New Page 2

Na podlagi 9. in 14. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo  (Uradni list RS, št. 77/07 - uradno prečiščeno besedilo, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16, 61/17 in 21/18 – ZNOrg), Pravilnika o sofinanciranju kulturnih društev Občine Radenci (Ur.l. RS, št. 32/14, 20/15, 21/19, 36/21) in 16. člena Statuta Občine Radenci (Ur.l. RS, št. 2/11  in 67/15) je Občinski svet Občine Radenci na  27. redni seji, dne 3.2.2022, na podlagi Odloka o spremembi Odloka o Proračunu za leto 2022, potrdil naslednji

 

LOKALNI PROGRAM KULTURE

ZA LETO 2022

 

Kulturna dediščina je del nas, del okolja in družbe v kateri živimo. Obdaja nas povsod: v domovih, stavbah naših vasi in mest, bogata mera dediščine nas vabi v splošne knjižnice, muzeje in galerije, vse do arheoloških najdišč. Dediščina pa niso le najdbe, dolgočasni zidovi in zaprašena umetnost, temveč njen vonj veje iz tradicionalnih veščin, obrti in druge nesnovne dediščine, iz zgodb in pesmi naših dedkov in babic, iz tradicionalnih jedi in filmov, ki jih gledamo. Kulturna dediščina nas povezuje v svoji raznolikosti. Zahvaljujoč tehnološkemu razvoju in internetu je danes veliko bolj dostopna kot kdaj koli prej!

 

V letu 2022 bomo nadaljevali z aktivnostmi, povezanimi z ohranjanjem, obujanjem in prenašanjem kulturne dediščine ter se pridruževali dogodkom, projektom in prireditvam, organiziranim z namenom vzbuditve zanimanja za kulturno dediščino v javnosti, še posebej pri otrocih in mladih.

 

Letos bomo izvedli Družinski festival Mačje mesto, ki bo potekal 17. in 18. 6. 2022. V sklopu tega bomo izvedli Literarni natečaj.

25. 6. 2022 bomo v sklopu občinskega praznika na Slavnostni akademij, podelili priznanja Občine Radenci ter nagrade zaslužnim in uspešnim občanom za preteklo leto.

 

Vsako leto organiziramo tudi gledališki abonma za otroke, vendar nam je trenutna situacija (COVID-19) to zelo otežila.

 

Zavedamo se, kako pomembno je omogočiti občanom dostop do kulture in knjige v lastnem kraju,  tistim pa,  ki se ukvarjajo s kulturo, postaviti temelje za dvig njihove prepoznavnosti in vstop na zemljevid uspešnih posameznikov, ki ponesejo s svojim uspehom ime lokalne skupnosti na zemljevid kulture in medgeneracijskemu dialogu prijaznih občin.

 

Krajevna knjižnica Radenci predstavlja temeljni kamen za delovanje Centra Radenci,  saj materiale za vsebine črpamo iz knjižničnega gradiva. Krajevna knjižnica je organizirana kot organizacijska enota osrednje knjižnice, katere soustanoviteljica je Občine Radenci in ima svoj domicil v kraju Gornja Radgona, oddaljenem od kraja Radenci 6 km, iz najbolj oddaljenega kraja v Občini Radenci pa več kot 15 km.

 

Krajevna knjižnica je organizacijska enota osrednje knjižnice, v kateri le ta izvaja knjižnično dejavnost, če gre za strnjeno naselje z najmanj 1500 prebivalci in praviloma najmanj 4 kilometrsko oddaljenostjo od osrednje knjižnice ali druge krajevne knjižnice.

 

Center Radenci  ponuja različne storitve:

·  storitve za mladino,

·  storitve za odrasle,

·  vseživljenjsko učenje,

·  podpora interesnim dejavnostim,

·  domicil mladini,

·  storitve za skupine s posebnimi potrebami,

·  spodbujanje branja in pismenosti.

Aktivnosti knjižnice:

·  uveljavlja pozitivno javno podobo branja;

·  izboljša zavest o pomenu branja;

·  spodbuja in koordinira programe ter projekte promocije branja;

·  spodbuja ranljive skupine kot so brezposelni, invalidi, in osebe s telesnimi in duševnimi motnjami k branju k sodelovanju pri projektih ter jih tako aktivno vključuje v družbo;

·  spodbuja k vseživljenjskemu učenju.

