New Page 2

Na podlagi Zakona o športu (ZŠpo-1), (Uradni list RS, št. 29/17, 21/18-ZNOrg), Zakona o prostovoljstvu (ZProst), (Uradni list RS, št. 10/11, 16/11-popr., 82/15), Zakona o nevladnih organizacijah (ZNOrg), Uradn list RS, št. 21/18), Resolucije o nacionalnem programu športa v Republiki Sloveniji za obdobje 2014-2023, (Uradni list RS, št. 26/14), Izvedbenega načrta Resolucije o nacionalnem programu športa v Republiki Sloveniji za obdobje 2014-2023, Statuta Občine Divača (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/14, 24/14, 9/15, 55/17, 4/19), je Občinski svet Občine Divača na svoji  12. redni seji, dne  30.09.2020 , sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH

ODLOKA O URESNIČEVANJU JAVNEGA INTERESA NA PODROČJU ŠPORTA V OBČINI DIVAČA –

POSTOPKI IN MERILA ZA SOFINANCIRANJE LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA V OBČINI DIVAČA

 

1. člen

V Odloku  o uresničevanju javnega interesa na področju športa v občini Divača – postopki in merila za sofinanciranje letnega programa športa v občini Divača (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 29/18)  (v nadaljevanju: Odlok)  se besedilo 2. člena zamenja z naslednjim besedilom:

»Javni interes v športu v Občini obsega naloge lokalnega pomena, ki so določene v Nacionalnem programu športa  v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: NPŠ) in so namenjene zagotavljanju optimalnih pogojev za kakovostno ukvarjanje s športom in gibalnimi dejavnostmi za ohranjanje zdravja. Javni interes v Občini obsega dejavnosti na vseh področjih športa v skladu s prednostnimi nalogami, ki so opredeljene v NPŠ in se uresničujejo zlasti na področjih, ki so opredeljena v  nadaljevanju Odloka, in predvsem na naslednje načine:

·       lokalna skupnost določi z občinskim letnim programom športa javni interes na področju športa , ki mora biti v skladu z nacionalnim programom;

·       v proračunu Občine se zagotavlja finančna sredstva za sofinanciranje letnega programa športa v občini Divača;

·       načrtuje, gradi in vzdržuje se lokalno pomembne športne objekte in površine za šport v naravi;

·       spodbuja in zagotavlja se pogoje za opravljanje in razvoj in razvoj športnih dejavnosti;

·       uveljavlja se družbeno in okoljsko odgovornosti v športu;

·       v skladu z zakonom, ki ureja prostovoljstvo, javni interes na področju športa uresničujejo tudi posamezniki, ki s svojim delom, znanjem in izkušnjami prispevajo k izboljšanju kakovosti ukvarjanja s športom in k razvoju solidarnega, humanega in enakopravnega športnega okolja v lokalnem okolju.«

 

2. člen

V 3. členu Odloka se k šesti točki doda naslednje besedilo:

·       športno obnašanje,

·       trajnostni vidiki v športu.

 

3. člen

V 4. členu Odloka se v prvi alineji prvega odstavka med besedi programe in področja doda veznik »in«, za besedo področja pa besedo »športa«.

Tretji in četrti odstavek istega člena se črtata in nadomestita z naslednjim besedilom:

»Merila in kriteriji za vrednotenje prispelih vlog na javni razpis za izbiro izvajalcev in sofinanciranje programov športa v občini Divača so sestavni del tega Odloka; sprejme jih Občinski svet Občine Divača v sklopu sprejema Odloka.«

 

4. člen

V 5. členu Odloka se v prvem  stavku drugega odstavka za besedno zvezo »Osnovna šola« doda besedo »Divača«. V istem stavku se za besedno zvezo »Nogometni klub« doda besedno zvezo »Železničar Divača«, besedno zvezo »Razvojni center Divača« se črta.

 

5. člen

V 6. členu Odloka se v prvem odstavku za besedno zvezo »po tem Odloku«  doda besedo »lahko.

V istem členu se pri drugi točki na začetku, pred obstoječe besedilo, doda besedno zvezo »občinsko zvezo športnih društev in«. V istem stavku se med besedami »sedežem in »v občini« doda besedno zvezo »društva ali s sedežem enot društva.«

 

6. člen

V 7. členu Odloka se v prvem odstavku pri točki 3 za besedno zvezo »imajo sedež« doda naslednje besedilo: »ali sedež enote.«

V 7. členu Odloka se besedilo točke šest nadomesti z naslednjim besedilom:

»6. da so v celoti izpolnili vse pogodbene obveznosti do Občine Divača na podlagi javnih razpisov iz naslova sofinanciranja programov LPŠ v preteklem letu pred javnim razpisom, na katerega kandidirajo;«

V istem členu se v drugem odstavku besedila med besedni zvezi »občinske zveze« in  »če le-ta«  doda besedno zvezo »športnih društev.«

V istem členu se na začetek tretjega odstavka doda besedo »Občinska.«

 

7. člen

V 8. členu Odloka se na začetek osme točke doda besedo »Komisija.«

 

8. člen

V 9. členu Odloka se k drugi točki besedila med besedni zvezi »biti objavljen« in  »v Uradnem« doda beseda »najmanj.«

 

9. člen

V 10. členu Odloka se na koncu besedila doda naslednje novo besedilo:

»4. Občina objavi razpisno dokumentacijo na svoji spletni strani oziroma mora zainteresiranim omogočiti vpogled v razpisno dokumentacijo in jim jo na zahtevo predati.«

 

10. člen

V 15. členu Odloka se v drugem odstavku k dvanajsti alineji na koncu besedila doda naslednji besedi: »javnem razpisu.«

 

11. člen

V 16. členu Odloka se med besedi »razpisa«  in  »objavijo« doda beseda »lahko.«

 

12. člen

V 20. členu Odloka se v prvi alineji drugega odstavka za besedo »usposobljenost« doda besedna zveza »v skladu z Zakonom o športu.«

V 20. členu se črta besedilo tretjega in četrtega odstavka.

 

13. člen

V 21. členu Odloka se črta besedna zveza »(strokovna usposobljenost)«, ki stoji pod navedbo številke člena. V istem členu se črtata prvi in drugi odstavek besedila, ki ga nadomesti naslednje besedilo: 

»STROKOVNO IZOBRAŽEN KADER

Strokovno izobražen delavec je tisti, ki ima izobrazbo, pridobljeno po javnoveljavnem višješolskem študijskem programu ali javnoveljavnem študijskem programu prve ali druge stopnje ustrezne smeri, oziroma izobrazbo, katere raven v skladu z zakonom ustreza izobrazbi, pridobljeni po javnoveljavnem študijskem programu prve ali druge stopnje, ki daje kompetence na področju športa v skladu z merili, ki jih določi minister. Strokovno izobražen kader za delo v športu predstavljajo diplomanti univerzitetnih in visokošolskih študijskih programov s področja športa in kineziologije, ki imajo opravljen strokovni izpit. Ustrezno strokovno izobrazbo za izvajanje posameznih nalog v športu ter vrsto strokovnega izpita določi Strokovni svet Republike Slovenije za šport.

Strokovno izobražen kader lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami načrtuje, organizira, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

STROKOVNO USPOSOBLJEN KADER

Strokovno usposobljen delavec je tisti, ki je star najmanj 18 let, ima najmanj srednjo poklicno izobrazbo in strokovno usposobljenost prve ali druge stopnje za športno treniranje, športno rekreacijo, šport invalidov ali šport starejših po javnoveljavnih programih usposabljanja v skladu z Zakonom o športu, ki so vpisani v razvid programov usposabljanja pri Ministrstvu RS za šport.

Strokovno usposobljen kader za delo v športu predstavljajo športni delavci, ki so uspešno zaključili programe usposabljanja za opravljanje strokovnega dela v športu, ki jih je določil Strokovni svet Republike Slovenije za šport, ter imajo veljavno licenco za opravljanje dela.

Strokovno usposobljen delavec, ki ima strokovno usposobljenost PRVE STOPNJE, lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami, ki jih določajo programi usposabljanj, sprejeti po Zakonu o športu, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

Strokovno usposobljen delavec, ki ima strokovno usposobljenost DRUGE STOPNJE, lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami, ki jih določajo programi usposabljanj, sprejeti po Zakonu o športu, načrtuje, organizira, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

Vrhunski športnik, ki ima strokovno usposobljenost prve stopnje v športni panogi, v kateri si je pridobil naziv vrhunskega športnika, lahko v športnih programih kakovostni šport, vrhunski šport tudi načrtuje in organizira proces športne vadbe.

Navedeni pogoji ne veljajo za izvajalce dopolnilnega strokovnega dela, ki sodelujejo v procesu športne vadbe.

Dopolnilno strokovno delo je izvajanje podpornih aktivnosti pri strokovnem delu v športu (baletno-koreografska podpora, psihološka podpora, svetovanje za ustrezno prehrano, fizioterapevtska podpora itd.) v športnih panogah, ki imajo evidentiran uradni tekmovalni sistem pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez (v nadaljnjem besedilu: OKS-ZŠZ).

Dokazila o strokovni izobrazbi in/ali usposobljenosti, statut izvajalca programa športa ter druge dokazilne listine, ki jih Občina ne more pridobiti iz uradnih evidenc, se predložijo Občini skladno z navedbo v javnem razpisu, vendar obvezno za vsako spremembo, ki se zgodi v teku razpisnega postopka in najmanj na obdobje petih let za dokumente oz. listine, ki jim ne poteče veljavnost in/ali se v tem času ne spreminjajo.« 

 

14. člen

Ta Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.«

 

Številka:  032-0008/2020-08

Datum:  30.09.2020

 

 

Občina Divača

 

Alenka Štrucl Dovgan, županja

 

Priloga:

·       merila in kriteriji za vrednotenje prispelih vlog na javni razpis za izbiro izvajalcev in sofinanciranje programov športa v Občini Divača

 

 

MERILA IN KRITERIJI ZA VREDNOTENJE PRISPELIH VLOG NA JAVNI RAZPIS ZA IZBIRO IZVAJALCEV IN SOFINANCIRANJE PROGRAMOV ŠPORTA V OBČINI DIVAČA

I. VSEBINA DOKUMENTA

 

Za uresničevanje javnega interesa v športu so z Merili in kriteriji za vrednotenje prispelih vlog na javni razpis za izbiro izvajalcev in sofinanciranje programov športa v občini Divača (v nadaljevanju: Merila) opredeljeni načini izbora m vrednotenja programov/področij športa. Merila natančneje določajo pogoje in merila za izbor in sofinanciranje  izvajalcev področij in programov športa v občini Sredstva za sofinanciranje letnega programa športa se zagotovijo v proračunu občine Divača.

 

Merila se uporabljajo pri postopku izvajanja izbora izvajalcev in sofinanciranja programov športa v občini Divači.

Merila se v času trajanja postopka javnega razpisa za določeno leto ne smejo spreminjati.

V Odloku o uresničevanju javnega interesa na področju športa v občini Divača – postopki in merila za sofinanciranje letnega programa športa v občini Divača (v nadaljevanju: Odlok) so opredeljeni izvajalci letnega programa športa in določeni so pogoji za  pridobitev sofinanciranja izvajanja programa.  Navedeni Odlok  določa, da se lahko za izvajanje naslednjih programov in področij z letnim programom športa določa obseg javnih sredstev za sofinanciranje:

1.   športni programi,

2.   športni objekti in površine za šport v naravi,

3.   razvojne dejavnosti v športu,

4.   organiziranost v športu,

5.   športne prireditve in promocija športa,

6.   družbena in okoljska odgovornost.

 

Merila in kriteriji določajo izbor in način vrednotenja za programe športa in športna področja, za katera Občina Divača lahko iz občinskega proračuna zagotovila sredstva za sofinanciranje:

  1. ŠPORTNI PROGRAMI

1.1 Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine (ŠVOM PP)

1.1.1 Prostočasna športna vzgoja predšolskih otrok

Promocijski športni programi

o    Mali sonček (MS)

o    Naučimo se plavati (NSP)

o    Ciciban planinec (CP)

o    drugi prostočasni športni programi (DPŠP)

1.1.2 Prostočasna športna vzgoja šoloobveznih otrok in mladine

·         Celoletni športni programi prostočasne športne vzgoje otok in mladine (splošni programi)

o    Obstoječi športni programi prostočasne športne vzgoje otrok in mladine

·         Promocijski športni programi:

o    Zlati sonček (ZS),

o    Krpan (KRP),

o    Mladi planinec (MP),

·         Programi športa v počitnicah in pouka prostih dnevih (pripravljalni programi)

·         Šolska športna tekmovanja

1.2 Športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami

·         Programi na področju športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami

1.3 Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport (ŠVOM usmerjeni

         v KŠ/VŠ)

·         Programi športnih društev na področju športne vzgoje otrok in mladine, usmerjeni v kakovostni in vrhunski šport

o    Celoletni programi

o    Dodatni programi športne vadbe – glede na kategorizacijo športnikov

o    Dodatni programi športne vadbe – glede na dosežene uspehe

 

1.4 Kakovostni šport (KŠ)

·         Uporaba športnih objektov za programe kakovostnega športa

·         Celoletni programi športnih društev na področju kakovostnega športa

·         Dodatni programi športne vadbe

 

1.5 Vrhunski šport (VŠ)

·         Programi vrhunskih športnikov

o    Programi športnih društev na področju vrhunskega športa

1.6 Šport invalidov (ŠI)

o    Programi športnih društev invalidov in/ali za invalide

 

1.7 Športna rekreacija (ŠRE)

·         Promocijski ciljni športno-rekreativni programi

·         Celoletni ciljni športno-rekreativni programi

 

1.8 Šport starejših (ŠSta)

·         Gibalna vadba starejših po strokovnih navodilih (lahko vadba razširjene družine)

·         Gibalna vadba starejših po strokovnih navodilih (celoletni programi) (lahko vadba razširjene družine)

 

  1. ŠPORTNI OBJEKTI IN POVRŠINE ZA ŠPORT V NARAVI

·         Sofinanciranje uporabe športnih objektov in površin za šport

  1. RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU

·         Usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov v športu

  1. ORGANIZIRANOST V ŠPORTU

·         Delovanje športnih društev in zvez na lokalni ravni

  1. ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA

·         Druge športne prireditve

 

6.    DRUŽBENA IN OKOLJSKA ODGOVORNOST V ŠPORTU

·         športno obnašanje,

·         trajnostni vidiki v športu.

