New Page 1

Na podlagi 44. in 45. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07 – popr., 41/07 – popr., 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 57/12, 39/16, 52/16 – ZPPreb-1, 15/17 – DZ, 29/17, 54/17, 21/18 – ZNOrg, 31/18 – ZOA-A, 28/19, 189/20 – ZFRO in 196/21 – ZDOsk), Pravilnika o koncesijah na področju socialnega varstva (Uradni list RS, št. 72/04, 113/08 in 45/11), Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev (Uradni list RS, št. 45/10, 28/11, 104/11, 111/13, 102/15, 76/17, 54/19, 81/19, 203/21, 54/22 in 159/22) in 16. člena Statuta Občine Divača (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2014, 24/2014, 9/2015, 55/2017, 4/2019), je Občinski svet Občine Divača na 4. redni seji dne 18. 04. 2023  sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA PODELITVI KONCESIJE ZA IZVAJANJE JAVNE SLUŽBE POMOČ DRUŽINI NA DOMU V OBČINI DIVAČA

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

V 1. členu Odloka o podelitvi koncesije za izvajanje javne službe Pomoč družini na domu v Občini Divača (Uradni list Republike Slovenije št. 81/2012) (v nadaljevanju: Odlok) se spremeni besedilo, tako da se besedilo 1. člena črta in se nadomesti z naslednjim besedilom, ki se glasi:

»Ta odlok je koncesijski akt, s katerim Občina Divača, določa vrsto, krajevno območje in predviden obseg opravljanja koncesijske dejavnosti ter predmet, pogoje, merila in postopek podelitve koncesije, sklenitev koncesijske pogodbe in njeno izvajanje ter prenehanje koncesije na področju javne službe pomoči družini na domu.«

 

2. člen

V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol, se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

3. člen

Koncedent v skladu s tem odlokom je Občina Divača, ki podeli koncesijo za izvajanje javne službe pomoči družini na domu na območju Občine Divača.

Koncesionar je pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje pogoje po zakonu, podzakonskih aktih in po tem odloku in je na podlagi javnega razpisa izbrana za opravljanje javne službe.

Uporabniki javne službe so upravičenci, opredeljeni v predpisu, ki določa standarde in normative socialno-varstvenih storitev.

 

II. Predmet koncesije

 

4. člen

Predmet koncesije pomoč družini na domu, ki obsega socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter drugih primerih, ko socialna oskrba lahko nadomesti institucionalno varstvo in mobilno pomoč.

Socialna oskrba na domu je namenjena upravičencem, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje v svojem bivalnem okolju, zaradi starosti, invalidnosti ali kronične bolezni pa se ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti. Gre za različne oblike organizirane praktične pomoči in opravil, s katerimi se upravičencem vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.

Storitev obsega:

·  pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, kamor sodijo naslednja opravila: pomoč pri oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega osebnih ortopedskih pripomočkov,

·  gospodinjsko pomoč, kamor sodijo naslednja opravila: prinašanja enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora,

·  pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, kamor sodijo naslednja opravila: vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.

Upravičenec je upravičen do storitve, če potrebuje najmanj dve opravili iz dveh različnih sklopov opravil iz prejšnjega odstavka.

 

III.  Pogoji za pridobitev koncesije

 

5. člen

V 1. odstavku 2. alineje 5. člena Odloka se besedilo »podzakonski predpisi« zamenja z besedilom »izvršilni predpisi«.

 

6. člen

Spremeni se besedilo 6. člena Odloka, tako da se besedilo 4. alineje črta in nadomesti z naslednjim besedilom, ki se glasi:

»organizacijsko shemo s prikazanim številom in strukturo predvidenih zaposlenih, s podatki o njihovi izobrazbi ter svojo in njihove izjave, iz katerih je razvidno, da jih bo oziroma se bodo zaposlili pri koncesionarju v primeru podelitve koncesije ali organizacijsko shemo s prikazanimi predvidenimi zaposlenimi in pogoji, ki jih morajo izpolnjevati ter izjavo ponudnika, da bo pred začetkom izvajanja storitve zaposlil izvajalce v skladu s standardi in normativi.«

