New Page 1

Na podlagi 115. člena v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora - ZUreP-2 (Ur. l. RS, št. 61/17) in 16. člena Statuta Občine Oplotnica (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 49/2015) je Občinski svet Občine Oplotnica na svoji 11. seji dne, 16. 12. 2021 sprejel odlok

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA DEL OBMOČJA UREJANJA

TURISTIČNEGA OBMOČJA Z NASTANITVIJO

 

I. Splošne določbe

 

1. člen

 

V Odloku o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja urejanja turističnega območja z nastanitvijo (Uradni list RS, št. 31/2013) se za 1. členom odloka doda 1.a člen, ki se glasi:

»1.a člen

(predmet odloka)

(1)  S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja urejanja turističnega območja z nastanitvijo (objavljen v Uradnem listu št. 31/2013), ki jih je izdelal Urbis d.o.o. Maribor, št. projekta 2020/SDOPPN – 060 – v nadaljevanju spremembe in dopolnitve OPPN, krajše SD OPPN.

(2)  Identifikacijska številka sprememb in dopolnitev OPPN v zbirki prostorskih aktov je 2291.«

 

II. Opis prostorske ureditve, ki se načrtujejo s spremembami in dopolnitvami občinskega podrobnega prostorskega načrta

 

2.člen

Za 2. členom odloka se doda nov 2.a člen, ki se glasi:

»2.a člen

(prostorske ureditve, ki se določajo z SD OPPN)

SD OPPN določa pogoje povezane z izgradnjo 2 novih stanovanjskih stavb z dvema ali več stanovanji v pretežni meri namenjenih turističnim namenom, oddaji, z vso pripadajočo zunanjo, prometno in komunalno-energetsko ureditvijo.«

 

III. Vsebina SD OPPN

 

3. člen

Za 3. členom odloka se doda nov 3.a člen, ki se glasi:

»3.a člen

(sestavni del SD OPPN)

Spremembe in dopolnitve OPPN vsebujejo:

I. Tekstualni del

II. Kartografski del:

1. Prikaz namenske rabe prostora

1.1 Izsek iz grafičnih prilog kartografskega dela prostorskega plana M - 1 : 5000

1.2 Izsek iz grafičnih prilog veljavnega prostorskega akta (OPPN) – Ureditvena situacijaM - 1 : 500

2. Prikaz ureditvenega območja z načrtom parcel

2.1 Območje z obstoječim parcelnim stanjem  M - 1 : 500

3. Prikaz ureditvenega območja in načrtovanih ureditev v širšem prostoru

3.1 Pregledna situacija širšega območja načrtovanih ureditev  M - 1 : 2500

4. Prikaz umestitve načrtovanih ureditev v prostor s prikazom vplivov in povezav prostorskih ureditev s sosednjimi območji

4.1 Ureditvena situacijaM - 1 : 500

4.2 Prikaz ureditve s funkcionalno oblikovalskimi pogoji M - 1 : 500

4.3 Prikaz ureditve glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo  M - 1 : 500

4.4 Prometno tehnična situacija M - 1 : 500

5. Prikaz območja občinskega podrobnega prostorskega načrta z načrtom parcel

5.1 Načrt parcelacijeM - 1 : 500

III. Priloge:

1. Obstoječa prostorska dokumentacija

2. Prikaz stanja prostora za obravnavano območje

3. Seznam nosilcev urejanja prostora

4. Seznam izdelanih strokovnih podlag

5.Obrazložitev in utemeljitev sprememb in dopolnitev OPPN«

 

IV. Območje SD OPPN

 

4. člen

Za 4. členom odloka se doda nov 4.a člen, ki se glasi:

»4.a člen

(ureditveno območje SD OPPN)

(1)  Območje SD OPPN obsega parcele, na kateri se izvedejo trajni objekti, k čemur sodi ureditev prometne, energetske, komunalne in druge ureditve ter spremljajoči objekti.

(2)  Predmet SD OPPN je območje, ki obsega parcele št. 1885/6, 1885/5, 1885/8, vse k.o. (763) Oplotnica.