 

Dokument je razdeljen na več poglavij in podpoglavij in sicer:

I. Vsebina dokumenta

II. Izbor izvajalcev letnega programa športa v občini Divača

III. Vrednotenje programov športa v okviru letnega programa športa v občini Divača

1. ŠPORTNI PROGRAMI

Splošna določila za vse programe športa

Strokovno delo pri izvajanju programov športa

2. ŠPORTNI OBJEKTI IN POVRŠINE ZA ŠPORT V NARAVI

3 .RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU

4. ORGANIZIRANOST V ŠPORTU

5. ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA

6. DRUŽBENA IN OKOLJSKA ODGOVORNOST V ŠPORTU

 

Programi športa se določijo natančneje v javnem razpisu.

Vsako področje športa je opredeljeno s:

·         splošno opredelitvijo področja po NPŠ ter s

·         predstavitvijo kriterijev in tabelaričnim prikazom vrednotenja.

 

Posamezni izrazi, uporabljeni v aktih s področja športa in v postopku Javnega razpisa imajo naslednji pomen:

·       DRUŠTVO je samostojno in nepridobitno združenje, ki ga ustanoviteljice oziroma ustanovitelji, skladno z Zakonom o društvih, ustanovijo zaradi uresničevanja skupnih interesov. Društvo si samo določi namen in cilje, dejavnost oziroma naloge ter način delovanja, odločitve o upravljanju društva pa neposredno ali posredno sprejemajo članice oziroma člani društva. Namen ustanovitve in delovanja društva ni pridobivanje dobička. Presežke prihodkov nad odhodki iz vseh dejavnosti in drugih virov društvo trajno namenja za uresničevanje svojega namena in ciljev in jih ne deli med člane. Delovanje društva je javno. Društvo je pravna oseba zasebnega prava. Društvo ima lahko podružnice, če tako določa temeljni akt. Podružnice niso pravne osebe.

·       ŠPORTNO DRUŠTVO oziroma športna zveza je društvo oziroma zveza, ki je registrirana v skladu z zakonom, ki ureja društva, in ima v temeljnem aktu šport opredeljen kot pretežno dejavnost.

·       NEVLADNA ORGANIZACIJA je organizacija, ki izpolnjuje naslednje pogoje: je pravna oseba zasebnega prava s sedežem v Republiki Sloveniji, ustanovile so jo izključno domače ali tuje fizične ali pravne osebe zasebnega prava, je nepridobitna, je neprofitna, je neodvisna od drugih subjektov,ni organizirana kot politična stranka, cerkev ali druga verska skupnost, sindikat ali zbornica. Nevladni organizaciji se podeli status nevladne organizacije v javnem interesu na določenem področju (tudi na področju športa), če njeno delovanje na tem področju presega interese njenih ustanoviteljev oziroma njenih članov in če je splošno koristno.

·       ŠPORTNIK je posameznik, ki se registrira kot športnik, če je star najmanj 12 let, je član športnega društva, ki je včlanjeno v NPŠZ ali ZŠIS-POK, in ima s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov. Športnik je tudi posameznik, mlajši od 12 let, vendar ne mlajši od 10 let, ki je registriran v olimpijskih športnih disciplinah individualnih športnih panog, pri katerih lahko na svetovnih prvenstvih v članski kategoriji nastopajo športniki mlajši od 18 let.

·       REGISTRIRANI ŠPORTNIK je športnik posameznik, ki je registriran (ima tekmovalno licenco) pri NPŠZ ali ZŠIS-POK in tekmuje v uradnih tekmovalnih sistemih NPŠZ ali ZŠIS-POK, skladno s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji ter je vpisan v evidenco registriranih športnikov.

·       KATEGORIZIRANI ŠPORTNIK je registrirani športnik pri NPŠZ, ki je državljan Republike Slovenije, star najmanj 14 let, in ima naziv mladinskega, državnega, perspektivnega, mednarodnega, svetovnega ali olimpijskega razreda, skladno s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji in je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov.

·       VRHUNSKI ŠPORTNIK je športnik, ki ima naziv perspektivnega, mednarodnega ali svetovnega razreda skladno s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji.

·       NACIONALNA PANOŽNA ŠPORTNA ZVEZA (NPŠZ) je zveza društev, registrirana v skladu z Zakonom o društvih in včlanjena v OKS-ZŠZ v skupino NPŠZ. Izjemi sta ZŠIS-POK in Slovenska univerzitetna športna zveza. Če ni včlanjena v OKS-ZŠZ, ji lahko ta, skladno z določili OKS-ZŠZ, vseeno dodeli takšen status.

·       URADNI TEKMOVALNI SISTEM je sistem tekmovanj v Republiki Sloveniji in mednarodnih tekmovanj v posamezni športni panogi, ki so stopenjsko razvrščena glede na njihovo medsebojno konkurenčnost, so v skladu s pravili NPŠZ ali pravili  mednarodnih športnih zvez in jih je potrdil ter evidentiral OKS-ZŠZ. Nosilci uradnih tekmovalnih sistemov v Republiki Sloveniji so NPŠZ, na mednarodni ravni pa so nosilci mednarodne športne federacije.

·       KOMPETENCE so znanja, spretnosti in odgovornosti, ki jih strokovni delavec oziroma strokovna delavka v športu pridobi z uspešno zaključenim izobraževanjem v javnoveljavnih izobraževalnih programih oziroma z usposabljanjem v javnoveljavnih programih usposabljanj v skladu z Zakonom o športu (ZŠpo-1).

·       CELOLETNI ŠPORTNI PROGRAMI so različni športni programi, ki se izvajajo v obdobju objavljenega javnega razpisa (koledarsko leto!) in se v obsegu, ki je določen za posamezni program športa, izvajajo skozi vse leto. Obseg programa se izvaja najmanj v  okviru 60 ur letno, takšen obseg predstavlja najmanj 30 vadbenih tednov po 2 uri tedensko športne oz. gibalne vadbe. Ura vadbe šteje 60 minut.

·       PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI so športni programi, kjer se prek različnih dejavnosti, kot so beleženje sodelovanja v športnih ali gibalnih dejavnostih, uspešne izvedbe gibalnih nalog ipd., spodbuja različne ciljne skupine prebivalstva k športnemu ali gibalnemu udejstvovanju. Primeri takšnih športnih programov so: Zlati sonček, Krpan, Naučimo se plavati, Ciciban planinec idr.

·       TEKMOVALNI ŠPORTNI PROGRAMI:  v programih športne vzgoje otrok in mladine usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa se vrednotijo le športniki, ki so v skladu s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: RS) registrirani pri Nacionalni panožni športni zvezi v RS (v nadaljevanju: NPŠZ) oziroma pri Zvezi za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijskem komiteju  v RS (v nadaljevanju: ZŠSI-POK) in imajo ustrezno tekmovalno licenco ter tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih;  pri vrednotenju se upoštevajo le registrirani športniki, ki v letu financiranja dopolnijo 12 let (izjeme starosti skladno z Zakonom o športu (ZŠpo-1), ekipe in/ali posamezniki morajo za vrednotenje v tekmovalnem športu dokazati udeležbo na najmanj dveh (2) tekmah uradnega tekmovalnega sistema NPŠZ, razen v panogah, kjer zaradi specifičnosti tega ni moč izpolniti.

·       NETEKMOVALNI ŠPORTNI PROGRAMI: v programih prostočasne ŠVOM (PR), ŠI, ŠRE, ŠSta se vrednotijo le udeleženci, ki niso vključeni v tekmovalne sisteme NPŠZ oz. ZŠIS-POK,

 

Seznam in pomen kratic:

·       ZŠpo = Zakon o športu, ki je prenehal veljati l. 2017,

·       ZŠpo-1 = od leta 2017 veljaven Zakon o športu,

·       financiranje = financiranje, sofinanciranje,

·       JR = javni razpis,

·       društvo = društvo, klub,

·       NPŠZ  = Nacionalna panožna športna zveza v RS,

·       ZŠZ = Združenje športnih zvez,

·       ZŠSI = Zveza za šport invalidov Slovenije,

·       OKS = Olimpijski komite Slovenije,

·       OKS-ZŠZ  = Združenju športnih zvez Olimpijskem pri Olimpijskem komiteju Slovenije,

·       ZŠSI – POK = Zveza za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite v RS,

·       IŠP = individualni šport,

·       KŠP = kolekivni šport,

·       ŠVOM PP = prostočasna športna vzgoja otrok in mladine,

·       KŠ = kakovostni šport,

·       VŠ = vrhunski šport,

·       ŠVOM usmerjeni v KŠ/VŠ) = športna vzgoja otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport,

·       ŠI = šport invalidov,

·       ŠRE = športna rekreacija,

·       ŠSta = šport starejših,

·       MS = Mali sonček,

·       CP = Ciciban planinec,

·       DPŠP = drugi prostočasni športni programi,

·       NSP = Naučimo se plavati,

·       ZS = Zlati sonček,

·       KRP = Krpan,

·       MP = Mladi planinec,

·       MLR = mladinski razred; status športnika mladinskega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS,

·       DR = državni razred; status športnika državnega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS,

·       PR = perspektivni razred; status športnika perspektivnega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS 

·       MR = mednarodni razred; status športnika mednarodnega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS, 

·       SR = svetovni razred; status športnika svetovnega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS, 

·       OR = olimpijski razred; status športnika olimpijskega razreda, vpisanega v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v RS. 

 

II. IZBOR IZVAJALCEV LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA

 

A.) Pri javnem razpisu se pri številu registriranih športnikov upošteva podatek o registriranih športnikih iz uradne evidence OKS; v programih športa, kjer registracije niso potrebne, se upošteva podano število aktivnih članov - športnikov, ki jih poda vlagatelj v vlogi na javni razpis.

 

B.) Za obdobje do vzpostavitve in možnosti uporabe uradnega razvida strokovno izobraženih in strokovno usposobljenih  delavcev v športu se pri javnem razpisu upoštevajo podani podatki in dokazila, ki jih poda vlagatelj v vlogi na javni razpis.

 

RAZVRŠČANJE IZVAJALCEV IN PROGRAMOV ŠPORTA

 

Zaradi specifičnosti športnih panog so programi športa in izvajalci LPŠ razdeljeni v dve skupini:

  1. TEKMOVALNI PROGRAMI ŠPORTA

·  športna vzgoja otrok in mladine usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostni šport,  vrhunski šport:

o    v individualnih športnih panogah, v kolektivnih športnih panogah.

  1. NETEKMOVALNI PROGRAMI ŠPORTA

·       prostočasna športna vzgoja otrok in mladine, športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi       potrebami, šport invalidov, športna rekreacija ter šport starejših.

o    v individualnih športnih panogah, v kolektivnih športnih panogah,  v športno-rekreativnih programih.

 

  1. individualni športi (IŠP)-športniki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalne panožne športne zveze za naslov prvaka v ustrezni kategoriji,
  1. kolektivni športi (KŠP)-športniki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez za naslov ekipnega prvaka v ustrezni kategoriji,
  1. športno-rekreativni / promocijski / občasni, ipd. programi–(ŠR) izvajalci športa izvajajo različne športno-rekreativne programe.

 

Izbor prijavljenih izvajalcev programov športa in prijavljenih programov športa posameznih vlagateljev se po posameznih skupinah opravi glede na izpolnjevanje v nadaljevanju navedenih kriterijev (za izvajalce šolskih športnih tekmovanj veljajo kriteriji, ki so navedeni v točki 3).

 

1.    TEKMOVALNI PROGRAMI ŠPORTA

 

Pri izboru tekmovalnih programov športa se za vsakega izvajalca za vsak posamezni prijavljeni tekmovalni program športa za izbor upoštevajo naslednji kriteriji:

 

1.        KOMPETENTNOST STROKOVNIH KADROV;

·         izobraženost in strokovna usposobljenost strokovnih delavcev v športu; (število točk  se  določi na osnovi strokovne usposobljenosti oziroma izobraženosti  strokovnega delavca v programu.)

2.        DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA;

·         večina programov je za udeležence/vadeče brezplačna;

·         program je za udeležence/vadeče plačljiv;

3.        POMEN ŠPORTNE PANOGE;

·         vključenost izvajalca programov športa v nacionalno panožno športno zvezo;

4.        KONKURENČNOST ŠPORTNE PANOGE;

·         uradna potrjenost tekmovalnega sistema športne panoge;

 

Kriteriji se nanašajo na vsak posamezni program prijavitelja. Posamezne programe se vrednoti ločeno.

