New Page 3

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odl. US in 30/18) in 15. člena Statuta Občine Benedikt (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 22/2018) je Občinski svet Občine Benedikt na 8. redni seji dne 18.12.2019 sprejel

 

PRAVILNIK

O PROTOKOLARNIH OBVEZNOSTIH OBČINE BENEDIKT

 

I.  Uvodne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določijo protokolarne obveznosti, dogodki in pravila ob teh dogodkih, način financiranja teh obveznosti ter pravice in dolžnosti občinske uprave pri organiziranju in izvedbi protokolarnih dogodkov v Občini Benedikt.

 

2. člen

Protokolarne zadeve po tem pravilniku pripravlja in izvaja občinska uprava, ki skrbi za njihovo organizacijsko in strokovno tehnično izvedbo. Sredstva za financiranje posameznih protokolarnih dejanj iz tega pravilnika se zagotavljajo v občinskem proračunu.

 

3. člen

Kot protokolarni dogodki se štejejo:

·  uradni in delovni obiski doma in v tujini,

·  sprejemi, ki jih prireja župan,

·  proslave in druge prireditve, katerih organizator je občina,

·  pogrebi in žalne slovesnosti,

·  slovesni podpisi pogodb in drugih uradnih listin, pomembnih za občino,

·  druge protokolarne obveznosti.

 

4. člen

Ob izjemnih dogodkih, ki niso predvideni s tem pravilnikom, določi protokolarne aktivnosti občine župan za vsak primer posebej.

 

II. Uradni in delovni obiski

 

5. člen

Ob uradnih in delovnih obiskih župan določi sestavo svoje delegacije, ki šteje do vključno pet članov in sodelujoče na protokolarnih obveznostih, povezanih z izvedbo obiskov.

Ob uradnih obiskih župan priredi svečano kosilo ali večerjo.

 

6. člen

Protokolarna darila so darila, ki se lahko podarijo ob protokolarnih dogodkih. Praviloma so vsebinsko povezana z Občino Benedikt. Med protokolarna darila sodijo: Zbornik Občine Benedikt, protokolarno vino, glineni ali stekleni izdelki z vgraviranim občinskim grbom, košara domačih dobrot, ipd..

Za izbiro, pripravo, usklajevanje in nabavo daril skrbi občinska uprava.

Sestavo delegacije uradnih in delovnih obiskov občine določi župan. Število članov delegacije šteje največ do vključno pet članov.

III.      Občinske proslave in druge prireditve

 

7. člen

Proslave ob državnih in občinskem prazniku, tradicionalne in druge prireditve, pomembne za občino, organizira občinska uprava sama ali v sodelovanju z drugimi organizacijami in društvi.

Organizator prireditev zagotovi neoviran dostop do prireditvenih prostorov za invalide in starejše.

Zastavi Evropske unije in Republike Slovenije sta z zastavo Občine Benedikt stalno izobešeni na vidnem mestu sedeža Občine Benedikt.

V času praznikov se izobesijo zastave še po središču Benedikta. Za izobešanje zastav v času praznikov se uporabljajo določila zakona, ki ureja zastavo Republike Slovenije.

Županove insignije so zunanji znak funkcije, ki jih uporablja in nosi župan pri opravljanju protokolarnih dolžnosti ob posebnih svečanostih, kot so:

·  sklepanja zakonskih zvez,

·  govor na osrednji proslavi ob občinskem prazniku,

·  podelitvi nagrad in priznanj,

·  predaji oz. prevzemu mandata,

·  svečane seje občinskega sveta,

·  ipd.

 

8. člen

Župan lahko priredi sprejem za občane, skupine občanov, društva ali druge, ki so dosegli pomembne uspehe ali zasluge, doma ali izven države na področjih gospodarstva, kulture, znanosti in raziskav, šolstva, športa, zdravstva, humanitarnih dejavnosti, varnosti, varstva pred naravnimi nesrečami, gasilstva in drugih področjih, pomembnih za posamezne občane ali skupine iz Občine Benedikt in za Občino Benedikt.

Župan lahko priredi sprejem tudi za osebe, ki niso občani občine, vendar so s svojimi zaslugami pomembno vplivali na razvoj občine, prispevali k njeni razpoznavnosti in dobrobiti občanov in občine.

Udeležencem sprejemov iz prvega odstavka tega člena se lahko izreče ali podeli pisna zahvala ali priznanje Občine Benedikt.

 

9. člen

Podpisi listin o medobčinskem sodelovanju, o sodelovanju z gospodarskimi družbami, o sodelovanju pri projektih, velikega pomena za Občino Benedikt, se opravijo na slovesen način.

Slovesno se lahko opravijo podpisi tudi drugih listin, pomembnih za Občino Benedikt.

 

IV. Druge protokolarne obveznosti občine

 

10. člen

Aktivnim občinskim funkcionarjem (župan, podžupan, član občinskega sveta), članom nadzornega odbora, predsednikom društev in organizacij, predstavnikom verske skupnosti, ravnatelju, …občina izkaže pozornost:

·  s čestitko ob rojstnem dnevu,

·  s srečanjem ob novem letu in ob koncu mandata,

·  z vabilom na občinski praznik ter druge praznike in prireditve, ki jih organizira občina.

 

11. člen

Aktivnim občinskim funkcionarjem (župan, podžupan, član občinskega sveta) ter članom nadzornega odbora, ob smrti občina izkaže pozornost:

·  s cvetličnim aranžmajem ob smrti in z govorom župana ali drugega občinskega funkcionarja ob grobu, v primeru izražene želje svojcev,

·  z izvedbo žalne seje občinskega sveta ob smrti,

·  z izobešanjem črne zastave pred zgradbo občinske uprave ob smrti,

·  z odprtjem žalne knjige.

Nekdanjim občinskim funkcionarjem (župan, podžupan, član občinskega sveta) ter članom nadzornega odbora občina ob smrti izkaže pozornost:

·  s cvetličnim aranžmajem ob smrti in z govorom župana ali drugega občinskega funkcionarja ob grobu, v primeru izražene želje svojcev,

·  z žalno sejo občinskega sveta ob smrti,

·  z izobešanjem črne zastave pred zgradbo občinske uprave.

Častnim občanom ob smrti občina izkaže pozornost:

·  z žalno sejo občinskega sveta,

·  s cvetličnim aranžmajem ob smrti in z govorom župana ali drugega občinskega funkcionarja ob grobu, v primeru izražene želje svojcev.

Županu, bivšemu županu in častnim občanom Občine Benedikt občina ob smrti izkaže pozornost tudi z osmrtnico v časopisu.

Obvestilo o žalni seji se posreduje takoj, ko je možno. Na žalno sejo se obvezno vabi ožje družinske člane pokojnega. Na žalni seji ima nagovor župan ali podžupan. Na prizorišču žalne seje je žalna fotografija pokojnika in cvetlični aranžma. Po dogovoru s svojci se lahko izvede krajši kulturni program.

 

12. člen

V primeru smrti predsednika društva ali organizacije občina izkaže spoštovanje s cvetličnim aranžmajem.

 

13. člen

V primeru smrti javnega uslužbenca občinske uprave se izkaže spoštovanje:

·  s cvetličnim aranžmajem,

·  z govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug javni uslužbenec občinske uprave, v primeru izražene želje svojcev,

·  z izobešanjem črne zastave na sedežu občinske uprave.

 

14. člen

V primeru smrti javnega uslužbenca - upokojenca občinske uprave se izkaže spoštovanje:

·  s cvetličnim aranžmajem,

·  z govorom ob grobu, ki ga opravi župan, podžupan ali drug javni uslužbenec občinske uprave, v primeru izražene želje svojcev.

 

15. člen

V primeru smrti ožjega sorodnika občinskega funkcionarja in javnega uslužbenca (partner, otrok, starš) se izkaže spoštovanje s poklonom aranžmaja s svečami v vrednosti do 30,00 EUR.

V primeru smrti občana občine Benedikt se spoštovanje izkaže s poklonom sveče v vrednosti do 10,00 EUR.

 

V.  Končne določbe

16. člen

Protokolarne zadeve po tem pravilniku pripravlja in izvaja občinska uprava, ki skrbi za njihovo vsebinsko, organizacijsko in tehnično izvedbo.

O vseh dogodkih, ki jih ureja ta pravilnik, se sproti obvešča javnost in hrani v arhiv.

 

17. člen

Za protokolarna pravila in obveznosti, ki niso urejena s tem pravilnikom, se smiselno uporablja Protokol Republike Slovenije.

 

18. člen

Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 08001-001/2019-3

Datum: 19. 12. 2019

 

 

Občina Benedikt

 

mag. Milan Repič, župan