New Page 2

Na podlagi 3., 7. in 21. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/98), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi  (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12 - ZUJF) in 16. člena Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo ZSO, št. 2/11 – UPB1 in 11/12) je Občinski svet Občine Nazarje na 26. redni seji, dne, 14. 11. 2013 sprejel

PRAVILNIK

O UPORABI ŠPORTNE DVORANE NAZARJE IN O OBLIKOVANJU CEN

 

I.  Splošne določbe

1. člen

(vsebina)

S Pravilnikom o uporabi Športne dvorane Nazarje in o oblikovanju cen (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) Občina Nazarje (v nadaljnjem besedilu: občina) kot lastnica Športne dvorane Nazarje (v nadaljnjem besedilu: ŠDN) ureja:

·      pogoje in merila za uporabo/najem ŠDN v skladu z veljavnimi predpisi,

·      način oblikovanja cen uporabe/najema ŠDN,

·      hišni red ŠDN in vodenje evidenc.

2. člen

(upravljanje ŠDN)

Upravljavca ŠDN določi občinski svet s sklepom. Pravice in obveznosti lastnice in upravljavca so določene s  pogodbo o uporabi in  upravljanju  ŠDN.

 

II.  Pogoji in merila za uporabo/najem

3. člen

(pogoji za uporabo/najem)

ŠDN se lahko oddaja v uporabo/najem v času prostih terminov po končanem pouku in končanih interesnih dejavnostih vzgojno varstvenih zavodov (v nadaljnjem besedilu: VVZ) oziroma Osnovne šole Nazarje (v nadaljnjem besedilu: OŠ) in sicer med tednom praviloma od 15.00 dalje. V soboto in nedeljo je ŠD praviloma  lahko v uporabi za tekme in kulturne prireditve.

ŠDN se lahko odda v najem/uporabo:

·      športnim klubom in društvom, ki v občini izvajajo športne programe v javnem interesu (izvajalci letnega programa športa),

·      športnim in ostalim društvom, organizacijam, skupinam ter fizičnim in pravnim osebam s sedežem v občini (uporabniki z domicilom),

·      društvom, organizacijam, skupinam ter fizičnim in pravnim osebam s sedežem izven občine (ostali zainteresirani uporabniki),

Uporaba/najem zajema:

·      vadbene površine v ŠDN,

·      garderobe in sanitarije v sklopu ŠDN,

·      prostore za sodnike, delegate in novinarje ter soba za prvo pomoč.

4. člen

(merila: prednostna pravica)

Prednostno pravico pri uporabi/najemu ŠDN imajo uporabniki po naslednjih prioritetah:

 I.      obvezni izobraževalni programi šolske športne vzgoje in interesna športna dejavnost, ki se izvaja v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja (VVZ in OŠ),

II.      športni programi klubov in društev, ki so izvajalci letnega programa športa v občini (izbrani na podlagi javnega razpisa za sofinanciranje športnih programov) in sicer:

a.   programi otrok in mladine usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

b.   programi kakovostnega in vrhunskega športa odraslih,

c.   programi interesne športne vzgoje otrok in mladine,

d.   programi športne rekreacije odraslih,

e.   športni programi invalidov.

III.      programi športnih in drugih društev, organizacij, skupin ter pravnih in fizičnih oseb s sedežem v občini (uporabniki z domicilom),

IV.      programi društev, organizacij, skupin ter pravnih in fizičnih oseb s sedežem izven občine (ostali zainteresirani uporabniki).

5. člen

(razpis)

Upravljavec ŠDN vsako leto najpozneje do 31. maja objavi razpis za uporabo prostih terminov ŠDN v naslednjem šolskem letu. Razpis se objavi na krajevno običajen način (oglasna deska, spletna stran).

Zainteresirani uporabniki/najemniki morajo najkasneje petnajst (15) dni po objavi razpisa vložiti pisno prijavo z navedbo želenih terminov in števila ur redne vadbe tedensko.

6. člen

(urnik uporabe)

Na podlagi prejetih prijav upravljavec ŠDN do 1. julija pripravi predlog urnika uporabe/najema ŠDN za naslednje šolsko leto.

Ne glede na prioritete, določene v 4. členu tega pravilnika, so pri določanju terminov uporabe možna usklajevanja med uporabniki/najemniki ŠDN. Končni urnik uporabe prostih terminov ŠDN sprejme upravljavec in ga vsako leto do prvega septembra dostavi lastniku ŠD.

