne stroške delovanja zveze.

 

4.  ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA

Športne prireditve so osrednji dogodek organizacijske kulture športa z vplivom na promocijo okolja. S sredstvi LPŠ se bodo na podlagi pravilnika sofinancirali materialni stroški izvedbe športnih prireditev. Udeležba na uradnih tekmovanjih v okviru tekmovanj NPŠZ (državna prvenstva, ligaška in pokalna tekmovanja) ni  predmet sofinanciranja v okviru  te postavke.

 

4. člen

Namenska sredstva v proračunski postavki 3.5.3.1. Letni program športa, v višini =194.000,00 EUR, se delijo po naslednjih področjih športa:

 

 

ŠPORTNI PROGRAMI IN  PODROČJA

EUR

1.  ŠPORTNI PROGRAMI

1.1.  Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine

1.2.  Športna vzgoja otrok s posebnimi potrebami

1.3.  Športna vzgoja otrok in mladine usmerjenih v kakovostni  in

 vrhunski šport

1.4.  Kakovostni šport

1.5.  Vrhunski šport

1.6.  Šport invalidov

1.7.  Športna rekreacija

1.8.  Šport starejših 

 

3.400,00

1.000,00

87.000,00

 

30.000,00

6.000,00

1.800,00

10.000,00

700,00

2.  RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU

2.1.  Usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov v športu

 

4.000,00

3.  ORGANIZIRANOST V ŠPORTU

3.1.  Delovanje športnih društev

3.2.  Sofinanciranje Centra šolskih športnih društev

3.3.  Delovanje Občinske športne zveze

 

17.000,00

10.000,00

22.100,00

4.  ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA

 

1.000,00

 

5. člen

Občina bo sredstva za izvedbo  LPŠ  (športni programi, razvojne dejavnosti  v športu, delovanje športnih društev  in za športne prireditve in promocijo športa) zagotovila  na podlagi izvedenega  javnega razpisa. Sredstva za sofinanciranje Programa šolskih športnih društev in za delovanje Občinske športne zveze pa se zagotovijo na podlagi sofinancerske pogodbe.

 

6. člen

Na osnovi sprejetega LPŠ v občini za leto 2024 bo občinska uprava izvedla postopke za izvedbo  javnega razpisa za sofinanciranje LPŠ. Vrednotenje na javni razpis prispelih vlog se izvrši na osnovi pogojev, meril in kriterijev, ki jih določa Pravilnik o sofinanciranju letnega programa športa v Občini Slovenska Bistrica (Uradni list RS, 29/16 in št.79/19).

 

7. člen

Sprememba občinskega proračuna na področju športa istočasno pomeni spremembo LPŠ.

 

8. člen

LPŠ za leto 2024 začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 9000-28/2023-0203-7

Datum: 12. 12. 2023

 

 

Občina Slovenska Bistrica

 

dr. Ivan Žagar, župan