New Page 2

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) ter 8. in 16. člena Statuta Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/18 in 50/21) je Občinski svet Občine Šenčur na svoji 30. redni seji dne 21.9.2022 sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU ENKRATNE DENARNE POMOČI V OBČINI ŠENČUR

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(1)  Ta pravilnik določa upravičence do dodelitve občinske enkratne denarne pomoči pogoje, namene, merila in višino denarne pomoči, postopek uveljavljanja in dodelitve denarne pomoči ter izplačevanje pomoči upravičencem v občini Šenčur.

(2)  Denarna pomoč po tem pravilniku se dodeli upravičencu enkrat letno, kot pomoč pri razrešitvi trenutne materialne stiske.

(3)  Višino sredstev za občinsko enkratno denarno pomoč določi Občinski svet vsako leto v proračunu Občine Šenčur.

 

II.  Upravičenci in namen dodelitve denarne pomoči

 

2. člen

Upravičenci do denarne pomoči morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

a)  so posamezniki ali družine, ki so državljani Republike Slovenije in imajo prijavljeno stalno prebivališče na območju občine Šenčur ter tam tudi dejansko prebivajo;

b)  zaradi trenutne materialne ogroženosti (ki je posledica utemeljenih okoliščin, ki ogrožajo ali bi lahko ogrožale preživetje posameznika ali družine: izguba zaposlitve, ki ni nastala po njihovi krivdi, bistveno znižanje dohodkov, dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, škoda na nepremičnem premoženju zaradi naravne ali druge nesreče in druge izjemne okoliščine) nujno potrebujejo pomoč;

c)  so v tekočem letu izkoristili vse zakonske in druge možnosti za rešitev socialne stiske in pomoči pri vladnih in nevladnih organizacijah (aktivno iskanje zaposlitve, pomoč pri Centru za socialno delo in drugih organizacijah).

 

3. člen

(1)  Denarna pomoč socialno ogroženim posameznikom oziroma družinam je namenjena za:

a)  nakup osnovnih življenjskih potrebščin: hrane, oblačil in obutve;

b)  plačilo položnic za nujne življenjske stroške: vode, kanalščine, odpadkov, elektrike, plina in druge energije;

c)  doplačilo zdravil, ortopedskih pripomočkov, pomoč pri plačilu nujnih zdravstvenih storitev (ki jih ne pokriva Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije);

d)  pomoč pri stroških šolanja: nakup šolskih potrebščin in drugi stroški povezani z izobraževanjem osnovnošolcev, dijakov in študentov;

e)  kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca.

(2)  Denarna pomoč upravičencem v primeru, ko pojav ali dogodek ni del splošne naravne nesreče ali katastrofe, ki je razglašena s strani države ali občine je namenjena za:

a)  pokritje škode na stanovanjskem objektu, gospodarskem poslopju, poslovnem objektu, garaži oziroma ostalih nepremičninah, ki se nahajajo na območju občine Šenčur.

(3)  Upravičenec prejme enkratno denarno pomoč le iz ene vrste pomoči.

(4)  Izjemoma je mogoče dodeliti denarno pomoč tudi takrat, ko upravičenec presega minimalni dohodek, in sicer v primeru težje bolezni v družini, nesposobnosti za pridobitno delo, elementarne nesreče ali smrti ter drugih posebnih okoliščinah.

 

III.  Merila in višina denarne pomoči

 

4. člen

(1)  Podlaga za izplačilo enkratne denarne pomoči je mnenje pristojnega Centra za socialno delo oziroma v primeru naravne ali druge nesreče ocena škode, ki je zabeležena v enem od naslednjih dokumentov: zapisniku komisije za ocenjevanje škode ob naravnih in drugih nesrečah v občini Šenčur, poročilu vodje intervencije, poročilu cenilca ali drugem dokumentu, v katerem je ocenjena škoda.

(2)  Kriterij za določitev enkratne denarne pomoči socialno ogroženim posameznikom oziroma družinam je minimalni dohodek posameznika oziroma njegove družine, katerega višina se določi po merilih Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 - uradno prečiščeno besedilo, 23/07, 41/07, 5/08, 73/08, 53/09, 56/10, 57/11, 61/10 - ZSVarPre, 62/10 - ZUPJS, 40/11 - ZUPJS-A, 40/11 - ZSVarPre-A, 57/12, 39/16, 15/17 - DZ, 29/17, 52/16 - ZPPreb-1, 21/18 - ZNOrg, 54/17, 31/18 - ZOA-A, 46/19, 28/19, 189/20 – ZFRO in 196/21 - ZDOsk, 17/22). Kot dohodek se štejejo vsi dohodki in prejemki po Zakonu o socialnem varstvu, ki so jih upravičenec in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.

