New Page 2

Na podlagi 24. člen Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/2008, 57/2012, 90/2012 – ZdZPVHVVR in 26/2014), 16. člen Statuta Občine Radenci  (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 2/11 in 67/15) je Občinski svet Občine Radenci na 9. redni seji dne, 25.10.2019 sprejel

 

PRAVILNIK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH PRAVILNIKA O DODELJEVANJU DRŽAVNIH POMOČI ZA OHRANJANJE IN SPODBUJANJE RAZVOJA KMETIJSTVA IN PODEŽELJA V OBČINI RADENCI ZA PROGRAMSKO OBDOBJE 2015-2020

 

1. člen

Ta pravilnik določa področje uporabe, pogoje, vrste pomoči s posameznimi ukrepi in druge ukrepe Občine Radenci za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja.

V 1. členu (vsebina pravilnika) se za drugo alinejo doda nova tretja alineja, ki glasi:

» pomoč de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v kmetijskem sektorju (UL L št. 352 z dne 24. 12. 2013, str. 9), zadnjič spremenjeno z Uredbo Komisije (EU) 2019/316 z dne 21. februarja 2019 o spremembi Uredbe (EU) št. 1408/2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v kmetijskem sektorju (UL L št. 51I z dne 22. 2. 2019, str. 1), (v nadaljnjem besedilu: Uredba Komisije (EU) št. 1408/2013), ter«.

Dosedanja tretja alineja postane četrta alineja.

 

2. člen

V 5. členu Pravilnika  o dodeljevanju državnih pomoči za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Radenci za programsko obdobje 2015-2020  (Uradno glasilo slovenskih občin št. 51/2015) se dodata nova ukrepa:

 

Vrste pomoči

Ukrepi:

Pomoči de minimis  na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 1408/2013

UKREP 7: Pomoč čebelarstvu

UKREP  8: Podpora zdravljenju čebel

 

3. člen

V 20.  členu pravilnika se  besedna zveza »UKREP 7«  nadomesti z besedno zvezo » UKREP 6«.

 

 

4. člen

Za 20. členom se doda novo IV. poglavje z novim 21., 21.a, 21.b, 21.c in 21.č,  členom, ki se glasijo:

 

IV.  Ukrepi de minimis v skladu z uredbo komisije (EU) št. 1408/2013

 

21. člen

(splošne določbe o pomoči de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013)

(1) Do de minimis pomoči v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 so upravičena le podjetja, ki so dejavna v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov, razen za:

a) pomoč, katere znesek je določen na podlagi cene ali količine proizvodov, danih na trg,

b) pomoč za dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, in sicer pomoč, neposredno povezano z izvoženimi količinami, vzpostavitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo,

c) pomoč, ki se dodeli pod pogojem, da se domačim proizvodom pri uporabi daje prednost pred uvoženimi.

(2) Če je podjetje dejavno v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov in tudi v enem ali več sektorjih oziroma ima druge dejavnosti, ki spadajo na področje uporabe Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013, se navedena uredba uporablja za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjimi sektorji ali dejavnostmi, če je na ustrezen način, na primer z ločitvijo dejavnosti ali stroškov, zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z navedeno uredbo.

(3) Če je podjetje dejavno v primarni proizvodnji kmetijskih proizvodov ter v sektorju ribištva in akvakulture, se določbe Uredbe Komisije (EU) št. 717/2014 z dne 27. junija 2014 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis v sektorju ribištva in akvakulture (UL L št. 190 z dne 28. 6. 2014, str. 45; v nadaljevanju: Uredba Komisije (EU) št. 717/2014) uporabljajo za pomoč, dodeljeno v zvezi s slednjim sektorjem, če je na ustrezen način, na primer z ločitvijo dejavnosti ali stroškov, zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z navedeno uredbo.

(4) Skupni znesek pomoč de minimis v kmetijstvu, dodeljena kateremu koli upravičencu oziroma enotnemu podjetju ne sme presegati zgornjih mej iz 3. člena Uredbe Komisije (EU) št. 1408/2013, in sicer ne glede na to, iz katerih javnih virov so sredstva dodeljena.

(5) Zgornja meja pomoči se izrazi v denarni dotaciji. Dodeljena pomoč predstavlja bruto znesek pomoči, to je pred odbitkom davka ali drugih dajatev.

 

21. a  člen

(kumulacija de minimis pomoči po Uredbi Komisije (EU) št. 1408/2013)

(1) Pomoči de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo za isti ukrep, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost zadevne pomoči ali znesek pomoči, določen za posebne okoliščine vsakega primera v uredbi o skupinskih izjemah ali sklepu Komisije.

(2) Če je podjetje dejavno v primarni kmetijski proizvodnji kmetijskih proizvodov in je poleg tega dejavno v enem ali več sektorjih ali opravlja dejavnosti, ki spadajo na področje uporabe Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013, se pomoč de minimis, dodeljena za dejavnosti v sektorju kmetijske proizvodnje v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013, lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno sektorjem ali dejavnostim v gospodarstvu, do ustrezne zgornje meje, določene v Uredbi Komisije (EU) št. 1407/2013, če je z ločitvijo dejavnosti ali stroškov zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013.

