New Page 1

Na podlagi 20. člena Zakona o vrtcih Uradni list RS, št. 100/05, 25/08, 98/2009-ZIUZGK, 36/10, 62/2010-ZUPJS, 94/2010-ZIU, 40/2012-ZUJF,4/15 ZUUJFO in 16. člena Statuta Občine Dornava (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/2014) je Občinski svet na 10. redni seji, dne 31.03.2016 sprejel

 

PRAVILNIK

O KRITERIJIH, NAČINU VPISA IN SPREJEMU OTROK V VVE PRI OŠ DR. FRANJA ŽGEČA DORNAVA

 

I.              Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom Občina Dornava (v nadaljevanju besedila: ustanovitelj) v soglasju s Svetom Osnovne šole dr. Franja Žgeča Dornava (v nadaljevanju besedila: zavod) določa sestavo komisije za sprejem otrok, kriterije, način in postopek sprejemanja otrok v VVE pri OŠ Dornava (v nadaljevanju besedila: vrtec).

 

II.             Sprejem in vpis otrok v zavod

 

1.            Sprejem otrok v dnevno varstvo

 

2. člen

V zavodu, ki ima v svoji sestavi enoto VVE s petimi oddelki predšolskega varstva, se sprejmejo predšolski otroci od dopolnjenega enajstega meseca starosti, če starši ne uveljavljajo več pravice do starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela. Za starše otrok, ki so oddali vlogo za vpis otroka v vrtec, vrtcu na njegovo zahtevo pristojni center za socialno delo posreduje podatke o izteku pravice do starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela, do vključitve v osnovno šolo.

 

3. člen

Vrtec in ustanovitelj najmanj enkrat letno objavi javni vpis novincev za naslednje šolsko leto.

Javni vpis novincev za novo šolsko leto se izvede praviloma v mesecu marcu, na podlagi javnega poziva objavljenega na spletni strani vrtca ter na spletni strani občine.

 

4. člen

Zavod lahko vpiše oziroma sprejme v dnevno varstvo toliko otrok, kot to dopuščajo prostorske in kadrovske kapacitete vrtca. Število otrok v oddelku prvega starostnega obdobja  praviloma ne sme presegati dvanajst otrok, v oddelku drugega starostnega obdobja dvaindvajset otrok. Pristojni organ ustanoviteljice vrtca lahko glede na razmere in položaj dejavnosti predšolske vzgoje v lokalni skupnosti odloči, da število otrok v oddelku lahko presega število, ki ga določi prvi odstavek tega člena, za največ dva otroka v oddelku.

 

2.            Vpis otrok v dnevno varstvo

 

5. člen

Evidenčne vloge otrok v dnevno varstvo se izvajajo v tajništvu šole skozi celo leto. Redni vpis otrok v dnevno varstvo za naslednje šolsko leto se opravi na osnovi evidenčnih vlog prispelih do vključno 31. marca. Tajništvo zaprosi starše za podatke, ki jih potrebuje za obravnavo pred sprejemom.

 

6. člen

Izredni vpis otrok med šolskim letom v dnevno varstvo se opravi:

·       če število vpisanih otrok v VVE ne dosega najnižjega normativa števila otrok v oddelku,

·       če je med letom osip otrok v enoti,

·       če so še prosta mesta,

·       če nastopijo druge okoliščine.

 

7. člen

Med trajanjem šolskega leta lahko komisija za sprejem otrok v zavod sprejme odločitev o vključitvi otroka v dnevno varstvo:

·       če nastopijo primeri iz 5. člena tega pravilnika,

·       če so v družini otroka nastopile izjemne okoliščine, ki so bistveno poslabšale pogoje za otrokov normalni razvoj (smrt starša oziroma skrbnika, prestajanje zaporne kazni enega od staršev oziroma skrbnikov, nenadna obolelost oziroma nastanek bolezni v družini otroka, druge okoliščine, za katere center za socialno delo meni, da bistveno vplivajo na razvoj otroka).

Med trajanjem šolskega leta je otrok lahko vključen v zavod, po vrstnem redu, ki ga pripravi komisija za sprejem otrok tedaj, ko razporeja otroke v oddelke ob rednem vpisu v zavod. Upošteva se prosto mesto v starostno ustrezni skupini.

Komisija obravnava vloge za sprejem otrok tudi med šolskim letom, v primeru, ko so sprejeti v vrtec vsi otroci s čakalnega seznama, oziroma če je bilo staršem vseh otrok s čakalnega seznama, ponujeno prosto mesto, pa so ga vlagatelji odklonili ali niso sklenili pogodbe o medsebojnih pravicah in obveznostih med vrtcem in vlagatelji, in je število novo vpisanih otrok v vrtec večje od števila prostih mest v vrtcu.

 

 

3.         Postopek sprejema otrok v zavod

 

8. člen

Otroci se sprejemajo v dnevno varstvo na podlagi vloge.

Vlogo za sprejem otroka v zavod vložijo starši oziroma skrbniki otroka v tajništvu šole najkasneje do 31. marca tekočega leta. Vloge prispele po določenem datumu (31. marec), se ne obravnavajo oz. se jih obravnava za vpis v naslednjem letu. Vloga za sprejem otroka v zavod mora vsebovati naslednje podatke:

·       ime in priimek vlagatelja/-ice,

·       ime in priimek otroka,

·       datum rojstva otroka,

·       naslov in občina stalnega prebivališča,

·       število otrok v družini

·       ime otroka iz iste družine, ki je že vključen v vrtec Dornava,

·       kraj zaposlitve staršev,

·       program,

·       časovna opredelitev potrebe po vzgoji in varstvu (od – do),

·       zdravstvene posebnosti otroka (diete, alergije, obravnave pri specialistih …)

 

Ravnatelj vrtca ima pravico preveriti posamezne podatke, navedene v prijavi za sprejem, če obstaja dvom o njihovi verodostojnosti in jih posreduje komisiji za sprejem otrok. 

V primeru, da vlagatelj odda vlogo kadarkoli po poteku roka za prijavo na javni vpis novincev in v vrtcu ni prostih mest, vrtec vlogo evidentira ter vlagatelja pisno obvesti o postopku sprejema otroka ob nastanku prostega mesta oziroma obravnavi njegove vloge na komisiji za sprejem otrok.

 

9. člen

Kadar je prijav za sprejem otrok v VVE več kot je prostih mest, o sprejemu odloča komisija za sprejem otrok v dnevno varstvo.

Kadar za sprejem otrok prijav ni več, kot je prostih mest, o sprejemu odloči ravnatelj na predlog predstavnika vrtca, ki je član komisije za sprejem otrok v vrtec in svetovalne službe.

Sestavo komisije za sprejem otrok določi Občina Dornava na predlog Sveta zavoda. Komisijosestavljajotriječlani, in sicer:

·       predstavnik vrtca (člana predlaga zavod),

·       predstavnik staršev (člana predlaga svet staršev),

·       predstavnik ustanovitelja (člana predlaga občinski svet).

Mandat članov komisije traja štiri leta. Mandat predstavnika sveta staršev je vezan na vključenost otroka v vrtec.

 

10. člen

Komisija za sprejem otrok se mora sestati v tridesetih dneh po izteku roka za prijavo vpisa otrok.

 

11. člen

Komisija dela na sejah. Delo komisije vodi predsednik, ki ga člani komisije izvolijo izmed sebe na svoji prvi seji. Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na seji, ki ni javna. Komisija o svojem delu vodi zapisnik v skladu s postopkom, kot ga določa zakon. Komisija obravnava vse vloge na seji v skladu z določili Zakona o vrtcih in zakona, ki ureja splošni upravni postopek, z uporabo skrajšanega ugotovitvenega postopka. Na seji komisije je lahko prisoten ravnatelj oziroma njegov namestnik. Komisija sprejema odločitve z večino glasov vseh svojih članov.

 

12. člen

Komisija sprejema odločitve s sklepom.

Komisija sprejema in pripravi prioritetno listo, sklepe o sprejemu otrok pa izda ravnatelj vrtca.

Starši oziroma skrbniki otrok, katerih prijave so bile neugodno rešene, prejmejo pismeni sklep o zavrnitvi prijave.

 

4.            Kriteriji za sprejem otrok v zavod

 

13. člen

Otroke s posebnimi potrebami (v skladu z odločbo pristojnega organa) in otroke, katerih starši predložijo potrdilo Centra za socialno delo o ogroženosti zaradi socialno-ekonomskega položaja, sprejme komisija mimo kriterijev po tem pravilniku.

