New Page 2

Na podlagi 57. člena Statuta Občine Ravne na Koroškem (Uradno glasilo slovenskih občin št. 16/16) je Komisija Občine Ravne na Koroškem za vloge občanov in za priznanja na svoji 2. seji dne 4. 3. 2019 sprejela

 

POSLOVNIK

O DELU KOMISIJE OBČINE RAVNE NA KOROŠKEM ZA VLOGE OBČANOV IN ZA PRIZNANJA

 

I.   Splošne določbe

 

1. člen

Ta poslovnik določa organizacijo in način dela Komisije Občine Ravne na Koroškem za vloge občanov in za priznanja (v nadaljevanju: komisija).

 

2. člen

Komisija opravlja svoje naloge v skladu z 57. členom Statuta Občine Ravne na Koroškem:

·        obravnava pritožbe, ki se nanašajo na kršitve Kodeksa ravnanja nosilcev javnih funkcij v Občini Ravne na Koroškem;

·        obravnava vloge in pritožbe občanov v zvezi z delom občinske uprave;

·        spremlja izvajanje občinskega odloka in pravilnika o podeljevanju nagrad in priznanj;

·        obravnava predlog kriterijev za podeljevanje občinskih priznanj;

·        vodi postopke za podelitev občinskih priznanj, predlaga občinskemu svetu prejemnike priznanj;

·        obravnava pobude in pripravlja predloge za državna odlikovanja;

·        obravnava druga vprašanja, za katera jo pooblasti občinski svet.

 

3. člen

(1) Komisija deluje pri svojem delu v skladu z načeli strokovnosti, pravičnosti in častnega ravnanja.

(2) Komisija je pri svojem delu samostojna.

 

4. člen

Predsednik in člani komisije so za svoje delo upravičeni do povračila stroškov na način in v višini, kot je to določeno za delovna telesa občinskega sveta.

 

II. Delo komisije

 

5. člen

Delo komisije vodi predsednik komisije. V odsotnosti nadomešča predsednika njegov namestnik. Predsednika in namestnika predsednika izvoli komisija izmed svojih članov, ki jih imenuje občinski svet za obdobje trajanja svojega mandata.

 

6. člen

Naloga predsednika je, da:

·        vodi in organizira delo komisije,

·        sklicuje in vodi seje,

·        podpisuje sklepe, zapisnike in predloge,

·        skrbi za izvajanje sklepov,

·        sodeluje z občinskim svetom in županom,

·        sodeluje na sejah občinskega sveta in poroča o delu komisije.

 

7. člen

Komisija praviloma dela na sejah.

Predlog dnevnega reda seje določi predsednik, predloge za uvrstitev zadeve na dnevni red pa lahko podajo vsi člani komisije. Predsednik je dolžan uvrstiti na dnevni red zadevo, ki jo je s sklepom predlagal občinski svet ali župan.

 

8. člen

Vabilo za sejo komisije mora biti poslano članom komisije najmanj tri dni pred sejo komisije, razen v izjemnih in utemeljenih primerih. Vabilu je potrebno obvezno priložiti gradivo, ki je potrebno za obravnavo.

Gradiva za odločanje komisije o predlogih za občinska priznanja se zaradi obsežnosti pošlje članom komisije najmanj sedem dni pred sejo komisije, razen v izjemnih in utemeljenih primerih.

 

9. člen

Po opravljeni razpravi o posameznih točkah dnevnega reda predsednik oblikuje predlog sklepa in ga da na glasovanje.

Komisija veljavno sklepa, če je na seji prisotna večina članov komisije. Odločitev je sprejeta, če za predlog glasuje večina opredeljenih članov komisije. Glasovanje na sejah je praviloma javno, z dviganjem rok. Na zahtevo večine prisotnih članov komisije se mora glasovanje izvesti tajno.

 

10. člen

Na seji komisije se piše zapisnik in vodi evidenca prisotnosti.

Zapisnik obvezno vsebuje:

·        zaporedno številko seje, kraj, datum, uro pričetka in trajanja seje,

·        navedbo prisotnih članov, odsotnih članov, z razlogom za odsotnost ter navedbo ostalih prisotnih na seji,

·        sprejet dnevni red,

·        potek seje z navedbo poročevalcev,

·        sprejete sklepe,

·        morebitna ločena mnenja članov komisije,

·        izjave, za katere so navzoči izrecno zahtevali, da se vnesejo v zapisnik.