Za izbor izvajalcev se za izbor posameznega prijavljenega programa športa prijavitelja na javni razpis uporabi merila iz navedenih  preglednic A in B:

 

PREGLEDNICA A

 

IZBOR IZVAJALCEV PROGRAMOV ŠPORTA – TEKMOVALNI PROGRAMI

 

V izbor za vrednotenje izvajalcev programov športa v občini Divača se uvrstijo tekmovalni programi, ki na podlagi navedenih kriterijev dosežejo najmanj 3 točke.

Podatke za vrednotenje se pridobi iz vloge izvajalca programa na Javni razpis, iz uradnih evidenc, od Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez, Nacionalnih panožnih športnih zvez, ipd..

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

A.1

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1)

3

 

 

 

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

2

 

 

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

1

 

 

v programu sodeluje strokovno

neustrezno izobražen kader

0

 

 

v programu sodeluje strokovno

neustrezno usposobljen kader

0

 

 

 

 

A.2

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

 

 

 

 

večina programov je za vadeče brezplačna

2

 

 

program je za udeležence/vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

A.3

POMEN ŠPORTNE PANOGE

 

 

 

 

izvajalec JE vključen v nacionalno panožno športno zvezo

1

 

 

izvajalec NI vključen v nacionalno panožno športno zvezo

0

 

 

 

 

A.4

KONKURENČNOST ŠPORTNE PANOGE

 

 

 

 

športna panoga ima uradno potrjen tekmovalni sistem

1

 

 

športna panoga nima uradno potrjenega tekmovalnega sistema

0

 

 

 

 

 

 

2. NETEKMOVALNI PROGRAMI ŠPORTA

 

Pri izboru netekmovalnih programov športa se za vsakega izvajalca za vsak posamezni prijavljeni netekmovalni program športa za izbor upoštevajo naslednji kriteriji:

 

1.        KOMPETENTNOST STROKOVNIH KADROV;

·       izobraženost in strokovna usposobljenost strokovnih delavcev v športu; (število točk  se  določi na osnovi strokovne usposobljenosti oziroma izobraženosti  strokovnega delavca v programu);

2.        DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA;

·         večina programov je za udeležence/vadeče brezplačna;

·         program je za udeležence/vadeče plačljiv;

3.        LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE - mladi;

·         vključenost otrok in mladine v program športa.

4.        LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE - starejši;

·         vključenost starejših oseb nad 65 let starosti v programe športa.

 

Kriteriji se nanašajo na vsak posamezni program prijavitelja. Posamezne programe se vrednoti ločeno.

 

V izbor za vrednotenje izvajalcev programov športa v občini Divača se uvrstijo netekmovalni programi, ki na podlagi navedenih kriterijev dosežejo najmanj 3 točke.

Podatke za vrednotenje se pridobi iz vloge izvajalca programa na Javni razpis in/ali iz uradnih evidenc.

 

PREGLEDNICA B

 

IZBOR IZVAJALCEV PROGRAMOV ŠPORTA – NETEKMOVALNI PROGRAMI

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

B.1

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1)

3

 

 

 

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

2

 

 

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

1

 

 

v programu sodeluje strokovno

neustrezno izobražen kader

0

 

 

v programu sodeluje strokovno

neustrezno usposobljen kader

0

 

 

 

 

B.2

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

 

 

 

 

večina programov je za vadeče brezplačna

2

 

 

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

B.3

LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE - mladi

 

 

 

 

v program izvajalca so aktivno vključeni otroci in mladina

1

 

 

v program izvajalca otroci in mladina niso vključeni

0

 

 

 

 

B.4

LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE - starejši

 

 

 

 

v program izvajalca so aktivno vključeni starejši nad 65.let

1

 

 

v program izvajalca starejši nad 65.let  niso vključeni

0

 

 

 

 

 

 

3. ŠOLSKA ŠPORTNA TEKMOVANJA

 

Vlagatelji, ki bodo na Javni razpis vložili vlogo za izvajanje šolskih športnih tekmovanj morajo za izbor za izvajalca in za sofinanciranje programa športa izpolnjevati zakonske pogoje, določene v ZŠpo1 in zanje zgoraj navedena merila za izbor ne veljajo.

Šolska športna tekmovanja se izvajajo izključno v VIZ zavodih in predstavljajo udeležbo ekip določenega zavoda na organiziranih tekmovanjih. Praviloma se vrednoti udeležba in organizacija na medobčinskem in regijskem (področnem) tekmovanju, razen v športnih panogah, kjer se regijsko tekmovanje ne izvaja oziroma ima izvajalec v času prijave na Javni razpis že zagotovljeno udeležbo na državnem prvenstvu.

 

 

III. VREDNOTENJE PROGRAMOV ŠPORTA V OKVIRU LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA

 

1. ŠPORTNI PROGRAMI

SPLOŠNA DOLOČILA  ZA VSE PROGRAME ŠPORTA

 

·       Postopek izvedbe javnega razpisa poteka na pravni podlagi, ki je navedena v osnovnih aktih in dokumentih postopka javnega razpisa.

·       Pri izvajalcih športnih programov, ki imajo pridobljen status nevladne organizacije v javnem interesu na področju športa se smiselno upoštevajo določila  Zakona o nevladnih organizacijah (ZNOrg), Uradni list RS, št. 21/18).  

·       Športni programi so najbolj viden del športa in predstavljajo praviloma strokovno organizirano in vodeno vadbo. Športni programi so posamezne oblike športa, ki imajo različne cilje in so programsko prilagojene različnim skupinam ljudi, njihovim zmožnostim (znanju, sposobnostim, lastnostim in motivaciji) in njihovi starosti.

·       Razporeditev sredstev v javnem razpisu predstavlja celotno kvoto razpisnih sredstev, ki so navedena v Javnem razpisu in zagotovljena na proračunski postavki, namenjeni sofinanciranju programov športa v občini v koledarskem letu. 

·       Merila imajo za osnovo točkovni sistem. Vrednost področja predstavlja seštevek točk, ki jih prejmejo izvajalci za posamezni program, prijavljen na javni razpis. V Merilih so določeni tudi deli programov, ki se ovrednotijo po netočkovnem sistemu, pri čemer predstavlja način določitve sofinanciranja delež finančnih sredstev, ki so določena po posebnih kriterijih. Ta sredstva niso zajeta v točkovni sistem in se predhodno izločijo na podlagi pregleda in ocenitve potrebnih sredstev v prispelih prijavah izvajalcev športnih programov (npr. sofinanciranje uporabe športnih objektov in površin za šport).

·       Vrednost  točke se določi vsako leto na novo in je odvisna od višine sredstev, namenjenih za sofinanciranje športnih programov v občinskem proračunu. Finančna vrednost sofinanciranja programa športa predstavlja zmnožek med seštevkom točk in aktualno vrednostjo točke, ki je določena glede na v letnem programu športa predvidena sredstva.

·       Pri upoštevanju sedeža športnega društva, ki se prijavi na javni razpis, se lahko upošteva sedež podružnice športnega društva, ki je v občini Divača.

·       Izvajalci programov športa morajo izpolnjevati prostorske, kadrovske in druge zahteve za uspešno, strokovno in za vse varno izvedbo programov, tekmovani programi pa še pogoje, ki jih določi nacionalna panožna športna zveza, v dogovoru s pristojnim ministrstvom in Olimpijskim komitejem Slovenije - Združenjem športnih zvez ter morajo imeti športnike tekmovalce uradnega tekmovalnega sistema nacionalne panožne športne zveze.

·       Izvajalci morajo tudi imeti pokrito finančno konstrukcijo za izvedbo načrtovanih programov športa.

·       Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

·       Pri programih športa, ki jih izvajajo izbrani zavodi s področja vzgoje in izobraževanja, ki izvajajo javnoveljavne programe, imajo sedež zavoda ali sedež enote zavoda v občini Divača in izvajajo športne programe, določene z LPŠ, v občini Divača, se v celotnem postopku izvedbe javnega razpisa  (vloga na javni razpis, postopek izbire in vrednotenja, izvajanje, poročanja…) smiselno navajajo in uporabljajo zahtevani podatki.

·       Pri obsegu športne vadbe se upošteva, da je ena (1) ura = šestdeset (60) minut.

·       Prijavitelj programov športa na javni razpis je tudi izvajalec prijavljenih športnih programov.

·       Za vključenost otrok v programe športa se šteje, da so »otroci« osebe obeh spolov, stari do 15. let.

·       Za vključenost mladih v programe športa se šteje, da so »mladi« mladostniki in mlade odrasle osebe obeh spolov, stari od 15. do dopolnjenega 29. leta (Zakon o javnem interesu v mladinskem sektorju (ZJIMS)).

·       Za vključenost starejših oseb v programe športa se šteje, da so »starejši« odrasle osebe obeh spolov, stari nad 65 let.

·       V programih, kjer je predmet sofinanciranja strošek strokovnega dela, lahko izvajalci kot dokazilo o namenski rabi sredstev navedejo tudi poročilo o volonterskem delu v višini do 20 % odobrenih sredstev za posamezni program. Prostovoljsko, volontersko, delo mora biti v vlogi na Javni razpis opredeljeno v finančni konstrukciji prijavnega obrazca posameznega programa.

·       Vadeči se pri istem izvajalcu športnega programa vrednoti le enkrat in sicer znotraj enega športnega programa,

·       Vadeči se pri isti športni panogi vrednoti le enkrat in sicer znotraj njemu ustrezne starostne skupine,

·       Vadbene skupine se, tam kjer je to možno, lahko oblikujejo mešano glede na spol.

·       Glede na starost so mlajši udeleženci/ke letnega programa športa izjemoma lahko prijavljeni zgolj v eni starostni kategoriji navzgor; starejši udeleženci/ke ne smejo biti prijavljeni za mlajše starostne kategorije.

·       Pri vrednotenju se upošteva skupina,  če  število  udeležencev  ne  odstopa  od  minimalnega števila udeležencev za več kot 70 %.

·       Pri vrednotenju velikosti skupine se določa število skupin tako, da  se upošteva aritmetično sredino velikosti skupine, ki je določena za posamezni program.

·       Zaradi specifičnih zahtev športnih panog in programov glede potrebnega števila udeležencev v tekmovalnih ali rekreacijskih skupinah je pri posameznih programih okvirno določeno potrebno minimalno število udeležencev posameznega športnega programa; če prijavljeni športni program tega števila ne dosega, se število točk ustrezno zniža v sorazmerju s številom vadečih/tekmovalcev; če v športnem programu sodeluje večje število udeležencev, kot je določeno s preglednico, to ne vpliva na vrednotenje in število točk ostane nespremenjeno; potrebno (min/max) število vadečih se v razpisni dokumentaciji opredeli ob posameznih programih športa, pri čemer za opredelitve števila vadečih prednostno velja preglednica velikosti skupin, ki je sestavni del teh Meril,

·       V primeru, da en prijavitelj v istem programu izvaja dejavnost v več skupinah, se upoštevajo točke za vsako skupino posebej, razen pri kriteriju cena programa, kjer se upošteva za vsak program točke enkrat.

·       V primeru, da je število vadbenih ur programa za posamezno skupino (kolektivne panoge) oz. vadečega (individualne panoge) MANJŠE od določenega števila ur za posamezni program, vendar ne manj kot 80% določenega obsega,  se pri vrednotenju upošteva sorazmerni delež. V primeru, da je število vadbenih  ur programa VEČJE od določenega števila ur za posamezni program, se upošteva obseg določenega števila ur za posamezni program.

 

STROKOVNO DELO PRI  IZVAJANJU ŠPORTNIH PROGRAMOV

 

Strokovno delo v športu lahko opravlja strokovna delavka oziroma strokovni delavec (v nadaljnjem besedilu: strokovni delavec), ki:

·          ima ustrezno strokovno izobrazbo ali usposobljenost v skladu z Zakonom o športu,

·          je vpisan v razvid strokovno izobraženih in strokovno usposobljenih delavcev v športu.

Navedeni pogoji ne veljajo za izvajalce dopolnilnega strokovnega dela, ki sodelujejo v procesu športne vadbe.

Dopolnilno strokovno delo je izvajanje podpornih aktivnosti pri strokovnem delu v športu (baletno-koreografska podpora, psihološka podpora, svetovanje za ustrezno prehrano, fizioterapevtska podpora itd.) v športnih panogah, ki imajo evidentiran uradni tekmovalni sistem pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez (v nadaljnjem besedilu: OKS-ZŠZ);

Pristojno ministrstvo vpiše sprejete programe usposabljanj v razvid javnoveljavnih programov usposabljanj in jih objavi na svoji spletni strani. Z vpisom v razvid program usposabljanja pridobi javno veljavnost.

Kompetence so znanja, spretnosti in odgovornosti, ki jih strokovni delavec v športu pridobi z uspešno zaključenim izobraževanjem v javnoveljavnih izobraževalnih programih oziroma z usposabljanjem v javnoveljavnih programih usposabljanj v skladu s tem zakonom.