 

14. člen

Komisija mora pri izbiri, sprejemu in razporejanju otrok v VVE oziroma oddelke upoštevati naslednje kriterije:

 

Št.

KRITERIJI

Št. točk

1. 

prebivališče (upošteva se ena izmed variant)

 

1.a

otrok in starši imajo stalno prebivališče v Občini Dornava

30

1.b

otrok v enostarševski družini ima z enim od staršev stalno prebivališče v Občini Dornava

30

1.c

otrok in eden od staršev, s katerim otrok živi, imata stalno prebivališče v Občini Dornava

20

1.d

Otrok tujcev, ki ima skupaj vsaj z enim od staršev stalno ali začasno prebivališče na območju Občine Dornava in je vsaj eden od staršev zavezanec za dohodnino v Republiki Sloveniji

20

2.

otrok je bil uvrščen na prednostni vrstni red in v vrtec ni bil sprejet (upošteva se ena izmed variant)

 

2.a

v preteklem letu

6

2.b

Dve leti zapored

12

2.c

tri leta zapored

18

3.

zaposlenost (upošteva se ena od variant)

 

3.a

Zaposlenost obeh staršev oziroma enega od staršev, če gre za enostarševsko družino

10

3.b

Otrok staršev študentov

10

3.c

otrok, katerega eden od staršev je zaposlen, drugi pa je redni dodiplomski študent

10

3.d

Zaposlenost samo enega od staršev, drugi pa je prijavljen na Zavodu za zaposlovanje

5

3.e

Nezaposlenost starša v enoroditeljski družini, ki je prijavljen na Zavodu za zaposlovanje

5

4.

Že vključen otrok v vrtec Dornava iz iste družine

3

5.a

družina z več predšolskimi otroki

 

5.b

- dva otroka

2

5.c

- trije otroci

4

5.d

- štirje ali več otrok

8

6. *

otrok, ki je bil sprejet v vrtec, pa so ga starši zaradi zdravstvenih težav morali izpisati ali odkloniti sprejem

6

7.

otrok je od rojstva prijavljen v Občini Dornava

2

*V primeru izpisa zaradi zdravstvenih težav otroka, starši predložijo potrdilo zdravnika specialista.

 

15. člen

Prednostni vrstni red

Komisija na podlagi kriterijev določi prednostne vrstne rede otrok po letnikih rojstva tako, da razvrsti vse prijavljene otroke po doseženem številu točk od najvišjega do najnižjega števila. Točkuje in razvrsti se otroke, ki izpolnjujejo starostni pogoj za vključitev v vrtec s 1. septembrom.

Otroci se vključujejo v vrtec s prednostnega vrstnega reda glede na starost, prosto mesto v posameznem oddelku in glede na program vrtca, ki se izvaja v oddelku.

Vrtec v štirinajstih dneh po seji komisije glede na število prostih mest po posameznih oddelkih in enotah vrtca ter v skladu s prednostnim vrstnim redom odloči, koliko otrok bo sprejetih v vrtec. Otroci, ki niso sprejeti v vrtec, se v skladu s prednostnim vrstnim redom uvrstijo na čakalni seznam.

Vrtec izda v štirinajstih dneh po seji komisije prednostni vrstni red, iz katerega izhaja seznam sprejetih otrok in čakalni seznam, ki se objavi na oglasni deski in na spletnih straneh vrtca. Podatki o otrocih se objavijo pod šifro.

Seznam sprejetih otrok vsebuje naslednje podatke:

·       šifro otroka,

·       število točk po posameznih kriterijih za vsakega otroka,

·       datum vključitve otroka v vrtec,

·       sporočilo staršem, da bodo po končanem vpisnem postopku pozvani k sklenitvi pogodbe z vrtcem.

Čakalni seznam otrok vsebuje naslednje podatke:

·       šifro otroka,

·       število točk po posameznih kriterijih za vsakega otroka,

·       sporočilo staršem, da lahko zaradi zavrnitve sprejema otroka v vrtec v petnajstih dneh po vročitvi obvestila vložijo ugovor,

·       rok veljavnosti čakalnega seznama.

Vrtec pošlje staršem v 21 dneh po seji komisije obvestilo z izpisom vseh podatkov iz seznama sprejetih otrok ali čakalnega seznama za njihovega otroka z navadno poštno pošiljko ali po elektronski pošti, če so starši navedli elektronski naslov, na katerega želijo prejemati obvestila vrtca.