(3)  Do dodelitve denarne pomoči pri odpravi posledic naravnih in drugih nesreč je upravičen posameznik oziroma družina, ki izpolnjuje pogoje iz 2. člena tega pravilnika in je na Občino Šenčur na predpisanem obrazcu v roku 3 mesecev po nastanku škode podala vlogo za dodelitev enkratne denarne pomoči v občini Šenčur.

(4)  Višina denarne pomoči upravičencem znaša 250 EUR, če gre za posameznika, oziroma 500 EUR, če gre za družino. V primeru naravne ali druge nesreče se višina finančnih sredstev dodeli na osnovi naslednje preglednice:

 

Ocena ugotovljene škode (EUR)

Pomoč pri odpravi škode na stanovanjskem objektu (EUR)

Pomoč pri odpravi škode na drugih nepremičninah navedenih v 3. členu pravilnika (EUR)

do 5.000

do 20 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 1.000

do 10 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 500

do 10.000

do 20 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 2.000

do 10 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 1.000

nad 10.000

do 20 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 3.000

do 10 % ugotovljene škode, vendar ne več kot 1.500

 

(5)  V primeru popolnega uničenja nepremičnine oziroma povzročene škode, ki je večja kot 15.000 EUR, lahko komisija za ocenjevanje škode ob naravnih in drugih nesrečah v občini Šenčur na podlagi posebne utemeljitve upravičenca predlaga županu poseben predlog o večji finančni pomoči, ki ga na seji Občinskega sveta obravnava Občinski svet. Sredstva se zagotovijo znotraj sprejetega proračuna.

(6)  V primeru, da nepremičnina ni zavarovana, oceno škode opravi Komisija za ocenjevanje škode ob naravnih in drugih nesrečah v občini Šenčur.

(7)  V posameznem letu je do enkratne denarne pomoči upravičen le eden od članov skupnega gospodinjstva.

(8)  Višina prejete denarne pomoči za namen pomoči pri stroških šolanja lahko znaša največ toliko, kot znaša delež, katerega bi starši morali financirati iz lastnih sredstev, vendar ne več kot 250 EUR za posameznika oziroma 500 EUR za družino.

(9)  Denarna pomoč se izplača neposredno upravičencu na njegov osebni račun.

(10)  Denarna pomoč se vlagatelju ne dodeli:

a)  če se ugotovi, da je dejansko socialno stanje vlagatelja in družinskih članov drugačno kot izhaja iz podatkov in dokazil v vlogi vlagatelja;

b)  če je vlagatelj ali družinski član, s katerim prebiva, v tekočem letu že prejel enkratno denarno pomoč iz občinskih proračunskih virov;

c)  če se ugotovi, da je vlagatelj v vlogi navajal neresnične in zavajajoče podatke;

d)  če je bilo ugotovljeno, da je bil vzrok za nastalo škodo na stanovanjskih in drugih objektih namerno ravnanje oškodovanca in je bilo to dokazano s strani policije oziroma sodišča;

e)  če se ugotovijo kakršni koli utemeljeni drugi razlogi za neupravičenost do denarne pomoči.

 

IV.  Pomoč pri kritju pogrebnih stroškov

 

5. člen

Občina Šenčur sofinancira povrnitev pogrebnih stroškov v primerih, kot jih določa 16. člen Zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/16 in 3/22 – ZDeb). Pogrebni stroški zajemajo običajne in primerne stroške pokopa ter morebitni prevoz pokojnika. Iz proračuna Občine Šenčur se povrnejo stroški tisti osebi ali organizaciji, ki je pokop organizirala. Sredstva za povrnitev pogrebnih stroškov so vsako leto zagotovljena v proračunu Občine Šenčur na postavki »Pogrebne storitve«.

 

6. člen

Kljub izkazanemu dohodku se lahko odkloni plačilo pogrebnih stroškov na podlagi ocene dejanskega materialnega stanja dedičev in zavezancev ter v primeru, da je pokojnik lastnik premičnega ali nepremičnega premoženja. V primeru, da je bil pokojnik lastnik premičnega ali nepremičnega premoženja in dediči niso sposobni poravnati pogrebnih stroškov, jih za pokojnika poravna Občina Šenčur. V tem primeru lahko občina priglasi terjatev iz naslova plačila pogrebnih stroškov v zapuščinskem postopku po pokojniku.