 

STROKOVNO IZOBRAŽEN KADER

 

Strokovno izobražen delavec je tisti, ki ima izobrazbo, pridobljeno po javnoveljavnem višješolskem študijskem programu ali javnoveljavnem študijskem programu prve ali druge stopnje ustrezne smeri, oziroma izobrazbo, katere raven v skladu z zakonom ustreza izobrazbi, pridobljeni po javnoveljavnem študijskem programu prve ali druge stopnje, ki daje kompetence na področju športa v skladu z merili, ki jih določi minister. Strokovno izobražen kader za delo v športu predstavljajo diplomanti univerzitetnih in visokošolskih študijskih programov s področja športa in kineziologije, ki imajo opravljen strokovni izpit. Ustrezno strokovno izobrazbo za izvajanje posameznih nalog v športu ter vrsto strokovnega izpita določi Strokovni svet Republike Slovenije za šport.

Strokovno izobražen kader lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami načrtuje, organizira, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

 

STROKOVNO USPOSOBLJEN KADER

 

Strokovno usposobljen delavec je tisti, ki je star najmanj 18 let, ima najmanj srednjo poklicno izobrazbo in strokovno usposobljenost prve ali druge stopnje za športno treniranje, športno rekreacijo, šport invalidov ali šport starejših po javnoveljavnih programih usposabljanja v skladu z Zakonom o športu, ki so vpisani v razvid programov usposabljanja pri Ministrstvu RS za šport.

Strokovno usposobljen kader za delo v športu predstavljajo športni delavci, ki so uspešno zaključili programe usposabljanja za opravljanje strokovnega dela v športu, ki jih je določil Strokovni svet Republike Slovenije za šport, ter imajo veljavno licenco za opravljanje dela.

Strokovno usposobljen delavec, ki ima strokovno usposobljenost PRVE STOPNJE, lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami, ki jih določajo programi usposabljanj, sprejeti po Zakonu o športu, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

Strokovno usposobljen delavec, ki ima strokovno usposobljenost DRUGE STOPNJE, lahko v skladu s pridobljenimi kompetencami, ki jih določajo programi usposabljanj, sprejeti po Zakonu o športu, načrtuje, organizira, izvaja in spremlja proces športne vadbe.

Vrhunski športnik, ki ima strokovno usposobljenost prve stopnje v športni panogi, v kateri si je pridobil naziv vrhunskega športnika, lahko v športnih programih kakovostni šport, vrhunski šport tudi načrtuje in organizira proces športne vadbe.

 

1.1 PROSTOČASNA ŠPORTNA VZGOJA OTROK IN MLADINE (ŠVOM PP)

 

Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine obsega športne dejavnosti, ki nadgrajujejo gibalne dejavnosti v predšolskem obdobju, šolsko športno vzgojo, obšolski športni program, namenjen vsem otrokom in mladini, športni program otrok in mladine, ki ni del tekmovalnih sistemov panožnih športnih zvez in ga ponujajo izvajalci športnih programov. Zaradi vzgojne naravnanosti je v poimenovanju namensko izpostavljena besedna zveza športna vzgoja.

 

Vrednotijo se organizirane oblike športne vadbe netekmovalnega značaja  za otroke in mladino, ki nadgrajujejo šolsko športno vzgojo, so vzgojno naravnani in niso del uradnih tekmovalnih sistemov NPŠZ.

Promocijski programi športa so športne dejavnosti v skrajšanem obsegu (tečaji, športni in planinski tabori, ipd.), ki jih ponujajo različni izvajalci.

Programi v počitnicah in pouka prostih dnevnih predstavljajo športne dejavnosti v skrajšanem obsegu (projekti, priprave, ipd.), ki jih ponujajo izvajalci, ki imajo v izbranih programih športa LPŠ programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni šport.

Če se programi izvajajo v okviru obveznega učnega procesa (kurikuluma) in/ali so financirani s strani MIZŠ (Zavoda za šport RS Planica), niso predmet sofinanciranja po LPŠ občine.

Ukrep, ki mu je potrebno slediti, je zagotoviti vsaj dve uri tedensko kakovostno vodenih športnih prostočasnih dejavnosti za predšolske otroke, učence in mladino.

Predmet sofinanciranja v okviru LPŠ niso stroški, ki so upravičeni za izvajalca iz področja športa iz državnega vira.

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe prostočasne športne vzgoje otrok in mladine se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednje programe športa:

Merila  za vrednotenje sofinanciranih programov

  • kompetentnost strokovnih delavcev,
  • število vadečih (število sodelujočih),
  • dostopnost športnega programa za udeležence/vadeče.

Za šolska športna tekmovanja se upoštevajo naslednja merila:

  • udeležba glede na nivo tekmovanja,
  • organizacija tekmovanja glede na nivo tekmovanja.

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • uporaba/najem športnih objektov

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • stroški dela ustrezno strokovno izobraženega oziroma strokovno usposobljenega kadra, ki neposredno vodi vadbene skupine v času izvajanja sofinancirane dejavnosti, v kolikor ni financiran v okviru VIZ

Športno vzgojo lahko izvajajo le ustrezno izobraženi in/ali usposobljeni strokovni delavci (vzgojitelji, profesorji športne vzgoje, strokovni delavci z usposobljenostjo za temeljno športno vzgojo od 0 do 6 let in drugi strokovni delavci v športu, ki so si pridobili ustrezno usposobljenost za delo v predšolskem obdobju).

v  upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz javnega razpisa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • materialni stroški neposredne izvedbe programa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa.

1.1.1 Prostočasna športna vzgoja predšolskih otrok

Predšolsko obdobje obsega čas od otrokovega rojstva do sprejema v šolo. Prostočasna športna vzgoja predšolskih otrok je dejavnost otrok starih do 6 let, ki se s športno dejavnostjo ukvarjajo prostovoljno pri izbranem izvajalcu in se ne vključujejo v tekmovalne sisteme panožnih športnih zvez.

 

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe prostočasne športne vzgoje predšolskih otrok se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednje programe športa:

 

1. PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI

·         Mali sonček (MS)

obseg: min 30 urni program za skupino najmanj 8 in največ 20 udeleženih

·         Naučimo se plavati (NSP)

obseg: min 10 urni tečaj za skupino najmanj 4 in največ 10 udeleženih

·         Ciciban planinec (CP)

obseg: min 10 urni programi – najmanj 5 planinskih pohodov v trajanju cca po 2 uri – skupno 10 ur pohodništva; skupina najmanj 4 in največ 10 udeleženih

·         Drugi prostočasni športni programi (DPŠP), ki jih organizirajo izvajalci športnih programov za predšolske otroke z namenom optimalnega razvoja gibalnih sposobnosti, posredovanja osnovnih gibalnih sposobnosti, posredovanja osnovnih gibalnih znanj in spodbujanja otrokovih aktivnosti,  ustvarjalnosti in  razvoja osebnosti;

obseg: min 30 urni program za skupino najmanj 8 in največ 20 udeleženih.

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Programi prostočasne športne vzgoje prdšolskih otrok se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

 

PREGLEDNICA 1.1.1

PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI  PREDŠOLSKI OTROCI DO 6 LET

MALI SONČEK

NAUČIMO SE PLAVATI

CICIBAN PLANINEC

DRUGI PROGRAMI

Velikost vadbene skupine / min. št. vadečih / max. št.vadečih

min 8 / max 20

min 4 / max 10

min 4 / max 10

min 8 / max 20

obseg programa v letu

min 30 ur / skupina

min 10 ur /skupina

min 10 ur / skupina

min 5 pohodov

min 30 ur / skupina

STROKOVNI KADER TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po

 ZŠpo-1,

ustrezna pedagoška izobrazba (vzgojitelj, učitelj, profesor… )

50

50

50

50

v programu sodeluje strokovno usposobljen kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1,

strokovni delavci z usposobljenostjo za temeljno športno vzgojo od 0 do 6 let)

40

40

40

40

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

30

30

30

30

v programu sodeluje strokovno

neustrezno izobražen kader

0

0

0

0

v programu sodeluje strokovno

neustrezno usposobljen kader

0

0

0

0

 

 

 

 

 

ŠTEVILO VADEČIH (SODELUJOČIH)

TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

50

50

50

50

 

 

 

 

 

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

TOČKE / PROGRAM

Število točk na posamezni športni program.

 

 

 

 

program je za vadeče brezplačen

30

30

30

30

program je za vadeče plačljiv

0

0

0

0

 

V primeru manjšega števila sodelujočih (manj od 20 oziroma manj od 10) ali v primeru manjšega letnega obsega števila ur v posameznem programu, se delež sofinanciranja ustrezno sorazmerno zniža.

Število skupin v programu se izračuna na osnovi izračuna povprečja udeleženih / vadečih.

 

 

1.1.2 Prostočasna športna vzgoja šoloobveznih otrok in mladine

Kakovost in obseg športne dejavnosti za populacijo otrok in mladine sta pomembna dejavnika, ki vplivata na zdrav razvoj populacije. Športne interesne dejavnosti v šolah predstavljajo razširjen program šole in se praviloma financirajo iz sredstev za izobraževanje. Prostočasna športna vzgoja šoloobveznih otrok in mladine predstavlja pomembno nalogo lokalne skupnosti za zdrav in kvaliteten razvoj otrok in mladine. Občina Divača posveča temu področju posebno skrb.

Področje vključuje programe športa otrok in mladine (6–29 let), ki se s športno dejavnostjo ukvarjajo prostovoljno pri izbranem izvajalcu in se ne vključujejo v tekmovalne sisteme panožnih športnih zvez.

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe prostočasne športne vzgoje otrok in mladine se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednje programe športa:

1.    CELOLETNI ŠPORTNI PROGRAMI PROSTOČASNE ŠPORTNE VZGOJE OTOK IN MLADINE (splošni programi)

·         obseg: najmanj 40 tednov v koledarskem letu, 80 urni program za skupino najmanj 8 in največ 20 udeleženih ali v istem obsegu ur trajajoče daljše, večdnevne, aktivnosti (taborniki, jamarji...)

2.    PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI

Zlati sonček (ZS) 

o    obseg: 40 do 60 urni program za skupino v starosti 6 do 8 let,

            min 10 urni tečaji plavanja za 1 razrede.

o    najmanj 8 in največ 20 udeleženih v skupini.

Krpan (KRP)

o    obseg: min 60 urni program za skupino v starosti 9 do 11 let,

            preverjanje plavanja za 6 razrede.

o    najmanj 8 in največ 20 udeleženih v skupini.

    • Mladi planinec (MP)

o    obseg: min 60 urni program – najmanj 8 planinskih pohodov v trajanju 5 ur ali večdnevni planinski tabor,

o    najmanj 8 in največ 20 udeleženih v skupini.

3.    PROGRAMI ŠPORTA ZA OTROKE IN MLADINO V POČITNICAH IN POUKA PROSTIH DNEVIH (pripravljalni programi)

·         programi izvajalcev, ki imajo v letni program športa vključene udeležence v programih športne vzgoje otrok in  mladine,  usmerjene  v kakovostni in vrhunski šport;

o    obseg: krajši programi v obsegu do 80 ur,

o    najmanj 8 in največ 20 udeleženih v skupini.

4.    ŠOLSKA ŠPORTNA TEKMOVANJA

·         udeležba na šolskih športnih tekmovanjih na medobčinski, regijskih in državni ravni.

 

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

1. Programi prostočasne športne vzgoje osnovnošolskih otrok in mladine

 

CELOLETNI IN PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk  iz naslednje preglednice:

 

PREGLEDNICA 1.1.2-1

ŠOLOOBVEZNI OTROCI IN MLADINA

PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI

PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI

PROMOCIJSKI ŠPORTNI PROGRAMI

DRUGI CELOLETNI PROGRAMI

 

ZLATI SONČEK

6 do 8 let

KRPAN

9 do 11 let

(npr. preverjanje znanja plavanja)

MLADI PLANINEC

6 do 21 let

 

Velikost vadbene skupine / min. št. vadečih / max. št.vadečih

min 8 / max 20

min 8 / max 20

min 8 / max 20

min 8 / max 20

št. ur vadbe tedensko

2

2

 

2

št. tednov vadbe v letu

20 - 30

30

 

40

obseg programa v letu

40-60 ur / skupina

60 ur / skupina

60 ur / skupina

min 8 pohodov

80 ur / skupina

STROKOVNI KADER TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1)

ustrezna pedagoška izobrazba (vzgojitelj, učitelj, profesor… )

50

50

50

50

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1,

strokovni delavci z usposobljenostjo za temeljno športno vzgojo otrok in mladine)

40

40

40

40

v programu sodeluje strokovno usposobljen kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

30

30

30

30

v programu sodeluje strokovno neustrezno izobražen kader

0

0

0

0

v programu sodeluje strokovno neustrezno usposobljen kader

0

0

0

0

ŠTEVILO VADEČIH 

TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

50

50

50

60

 

 

 

 

 

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

TOČKE / PROGRAM

Število točk na posamezni športni program.

 

 

 

 

program je za vadeče brezplačen

30

30

30

30

program je za vadeče plačljiv

0

0

0

0

 

V primeru manjšega števila sodelujočih (manj od 20) ali v primeru manjšega letnega obsega števila ur v posameznem programu, se delež sofinanciranja ustrezno sorazmerno zniža.

Število skupin v program se izračuna na osnovi izračuna povprečja udeleženih/vadečih.

Dopušča se možnost združitve vadbe v  tečajne oblike (npr. preverjanje znanja plavanja ipd.).

