New Page 1

Na podlagi 273. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) je Občinski svet občine Gornji Grad na podlagi 30. člena Statuta Občine Gornji Grad (Uradno glasilo SO, št. 8/16) na 28. redni seji dne 27. septembra 2018 sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ODLOKA O LOKACIJSKEM NAČRTU TIČJEK II.

 

I. Splošne določbe

 

1. člen

(pravna podlaga)

(1) S temi spremembami in dopolnitvami se ob upoštevanju Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Mozirje za obdobje od leta 1986 do leta 2000, dopolnjenega leta 1989 in srednjeročnega družbenega plana Občine Mozirje za obdobje od leta 1986 do leta 1990, usklajenega leta 1989, za območje Občine Gornji Grad (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 02/02, 03/04) sprejmejo spremembe in dopolnitve Lokacijskega načrta Tičjek II (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 13/06) - v nadaljnjem besedilu LN.

(2) Spremembe in dopolnitve Lokacijskega načrta Tičjek II je izdelalo podjetje BP, PROJEKTIVNI BIRO, Darja Bezovnik Planovšek s.p. iz Mozirja s št. projekta 52/17 in so sestavni del tega odloka.

 

II. Vsebina

 

2. člen

(vsebina prostorskega načrta)

(1) Spremembe in dopolnitve lokacijskega načrta (v nadaljevanju LN) določajo mejo ureditvenega območja, funkcijo območja, lego, potek in zmogljivost ter velikost objektov in naprav, pogoje za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje objektov in naprav, vodnogospodarske ureditve, pogoje za komunalno urejanje, okoljevarstvene in druge pogoje, etapnost izvedbe, obveznosti investitorja in izvajalcev, tolerance ter nadzor nad izvajanjem tega odloka.

 

3. člen

(sestava prostorskega načrta)

Spremembe in dopolnitve lokacijskega načrta iz 1. člena odloka vsebujejo tekstualni in grafični del.

Tekstualni del sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta vsebujejo:

A.  TEKSTUALNI DEL:

1.   Odlok o spremembah in dopolnitvah lokacijskega načrta

2.   Smernice in mnenja

3.   Obrazložitev sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta

4.   Tehnični elementi za zakoličenje

B.  GRAFIČNI DEL:

1.   Izsek iz kartografskega dela izvedbenega dela občinskega prostorskega načrta s prikazom lege prostorske ureditve na širšem območju; M 1:2500

2.   Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem; M 1:500

3.   Prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji; M 1:1000

4.   Zazidalno ureditvena situacija; M 1:500

5.   Prikaz poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno; M 1:500

6.   Prikaz ureditev potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave; M 1:500

7.   Prikaz ureditev potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom; M 1:500

8.   Načrt parcelacije; M 1:500

9.   Prikaz profilov; M 1:250

10. Vzdolžni profil ceste pod nizom enostanovanjskih hiš z oznako »A«.

 

4. člen

(obseg območja sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta)

(1) Ureditveno območje sprememb in dopolnitev LN Tičjek II.  obsega:

·   parcele št. 390/18, 390/17 in 390/16 k.o. Gornji Grad, kjer je predvidena gradnja treh stanovanjskih hiš in pomožnih objektov (nadstreškov za avtomobile ipd.),

·   parcele št. 381/21 in 386/8 k.o. Gornji Grad, kjer se odlok spremeni tako, bo omogočil legalizacijo obstoječega pomožnega objekta (vkopana garaža z ravno streho) in

·   parcele št. 386/4, 381/23, 381/6 in *240 k.o. Gornji Grad, kjer je predvidena gradnja pokritih skladiščnih površin (nadstreškov).

(2) Ureditveno območje je velikosti cca 7.837 m².

(3) Sestavni del teh sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta so tudi zemljišča izven območja  urejanja, ki so potrebna za neposredno prometno priključevanje na omrežje javnih cest, zagotavljanje intervencijskih mest ter izvedbo komunalnih priključkov in naprav gospodarske javne infrastrukture potrebnih za komunalno opremljanje območja ter morebitne vodnogospodarske ureditve.

(4) Predmet izdelave sprememb in dopolnitev LN  so tudi ureditve, ki bodo omogočile takšne posege v prostor in  gradnjo objektov, da bo zagotovljeno izvajanje Občinskega lokacijskega načrta Tičjek II. 

 

III.      Spremembe

 

5. člen

(1) V tabeli 1 iz drugega (2) odstavka 6. člena osnovnega odloka se korigirajo naslednje navedbe:

·   navedba glede prevladujoče namenske rabe za območje A: »Območje večstanovanjskih objektov« se nadomesti z navedbo: »Območje enostanovanjskih objektov«.

·   pri navedbah glede prevladujoče namenske rabe za Prometno infrastrukturo se doda navedba: »- južna dovozna cesta;«

(2) V tretjem (3) odstavku 6. člena osnovnega odloka se del stavka: »V območju »A« je možno umestiti samostojne večstanovanjske objekte z garažnimi nizi,« zamenja z: »V območju »A« je možno umestiti samostojne enostanovanjske objekte s pomožnimi objekti,«

(3) V 6. členu osnovnega odloka se iz (3) odstavka stavka: »V območju »E« sta lokaciji dveh samostoječih individualnih hiš, ki imela garažni del izveden kot prizidek ali prostostoječi objekt na isti gradbeni parceli. V območju »F« je obstoječ objekt, k temu predviden prizidek s poslovno skladiščno dejavnostjo.« zamenjata s stavki: »V območju »E« sta locirana dva enostanovanjska objekta, ki bosta imela garažni del izveden kot prizidek ali prostostoječ objekt. Dopustno je izvesti ločeno vkopano klet. V območju »F« se nahaja obstoječ objekt, h kateremu je dopustno prizidati prizidek s poslovno skladiščno dejavnostjo ter nadstrešnice.«

 

6. člen

(1) Pred tabelo 2 iz 7. člena osnovnega odloka se doda nov odstavek, ki se glasi:

»(7) Vsak morebitni oporni zid je potrebno obložiti z naravnim materialom (kamnom) ali izvesti kamnito zložbo. Največja dovoljena višina opornega zidu je 1,00m.«

(2) V tabeli 2 iz 7. člena osnovnega odloka se korigirajo naslednje navedbe:

·   za območje A se korigira navedba »VEČSTANOVANJSKA GRADNJA« v »ENOSTANOVANJSKA GRADNJA«,

·   hkrati se v isti rubriki korigira navedba glede predlaganega izhodiščnega gabarita, ki se spremeni iz »18,00 x 9,00 m« v »11,00 x 9,00 m«,

·   v celoti se korigira navedba glede etažnosti v območju a, ki se po novem glasi:

·   »Etažnost: P+M«,

·   v celoti se korigira navedba glede pomožnih objektov pri oznaki območja A; le ta se po novem glasi: »na gradbenih parcelah je dopustna postavitev pritličnih pomožnih objektov kot so nadstreški za avto, pokrite terase in podobno; strehe pomožnih objektov se prilagodijo oblikovanju osnovnega objekta (dopustna je tudi ravna streha),«,

·   pri oznaki območja C,D,E se v stolpcu gabariti in pogoji za oblikovanje alineja »-na gradbenih parcelah se postavijo pritlični garažni objekti za potrebe parkiranja« dopolni z navedbo: »in vkopana klet (K), tlorisnega gabarita 20,19m x 6,16m,«

·   na koncu navajanja v stolpcu gabariti in pogoji za oblikovanje pri oznaki območja C,D,E, ki se nanaša na oblikovanje strešin (pred razdelkom »Pozidanost gradbene parcele«) se doda alineja: »-vkopana klet se izvede z ozelenjeno ravno streho;«,

·   pri oznaki območja F se v stolpcu gabariti in pogoji za oblikovanje med alinejo »- predlagani izhodiščni gabarit prizidka: 30,00m x 10,00m,« in » »-stavbni volumen ne sme presegati dane maksimalne višine obstoječega objekta,« doda nova alineja: »- na vzhodni in zahodni strani je na dvorišču ob objektu dopustna postavitev nadstrešnice 10,00m x 4,00m in 11,16m x 8,00m,«,

·   pri oznaki območja F se pri navedbah glede gradnje streh doda nova alineja, ki se glasi: »- strehe nadstrešnic naj bodo ravne oz. blagega naklona;«

 

7. člen

(1) Zaradi spremembe številčenja odstavkov ter spremenjenih navedb se v celoti zamenja 12. člen odloka, ki se po novem glasi:

12. člen (cestno omrežje)

(1) Dovoz na ureditveno območje je predviden z ureditvijo treh priključkov (novih križišč) na obstoječo dovozno cesto za Tičjek I. Na obravnavanem območju je predvidena omejitev hitrosti odvijanja prometa na 30 km/h.

(2) Obstoječa dovozna cesta predstavlja osrednjo os združene soseske Tičjek. Osrednja prometnica obravnavanega območja Tičjek II pa predstavlja krožna cesta, ki poteka na severni strani za nizom »A« - enostanovanjskih objektov (spodnja ulica) do krajinskega prevoja. Pred prevojem na polici cesta zaokroži na zgornji nivo za nizom »C« individualnih prosto stoječih objektov in se naveže na zgornjo ulico. V podaljšku se zgornja ulica priključi na obstoječo osrednjo dovozno cesto naselja.

(3) Krožna cesta – spodnja in zgornja ulica s povezovalnim delom omogoča normalno odvijanje osebnega prometa, dostavo tovornjakom dolžine do 10 m in ustreza dovozu urgentnih vozil oziroma tovornjakom za odvoz smeti dolžine do 10 m.

(4) Pod nizom enostanovanjskih hiš »A« se doda nova dovozna cesta, ki napaja enostanovanjske objekte »A« in je s spodnje – južne strani utrjena z opornim zidom.

(5) Na vzhodnem delu območja se dovozna cesta ob potoku naveže na obstoječi cestni priključek iz regionalne ceste I. reda št. R 225/1085 Černivec – Radmirje. Ta dovozna cesta poteka po trasi obstoječe javne poti.

(6) Vse napajalne ceste (ulice) razen pod nizom enostanovanjskih hiš »A« so predvidene širine 4,50m z enostransko bankino širine 0,5m. Ulica pod nizom enostanovanjskih hiš »A« je širine 3,50m in bankine 0,50m. Ob cesti nad nizom enostanovanjskih hiš »A« je predviden hodnik za pešce, širine 1,2 m (na severnem robu spodnje napajalne ceste),

(7) Vse prometnice so predvidene v asfaltni izvedbi in na meji s hodniki za pešce z dvignjenimi betonskimi robniki.

(8) Za izvedbo tega LN je potrebna rekonstrukcija obcestnega jarka ob glavni dovozni cesti na zgornji meji urejanja ob izvedeni dovozni cesti za Tičjek I. rekonstrukcija jarka se izvede na zgornji meji urejanja ob izvedeni dovozni cesti za TičjekI, Rekonstrukcija jarka se izvede na podlagi PGD dokumentacije za komunalno infrastrukturo v območju komunalnega koridorja.

(9) Odvod meteornih vod z vozišča je predviden preko požiralnikov s peskolovi s priključitvijo na mešano kanalizacijsko omrežje.

(10)      Površine za parkiranje so predvidene ob objektih na gradbenih parcelah investitorjev. Izhodišča za izračun zadostnega števila parkirnih mest pri posameznih objektih:

Individualne stanovanjske hiše 1 parkirno mesto ali garaža in eno odstavno mesto,

Večstanovanjske hiše na vsako stanovanjsko enoto minimalno eno parkirno ali garažno mesto,

Poslovno skladiščni objekt 1 parkirno mesto na 3 zaposlene, oziroma 1 parkirno mesto na 30 m2 poslovne površine in 1 parkirno mesto na 100 m2 skladiščnih površin;

(11)      Za predvideno cestno mrežo in križišča je potrebno izdelati PGD, PZI projekt skladno z LN, za posamezne objekte pa projekte zunanjih ureditev. Pri projektiranju in izvedbi prometne infrastrukture je potrebno upoštevati veljavne tehnične predpise in standarde ter pogoje in soglasje upravljalca.

(12)      Upoštevati je potrebno promet na občinski kategorizirani cesti LK 107451 (Tičjek – Vzhod) v povezavi s priključki posameznih predvidenih stanovanjskih objektov in prometno ureditev izvesti tako, da bo skladno s področnimi predpisi rešen varen dvosmerni promet.

(13)      Priključki in njihova neposredna okolica ob občinski javni cesti morajo biti urejeni tako, da je zagotovljena zadostna preglednost na cesti in na priključkih v obeh smereh na cesto in obrtno.

(14)      Morebitne ograje ali žive meje ne smejo posegati v polje preglednosti občinske ceste. Ob javnih dovoznih cestah je ograjo dopustno postaviti le s soglasjem upravljalca javne ceste.

(15)      Priključki na občinsko cesto z oznako LK 107451 (Tičjek – Vzhod) mora biti zgrajen v niveleti vozišča občinske ceste in čim bolj pravokotno.

(16)      Meteorne in druge odpadne vode iz parcel in zunanje ureditve objektov ter priključkov ne smejo biti speljane v naprave za odvodnjavanje cestnega telesa. Odtekanje vode iz napajalne ceste pod objekti enodružinskimi objekti »A« ne sme biti ovirano. Meteorne in druge vode s priključkov ne smejo pritekati na ceste ali na njih celo zastajati.

 

8. člen

(električno omrežje)

(1) K 15. členu odloka se dodajo odstavki 5, 6, 7 in 8 , ki se glasijo:

(5) V območju izgradnje predvidenih stanovanjskih hiš A-2 in A-3 poteka obstoječi SN nadzemni el. en. vod, katerega je potrebno upoštevati kot omejitveni faktor v smislu varovalnega pasu, ki znaša minimalno 10,0m od osi skrajnega sistema SN nadzemnega voda v obe smeri. V skladu z osnovnim prostorskim aktom OLN Tičjek II je potrebno obstoječi SN nadzemni el. en. vod preurediti v podzemno izvedbo, za kar je bil izdelan idejni projekt elektrifikacije št. 146/05, katerega je izdelalo Elektro Celje d.d. v januarju 2006 za naročnika Občino Gornji Grad.

(6) Izgradnja predvidenih stanovanjskih hiš A-1, A-2 in A-3 s predvidenimi dovoznimi cestami je v I. fazi možna pred preureditvijo DV 20 kV v podzemno izvedbo pod pogojem, da je skrajni del predvidenega objekta A-2 odmaknjen od osi SN nadzemnega dela el. en.  voda minimalno 5 m od osi, s tem da je potrebno obstoječemu SN nadzemnemu el. en. vodu v križni razpetini povečati stopnjo električne in mehanske izolacije. Prav tako je potrebno zagotoviti v križni razpetini ustrezno varnostno višino, katera mora znašati minimalno 6,6 m od kote terena do najnižje točke žice nadzemnega el. en. voda, za kar bo potrebno v fazi izdelave PGD projektne dokumentacije izdelati elaborat križanja.

(7) V varovalnem pasu SN nadzemnega el. en. voda (kateri znaša 10m od osi v obe smeri) ni dovoljena postavitev kakršnihkoli elementov in objektov v sklopu zunanje ureditve (otroških igral in podobno), kar je v skladu s pravilnikom o pogojih in omejitvah gradenj, uporabe objektov ter opravljanja dejavnosti v območju varovalnega pasu elektroenergetskih omrežij (Ur. list RS 101/10).

(8) V območju izgradnje stanovanjskega objekta  A-1 poteka nizkonapetostni podzemni el. en. vod, katerega je prav tako potrebno upoštevati kot omejitveni faktor v smislu varovalnega pasu, ki znaša minimalno 1 m od osi skrajnega dela nn podzemnega voda. V sled sprostitve zemljišča je istega potrebno pred pričetkom del prestaviti izven območja gradnje.

 

9. člen

(varstvo voda)

(1) V 23. členu osnovnega odloka se ukine četrti (4) odstavek, ki pravi: »Zagotoviti je treba izpolnjevanje pogojev, ki so določeni v uredbi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja ter vse druge predpise s področja odvajanja in čiščenja odpadnih in padavinskih voda ter upravljanja z vodotoki.«. Nadomesti ga novi (4) odstavek, ki se glasi:

» (4) Projektna rešitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda mora biti usklajena z »Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15), Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12 in spremembe).«

(2) Dodajo se novi odstavki (5, 6 in 7), ki se glasijo:

»(5) Čiste meteorne vode bodo odvajane v meteorno kanalizacijo, ki poteka preko območja. Onesnažene vode bodo pred izpustom v kanalizacijski sistem očiščene v lovilcu olj in maščob. Pred izpustom v meteorni kanalizacijski sistem, je potrebno meteorne vode zadrževati, konkretno s cevnim zadrževalnikom.

