New Page 1

Na podlagi 110. v povezavi s 119. členom Zakona o urejanju prostora (Ur. l. RS, št. 61/17) in podlagi 25. člen Statuta Občine Hoče-Slivnica (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 61/2018) je župan Občine Hoče-Slivnica sprejel

 

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA DEL OBMOČJA HO 03/3 V K.O. SPODNJE HOČE

 

1. člen

(splošno)

(1) S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja HO 03/3 v k.o. Spodnje Hoče (v nadaljevanju OPPN).

(2) Pravna podlaga za izdelavo OPPN je Zakon o urejanju prostora (Ur. l. RS, št. 61/17; v nadaljevanju ZUreP-2) in ostali relevantni predpisi.

(3) Pobudniki in investitorji so lastniki zemljišč. Pripravljavec je Občina Hoče Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče. Izdelovalec OPPN je družba URBIS d.o.o. Maribor, Partizanska c. 3, 2000 Maribor.

 

2. člen

(razlogi in izhodišča za pripravo OPPN)

(1) Pobudniki in investitorji načrtujejo celovito ureditev, parcelacijo in vzpostavitev pogojev za gradnjo na delu območja HO 03/3 v Spodnjih Hočah. Območje urejanja obsega parcele številka: 1390/5, 1393, 1397, 1402, 1406, 1413 v k.o. 696 - Spodnje Hoče. Velikost območja je približno 19 122 m². Na območju je predvidena gradnja enostanovanjskih stavb, ureditev prometne, energetske in komunalne infrastrukture. Zaradi navedenega je Občina Hoče Slivnica začela s postopkom sprejemanja OPPN.

V skladu z določili Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Hoče-Slivnica (MUV št.28/2014), leži območje na stavbnih zemljiščih, z oznako enote urejanja prostora (EUP) HO 03/3, kje je določena podrobnejša namenska raba območja stanovanj  (SS) – območja urbane prostostoječe stanovanjske pozidave (SSps) in je predvidena izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta – OPPN.

(2) Z OPPN se podrobneje določi arhitekturne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev, parcelacija zemljišč, etapnost izvedbe prostorske ureditve, če bo ta potrebna, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro.

 

3. člen

(območje in predmet načrtovanja)

(1) Ureditveno območje OPPN zajema parcele: 1390/5, 1393, 1397, 1402, 1406, 1413 vse k.o. 696 – Spodnje Hoče. Območje obdelave se lahko v samem postopku priprave OPPN tudi spremeni z namenom, da se zagotovijo celovite urbanistične, funkcionalne in prometne ureditve. Območje leži   jugozahodno od centralnega naselja Hoče, južno od glavne Pohorske ceste ter južno ulice Novo naselje. Na severni strani meji na obstoječo enostanovanjsko pozidavo, na vzhodni, južni in zahodni strani pa meji na gozdne površine.  Zemljišče je v naravi nepozidano, poraslo z gozdom in prometno dobro dostopno z obstoječe prometne infrastrukture.

(2) Predmet priprave OPPN je določitev podrobnejših izvedbenih pogojev za gradnjo objektov, zunanjo ureditev ter za priključevanje na prometno, komunalno, energetsko in ostalo infrastrukturo. V OPPN se prikažejo tudi vplivi in povezave s sosednjimi enotami urejanja prostora.

(3) V OPPN se lahko vključijo tudi druge ureditve na podlagi zahtev nosilcev urejanja prostora kot tudi ostale pobude v območju, če se bo za to pokazala potreba.

 

4. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Strokovne rešitve načrtovanih prostorskih ureditev obravnavanega območja se izdelajo v sklopu izdelave OPPN. V sklopu izdelave, se po potrebi oz. na podlagi usmeritev nosilcev urejanja prostora (NUP) zagotovijo tudi vse potrebne strokovne podlage oz. rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom in pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro ter morebitne potrebne uskladitve teh rešitev v zvezi z izdanimi smernicami in mnenji ter drugimi zahtevami pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

5. člen

(vrsta postopka in okvirni roki za pripravo OPPN)

(1) Pri pripravi se upošteva postopek, določen z ZUreP-2; v primeru postopka celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) se aktivnosti s tega področja ustrezno vključijo v faze izdelave OPPN in izvajajo skladno z določili Zakona o varstvu okolja (ZVO-1). Za izvedbo posameznih aktivnosti so predvideni naslednji roki oz. trajanje:

 

Aktivnost

Nosilec

Rok oz. trajanje aktivnosti

priprava sklepa o pripravi OPPN in objava v uradnem glasilu

občinska uprava, župan

maj 2019

objava sklepa in izhodišč za pripravo OPPN v PIS in poziv pristojnim NUP za konkretne smernice in za mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje

občinska uprava, izdelovalec OPPN, MOP, NUP

zakonski rok za smernice in mnenja je 30 dni po objavi gradiv

pridobitev odločbe o potrebnosti izvedbe CPVO

MOP

zakonski rok je 21 dni od prejema mnenj NUP

analiza smernic/mnenj, izdelava vseh potrebnih strokovnih podlag (po potrebi tudi okoljskega poročila – dalje OP) in osnutka OPPN

izdelovalec OPPN

30 dni od prejema smernic

objava osnutka OPPN in okoljskega poročila (če se izdela) v PIS in poziv NUP za izdajo mnenja; državni NUP, ki sodelujejo v postopku CPVO, hkrati podajo mnenje o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje in mnenje o ustreznosti OP

občinska uprava, MOP, NUP

zakonski rok za izdajo mnenj je 30 dni po objavi gradiv

pridobitev odločbe o ustreznosti okoljskega poročila (če se izdela OP)

MOP

zakonski rok je 30 dni od prejema mnenj državnih NUP

dopolnitev osnutka OPPN ter OP (če se izdela)

izdelovalec OPPN in OP

15 dni po prejemu in analizi mnenj

priprava gradiva in obrazložitve za prvo obravnavo na občinskem svetu

občinska uprava

7 dni od prejema gradiva od izdelovalca OPPN, obravnava na redni seji občinskega sveta

objava dopolnjenega osnutka OPPN v PIS in javna razgrnitev

občinska uprava, MOP

 

obveščanje javnosti, javna razgrnitev in javna obravnava

občinska uprava

javna razgrnitev traja 30 dni, v tem času se izvede javna obravnava

priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javne razprave in uskladitev z investitorjem priprave OPPN

izdelovalec OPPN, občinska uprava

10 dni po predaji zbranih pripomb v času javne razgrnitve

sprejem stališč do pripomb po uskladitvi stališč z naročnikom in načrtovalcem in objava, objava stališč v PIS

občinska uprava, župan, MOP

 

izdelava predloga OPPN

izdelovalec OPPN

15 dni po sprejemu stališč do pripomb

objava predloga OPPN v PIS in pridobitev mnenj NUP ter mnenj o sprejemljivosti izvedbe vplivov OPPN na okolje če se izvaja CPVO

občinska uprava

zakonski rok je 30 dni po prejemu poziva

uskladitev in izdelava usklajenega predloga OPPN

izdelovalec OPPN

7 dni po pridobitvi mnenj

druga obravnava in sprejem OPPN na občinskem svetu

občinska uprava, občinski svet

redna seja občinskega sveta

objava OPPN v uradnem glasilu

občinska uprava

naslednja številka uradnega glasila

izdelava končnih elaboratov

izdelovalec OPPN

10 dni po objavi v uradnem glasilu

objava v PIS

občinska uprava, MOP

 

 

(2) Zaradi zahtev in pogojev v postopku se lahko okvirni terminski plan spreminja. Roki faz, ki niso v pristojnosti pripravljavca, so odvisni od pogodbenega razmerja med investitorjem priprave OPPN in izdelovalci strokovnih podlag in OPPN.