 

2. Programi prostočasne športne vzgoje osnovnošolskih otrok in mladine

 

PROGRAMI ŠPORTA V POČITNICAH IN POUKA PROSTIH DNEVIH se ovrednotijo na podlagi pripadajočega  števila točk iz naslednje preglednice:

 

PREGLEDNICA 1.1.2-2

ŠOLOOBVEZNI OTROCI

IN MLADINA

PROGRAMI ŠPORTA V POČITNICAH IN POUKA PROSTIH DNEVIH

ŠOLOOBVEZNI OTROCI IN MLADINA

Velikost vadbene skupine / min. št. vadečih / max. št.vadečih

min 8 / max 20

obseg programa v letu

do 80 ur / skupina

STROKOVNI KADER TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1

ustrezna pedagoška izobrazba (vzgojitelj, učitelj, profesor… )

50

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1

strokovni delavci z usposobljenostjo za temeljno športno vzgojo otrok in mladine)

40

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

30

v programu sodeluje strokovno neustrezno izobražen kader

0

v programu sodeluje strokovno neustrezno usposobljen kader

0

 

 

ŠTEVILO VADEČIH  TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

50

 

 

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

TOČKE / PROGRAM

Število točk na posamezni športni program.

 

program je za vadeče brezplačen

30

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

Dopušča se možnost združitve vadbe v  tečajne oblike (npr. poletni tabor.).

 

3. ŠOLSKA ŠPORTNA TEKMOVANJA

 

Šolska športna tekmovanja se izvajajo izključno v VIZ zavodih in predstavljajo udeležbo ekip določenega zavoda na organiziranih tekmovanjih. Praviloma se vrednoti udeležba in organizacija na medobčinskem in regijskem (področnem) tekmovanju, razen v športnih panogah, kjer se regijsko tekmovanje ne izvaja oziroma ima izvajalec v času prijave na javni razpis že zagotovljeno udeležbo na državnem prvenstvu. Udeležbo na tekmovanjih se vrednoti glede na nivo tekmovanja in števila prijavljenih ekip (kolektivni šport) oziroma tekmovalcev (individualni šport) za posamezno tekmovanje.

MEDOBČINSKI NIVO – upošteva se tekmovanje med dvema ali več občinami v okviru iste regije;

REGIJSKI NIVO – upošteva se tekmovanje izbranih ekip, ki so na predhodnem medobčinskem nivoju dosegle take rezultate, da so se uvrstile v tekmovanja na višjem nivoju več občin med regijami;

DRŽAVNI NIVO – upošteva se tekmovanje na državnem nivoju;

V primeru, da se v določeni panogi regijski nivo pokriva z državnim, se pri vrednotenju presoja glede na nivoje izvedenih predhodnih tekmovanj.

Sofinanciranje se izvrši, ko izvajalec programa, prijavljenega in izbranega za sofinanciranje na javnem razpisu posreduje Občini dokumentacijo o opravljenem šolskem tekmovanju in stroških le-tega – prevoz, prijavnina. Sofinanciranje se izvede v deležu glede na celotne stroške športnih tekmovanj.

Iz sredstev LPŠ se lahko sofinancira

  • kritje stroškov udeležbe na tekmovanjih: prevoz (javni prevoz ali zmanjšana kilometrina), prijavnina, sodniški stroški,
  • kritje stroškov organizacije tekmovanja: stroški nakupa medalj in pokalov, stroški promocijskega gradiva, stroški min. prehrane udeležencev.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Programi prostočasne športne vzgoje osnovnošolskih otrok in mladine – ŠOLSKA ŠPORTNA TEKMOVANJA se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

PREGLEDNICA 1.1.2-3

ŠOLOOBVEZNI OTROCI

ŠOLSKA ŠPORTNA TEKMOVANJA

 

 

UDELEŽBA

ŠT. TOČK

ORGANIZACIJA TEKMOVANJA

Največ 3 tekmovanja

v letu

ŠT. TOČK

max št. sofinanciranih športnih panog v letu /na izvajalca

5

 

 

max št. sofinanciranih tekmovanj v letu/na izvajalca

max 3 tekmovanja na panogo

 

 

INDIVIDUALNI ŠPORT

Udeleženi min 3 udeleženci

 

 

 

MEDOBČINSKI NIVO

 

40

40

REGIJSKI NIVO

 

60

60

DRŽAVNI NIVO

 

80

80

KOLEKTIVNI ŠPORT

Udeležena min 1 skupina

 

 

 

MEDOBČINSKI NIVO

 

50

50

REGIJSKI NIVO

 

70

70

DRŽAVNI NIVO

 

90

90

 

 

 1.2  ŠPORTNA VZGOJA OTROK IN MLADINE S POSEBNIMI

       POTREBAMI

 

Športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami obsega prilagojeno izvajanje gibalnih programov, ki jih izvajajo vzgojno-izobraževalni zavodi in društva. Športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami je namenjena otrokom in mladini s posebnimi potrebami z odločbo pristojnega organa, z namenom ustrezno poskrbeti za zdrav način življenja in uspešno socialno integracijo. 

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

Programi športa športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami se vrednotijo po enakih kriterijih kot vse ostale športne programe za otroke in mladino v odvisnosti od vsebine programa, le velikost vadbene skupine in obseg športnih programov se zmanjša za 50%.

Pri šolskih športnih tekmovanjih ostajajo merila kot pr športni vzgoji otrok in mladine.

 

Za vrednotenje programov športa se smiselno uporabijo preglednice vrednotenja  za športne programe za otroke in mladino v odvisnosti od vsebine programa.

 

Programe športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami lahko izvajajo društva in VIZ zavodi, ki izvajajo VIZ programe za otrok in mladino s posebnimi potrebami (skladno s pogoji v Javnem razpisu).

 

 

 

1.3 ŠPORTNA VZGOJA OTROK IN MLADINE, USMERJENE  V KAKOVOSTNI

      IN VRHUNSKI ŠPORT

 

Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, obsega športne programe, ki jih izvajajo športna društva ter NPŠZ in so namenjeni sistematični pripravi na tekmovanja in tekmovanjem. Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, predstavlja širok spekter programov za otroke in mladino, ki se s športom ukvarjajo zaradi doseganja vrhunskih športnih rezultatov. Ti programi vključujejo načrtno skrb za mlade športnike na njihovi poti za doseganje vrhunskih rezultatov, primerljivih z dosežki vrstnikov v mednarodnem merilu. Temeljijo na kakovostni športni vzgoji, ki se odvija v športnih društvih ter nadgrajuje v trening posamezne športne panoge. Ker so v programe vključeni otroci in mladina, je potrebno namenjati posebno pozornost strokovnemu delu z visokimi etičnimi načeli delovanja, ki ne sme škoditi razvoju otrok in mladine, in usklajevanju učnih obveznosti otrok in mladine z njihovo športno potjo.

V programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, se vrednoti le tiste programe izvajalcev, v katerih nastopajo športniki, ki so člani športnega društva, ki je včlanjeno v NPŠZ ali ZŠIS-POK, in imajo s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter so vpisani v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov na podlagi 32. člena Zakona o športu - ZŠpo-1. Posameznik se registrira kot ŠPORTNIK, če je star najmanj 12 let, je član športnega društva, ki je včlanjeno v NPŠZ ali ZŠIS-POK, in ima s strani OKS-ZŠZ potrjen nastop na tekmovanju uradnega tekmovalnega sistema ter je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov.

Ne glede na prejšnji odstavek je športnik tudi posameznik, mlajši od 12 let, vendar ne mlajši od 10 let, ki je registriran v olimpijskih športnih disciplinah individualnih športnih panog, pri katerih lahko na svetovnih prvenstvih v članski kategoriji nastopajo športniki mlajši od 18 let.

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

 

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednji program športa:

 

 

PROGRAMI ŠPORTNIH DRUŠTEV NA PODROČJU ŠPORTNE VZGOJE OTROK IN MLADINE, USMERJENE V KAKOVOSTNI IN VRHUNSKI ŠPORT

 

1. CELOLETNI (TEKMOVALNI) PROGRAMI na področju športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

 

2. DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE – GLEDE NA KATEGORIZACIJOŠPORTNIKOV

upošteva se kategorizirane športnike iz uradnih evidenc

 

3. DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE – GLEDE NA DOSEŽENE USPEHE

upošteva se dosežene uspehe izvajalca v prijavljenem program športa v letu pred objavo Javnega razpisa.

 

 

Pri vrednotenju se upoštevajo aktivni registrirani športniki pri panožni zvezi v kategorijah, v katerih se izvaja redni tekmovalni program.

Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport so razdeljeni v štiri stopnje:    

 

STOPNJA

STAROSTNA SKUPINA

ŠT. UR VADBE             V LETU

min

I. stopnja

mlajše deklice in dečki

od 12 do 13 let

160 do 210 ur

II. stopnja

starejše deklice in dečki

od 14 do 15 let

211 do 320 ur

III. stopnja

kadetinje in kadeti

od 16 do 17 let

321 do 360 ur

IV. stopnja

mladinke in mladinci

od 18 do 21 let

361 do 400 ur

 

 

V športnih panogah, kjer so v uradni tekmovalni sistem vključene tudi starostne kategorije 10 - 11 let (gimnastika, plavanje, umetnostno drsanje), se program vrednoti:

 

 

TEKMOVALCI do 12 LET

 

Starost

10 -11 let

Vel. vad.sk.

10 oz.

po razpredelnici

Obseg ur prog.

do 180

 

 

1.3.1 CELOLETNI PROGRAMI

Merila za vrednotene sofinanciranih programov

  1. kompetentnost strokovnih delavcev
  1. število vključenih registriranih športnikov v tekmovalnem sistemu oziroma razširjenost športne panoge
  1. lokalni pomen športne panoge

upošteva se % vključenosti registriranih športnikov iz občine Divača v program športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport za tekoče leto, ki je predmet vrednotenja (70 % in več vključenosti)

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • ustrezno strokovno izobražen oziroma strokovno usposobljen kader; upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz JR;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • uporaba/najem športnih objektov;

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • priprave in udeležba na tekmovanjih - materialni stroški izvedbe programa;

v  upošteva se število športnikov, s statusom registriranega športnika, ki tekmujejo v uradnem tekmovalnem sistemu;

v  upošteva se podatke o številu registriranih športnikov iz uradnih evidenc v času prijave prijavitelja na JR;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

Vadbena skupina mora imeti najmanj toliko registriranih in kategoriziranih športnikov, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah.

V primeru manjšega števila registriranih in kategoriziranih športnikov ali v primeru manjšega letnega obsega števila ur v posameznem programu, se delež sofinanciranja ustrezno sorazmerno zniža.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

 

PREGLEDNICA 1.3/1

 

Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport – CELOLETNI PROGRAMI se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

 

ŠPORTNA VZGOJA OTROK IN MLADINE, USMERJENE V KŠ IN VŠ

CELOLETNI PROGRAMI

CELOLETNI PROGRAMI

CELOLETNI PROGRAMI

CELOLETNI PROGRAMI

 

I. STOPNJA

od 12 do 13 let

II. STOPNJA

od 14 do 15 let

III. STOPNJA

od 16 do 17 let

IV. STOPNJA

od 18 do 21 let

INDIVIDUALNI ŠPORT

 

 

 

 

velikost vadbene skupine/

 min. št. vadečih

min 4

št. kot je potrebno

min 4

št. kot je potrebno

min 4

št. kot je potrebno

min 4

št. kot je potrebno

št. tednov vadbe v letu

40

40

40

40

obseg programa v letu

min 160 do 210

min 211 do 320

min 321 do 360

min 361 do 400

 

 

 

 

 

STROKOVNI KADER TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1)

50

50

50

50

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1

strokovni delavci z usposobljenostjo za temeljno športno vzgojo otrok in mladine)

40

40

40

40

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

30

30

30

30

v programu sodeluje strokovno

neustrezno izobražen kader

0

0

0

0

v programu sodeluje strokovno

neustrezno usposobljen kader

0

0

0

0

 

 

 

 

 

KOLEKTIVNI ŠPORT

 

 

 

 

 

velikost vadbene skupine / min. št. vadečih

toliko vadečih, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah

toliko vadečih, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah

toliko vadečih, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah

toliko vadečih, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah

št. tednov vadbe v letu

40

40

40

40

obseg programa v letu

min 160 do 210

min 211 do 320

min 321 do 360

min 361 do 400

 

 

 

 

 

STROKOVNI KADER TOČKE / SKUPINA

Število točk na posamezno skupino.

 

 

 

 

v programu sodeluje strokovno  izobražen kader

(zaključeno ustrezno strokovno izobraževanje po ZŠpo-1)

50

50

50

50

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(2. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

40

40

40

40

v programu sodeluje strokovno usposobljen  kader

(1. stopnja usposobljenosti po ZŠpo-1)

30

30

30

30

v programu sodeluje strokovno

neustrezno izobražen kader

0

0

0

0

v programu sodeluje strokovno

neustrezno usposobljen kader

0

0

0

0

 

 

 

 

 

ŠTEVILO  VKLJUČENIH REGISTRIRANIH ŠPORTNIKOV

TOČKE / ŠT. ŠPORTNIKOV

Število točk na posameznega športnika

10

10

20

20

 

 

 

 

 

LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE

TOČKE / ŠPORTNI PROGRAM

Število točk na posamezni športni program.