 (6) Ureditveno območje LN na podlagi geološko geotehničnega poročila št. GG 17/7/52, ki ga je izdelalo podjetje PNV inženiring, Tomaž Mayer s.p., ni erozijsko ogroženo. Na podlagi hidroloških študij obravnavano območje tudi ni poplavno ogroženo.

 (7) Pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja si mora investitor za vsak poseg v prostor pridobiti vodno soglasje, ki ga v sklopu postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja izda Direkcija RS za vode.«

 

10. člen

(zaščita pred požarom in drugimi nesrečami)

(1) 25. člen odloka se dopolni z naslednjimi odstavki:

»(7) Izpolnjevanje bistvenih zahtev varnosti pred požarom za požarno manj zahtevne objekte se dokazuje v elaboratu zasnova požarne varnosti, za požarno zahtevne objekte pa v elaboratu študija požarne varnosti. Požarno maj zahtevni in zahtevni objekti so določeni v predpisu o zasnovi in študiji požarne varnosti (pravilnik o zasnovi in študiji požarne varnosti, Uradni list RS, št. 12/13, 49/13).

(8) Projektant mora v sklopu priprave projektne dokumentacije opredeliti dopustna požarna tveganja, ki so povezana s povečano možnostjo nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov v objektih na predvidenem področju, ki bodo namenjeni poslovni in storitveni dejavnosti ter možnosti širjenja požara na morebitna sosednja poselitvena območja.

(9) Intervencijske poti so urejene po obstoječih prometnih površinah. Izvedba intervencijskih poti mora biti skladna s standardom SIST DIN 14090. Vse povozne površine morajo biti dimenzionirane na 10 t osnega pritiska.

(10) Obravnavano območje v naravi predstavlja strmo pobočje. Iz geomehanskega poročila je razvidno, da območje ni erozijsko, plazljivo ali plazovito.

(11) Območje se nahaja na območju, kjer je projektni pospešek tal (g) = 0,15. Glede na zahtevnost predvidenih objektov je potrebna ojačitev prve plošče.«

 

11. člen

(etapnost izvajanja)

(1) 28. člen odloka se dopolni z novim odstavkom, ki se glasi:

»(5) Dopustno je združevanje obeh faz izvajanja LN, na način, da se izvedejo samo tiste etape gradnje iz I. faze in II. faze, ki bodo omogočile izvedbo zaključene celote posameznega sklopa LN; na primer gradnjo zgolj enega objekta s pripadajočo zunanjo ureditvijo in komunalno infrastrukturo, ki je potrebna za njegovo obratovanje – ne glede na to, da je gradnja infrastrukture predmet I. faze izvajanja LN, objekt pa predmet II. faze izvajanja LN.«

 

12. člen

(dopustna odstopanja)

(1) 29. člen odloka se dopolni z novimi odstavki, ki se glasijo:

» (7) Umestitev objekta A2 je dopustna tudi vzhodneje, ko bo izvedena prestavitev SN zračnega voda – na podlagi pozitivnega mnenja pristojnega upravljalca.

(8) Dopustni so tudi drugačni načini ogrevanja (toplotna črpalka, biomasa, sončna energija ipd).

(9) Toleranca pri tlorisnem in višinskem gabaritu objekta je ±2,00m.

(10) Pri vseh objektih je dopustna izvedba kletne etaže ter opustitev mansarde.«

 

IV. Končne določbe

 

13. člen

(vpogled v spremembe in dopolnitve LN)

Spremembe in dopolnitve LN so na vpogled v času uradnih ur pri pristojnem občinskem organu za urejanje prostora Občine Gornji Grad in na Upravni enoti Mozirje.    

 

14. člen

(prenehanje uporabe določil osnovnega lokacijskega načrta)

Z dnem uveljavitve tega odloka se prenehajo uporabljati določila Odloka o lokacijskem načrtu Tičjek II, ki so v nasprotju z navedenimi spremembami in dopolnitvami. 

 

15. člen

(nadzor)

Nadzor nad izvajanjem teh sprememb in dopolnitev LN opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

16. člen

(pričetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 03201-0029/2014-2018-6

Datum: 27. 9. 2018

 

 

Občina Gornji Grad

 

Stanko Ogradi, župan