 

6. člen

(nosilci urejanja prostora)

(1) Nosilci urejanja prostora, ki sodelujejo in se usklajujejo v postopku priprave OPPN glede načrtovanih prostorskih ureditev iz njihove pristojnosti, so:

1.   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova 61, 1000 Ljubljana,

2.   RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova 17, 2000 Maribor

3.   RS, Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat RS za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Maribor, Gregorčičeva ulica 19, 2000 Maribor

4.   RS, Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana

5.   Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor

6.   Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor, Pobreška 20, 2000 Maribor

7.   Zavod za gozdove RS,  OE Maribor, Tyrševa ulica 15, 2000 Maribor

8.   Občina Hoče - Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče

9.   Elektro Maribor d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor

10. Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Titov cesta 38, 2000 Maribor

11. Nigrad d.d., Zagrebška cesta 30, 2000 Maribor

12. Mariborski vodovod d.d., Jadranska cesta 24, 2000 Maribor

Pristojni državni nosilci urejanja prostora podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana, pa odloči, ali je za predmetni OPPN treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

(2) Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je treba vključiti tudi druge nosilce urejanja prostora, se jih vključi v postopek.

(3) Če nosilci urejanja prostora aktov in podatkov iz prvega odstavka tega člena v rokih, ki jih določa ta zakon, ne dajo, se šteje, da jih nimajo. V nadaljevanju postopka priprave prostorskega akta ni treba upoštevati aktov in podatkov, izdanih po izteku roka, upoštevajo pa se vse zahteve, ki jih za pripravo teh aktov določajo področni predpisi.

 

7. člen

(načrt vključevanja javnosti)

Zaradi velikosti območja in opredeljene podrobnejše namenske rabe je v postopku predvideno samo z zakonom predpisano sodelovanje javnosti z javno razgrnitvijo in javno obravnavo dopolnjenega osnutka OPPN in okoljskega poročila, če bo le-to izdelano in obveščanje o postopku priprave OPPN na spletnih straneh občine.

 

8. člen

(obveznosti investitorja in izdelovalca OPPN ter drugih udeležencev)

(1) Vse obveznosti financiranja v zvezi z izdelavo OPPN in izdelavo vseh potrebnih strokovnih podlag, vključno morebiti potrebnega okoljskega poročila in dodatno potrebnih strokovnih rešitev, če se zanje izkaže potreba v postopku izdelave OPPN nosi investitor.

(2) Naročnik mora v pogodbenem razmerju z izbranim izdelovalcem OPPN zagotoviti, da bo le-ta izdelan v skladu z veljavno zakonodajo.

(3) Izdelovalec OPPN zagotovi ustrezna gradiva oz. obliko gradiv za posamezne faze izdelave in sprejema OPPN in objavo v prostorsko informacijskem sistemu, v ustrezni analogni in digitalni obliki. Za obravnavi na občinskem svetu ter za javno razgrnitev in javno obravnavo je potrebno oddati gradivo v po dveh analognih in enem digitalnem izvodu ter pet izvodov povzetka gradiva. Končni elaborat mora biti oddan v petih izvodih v analogni obliki ter v dveh izvodih v digitalni obliki, ki je predpisana za objavo v prostorsko informacijskem sistemu. Digitalna in analogna oblika morata biti skladni, kar načrtovalec potrdi z izjavo.

(4) Naročnik zagotovi udeležbo načrtovalca na javni obravnavi, sejah komisije za okolje in prostor ter na sejah Občinskega sveta – kot poročevalca.

 

9. člen

(objava in začetek veljavnosti sklepa)

(1) Sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

(2) Občina sklep skupaj z izhodišči za pripravo OPPN javno objavi na spletnih straneh občine Hoče-Slivnica.

 

Številka:35000-8/2019

Datum: 5. 6. 2019

 

 

Občina Hoče - Slivnica

 

Marko Soršak, župan