 

V.  Postopek uveljavljanja in dodelitev denarne pomoči

 

7. člen

(1)  Pravico do denarne pomoči po tem pravilniku vlagatelj uveljavlja pri občinski upravi s pisno vlogo na predpisanem obrazcu »Vloga za dodelitev enkratne denarne pomoči v občini Šenčur«, ki je priloga tega pravilnika. Obrazec dobi vlagatelj na spletni strani Občine Šenčur ali v sprejemni pisarni Občine Šenčur. Izpolnjenega pošlje po elektronski pošti na naslov: obcina@sencur.si, po navadni pošti na naslov: Občina Šenčur, Kranjska cesta 11, 4208 Šenčur ali ga vloži v sprejemni pisarni Občine Šenčur.

(2)  V primeru socialne ogroženosti posameznika oziroma družine morajo biti vlogi priloženi naslednji dokumenti:

a)  fotokopije bančnih izpiskov za zadnje tri mesece pred vložitvijo vloge za vse družinske člane, ki so starejši od 15 let;

b)  potrdilo delodajalca o prejetih neto dohodkih za zadnje tri mesece pred vložitvijo vloge za družinske člane, ki so zaposleni oziroma potrdila o brezposelnosti;

c)  dokazilo o premoženju (potrdilo o višini katastrskega dohodka);

d)  potrdilo o zdravstvenem stanju, v kolikor gre za dolgotrajnejšo bolezen;

e)  potrdilo o stalnem bivališču in skupnem gospodinjstvu;

f)  dokazila, iz katerih jasno izhaja trenutna materialna ogroženost (kopije neplačanih položnic za stanovanjske stroške, kot so navedeni pri vrstah enkratne pomoči; morebitne izvršbe za obveznosti, za katere se odobri občinska enkratna pomoč, šolske položnice ali položnice za vrtec ipd.);

g)  fotokopijo transakcijskega računa, kamor se bo nakazalo denarna sredstva.

(3)  V primeru dodelitve finančnih sredstev za odpravo posledic naravnih ali drugih nesreč je potrebno vlogi priložiti naslednjo dokumentacijo:

a)  poročilo vodje intervencije ali zapisnik komisije za ocenjevanje škode ob naravnih in drugih nesrečah v občini Šenčur;

b)  fotografije posledic naravne ali druge nesreče;

c)  ocenjeno vrednost škode, ki jo je napravil cenilec ali drugi dokument, v katerem je ocenjena škoda;

d)  podatke o zavarovanju;

e)  soglasje lastnika (v kolikor bo vloga oddana s strani najemnika/uporabnika nepremičnine).

(4)  Če vloga ni popolna, občinska uprava vlagatelja pisno opozori o pomanjkljivostih in določi osem dnevni rok, v katerem mora vlagatelj pomanjkljivosti odpraviti. Če pomanjkljivosti v danem roku ne odpravi oziroma vloge ne dopolni, organ takšno vlogo s sklepom zavrže.

(5)  Vlogo za dodelitev občinske denarne pomoči občinska uprava posreduje pristojnem Centru za socialno delo (v nadaljevanju CSD), ki po pregledu vloge in priloženih dokazil ter vpogledu v evidence pripravi obrazloženo mnenje in ga posreduje Občini Šenčur.

(6)  V skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, pristojen občinski organ v roku 30 dni od prejema popolne vloge in na osnovi predloženega mnenja CSD, izda odločbo o upravičenosti in višini denarne pomoči.

(7)  Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe. Pritožbo se vloži na župana Občine Šenčur, ki odloča o pritožbi. Zoper odločitve župana pritožba ni možna, možno pa je sprožiti upravni spor pred pristojnim sodiščem.

 

8. člen

(1)  Denarna pomoč se izplača v denarju na osebni račun upravičenca oziroma njegovega zakonitega zastopnika.

(2)  O namenski porabi sredstev iz 3. člena tega pravilnika je upravičenec dolžan v roku 30 dni od nakazila denarne pomoči na njegov osebni račun predložiti občinski upravi dokazila o namenski porabi sredstev. V kolikor upravičenec ne predloži dokazil o namenski porabi sredstev, je dolžan vrniti znesek prejete pomoči skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi in naslednje leto ni upravičen do enkratne občinske denarne pomoči.

(3)  Upravičenec je dolžan vrniti znesek prejete pomoči skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, če se naknadno ugotovijo primeri, kot so navedeni v devetem odstavku 4. člena.

 

VI.  Prehodne in končne določbe

 

9. člen

Pri odločanju o dodelitvi denarne pomoči se poleg določb tega pravilnika smiselno uporablja tudi določbe Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10,  40/11,  14/13,  99/13,  90/15,  88/16,  31/18,  73/18 in 196/21 – ZDOsk).

 

10. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Navodilo o dodeljevanju enkratne socialne pomoči v občini Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, št. 4/04).

 

11. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 123-0013/2022-1

Datum: 21. 9. 2022

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan