New Page 2

Na podlagi 3. člena Zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91, 8/96, 36/00 – ZPDZC in 127/06 – ZJZP), 40., 41., 42. in 140. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 36/08, 58/09, 64/09 – popr., 65/09 – popr., 20/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 47/15, 46/16, 49/16 – popr. in 25/17 – ZVaj) ter 18. člena Statuta Občine Brda  (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 26/17 in 16/18) je Občinski svet Občine Brda na 9. redni seji dne 17. 12. 2019 sprejel

 

ODLOK

O USTANOVITVI JAVNEGA VZGOJNO - IZOBRAŽEVALNEGA ZAVODA

OSNOVNA ŠOLA ALOJZA GRADNIKA DOBROVO

 

I.  Uvodna določba

 

1. člen

(1) S tem odlokom Občina Brda (v nadaljevanju: ustanovitelj) na področju osnovnega šolstva in predšolskega varstva, ustanavlja javni vzgojno izobraževalni zavod Osnovna šola Alojza Gradnika Dobrovo (v nadaljevanju: zavod).

(2) Zavod je vpisan v sodni register Okrožnega sodišča v Novi Gorici, pod reg. št. srg. 199700784.

(3) Zavod je vpisan v knjigo razvidov osnovni šol, ki ga vodi Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, pod št. 72 z dne 8.1.2018.

 

II. Ime in sedež zavoda

 

2. člen

(1) Ime zavoda: Osnovna šola Alojza Gradnika Dobrovo.

(2) Skrajšano ime zavoda: OŠ Alojza Gradnika Dobrovo.

(3) Sedež zavoda: Trg 25. Maja 9, 5212 Dobrovo v Brdih.

 

III.  Organiziranost zavoda

 

3. člen

(1) Zavod ima dve organizacijski enoti: osnovno šolo in vrtec.

(2) Osnovna šola (matična šola) ima podružnično šolo:

·  Podružnična šola Kojsko (POŠ Kojsko), Kojsko 69, 5211 Kojsko.

(3) Vrtec sestavljajo:

·  Enota vrtca Dobrovo, Trg 25. maja 11, 5212 Dobrovo v Brdih,

·  Enota vrtca Kojsko, Kojsko 69, 5211 Kojsko, ter

·  Dislocirani oddelek vrtca v Biljani, Biljana 12, 5212 Dobrovo v Brdih.

(4) Podružnično šolo v skladu z zakonom, s standardi, z normativi, drugimi splošnimi akti vodi vodja podružnične šole, ki jo z zakonom imenuje in razrešuje ravnatelj izmed strokovnih delavcev šole.

(5) Enoto vrtca v Kojskem v skladu z zakonom, standardi, normativi, drugimi splošnimi akti vodi vodja organizacijske enote vrtca, ki jo skladno z zakonom imenuje in razrešuje ravnatelj izmed strokovnih delavcev vrtca. Naloge vodje enote vrtca se podrobneje opredelijo s sistemizacijo.

(6) Podrobneje se organizacijska struktura šole v povezavi z organizacijo spremljajočih dejavnosti določi s sistemizacijo.

 

IV.  Šolski okoliš

 

4. člen

(1) Zavod s svojo dejavnostjo zadovoljuje potrebe po osnovnošolskem izobraževanju na območju šolskega okoliša, ki obsega:

·  za matično šolo vasi:

Barbana, Biljana, Brdice pri Kožbani, Brdice pri Neblem, Breg pri G. Brdu, Ceglo, Drnovk, Fojana, Golo Brdo, Gonjače, Gradno,  Hruševlje, Imenje, Kozana, Kozarno, Kožbana, Krasno, Medana, Neblo, Nozno, Plešivo, Senik, Slavče, Snežeče, Šlovrenc, Šmartno, Vedrijan, Vipolže, Višnjevik, Vrhovlje pri Kožbani, Zali Breg.

·  za podružnično šolo Kojsko vasi:

Gonjače, Hum, Snežatno, Podsabotin, Brestje, Vrhovlje pri Kojskem, Gor. Cerovo, Dol. Cerovo, Kojsko.

(2) Učenci podružnične šole Kojsko so od 6. razreda, vključeni v šolski okoliš matične šole Dobrovo.

(3) V primeru neenakomerne porazdelitve učencev oziroma prostorske stiske posameznih enot šole so dopustna odstopanja in prehod učencev v drug šolski okoliš. O spremembah odloči ravnatelj.

 

V.  Pečat zavoda

 

5. člen

(1) Zavod uporablja pečat okrogle oblike premera 35 mm in 20 mm. V sredini pečata ja grb Republike Slovenije, pod grbom je izpisano Dobrovo, na zunanjem obodu pa je izpisano: Osnovna šola Alojza Gradnika Dobrovo.

(2) Ravnatelj s sklepom določi število pečatov, njihovo uporabo in hrambo ter določi delavce, ki so zanje odgovorni.

 

VI.  Dejavnost zavoda

 

6. člen

(1) Zavod opravlja javno službo na področju vzgoje in izobraževanja: osnovnošolsko izobraževanje (osnovna šola) in predšolska vzgoja (vrtec).

(2) Zavod opravlja tudi druge dejavnosti, za lastne potrebe ali zaradi dopolnjevanja svoje dejavnosti ali zaradi smotrne rabe premoženja, ki ga ima v upravljanju (tržna dejavnost).

 

7. člen

(1) Osnovna dejavnost zavoda po standardni klasifikaciji dejavnosti je: P 85.200 Osnovnošolsko izobraževanje in P 85.100 - Predšolska vzgoja.

(2) Zavod opravlja tudi naslednje dejavnosti, opredeljene po standardni klasifikaciji dejavnosti:

·  E 38.110 - Zbiranje in odvoz nenevarnih odpadkov

·  G 47.890 - Trgovina na drobno na stojnicah in tržnicah z drugim blagom

·  H 49.391 - Medkrajevni in drug cestni potniški promet

·  I 56.210 - Priložnostna priprava in dostava jedi

·  I 56.290 - Druga oskrba z jedmi

·  J 58.140 - Izdajanje revij in druge periodike

·  J 62.090 - Druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti

·  L 68.200 - Oddajanje in obratovanje lastnih ali najetih nepremičnin

·  N 82.190 - Fotokopiranje, priprava dokumentov in druge posamične pisarniške  dejavnosti

·  N 82.300 - Organiziranje razstav, sejmov, srečanj

·  P 85.510 - Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju športa in rekreacije

·  P 85.520 - Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju kulture in umetnosti

·  P 85.590 - Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje

·  P 85.600 - Pomožne dejavnosti za izobraževanje

·  R 91.011 -  Dejavnost knjižnic

·  R 93.299 - Druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas.

 

8. člen

(1) V kolikor zavod opravlja dejavnosti kot tržno dejavnost, mora ločeno voditi prihodke tržne dejavnosti od prihodkov iz naslova izvajanja osnovne dejavnosti zavoda.

(2) Zavod lahko v okviru svoje registrirane dejavnosti opravlja še druge dejavnosti, kot so:

·  spodbuja in organizira interesno in družbeno aktivnost učencev ter se v ta namen povezuje s starši, delavci v podjetjih, kulturnimi, športnimi, turističnimi in drugimi organizacijami ter ostalimi občani,

·  skupaj s starši in drugimi uporabniki v občini razvija in organizira širše možnosti za aktivnosti učencev, druge mladine in občanov na področju izobraževanja, kulture, turizma in športa.

(3) Zavod lahko spremeni ali razširi svojo dejavnost le s soglasjem ustanovitelja.

 

VII. Organi zavoda

 

9. člen

Organi zavoda so:

·  svet zavoda,

·  ravnatelj,

·  svet staršev šole,

·  svet staršev vrtca in

·  strokovni organi.

 

VIII.    Svet zavoda

 

10. člen

(1) Svet zavoda šteje enajst članov, ki jih sestavljajo:

·  trije predstavniki ustanovitelja,

·  pet predstavnikov delavcev zavoda,

·  trije predstavniki staršev šole in vrtca.