(3)  Velikost območja SD OPPN je 4170 m2«

 

V. Umestitev načrtovane prostorske ureditve v prostor

 

5. člen

Za 5. členom odloka se doda nov 5.a člen, ki se glasi:

»5.a člen

(obstoječe razmere SD OPPN)

(1)  Območje SD OPPN se nahaja jugovzhodno od centralnega naselja Oplotnica. Območje leži ob cesti Gmajna in ima direkten dovoz z obstoječe prometnice.

(2)  Območje je omejeno na vzhodu z obstoječo občinsko cesto LC 440271, na zahodu in jugu z gozdom ter na severu s travnikom.

(3)  Spremembe in dopolnitve zajemajo celotno območje veljavnega OPPN, to so parcele št. 1885/6, 1885/5, 1885/8, vse k.o. (763) Oplotnica. V severnem delu območja je že zgrajen objekt. V južnem delu območja ni bilo načrtovanih objektov, temveč samo urejena zelenica in travnik. Na to območje se sedaj umešča stanovanjski stavbi z vso potrebno ureditvijo.«

 

6. člen

Za 6. členom odloka se doda nov 6.a člen, ki se glasi:

»6.a člen

(planska in urbanistična podlaga SD OPPN)

(1) Območje se ureja z Občinskim prostorskim načrtom Občine Oplotnica (UL RS št.26/2015).

Osnovna namenska raba predstavlja stavbna zemljišča, posebna območja - BT, ki so namenjena posebnim dejavnostim, kot so območja za turizem, sejmišča in prireditveni prostori, športni centri in podobno. Enota urejanja prostora je OPL 43, s podrobnejšo namensko rabo BT – površine za turizem.

(2) Celotno območje SD OPPN se ureja z veljavnim prostorskim aktom – Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za del območja urejanja turističnega območja z nastanitvijo (UL RS, št. 31/2013). Predmet sprememb in dopolnitev je celotno območje veljavnega OPPN.«

 

7. člen

Za 7. členom odloka se doda nov 7.a člen, ki se glasi:

»7.a člen

(dovoljena namembnost objektov)

(1)  Po občinskem prostorskem načrtu leži območje SD OPPN na stavbnih zemljiščih, z oznako prostorske enote OPL 43, s podrobnejšo namensko rabo BT – površine za turizem.

Namen:

·  gostinski objekti, hoteli, bungalovi, apartmaji in drugi objekti za nastanitev ter objekti za potrebe turizma v povezavi s športom in rekreacijo (kamp, planinski, lovski, gozdarski dom idr.)

Dopustne dejavnosti:

·  Bivanje, gostinstvo in turizem pa tudi spremljajoče dejavnosti kot npr. trgovina ter storitvene dejavnosti, kulturne, razvedrilne, rekreacijske in športne dejavnosti ter druge dejavnosti.

(2)  Namembnost po tem členu velja tudi za obstoječi objekt.«

 

8. člen

Za 8. členom odloka se doda nov 8.a člen, ki se glasi:

»8.a člen

(vrste stavb in objektov na območju SD OPPN)

(1)  Na območju SD OPPN so po hierarhično višjem prostorskem aktu (OPN) opredeljene in dovoljene stavbe in objekti z namenom:

gostinski objekti, hoteli, bungalovi, apartmaji in drugi objekti za nastanitev ter objekti za potrebe turizma v povezavi s športom in rekreacijo (kamp, planinski, lovski, gozdarski dom idr.)

(2)  Dovoljene je izgradnja sledečih stavb in objektov:

STAVBE

·  Stanovanjske stavbe

·  Nestanovanjske stavbe: ob upoštevanju omejitev glede dopustnih dejavnosti

GRADBENI INŽENIRSKI OBJEKTI

·  gradnja omrežij ter pripadajočih objektov in naprav za potrebe prometne, komunalne (vodovod, kanalizacija), komunikacijske, energetske in okoljske infrastrukture;

·  objekti za varstvo pred naravnimi nesrečami;

·  otroška in druga javna igrišča ter igrišča za športe na prostem – večnamenska igrišča v normativno predpisani velikosti za določeno igro z žogo, drugi objekti za prosti čas, avtokamp, parkirišča ipd.