Spremeni se besedilo 6. člena Odloka na način, da se v 7. alineji doda besedilo, ki se glasi:

»Ponudnik, ki na podlagi podeljene koncesije že izvaja enako storitev, kot je predmet razpisane koncesije, lahko namesto dokazil iz prve, šeste in sedme alineje 8. člena Pravilnika o koncesijah na področju socialnega varstva v ponudbi priloži izjavo, da bo storitev, ki je predmet razpisane koncesije izvajal v prostorih, v katerih na podlagi pridobljene koncesije že izvaja enako storitev ter, da mu prostorske možnosti v skladu s predpisi, ki urejajo minimalne tehnične pogoje za izvajalce socialno varstvenih storitev, omogočajo izvajanje te socialnovarstvene storitve za več upravičencev.«

 

7. člen

Koncesija se lahko podeli tudi ponudniku, ki v času razpisa še ne razpolaga s primernim objektom oziroma prostori za izvajanje storitve. Koncedent v javnem razpisu oziroma razpisni dokumentaciji določi, katera dokazila mora ponudnik predložiti v tem primeru.

Koncedent v javnem razpisu oziroma razpisni dokumentaciji določi, katera dokazila mora ponudnik predložiti v primeru, ko je ponudnik na podlagi zakona že pridobil dovoljenje za delo, oziroma ko ponudnik na podlagi podeljene koncesije že izvaja enako storitev, kot je predmet razpisane koncesije.

Koncedent v javnem razpisu določi vsa dokazila, ki jih mora ponudnik priložiti kot dokazilo o izpolnjevanju pogojev iz prejšnjega odstavka.

 

IV. Merila za izbor

 

8. člen

Besedilo 2. odstavka 8. člena Odloka se v celoti črta in se nadomesti z naslednjim besedilom, ki se glasi:

»V primeru, da bi bila cena storitve višja od cene zadnjega izvajalca ali če se na razpis ne prijavi noben ponudnik ali če nobena ponudba ni pravočasna, ali ni popolna, ali ni podana za v razpisu določeno območje ali noben ponudnik ne izpolnjuje predpisanih pogojev, koncedent s sklepom ugotovi, da razpis ni uspel. Razpis lahko ponovi v roku, ki ne sme biti daljši od 60 dni od izdaje sklepa o neuspelem razpisu.«

 

V.  Postopek za podelitev koncesije

 

9. člen

Župan imenuje najmanj tričlansko komisijo za koncesije (v nadaljevanju: Komisija), ki je pooblaščena za vodenje javnega postopka javnega odpiranja ponudb, strokovni pregled prispelih ponudb v skladu s pogoji in merili, določenimi s tem odlokom in razpisno dokumentacijo.

Vsaj en član komisije mora biti zaposlen pri koncedentu. Član komisije, ki je zaposlen pri koncedentu, je predsednik komisije in sklicuje ter vodi seje.

Komisija odpre prispele ponudbe v roku 30 dni po preteku roka za prijavo na javni razpis. Odpiranju ponudb sme prisostvovati vsak ponudnik na javnem razpisu.

Za vsako ponudbo komisija ugotovi, ali je pravočasna, pravilna in popolna. Popolna je tista ponudba, ki vsebuje vse zahtevane sestavine iz razpisne dokumentacije in jo je podal ponudnik, ki izpolnjuje vse predpisane pogoje opredeljene v javnem razpisu. Če ponudba ne izpolnjuje katerekoli od navedenih zahtev, organ pristojen za podelitev koncesije ponudbo s sklepom izloči.

Komisija prav tako ugotovi ali je ponudba podana za v razpisu določeno krajevno območje izvajanja storitve in če ustreza vsem dodatnim pravilom oddaje ponudbe določenim v javnem razpisu.

O vsaki ponudbi, ki izpolnjuje predpisane zahteve iz prejšnjega odstavka, pridobi komisija mnenje socialne zbornice.

Komisija najkasneje v roku 60 dni po pridobitvi mnenja socialne zbornice oziroma po preteku roka za podajo mnenja opravi pregled in presojo popolnih vlog po objavljenih kriterijih in merilih, objavljenih v javnem razpisu, ter na tej podlagi in ob upoštevanju mnenja socialne zbornice, če je bilo dano, pripravi predlog podelitve koncesije.

