New Page 2

Na podlagi 57. Člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09 in 80/10 – ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12; v nadaljevanju: ZPNačrt) in 17. člena Statuta Občine Mirna (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/11) je župan Občine Mirna dne 21.9.2015 sprejel

 

SKLEP

 O ZAČETKU POSTOPKA PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA PESKOKOP JERSOVEC

 

1. člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

(1) Peskokop Jersovec v občini Mirna razvija dolgoletno dejavnost pridobivanja roženca in razpolaga z vso infrastrukturo potrebno za neovirano pridobivanje in predelavo mineralne surovine. V delu območja obratuje kop (Jersovec II), za katerega je podeljena rudarska pravica in sklenjena koncesijska pogodba. Lokacija peskokopa Jersovec je krajinsko ugodna, znotraj gozdnih površin in je vizualno neizpostavljena.

(2) Celotno območje peskokopa Jersovec je v Občinskem prostorskem načrtu Občine Mirna (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 13/2014, v nadaljevanju OPN) po namenski rabi opredeljeno kot LN - površine nadzemnega pridobivalnega prostora. Predvidena širitev pridobivalnega prostora, ki je predmet OPPN, se nahaja v neposrednem nadaljevanju obstoječega kopa (Jersovec II) in v OPN predstavlja del enote urejanja prostora GML-24.

(3) V delu predvidene širitve pridobivalnega prostora ima investitor urejene lastniške razmere, izdelane so tudi predhodne raziskave iz katerih je razvidno, da je predvidena lokacija širitve, glede kvalitete surovine, najprimernejša za nadaljnje pridobivanje.

(4) Območje GML-24 je prometno in infrastrukturno že urejeno - obstoječa prometna ureditev (povezovalna cesta, ki poteka ob robu območja in transportne poti) omogoča dostope in povezanost celotnega območja - povezuje območja pridobivanja z obstoječimi infrastrukturnimi objekti in ureditvami (deponije; objekti za predelavo mineralne surovine - drobljenje, pranje, sušenje, separiranje; prostori za zaposlene), kakor tudi omogoča formiranje novih dostopov in sicer skladno s potrebami in bodočim razvojem peskokopa.

(5) Območje OPPN obsega cca. 3,8 ha površin.

 

2. člen

(predmet OPPN)

 

(1) Predmet OPPN je določitev pogojev za širitev pridobivalnega prostora in pridobivanje roženca s sprotno in končno sanacijo.

 

3. člen

(postopek priprave in roki za pripravo OPPN)

(1) Priprava OPPN bo potekala po naslednjih fazah:

 

1.

Sklep župana o začetku priprave OPPN  – objava sklepa v Uradnem glasilu slovenskih občin in v svetovnem spletu –  september 2015

2.

Izdelava osnutka OPPN – oktober 2015

3.

Pridobivanje smernic nosilcev urejanja  prostora in odločbe glede izvedbe postopka celovite presoje vplivov na okolje  – november  2015

4.

Izdelava dopolnjenega osnutka OPPN v skladu z zahtevami iz smernic (gradivo za javno razgrnitev) – januar 2016

5.

Javna razgrnitev in javna obravnava OPPN ter obravnava na občinskem svetu  – februar  2016

6.

Priprava stališč do pripomb iz javne razgrnitve in javne obravnave – marec 2016

7.

Izdelava predloga OPPN za pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora – marec, april 2016

8.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora – april  2016

9.

Priprava usklajenega predloga OPPN in obravnava na občinskem svetu – maj, junij 2016

10.

Priprava končnega predloga in objava v Uradnem glasilu slovenskih občin – junij 2016

 

(2) Če bo za pripravo OPPN potrebno izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje, se aktivnosti s tega področja smiselno vključijo v faze izdelave OPPN ter izvajajo skladno z določili zakonov s področja varstva okolja in prostorskega načrtovanja, posledično se podaljšajo roki izdelave in sprejema OPPN.

 

4. člen

(nosilci urejanja prostora)

(1) Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice in mnenja k pripravi OPPN s svojega delovnega področja, so:

1.   Elektro Celje d.d., Vrunčeva 2a, Celje;

2.   Komunala Trebnje, Goliev trg 9, Trebnje;

3.   Zavod za gozdove Slovenije, OE Novo mesto, Gubčeva ulica 15, Novo mesto

4.   Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo, Sektor za energetiko in rudarstvo, Langusova ulica 4, Ljubljana;

5.   Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, Sektor za državne prostorske akte, Litostrojska c. 54, Ljubljana;

6.   Telekom Slovenije d.d., Cigaletova 15, Ljubljana;

7.   Občina Mirna, Glavna cesta 28, Mirna;

8.   Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Novo mesto, Adamičeva ulica 2, Novo mesto;

9.   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Oddelek za prostorske, urbanisitčne in druge tehnične ukrepe, Vojkova cesta 61, Ljubljana;

(2) Gradivo OPPN-ja se pošlje tudi Ministrstvu za okolje in prostor, Direktoratu za okolje, Sektorju za CPVO, Litostrojska cesta 54, Ljubljana, ki odloči, ali je za predmetni postopek potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (CPVO).

(3) Nosilci urejanja prostora morajo glede na to, da gre za skrajšani postopek v skladu z 53.a členom ZPNačrt podati smernice in mnenja v 15 dneh od podane vloge.

(4) Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora, ki niso našteti v prvem in drugem odstavku, se jih v postopek vključi naknadno.

 

5. člen

(obveznosti v zvezi s financiranjem OPPN)

Izdelavo OPPN in vseh strokovnih podlag, vključno s CPVO, ki bi jih morebiti zahtevali posamezni nosilci urejanja prostora, financira investitor P-D Kremen d.o.o., Dolenje Mokro Polje 40, 8310 Šentjernej.

 

6. člen

(začetek veljavnosti)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi, objavi pa se tudi na spletni strani Občine Mirna.

 

Številka : 350-0001/2015

Datum : 21.9.2015

 

 

Občina Mirna

 

Dušan Skerbiš, župan