(3) Če je podjetje dejavno v primarni kmetijski proizvodnji kmetijskih proizvodov ter v sektorju ribištva in akvakulture, se pomoč de minimis, dodeljena za dejavnosti v sektorju kmetijske proizvodnje v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013, lahko kumulira s pomočjo de minimis za dejavnosti v sektorju ribištva in akvakulture v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 717/2014 do zgornje meje, če je z ločitvijo dejavnosti ali stroškov zagotovljeno, da primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov ne prejema pomoči de minimis, dodeljene v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 717/2014.

 

21. b člen

 

UKREP 7: POMOČ ČEBELARSTVU

 

Cilj pomoči je ohranjanje in spodbujanje razvoja čebelarstva.

Predmet podpore je finančna pomoč za:

a)  nakup čebeljih družin,

b)   nakup panjev,

c)   nakup podničnih vložkov

d)   nakup hrane za čebele za zimo

Upravičenci:

·    do pomoči iz prejšnjega odstavka tega člena so upravičeni čebelarji na območju Občine Radenci, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev, v register čebelnjakov, v skladu s pravilnikom, ki ureja vpis v register čebelnjakov in izpolnjujejo pogoje, kot so opredeljeni v 1. točki prvega odstavka 6. člena tega pravilnika.

Bruto intenzivnost pomoči:

·    za namene iz točke »b«, »c« in »d« drugega odstavka tega člena je intenzivnost pomoči  do 100 % upravičenih stroškov.

Pomoč za nakup čebeljih družin iz točke a) drugega odstavka tega člena znaša  30 EUR na čebeljo družino.

Skupni znesek pomoči na upravičenca po tem ukrepu se ustrezno zniža, če bi z odobreno de minimis pomočjo presegli skupni znesek de minimis pomoči iz četrtega odstavka 21. člena tega pravilnika.

Pogoji za pridobitev sredstev:

Za pridobitev sredstev po tem ukrepu je potrebno predložiti popolno vlogo, z zahtevanimi dokazili o nastalih stroških (plačanih računih …), skladno z določbami iz javnega razpisa.

V javnem razpisu se lahko določijo dodatni pogoji, ki pa ne smejo biti v nasprotju s tem pravilnikom in drugimi predpisi.

 

21. c  člen

 

UKREP 8:  PODPORA ZDRAVLJENJU ČEBEL

 

Cilji pomoči:

a)   Ohranjanje oziroma povečevanje čebeljih družin.

Razlogi za ukrepanje:

Podpora je namenjena sofinanciranju zdravljenja čebel zaradi ohranjanja/povečevanja čebeljih

družin, spodbujanja čebelarstva v občini.

Upravičenci do pomoči:

·    do pomoči iz prejšnjega odstavka tega člena so upravičeni čebelarji na območju Občine Radenci, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev, v register čebelnjakov, v skladu s pravilnikom, ki ureja vpis v register čebelnjakov in izpolnjujejo pogoje, kot so opredeljeni v 1. točki prvega odstavka 6. člena tega pravilnika.

Upravičeni stroški:

Pomoč se dodeli za stroške nakupa zdravil za zdravljenje čebel.

Bruto intenzivnost pomoči:

·    Do 100% upravičenih stroškov.

Skupni znesek pomoči na upravičenca po tem ukrepu se ustrezno zniža, če bi z odobreno de minimis pomočjo presegli skupni znesek de minimis pomoči iz četrtega odstavka 21. člena tega pravilnika.

Pogoji za pridobitev sredstev:

Za pridobitev sredstev po tem ukrepu je potrebno predložiti popolno vlogo, z zahtevanimi dokazili o nastalih stroških (plačanih računih …), skladno z določbami iz javnega razpisa.

V javnem razpisu se lahko določijo dodatni pogoji, ki pa ne smejo biti v nasprotju s tem pravilnikom in drugimi predpisi.

 

21. č  člen

(obveznosti prejemnika pomoči in občine)

(1) Prejemnik pomoči mora imeti za nakazilo dodeljenih sredstev odprt transakcijski račun v Republiki Sloveniji.

(2) Prejemnik mora k vlogi predložiti:

·    pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je upravičenec, oziroma enotno podjetje prejelo na podlagi uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu;

·    pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste namene, da občina lahko zagotovi, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih;

·    seznam podjetij, s katerimi je lastniško povezan, tako da se preveri skupen znesek že prejetih de minimis pomoči za vsa, z njim povezana podjetja;

·    izjavo o ločitvi dejavnosti, oziroma stroškov vezano na določilo drugega in tretjega odstavka 21. a člena tega pravilnika;

·    pisno izjavo, da ni prejemnik sredstev za iste upravičene stroške iz nacionalnega Programa ukrepov na področju čebelarstva.

(3) Občina bo s sklepom pisno obvestila prejemnika:

·    da je pomoč dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1408/2013 s sklicem na njeno uradno objavo in o odobrenem znesku de minimis pomoči.«

 

5. člen

V pravilniku dosedanji 21. člen postane  22.  člen.

V pravilniku dosedanje poglavje »VI. KONČNE DOLOČBE« postane poglavje »VII. KONČNE DOLOČBE«.

 

6  . člen

Spremembe in dopolnitve pravilnika začnejo veljati  naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka:330-0003/2019-1

Datum: 25.10.2019

 

 

Občina Radenci

 

Roman Leljak, župan