 

10. člen

Spremeni se besedilo tretjega odstavka 10. člena Odloka na način, da se doda besedilo »natančneje, na uradni spletni strani Občine Divača.«

 

11. člen

Na podlagi izvedenega javnega razpisa podeli koncesijo najugodnejšemu ponudniku z upravno odločbo občinska uprava.

Zoper odločbo o izbiri koncesionarja je v roku 15 dni dovoljena pritožba. O pritožbi odloča župan.

 

12. člen

V 2. odstavku 12. člena Odloka se doda besedilo »ki ne sme biti daljši od 60 dni od izdaje sklepa o neuspelem razpisu«.

 

VI. Sklenitev koncesijske pogodbe

 

13. člen

Besedilo 1. odstavka 13. člena Odloka se v celoti črta ter nadomesti z naslednjim besedilom, ki se glasi:

»Koncedent po vročitvi odločbe o koncesiji pripravi predlog pogodbe o koncesiji, ki ga pošlje koncesionarju v roku 30 dni od vročitve odločbe. Koncedent in koncesionar uskladita vsebino pogodbe o koncesiji v skladu s pogoji, ki so bili objavljeni na razpisu, in jo podpišeta v roku 60 dni od vročitve odločbe o koncesiji. Če koncesionar v roku, določenem v odločbi o podelitvi koncesije, ne podpiše koncesijske pogodbe, pa koncedent tega roka ne podaljša v skladu z zakonom, koncedent z odločbo koncesijo odvzame.«

 

14. člen

S koncesijsko pogodbo koncedent in koncesionar uredita medsebojna razmerja in razmerje do uporabnikov, zlasti pa:

·  vrsto in obseg storitve, ki je predmet koncesije,

·  začetek izvajanja koncesije,

·  čas, za katerega se sklepa koncesijska pogodba,

·  ceno oziroma način vrednotenja storitev,

·  sredstva, ki jih koncesionarju za opravljanje storitev, ki so predmet koncesije, zagotavlja koncedent, in način financiranja,

·  dolžnost in način poročanja koncesionarja o izvajanju koncesije,

·  obveznosti koncesionarja do uporabnikov,

·  pogodbene sankcije zaradi neizvajanja ali nepravilnega izvajanja koncesije,

·  način finančnega, strokovnega in upravnega nadzora s strani koncedenta,

·  način spreminjanja koncesijske pogodbe oziroma koncesijskega razmerja,

·  prenehanje koncesijske pogodbe in njeno morebitno podaljšanje,

·  obveznosti koncesionarja ob predčasnem prenehanju koncesijske pogodbe,

·  druge določbe, ki so pomembne za določitev in izvajanje storitve, ki je predmet koncesije.

 

15. člen

V 15. člena Odloka se v 3. odstavku spremeni besedilo »kot je določeno v prejšnjem členu« z novim besedilom, ki se glasi »kot je določeno v tem členu«.

 

VII.  Prenehanje koncesijskega razmerja

 

16. člen

Besedilo 16. člena Odloka se v celoti črta in se nadomesti z naslednjim besedilom:

»Koncesija preneha na način in pod pogoji, določenimi z zakonom, ki ureja socialno varnost in morebitnimi pogoji, ki se določijo v koncesijski pogodbi.«

 

17. člen

2. alineja 17. člena Odloka se nadomesti z naslednjim besedilom, ki se glasi:

»če koncesionar v roku, določenem v odločbi o podelitvi koncesije ne izpolni določenih pogojev za začetek opravlja storitev, za katere je v odločbi o podelitvi koncesije določeno, da jih koncesionar izpolni po podelitvi koncesije in sklenitvi pogodbe, pa koncedent tega roka ne podaljša v skladu z zakonom;«

 

18. člen

V primeru prenehanja koncesije, razen v primerih, ki jih določa zakon, mora koncesionar še naprej izvajati dejavnost, ki je predmet koncesije, pod pogoji iz koncesijske pogodbe do takrat, ko koncedent zagotovi izvajanje te dejavnosti na drug način ali ko to dejavnost začne izvajati novi koncesionar.