 

Knjižnična dejavnost dopolnjuje programe, odgovarja na potrebe starejših in mlajših v lokalnih skupnostih. Programi, ki ohranjajo  in zvišujejo kakovost življenja mladih  in drugih ranljivih skupin, omogočajo  vključenost v socialno okolje, preprečujejo  osamljenost in izoliranost, širijo  socialne mreže, povezujejo generacije in spodbujajo solidarnost med njimi ter spodbujajo  medgeneracijsko prostovoljstvo.

 

Center za medgeneracijsko druženje s Krajevno knjižnico, ki se nahaja v prostorih občinske zgradbe in je organizirana v sklopu knjižnice Gornja Radgona služi kot medgeneracijski prostor, ki se nahaja zraven knjižnice je namenjen druženju, organiziranju raznih delavnic, literarnih uric,….Uporaba prostora je brezplačna.

 

Nekaj sredstev namenjamo sofinanciranju akcij povezanih z adaptacijo, prenovo, zaključnimi deli in zaščito kulturnih spomenikov ali predmetov, ki so razglašeni za kulturno dediščino ali so v postopku razglasitve na območju občine Radenci. Namen sofinanciranja je ohraniti kulturno dediščino na območju občine Radenci in občane spodbuditi, da tudi sami sodelujejo pri ohranjanju le te.

 

V Galeriji občine so skozi leto organizirane predstavitve knjig, zbirk pesmi, razstave likovnih, kiparskih, ročnih in drugih del.

 

V proračunu Občine Radenci za leto 2022 planiramo izvedbo naslednjih aktivnosti:

 

I.OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE- NEPREMIČNA KULTURNA DEDIŠČINA

Postavka  04136  Nepremična kulturna dediščina  18.000,00 eur

Konto  411999  Drugi transferi posameznikom in gospodinjstvom  15.000,00 eur

Konto  412000  Tekoči transferi neprofitnim organizacijam in ustanovam  3.000,00 eur

 

II. KNJIŽNIČARSTVO IN ZALOŽNIŠTVO

Postavka  04139  Knjižnica Radenci (del knjižnice G. Radgona)  18.890,00 eur 

Konto 413300 Tekoči transf. v javne zavode-sred.za plače in dr. izd.zap.  14.537,00 eur

Konto 413302 Tekoči transferi v javne zavode-za izdatke za blago in stor.  1.150,00 eur

Konto 432300  Investicijski transferi javnim zavodom  3.203,00 eur

 

III. LJUBITELJSKA KULTURA 

Postavka  04145  Dejavnost kulturnih društev  1.500,00 eur

Konto  41200061  Sredstva za delovanje kulturnih društev (razpis)  1.500,00 eur

Postavka  04146  OI JSKD Gornja Radgona  3.250,00 eur

Konto  413302 Tekoči transferi v javne zavode-za izdatke za blago in stor.  3.250,00 eur

 

Sofinanciranje delovanja društev na področju ljubiteljske kulture poteka v Občini Radenci na podlagi Pravilnika o sofinanciranju kulturnih društev Občine Radenci (Ur.l. RS, št. 32/14, 20/15, 21/19, 36/21 – v nadaljevanju besedila: Pravilnik). Javni razpis je objavljen v 30-ih dneh od veljavnosti proračuna za tekoče leto.

 

S Pravilnikom določamo merila in kriteriji za vrednotenje in razdelitev sredstev, ki so v posameznem proračunskem letu zagotovljena in namenjena sofinanciranju društev in skupin, ki delujejo na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti.

 

Namen A) Program redne dejavnosti društva - 57% zagotovljenih proračunskih sredstev za tekoče leto - za honorar strokovnih delavcev, programske materialne stroške in splošne stroške delovanja.

 

 

DEJAVNOST

OBSEG DEJAVNOSTI

Pevska dejavnost – pevci ljudskih pesmi

najmanj 20 do največ 40 vaj na sezono

Gledališka dejavnost

največ 30 vaj na sezono

Lutkovna dejavnost

največ 20 vaj na sezono

Literarna dejavnost

največ 50 vaj na sezono

Folklorna, plesna dejavnost

največ 40 vaj na sezono

Plesna skupina

največ 20 vaj na sezono

Instrumentalna in tamburaška dejavnost

največ 40 vaj na sezono

Glasbena skupina

največ 30 vaj na sezono

Likovna dejavnost

največ 40 vaj na sezono

Delovanje društva in sekcij v okviru le-tega

Sofinancira se honorar mentorja na vajo in programski stroški (po kriterijih od 1.-10. točke, glede na dejavnost sekcije). Splošni stroški na sezono se dodelijo društvu, v okviru katerega sekcija deluje (do 5 sekcij/ na posamezno sekcijo 300 točk, za 6. in vsako naslednjo sekcijo 100 točk)