Zapisnik podpišeta predsednik komisije in zapisnikar.

 

11. člen

Predsednik komisije lahko v primerih, ko to opravičuje nujnost zadeve, opravi dopisno sejo. Dopisna seja se izvede tako, da se vsakemu članu komisije posreduje predlog sklepa z obrazložitvijo pisno ali telefonsko, nakar se le-ta opredeli na enak način.

O opravljeni dopisni seji se sestavi zapisnik, ki ga obravnava komisija na prvi redni seji. V zapisnik se vpiše način in čas izvajanja seje, predlog sklepa in sklep ter poimenski seznam članov, ki so glasovali, ter članov, ki v času izvajanja seje niso bili dosegljivi.

Dopisna seja lahko obsega le eno točko dnevnega reda.

 

12. člen

Zapisniki in druga gradiva za seje komisije se hranijo v arhivu občinske uprave. Zapisniki sej in sklepi se hranijo trajno, drugo gradivo pa deset let.

 

13. člen

Strokovna in administrativna opravila za potrebe komisije opravljajo strokovne službe občinske uprave.

 

III.   Postopek za obravnavo kršenja kodeksa ter obravnavo vlog občanov

 

14. člen

(1) Komisija obravnava prijave in pritožbe, ki se nanašajo na kršitve Kodeksa ravnanja nosilcev javnih funkcij v Občini Ravne na Koroškem, v skladu z določili kodeksa in odgovornostjo do volivcev.

(2) Prijave kršitev kodeksa lahko komisiji podajo politične stranke, svetniške skupine in člani občinskega sveta, župan ter posamezni občani.

(3) Komisija obravnava prijavljeno kršitev kodeksa najkasneje v roku 30 dni po prijavi.

 

15. člen

(1) Pri obravnavi prijave kršitev kodeksa pridobi komisije dostopne podatke o očitani kršitvi in se samostojno odloči o upravičenosti prijave o kršitvi kodeksa.

(2) Funkcionar, ki mu je očitana kršitev kodeksa, ima pravico komisiji podati razlago svojega delovanja oziroma mnenje o očitani kršitvi kodeksa.

(3) O primerih kršitev kodeksa, ki jih obravnava, sprejme komisija pisno odločitev o presoji skladnosti ravnanja s kodeksom ter o njej obvesti občinski svet in župana.

 

16. člen

(1) Komisija obravnava posamezno vlogo ali pritožbe občanov v zvezi z delom občinske uprave najkasneje v roku 30 dni po prejemu pritožbe.

(2) Pri obravnavi vlog in pritožb občanov v zvezi z delom občinske uprave pridobi komisije potrebno dokumentacijo, po potrebi pa tudi uradno stališče direktorja občinske uprave glede posamezne pritožbe.

(3) Pri odločanju o pritožbah upošteva komisija zakon, ki ureja splošni upravni postopek in kodeks ravnanja javnih uslužbencev.

(4) Po presoji predsednika lahko komisija v postopek ugotavljanja upravičenosti pritožbe vključi tudi zunanje strokovnjake.

(5) Komisija  sprejme o utemeljenosti pritožbe pisno odločitev ter o njej obvesti župana, direktorja občinske uprave osebo, ki je vložila pritožbo.

(6) Komisija v primerih ugotovljenih nepravilnostih pri delu občinske uprave odgovornim predlaga rešitve.

 

IV. Postopek podeljevanja občinskih priznanj

 

17. člen

Delo komisije v zvezi s postopki  za sprejemanje odločitev o predlogih za podelitev priznanj Občine Ravne na Koroškem, kriterije za podeljevanje in način podeljevanja, vročitev ter način vodenja evidence je urejeno s posebnim pravilnikom.

 

V.  Končni določbi

 

19. člen

Za vprašanja, ki niso posebej urejena s tem poslovnikom, se uporabljajo določila poslovnika o delu občinskega sveta občine.

 

20. člen

Poslovnik se po pridobljenem soglasju občinskega sveta objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati z dnem objave.

 

Številka: 094-0003/2018

Ravne na Koroškem, 4. 3. 2019

 

 

Občina Ravne na Koroškem

 

dr. Tomaž Rožen, župan