 

 

 

 

v športni program za tekoče leto je vključenih več kot 70% registriranih športnikov iz občine Divača

20

20

20

20

v športni program za tekoče leto je vključenih manj kot 70% registriranih športnikov iz občine Divača

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3.2 DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE

Za sofinanciranje programov športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport  se prizna  izvajalcu programa LPŠ za vsakega športnika, ki je kategoriziran športnik kakovostnega športa, sredstva za dodatni program vadbe.

Upošteva se zadnja objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je športnik naveden kot član društva s sedežem v občini Divača.

PREGLEDNICA 1.3/2

Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport  – DODATNI PROGRAMI se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

Razred kategorizacije

Število točk

MLADINSKI RAZRED

20

DRŽAVNI RAZRED

30

 

Pri upoštevanju tega kriterija je potrebno upoštevati naslednje omejitve:

a)    pri »Športni vzgoji otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport« v kategorijah cicibanov in cicibank ter mlajših dečkov in deklic zaradi Pogojev, pravil in kriterijev za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji ne morejo pridobiti nobenega od predvidenih nazivov (minimalna starost za pridobitev naziva je 14 let),

b)    pri kategoriji starejših dečkov in deklic, kadetov in kadetinj ter mladincev in mladink se upoštevata samo prva dva razreda kategorizacije: mladinski razred in državni razred.

 

1.3.3 DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE

Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport  – DODATNI PROGRAMI se ovrednotijo tudi na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

Razred kategorizacije*

Število točk

IZVAJALEC TEKMUJE V NAJVIŠJI DRŽAVNI LIGI

400

IZVAJALEC TEKMUJE V DRUGI ALI TRETJI DRŽAVNI LIGI

150

IZVAJALEC TEKMUJE V OKVIRU TEKMOVALNEGA SISTEMA PANOŽNE ŠPORTNE ZVEZE

50

 

*Upoštevajo se športni programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport  ki so predmet vrednotenja.

1.4   KAKOVOSTNI ŠPORT

 

Kakovostni šport je pomembna vez med programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, ter vrhunskega športa, saj vključujejo večje število športnikov in strokovnega kadra, kar omogoča vzpostavitev konkurenčnega okolja znotraj posameznih športnih panog na nacionalni ravni. Kakovostni šport predstavlja nadgradnjo športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport.

V programe kakovostnega športa uvrščamo priprave in tekmovanja športnikov in športnih ekip v članskih starostnih kategorijah, ki so registrirani skladno s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji, vendar ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev statusa vrhunskega športnika, tekmujejo v tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez (NPŠZ) do naslova državnega prvaka ter na mednarodnih tekmovanjih.

Športniki v kakovostnem športu lahko s kvalitetnim delom in rezultati v skladu s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov dosežejo status kategoriziranega športnika. S tem lahko pridobijo točke za dodatne programe športne vadbe, ki se vrednotijo pod pogojem, da je kategorizacija navedena v zadnji objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je v objavi športnik naveden kot aktivni člani društva s sedežem v občini Divača.

 

Kategoriziran športnik je športnik, ki je državljan Republike Slovenije, star najmanj 14 let in je kategorizirani športniki v enem naslednjih razredov:

  • *mladinski razred (MLR),
  • *državni razred (DR),
  • perspektivni razred (PR).

*Mladinski in državni razred se vrednoti v programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport.

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

 

 

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe kakovostnega športa se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednja programa športa:

  1. CELOLETNI PROGRAMI športnih društev na področju kakovostnega športa,
  1. DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE.

 

 

1.4.1 CELOLETNI PROGRAMI

Merila za vrednotenje sofinanciranih programov

1.    ŠTEVILO ŠPORTNIKOV OZIROMA RAZŠIRJENOST ŠPORTNE PANOGE

v  upošteva se število sodelujočih v programu s statusom kategorizacije športnika v uradnem seznamu v času prijave prijavitelja na JR; upošteva se podatke o številu iz Javnega razpisa oziroma uradne evidence;

 

2.    LOKALNI POMEN ŠPORTNE PANOGE

v  upošteva se če Izvajalec programa izvaja v okviru LPŠ tudi programe za otroke in mladino ali programe za starejše;

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • uporaba/najem športnih objektov,

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • priprave na tekmovanja - materialni stroški izvedbe programa; upošteva se podatke o številu športnikov iz JR oziroma iz uradnih evidenc;

 

Vadbena skupina mora imeti najmanj toliko članov, kot jih je potrebno za sestavo ekipe po posameznih športnih panogah.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

PREGLEDNICA 1.4/1

Programi kakovostnega športa  – CELOLETNI PROGRAMI se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

KAKOVOSTNI ŠPORT

od 21. leta starosti dalje

 

CELOLETNI PROGRAMI

 

INDIVIDUALNI ŠPORT

 

 

velikost vadbene skupine / min. št. vadečih

min 4

št. kot je potrebno

št. tednov vadbe v letu

40

obseg programa v letu

min 160 do 320

 

 

ŠTEVILO VKLJUČENIH ŠPORTNIKOV

Število točk na posameznega športnika.

10

 

 

LOKALNI POMEN  ŠPORTNE PANOGE  

Število točk na posamezni program.

 

Izvajalec vključuje v LPŠ za tekoče leto programe športa za otroke in mladino

20

Izvajalec NE vključuje v LPŠ za tekoče leto programov  športa za otroke in mladino

0

Izvajalec vključuje v LPŠ za tekoče leto programe športa za starejše nad 65 let

20

Izvajalec NE vključuje v LPŠ za tekoče leto programov  športa za starejše nad 65 let

0

 

 

 

 

1.4.2 DODATNI PROGRAMI

 

Za sofinanciranje programov kakovostnega programa športa se prizna  izvajalcu programa LPŠ za vsakega športnika, ki je kategoriziran športnik kakovostnega športa sredstva za dodatni program :

upošteva se zadnja objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je športnik naveden kot član društva s sedežem v Občini Divača.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

PREGLEDNICA 1.4/2

Programi kakovostnega športa  – DODATNI PROGRAMI se ovrednotijo na podlagi pripadajočega števila točk iz naslednje preglednice:

Razred kategorizacije

Število točk

*MLADINSKI RAZRED

20

*DRŽAVNI RAZRED

30

PERSPEKTIVNI RAZRED

60

 

*Mladinski in državni razred se vrednoti v programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport.

 

 

1.5  VRHUNSKI ŠPORT

 

Vrhunski šport vključuje program priprav in tekmovanj vrhunskih športnikov, usmerjenih v doseganje vrhunskih športnih dosežkov na mednarodni ravni. Pri izvajanju teh programov je pomembno zlasti strokovno delo s športniki ob ustrezni interdisciplinarni strokovno-znanstveni podpori s poudarkom na humanosti dela s športniki ter zagotavljanju sistematičnih pogojev za njihov osebnostni razvoj ob športni karieri (izobraževanje, zaposlitev idr.).

Vrhunski šport, in s tem vrhunski športnik, je v Republiki Sloveniji dogovorno opredeljen glede na kategorizacijo športnikov. Model za razvrščanje športnikov v razrede temelji na izhodišču, da je vrhunski ustvarjalni dosežek lahko dosežen le v absolutni mednarodni konkurenci, torej na tekmovanjih, na katerih nastopajo vsi najboljši v posamezni športni panogi.

Športniki v vrhunskem športu lahko s kvalitetnim delom in rezultati v skladu s Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov skladno z Zakonom o športu (ZŠpo-1) dosežejo status kategoriziranega športnika. S tem lahko pridobijo točke za dodatne programe športne vadbe, ki se vrednotijo pod pogojem, da je kategorizacija navedena v zadnji objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je v objavi športnik naveden kot aktivni člani društva s sedežem v občini Divača.

Kategoriziran športnik vrhunskega športa je športnik, ki je državljan Republike Slovenije, star najmanj 14 let in je  dosegel vrhunski rezultat na mednarodnem tekmovanju v absolutni starostni kategoriji, je dosegel naziv vsaj v enem navedenih razredov in je vpisan v evidenco registriranih in kategoriziranih športnikov v enem naslednjih razredov:

  • mednarodni razred (MR),
  • svetovni razred (SR),
  • olimpijski razred (OR).

Upošteva se kategorije starejših od 20 let, praviloma imenovane mlajši člani in pri katerih tekmovanja ne potekajo v absolutni konkurenci.

Vrhunski športniki s statusom OR, SR in/ali MR pridobijo dodatne točke za programe športne vadbe, ki se vrednotijo pod pogojem, da je kategorizacija športnika navedena v zadnji objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je v objavi športnik naveden kot aktivni člani društva s sedežem v občini Divača.

 

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe vrhunskega športa se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednji program športa:

 

  1. DODATNI PROGRAMI ŠPORTNE VADBE

 

Za sofinanciranje programov vrhunskega programa športa se prizna izvajalcu programa LPŠ za vsakega športnika, ki je kategoriziran športnik vrhunskega športa v določenih razredih, sredstva za program.

Upošteva se zadnja objavi OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je športnik naveden kot član društva s sedežem v Občini Divača.

 

 

Merila za izbor sofinanciranih programov

Pri programih vrhunskega športa se za izbor sofinanciranja upoštevajo naslednja merila:

  1. ŠTEVILO KATEGORIZIRANIH ŠPORTNIKOV

·         upošteva se število sodelujočih v programu športa s statusom kategoriziranega športnika v uradnem seznamu v času prijave prijavitelja na JR; Upošteva se podatek uradne evidence - zadnja objava OKS-ZŠZ pred objavo javnega razpisa in je športnik naveden kot član društva s sedežem v občini Divača.

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • uporaba/najem športnih objektov

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • stroški dela ustrezno strokovno izobraženega oziroma strokovno usposobljenega kadra, ki neposredno vodi vadbene skupine v času izvajanja sofinancirane dejavnosti,

v  upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz javnega razpisa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • materialni stroški neposredne izvedbe programov

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa - upošteva se podatke o številu vrhunskih športnikov iz uradnih evidenc;

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Programi vrhunskega športa se ovrednotijo s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

PREGLEDNICA 1.5.1/1

 

Razred kategorizacije

Število točk

MEDNARODNI RAZRED

10

SVETOVNI RAZRED

20

OLIMPIJSKI RAZRED

30

 

1.6 ŠPORT  INVALIDOV

 

Šport invalidov obsega netekmovalne rekreativne in tekmovalne športne programe, v katere so vključeni invalidi. Šport invalidov obsega vse pojavne oblike športne kulture invalidov zunaj šolskega sistema: športno rekreacijo, kakovostni in vrhunski šport, športno vzgoj otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport. Programe izvajajo športne organizacije v sodelovanju z invalidskimi, pri izvajanju programov pa se smiselno povezujejo še z drugimi organizacijami.

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

Programe se vrednoti pod enakimi pogoji in kriteriji kot vse ostale športne programe v odvisnosti od vsebine programa  ob upoštevanju zmanjšane velikosti vadbene skupine za 50%.

 

 

  1.7 ŠPORTNA REKREACIJA

 

Športna rekreacija predstavlja različne pojavne oblike športne dejavnosti odraslih (starost med 21 in 65 let) oziroma različnih pojavnih oblik družin s ciljem ohranjanja zdravja, dobrega počutja in vitalnosti, tekmovanja ali zabave.

Tovrstne športne programe izvajajo večinoma športne organizacije, velik del športne rekreacije pa poteka samo-organizirano, zato je pomembno ustvarjati pogoje za takšno športno udejstvovanje (npr. javno dostopne površine za šport).

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

Pri izbiri izvajalcev programov športne rekreacije in sofinanciranju teh programov se upošteva le izvedba kakovostno strokovno vodenih ciljnih športno rekreativnih dejavnosti, ki izpolnjujejo pogoje Javnega razpisa.

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe športne rekreacije se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednja programa športa:

  1. PROMOCIJSKI CILJNI ŠPORTNO-REKREATIVNI PROGRAMI (splošna gibalna vadba, korekcija telesne teže, aerobne vsebine ipd.)

v  Upoštevajo se programi športa, ki potekajo kontinuirano najmanj 30 ur v letu.

  1. CELOLETNI CILJNI ŠPORTNO-REKREATIVNI PROGRAMI (splošna gibalna vadba, korekcija telesne teže,  aerobne vsebine ipd.)

v  Upoštevajo se programi športa, ki potekajo najmanj 30 tednov v letu - najmanj 60 ur.

Merila za izbor sofinanciranih programov

Pri programih športa starejših se za izbor sofinanciranja upoštevajo naslednja merila:

  1. DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA
  1. KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV
  1. ŠTEVILO VADEČIH

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • uporaba/najem športnih objektov

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • stroški dela ustrezno strokovno izobraženega oziroma strokovno usposobljenega kadra, ki neposredno vodi vadbene skupine v času izvajanja sofinancirane dejavnosti,

v  upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz Javnega razpisa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • materialni stroški neposredne izvedbe programov

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa.

 

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Programi športne rekreacije se ovrednotijo s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

PREGLEDNICA 1.7/1

1. PROMOCIJSKI CILJNI ŠPORTNO-REKREATIVNI PROGRAMI (splošna gibalna vadba, korekcija telesne  teže, aerobne vsebine ipd.)