(3)  Dopustne gradnje:

·  Gradnje novih objektov (dozidave in nadzidave), rekonstrukcije, odstranitve objektov, vzdrževanje objektov, vse v skladu s splošnimi pogoji tega odloka.

Dovoljena je tudi odstranitev objektov in delov objektov, če se s tem ne poruši stavbni red, kadar gre za nadomestno gradnjo, kadar je odstranitev potrebna zaradi gradnje javne infrastrukture oziroma urejanja javnih površin in kadar je predvidena rekultivacija.

(4)  Vrsta stavb in objektov v tem členu veljajo tudi za obstoječe objekte na parceli.«

 

9. člen

Za 9. členom odloka se doda nov 9.a člen, ki se glasi:

»9.a člen

(zasnova urbanistične ureditve območja s pogoji za oblikovanje objektov)

(1) Načrtovane urbanistične ureditve na območju so:

·  izgradnja dveh (2) stanovanjskih stavb z namenom oddaje v turistične namene,

·  izgradnja enostavnih in nezahtevnih objektov za potrebe ožjega območja,

·  ureditev zunanjih površin,

·  izgradnja potrebne prometne, energetske, komunalne in komunikacijske infrastrukture.

(2) Načrtovana ureditev se umešča na območje vzhodno od ceste Gmajna, približno 900 m zračne dolžine jugovzhodno od centralnega naselja Oplotnica.

Ob obstoječo prometnico – Gmajna, občinsko cesto LC 440271, se vzhodno na nepozidano zemljišče načrtuje dovoz do dveh novo načrtovanih stanovanjskih stavb, namenjenih v pretežni meri v turistične namene.  Vzhodno od stavb, bliže obstoječi cesti, se načrtuje večja zelena površina z otroškim igriščem, parkirišče za uporabnike stanovanjskih stavb, obiskovalce in tlakovane površine.

(3) V jugozahodnem delu območja je načrtovana izgradnja dveh (2) stanovanjskih stavb z možnostjo oddaje v turistične namene, z različnim številom stanovanj in apartmajev, z novim uvozom na parcelo, s parkiranjem na lastni parceli, z vso potrebno zunanjo ureditvijo in vso potrebno komunalno in energetsko infrastrukturo.

Stanovanjski stavbi sta različnih velikosti.

(4) V kartografskem delu SD OPPN je prikazana zasnova, kjer je prikazana maksimalna tlorisna velikost stavb in območje pozidave, katerega tloris stavbe ne sme presegati. Črte območja pozidave ni dovoljeno presegati, stavba se je lahko dotika z zunanjo linijo fasade ali pa je od nje odmaknjena v notranjost, lahko je tudi manjšega tlorisa, prav tako se jo lahko prestavi  z zarisane lege v kartografskem delu kamorkoli znotraj območja pozidave. Stavba lahko presega območje pozidave le s funkcionalnimi elementi, ki ne vplivajo bistveno na oblikovni vtis gradbene mase. To so nadstreški, balkoni, loggie, zunanje stopnice, komunikacijska jedra, vhodi, vetrolovi in podobno.

(5) Smeri in lokacije dostopov, dovozov in vhodov so prikazane načelno, natančno se določijo v projektni dokumentaciji. Glavni vhodi v stavbe so orientirani h glavni dovozni cesti.

(6) Strehe so lahko ravne (lahko so tudi pohodne, zelene..), dvokapne ali večkapne.

(7) Pri fasadah je zaželena poenotena uporaba materialov v barvni lestvici svetlih pastelnih tonov zemeljskih barv. Vsiljive, izstopajoče in kričeče barve niso dovoljene.