III.    Način določanja cen uporabe in/ali najema

7. člen

(ekonomska cena)

Izhodišče za pripravo cenika je seštevek  vseh stroškov ŠD : stroškov tekočega vzdrževanja objekta (MS), stroškov upravljanja (UPR), amortizacije (AM) in sredstev za investicijsko vzdrževanje (INV).

Ekonomska cena se določi tako, da se seštevek vseh stroškov ŠDN deli z razpoložljivim letnim fondom ur v ŠDN (RLFU). Izračun RLFU v skladu z dogovorjeno metodologijo pripravi upravljavec, pri čemer upošteva rezultate analize zasedenosti ŠDN v preteklem koledarskem obdobju. (EC = (MS + UPR + AM + INV)/RLFU-1)

8. člen

(neprofitna cena)

Z izvrševanjem nalog opredeljenih s statutom občine in v skrbi za razvoj športa namenja občina proračunska sredstva za sofinanciranje obratovalnih stroškov ŠDN in drugih, za izvajanje letnega programa športa pomembnih športnih objektov. Višina proračunskih sredstev za športno infrastrukturo (PS) se vsako leto določi v letnem programu športa.

Upravljavec ŠDN pridobiva dohodek tudi iz nejavnih virov (NP), kot so sredstva donatorjev, sponzorjev oddajanje reklamnega prostora v najem, minimalno polovico MS, ki prav tako vplivajo na poslovni rezultat ŠDN.

Izvajalci letnega programa športa v občini so upravičeni do neprofitne cene, ki se izračuna tako, da se seštevek stroškov tekočega vzdrževanja in stroškov upravljanja (MS + UPR) zmanjšan za seštevek proračunskih sredstev ŠDN in nejavnih prihodkov ŠDN (PS + NP) deli s pripadajočimi prostimi kapacitetami ŠDN na letni ravni. (NC = ((MS + UPR) - (PS + NP))/RLFU-2).

9. člen

(cenik uporabe/najema)

Predlog cenika uporabe/najema ŠDN vsako leto najpozneje do 31. oktobra pripravi upravljavec ŠDN in ga predloži v obravnavo občinskemu svetu. Cenik uporabe/najema se praviloma določi za 1 uro (= 60 minut) in velja v koledarskem letu. 

Za športne prireditve, tekmovanja, turnirje ter prvenstvene tekme se glede na dodatne zahteve (povečan obseg materialnih stroškov in stroškov upravljanja) določi ustrezen dodatek k neprofitni ceni.

Društva, organizacije, skupine ter pravne in fizične osebe s sedežem v občini ter ostali zainteresirani uporabniki ŠDN za uporabo/najem plačajo ceno, ki je višja od neprofitne in je določena v ceniku.

Cenik določa tudi cene uporabe/najema ŠDN za organizatorje kulturnih, humanitarnih, komercialnih in drugih prireditev.

Predlog cenika uporabe/najema ŠDN letno obravnava Odbor za gospodarstvo, potrdi pa ga Občinski svet občine Nazarje.

10. člen

 (izjeme pri plačilu)

Ne glede na določbo 8. člena so plačila uporabe ŠDN oproščeni:

·      VVZ in OŠ za izvedbo obveznega vzgojnoizobraževalnega procesa in interesne športne vadbe,

·      izvajalci letnega programa športa v občini Nazarje.

V kolikor v letnem programu športa ni drugače določeno, so vsi na javnem razpisu priznani športni programi upravičeni do brezplačne uporabe ŠDN v okviru priznane kvote ur vadbe. Če izvajalec letnega programa športa pri izvedbi kateregakoli športnega programa prekorači priznano kvoto, se mu za ta del uporaba ŠDN zaračuna neprofitna cena po veljavnem ceniku.

11. člen

(sklepanje pogodb)

Upravljavec z vsemi uporabniki/najemniki na podlagi veljavnih predpisov sklene neposredno pogodbo o uporabi/najemu ŠDN. V pogodbi se poleg splošnih plačilnih pogojev določi tudi odgovorna oseba uporabnika/najemnika, ki bo odgovarjala za dogovorjeno uporabo/najem ŠDN, upoštevanje hišnega reda in za morebitno povzročeno škodo na objektu oz. opremi. O povzročeni škodi mora biti sestavljen in podpisan zapisnik, ki je podlaga za povrnitev morebitne škode. Obvezna priloga k pogodbi o najemu je hišni red ŠDN.

