New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur.l. RS, št. 94/07 – UPB, 27/08, 76/08, 79/09 in 51/10), Zakona o društvih (uradno prečiščeno besedilo, Ur. l. RS, št. 64/11) ter 15. člena Statuta občine Gorišnica (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 57/17) je Občinski svet Občine Gorišnica na svoji 18. redni seji dne, 5.4.2018 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU PROGRAMOV IN PROJEKTOV DRUGIH DRUŠTEV V OBČINI GORIŠNICA

 

I.Splošne določbe

 

1. člen

S tem Pravilnikom o sofinanciranju programov in projektov drugih društev v Občini Gorišnica (v nadaljevanju besedila: pravilnik) se določijo pogoji, merila in postopki za vrednotenje in razdelitev sredstev, namenjenih za programe in projekte društev, ki jih iz občinskega proračuna sofinancira Občina Gorišnica.

 

2. člen

Po tem pravilniku se sofinancira dejavnost registriranih društev, ki jih ostali pravilniki o sofinanciranju programov in projektov iz proračuna Občine Gorišnica ne določajo in imajo sedež v Občini Gorišnica.

 

3. člen

Odgovorni (v skladu z 9. členom tega pravilnika) za potrditev izbora programov in predloga delitve razpoložljivih sredstev za sofinanciranje namena iz druge točke tega pravilnika, občinska uprava ter predlagatelji programov oziroma projektov se pri pripravljanju, sprejemanju in izvajanju odločitev o izbiri projektov in programov, ravnajo po pogojih in merilih, ki so sestavni del pravilnika.

 

II.Upravičenci in pogoji za pridobitev sredstev

 

4. člen

Izvajalci dejavnosti, projektov in programov, ki se sofinancirajo na podlagi tega pravilnika so društva, ki s svojim delovanjem dokažejo vsebinsko učinkovitost in koristnost Občini Gorišnica, delujejo v javnem interesu ter pomenijo dvig kakovosti življenja svojih članov.

 

5. člen

Izvajalci dejavnosti, projektov in programov na področju društev morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

·   da imajo sedež v Občini Gorišnica,

·   da so registrirani za opravljanje programov na področju ustrezne dejavnosti društev oziroma, ki s svojim dosedanjim delom izkazujejo pričakovano kakovost na tem področju,

·   da imajo zagotovljene možnosti (materialne, kadrovske in organizacijske) za uresničitev načrtovanih aktivnosti na svojem področju,

·   da imajo urejeno evidenco o članstvu, plačani članarini in ostalo dokumentacijo, kot to določa Zakon o društvih, so registrirana in aktivno delujejo vsaj tri leta,

·   da občinski upravi vsako leto redno dostavljajo poročila o realizaciji programov, poslovno poročilo za preteklo leto, poročila o doseženih uspehih na občinskih, regionalnih in državnih prireditvah, če se jih udeležijo, ter načrt aktivnosti za prihodnje leto,

·   da dostavijo osnutek projekta, ki zagotavlja ustrezno kakovost in izkazuje doseganje ciljev iz pravilnika.

 

III.Postopek javnega razpisa in dodeljevanja finančnih sredstev

 

6. člen

Postopek javnega razpisa in dodeljevanje finančnih sredstev izvajalcem poteka po naslednjem zaporedju:

 

·   priprava in objava javnega razpisa za zbiranje predlogov programov in projektov društev (v nadaljnjem besedilu: javni razpis),

·   zbiranje predlogov programov in projektov,

·   strokovno ocenjevanje prispelih predlogov programov in projektov,

·   obravnava in potrditev predlogov programov in projektov,

·   obveščanje predlagateljev o odločitvi,

·   reševanje morebitnih pritožb predlagateljev,

·   sklepanje pogodb z izbranimi izvajalci dejavnosti, projektov in programov društev,

·   spremljanje izvajanja pogodb,

·   obravnava poročil o projektih in programih ter ocena skladnosti s pogodbami izvajalcev,

·   ugotavljanje presežka priznanih namenskih sredstev in njihovo porabo.