(2) Mandat članov sveta zavoda traja 4 leta. Mandat predstavnikov staršev je vezan na čas, dokler ima njihov otrok status učenca v šoli oziroma status varovanca v vrtcu, pri predstavnikih delavcev zavoda pa na njihova delovna razmerja v zavodu.

(3) Člani sveta zavoda so lahko ponovno imenovani oziroma izvoljeni največ dvakrat zaporedoma.

 

IX.  Postopek volitev

 

11. člen

(1) Postopek imenovanja oziroma volitev v svet zavoda se prične največ 90 in najmanj 60 dni pred potekom mandata dosedanjim članom. O pričetku postopka sprejme svet zavoda sklep, s katerim seznani delavce, predsednike sveta staršev in ustanovitelja, ki ga pozove k imenovanju svojih predstavnikov. Volitve se opravljajo najkasneje 15 dni pred iztekom mandata sveta zavoda.

(2) Svet zavoda sprejme sklep o razpisu volitev predstavnikov delavcev zavoda, s katerim določi dan volitev, število članov sveta in imenuje volilno komisijo. Sklep o razpisu volitev mora biti objavljen v zavodu.

(3) Sveta staršev šole in vrtca izvedeta volitve v rokih določenih v prvem odstavku tega člena.

(4) Predstavnike ustanovitelja imenuje občinski svet Občine Brda skladno s svojimi akti.

(5) Če svet zavoda ne sprejme sklepov iz prejšnjega odstavka najkasneje v rokih, določenih v tem členu, to stori ravnatelj zavoda.

 

12. člen

(1) Predstavnike delavcev zavoda volijo delavci na tajnih in neposrednih volitvah po postopku in na način kot ga določa zakon, ta odlok in splošni akti zavoda. Predstavniki delavcev se volijo tako, da imajo po enega predstavnika:

·  strokovni delavci matične šole, ki poučujejo od 1. do 5. razreda in drugi strokovni delavci matične šole ter enot vrtca (podaljšano bivanje, knjižnica, svetovalna služba…);

·  strokovni delavci matične šole, ki poučujejo od 6. do 9. razreda;

·  strokovni delavci Podružnične šole Kojsko in drugi strokovni delavci podružnične šole (podaljšano bivanje);

·  strokovni delavci enot vrtcev;

·  administrativno-računovodski in tehnični delavci.

(2) V primeru, ko je predstavnik delavcev v času mandata sveta zavoda zaradi potreb delovnega procesa, začasno prerazporejen na delo v drugo enoto ali podružnico, za dobo največ do enega šolskega leta, se nadomestne volitve ne izvedejo.

 

13. člen

(1) Svet zavoda imenuje volilno komisijo za predstavnike delavcev v zavodu, ki jo sestavljajo predsednik in dva člana ter njihovi namestniki. Člani volilne komisije morajo k imenovanju podati pisno soglasje. Člani volilne komisije in njihovi namestniki ne morejo biti kandidati za člane sveta zavoda. Volilno komisijo se imenuje za dobo štirih let.

(2) Volilna komisija skrbi za zakonitost in pravilen potek volitev, potrjuje kandidature, sestavlja liste kandidatov, opravlja in neposredno vodi tehnično delo v zvezi z volitvami in glasovanje na volišču ter ugotavlja rezultat glasovanja, ga razglasi in poda poročilo o poteku volitev. Volilna komisija o načinu svojega dela lahko sprejme rokovnik volilnih opravil.

(3) Volitve morajo biti organizirane tako, da je zagotovljena tajnost glasovanja. Voli se z glasovnicami osebno. Glasovnice vsebujejo seznam kandidatov po abecednem redu priimkov z navedbo, koliko kandidatov (skladno 2. odst. 10. člena tega Odloka) se voli. Voli se tako, da se obkroži številka pred imenom tistega kandidata, za katerega se glasuje.

(4) Neizpolnjena glasovnica in glasovnica, na kateri ni mogoče ugotoviti volje volivca, je neveljavna. Neveljavna je tudi glasovnica, če je volivec glasoval za več kandidatov, kot jih je potrebno izvoliti.