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

1.7/1.1

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

program je za vadeče brezplačen

40

 

 

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

1.7/1.2

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

v programu sodeluje strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen kader

20

 

 

strokovni kader ni ustrezno strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen

0

 

 

 

 

1.7/1.3

ŠTEVILO VADEČIH

v programu sodeluje do 5 vadečih

30

 

 

v programu sodeluje od 6 do 8 vadečih

35

 

 

v programu sodeluje od 9 do 12 vadečih

40

 

 

v programu sodeluje nad 12 vadečih

60

 

 

 

 

 

 

PREGLEDNICA 1.7/2

 

2. CELOLETNI CILJNI ŠPORTNO-REKREATIVNI PROGRAMI (splošna gibalna vadba, korekcija telesne teže,  aerobne vsebine ipd.)

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

1.7/2.1

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

program je za vadeče brezplačen

40

 

 

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

1.7/2.2

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

v programu sodeluje strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen kader

20

 

 

strokovni kader ni ustrezno strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen

0

 

 

 

 

1.7/2.3

ŠTEVILO VADEČIH

v programu sodeluje do 5 vadečih

30

 

 

v programu sodeluje od 6 do 8 vadečih

35

 

 

v programu sodeluje od 9 do 12 vadečih

40

 

 

v programu sodeluje nad 12 vadečih

60

 

 

 

 

 

 

1.8 ŠPORT STAREJŠIH

 

 

Šport starejših predstavlja športno-rekreativno netekmovalno, strokovno vodeno gibalno dejavnost oseb, starejših od 65 let in razširjenih družin, pri čemer pod pojmom »razširjena družina« razumemo »zvezo« starejših oseb in njihovih vnukov.

Posebnost teh oblik športno-rekreativne vadbe so prilagoditve vsebin in načinov njihovega izvajanja glede na zmožnosti posameznika, ki izhajajo iz procesov starostnega obdobja in njihovih zdravstvenih posebnosti. Zato mora izvajanje teh programov temeljiti na ustreznem sodelovanju strokovno izobraženega kadra z zdravstvenimi delavci in strokovno usposobljenimi kadri za šport starejših.

Delo v programu športa mora potekati pod vodstvom ustrezno izobraženega in/ali usposobljenega strokovnega kadra.

Predmet sofinanciranja

S sredstvi za programe športa starejših se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednji program športa:

  1. GIBALNA VADBA STAREJŠIH PO STROKOVNIH NAVODILIH – KRAJŠI PROGRAMI ŠPORTA (lahko vadba razširjene družine)

v  Upoštevajo se programi športa, ki potekajo kontinuirano najmanj 20 ur v letu.

  1. GIBALNA VADBA STAREJŠIH PO STROKOVNIH NAVODILIH – CELOLETNI PROGRAMI ŠPORTA (lahko vadba razširjene družine)

v  Upoštevajo se programi športa, ki potekajo najmanj 30 tednov v letu - najmanj 60 ur.

 

Merila za izbor sofinanciranih programov

Pri programih športa starejših se za izbor sofinanciranja upoštevajo naslednja merila:

  1. DOSTOPNOST  ŠPORTNEGA PROGRAMA
  1. KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV
  1. ŠTEVILO VADEČIH

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • uporaba/najem športnih objektov

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • stroški dela ustrezno strokovno izobraženega oziroma strokovno usposobljenega kadra, ki neposredno vodi vadbene skupine v času izvajanja sofinancirane dejavnosti,

v  upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz Javnega razpisa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • materialni stroški neposredne izvedbe programov

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Programi športa starejših se ovrednotijo s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

PREGLEDNICA 1.8/1

1. GIBALNA VADBA STAREJŠIH PO STROKOVNIH NAVODILIH  (lahko vadba razširjene družine)

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

1.8/1.1

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

program je za vadeče brezplačen

60

 

 

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

1.8/1.2

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

v programu sodeluje strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen kader

20

 

 

strokovni kader ni ustrezno strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen

0

 

 

 

 

1.8/1.3

ŠTEVILO VADEČIH

v programu sodeluje do 5 vadečih

30

 

 

v programu sodeluje od 6 do 8 vadečih

35

 

 

v programu sodeluje od 9 do 12 vadečih

40

 

 

v programu sodeluje nad 12 vadečih

60

 

 

 

 

 

 

PREGLEDNICA 1.8/2

2. GIBALNA VADBA STAREJŠIH PO STROKOVNIH NAVODILIH (CELOLETNI PROGRAMI) (lahko vadba

    razširjene družine)

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

1.8/2.1

DOSTOPNOST ŠPORTNEGA PROGRAMA

program je za vadeče brezplačen

60

 

 

program je za vadeče plačljiv

0

 

 

 

 

1.8/2.2

KOMPETENTNOST STROKOVNIH DELAVCEV

v programu sodeluje strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen kader

20

 

 

strokovni kader ni ustrezno strokovno  izobražen in/ali strokovno usposobljen

0

 

 

 

 

1.8/2.3

ŠTEVILO VADEČIH

v programu sodeluje do 5 vadečih

30

 

 

v programu sodeluje od 6 do 8 vadečih

35

 

 

v programu sodeluje od 9 do 12 vadečih

40

 

 

v programu sodeluje nad 12 vadečih

60

 

 

 

 

 

 

 

2. ŠPORTNI OBJEKTI IN POVRŠINE ZA ŠPORT V NARAVI

Športni objekti in površine za šport v naravi so športni centri, športni objekti, vadbeni prostori, vadbene površine ter površine za šport v naravi. Javni športni objekti in površine za šport v naravi V občini Divača so športni objekti in površine za šport v naravi, ki so v lasti lokalne skupnosti (oziroma države). Javni športni objekti in površine za šport v naravi se vpišejo v razvid javnih športnih objektov in površin za šport v naravi. Javni športni objekti in površine za šport v naravi so v javni rabi in jih lahko za namen, za katerega so bili zgrajeni in urejeni, uporabljajo vsi pod enakimi pogoji.

Programi športa, ki se izvajajo v okviru obveznega ali razširjenega dela vzgojno izobraževalnega programa na javnih športnih objektih in površinah za šport v naravi, imajo prednost pred izvajalci letnega programa športa in drugimi uporabniki.

Izvajalci športnih programov, ki so v občini Divača izbrani za izvajanje letnih programov športa, imajo za izvajanje programa pod enakimi pogoji prednost pri uporabi javnih športnih objektov in površin za šport v naravi pred drugimi izvajalci in uporabniki. Prednost pri najemu objektov in površin za šport imajo izvajalci, ki v programe vključujejo otroke in mladino. Prednost imajo do najema objektov in površin v zgodnjem popoldanskem času.

Urejena, varna in dostopna mreža kakovostnih športnih objektov in površin za šport je, poleg zainteresiranosti in motivacije udeležencev, predpogoj športnega delovanja. Občina Divača omogoča izvajalcem programov športa  uporabo športnih objektov in površin z minimalnim prispevkom.

SOFINANCIRANJE UPORABE ŠPORTNIH OBJEKTOV IN POVRŠIN ZA ŠPORT

V okviru javnega razpisa bo zagotovljeno sofinanciranje stroškov uporabe športnega objekta in/ali površine za šport. Sofinanciranje se določi v okviru netočkovnega sistema vrednotenja.

Upravičene osebe za uveljavitev stroškov so športna društva, ki so v okviru javnega razpisa izbrana za izvajalce programov športa v tekočem letu, na katerega se javni razpis nanaša in izpolnjujejo razpisne pogoje.

Stroški se lahko uveljavljajo in priznajo le za uporabo  športnih  objektov oz. prostorov oz. zunanjih športnih površin za vadbo oz. izvajanje dejavnosti programov športa, ki se nahajajo v občini Divača. Pri izvajalcih programov športa, pri katerih je uporaba prostorov za izvajanje vadbe vezana na sezonsko uporab zunanjih oziroma notranjih športnih površin, se priznavajo stroški glede na dejansko uporabo v odvisnosti od sezone (zimski, letni čas). Upravičeni stroški ne smejo biti zajeti še v katerekoli druge stroške izvajanja programov športa posameznega izvajalca, ki jih prijavlja prijavitelj na razpis. stroški, ki se financirajo ali sofinancirajo iz kateregakoli drugega javnega razpisa Občine Divača, ne morejo biti predmet sofinanciranja po tem razpisu.

Priznava se uporaba športnih  objektov za vadbo v občini Divača.

Upravičeni neprogramski stroški so:

  • stroški najemnine oz. uporabnine  prostora/prostorov  oz. objekta,  ki jih uporablja izvajalec programa športa za izvajanje dejavnosti;
  • stroški komunalnih storitev (odvoz odpadkov) za objekt oz. prostor, ki ga uporablja izvajalec programa športa za izvajanje dejavnosti;
  • stroški porabe električne energije za objekt oz. prostor, ki ga uporablja izvajalec programa športa za izvajanje dejavnosti;
  • stroški ogrevanja za objekt oz. prostor, ki ga uporablja izvajalec programa športa za izvajanje dejavnosti;
  • stroški porabe vode za objekt oz. prostor, ki ga uporablja izvajalec programa športa za izvajanje dejavnosti.

Pri povračilu neprogramskih stroškov se upošteva maksimalno do 80% vrednosti izdanega računa skupaj z DDV-jem. Upoštevajo se računi za obdobje tekočega leta, na katerega se nanaša javni razpis.

Za obdobje meseca novembra in decembra tekočega leta se v postopku vrednotenja upošteva ocena stroškov prijavitelja za mesec november in december. Strokovna komisija  presodi o upravičenosti priznavanja višine ocene  stroškov. Procentualno višino subvencioniranja stroškov določi komisija glede na razpoložljiva proračunska sredstva in višino prejetih priznanih računov vlagateljev.

Stroški vzdrževalnih in investicijskih del niso upravičeni stroški neprogramskih stroškov.

 

 

3. RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU

 

Kakovostni strokovni kadri v športu so ključ razvoja in uspešnosti. Programi izobraževanja (univerzitetni in visokošolski) so v domeni izobraževalnega sistema, medtem ko programe usposabljanja in izpopolnjevanja izvajajo v NPŠZ po veljavnih programih usposabljanja in/ali izpopolnjevanja, ki so verificirani pri strokovnem svetu RS za šport in/ali pri strokovnih organih NPŠZ (ločeno za programe usposabljanja in izpopolnjevanja).

 

Formalno izobraževanje (za pridobitev višje stopnje strokovne izobrazbe) NI predmet sofinanciranja.

 

Predmet sofinanciranja:

S sredstvi za razvojne dejavnosti v športu se na ravni lokalne skupnosti v okviru LPŠ lahko sofinancira naslednji program:

  • USPOSABLJANJE IN IZPOPOLNJEVANJE STROKOVNIH KADROV V ŠPORTU.

 

Predmet sofinanciranja je pridobitev usposobljenosti posameznikov, ki omogoča samostojno izvajanje strokovnega dela v športu, s strani Strokovnega sveta RS za šport potrjenih programov usposabljanja strokovnih  in  drugih  delavcev,  povezanih  s  športom.  Do  sofinanciranja so upravičeni izvajalci športnih programov s sedežem v Občini Divača.

Občina Divača strmi k omogočanju in zagotavljanju izpopolnitvi strokovne usposobljnosti delavcev v športu, zato bo iz sredstev LPŠ prvenstveno zagotavljala pridobitev in/ali nadgraditev usposobljenosti / izpopolnjevanja; licenciranje je v domeni izvajalcev programov.

Pravico do izobraževanja, usposabljanja in izpopolnjevanja imajo vsi strokovni športni delavci, ki delujejo v okviru izvajalca športnih programov v občini in se obvežejo, da bodo opravljali strokovno delo še najmanj dve leti, kar uredijo izvajalci programov športa z notranjem medsebojnim dogovorom.

Pri kandidaturi imajo prednost kandidati, ki se usposabljajo za vodenje mladih, vključenih v programe prostočasne športne vzgoje otrok in mladine ter športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport.

Izvajalec je upravičen do sofinanciranja stroškov usposabljanja in izpopolnjevanja, ko predloži ustrezno dokumentacijo o uspešno opravljenem usposabljanju, šolanju, tečaju, izpopolnjevanju oz. preizkusu znanja (če je preizkus predviden).

Usposabljanje se sofinancira največ dvema (2) strokovnima delavcema v športu pri posameznem izvajalcu programov športa, ki se uvrsti v izbor za izvajanje letnega programa športa.

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

  • prijavnina oziroma kotizacije za udeležbo na seminarju za pridobitev ustrezne strokovne usposobljenosti. Delež sofinanciranja je lahko manjši od dejanskih stroškov oziroma največ do višine dejanskih stroškov.

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

1.     Področje razvojne dejavnosti v športu se ovrednoti s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

PREGEDNICA 3.1

RAZVOJNA DEJAVNOST V ŠPORTU

PRIDOBITEV 1. STOPNJE USPOSOBLJENOSTI*

PRIDOBITEV 2. STOPNJE USPOSOBLJENOSTI*

Točke / posameznik

 

300

400

*Programi usposabljanja v skladu z Zakonom o športu ZŠpo-1

 

4. ORGANIZIRANOST V ŠPORTU

 

Temelj slovenskega športa so športna društva kot interesna in prostovoljna združenja občanov. Na lokalni ravni se lahko zagotavlja sredstva za delovanje športnih društev, ki prebivalcem ponujajo kakovostne športne storitve.

Sredstva za delovanje se lahko  dodeli športnim društvom, ki so izbrani na javnem razpisu kot izvajalci športnih programov letnega programa športa v občini Divača.