 

Stanovanjska stavba 1:

·  namen – stavba za nastanitev, stavba za potrebe turizma in gostinstva,

·  dejavnost - bivanje, gostinstvo in turizem,

·  tlorisna velikost 12,00 m x 21,0 m,

·  etažnost max P+1+M,

·  višina kolenčnega zidu je 1,60 m,

·  višina stavbe od terena do slemena 11,60 m,

·  streha - simetrična dvokapnica naklona 35°, kritina opečna, po dolžini strešine je na obeh straneh strehe dopustna daljša frčada kot kubus, frčadi sta enako oblikovani,

·  v pritličju stavbe sta predvidena 2 stanovanja/apartmaja, v nadstropju 2 stanovanja/apartmaja, v mansardi 1 ali 2 stanovanja/apartmaja.

·  v stavbi se načrtuje največ 6 stanovanj/apartmajev.

 

Stanovanjska stavba 2:

·  namen – stavba za nastanitev, stavba za potrebe turizma in gostinstva,

·  dejavnost - bivanje, gostinstvo in turizem,

·  tlorisne dimenzije 10,00 m x 18,00 m,

·  etažnost max P+M,

·  višina stavbe od terena do slemena 7,00 m,

·  streha - dvokapnica, kritina opečna, dopustna je izvedba frčad,

·  v stavbi sta predvidena 2 stanovanja/apartmaja.«

 

10. člen

Za 10. členom odloka se doda nov 10.a člen, ki se glasi:

»10.a člen

(način urbanističnega urejanja za že pozidano območje)

(1) Objekt načrtovan po veljavnem prostorskem aktu – apartmajski objekt, v severnem delu območja je že zgrajen. Za obstoječi objekt veljajo ureditve in pogoji po veljavnem odloku ter ureditve in pogoji sprememb in dopolnitev OPPN po tem odloku.«

 

11. člen

Za 11. členom odloka se doda novi 11.a člen, ki se glasi:

»11.a člen

(odmiki objektov od parcelnih mej)

Odmiki objektov od parcelnih mej so razvidni iz kartografskih prilog, list številka:4.2 Prikaz ureditve s funkcionalno oblikovalskimi pogoji.«

 

12. člen

Za 12. členom odloka se doda novi 12.a člen, ki se glasi:

»12.a člen

(gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov)

(1)  Gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov se lahko izvaja skladno z veljavnimi predpisi.

(2)  Nezahtevni in enostavni objekti lahko presegajo gradbeno mejo, od parcelne meje s sosednjo zemljiško parcelo naj bodo odmaknjeni minimalno 1,0 m ali bližje s soglasjem lastnika sosednje parcele. Ograje in podporni zidovi se lahko izvedejo do parcelne meje, na parcelno mejo so lahko postavljeni le s soglasjem lastnika zemljiške parcele, na katero mejijo.

(3)  Oblikovni elementi enostavnih in nezahtevnih objektov morajo biti načrtovani skladno osnovnemu objektu.

(4)  Postavitev ograj v križiščih ne sme segati v območje preglednega trikotnika ali segati v območje javnih prometnih in zelenih površin.

 

NEZAHTEVNI IN ENOSTAVNI OBJEKTI:

(5)  Majhna stavba (garaža, lopa, uta, nadstrešek, drvarnica, pokrita skladišča za lesna goriva, senčnica, letna kuhinja, savna, fitnes, zimski vrt, vetrolov in podobno), majhna stavba kot dopolnitev obstoječe pozidave (lopa, uta, nadstrešek, manjša drvarnica, letna kuhinja, manjša savna, manjši zimski vrt, vetrolov in podobno), grajen gostinski vrt, ograja (varovalna ograja, sosedska ograja, igriščna ograja, protihrupna ograja in podobno), podporni zidovi z ali brez ograje, mala komunalna čistilna naprava, nepretočna greznica, rezervoar, vodnjak, vodomet, priključek na objekt gospodarske javne infrastrukture (priključek na objekte energetske infrastrukture, priključek na objekte za oskrbo s pitno vodo in priključek na odvajanje odpadne vode, priključek na komunikacijska omrežja in podobno), samostojno parkirišče, kolesarska pot, pešpot, gozdna pot in podobne, športno igrišče na prostem, vodno zajetje in objekti za akumulacijo vode in namakanje, objekti za oglaševanje, pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (grajeni rastlinjak, pokrita skladišča za lesna goriva, grajena opora za trajne nasade), pomožni komunalni objekti, pomožni objekti namenjeni obrambi in varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (zaklon, zaklonilnik, vadbeni prostor, plezalni objekt, vadišče na prostem), pomožni objekt za spremljanje stanja okolja (meteorološki objekt za monitoring kakovosti zraka, objekt za hidrološki monitoring površinskih voda, objekt za monitoring podzemnih voda, objekt za opazovanje neba, objekt za spremljanje seizmičnosti).«