(5) Pravico predlagati kandidate za predstavnike delavcev za člane sveta zavoda imajo učiteljski zbor, vzgojiteljski zbor, zbor delavcev in reprezentativni sindikat delavcev. Predlogom kandidatov za člane sveta zavoda morajo biti priloženi podpisi delavcev (najmanj desetina delavcev z aktivno volilno pravico), ki predlagajo kandidate za člane sveta, oziroma podpis pooblaščenega predstavnika reprezentativnih sindikatov.

(6) Predlogi kandidatov delavcev za svet zavoda, ki se predložijo volilni komisiji najkasneje 21. dan po dnevu razpisa volitev, morajo biti pisni s podpisi vseh predlagateljev in priloženimi pisnimi soglasji h kandidaturi vseh predlaganih kandidatov.

(7) Volitve so veljavne, če se jih je udeležila več kot polovica volilnih upravičencev. Izvoljeni kandidati so kandidati, ki so dobili najvišje število glasov. Če sta dva kandidata ali več kandidatov dobili enako število glasov, je izvoljen tisti, ki ima najdaljšo delovno dobo v zavodu. Če se volitev udeleži manj upravičencev, kot je določeno v prejšnjem odstavku, se volitve ponovijo. V ponovljenih volitvah so izvoljeni kandidati, ki dobijo večino glasov volilnih upravičencev, ki se volitev udeležijo.

(8) O poteku volitev na voliščih se piše zapisnik, volilna komisija v petih dneh po opravljanih volitvah izdela poročilo, ki ga objavi na običajnem oglasnem mestu v zavodu in ga predloži ravnatelju in ustanovitelju.

(9) Z internim aktom podrobneje določi način volitev predstavnikov zaposlenih.

 

14. člen

(1) Volitve staršev šole in vrtca v svet zavoda so javne, razen če se svet staršev šole in vrtca pred izvedbo ne odloči za tajne volitve.  Predstavnike se voli izmed vseh staršev, katerih otroci obiskujejo zavod.

(2) Enakomerno zastopanost se zagotovi tako, da so v svet zavoda izvoljeni:

·  en predstavnik staršev, ki ima otroka vključenega v matično šolo (centralna OŠ Alojza Gradnika Dobrovo),

·  en predstavnik staršev, ki ima otroka vključenega v podružnico (Podružnična šola Kojsko),

·  en skupni predstavnik enot vrtca (enota vrtec Dobrovo, enota vrtca Kojsko ter dislocirani oddelek v Biljani).

(3) S poslovnikom sveta staršev šole in vrtca se podrobneje določi način volitev predstavnikov sveta staršev šole in vrtca.

 

15. člen

(1) Svet zavoda se lahko konstituira, ko je imenovanih oziroma izvoljenih najmanj 9 članov in se je iztekel mandat svetu prejšnjega sklica.

(2) Svetu zavoda začne teči mandat z dnem konstituiranja ne glede na to, kdaj je bil posamezen član imenovan oziroma izvoljen.

(3) Članu sveta, ki je bil imenovan oziroma izvoljen po konstituiranju sveta zavoda, se izteče mandat, ko se izteče mandat celotnega sveta.

(4) Konstitutivno sejo sveta skliče ravnatelj, ki jo do izvolitve predsednika sveta tudi vodi.

(5) Administrativno tehnične naloge za svet zavoda opravljajo zaposleni v šoli.

 

16. člen

(1) Svet zavoda odloča z večino glasov vseh članov sveta, razen če z zakonom ni drugače določeno.

(2) Člani sveta na konstitutivni seji izmed članov izvolijo predsednika in njegovega namestnika.

(3) S poslovnikom sveta zavoda se podrobneje določi delovanje, odločanje sveta zavoda in druga pomembna vprašanja v zvezi z delom sveta zavoda.

 

17. člen

(1) Članu sveta zavoda predčasno preneha mandat, če:

·  umre ali je dolgotrajno nesposoben za članstvo v svetu,

·  z odstopom,

·  je razrešen,

·  mu preneha delovno razmerje v zavodu.

(2) Odstop člana sveta zavoda je veljaven, ko svet zavoda prejme pisno izjavo člana sveta o odstopu.