Merila za izbor sofinanciranja organiziranosti v športu

Na področju organiziranosti v športu se za izbor sofinanciranja upoštevajo naslednja merila:

  1. TRADICIJA DELOVANJA

v  upoštevajo se leta neprekinjenega delovanja društva, ki jih izpolni v letu prijave na Javni razpis;

  1. RAZŠIRJENOST ŠPORTNE PANOGE

v  upošteva se število aktivnih vadečih članov izvajalca, vključenih v izbrane športne programe, pri čemer se upošteva navedbo števila aktivnih članov iz prijave na Javni razpis;

  1. VKLJUČENOST OTROK IN MLADINE V IZBRANE PROGRAME ŠPORTA

v  izvajalcu letnega programa športa za tekoče koledarsko leto v občini Divača, ki vključuje v program športa LPŠ otroke in mladino vsaj v enemu izmed naštetih programov športa: športna vzgoja predšolskih otrok, športna vzgoja šoloobveznih otrok, športna vzgoja mladine, se  upoštevajo točke iz spodnje preglednice;

  1. VKLJUČENOST STAREJŠIH OSEB NAD 65 LET V IZBRANE PROGRAME ŠPORTA

v  izvajalcu letnega programa športa za tekoče koledarsko leto v občini Divača, ki vključuje v program športa LPŠ program starejših za starejše osebe nad 65 let, se  upoštevajo točke iz spodnje preglednice;

  1.  DELOVANJE V JAVNEM INTERESU NA PODROČJU ŠPORTA

v  izvajalcu letnega programa športa za tekoče koledarsko leto v občini Divača, ki ima dodeljen status nevladne organizacije v javnem interesu na področju športa, se dodeli točke iz spodnje preglednice.

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

Sredstva iz področja organiziranost v športu se lahko nameni za osnovno delovanje športnih društev, ki so izbrani kot izvajalci programov športa v tekočem letu v občini Divača, pri čemer se za namensko uporabo sofinancerskih sredstev upošteva naslednje upravičene stroške za izvajanje vseh izbranh programov športa:

  • uporaba/najem športnih objektov

v  upošteva se kriterije izračuna neprogramskih stroškov iz poglavja 2;

  • stroški dela ustrezno strokovno izobraženega oziroma strokovno usposobljenega kadra, ki neposredno void vadbene skupine v času izvajanja sofinancirane dejavnosti, v kolikor ni financiran v okviru VIZ

v  upošteva se podatke in zahtevana dokazila iz Javnega razpisa;

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa;

  • materialni stroški neposredne izvedbe programov

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Področje organiziranosti v športu se ovrednoti s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

 

 

PREGLEDNICA 4/1

 

Št.

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

4.1

TRADICIJA DELOVANJA

do 5 let neprekinjenega delovanja

10

 

 

od 6 let do vključno 10 let neprekinjenega delovanja

15

 

 

od 11 let do vključno 15 let neprekinjenega delovanja

20

 

 

od 16 let do vključno 20 let neprekinjenega delovanja

25

 

 

nad 20 let neprekinjenega delovanja

35

 

 

 

 

4.2

RAZŠIRJENOST ŠPORTNE PANOGE

število aktivnih članov

 

 

4.2.1

INDIVIDUALNI PROGRAMI ŠPORTA

 

 

 

 

od 1 do 5 registriranih športnikov

20

 

 

od 6 do 10 registriranih športnikov

30

 

 

nad 10  registriranih športnikov

40

 

 

 

 

4.2.2

KOLEKTIVNI PROGRAMI ŠPORTA

 

 

 

 

od 10 do 30 registriranih športnikov

20

 

 

od 31 do 50 registriranih športnikov

30

 

 

nad  50 registriranih športnikov

40

 

 

 

 

4.3

VKLJUČENOST OTROK IN MLADINE

 

 

 

 

v programe izvajalca otroci in mladina  niso vključeni

0

 

 

izvajalec ima v programe vključene aktivne otroke in mladino

50

 

 

 

 

4.4

VKLJUČENOST STAREJŠIH

 

 

 

 

v programe izvajalca starejši  niso vključeni

0

 

 

izvajalec ima v programe vključene aktivne starejše osebe

50

 

 

 

 

4.5

DELOVANJE V JAVNEM INTERESU NA PODROČJU ŠPORTA

 

 

 

 

izvajalec nima priznanega statusa delovanja NVO v javnem interesu na področju športa

0

 

 

izvajalec ima priznan status delovanja NVO v javnem interesu na področju športa

 

100

 

 

5. ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA

 

Športne prireditve so osrednji dogodek organizacijske kulture športa z vplivom na promocijo okolja

Predmet sofinanciranja:

S sredstvi za področje športnih prireditev in promocije športa se lahko sofinancira organizacija in izvedba športnih prireditev.

Športna prireditev je prireditev, katere nosilna vsebina je šport ali športna dejavnost.Med druge športne prireditve prištevamo športna tekmovanja, ki se odvijajo v občini Divača v (so)organizaciji izvajalca programov športa pod pogoji javnega razpisa za šport v občini Divača, množične javne športne/športno rekreativne prireditve in druge športne prireditve lokalnega pomena, ki upoštevajo trajnostne kriterije in so usmerjene k povečanju števila športno dejavnega prebivalstva ter so namenjene celotni javnosti.

Kot športne prireditve se NE vrednoti ligaških tekmovanj uradnega tekmovalnega sistema.

Kriteriji vrednotenja drugih športnih prireditev

Pod športne prireditve se uvrščajo prireditve, ki izpolnjujejo naslednje kriterije:

1.     organizator prireditve izpolnjuje pogoje za izvajalca programov športa, ki so določeni v Odloku
o uresničevanju javnega interesa na področju športa v Občini Divača in je v tekočem letu izbran za izvajalca programov športa v občini Divača, 

2.     organizator športne prireditve ima sedež v občini Divača,

3.     športna prireditev je izvedena v občini Divača,

4.     športna prireditev je izvedena v tekočem letu, na katerega se nanaša javni razpis, na katerega organizator športne prireditve  kandidira.

 

Posamezni organizator prireditve  lahko v tekočem letu prijavi na javni razpis največ DVE (2) športni prireditvi.

 

Merila za izbor sofinanciranih področij športnih prireditev

Na področju športne prireditve in promocija športa se za izbor sofinanciranja upoštevajo naslednja merila:

1. LOKALNA ODMEVNOST upošteva se število obiskovalcev športni prireditvi;

2. MNOŽIČNOST – upošteva se število udeležencev na športni prireditvi;

3. RAVEN PRIREDITVE

·         občinska (udeleženci so pretežno iz občine Divača);

·         medobčinska (udeleženci so iz več občin - vsaj iz treh (3));

  • državna (organizacija državnih prvenstev udeležba več kot 3 državnih registriranih športnih društev/klubov);

·         mednarodna (udeležba mednarodnih registriranih društev/klubov)

 

4. USTREZNOST VSEBINE PRIREDITVE

·         vsebina (program)  prireditve je pretežno športna-rekreativna;

·         vsebina (program) prireditve je izključno športna.

 

Vrednotenje programov za dodelitev višine finančnih sredstev

Področje športne prireditve in promocija športa se ovrednoti s pripadajočim številom točk iz naslednje preglednice:

 

MERILO

 

 

OPIS

ŠTEVILO TOČK

LOKALNA ODMEVNOST

30 in manj kot 30 obiskovalcev

10

 

več kot 30 obiskovalcev

20

 

 

 

MNOŽIČNOST

15 in manj kot 15 udeležencev

10

 

od 16 do 50 udeležencev

20

 

od  51 do 100 udeležencev

30

 

več kot 100 udeležencev

40

 

 

 

RAVEN PRIREDITVE

 

 

občinska

udeleženci so pretežno iz občine Divača

20

medobčinska

udeleženci so iz več občin - vsaj iz treh (3)

30

državna

organizacija državnih prvenstev

udeležba več kot 3 državnih registriranih športnih društev/klubov

40

mednarodna

udeležba mednarodnih registriranih društev/klubov

50

 

 

 

USTREZNOST VSEBINE

 

 

 

vsebina prireditve je pretežno športna-rekreativna

30

 

vsebina prireditve je izključno športna

50

 

 

 

 

Kot  obiskovalci športne prireditve se  upoštevajo naslednje osebe:

-       vabljeni ali naključni obiskovalci, ki se udeležijo športne prireditve kot gledalci,

-       spremljevalne osebe udeležencev/tekmovalcev - osebe, ki pomagajo pri organizaciji in izvedbi prireditve.

Kot  udeleženci/tekmovalci športne prireditve se  upoštevajo naslednje osebe:

-       oseba, ki se udeleži športne prireditve in aktivno sodeluje in/ali tekmuje  v dejavnosti, ki je vsebina prireditve;

-       trener (vodja) ekipe in njegov pomočnik/pomočniki, ki aktivno sodelujejo in/ali tekmujejo v dejavnosti, ki je vsebina prireditve.

Organizatorji prireditve morajo ob prijavi na Javni razpis za tiste športne prireditve, ki do prijave še niso bile realizirane, navesti oceno števila udeležencev/tekmovalcev ter predvideno število obiskovalcev.

Za prireditve, ki so bile že realizirane, se navede točno število udeležencev/tekmovalcev, kar organizator dokazuje s seznamom, ki mora vsebovati vsaj naslednje podatke:

-       ime in priimek

-       vloga osebe (udeleženec, tekmovalec, trener,…).

Za prireditve, ki niso bile še realizirane, se vpiše oceno.

Za prireditve, ki so bile do prijave na Javni razpis že realizirane, se navede dejansko število obiskovalcev. Za prireditve, ki niso bile še realizirane, se vpiše oceno.

 

Upravičeni stroški v okviru predmeta sofinanciranja

Iz področja športne prireditve in promocija športa se lahko sofinancirajo  

  • materialni stroški neposredne izvedbe športnih prireditev

1.     STROŠKI PLAKET, POKALOV, PRIZNANJ,

2.     STROŠKI NAJEMA PROSTORA IN POTREBNE OPREME,

3.     SODNIŠKI STROŠKI,

4.     STROŠKI PROMOCIJE ZA PRIREDITEV (vabila, plakati, programski listi, objave v medijih, priložnostne nagrade udeležencem/tekmovalcem ipd.),

5.     STROŠKI POGOSTITVE UDELEŽENCEV/TEKMOVALCEV,

6.     STROŠKI PROFESIONALNE REDARSKE EKIPE, 

7.     STROŠKI PROFESIONALNE ZDRAVSTVENE EKIPE.

v  točkuje se skladno z merili za vrednotenje sofinanciranih programov v ustrezni tabeli posameznega programa športa.

 

Upravičeni stroški so sestavni elementi finančne konstrukcije posamezne športne prireditve.

Upravičeni stroški se dokazujejo na naslednji način:

  • 80% ovrednotenih sredstev za posamezno športno prireditev organizator dokazuje z računi, ki jih izvajalci programa oddajo ob poročilu o realizaciji prireditve ;
  • 20% ovrednotenih sredstev za posamezno športno prireditev se organizatorju prizna kot vloženo prostovoljsko lastno delo in ga organizatorju ni potrebno posebej dokazovati.

 

6. DRUŽBENA IN OKOLJSKA ODGOVORNOST V ŠPORTU

 

6.1 ŠPORTNO OBNAŠANJE

V preteklosti so na OKS-ZŠZ vzpostavili institut ambasadorja Republike Slovenije za šport, strpnost in fair play ter nekatere projekte za spodbujanje športnega obnašanja, ki jih velja nadgrajevati. Pri tem lahko posebno vlogo odigrajo medijsko najbolj odmevni športni dogodki.

Skladno z navedenim NPŠ lokalna skupnost podpira sodelovanje lokalnih izvajalcev programov športa pri izvajanju državnih ukrepov:

1. nacionalne kampanje za spodbujanje športnega obnašanja,

2. delovanje ambasadorja za šport, strpnost in fair play.

Podarja se pomen umeščanja športnega obnašanja v predšolskem šolskem obdobju in pri mladini.

Dejavnosti za udejanjanje športnega obnašanja niso predmet posebnega sofinanciranja LPŠ, saj so sredstva zanje zajeta v sofinanciranju delovanja športnih in s športom povezanih organizacij.

 

 

6.2 TRAJNOSTNI VIDIKI V ŠPORTU

Ukrepi za uveljavljanje trajnostnega razvoja v športu se prepletajo skozi različna področja LPŠ. Še bolj kot prepletenost teh ukrepov znotraj športa pa je pomembno povezovanje in usklajevanje trajnostnih vidikov v športu s tovrstnimi strategijami in politikami na drugih področjih (okolje, narava, infrastruktura, prostor, promet, zdravje, zaposlovanje, izobraževanje, turizem idr.) in ustrezno umeščanje vloge športa vanje. To bi moralo nastati v dialogu med Športnimi in drugimi organizacijami, ki se ukvarjajo s trajnostnim razvojem.

Skladno s tem lokalna skupnost podpira  povezovanje z drugimi strategijami trajnostnega razvoja in spodbuja trajnostnega ravnanje v športu.

Dejavnosti za udejanjanje trajnostnih vidikov v športu niso predmet posebnega sofinanciranja LPŠ, saj so sredstva zanje zajeta v sofinanciranju delovanja športnih in s športom povezanih organizacij.

 

DODATNA PREGLEDNICA