 

13. člen

Za 18. členom odloka se doda novi 18.a člen, ki se glasi:

»18.a člen

(dostopnost in parkiranje)

(1)  Območje SD OPPN se priključuje na lokalno cesto – Gmajna, ki leži na vzhodni strani območja. Z lokalne ceste se načrtuje nov prometni priključek na zemljišče, v jugovzhodnem delu. Dovoz se bo vršil preko novega priključka, do načrtovanih parkirišč. Obstoječ in izveden priključek po veljavnem aktu, ki leži na severovzhodnem delu območja ostaja v uporabi za to obstoječo stavbo.

(2)  Odstava avtomobila je predvidena na lastni parceli, kjer je dovolj prostora za vse nastanitvene enote – stanovanja, apartmaje in tudi obiskovalce. Parkirna mesta se lahko pokrijejo z nadstrešnico.

(3)  Za vsako nastanitveno enoto je potrebno 1 PM/stanovanje ali apartma, kar je v tem primeru zagotovljeno na lastni parceli za vsako posamezno stavbo.

(4)  Parkiranje za obiskovalce in stanovalce se vrši na lastni parceli na vzhodni strani stavb, kjer je načrtovano zadostno število parkirnih mest. Za stanovanjsko stavbo 1, kjer je načrtovanih 6 nastanitvenih enot, je potrebno zagotoviti najmanj 6 parkirnih mest, po normativu 1PM/stanovanje ali apartma.

(5)  Za stanovanjsko stavbo 2, kjer sta načrtovan 2 nastanitveni enoti je potrebno zagotoviti najmanj 2 parkirna mesta, po normativu 1PM/stanovanje ali apartma. Načrtovana so 3 parkirna mesta, kar zadosti potrebam po parkirnih mestih.«

 

VI. Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

14. člen

Za 22. členom odloka se doda novi 22.a člen, ki se glasi:

»22.a člen

(komunalno omrežje)

(1)  Po podatkih z javno dostopnih portalov je razvidno, da se obravnavan poseg nahaja na erozijsko ogroženem območju, zato se je izdelalo geološko poročilo - Geomehansko poročilo 961-1 o sestavi tal in pogojih temeljenja objekta – turistični objekt z namestitvijo, z oceno o dejanski erozijski ogroženosti ter s predlogi za odvajanje odpadnih in padavinskih voda na parc.št. 1885/6, 1885/5, 1885/8; k.o. Oplotnica, izdelovalca Unitera d.o.o., geomehanika in gradbeništvo, Obrežna ulica 133, 2000 Maribor, št. projekta DN 961/2021, Maribor 12.5.2021).

(2)  Iz geomehanskega poročila je razvidno, da se območje nahaja na plazljivem in erozisko ogroženem območju, teren na lokaciji je raven, stabilen, zaradi posegov ne bo ogrožena plazovitost in erodibilna stabilnost terena. Vpliva na talne vode ni. Objekt se bo temeljil na AB temeljni plošči. Odvod fekalnih vod v MČN, po izgradnji kanalizacije obvezen priključitev na kanalizacijo. Meteorne vode se lokalno ponikajo.