 

Namen B) Udeležba na tekmovanjih in preglednih prireditvah doma in v tujini – 30% zagotovljenih proračunskih sredstev za tekoče leto se vrednoti različno - po rangih nastopov: za nastop na prireditvi v Občini Radenci – občinski praznik, nastop na prireditvi v Občini Radenci – tradicionalna prireditev, državni praznik, nastop na medobmočni (regijski) ravni, nastop na državni ravni, uvrstitev in nastop na mednarodni ravni, v tujini (šteje uvrstitev in ne nastop, ki si ga organizira društvo samo) ter organizacijo in izvedbo

samostojnega javnega nastopa, koncerta, razstave, predstavitve knjige, literarnega večera.

 

Namen C) Nabava in vzdrževanje opreme za izvedbo programov  (rekviziti, kostumi,…) – 10% zagotovljenih proračunskih sredstev za tekoče leto - sofinanciranje nabave in vzdrževanja opreme ter za nabavo (rekvizitov, kostumov…), potrebnih za izvajanje dejavnosti glede na potrebe in dogovorjeno zaporedje.

 

Namen D) Strokovno izpopolnjevanje, izobraževanje mentorjev oz. vodij skupin, članov društev in skupin – v višini 3% zagotovljenih proračunskih sredstev za tekoče leto, namenjenih za dejavnost kulturnih društev in skupin. 

 

II. ZA NAMEN FINANCIRANJA OSTALIH DOGODKOV

 

Sredstva so zagotovljena na različnih postavkah – možnost sofinanciranja preko projektov, prijav na razpis.

 

Ker želimo za sodelovanje na področju ljubiteljske kulture spodbuditi čim več občanov različnih starosti in generacij ter obenem zagotoviti ohranjanje kulturne dediščine, ljudskega izročila, navad in šeg, obenem pa pomagati pri uresničevanju novejših smeri in sodobne kulture, smo v Pravilniku določili temu primerne pogojev, kriterije, področja ter način točkovanja za sofinanciranje ljubiteljskih dejavnosti. Na razpisu lahko sodelujejo društva, skupine, izvajalci ljubiteljske kulture, ki izpolnjujejo v veljavnem pravilniku določene pogoje.

 

Naloga občine je zlasti zagotavljanje ustrezne klime v občini za uresničevanje javnega interesa na področju kulture in spodbujanje občank in občanov, da brez ovir izrazijo svoje potrebe in interese na tem področju. Občina bo spodbujala kulturne dejavnosti občank in občanov, zlasti na področju t.i. ljubiteljske dejavnosti (društva, posamezniki) kot nosilce dejavnosti ter zagotavljala sredstva za njihovo dejavnost, omogočila prostorske, tehnične, organizacijske in materialne možnosti za uresničevanje programov nosilcev, dostopnost kulturnih dobrin, ki bodo plod uresničevanja programov nosilcev dejavnosti z območja občine in programov drugih ustvarjalcev (gostovanja, kulturne prireditve, abonmaji) v skladu s svojimi zmožnostmi in tem programom.

 

Cilji zastavljenega LPK in sofinanciranja dejavnosti kulturnih društev:

·  spodbujanje ohranjanja kulturne dediščine naših krajev, ohranjanje ljudskega izročila,

·  ohranjanje kulturne dediščine na območju občine Radenci in spodbujanje občanov, da tudi sami sodelujejo pri ohranjanju le te,

·  spodbujanje vseh generacij k druženju in sodelovanju v različnih dejavnostih ljubiteljske kulture,

·  spodbujanje h kreativnemu ustvarjanju (literarna, likovna, plesna, lutkovna, filmska, gledališka dejavnost …),

·  spodbujanje bralnih navad, izvajanje pravljičnih ur in literarnih večerov,

·  skrb za status kulture, ki bo eden od generatorjev razvoja na področju turizma – razvoj kulturnega turizma (tradicionalne prireditve).

 

 

Občina Radenci

 

Roman Leljak, župan