(3) Predstavnike ustanovitelja lahko razrešijo pristojni organi, ki so jih imenovali.

(4) Svet staršev šole ali vrtca lahko v času mandata razreši svoje predstavnike v svetu zavoda. Postopek razrešitve se določi v poslovnik sveta staršev šole in vrtca.

 

18. člen

(1) Delavci zavoda lahko v času mandata razrešijo svoje predstavnike v svetu zavoda v primeru, da njihov predstavnik pri odločanju krši predpise ali ne izpolnjuje obveznosti člana sveta zavoda.

(2) Postopek razrešitve predstavnikov delavcev se začne, ko svet zavoda dobi pisni predlog razrešitve posameznega člana določenega volilnega telesa ali pa vseh njihovih predstavnikov v svetu zavoda, ki ga s podpisom podpira vsaj 10% vseh volilnih upravičencev v določenem volilnem telesu. Če predlog za razrešitev ne vsebuje razlogov za razrešitev, ga predsednik sveta zavoda vrne predlagatelju v dopolnitev.

(3) Zahteva se predloži volilni komisiji, ki preveri formalno pravilnost zahteve, ne da bi presojala razloge za sam odpoklic.

(4) Če volilna komisija ne zavrne zahteve za odpoklic, mora v 30 dneh razpisati glasovanje o odpoklicu predstavnika delavcev v svetu zavoda in določiti dan glasovanja. Če je predlog za razrešitev prejet v času poletnih počitnic, pa mora razpisati glasovanje najpozneje v roku 30 dni od začetka šolskega leta.

(5) Za postopek razrešitve se smiselno uporabljajo določila, ki določajo pravila volitev članov sveta zavoda.

(6) O razlogih za razrešitev mora biti član sveta zavoda seznanjen pred začetkom postopka razrešitve. Če član sveta, za katerega se predlaga razrešitev, odstopi najkasneje do začetka glasovanja o razrešitvi, se postopek ustavi.

(7) Član sveta zavoda je razrešen, če je za razrešitev glasovala večina volilnih upravičencev, ki so se udeležili glasovanja o razrešitvi, v nasprotnem primeru član sveta zavoda nadaljuje z mandatom.

(8) Razrešenemu članu sveta preneha mandat z dnem, ko svet zavoda potrdi poročilo volilne komisije o volilnem izidu za razrešitev člana sveta zavoda.

(9) S poslovnikom se lahko podrobneje predpiše postopke ob predčasnem prenehanju mandata članu sveta, ki je predstavnik delavcev.

 

19. člen

Svet zavoda ima naslednje pristojnosti:

·  sprejema poslovnik sveta zavoda in druga akte zavoda, razen tistih za katere je z zakonom določeno, da jih sprejme ravnatelj,

·  imenuje in razrešuje ravnatelja šole,

·  sprejema letni delovni načrt in poročilo o njegovi uresničitvi,

·  sprejme letno poročilo o samoevalvaciji šole oziroma vrtca,

·  odloča o uvedbi nadstandardnih in drugih programov,

·  obravnava poročila o vzgojni oziroma izobraževalni problematiki,

·  odloča o pritožbah v zvezi s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi delavcev iz delovnega razmerja v skladu z zakonom,

·  obravnava zadeve, ki mu jih predloži vzgojiteljski, učiteljski, šolska inšpekcija, reprezentativni sindikat zaposlenih, svet staršev in skupnost učencev,

·  sprejema program dela in finančni načrt,

·  sprejema letno poročilo zavoda,

·  predlaga ustanovitelju spremembo in razširitev dejavnosti,

·  odloča o pritožbah v zvezi s statusom učenca,

·  daje ustanovitelju ali ravnatelju predloge in mnenja o posameznih vprašanjih,

·  imenuje pritožbeno komisijo,

·  sprejema programe dela in razvoja zavoda ter spremlja njihovo izvrševanje

·  opravlja druge z zakonom, statutom in splošnimi akti določene naloge sveta zavoda oziroma vrtca.