 

19. člen

Koncesionar ne sme odpovedati koncesijske pogodbe zaradi kršitev koncedenta, razen v primeru, ko koncedent ne izpolnjuje svojih obveznosti iz koncesijske pogodbe tako, da to koncesionarju onemogoča izvajanje koncesijske pogodbe.

Koncedent ali koncesionar lahko kadarkoli sporazumno razvežeta sklenjeno pogodbo, če za to obstajajo utemeljeni razlogi.

 

VIII.  Plačilo koncesionarju

 

20. člen

Sredstva za zagotavljanje javne službe na podlagi koncesije se zagotavljajo iz proračunskih sredstev ali drugih javnih sredstev, s plačil upravičenca do storitve ali drugih zavezancev v skladu z zakonom in podzakonskimi predpisi.

 

21. člen

Koncedent koncesionarju iz proračuna zagotavlja sredstva za stroške storitve v skladu z zakonom in predpisi, ki določa metodologijo za oblikovanje cen socialno-varstvenih storitev.

 

22. člen

O zagotavljanju sredstev koncedent in koncesionar na podlagi odločbe in pogodbe o koncesiji skleneta letno pogodbo o financiranju.

V pogodbi iz prejšnjega odstavka se dogovorita o višini sredstev in izvršitvi plačila na podlagi mesečnega zahtevka koncesionarja.

Koncesionar mora sredstva, ki mu jih izplača koncedent uporabiti namensko, v skladu s svojim finančnim načrtom. V primeru, da je koncesionar sredstva uporabil nenamensko, negospodarno ali v nasprotju s predpisi ali pogodbo o koncesiji, se po takšni ugotovitvi za obseg nenamensko porabljenih sredstev napravi poračun kot to določa pravilnik o koncesijah na področju socialnega varstva.

Koncedent pa ima pravico do odpovedi koncesijske pogodbe ter do povračila vse povzročene škode.

 

23. člen

Na podlagi predloga koncesionarja poda k ceni storitve koncesionarja soglasje občinski svet, praviloma enkrat letno.

Koncesionar je dolžan koncedentu sproti poročati o vseh dejstvih in pojavih, ki bi utegnili vplivati na izvajanje javne službe, kot so sprememba obsega poslovanja, kadrovske spremembe, pridobitev subvencij iz sredstev proračuna Republike Slovenije in drugih sredstev na javnih razpisih, nepredvideni dogodki, nesreče in podobno.

Koncesionar je dolžan koncedentu enkrat letno do konca marca predložiti letno poročilo, ki obsega bilanco stanja, izkaz poslovnega izida in prilogo s pojasnili k izkazom ter poslovno poročilo, ki se nanaša na izvajanje javne službe.

 

24. člen

Koncedent lahko na koncesionarjev predlog ali v sporazumu z njim prenese koncesijo na drugo osebo, ki ima koncesijo za izvajanje javne službe, ki je predmet koncesije, in če je iz okoliščin mogoče sklepati, da bo prevzemnik koncesije izvajal javno službo skladno s predpisi in koncesijsko pogodbo, učinkovito in v skladu z interesi uporabnikov.

Koncedent prenese koncesijo s tem, da novemu koncesionarju izda odločbo o podelitvi koncesije in razveljavi prejšnjo odločbo. Zoper odločbo ni pritožbe, možen pa je upravni spor.

Koncesija se prenese pod enakimi pogoji, kot je bila podeljena prvotnemu koncesionarju in za preostali čas trajanja koncesije.

Novi koncesionar sklene po vročitvi dokončne odločbe iz drugega odstavka tega člena novo koncesijsko pogodbo s koncedentom.

 

25. člen

Izvajanje koncesijske pogodbe nadzoruje občinska uprava.

 

IX. Končna določba

 

26. člen

V 26. členu Odloka se nadomesti besedilo »petnajst dni po objavi« z novim besedilom, ki se glasi »naslednji dan po objavi«.

 

Številka: 032-0006/2023-04

Datum: 18.04.2023

 

 

Občina Divača

 

Alenka Štrucl Dovgan,  županja