Upravljalec dostavi lastniku seznam sklenjenih pogodb (ure vadbe, najemnina, uporabnik) vsako leto skupaj s cenikom.

12. člen

 (izstavljanje računov)

Upravljavec ŠDN mora na podlagi podpisane pogodbe in ugotovljenega dejanskega koriščenja terminov izstaviti račun uporabniku/najemniku najkasneje v roku osmih (8) dni po opravljeni storitvi.

Uporabnik/najemnik je račun za uporabo/najem ŠDN dolžan plačati v roku petnajstih (15) dni. Če računa ne poravna v roku, izgubi pravico uporabe/najema ŠDN do poravnave računa. V primeru zamude pri plačilu računa za več kot šestdeset (60) dni, se pogodba o uporabi/najemu ŠDN razveljavi. Za neplačnike sofinancirane iz občinskega proračuna, lahko občina sredstva zadrži in jih prenakaže upravljavcu ŠD za pokrivanje uporabnine ŠD. Upravljalec stanje dolžnikov sporoča vsako četrtletje do 20-tega v naslednjem mesecu (20. 5., 20. 8., 20. 12.) lastniku ŠD.

IV.  Hišni red in vodenje evidenc

13. člen

(hišni red)

Upravljavec s hišnim redom določi standarde, normative in ukrepe ter naprave, opremo in sredstva za varno obratovanje šDN.

14. člen

(evidence)

Upravljavec je dolžan voditi posebne dnevne evidence o uporabi/najemu ŠDN, iz katerih mora biti razvidno:

·      naziv uporabnika/najemnika (in vadbene skupine),

·      ime vodje (trenerja, vaditelja) skupine oz. programa,

·      čas uporabe (termin od – do),

·      število uporabnikov na vadbi,

·      podpis vodje,

·      opombe o ugotovljenih morebitnih pomanjkljivostih, poškodbah, nepravlinostih nastalih v času vadbe (in neposredno po vadbi).

V.  Druge določbe

15. člen

 (plan, poročanje o poslovanju)

Upravljalec mora lastniku ŠD najkasneje do 31. 10. tekočega leta za naslednjo leto posredovati:

·      plan delovanja (s podobno vsebino kot letno poročilo),

·      plan investicijskega vzdrževanja in plan potreb po večjih vzdrževalnih delih, novi opremi (po vrstnem redu o nujnosti z obrazložitvijo in 3 ponudbami ŠD).

Upravljavec mora lastniku najmanj enkrat letno do 28. 2.  za preteklo leto  dostaviti:

·      letno poročilo o poslovanju ŠDN (ki mora vsebovati BU,obrazložitev prihodkov in stroškov, obrazložitev rezultata in ukrepe za izboljšanje poslovanja),

·      predlog ukrepov za odpravo morebitnega negativnega poslovnega izida in izboljšanje rezultata,

·      v kolikor lastnik pisno zahteva podatke o upravljanju ŠDN, mora upravljalec podatke, ki so predmet zahteve, dostaviti lastniku v zahtevanem roku.

16. člen

 (sredstva od uporabe in drugi prihodki)

Uporabnina in nejavni prihodki, ki jih pridobi upravljavec iz naslova trženja ŠDN, so prihodek upravljavca in se vodijo na posebni postavki. Pridobljeni prihodki se uporabljajo izključno za pokrivanje stroškov, ki nastanejo s tekočim vzdrževanjem in upravljanjem ŠDN.

Morebitni presežek prihodkov nad odhodki se v naslednjem letu s soglasjem občinskega sveta nameni za investicijsko vzdrževanje ŠDN.

17. člen

(posebni dogodki)

V primeru večjih prireditev, mednarodnih tekem in enkratnih akcij, ki jih sofinancira Občina je potreben dogovor z županom-jo občine Nazarje.

VI.  Končni določbi

18. člen

 (uveljavitev Pravilnika)

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o uporabi športne dvorane (Uradno glasilo zgornjesavinjskih občin št. 11/2007).

 

19. člen

 (veljavnost Pravilnika)

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin, uporablja pa se od 1. 1. 2014 dalje.

 

Številka: 032-0005/2010-26

Nazarje, 14. november 2013

 

 

Občina Nazarje

 

Majda Podkrižnik, županja