 

X.  Ravnatelj

 

20. člen

(1) Ravnatelj je pedagoški vodja in poslovodni organ zavoda. Ravnatelj zastopa in predstavlja šolo in je odgovoren za zakonitost poslovanja šole. Ravnatelj opravlja naslednje naloge:

·  organizira, načrtuje in vodi delo šole,

·  pripravlja program razvoja šole,

·  pripravlja predlog letnega delovnega načrta in je odgovoren za njegovo izvedbo,

·  predlaga svetu zavoda v sprejem letni program in finančni načrt in letno poročilo,

·  je odgovoren za uresničevanje pravic otrok ter pravic in dolžnosti učencev,

·  vodi delo vzgojiteljskega in učiteljskega in predavateljskega zbora,

·  oblikuje predlog nadstandardnih programov,

·  prisostvuje pri vzgojno-izobraževalnem delu vzgojiteljev oziroma učiteljev, spremlja njihovo delo in jim svetuje,

·  spodbuja strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev,

·  predlaga napredovanje strokovnih delavcev v nazive  in odloča o napredovanju delavcev v plačilne razrede,

·  skrbi za sodelovanje zavoda s starši (roditeljski sestanki, govorilne ure in druge oblike sodelovanja),

·  spremlja delo svetovalne službe,

·  zastopa in predstavlja šolo in je odgovoren za zakonitost dela,

·  zagotavlja izvrševanje odločb državnih organov,

·  odloča o vzgojnih ukrepih,

·  določa sistemizacijo delovnih mest,

·  sprejema splošne akte šole, razen poslovnika sveta zavoda,

·  odloča o sklepanju delovnih razmerij in o disciplinski odgovornosti delavcev,

·  skrbi za sodelovanje šole s šolsko zdravstveno službo,

·  obvešča starše o delu šole in o spremembah pravic in obveznosti učencev,

·  je odgovoren za zagotavljanje in ugotavljanje kakovosti s samoevalvacijo in pripravo letnega poročila o samo-evalvaciji šole oziroma vrtca,

·  opravlja druge naloge v skladu z zakoni, statutom in drugimi predpisi.

(2) Za ravnatelja je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje, ki jih določa zakon.

(3) Mandat ravnatelja traja 5 let. Javni razpis za imenovanje ravnatelja mora biti objavljen najkasneje tri mesece pred iztekom mandata.

(4) Ravnatelj lahko za opravljanje posameznih nalog iz svoje pristojnosti pisno pooblasti javnega uslužbenca zavoda.

 

21. člen

(1) Ravnatelj imenuje dva pomočnika ravnatelja, enega za osnovno šolo in enega za vrtec, ki mu pomagata pri opravljanju poslovodnih in pedagoških nalog.

(2) Pomočnik ravnatelja opravlja naloge, za katere ga pisno pooblasti ravnatelj. Eden od pomočnikov ravnatelja, ki ga pisno pooblasti ravnatelj, ravnatelja nadomešča v njegovi odsotnosti.

(3) Ravnatelj lahko imenuje in razrešuje pomočnika ravnatelja v skladu zakonom.

 

22. člen

(1) Ravnatelja imenuje in razrešuje svet zavoda po postopku in pod pogoji, določenimi z zakonom.

(2) Če ravnatelju predčasno preneha mandat oziroma če nihče izmed prijavljenih kandidatov za ravnatelja ni imenovan, svet zavoda imenuje vršilca dolžnosti ravnatelja izmed strokovnih delavcev oziroma izmed prijavljenih kandidatov, vendar največ za eno leto.

 

23. člen

(1) Ravnatelju preneha mandat s potekom časa za katerega je imenovan.

(2) Ravnatelju preneha mandat pred potekom časa za katerega je imenovan:

·  če to sam zahteva in če nastane kateri od razlogov, ko po predpisih o delovnih razmerjih preneha delovno razmerje po samem zakonu,

·  če je razrešen.

