New Page 1

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (uradni list RS, št.: 94/07 – UPB, 76/08, 79/08, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – zspdsls-1 IN 30/18) in 16. člena Statuta Občine Gornji Grad (UG ZSO, št. 8/16), je Občinski svet Občine Gornji Grad na 8. seji, dne 5. 12. 2019 sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU ENKRATNIH DENARNIH POMOČI IZ PRORAČUNA OBČINE GORNJI GRAD

 

1. člen

S tem pravilnikom se določijo upravičenci do dodelitve enkratne denarne socialne pomoči (v nadaljevanju: denarna pomoč), namen dodelitve, merila, višino denarne pomoči, postopek uveljavljanja in dodelitve denarne pomoči iz občinskih proračunskih sredstev.

 

2. člen

Enkratna denarna socialna pomoč po temu pravilniku je denarna pomoč, ki se dodeli upravičencu enkrat letno, kot pomoč pri razrešitvi trenutne materialne ogroženosti prosilca.

Višina sredstev, ki je namenjena za denarno pomoč v posameznem proračunskem letu, se določi v vsakoletnem odloku o proračunu občine. Denarna pomoč se dodeljuje do porabe predvidenih proračunskih sredstev za tekoče leto, po zaporedju vloženih popolnih vlog.

 

3. člen

Upravičenci do denarne pomoči so posamezniki in družine, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

·  imajo stalno prebivališče v Občini Gornji Grad, v občini dejansko prebivajo in so državljani Republike Slovenije,

·  zaradi trenutne materialne ogroženosti, ki ni nastala po njihovi krivdi, nujno potrebujejo denarno pomoč,

·  so se zaradi spleta neugodnih okoliščin (dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, nenadna ali dolgotrajna brezposelnost, naravne nesreče ipd.), znašle v takšnem položaju, da ne morejo poravnati najnujnejših obveznosti za preživetje.

·  so izkoristili že vse zakonske možnosti po Zakonu o socialno varstvenih prejemkih za razrešitev socialne stiske,

·  izpolnjujejo ostale pogoje iz tega pravilnika.

 

4. člen

Denarna pomoč socialno ogroženim posameznikom ali družini se nameni za:

·  plačilo položnic ali računov za nujne življenjske stroške (ogrevanje, elektrika, odvoz smeti, voda, stroški najemnin za stanovanje, itd.)

·  doplačila zdravil, ortopedskih pripomočkov, nakupa očal in zdravstvenih storitev, ki so nujno potrebni, stroški zanje pa niso kriti iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, 

·  pomoč pri elementarnih nesrečah in požarih, če ta ni krita iz drugih virov občinskega proračuna,

·  nakup šolskih potrebščin.

Do denarne pomoči za najemnino za stanovanje ni upravičena oseba oz. družina, ki si ni uredila pravice do subvencionirane najemnine.

Denarna pomoč se dodeli le za enega izmed alinejno navedenih namenov iz prvega odstavka tega člena.

 

5. člen

Denarna pomoč se nakaže fizični ali pravni osebi za plačilo obveznosti na podlagi priložene položnice ali računa oziroma predračuna, iz katerega so razvidni vsi podatki upravičenca za plačilo.

Denarna pomoč se ne namenja za plačilo položnic, računov oz. predračunov, katerih valuta plačila je potekla pred več kot tremi meseci pred oddajo popolne vloge. Denarna pomoč se tudi ne namenja za poplačila dolga iz prejšnjih let, na podlagi opominov, sodnih izvršb, itd.

 

6. člen

Do denarne pomoči so upravičeni posamezniki ali družine, kolikor njihov minimalni dohodek na družinskega člana ne presega osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki ga za namen upravičenosti do denarne socialne pomoči določi država.

Kot dohodek se štejejo vsi dohodki in prejemki, ki so jih prosilci in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred oddajo vloge.

Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena lahko denarno pomoč izjemoma pridobi oseba ali družina, ki presega osnovni znesek minimalnega dohodka, vendar ne več kot za 40 %, v primeru elementarnih nesreč ali požara, če ta ni krita iz drugih virov občinskega proračuna.

 

7. člen

Posamezniku se lahko v posameznem koledarskem letu dodeli pomoč največ v skupni višini 250,00 EUR, družini pa 500,00 EUR.

Izjemoma se lahko dodeli do 50 % višji znesek od določenega v prvem odstavku tega člena, če se ugotovi, da posameznik ali družina živi v izjemno hudi materialni stiski in to izkazuje z ustreznimi dokazili.

V primeru, da se je prosilec znašel v položaju materialne ogroženosti zaradi elementarne nesreče ali požara, se lahko denarna pomoč dodeli v višjem znesku, vendar največ do petkratnika zneska denarne pomoči, določene v prvem odstavku tega člena.

 

8. člen

Denarna pomoč se lahko prosilcu ne dodeli, če:

·  se ugotovi, da je dejansko socialno stanje prosilca in družinskih članov drugačno kot izhaja iz podatkov in dokazil, ki jih je vlogi priložil prosilec,

·  je prosilec ali družinski član prosilca v tekočem letu že prejel denarno pomoč iz občinskih proračunskih virov,

·  se ugotovijo kakršnikoli utemeljeni razlogi za neupravičenost do denarne pomoči.

 

9. člen

Postopek ugotavljanja upravičenosti in dodelitve višine pomoči vodi tričlanska komisija za ugotavljanje pravice do izredne denarne pomoči, ki jo izmed uslužbencev občinske uprave ali članov Odbora za negospodarstvo in javne službe družbenih dejavnosti s sklepom imenuje župan za čas trajanja mandata župana.

Komisija vloge obravnava po predhodni pridobitvi podatkov o materialni ogroženosti vlagatelja in mnenja pristojnega centra za socialno delo.

Na osnovi predloga komisije pristojni občinski organ Občine Gornji Grad izda odločbo o dodelitvi ali zavrnitvi denarne pomoči.

Zoper izdano odločbo je možna pritožba, ki se vloži v roku  dni po prejemu odločbe pri organu, ki je odločbo izdal. O pritožbi zoper odločbo, izdano na prvi stopnji, odloča župan.

Oseba, ki izda odločbo mora izpolnjevati pogoje, določene s predpisom, ki ureja izobrazbo in strokovni izpit oseb za vodenje in odločanje v upravnem postopku.

 

10. člen

Postopek za pridobitev pomoči se začne z vložitvijo vloge za dodelitev izredne denarne pomoči Občine Gornji Grad, ki je na voljo v prostorih Občine Gornji Grad in na njeni spletni strani.

V vlogi mora vlagatelj:

·  navesti razloge za trenutno materialno stisko,

·  označiti za kakšen namen potrebuje pomoč in

·  natančno opredeliti višino sredstev, ki jih potrebuje.

Vlagatelj mora vlogi priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev, ki jih organ potrebuje v upravnem postopku in so navedena kot priloga k vlogi.

Vloga za dodelitev pomoči po tem pravilniku se vloži pri pristojnem občinskem organu.

Kolikor je vloga nepopolna, se vlagatelja pozove k dopolnitvi. Če vlagatelj vloge ne dopolni v roku, se jo s sklepom zavrže.

 

11. člen

(1) Upravičenec, ki mu je bila priznana pomoč na podlagi lažnih podatkov, je dolžan vrniti sredstva, ki so mu bila priznana, skupaj z zamudnimi obrestmi, ki veljajo za davke in prispevke.

 

12. člen

Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju izrednih denarnih pomoči v Občini Gornji Grad (UG slovenskih občin, št.: 71/15).

 

13. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 03201-8/2018-2019-10

Datum: 5.12.2019

 

 

Občina Gornji Grad

 

Anton Špeh, župan