 

7. člen

Za pripravo besedila javnega razpisa, razpisno dokumentacijo ter objavo javnega razpisa v lokalnem časopisu in na spletni strani občine je odgovorna strokovna služba občinske uprave v roku 30 dni od potrditve in sprejema proračuna občine za tekoče leto. Javni razpis potrdi župan.

 

8. člen

Javni razpis vsebuje:

·   predmet razpisa,

·   pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci,

·   namene, ki so predmet financiranja,

·   višino sredstev,

·   informacijo o razpisni dokumentaciji,

·   rok prijave,

·   rok, v katerem bodo izvajalci obveščeni o izidu.

Zainteresirani izvajalci dejavnosti, programov in projektov, ki izpolnjujejo pogoje iz 2., 4. in 5. člena tega pravilnika, se prijavijo na razpis na obrazcih razpisne dokumentacije, ki jo pripravi občinska uprava.

Razpisna dokumentacija mora biti potencialnim kandidatom na razpolago najmanj 15 dni pred rokom za oddajo prijave.

 

9. člen

Odpiranje, pregled in ocenitev prispelih vlog oz. predlogov programov in projektov društev s predlogom izbora programov in projektov ter določitev predloga višine sofinanciranja teh dejavnosti, programov in projektov opravi 3 članska komisija, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz:

·   1 predstavnika občinske uprave,

·   1 predstavnika občinskega sveta in

·   1 predstavnika odbora za negospodarske dejavnosti.

 

10. člen

Občinska uprava s sklepom obvesti o izidu razpisa vse prijavljene na razpis. Zoper ta sklep je možno podati ugovor županu občine najkasneje v roku osmih dni od prejetja sklepa.

Odločitev župana na ugovor je dokončna. Izbrani predlagatelj postane izvajalec po obojestranskem podpisu pogodbe.

Župan vsako leto posebej sklene z izvajalci dejavnosti društev pogodbe o sofinanciranju. Če izbrani izvajalec pogodbe ne podpiše v roku enega meseca od prejema pogodbe, se šteje, da je odstopil od svoje zahteve za sofinanciranje.

V pogodbi se opredeli izbrani program oziroma projekt, višino in namen sofinanciranja, roke za zagotovitev finančnih sredstev in način nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev.

Izvajalci dejavnosti, programov in projektov društev morajo po opravljenih nalogah oziroma v časovnih razdobjih, določenih s pogodbo, predložiti dokazila o izpolnitvi prevzetih obveznosti v skladu s pogodbo. Izvajanje pogodbenih obveznosti spremlja občinska uprava.

V kolikor občinska uprava ugotovi, da izvajalec ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti, se mu za ta del programa ukinejo finančna sredstva, že prejeta sredstva po mora izvajalec vrniti v občinski proračun, skupaj z zakonsko predpisanimi obrestmi. Tako sproščena sredstva dodamo k sredstvom, katerih kriterije določa 11. člen tega pravilnika.

Izvajalec, ki krši določila iz prejšnjega odstavka tega člena, naslednje leto na javnem razpisu ne more kandidirati za sofinanciranje dejavnosti in izvajanja programov in projektov društva.

 

11. člen

Izjemoma sme župan skleniti pogodbo o sofinanciranju posameznega programa oziroma projekta tudi brez javnega razpisa (tudi za društva s sedežem izven občine), vendar le v primeru, da ugotovi posebno pomembnost programa oziroma projekta in ga ni bilo mogoče vnaprej načrtovati.

Iz občinskega proračuna se lahko financirajo tudi drugi projekti, če pomenijo bistveno popestritev društvene dejavnosti v občini z novostmi in kvaliteto, ki pripomore k kvaliteti življenja občanov.

 

V.Končne določbe

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-2/2018

Datum: 5.4.2018

 

 

Občina Gorišnica

 

Jože Kokot, župan