(3) Ravnatelj je lahko razrešen:

·  če pri delu ne ravna po predpisih in splošnih aktih šole ali če neutemeljeno ne izvršuje sklepov organov šole ali ravna v nasprotju z njimi,

·  če s svojim nevestnim ali nepravilnim delom povzroči šoli večjo škodo ali če zanemarja ali malomarno opravlja svoje dolžnosti, tako da nastanejo ali bi lahko nastale motnje pri opravljanju dejavnosti šole ali

·  če zaradi drugih utemeljenih okoliščin, svet zavoda oceni, da ravnatelj ne more več uspešno opravljati svoje funkcije.

(4) Ravnatelja razreši svet zavoda po postopku predpisanim z zakonom.

 

XI.  Svet staršev šole in svet staršev vrtca

 

24. člen

(1) Za organizirano uresničevanje interesa staršev se oblikujeta sveta staršev, in sicer svet staršev šole in svet staršev vrtca. Tehnično in finančno podporo za delovanje sveta staršev zagotavlja vrtec oziroma šola.

(2) Sveta staršev sta sestavljena tako, da ima v njem vsak oddelek šole oziroma vrtca po enega predstavnika, ki ga starši izvolijo na roditeljskem sestanku oddelka.

(3) Prvi sklic sveta staršev opravi ravnatelj. Podrobneje se način dela ter imenovanje članov sveta staršev šole in sveta staršev vrtca opredeli v poslovniku sveta staršev in vrtca.

 

25. člen

(1) Svet staršev šole in vrtca opravlja naslednje naloge:

·  predlaga nadstandardne programe,

·  daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah,

·  sodeluje pri nastajanju predloga programa razvoja vrtca oziroma šole, vzgojnega načrta, pri pravilih šolskega reda ter da mnenje o letnem delovnem načrtu;

·  daje mnenje o kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje za ravnatelja,

·  razpravlja o poročilih ravnatelja o vzgojno-izobraževalni problematiki,

·  obravnava pritožbe staršev v zvezi z vzgojno-izobraževalnim delom,

·  voli predstavnike staršev v svet vrtca oziroma šole in druge organe šole;

·  lahko sprejme svoj program dela sodelovanja s šolo, zlasti glede vključevanja v lokalno okolje;

·  v dogovoru z vodstvom šole lahko ustanavlja oziroma oblikuje delovne skupine,

·  opravlja druge naloge v skladu z zakonom in drugimi predpisi.

 

XII. Strokovni organi

 

26. člen

(1) Strokovni organi šole so: učiteljski zbor, oddelčni učiteljski zbor, razrednik, programski učiteljski zbor in strokovni aktivi.

(2) Strokovna organa v vrtcu sta: vzgojiteljski zbor in strokovni aktiv vzgojiteljev.

(3) Sestava in delo strokovnih organov sta določena z zakonom.

 

XIII.    Svetovalna služba

 

27. člen

Zavod ima svetovalno službo, ki opravlja naloge skladno z zakonom.

 

XIV.     Knjižnica

 

28. člen

(1) Zavod ima knjižnico, ki deluje skladno z zakonom.

(2) Zavod ima učbeniški sklad, katerega upravljanje določi minister.

 

XV.  Pogoji in sredstva za delo

 

29. člen

Ustanovitelj in država morata zagotavljati ustrezne pogoje za delo v skladu z zakoni in s standardi in normativi za opravljanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti zavoda.

 

30. člen

(1) Premoženje, s katerim upravlja zavod za opravljanje dejavnosti, za katero je ustanovljen, je lastnina ustanovitelja.

(2) Zavod je dolžan uporabljati in upravljati s premoženjem ustanovitelja s skrbnostjo dobrega 

gospodarja.

(3) Zavod razpolaga s premičnim in nepremičnim premoženjem le po predhodnem soglasju

ustanovitelja. Zavod lahko prostore v času, ko jih ne potrebuje odda v najem. Če gre za dalj časa trajajoče najemno razmerje (več kot eno šolsko leto), se sklene tripartitna pogodba med ustanoviteljem, zavodom in najemnikom.

(4) Zavod je s premoženjem, ki ga ima v upravljanju, dolžan ravnati v skladu z zakonom o

stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnost.