Zoper obvestilo iz prejšnjega odstavka o prednostnem vrstnem redu lahko starši v 15 dneh po vročitvi obvestila z navadno poštno pošiljko vložijo ugovor na svet zavoda, ki o ugovoru odloča v 15 dneh po prejemu ugovora v skladu z Zakonom o vrtcih in ob smiselni uporabi zakona, ki ureja splošni upravni postopek. Ugovor se lahko vloži zaradi nepravilnega upoštevanja kriterijev. Ugovor na kriterij in težo posameznega kriterija ni dopusten.

O ugovoru odloči svet zavoda ob smiselni uporabi zakona, ki ureja splošni upravni postopek z odločbo, ki se vroči staršem, kot to določa Zakon o vrtcih. Zoper odločitev sveta zavoda lahko starši sprožijo upravni spor.

 

16. člen

Komisija v primeru višjega števila prijav, kot je prostih mest v vrtcu, sestavi prednostni vrstni red po številu zbranih točk.

Če dva ali več otrok doseže enako število točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva naslednji dodatni kriterij:

Dodatni kriterij:

·      vključitev otroka s 1. 9.                            8 točk

·      vključitev otroka s 1. 10.                          7 točk

·      vključitev otroka s 1. 11.                          6 točk

·      vključitev otroka s 1. 12.                          5 točk

·      vključitev otroka s 1. 1.                            4 točke

·      vključitev otroka s 1. 2.                             3 točke

·      vključitev otroka s 1. 3.                            2 točki

·      vključitev otroka s 1. 4.                            1 točka

·      starejši otrok                                                                                                             1 točka

Ravnatelj je dolžan poslati staršem sklep komisije o določitvi prednostnega vrstnega reda in sprejemu otrok najkasneje v roku 21 dni od dneva sprejema sklepa komisije.

 

5.            Trajanje sprejema in izpis otrok

 

17. člen

Otroci, sprejeti v VVE, so vključeni v zavod do vstopa v osnovno šolo.

 

18. člen

Otroci, ki so že prejeti, vendar starši sprejem odklonijo oz. ga želijo prestaviti za določen čas, se črtajo iz prednostnega seznama in se z novim šolskim letom ponovno obravnavajo.

Če se izprazni mesto med letom, se sprejme otrok, ki je prvi na čakajoči prednostni listi v določeni starostni skupini pred na novo vpisanimi otroki.

 

19. člen

Otroci pričnejo obiskovati vrtec s 1. septembrom tekočega leta. V primeru, da želijo starši oziroma skrbniki vpisati otroka, ki izpolnjuje starostni pogoj za sprejem v vrtec s 1. septembrom, med šolskim letom, se plača oskrbnina od 1. septembra do prihoda v vrtec, razen, če ni čakalnega seznama.

Otroka, ki v osmih dneh od dneva, ki je določen za začetek prihoda v vrtec, starši ne pripeljejo v vrtec in izostanka ne sporočijo ali ga ne opravičijo s tehtnimi razlogi, se izpiše, na njegovo mesto pa se sprejme otroka iz prednostnega vrstnega reda. V tem primeru so starši dolžni plačati oskrbnino do datuma izpisa.

Uvajanje otrok v vrtec se prične z dnem obiskovanja vrtca, ki je zapisan v sklepu komisije. Uvajanje otrok s spremstvom staršev traja do pet dni in se prične na dan obiskovanja vrtca.

20. člen

Otroka se trajno izpiše iz zavoda v letu, v katerem bo vključen v osnovno šolo.

Starši lahko otroka trajno izpišejo iz vrtca kadarkoli to želijo. Izpisni rok je 30 dni. Izpis je zapisan na posebnem obrazcu, ki ga starši dobijo v vrtcu in na spletni strani vrtca. Izpisan otrok pri ponovnem sprejemu nima prednosti.

 

III.            Prehodne in končne določbe

 

21. člen

Ta pravilnik sprejme Občina Dornava.

 

22. člen

S tem pravilnikom preneha veljati Pravilnik o sprejemu otrok v vrtec, h kateremu je občina

ustanoviteljica dne, 21.11.2013 dala soglasje.

 

23. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-5/2016

Datum: 31.03.2016

 

 

Občina Dornava

 

Rajko Janžekovič, župan