 

VII. Rešitve in ukrepi za varstvo okolja, ohranjanje narave, varstvo kulturne dediščine ter trajnostno rabo naravnih dobrin

 

15. člen

Za 27. členom odloka se doda novi 27.a člen, ki se glasi:

»27.a člen

(varovanje kulturne dediščine)

(1)  Na območju urejanja se nahajajo naslednje enote kulturne dediščine:

ESDIMEREZIMPODREZIM

29875Oplotnica – Arheološko območje

Oplotnica kulturni spomenik

(2) SD OPPN ureja območje izven zavarovanega območja kulturnega spomenika Oplotnica – Arheološko najdišče Oplotnica (EŠD 29857), deloma pa bo njegovo območje prečil. Zaradi tega je potrebno upoštevati:

·  predlagana gradnja stanovanjske stave 1 in stanovanjske stavbe 2 je na način, kot je navedeno v odloku dopustna znotraj začrtanega območja pozidave, ki ga ni dovoljeno presegati,

·  ob predlagani gradnji - predvsem parkirišč k stanovanjskem objektu 1 vzdolž roba najdišča – se bo vzporedno izvajalo arheološko raziskavo,

·  pred gradnjo dovoza k novim objektom in gradnjo vse priključne komunalne in gospodarske infrastrukture, ki bo prečila območje najdišča, bo investitor moral zagotoviti predhodne arheološke raziskave (pri tem priporočamo, da se navedena gradbeno – zemeljska dela po obsegu in izpeljavi optimizira).

 

VIII. Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

16. člen

Za 24. členom odloka se doda novi 24.a člen, ki se glasi:

»24.a člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1)  Mikrolokacija predvidenih objektov se nahaja na ravninskem terenu med regionalno cesto na eni strani in obstoječem turističnem objektu na zadnji strani parcele. Teren, kjer bo novogradnja locirana se po osnovni geološki karti sicer nahaja na plazljivo in erozijsko ogroženem območju, vendar bo objekt lociran na ravninskem delu terena, neposredno ob lokalni cesti, kjer so erozijski vplivi zanemarljivi. Ob pregledu lokacije in obstoječih sosednjih objektih ni bilo zaznanih nikakršnih znakov plazenja terena v okolici ali poškodb na objektih, ki bi kazali na erozijske vplive okoliškega terena. Iz izdelanega geomehanskega poročila 961-1 izhaja, da je teren na predmetni lokaciji stabilen, prav tako se z bodočim gradbenim posegom ne bo ogrožala plazovitost in erodibilna stabilnost terena. Erozijskih vplivov na predmetni lokaciji praktično ni.

(2)  Širše obravnavano območje sodi po Karti potresne nevarnosti Slovenije za povratno dobo 475 let na  območje  kjer  se  upošteva  računsko  vrednost  potresnega  pospeška  temeljnih  tal  aGr = 0,125 x g.

(3)  Za primere razlitja nevarnih snovi (olja, goriva) je potrebno pripraviti načrt za hitro ukrepanje in voditi evidenco o nevarnih snoveh, ki se uporabljajo na gradbišču. Možnost razlitja nevarnih snovi v času gradnje objekta se zmanjša na minimalno ob upoštevanju sledečega:

·  nadzor tehnične usposobljenosti vozil in gradbene mehanizacije,

·  nadzor nad uporabo in skladiščenjem goriv ter motornih in strojnih olj,

·  nadzor nad ravnanjem z odstranjenimi gradbenimi elementi z obstoječih utrjenih površin in objektov in

·  nadzor nad ravnanjem z odpadno embalažo in ostanki gradbenih in drugih materialov.

 

17. člen

Za 30. členom odloka se doda novi 30.a člen, ki se glasi:

»30.a člen

(varstvo pred požarom)

(1)  Območje SD OPPN se nahaja na področju, kjer je požarna ogroženost naravnega okolja srednje velika.

(2)  Stavbe morajo biti projektirane in grajene tako:

·  da je ob požaru na voljo zadostno število ustrezno izvedenih evakuacijskih poti in izhodov na ustreznih lokacijah, ki omogočajo hiter in varen umik,

·  da je ob požaru na voljo zadostno število naprav za gašenje in je omogočen dostop gasilcem,

·  da imajo zgradbe ustrezno nosilno konstrukcijo in so načrtovane tako, da je onemogočeno širjenje požara po stavbah,

·  da se zagotovi potrebni odmik od meje parcel in med objekti ter potrebna protipožarna ločitev z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte.

(3) Voda potrebna za gašenje požara v stavbah bo zagotovljena z javnih hidrantnim omrežjem. Upravljavec vodovodnega omrežja zagotavlja zmogljivost hidrantnega omrežja z 30 l/sekundo vode za gašenje.

(4) Kinematični elementi cestnega priključka morajo zagotavljati prevoznost tipičnim vozilom kot tudi komunalnemu 3 osnemu vozilu, gasilskemu vozilu ipd. Takšnim obremenitvam mora »slediti« tudi dimenzioniranje nosilne konstrukcije.

 

IX. Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev

 

18. člen

Za 33. členom odloka se doda novi 33.a člen, ki se glasi:

»33.a člen

(dopustna odstopanja pri načrtovanju stavb, prometne ureditve in energetske ter komunalne ureditve)

(1)  Pri uresničitvi SD OPPN so dopustna odstopanja od funkcionalnih, tehničnih rešitev, določenih s tem odlokom, če se pri nadaljnjem podrobnejšem proučevanju prometnih, energetskih, tehnoloških, geoloških, hidroloških, okoljskih, geomehanskih in drugih razmer pridobijo tehnične rešitve, ki so primernejše z oblikovalskega, prometno tehničnega ali okoljevarstvenega vidika, s čimer pa se ne smejo poslabšati prostorske in okoljske razmere.

(2) Dopustno odstopanje od tlorisnih gabaritov predvidenih stavb je opisano v 9. členu tega odloka.

(3) Preseganje višinskih gabaritov stavb je možno le za postavitev strojne opreme (klime, prezračevalni sistemi, dimniki, sončni kolektorji, sončne elektrarne, fotovoltaika…).

(4) V projektih za pridobitev gradbenega dovoljenja se vse lokacije objektov in naprav natančno določi. Dopustna so odstopanja od podatkov, prikazanih v kartografskih prilogah, ki so posledica natančnejše stopnje obdelave projektov. Večja odstopanja so dopustna skladno z določbami tega odloka.

(5) Preoblikovanje parkirnih površin je možno skladno s potrebami gradnje in ob upoštevanju pogojev iz tega odloka. Mikrolokacije dovozov in obliko parkiranja se opredeli v projektni dokumentaciji.

(6) Dopustna so odstopanja od rešitev opredeljenih v predmetnem OPPN (trase posameznih vodov, mesta, način priključevanja ipd.). Natančne rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji ob upoštevanju usmeritev tega OPPN, upoštevanje veljavne zakonodaje, predpisanih odmikov med posameznimi kanalnimi vodi. Spremembe lege in trase posameznih vodov so dopustne tudi v primeru težav pri pridobivanju zemljišč.

 

X. Etapnost izvedbe prostorske ureditve ter drugi pogoji in zahteve za izvajanje podrobnega načrta

 

19. člen

Za 34. členom odloka se doda novi 34.a člen, ki se glasi:

»34.a člen

(etapnost izvajanja SD OPPN)

(1) Ureditve, načrtovane z SD OPPN, se lahko izvajajo v več etapah. Etapna gradnja je možna v sklopu s potrebami in finančnimi možnostmi investitorja, etape morajo biti funkcionalno zaključene celote in se lahko tudi združujejo, vključno s prometno, komunalno in energetsko infrastrukturno ureditvijo in priključki ter zunanjimi ureditvami.

 

XI. Predhodne in končne določbe

 

20. člen

(vpogled v SD OPPN)

(1)  SD OPPN s prilogami se hrani na sedežu Občine Oplotnica v digitalni in analogni izpisani in izrisani obliki in je na vpogled v času uradnih ur občinske uprave.

(2)  V primeru odstopanja med digitalno in analogno obliko veljajo podatki iz analogne oblike podrobnega načrta.

 

21. člen

(pričetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 18.11/2021

Datum: 16. 12. 2021

 

 

Občina Oplotnica

 

Matjaž Orter, župan