(5) Zavod pridobiva sredstva za opravljanje javne službe iz sredstev državnega proračuna,

sredstev ustanovitelja, prispevkov staršev otrok, sredstev od prodaje storitev in izdelkov ter iz donacij, prispevkov sponzorjev, lahko pa tudi iz drugih virov.

(6) Zavod ustanovi sklad šole, ki deluje skladno z zakonom in internim aktom.

(7) Zavod mora pripraviti predlog finančnega načrta ob pripravi in na podlagi izhodišč, ki veljajo

za občinski proračun. Na podlagi sprejetega proračuna občine, ustanovitelj določi višino javnih sredstev za financiranje zavoda. Po sprejemu občinskega proračuna svet zavoda sprejme finančni načrt v skladu s predpisi.

 

XVI.     Presežek prihodkov nad odhodki

 

31. člen

(1) Presežek prihodkov nad odhodki, ki jih zavod doseže pri opravljanju svoje dejavnosti, uporablja zavod v skladu z veljavno zakonodajo. Delitev presežka prihodkov nad odhodki poteka na podlagi programa prioritet za delitev teh sredstev, ki jih sprejme svet zavoda s soglasjem župana v imenu ustanovitelja.

(2) V primeru pomanjkanje sredstev za dejavnost zavoda se način kritja tega primanjkljaja določi v soglasju z ustanoviteljem.

 

XVII.   Pravice, obveznosti in odgovornosti v pravnem prometu

 

32. člen

(1) Zavod je pravna oseba javnega prava in nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun.

(2) Zavod odgovarja za svoje obveznosti do višine sredstev, s katerimi razpolaga.

(3) Organizacijske enote ter podružnična šola v pravnem prometu nimata pooblastil.

(4) Ustanovitelj ne odgovarja za obveznosti zavoda.

 

XVIII.  Nadzor

 

33. člen

(1) Nadzor nad izvajanjem zakonov, drugih predpisov in aktov, ki urejajo organizacijo, financiranje, namensko porabo sredstev in opravljanje dejavnosti izobraževanja v zavodu, izvaja šolska inšpekcija.

(2) Nadzor nad zakonitostjo dela zavoda iz področij, ki niso navedena v prvem odstavku tega člena, izvajajo institucije družbenega nadzora, določene z zakonom in statutom občine.

(3) Porabo javnih sredstev v zavodu nadzoruje Računsko sodišče Republike Slovenije.

(4) Gospodarjenje z nepremičninami v lasti ustanovitelja nadzira ustanovitelj.

 

XIX.     Javnost dela

 

34. člen

(1) Delo zavoda je javno, razen v primerih, ko zakon to prepoveduje oziroma ko svet zavoda z večino glasov izloči javnost.

(2) O delu zavoda obvešča javnost ravnatelj ali osebe, ki jih ravnatelj pooblasti.

 

XX.  Splošni akti zavoda

 

35. člen

(1) Zavod zadeve, ki jih ne ureja ta odlok ter druge zadeve, ki jih je potrebno urediti z internimi predpisi, lahko uredi s poslovnikom in drugimi splošnimi akti.

(2) Poslovnik in drugi splošni akti ne smejo biti v neskladju z zakonom in tem odlokom.

 

XXI.     Prehodne in končne določbe

 

36. člen

(1) Zavod mora v skladu z določili tega odloka uskladiti svojo organizacijo ter uskladiti interne akte zavoda s tem odlokom  v roku treh mesecev od uveljavitve tega odloka.

(2) Svet staršev šole in vrtca morata uskladiti svoje akte s tem odlokom v roku treh mesecev od uveljavitve tega odloka.

(3) Ravnatelj zavoda in svet zavoda opravljata funkcijo do izteka mandata.

 

37. člen

(1) Ta odlok začne veljati 15 dan po objavi v  Uradnem glasilu slovenskih občin.

(2) Ob uveljavitvi tega odloka, preneha veljati Odlok o ustanovitvi javnega vzgojno zavoda Osnovna šola Dobrovo (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/97, 14/08, 17/10, 44/17 in 48/17).

 

Številka: 0141-19/2019- 09

Datum: 17. 12. 2019

 

 

Občina Brda

 

Franc Mužič, župan